N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. 6 feörttaii CHRIS7ELIJK- HISTORISCH ilo. 54 1900 VEESCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Karei van der Heijden. hia" kon'ne uur in de jn schuurtje Leushoek. van Oranje M.Pokke 2 182 en 183 t. Wisboom blad Groote ihtbank half Gekroonde Mo P. Stoffels Kerkstraat maaswinkol 10 cA. met door mr. t. de Maret een winkel root 79 cA. 110 cA. 3o gde Coosje achinerieön. n 2-4 uur. Indius en den door not. mr. I Oesterstraat Jergenoeging langedelft A Itraat A 102. ïghoeksingel gang R 23. mis en erf i en 15 Febr. in Bellevue |de kavoterij viand in 15 Buitenrust |not. de Vos slijpsteen o, aannemers h door not. |a.enii(jk 157 ran M. Nolet. larot Tak uur 8 perc. hofstede J. lanje half 10 |i, enz. van lag Dinsdag Intibus" door erf en tuin IcA. weiland Jijvervreugd. |4 uur. rrstanje voor not. Pilaar Ider. En een fitkam doo kippen en melkkoeien gaarden 10— is, 1 wacht-: |am half 10 ideljjke goe- laret Tak aan Iraat uur not. Noor- liur door not. van S. de jinge bj) A. inspan als not. Mulock loutse door |Prins bij v- .ar, 7 baatge- 5 kalvers, 1 34 kippen I uitbaggeren p25 Kfl.Am- Ipetei1250 l-vereeniging- tbr. bij den Poor dhr. Ie ve schuur bij Jjjbehoorende uur. Bestek B. en W. ken van een 'sGraven- J den Slaböe- lud-Vreeland- I aansluitende \ar Baarland, lp van eenige [wering daar- llen. Aan wij- Jjn aan den Inlichtingen bij dhr. G. jgt ter lezing [Oesterbeurs, Vlissingen ime bij Tim- Is, Tornouzeu. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maander franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort ©n Bijvoegsel BföKËND.Vf AKljNGEN. Coes. Ter secretarie vui de gemeente zal ge urende dertig dagen t»r inzage liggen eene opgave van de i.itkomiten d r meting of schatting van perceelon roor de grond belasting in deze gemeente. De verziekschriften om hermeting, her schatting of vernietiging der gedane meting of schatting, alsmede de bezwaarschriften, kunnen binnen dertig dagen na he ten op ongezegeld papier aan heerenGedeputeerde Staten dezer provincie worden ingediend. Van Dinsdag 6 tot en md Vrijdag 16 Februari a. s. 1900 zal ter seoretarie ge legenheid gegeven worden tot het doen inschrijven van Leerlingen voor de bewaar- klasse van school A en de bewaarschool vooï on- eu minvermogenden 5 Febr. 1900. Coes. Iu de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag onder voorzitterschap van den burgemeester was de heet Brij 6e met kennisgeving afwezig. De voorzitter spreekt etn woord van welkom in deze eerste vtrgadering des jaars, en eindigt, na de beste vensc.ten voor de raadsleden en voor de gemeente te hebben uitgesproken zijne rsde met „een heil en voorspoed aan onza vrienden in Zuid-Afrika". De heer Quistals oudste raadslid be antwoordt deze rede met een wederkeerigen heilwensch namens den raad aan den voor zitter voor diens werk in 't belaag der gemeente. Van het Gasthuisbestuur was de aanbe veling ingekomen ter benoeming eener regentes vacature mej. de Jongh. De aan beveling luidt mevr. M. Oehtman—Fransen v. d. Putte enjmevr. M. Houwer—Marteijn, uit welke eerstgenoemde is gekozen met 10 stemmen. Aan de orde is een voorstel van B. en W. tot wijziging in desbetreffende vererde- FEÜILLETON. Er was aan generaal Van der Hegden in den Jaatsten tijd dit merkwaardige, dat terwijl zijn persoon, zijn figuur, reeds tot een vorig tijdperk behoorde, zijn werk juist weer fonkelde van jeugd. Zijn werk in Atjeh was herboren. Hij heeft, oud wor dend, de zeldzame voldoening kunnen sma ken van gelijk te krijgen van het jongere geslaoht, iets dat weinig ouderen overkomt. Door tijdgenooten miskend dat is niet zeldzaam. Dan post mortem, als de misken de er geen