KERKNIEUWS. - RECHTSZAKEN. ven terechtkwamen. Geen sterfelijk mensch kon het in zulk een stelling uithouden. Onze mannen bleven er hardnekkig 24 uren lang maar toen lieten zij Je posi'.ie aan den vijand over, gebruik makende van den don keren nacht. De Engelschen hebben op Spioenkop 210 krijgsgevangenen verloen. Onder de gesneuvelden bij de Tugela behoort luitenant Von Brusewitz, een Duitsch officier, die streed aan de zijde der Boeren. (Dit is waarschijnlijk de officier, die indertijd te München gin een koffiehuis een burger over hoop stak.) Ook te Colesberg schijnt het de vorige weken er warm toegegaan te zijn. Een Engelschman schrijft uit Eensburg een en ander aan zijn blad. Vrijdag 5 Januari kreeg French ver sterking uit Naauwpoort en werd een nach telijke aanval op een der s erkste Boeren- stellingen gelast. Kolonel Watson had de leiding. Tegen middernacht werden vier compagnieën Suffolksnrcir eenpositia halfweg de helling van het kopje gezonden en daar moesten zij wachten tot 3 uur toen gaf de kolonel het bevel om aan te vallen. Eerst ging een compagnie met gevelde ba jonet vooruit, zij kwam tot op eenige meters van de geweren der Boeren en werd toen neergeschoten. Daarna chargeerde een andere compagnie en onderging hetzelfde lot. Er werd toen bevel gegeven tot den terugtocht („sommigen" zegt de correspondent gelooven dat de Boeren dat signaal gaven") en do overblijvende twee compagnieën trok ken zoo snel terug als de duisternis en het geaccidenteerde terrein het mogelijk maak ten. De kolouel was een van de eersten die een schot door het hoofd kreeg, de adjudant sneuvelde ook voordat de terugtocht een aanvang nam, hetgeen volgens den corres pondent, weer bewijst hoe snel de Boeren de officieren herkennen. Twee andere offie- cieren werden nog gedood, vijf werden ge wond, twee vermist. Van de manschappen werden er 26 gedood, 45 gewond en 72 gevangengenomen (officieele opgaven117 vermist, 4 gewond). Onze ambulance ging 's middags uit om de gewonden te halen, maar de Boeren wilden niet dat zij de positie dichter naderden dan een of twee kilometers, zij hebben echter de Engeleche gesneuvelden begraven en de gewonden als gevangenen naar Colesberg gebracht. De lezer lette er wel op dat hier gevech ten jan begin Januari bedoeld worden die van eind Januari schijnen niet minder gunstig voor de Boeren geweest te zijn. Herhaaldelijk, gisteren nog, wisten Grobler en de la Key en Schoemanjden Engelschen iware verliezen toe te brengen. De Vrij- etaters hadden daarhij slechts een paar ge kwetsten. Kimbarley werd hevig beschoten. Omtrent den slag aan Scholtznek (Ma- gersfontein) 10 en 11 Dec. wordt aan een particulier schrijven aangehaald. „Ik reed gisteren over het slagveld, en schoon de ambulance van den vijand den geheelen vorigen dag bezig was geweest, lagen er omtrent nog 1500 lijken; op een plek lag er een hoop van 800. Deze getal len werden mij gegeven door de manschap pen, die door ons gezonden waren om ze te tellen. De wagens van den vijand zijn nog heden bezig, op den derden dag na den slag, om de dooden weg te nemen. „Het verlies van den vijand wordt thans berekend op 2500 man. Ik geloof zelfs dat het meer (is. Ons verlies in dooden en gewonden is 166. De regimenten, die vernield zijn, zijn de Seaforth Hooglanders, de Argyll en Sutherland Hooglanders, de Black Watch, de Grenadier Garde en de Hooglandsche Lichte Infanterie. „De vijand maakte gebruik van 24 zware kanonnen, behalve maxims, enz. Wij ge bruikten alleen Mauser rifles; onze artillerie schoot niet een enkele maal gedurende het gevecht. Het aantal mannen, dat van onze zijde