Boereninspan Boereninspan Aanbesteding AANBESTMS. op Donderdag 22 h-bruari 1900, Vrijdag 23 Februari Huishoudelijke Goederen. Huishoudelijke Goederen, dcKatuur-V/ollen J Ondergoederen Openbare Verkooping Landbouwwerktuigen en Gereedschappen, openbaar verkoopen de Meubilaire aanbesteden aan te besteden PREDIKBEURTEN Gereformeerde Kerk, Goes. ELLEWOUTSDIJK Woensdag 28 Februari 1900 openbaar verknopen Woensdag 21 Februari 1900, Het bouwen van eene nieuwe Graanschuur groot 693 M2 met bij- behoorende werken, Op Dinsdag 20 Februari 19G0, Natuurlijk dat hooren de Kuaj.schë Hoeren graag. Zij wachten maar tot hun land door de Poeren geannexeerd wordt en zij opgecommandeerd worden. Dan kannen zij nooit, wanneer zij in handen der Engelschen vallen door dezen als rebellen behandeld worden. Het aantal Kapenaars die zich bij de Boeren gevoegd hebben, bedraagt 10000. De Boeren doen krachtige pogingen om den oogst binnen te halen. Te Pretoria zijn aangekomen zeven ge wonde Engelsche officieren en 200man van de Lancashire fuseliers. De burgerij van Pretoria leed gevoelige verliezen op den Spioenkop. Het hevigst woedde daar de stryd tusschen Sen 11 's Woensdagsmorgens toen de Boeren met hun moorddadig juiste geschutvuur bijna slaagden de Engelschen er af te schieten. Om 11 uur ontdekten de kanonnen ein delijk de opstelling van het achter een randje verscholen geschut der Boeren, zoo dat het geschutvuur verminderde, en tegelijk daagde er versterking op. Een gedeelte van generaal Lytteltons brigade had de oostelijke helling van den Spioenkop be klommen, en wisten zich op een naburigen, suikerbroodvormigen top te handhaven, doch om de verliezen der Engelschen slechts nog zwaarder te maken. De Boeren nader den voet voor voet van drie zijden en de artillerie kwam niet over tegen den avond, maar de mannen zaten elkaar toch reeds in den weg (?l). En zoo werd het groote ar tillerie-duelten voordeele der Boeren beslist. Zij wondden Weodgate doodelijk, wiens opvolger Thorneyoraft bevel gaf terug te trekken. Woodgate leefde Zondag nog.Hij heeft een wond boven het oog. De Boeren gingen zelfs Donderdagochtend nog voort met vuren, niet wetende dat de Engelschen reeds den vorigen avond den top verlaten hadden. Zij hebben de Engel sche gewonden uitstekend behandeld, zeggen deze. Dat het tusschen Transvalere enVrijsta- ters een poosje scheef gezeten heeft, wordt uit brieven bevestigd. Een Amerikaansch journalist heeft heel wat onthuld over den slag bij Modderrivier Daar waren die van Jacobsdal, en anderen weggeloopen bij het eerste treffenzij had den aanvoerders zonder zelfvertrouwen en die ook geen zelfvertrouwen inboezemden; en Jacobsdal was de eerste stad van den Vrijstaat, welke door den oorlog te lijden had. Plotseling opgeroepen, waren de bur gers in het heetst van het gevecht by Enslin. Zy trokken ten getale van 180 uit, verloren 46 man aan dooden, gewonden en gevan genen en moesten zich door de Lanciers heenslaan. Hij schrijft onder meer: Te Jacobsdal verzamelde ik de volgende mededeelingen over den slag bij Modder rivier: De Boeren waren versterkt door generaal Piet Cronjé, die, na een geforceerden marsch juist bijtijds kwam om aan het optreden deel te nemen. De versterkingen, per spoor over honderd mijlen afstand aangevoerd, hadden het front niet kunnen bereiken. In den morgen van den 28sten hadden de Boeren den Zuidkant van de Modderrivier bezet, hetgeen hun bescherming gaf tegen het artillerievuur, maar hetgeen ten opzichte van het vechten een nadeel was, daar men de rivier nu in den rug had. De vernielde spoorwegbrug werd het doel punt van de voorwaartsche beweging der Engelsehen. De troepen van den Vrijstaat waren ge plaatst op anderhalve mijl ten westen van de brug. Generaal De la Rey verdeelde zijn Transvaalsche manschappen over twee mijlen naar het Oosten, terwijl Cronjé met. de' zijnen nog verder op