NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- r HISTORISCH Ho. 58 1900 Donderdag 15 .feCtmtci. UeectimiCe Jaargang, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Het Kiesrecht en de Liberale Unie. Buitenlandsch Overzicht. 'OUDEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie nvmndffl franco p p0,95. Enkele nummers -»0,03*. UITGAVE VAN EW von 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. EamiBeberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. In 1894 is uitgemaakt dat de finale kies recht-uitbreiding niet in eenen, maar in tweeën geschieden zou. Aan dit rechtmatig zaoht verwijt van De Standaard werden wij herinnerd toen wij dezer dagen kennis maakten met het manifest der liberale unie tot het opnieuw aan de orde stellen van de kiesrecht-qunestie. De geschiedenis behoeft niet te worden opgehaald. Zij ligt nog versch in 't ge heugen. Zy is de wigge geweest die de party en in tweeën kloofde, en naar links en rechts deed uiteenstuiven, wat tot hiertoe broeder- lyk was samengegaan. Op den strijd en de nederlaag van 1894 is gevolgd de kieswet-Van Houten die sleohts weinigen voldoet, en een hin er is voor een ieder, die wel eens aan loon- kiezeri of spaarbankboekjekiezers of wo ningkiezers den weg wijzen moest om aan hun kiesrecht te komen. Hoe spoediger de legeering ons van die ingewikkelde kieswet met haar zeven deuren af helpt, hoe beter. Want wel sluimert de kiesrecht-quaestie eenigszins, maar met ieder jaar, wanneer de nieuwe kiezers dooreen der zeven deuren moeten worden binnengeleid, rij zen de be zwaren tegen deze wet die, om het kies recht te verkrijgen, den aspirant kiezer al te veel hindernissen opzyn weglegt. Dit weten alle partijen. En de Liberale Unie maakt hiervan ge bruik door dit vraagstuk op eenmaal weder aan de orde te stellen en er de kiesver- eenigingen als met één forschen slag weer midden in te plaatsen. De oude twistappel, maar aan een schar laken draad opgehangen. In 1894 stelde men zioh nog tevreên met iets dat op algemeen stemrecht geleek; in 1901 moet 't een heusch algemeen stem recht zij a met kiesrecht ook voor bedeelden en absoluut verlof om het ook te verlee- nen aan vrouwen. De oude vaan, maar met een nieuwe vuurroode baan er aan toegevoegd. In 1894 zon het een kiesrecbtuitbrei- ding zijn die alle lezende en schrijvende niet-bedeelden omvatten zou. Nu moet er eerst grond wets erziening worden uitgeschre ven, om daardoor te komen tot algemeen individueel stemrecht. In een rondschrijven aan haar kiesver- eenigingen heeft (het bestuu: der) liberale Unie dit eerste punt van het toekomende liberaal-radicaal stembusprogram bereids meegedeel1 Dat de ontplooiing der oude vaan een deel der volgelingen onwillekeurig de hand aan het oog- zou doen brengen, was te voorzien. Dat anderen op het gezicht der roode baan een juichtoon zouden aanheflen, was ook op duim en vingers uit te rekenen. Toch is teleurstelling op 't eogenblik by meerderen dan toejuiching. Nieuwe Rotterdammer staat verbijsterd, gelijk te verwachten was van den pen voerder der oud-liberalen. Hij somt het weinige op dat de regeering op sociaal gebied wrocht en het vele dat zy nog werken kun het gaat wel langzaam z®Sl bij, maar het gaat dan toch. Hoe komt gi-, Liberale Unie, er dan toe, dit al met uw „Grondwetsherziening" te verstoren Handelsbladsinds '94 met deftige wijs heid tusschen ouden en vooruitstrevenden in geschoven en daardoor links en rechts by de familie thuis, vindt de zaak daardoor natuurlyk niet zoo onbegrijpelijk toch