aardscbe voldoening meer van kan hebben, in eere hersteld door het na geslacht dat komt ook vaak voor. Miar een rehabilitatie tijdens het leven dat is weinigen beschoren. Zeker, het is een herziene onverbeterde uitgave van Van der Heijderis werk, die door Van Vliet en Van Heutsz is bezorgd. Maar het is voor verreweg het grootste ge deelte zijn werk. Wij behoeven het werk van Van der Heg den nu niet meer in den breede te verhalen. Wij willen volstaan met een resumtie in cijfers een extract uit het algemeen stam boek van dezen generaal: 1852) Palembai,g- 1860 1861 Z. en O. Afdeeling Borneo. 1862 1863 1864 1865 1874) 1876 1877 1878) Atjeh. ningen tot verhooging der inkoopgelden van de proveniers en der verplegingsgelden van zieken in het gasthuis opgenomen. Ten aanzien van het eerste dezer voor stellen is nieuwe berekening gemaakt hier van uitgaande dat de inkoopsommen zoo danig geregeld moeten zijn dat daarmee hnn verder onderhoud wordt betaald. Het tarief in 1876 vastgesteld kan niet meer gelden, dank zij den lageren rentestan daard en de thans hoogere voedingskosten. Hieruit volgt dat óf het Gasthuis óf de Gemeente, door subsidie, een deel dier voedingskosten betaalt. De verhooging van het tarief, waarvan eene Jnieuwe tabel is opgemaakt, is zoo ingericht dat men op 40 jarigen leeftijd zat betalen f3664,96 in plaats van f3037,50. Op 50 jarigen leeftijd f 3015, in plaats van f 2455.75. Op 60 jarigen leeftijd f2356,99 in plaats van f 1954,50. Op 70 jarigen leeltijd f5105,25 in plaats van f1322. Voor de tusschenin liggende naar verhouding. Wat het tweede punt betreft, geven B. en W. eene breede toelichting waaruit blijkt dat ook dat tarief reeds sinds jaren te laag is. Het Gasthuisbestuur berekende dat de verpleging der gealimenteerden niet meer 50 maar 74 oent kost per dag, ongerekend geneeskundige hulp wijl de geneesheer voor de gealimenteerden door de armbesturen en de gemeente betaald wordt. B. en W. stellen nu voor het tarief voor le en 2e klasse met 50 en voor ie 3e klasse (gealimenteerden) met 10 cent te verhoogen, zoodat voor deze klasse 60 in plaats van 50 cent per dag zal worden gevorderd. Hierdoor zou een groote schrede gedaan worden om te komen tot vrijmaking der gemeente van een subsidie aan 't Gasthuis. De tarieven voor de verpleging in het Gasthuis zijn in handen van het Burgerl. Armbestuur gesteld. Het Gasthuisbestuur wil de verpleeggelden voor de 2e klasse op f150 brengen, B. en W. nemen deze wijziging over. Het Armbestuur bestrijdt de verandering in een lijvig rapport, en zegt onder meer Wat de beteekenis van die feiten aan gaat, herinnhren wij aan de passage [over Van der Hegden uit den Atjehschen hel denzang Groot was de Imeum van Loeëng. Noch met goud, noch met staal konden de man- men der Companie hem verslaan. Pal stond hg voor de verdediging van zijn land en zijn moed was ongeschokt. Maar de de 26 Moekims werden over wonnen. De éénoogige generaal maakte ze genrijke tochtbn, zelfs dwars dooi de 22 Moekims, tot verbazing der Bovenlanders die tot nu Hadden gezwetst. En toen de Imeum van Loeëng dit zag, stak hij het zwaard in de schede en hij trok zich terug in zijn huis. Een driejarig tijdperk van kust brak nu aan, want de éénoogige generaal be vestigde wat hij won. In uiet te stuiten stroomen spoedde de uit hare dorpen ge vluchte bevolking naar de hoofdplaats terng Olek-leh werd tot welvaart gebracht met de Kafirs verbroederde zich de bevol- ïng. Len leefde als in een voortdurende feestviering de krijg-oversten konden geen volk meer vinden dat hem volgde. Wij weten hoe dat driejarig tüdperk van rust weer is geëindigd. Generaal Van der Hegden is teruggeroepen. Tegen ziin zin Het .s wel goed om dat nog