de uiterste linker flank stond. De kanonnen der Boeren waren onder bevel van majoor Albrecht op den Noordelijken oever van de rivier opgesteld. Te 6 uur 's morgens openden de Engel schen hun artillerievuur, uit ongeveer 33 kanonnen. Hun cavalerie kon men op beide flanken in lange linies zien; de infanterie werd nog niet in het gevecht gebracht. Het was een verschrikkelijk warme dag. Het eerste treffen had plaats op de linker flank der Boegen, waar de lanciers een charge naar de rivier maakten. Zij werden door Cronjé's mannen echter teruggedreven. Te 9 uur vm. konden de Boeren consta- teeren, dat de voorwaartsche beweging der Engelschen tot staan was gebracht en zy beweren, dat als zij meer kanonnen hadden gehad, zij het Engelsche leger gemakkelijk verjaagd en vele gevangenen gemaakt zouden hebben. Te 4 uur in den namiddag keerde de kans. Het is moeilijk hiervan een duidelijk over zicht te geven, maar ik vernam ongeveer dit Het zware artillerievuur van de Engelschen in 't voorafgaande gevecht had de Boeren, die voor de eerste maal in het vuur waren, verschrikt. En nu gebeurde een van die onvoorziene fouten, welke by alle ongedis ciplineerde troepen kunnen voorkomen. Naar ik hoorde waren te 4 uur de En gelschen, in spijt van hun overstelpende getalmeerderheid feitelijk tot staan ge bracht. Maar toen waren de Vrijstaatsehe troepen bewesten de brug vermoeid, weder- spannig of verschrikt, en ofschoon zy wei nig verlies hadden geleden, trokken zij naar de brug terug en den stroom over. Een feit is dat de Vrijstaters gecomman deerd werden door personen, die geen ver trouwen in zich zslven hadden en hun manschappen ook geen vertrouwen in boezemden. De Engelschen grepen deze gelegenheid dadelijk aan, rukten naar de brug voor waarts en trokken ook de rivier over, waarbij eenige Vrijstaters het leven lieten. Generaal Cronjé, op ide uiterste linker flank zijnde, bleef met deze gebeurtenis eenigen tijd onbekend, en toen waren hij en De la Rey genoodzaakt het geveebt voort te zetten tot de duisternis inviel, teneinde hun eigen terugtocht uit te kun nen voeren, daar de rivier in hun achter hoede niet doorwaadbaar was. De Boeren waren tusschen de 4000 on 5000 man sterk, zeggen slechts acht dooden, tweeëntwintig gewonden en tien gevange nen verloren te hebben. Men veronderstelt, dat de verliezen der Engelschen groot zijn, daar zij op 1 De cember een week wapenstilstand vroegen. De drie ontmoetingen hebben aan daze zijde de waarde van den Boer in het ge vecht doen kennen, zoowel wat zijn sterke als wat zijn zwakke zijde betreft. Aan de zijde van den Vrijstaat heeft de bevolking echter niet zoo groot belang in de Afri kaander politiek als elders. Hun eigenschap pen als soldaat zijn goed. De verschrikke lijke wonden, door de lydietbommen tegen de rotsen barstende veroorzaakt, deden hen erg ontstellen, Poole, de Engelsche ge vangene, vertelde mij, dat hij eeu reusach- tigen, roodgebaarden Boer had gezien, klaarblijkelijk op die wyze gewond, rond- loopende en zijn kameraden roepende zijn geheele gelaat was een bloedmassa, zwart- geöroogd in de zon en zijn beide oogen waren vernietigd. Zulk een schouwspel werkte er toe mee, de zenuwen der Vrijstaters te verzwakken die ook, zooals ik reeds zeide, geen leiders hebben, in wie zij vertrouwen stellen. Voor hun gedrag op Woensdag zijn zij erg gelaakt. President Steyn heeft op den dag na den slag het volgende telegram gezonden, met het bevel het aan alle burgers en officieren voor te lezen „Geëerde officieren en burgersl „Met leedwezen hebben wij vernomen, dat slechts 1000 Vrijstaters in den laatsten slag meegevochten hebben, en dat vele andere in hun kamp gebleven waren, terwijl hun broeders den vijand weerstand boden en zelfs versloegen. Ik zou mijn plicht niet vervullen, als ik u niet nadrukkelijk zou verklaren, dat zulk een gedrag alleen noodlottige gevol