werkelijk deel nam aan het gevecht, bedroeg 1000 man en het gevecht vond in het open veld plaats. Velen willen dit niet gelooven, maar toch is het werkelijk waar. Wij, die de kopjes bezet hielden, vuurden geen enkel schot. De manschappen, die in het open veld vochten, hadden geen andere bedekking dan kleine aarden schansen. „Het resultaat was eea glorierijke over- winning voor onze zijde. De slag hield 15 fcren zonder ophouden aan. Zij van ons, die in de schansen waren voor de kopjes, moesten al dien tijd plat liggen, daar de artillerie van dei vijand eenvoudig met bommen, kartetsen, enz. ons overstelpte. Wij verloren een groot aantal paarden." Van Groot Tugela Eivier, schreef op 11 December een speciale correspondent „Zes Boeren, met name F. S. Parsons, J. H. Steenekamp, Theunis Eensburg, (O. V.) Daniel Johannes Jansen van Vuuren, allen van het Wakkerstroom-commando, Wijk No. 2 staande onder commandant Joubert, gingen gepasseerde week uit naar de plaats Kaalvaatje, onder Drakensberg, om de zich aldaar bevindende dochter van den burger F. S. Parsons te halen. Op hun weg daarheen ontmoetten deze zes burgers op de werf van Coenraal Oosthuizen, nabij den WachtEen-Bietje Kop, een goede honderd gewapende kara- biniers, welke twee kleine Maxims bij zich hadden. Zij waren zoo nabij elkander, dat deze Natalsche karabiniers hen uitdaagden waarop de gemelde zes burgers de karabi- aisrs uitdaagden. De karabiniers vingen hierop aan de zes burgere te beschieten, en hevig was het sjevecht dat er toen plaats vonden van omstreeks half twee'smiddags tot zes u ir's avond duurde. Alle paarden der zes burgers werden gedood en Theunis Eensburg in den voet gewond. Die zes dappere burgers vochten a's leeu wen, wisten hunne positie tegenover die groote meerderheid te behouden en nood zaakten de karabiniers met groot verlies terug te trekkeu. Zooals gezien, waren zij bezig om gedurende den nacht tot aan dag- breek de dooden te begraven en de gewon den weg te voeren, waarvoor een groot aantal paarden gebruikt werd. Dit werd later door kaffers aan de zes burgers gerapporteerd. De vijf burgers die niet gewond waren, gingen later te voet uit om de dochter van gernelden burger, F. S. Parsons, te halen, welke het hun ge lukte in handen te kr gen. Op de plaats waar gevochten werd, hadden de Katabi- niers een wagen met ossuiin hun bezit, het eigend m van Coenraad Oosthuizen, welke zij eenvoudig maar genomen, en waarop zij al het beste huisraad van den heer Coen raad Oosthuizen gel den hadden en waarop ook twee door hen genomen prisoniers Meyer en zoon ziek lagen. Wagen en ossen werden door de burgeis afgenomen, en de heeren Meyer in vrijheid gesteld. Om veiliger terug te kunnen komen, ver toefden deze zes burgers tot Vrijdag 8 December, op die plaats, tot dat er tien Vrijsta ersop hun verzoek nen te hulp ge komen waren, om de overige zieh daar bevindende vrouwen en kinderen tevens uit te brengen. Heden arriveerden deze dappere Boeren met de vrouwe.i, wagen en ossen in ons Johannesburglaager. Toen bovenstaande aan ons bekend werd, werden zij door ieder verwelkomd, en geluk ge- wenscht over hun dappei en manmoedig gedrag." Ondanks herhaald vragen in Ons Land weigeren de Britsche autoriteiten verant woording te doen van 80 gewonde Boeren in een huis bii Modderri vier. Het is thans zoo goed als zeker, dat daar 80 weerloozen geslacht zijn en velen daarvan met steenen aan den hals in de rivier zijn geworpen De Engelseue bladen beweerden, dat de Boere-i, om hunne verliezen te verbergen zelf die lijken in het water geworpen had den. Wij weten te goed, welke een die pen eerbied