eens te onderstrepen waar zijn tegenstanders vaak hebben gepoogd het tegendeel te bewijzen Van der Heijden achtte zijn taak niet af- geloopen, en als men ziet wat er thans in Atjeh gedaan is en nog steeds gedaan wordt dan is dat toch ook waarlijk wel te be grijpen. Het kon daar nog lang niet uit zijn. Van der Heijden had dan ook alléén gezegd, dat „krijgsverrichtingen op groote schaal" vermoedelijk niet meer noodig dat het behalve voor armenzorg, reusach tige kapitalen ten algemeenen natte heeft doen strekken. Onder meer de werkver schaffing aan de schansen tot een bedrag van f 32601,36 waarvan 't slechts f 330 per jaar gedurende 20 jaar of 1% voor deel trok, Het Armbestuur zegt bovendien de ver hooging van uitgaven groot f591 welke deze verandering veroorzaakt niet te kun nen lijden, te meer daar te vreezen is dat de Herv. diaconie en het R. K. paroch. armbestuur voor welke de verhooging naar den huidigen toestand achtereenvolgens f 120 en f 42 zou bedragen nog meer armen naar het Burgerl. Armbestuur zouden zenden. Het Armbestuur voorziet dat op die wijze de gemeente haar subsidieplicht wel eens zou kunnen verlegd zien van het Gasthuis op het Armbestuur. Wel had 't in 1898 nog een vooruitgang van f 1351,65, maar dit was reeds minder dan vroeger en bij een administratie als deze is van een vooruitgang van f 1350 tot een tekort slechts één schrede, te meer daar eok een veranderde voeding voor de weezen is ingetreden. B. en W. beantwoorden dit rapport met weerlegging van verschillende beweringen, en met becijferingen aan de hand van de begrootingen en rel- sningen van 't Ar—be stuur, waaruit blijkt dat voor de vrees van het Armbestuur geen voldoende grond be staat. Daarbij bedenke men wel dat nu de andere Armbesturen ook iets nader komen aan het werkelijke bedrag der uitgaven die voor hun zieke armen gedaan worden. En iaar nu bij gemeenteverordening de prijzen zijn vastgesteld waarvoor het Gasthuis personen moet opnemen, heeft ook de ge meente door wijziging der tarieven te waken tegen achteruitgang dier inrichting. Ook al zou dus de subsidie der gemeente slechts verplaatst worden, wat B. en W. niet aannemen, dan nog zou de voorgestelde maatregel moeten genomen worden, al werd dan een gedeelte van de bedeeling, vrijma king van de gemeente van alle subsidies niet bereikt. zouden zijn. Herhaald patrouilleeren bleef echter noodig. Een groote troepenmacht in Atjeh op de been te houden werd ook reeds door Van der Hegden, evenals nu door Van Heutsz, overbodig geacht. En van dat denkbeeld is hij nimmer afgewe ken. Nog in 1896, toen de hernieuwde actie in Atjeh in vollen gang was, ant woordde hij op een vraag van een onzer medewerkers, die hem voor „Elsevier's Geïllustrnerd Maandschrift" kwam intervie wen, dat hij geen groote macht noodig achtte voor de duurzame onderwerping van Atjeh. „Drie colonnes. Zooveel, dat we de goedgezinden beschermen kunnen. De men- schen willen wel onder ons bestuur zijn, maar we moeten ze dan ook beschermen. We zijn veel te gauw weggeloopen nadat we ergens geweest witren". Die wijze meening van Van der Hegden wordt na in practijk gebracht. Want Van der Hegden was niet alleen een dapper Boldaat en een kranig veld overste, maar ook een wijs bestnurder. Zeker, zoowel de bestnurspolitiek als de mi litaire taktiek van Van der Heij len zijn thans in Atjeh niet dan in gewijzigden, aangevulden on verbeterden vorm hervat. Aan de bestnurspolitiek is ook een groo- tere plaats ingeruimd dan vroeger in de poging tot pacificatie van Atjeh. Maar al had de „éénoogige koning" niet zulk een diepe, wetenschappelijke studie van land en volk gemaakt als dr. Snouck HurgroDje, hij was een Atjeh-kenner bij intuitie en door