raadt hy de beweging af, wijl grondwets wijziging hem niet noodig schijnt. Maar Vaderlandde vooruitstrevende op en top, de gloeiende Takkiaan van 1894, en thans m nistriëeler dan de ministers die toch ook kort geleden voor Troalstra's al gemeen-kiesrecht-motie stemden, die vooral is van deze vlagontplooiing geschrokken. Hy wil niets van de zaak weten. Hy acht zelfs grondwetsherziening in den hier be doelden zin kortweg onmogelijk. Eenigszins kregel vraagt hywat wilt gij toch met het uitvaardigen van uw ma nifest op dit oogenblik? Hebben wy hier een uiting van een politiek die meent te schuiven en juist wordt geschoven, of wilt gy, volkomen u van uw doel bewust, stem ming maken voor „zekere" politiek hy bedoelt kennelijk de sociaal democratische/ in de kiesvereenigingen Laten de kies verenigingen dan toch toezien dat zy niet daarheen geschoven worden waar zy niet wezen willen. Men ziet hetèn te Amsterdam, én te Rotterdam, èn in Den Haag geeft de bazuin geen onzeker gebied. Alleen de Sociaal Democraat is blijde. Hoe kan 't ook andershet hier voorge stelde is zuiver socialistisch. Het ligt op Troelstra's lijn. Het is de consequentie van de daad, mede door r.e ministers-Kamerleden gepleegd toen zy de leiding der Unie-libe ralen uit de handen gaven en deemoedig de teugels grijpen lieten door den leider der sociaal democraten, en de zweep dooi den socialist. Wat in de Kamer feitelijk heeft plaats gehad moet ook in den lande plaats hebben. Wat in beginsel bijeen hoort, moet tot elkander komen. Wat in de „LiberaleUnie" feitelyk reeds soeiaal democratisch is,moet trachten de heele party aldas te maken. In naam zi 1 dan by de eerstvolgende cam pagne de „LiberaleUnie" vooropgaan; maar metterdaad is het een ander. Veendam heeft het geleerd. Srnidt, de radicaal, door Smeonge aan bevolen, maar met de boodsohap er by dat hy 't Schaper ook wel gunde, en daarna Smidt uit 't zaal geworpen door den sociaal democraat. Hier was beginselloosheid in 't spel. Het was de echo van 't ledrijf in de Kamer afgespeeldde vooruitstrevenden hadden zich by de herstemming in 1897 van de vooruitstrevenden uit de Christe lijke partijen afgewend, en bogen voortaan weer voor 't gouden kalf der liberale concentratie. Zoo verloor de radicale party haar pro gram en haar positie. Om de laatste te redden, is thans het oude program niet meer dienstig, er moet een nieuw program komen, of althans het oude program met eene nieuwe in leiding. Dat zal echter bloed kosten. De fractie-Kerdijk moet de fraotie- Pyttersen en deze de fractie-Mees loslaten. Of omgekeerd- de fractie-Mees met de fractie-Pytteisen saam, de mannen van de principia en van de utiliteit, de mannen van het algemeen stemrecht verloochenen. Trtelstra-de Boer en Mees-Pyttersen zullen dan de beide helften zijn, waarin de anti- clericale „party" uiteen valt. Dat de voorstanders van het „vooruit en niet terng" hieraan denken, blijkt wel uit hunne symp 'thiebetuigingen met het voor stel der „Unie". Het zal er ook juist mee zijn als in het Engelsche kamp tegenover de Boeren. Er is een Butler en er is een Buller. De Butlers willen met groote macht vooruit, zonder drukte, dooh gaan dan ook beslist niet lerug. De Bullers willen ook vooruit en zeggen niet terug te willen, maar gaan metterdaad terug. En nu zal het te bezien staan wiens geest in de „Liberale Unie" de overhand heeft. Bu/ler of BuZier? Yooruit en niet terug; of vooruit en wel terug. De Middelburgsche Courant plaatst zioh beslist op het standpunt der grondwetsher ziening en