db Boer voor een doode heeft om dit te gelooven. Voor mij is dit weer iets volkomen in overeenstemming met Elandsiaagte. De correspondent van de Dailij Chronicle meldt in zijn verslag van den slag bij Storm- berg, die een zoo bijzonder gunstigen uit slag voor de Boeren had, een teekenend voorval. „Onze dooden werden door onze geestelij ken begraven, die in den morgen het slag veld, bezochten. Toen het stoffelijk orei- schot der gesneuvelden in de groeve neer daalde, hoorde men uit den mond der Boeren, die eerbiedig rond bet graf ston den „Dat is het werk van Ehodes". Te Kleef kwam Zaterdag aan het feestmaal ter eere van den verjaardag van keizer Wilhelm het bericht binnen, dat de Boeren bij den Spioenkop een groote over winning hadden behaald en de Engelschen 1500 man en verscheiden kanonnen ver loren. Dat wek'e onstuimige geestdrift. Voorts brachten de gasten, er waren er 120, voor de Eoode-Kruis-ambulance 260 mark op. Onder de burgers van Pretoria, Woens dag op den Spioenkop gesneuveld, worden genoemd Charley Jeppe, Jan Malherbe (boekhouder Staatsdienst) en Eeinake (E. E. Eeinecke postambtenaar. In militaire kringen is men van meening dat de overgave van Ladysmith spoedig gevolgd zal worden door die van Mafeking en Kimberley en dat het tot gevolg zal hebben het onmiddellijk terugtrekken van generaal Methuen. De Engelsche pers wenscht dat de Engelschen naar Zuid-Afrika moesten zenden een aantal manschappen, diiemaal «,oo sterk als dat der verbonden machten der Boeren dat is nu nog 100,000 man. De Uitlanders te Johannesburg houden zich goed er heerscht een uitsteaende orde. De verlofpassen, aan de Engelsche onderda nen te Johannesburg gegeven, zijn nagezien. President Kruger zeide, toen hij zijn be slissing gaf, dat, voor zoover hem bekend was, de Engelsche bewoners te Johannes burg zich gedurende dezen tijd van be proeving op de meest vredelievende wijze hadden gedragen. Zij hadden gedaan als burgers, die eerbied koesteren voorde wet. Hij zag geen reden, waarom hij een hunner zeu verbannen uit den Staat. Maar zij moesten verwachten, dat, indien de Boeren zelf genoodzaakt werden den bongerdooj te sterven de Engelsche onder danen in het land hetzelfde lot moesten deelen. Alleen zij, dieinbreuk maakten op de krijgswet, zouden gedwongen worden het land te verlaten. Op een meeting van Iersche Parlements leden te l.onden werd besloten, de geschil len te begraven en een aaneengesloten party te vormen. De bepalingen van deze aaneensluiting scheidt den bond tusschen nationalisten en liberalen. De Iersche leden besloten een amende ment in te dienen waarin verklaard werd, d it de tijd gekomen is, dat de niet nood zakelijke en onrechtvaardige oorlog tot een einde zou worden gebracht, op de basis van een erkenning vau de onafhankelijk heid van de Zuid-Afrikaansche Eepubliek en van den Oranje-Vrijstaat. In zake den Delagoaspoorweloopt bet gerucht dat de arbiters een beslissing namen, doch deze wordt voor het oogenblik niet gepubliceerd, uit eerbied voor de wenschen der Portugeesche regeering. Er wordt ver teld, dat de schadevergoeding, aan Enge- lani toegekend, zoo groot is, dat Portugal verplicht zal zijn den spoorweg en de haven Lorenzo Marquez aan de Britsche regeering over te doen. De oorlogscorrespondent van de Globe, die zich bij Modderrivier bevindt, geeft zich do moeite eenige woorden ten gunste der Boeren neer te schrijven. Hij zecht „Wij ondervonden, dat de Boeren niet heelemaal zoo'n ongedisciplineerd „zooitje" zijn, als ons velen wilden wijs maken. Wij zeggen niet te ve^l, indien wij verklaren dat er meer geplunderd werd na den slag