helder inzicht. Zijn ver houding tot Sjeoh Mah traban heeft dat dui delijk getoond. Hij had veel van die oude generaals van Napoleon I, uit den troep voortgekomen, in den troep opgegroeid en opgeklommen tot den hoogsten rang, on gemakkelijk, heftig, hoekig, als generaal zelfs nog voor alles soldaat, wars van alle Stellen wij nu, zoo gaan B. en W. voort, dat bij het werkelijk aanwezige getal per sonen het nieuwe tarief was ingevoerd dan zou men hebben te betalen 14 X 365 X f0,60 of f 3066, wat zon Ier eenige wijziging van zijn begrooting geschieden kan. Maar opdat de verandering in de begroo ting van het Armbestuur zeker niet noodig zij, stellen B. en W. voor de verhooging met 1 Juli te doen ingaan. De financiëele commissie, na kennisneming der verschillende i tukken, adviseert tot aan neming van het voorstel van B. en W., en deelt als haar meening mede dat de vooi- gestelde verhooging der verpleeggelden zeer onwaarschijnlijk en slechts in buitengewoon ongunstige omstandighe len (waarvoor dan nog tijdelijke maatregelen zonden kunnen genomen worden) een zoodanige vermeerde ring van uitgaven ten gevolge zou hebben, dat het Armbestuur moest gesubsidieerd worden. Ook de vrees dat de kerkelijke armbesturen meer armen naar het Armbe- stnur zouden zenden, deelt zij niet; terwijl een nog minder bedrag dan nu wordt ge- vrcagd, namelijk 60cent daags voor geheele verpleging en geneeskundige behandeling slechts kan geschieden ten koste van de degelijkheid daarvan, wat de financiëele commissie echter niet verwacht van deze besturen. Voorts ziet de commissie in den maat regel een poging om het Gasthuis geheel onafhankelijk te krijgen van de gemeente. Moest later blijken dat het Armbestuur moet worden gesubsidieerd, dan kunnen nog wijzigingen worden ingevoerd, die met de alsdan geldende omstandigheden rekening honden, en zoo kan deze regeling een proef neming zijn, die tot een gewenschten toe stand voor alle betrokken besturen leilt. Het voorstel wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Op voorstel van B. ei W. wordt de jaarwedde van den gemeente-ontvanger, in verband met diens sedert jaren en ook nu weer bij de pensioenregeling vermeerderde werkzaamheden van f 1200 op f 1400 ge bracht. elegantie, ongeletterd, onkundig ran veel dat een academisch beschaafd officier heet te moeten weten, maar veldheer van ge boorte en bij de gratie zoo van een helder oog als van een sterke hand. Er waren merkwaardige verrassende kan ten ook aan dit eenvoudige soldatenkarakter. Als men het zeer goed getroffen portret ziet, dat de heer H. M. Krabbé voor de bovenbedoelde aflevering van „Elsevier's" heeft geteekend, de kleine, nog zoo strijd- vaardige, fiksche figuur met den ongemak- kelijken kneep om den mond, den gebie denden rimpel boven den neus, de vinnige snor, de krachtige kin, de kleine, energieke handen en vooral het strenge, gebie dende oog, dat nog te scherper scheen te boren door het dichtknijpen vsn het ver minkte andere. En als men zich dan daarbij dacht die korte, droge, militaire stem, une voix saccadée, zooals de Franschen zeigen, waarin het geweervuur knetterde en de trompetten schetterden.... dan kon men zich niet voor. stellen, dat die ongemakkelijke ijzervreter geen bloed kon zien. En toch heeft ij dat toen juist verteld „Neen, ik kan geen bloed zien. Wel in het gevecht, zie je, maar als de opwinding voorbij is, dan maakt het zien van bloed me beroerd. Ik heb het eens gehad na een gevecht, dat ik weer tot kalmte kwam en opeens een gewonde kerel voor ine zag liggen. Ik viel flauw en toen ze me weer hadden bijgebracht, was ik er nog zoo ellendig van, dat ik nog een half uur met mijn voeten in een badje heb moeten zitten." Het