finale kieswetuitbreiding, door haar in 1894 met groote kloekheid in genomen en verdedigd. In dezen, wat het beginsel betreft, spreakt zij ook thans zich onbewimpeld uit, vierkant positie nemend tegen hare Haagsche en Amsterdamsche vrienden. En toch hoe radicaal dit blad in principe ook zij, het is voor alles anticle- ricaal en overrekent op haar weg van al geheels instemming altoos de gevolgen. Wij zouden niet durven beweren dat zij dit ook thans niet heeft gedaan. In de quaestie Buller af Butler schijnt zy ons Jdan ook practisch meer Bullers den Butlers geest te vertoonen. In theorie volkomen zuiver, schynt zij ons in de practijk een schrede terug te zullen gaan. Immers, Grondwetsherziening beveelt zy hartelijk aan, teneinde de onbillijkheden uit de wereld te helpen, om uit de im passe te geraken. Maar niet nu. Hard vooruit naar algemeen kiesrecht, maar houd den draf gematigd. Zoo denken meerdere liberale bladea er over, zoodat men verwachten mag hen, als 't zoo ver komt, bezig te zullen zien galoppeerend met langz me schreden 1 Wy hebbes al eens meer getracht het ons in te denkeneen wagen waarvan de wielen rechts heel snel en de wielen links heel langzaam zich voortbewegen. Doch dit caricatuur van vooruitstrevend is ons altijd ontsnapt. Tooh zou het best kunnen zijn dat de Middelburg sche Courant en anderen gelyk hadden en metterdaad de gedachten van het Unie-bestuur juist vertolkten. In dat geval zullen wij krijgen een „stemming voor dat vooruitstrevend idee van algemeen kiesrecht, een voorbereiden om te komen tot een bepaald plan de ca-npagne te juister tijdom met de Middelburger te spreken, die de circulaire van het bestuur der „Liberale Unie", „beschouwt alleen als eene vingerwijzing in een richting die wy reeds nu moeten inslaan, als het sein voor eene vruchtbare campagne voor het algemeen kiesrecht, dat wij eenmaal tooh zullen moeten invoeren en aan hen, die daartoe willen medewerken, is het overgelaten den juistentijd te kiezen om dat doel te verwezenlijken. Of dit in 1901 zal zijn, zal afhangen van hetgeen er dit jaar op parlementair gebied in ons land voorvalt". Is deze opvatting juist, dan is, wij her halen het, in bovengenoemde circulaire, Butler meer dan Buller aan het woord. Wij voor ons evenwel zien in haareene oorlogsverklaring aan het toegezegde voor stel van minister Goeman Borgesins, tot technische verbetering der kies wet-Van Houten. Wij zien er een duidelijk uitgesproken meening in dat men van dat werk, den naam van lapwerk waardig, niet gediend is. Een ruiterlijk, ridderlijk tegenvoorstel, dat niet wacht op, maar zich stelt voor en in de plaats van de „technisobe ver betering". Een waarschuwing aan de regeering dat de radicaal-getinte groep reeds nu terug treedt uit Piersons liberale concentratie. Niet Piurson maar Troelstra zal het zijn. En of men er nu al een doekje voor 't bloeden om doet, of de ramp nog een wijle wenscht te verdagen, de eisoh schijnt ons er niet naar dat de regeering (hem kalm naast zich nederleggen zou. Wij wagen ons aan geen voorspellingen; maar onmogelyk schynt het ons niet dat in de Liberale Unie een strijd op handen is tusschen Butler en Buller en Bulwer. Tusschen vooruitstrevenden en oud libe ralen, met de vooruitstrevenden-met-een- achterdeurtje als tusschengroep. Want machtig is daar ook nog de groep die eiken vorm van oorlogzoeken afaeuit, gelyk dit de staatsman Bulwer doet in de Zuid-Afrikaansche aangelegenheid. Van die.i Bulwergeest getuigt allicht onder meer het feit dat een der bestuur ders