gen kan hebben voor onze vrijheid en eveneens voor onze broeders in den strijd. Daarom leg ik u met nadruk, dat ieder van u bet zijn plicht moet rekenen, de of ficieren te gehoorzamen, en dat de officieren de burgers gedurende den geheelen oorlog moeten vergezellen. Als we dus handelen, dan twijfel ik er niet aan, of God zal ons niet verlaten maar ons de zege geven. Dus laat geen van u niet op zijn post gevonden worden in de eerstkomende manoeuvres. Laat ieder deel nemen aan den strijd. We moeten er aan denken, dat we vechten voor al wat ons lief en dierbaar isu. President Steyn kwam zelf op 2 Decem ber in een kamp, 8 mijlen van Jacobsdal verwijderd. Hij had bij zich een boodschap van president Kruger, die hij aan zijn of ficieren en manschappen meedeelde. Deze boodschap was een gedeelte van een lang telegram aan president Steyn en had onder- staanden inhoud „Geeerde heer ea broeder. De zaak is te newichtig voor mij, om het stilzwijgen te bewaren. TJHED. moet al uwe officieren en burgers onder het oog brengen, dat, wan neer wy onze onafhankelijkheid willen behouden en ons land niet aan den vijand willen uitleveren, wij, zelfs ten koste van ons leven, moe*en besluiten hardnekkigen tegenstand te bieden en niet terug te trek ken, maar ons moeten verweren, tot wy de overwinning hebben behaald. De Heer heeft getoond, dat Hij met ons is, daar de vyand het verlies van honder den betrenrt, terwijl wij slechts het verlies van enkelen te bejammeren hebben. Als wij terugtrekken, geschiedt dit uit lafheid, ik heb opgemerkt dat gebrek aan samenwerking oorzaak is geweest, dat wij onze stellingen ontruimden. Mijn leeftijd veroorlooft mij niet, my bij mijn zoons te voegen, anders zon ik op dit oogenblik aan het front geweest zijn. UHEd.'s beschikkingen en raad moeten ,hen voortdurend vergezellen. Want de be slissende strijd, die zal uitmaken, of wij al of niet het land zullen overgeven, na dert snel. In geen geval moetei wij het land over geven, zelfs al zou dit ons de helft van onze menschen kosten. UHEd. moet de officieren en burgers laten begrijpen, dat zij zich ten doode toe moe ten verweren. In den naam des Heeren, vertrouw ik dat wij, met dit besluit en gesterkt door gebed voor den aanval, de overwinning zullen behalen. Christus toch heeft gezegd: „Want een iegelijk die zijn leven behouden wil, die zal het verliezen; maar wie zijn leven verliezen zal om mij nentwil, die zal het behouden". Zendt dit met uw plannen en raad aan de officieren". Farheërs 1 De Primaat van Ierland heeft in de ka thedraal van St. Patrick te Armagh in een 1 iddienst voor den oorlog o. a. de volgende merkwaardige woorden gesproken „O God, wij danken U, dat Gij ons in Uwe Genade behoed hebt voor de misdaad de karmijnroods misdaad, van dezen ver- sohrikkely ken oorlog verklaard en begonnen ta hebben." Handbl De bij Dundee zwaar gewonde generaal Yule wordt dezerdagen ie Cannes verwacht, waar hij herstel vjn gezondheid hoopt te vinden. Op God oertrouwd. In ile te Johannesburg verschijnende „Sud-Afrikaansche Coirespondenz" sohri|ft de redacteur Fritz van Straaten, uit het kamp voor Ladysmith: „Een treffend bewijs van het onwrikbaar vertrouwen op God by de Boeren heb ik weêr dezer dagen gezien. Ons laager (Pretoria district) wis samengekomen voor een gods dienstoefening. De mannen stonden in een dichten hoop ope n. Daar begon het opeens in de lucht te siBsen ea te knallen boven onze hoofden en rechts en links vielen kanonkogels. De Engelschen hadden waar schijnlijk de verzameling van menschen opgemerkt ea. sehoten daar nu op. „Ik maakte een der Boeren opmerkzaam op ''et gevaar en vroeg, of het niet beter zou zijn uiteen te gaan. Maar hij antwoordde: „Niet alzoo, broeder. Zoolang wij bidden, zal de Heer ons besohermen, en zy zullen ons niet kunnen deren". „Zoo zongen de Boeren, ondanks het hevige vuren, bedaard hun psalm uit, en