was de geweldige vechtgeneraal die zoo sprak 1 En eenige oogenblikken later redeneerde hij gemoedelijk en met den meesten ernst over Bronbeek, over zijn invaliden en over de huishouding die hij te besturen had n'k Weet niet hoeveel andijvie en boon- Aan de weduwe van den bode J. Visser Az. wordt op haar verzoek een gratificatie verstrekt en deze bepaald op f 50. Een voorstel tot nieuwe regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter secre tarie mogelijk geworden, door de vaca ture-Visser, komt in bespreking. Een nieuwe regeling van werkzaamheden zal met deze verandering gepaard gaan. De '>eer Coenen constateert met leedwe zen dat bij deze regeling een ambtenaar die 19jaren de gemeen!e trouw gediend heeft is vergeten; hij acht 't billijk bode Van Houten in de nieuwe schikking te doen deelen en stelt derhalve voor diens tracte- raent te brengen op f 400 met 4 jaarlijk- sclie verhoogingen van f 25 tut 't salaris f 500 bedraagt. De voorzitter bestrijdt dit voorstel wijl 't tractement van dezen bode hoog is in vergelijking met dat van den adjunct com mies, en sijn werkzaamheden, tengevolge der nieuwe regeling van werkzaamheden ter secretarie, zullen verminderen. De heer v. d. Peijl is van cordeel dat ook bij deze nieuwe regeling deze ambte naar met allerlei werk overladen blijft en voor verhooging van diens salaris alleszins grohd bestaat. Het voordel wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen, de heereu v. d. Leeuw, v. d. Peijl, Coenen, Houwer en Van den Bout. Aan de orde komt het afwijzend voor stel op een verzoek van de herbergiers, om gen danstenten op de kermis toe te laten. De heer Coenen steunt het verzoek daar hij niet meegaat met het rapport waarin gezegd zou worden dat een danstent het zedelijk peil zou verhoogen. De voorzitter leest het rapport voor, waar in van geen zedelijk peil gesproken wordt. De Voorzitter verdedigt nader het voor stel van B. en W., hetwelk hiervan uitgaat dat, nu de kermis er eenmaal is, er alles op moet worden toegelaten, behoudens de wetten van zedelijkheid, en de raad zich niet op dien weg moet begeven om ten gerieve van neringdoenden, welke ook, ten ten te weren, immers dan zouden de win keliers in galanterieën en koekbakkers enz. eveneens kunnen komen en zonden de cj- medies ook moeten geweerd worden. De heer Van der Leenw is er voor het verzoek in te willigen, daar deze danstenten een doodelijke concurrentie aandoen aan de herbergiers. De koek- en galanteriekramen doen niet zooveel schade, omdat ieder weet dat men in een winkel beter kan koopen, daar de artikelen in een kraam niet zoo frisch zgn. tjes ik nou al ingemaakt heb. Znnrkool nog niet, want de kool was niet best van 't jaar". Dat was de geweldige vechtgeneraal, de legendarische Koning Éénoog, die keuvel de als een zorgzame ^huishoudster over de voeding van zijn krijgshaftige pensionnsires met armen en beenen van hout mis schien, maar r et karakters van bloed en ijzer. Karei van der Hegden, de soldaat, de beheerscher en temmer van wat ontem baar heette, was naïef en eenvoudig als een kind. De verdienste van generaal Van der Hegden is, buiten zijn heldenfeiten als sol daat, deze geweest, dat hij in Atjeh den rechten weg heeft gewezen, dat hjj door daden getoond heeft wat mogelijk was. Na hem is het gebaande pad weer dicht gegroeid. Maar niet zoo of zijn sporen zijn gebleven, het pad was nog terng te vinden. En men heeft het gelukkig weer openge- kapt en het verder, veel verder voort- gebaand. Zijn werk is dus in eere hersteld en blijft leven. Ziji eigenaardige figuur echter is niette vervangen. Het Eg ksz waard was in zoo goede handeul (Handelsblad.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1