bij Modderrivier door de Engelschen, dan gedurende de zes weken, die aan dit ge vecht voorafgingen, geschied was door de Boeren. Het moet erkend, dat de Boeren, van wie verondersteld wordt, dat hun ge heel en al discipline ontbreekt, in dit ge deelte des lands, met navolgenswaardige consideratie de eigendommen van anderen beschouwden. Toen ik gaat de con es- pondent van het anders erg anti-Boeren- gezinde blad voort sprak over de discipline bij de Boeren en hun gedrag, vergat ik op een ander feit van belang te wijzen, wat kenschetsend is voor hun karakter en levenswijze. Ik heb in verschillende cou ranten gelezen, dat zij dronken lagen in hau verschansingen en kampen, nadat zy in de winkels inde buurt wijn en sterken drank hadden weggeroofd. Ik heb mij overtuigd, dat dit volkomen onwaar is. Dronkenschap is om zoo te zeg gen in hun kampen een onbekend iets. Zj drinken geen wijn of sterkendrank. Leuke Boeren. In het gevecht van 6 Januari voor Ladysmith was een Engelsch huzaar gewond en krygsgevangen gemaakt. De Boeren verbonden hem en zonden hem naar het Engelsche kamp terug, terwijl zy hem een pot confiture en een doos met ohocolaadjes meegaven. Een Gordon Highlander was op een ge vaarlijke stelling krygsgevangen gehaakt. Men bracht hem zoolang achter Wagon Hill en stelde hem onder bewaking van een ouden Boer. De soldaat deelde later het volgende aan een journalist mede van het geen hij gedurende het gevecht van het stryden der Boeren zag. De Boeren waren buitengewoon kalm. Zy gleden tusschen de rotsen door tot zy een geschikte plaats hadden gevonden om zich verdekt op te stellen. Van daar bleven zy een uurtje schieten. Dan kropen ze weer terug om een pijp te rooken en wat te praten. En kelen deden zelfs een dutje van een half uur, om daarop weer op handen en voeten naar hun plaats ie kruipen. Kolonel Hnnt, ook te Colenso opge pakt, is krankzinnig geworden. Hij wordt in een der hospitalen te Pretoria verpleegd en droeg by aankomen daar een groot papier op de borst met dj woorden „Ik ben ar tillerie-officier van wien tien kanonnen te Colenso door de Boeren genomen zyn." Transvaalsche nieuwsbladen melden dat majoor Erasmus en luitenant Malan, van de stastsartillerie, zwaar gestraft zijn door den krijgsraad, in verband met het verlies van kanonnen uaby Ladysmith, ter- wyl kommandant Weibach en veldcornet George Meijer on'slag hebben gekregen. Bijna al de leden van den Transvaal- schen uitvoerenden raad hebbin reeds bloed verwanten in den oorlog verloren. De fa milies Koek en Wolmarans hebben het zwaarst geleden. BtiKEADvlAKLNGKN. Goes. Ter ke inis van belanghebbenden wordt gobracht dat de invoer van melkvee langs Baarle Hertog en Clinge (station en dorp) is geoorloofd met invang van 1 Februari 1900. "Kantongerecht te Goes. In de zitting van 30 Januari 1900 zijn veroordeeld wegens: in open jachttijd, haas in veld vervoeren zonder acte of macht: M. de J. te Ovezand f 10 b. s. 8 d. h., verbeurdverklaring en vernietiging lichtbak; verbeurdverkl. opbr. haas en teruggave van den zak id. na vroegere veroord. wegens jacht delict: L. W. Wzn. te Goes f 10 b. s. 8 d. h., ver- beurdverkl. haas, bevel tot uitl. of te be talen fl b. s. 1 d. b.; herstellen wildstrikken: M. H. te Vlake, f5 b. s. 4 d. h.; C. Z Az. te Biezelinge f5 b. s. 4 d. h., verbeurdverkl. wi'dstrik en bevel tot vernieling; haas bemachtig en met wildstrik: A. A. Az. te Heinkenszand, f3 b. s. 3 d. h., verbeurd verkl. opbr. haas ad f0,40 en strik met bevel tot vernieling daarvan; zich óp openb. weg bevinden met geweer: Th. V., woonplaats onbekend, f 5 b. s. 4 d. h. id. met revolver en