daarna gingen zij uiteen, zonder dat er één was gekwetst. Maar toen ik naar mijn tent terugkeerde, vond ik bij den ingang daarvan stukken van een ontplofte bo n. Die had mij kunnen treffen, ala ik niet naar de gods dienstoefening was geweest". De Uitlanders. In ons wrig nummer verhaalden wy van „Uitlanders" die te Pretoria en Jo hannesburg bleven en aan den president reden gaven tot betuiging van tevreden heid over bun gedrag, s unmigen helpen ook de Boeren dapper mede. Dit zijn de goede Uitlanders. Maar er is nog een ander soort. Een buitenlandsch blad bevat een en ander over het uitlanderskorps, dat in den slag bij Colense dienst heeft gedaan als gewonden dragers. Eén aanhaling uit een brief teekent deze luitjes van de tweede soort. „Ik heb reeds medegedeeld dat te Dur ban een korps van 1200 dragers is gevormd voor den slag bij Colenso. Van deze 1200 heeft men er reeds 400 moeten wegzenden om redenen, waarover de bladen slechts in bedekte termen spreken, daar zij het niet openlyk durven doen vanwege de censuur. Deze dragers heeft men bezig gezien met het afsnijden van vingers om ringen van weinig waarde te stelen. Zy namen alles wat zij machtig konden worden. Dat En gelschen hun doode landgenooten op deze wyze bestelen, is bijna oageloofelijk en dat deze schanddaden plaats vinden bij een be schaafde natie zoedat haar eigen zonen er de slachtoffers van worden, is bijna onge loofelij k, en toch worden deze geruchten door brieven bevestigd. Zeker is het dat verscheidene uitlanders, behoorende tot de heffe des volks, zich alleen bij het dragers korps aansloten om te plunderen." Een grappenmaker had onlangs, zoo ver haalt „Daily Chronicle", het Transvaalsche volkslied geleerd aan een straatmuzikant, die het in verschillende wy ken ging spelen. Hij ging den man na, om te zien, wat er zou gebeuren. Maar er gebeurde niets bij zonders. Niemand herkende het lied van „het volk vol heldenmoed", en de man kreeg heel wat geld in zijn bakje, in plaats van een duchtig pak slaag, wat zeker zijn deel zou zijn geweest, als het volk op straat had ontdekt, dat hij het lied van Engeland's vijanden speelde. Hoe een zijdig ontwikkeld toch, dat zelfgenoegzaam eilandersvolk I De „Volksstem" zegt in een artikel lot verwelkoming van President Steyn en Fischer te Pretoria: „Indien de Oranje- Vrijstaat zich niet by ons aangesloten had, en met zooveel moed had volgehouden, zou de toestand thans heel anders geweest zyn, en de regeering der Zuid Af rikaansche Republiek had dan onmogelijk de maatre gelen kunnen nemen die met zooveel succes ten uitvoer gelegd zyn". -Een lezer te Vlissingen heeft de ver taling, die de N. R. Ct. gaf, van het fraaie vers, dat te Kaapstad onder de Engelsche soldaten wordt verspreid, op rijm gebracht. Het luidt, onder het opschriftDe witte vlag'. Dood de Boeren overal I Rijg ze aan de bajonettenI Spaar ze niet, in geen geval, Wil niet op hun smeekbeê letten, Want zoo'n hondsvot is geen mensch Gooi hun vleesch dus voor de hond n, Voor de gieren vuile pens. Geen pardon, geen medelij, Buiten wet en recht staan zy Oog om oog! en tand om tand 1 Wilt niet een der hunnen sparen, Sla ze dopd 1 en maak van kant, Wilt hun dooden niet vergaren. Dat uw wraak tienvoudig zij 1 Laat hun lijken 't veld bedekken En alom tot leering strekken Brave Engelschen zijn wij. Voor een Boer bestaat geen eer, Schiet ze, steek ze, sla ze neêr 1 Want alzoo spreekt God de Heer: ,,'k Ben een Wreker van het kwade"; Geef dus Zijnen naam ter eer Aan geen enk'len Boer genade 1 't Bloed der makkers schreeuwt om wraak, Daarom spaar ze geen van allen, Laat ze als muizen nedervallen Triumpheere onze zaak I En de zielen in de hel Juiehen om dat gruwelspel 1 5 FEBRUARI. y Maandag a.s. hopen onze geliefde ouders WILLEM BIERENS t jt en A LIJDIA VAN ZORGE, Sl hun vijfentwintig jarige Echt- vereeniging :e vieren. «I Hunne dankbare