van de „Liberale Unie", dr. W. P. Ruysch, geweigerd heeft de circu laire mede te onderteekenen. Volksleger. Het verheugt ons dat in Goes pogingen worden aangewend om eene burgerschiet- vereeniging op te richten. Zulk een plan heeft onze volle sympathie, te meer nu uitdrukkelijk door wie het initiatief namen, bepaald werd dat de oefeningen niet op Zondag zullen worden gehouden. Wy Lopen en vertrouwen dan ook dat achter staande advertentie in dit blad succes zal hebben, en velen uit Goes en vlakbij lig gende dorpen hun naamkaartje zullen in zenden of adhaesie betuigen. Laat Goes in deze beweging, die door gansch Nederland gaat, niet tragelijk achter- aankomen. Wij gaven ter drukker.j jongstleden Maandag ee i lang verslag uit het Handels blad, van de rechtszaak der twee Neerbos- sche suppoosten, beschuldigd een armen ster venden weesjongen zoodanig geslagen te hebben de een met een karwats op de knieën de ander met de hand om de ooren, dat de arme jongen nog dien eigen morgen gestorven is. De kuaap was reeds den vorigen dag ziek geweest en wyl hy was blijven liggen en zijn bed had bevuild kwamen deze sup poosten hem wekken en mishandelen. Nota bene een der twee lag zelf somwijlen an derhalf uur na bezetten tjjd op zijn bed en liet zich, ook door meisjes, zyn koffie op zyn bed brengen I Uit 't verhoor bleek dat de beeren Van 't Lindenhont slecht toezicht houden; dat de jonge heer Van 't L. hoogstens driemaal in een jaar eens komt kijken, eu dat de oude heer wel toezicht houdt doch niet ter plaatse waar't juist het meest noodig schynt. Voorts dat er in de inrichting veel gesla gen wordt en dat het bestuur van Neer bosch, met name de voorzitter daar niets van wisten. Ook had de dokter der inrichting gecon stateerd dat bedoeld jongetje niet door de mishandeling, maar door een inwendig aboes is overleden, terwijl toen den heer Jacob Van 't Lindenhont de ernstige mis handeling ter oore kwam deze niets anders deed dan den verpleger die 't misdrijf pleegde er over onderhouden en verder de zaak blauw blauw liet. Nu kon bedoeld verslag wegens plaats gebrek niet worden opgenomen, wat ons van achter beschouwt, verblijdt. Het is beter dat wy dit verslag niet helpen verbreiden. Den korten inhoud er van deelden wij nu toch mede. Maar wij vestigen er ernstig de aandacht op dat helaas, op Neerbosch' inrichtingen rotte toestanden aan den dag kwamen en dat wij wel goed ingelicht waren (trouwens dat wisten wy wel) toen wij de vrijheid namen, een en ander in zeer zachte termen onder de aandacht te brenger. Vele lezers van ons blad hebben zich hieraan geërgerd; doch wij v agen zou 't niet beter geweett zijn indien wy eerder op deze wondeplek den vinger hadden ge legd opdat het bestuur maatregelen hadde kunnen nemen om een rechtszaak als deze in de toe omst te voorkomen? Onze opmerking dat de verslagen van Neerbosoh niet in alles klopten met de werkelijkheid, blijkt evenzeer juist geweest te zyn. Een der rechters maakte dezelfde opmerking aan den directeur. Wij hopen dat de daders, zoo de aanklacht juist blij kt, hunne straf niet zullen ontgaan. Maar ook dat, door de uitzuivering van dit kwaad, Neerbosch winae in kracht en invloed, en de liefde, bij sommigen terecht verbeurd, door strengere tucht en betere controle, en streven naar waarheid, herwinne. Neerbosch heeft aanspraak op een recht vaardige en zachtmoedige Leoordeeling. Kerk ép maatschappij zyn haar zeer veel verplicht. En zoolang die hunne roeping niet ver staan om zelf voor hunne weezen te zor gen, blijve