kinderen. Biezelinge. Zy, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen de echtelieden Marinus Arnoys en Cornelia Priester ge woond hebbende en overleden te Heinkens- zand, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen voor den 7 Februari 1900, ten kantore van den Notaris PH. M. DE RONDE BR ES,SER te Heinkenszand. O ZONDAG 4 FEBRUARI. Voorm. half 10: Ds. R. J. VAN DER VEEN Nam. 2: Idem. H. C.Z. 20. Beide beurten collecte voor de Inwendige Zending. Av. 6: Lezing. DONDERDAGAVOND 7 UUR Bijbellezing. ff ten overstaan van Notaris J. DE VOS te Middelburg 's morgens half negen ure ten verzoeke van Landbouwer Abrah. PRIESTER op de door hem bewoonde Hofstede „Everinge" gemeente Ellewoutsdij k van DEN KAPITALEN als Negen Paarden t. w. zwart Merriepaard éen jaar, vos Kuinpaard 2 jaar, vos Ruinpaard 3 jaar, vos Merriepaatd 4 jaar, bruin Mer riepaard 5 jaar, zwart veuleudragend Merriepaard 6 jaar, schimmel Ruin- paai d 8 jaar, bruin Merriepaard 9 jaar, zwart veulen hagend Merrie paard 13 jaar. Twee en dertig stuks Hoornvee t. w. 10 Melkkoeien waar onder eene vare Koe, 10 éénjarige Runders, 7 tweejarige Runders, 5 Aanhou Ikalvers. 8 Loopvarkens, 2 puike Rammen, 125 Schapen waar- ond r 82 met Lammeren De scha pen te veilen bij tien of minder. 150 Kij pen en Ranen, 9 Eendei^ Karnhond, Schaapshond met hok. VOORTS: Tilbury, Kapwagen, 3 Menwagens, 2 met ijzeren assen, driewielskar, 7 Ploegen in soort, 11 Eggen in soort, 3 Velds.eden, Peemolen, 2 Sleep- borden, Rolblok, Geeselsteen met paard, Molbord niet Ketting, Scha penbocht, 3 Ladders Zaaddorsozeil, 2 Taskleeden, 3 Vleeschblokken, Broeikooi, Koebak met goten, partij Wei-en Klaverhooi, partij Ri andhout, Harnassement, STAL- ZOLDER- en MELKGEREEDSCHAP. Nog eenig HUISRAAD Kabinet, Tafel, Sto. len, benevens 'tgeen meer zt 1 worden gepresenteerd. g^F* Op de Hofstede GEEN gele genheid tot stalling. VAN EEN KAPITALEN Notaris mr. J. L. H. LIEBERT, te Goes, zal in de gemeente Kruiningen, op de hofitedo bewoond door en ten verzoeke van den heer A. Witka in het des morgens te 8Vs uren precies 225 I<i| pen en Hanen, 10 Eenden, 4 Ganzen, 15 Melkkoeien, 7 Kalf- vaarzen, 24 Runderen van 1 en 2 jaar oud, 10 Kalveren, 10 Paarden van 2 tot 12 jaren oud, 1 Hengst oud 1 jaar, 3 drachtige Zeugen, 2 vette Varkens en een Wachthond EN des morgens te 9Vs uren precies EENE PARTIJ als1 Menwagens, 1 Driewielskar, 3 Slepeis, 1 Rolblok, 7 Ploegen in soort, 6 Eegden, 1 Molbord en Ket ting, 1 Seepbord, 1 Peenrnolen, 1 Snijmolen, 1 Geeselsteen en Paard, Maten, Bascule en Gewichten, Broed- kooien, Ladders, Zoldergeree ischap- pan, 1 Melkontroomer en verdere lVlelkersgei eedscnappen, Harnasse ment, benevens: CEEN STALLINC. De Notaris Mr. LIEBERT zal op des voormiddag IOV2 uren, te Goes, in het koffiehuis „de Prins van Oranje", in het EN VERDERE benevens BOEKEN, nagelaten door wijlen Mr. P. Lenshoek vanKerkwijk. KIJKDAG daags te voren van 11 tot 4 uren. op Dinsdag 13 Februari 1900, des namiddags ten 2 ure in het Koffiehuis „Slot O s t e n d e" te Goes. Zal de architect A. LE CLERC'Q,, wonende te Kruiningen namens zijn principale op de hofstede Ossenvate in den polder Borsele bewoond door den pachter C. Nijsten Jr. Waarvan aanwijzing in loco zal geschie den 10 Februari e. k. des voormiddags 11 ure. Het bestek en teekening zijn ter inzage van af 29 Januari op iederen werkdag bij bovengenoemden Architect te Kruiningen des namiddags te 2 uren, zal de heer J. Oele Hz. q. q. te Goes, te zijnen kantore, trachten Het gedeeltelijk vernieuwen van het WOONHUIS, op .je hofstede „Dijkzicht", onder 's-Heer Arendskerke, bewoond door dhr. M. BOO- GERD. Aanwijzing in loco zal plaats hebben op Zaterdag 17 Februari 1900, des namiddags te 2 uren, terwijl bes.ek en teekening ter inzage liggen ten kantore van den heer OELE voornoemd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2