waardeering het waehtwoord by alle critiek die men om der waarheid wil en in 't bGang onzer weezen jegens haar moet uitspreken, dooh in geen geval verwijgen mag. Dit was onze leus toen wij meenden tegen Neerbosch wat te moeten zeggen en 't zal ook onze leus blijven. Een onzer antir. bladen maakt de op merking dat wij indertijd na ons over Neerbosch als boven te hebben uitgelaten, een „uitbrander" hebben opgeloopen van de Nederlander, en daarna gezwegen hebben. Van de Nederlander hebben wij geen afstraffing over ons „lichtvaardig" geheeten oordeel gehad, wel van den heer Lohman in ons blad wy hebben toen echter onze meening nog eens herhaald, en verder over Neerbosch gezwegen, dewijl wij vernamen u t de bladen dat de rechter een speciale aanklacht in onderzoek had. Wy meenden toen gevoegelijk verder te knnnen zwijgen de rechter zou nu wel recht spreken en de tijd zou 't leeren. Wij meenen voorloopig te mogen vast stellen dat wij in deze quaestie in'tgelyk zjjn gesteld. Maar voegen er den wensch bij dat de toestanden op Neerbosch zooda nig mogen worden dat onzerzijds geen klaoht meer noodig zy. De Transvaaloorlog is een strop om den hals van Engeland. Het is gebleken, alvast in Azië, het be gint ook uit te komen in Noord-Afrika. Dat Rusland gebruik maken zou van Engelands machteloosheid, is te begrijpen. Na Perzië voor goed aan Engelands leiding onttrokken te hebben, is het bezig zich in Afghunië te nestelen. Ook de inboorlingen in Birma (Engelsch Indië) hebben zoo iets vernomen van de nederlagen der Eagelschen in Zuid-Afrika en nemen na op sommige plaatsen een onbeschaamde houding aan. Op 35 mijl van Kanlory Ferry hebben driehonderd i boorlingen een Engelsche commissie, die daar werkzaam is voor de afbakening der grenzen, aangevallen, zy doodden er een en wondden er twee man van. Veisterking nit Rangoon werd er dadelijk heen gezonden. En ook in Egypte boterde het in den laatsten tyd niet. Daar werd een samenzwering in het Egyptische leger openbaar, welke doet zien hoe men ook daar de Engelsche heerschappij moede is. Wel zijn de troebelen voorloopig onder drukt; maar men zou wel van alle men- schenkennis gespeend moeten zyn om daaruit te besluiten dat nu alles weer in orde is. Het veertiende bataljon Egyptische troe pen weigeit nog steeds de patronen terug te guven die zij aan de ammunitie hadden onttrokken; en de jongere Egypt sche officieren zyn allea op de hand der rebel len. Eenige hunner bevinden zich in hechtenis. Of Engeland den toestand niet ernstig inziet, of dat het zoo zyn aandacht voor Transvaal nubdig heeft, weet men niet; men zou het anders opmaken uit het feit dat uit Kaïro zes maxims zyn ingescheept voor Kaapstad. Dat zou Engeland nog wel eens kunnen bero wen! Overigens van Engelands zijde de oude tactiek. Men verkleint de quaestie. Het is zoo erg niet. Evenals Al va in de Neder landen zich by iedere gelegenheid met een „no es nadau h t is niets, trachtte gerust te stellen, doet de Engelschman het met zijn gecensureerde telegrammen. De staat kunde der struisvogelen Sir Edward Clarke, de bekende en uit nemende conservatief die het tot 't laatste toe met de liberalen en daarna met de Ieren eens was in zyn afkeuring van den oorlog, en de eenige tory die voor het amendement der Whigs heeft gestemd, is door de leiders van zijn kiezers, by zat voor Plymouth, gedwongen zijn ontslag te nemen als lid van het lagerhuis. By zyn afscheid nemen van parlementaire vrienden zoide Sir Clarke dat hy zyn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1