nachtrumoer: J. B. te Heinkenszand, f 5 b. s. 4 d. h en f 2 b. s. 2 d. h., verbeurdverkl. revolver; voor de eerbaarheid aanstootelijke woorden zingen: J. S. te Wemeldinge f 10 b. s. 3 d. h., A. M. te Kruiningen f5b.s. 3d. h. te dicht varen bij spoorwegbrug te Vlake: K. v. Y, te lerseke f10 b. s. 4 d. h.; sterken drank v erkoopen z. verg.J. J. Pb., hvr. J. S. te Hansweert f 10 b. s. 5 d. h. herberg te laat openhoudenP. v. d. V. te Hansweert f 1 b. s. ld. h.; als geleider zitten op hondenkar te Krab- bendijke: A. C. Z. te Krabbmdijke f 1 b. s. 1 d. h. straatschenderij: M. B. te Hansweert f2 b. s. 2 d. b. va*~en zonder licht: F. P. en F. v. B. te Clinge ieder f3 b. f. 3 d. b. loopen over plantsoen te GoesJ. G. B. v. B. te Goes f 2 b. s. 2 d. h. loopen over grond met verb, toegangA. H. Cz., M. B., P. M.,- A. H., J. M., J. E., J. A. v. d. V., J. E., allen te lerseke, ieder f2 l. s. 2 d. h.; id. en kreukels rapen aan zeedijk: G. N. te Iers»ke 2maal f 2 b. s. 2maal 2 d. h. overtreding ijkwet: C E. te Kloelinge, A. M. S. te lerseke, G. M. T. te Goes, C. W. wed. M. E., P. S. h. v. S. K., J.Z. en J. v. W. allen te Kapelle, ieder f 0,50 b. s. 1 d. h., J. de J. te Kapelle en J. Z. te Goes, ieder 2maal 0,50 b. s. 2raaal fl d. h. met verbeurdverklaring gewichten-maten nachtrumoerC. W. te Sohore, A. M., A. P., A. M., J. W„ W. L„ J. S., L. B., P. K. allen te Kruiningen, J. S., P.S., A. W., C. M., C. P. P., M. v., W. J., M. s., M. J. M., I. N., A. B., G. J., G. G„ A. M., A. W., D. de E., J. E., A. E., M. v. d. B., allen te Ellewoutsdijk ieder f2 b. s. 2 d. h.; dronkenschap bij 3e herh.: J. D. te Goes 7 dagen hechtenis. id. lie herh.: P. V. te Ellewoutsdijk 3 weken hechtenis ew opzending naar eene rijkswerkinrichting gedurende zes maanden. dronkenschapJ. G. te Goes fib. s. 1 d. h. M. S. te Goes, M. G. te 's Hee- renhoek en J. v. W. te Borsele ieder f 2 b. s. 2 d. h., M. K. te Sohore, M. L. te Krabbendyke, M. L. te Ellewoutsdijk ieder f 5 b. s. 3 d. h. A. Z. te Kruiningen f 10 b. s. 3 d. h. dronkenschap bij 2e herh. tweemaal ge pleegd: F. D. te Heinkenszand 2 maal 3 dagen hechtenis. Vrijgesproken werden H. W. te Kruiningen, beklaagd van het in dronkenschap verkeerende de orde ver storen. C. G. te Schore beklaagd van verbouwen schuur zonder veigunning van Burgemeester. Ned. Eerv. Kerk. Beroepen te Amsterdam dr. E. J. W. Pos- thumesMeyjevte Middelburg;te Leur dr. P. J. J. Loeff te Bredate Terwolde (toez.) ds. C. Pekelharing to Sleen te Poortegaal F. Ydema cand. tejorwerd; te Nieuw Stadskanaal ds. W. C. Mense te Aalten te Groningen ds. C. J. v. Paassen te Meppel. Bedankt voor Gioot Schermer door F. Ydema cand. te Jorwerd voor Kouveen door ds. S. Dijkstra te Hilversum; voor Zuid Scharwoude door D. Edens cand. te Groningen voor Hindeloopen door G. Henneman cand. te Amsterdam. Waarde. De vergadering van notabe ien alhier koos tot Kerkvoogd den beer H. Stoutjesdijk in plaats van den heer C. J. Yroegop die voor die betrekking bad bedankt. Geref. Kerken. Bedankt voor Soerabaja door ds. W. W. Smitt te Assen. Uit Atjeh. Majoor De Beijser vervolgde den pretendent Sultan van Langkahan en Mantjang (aan den bovenloop der Djamajerrivier) naar Kampais. Luitenant Micheels werd gelood en zes inlandscbe minderen gewond. Ka pitein Van Daalen vervolgde Panglima Polim in Tamseh, maar vond hem niet. De bevolking was vriendschappelijk gezind. Vlissingen. De sleepersknecht de V. op de KaaBkaai aan het zandrijden, had heden Woensdag het ongeluk met paard en kipkar achteruit in de kaai te rijden. Beiden werden gered, het paard was nogal verwond aan de ponten. Het was gelukkig laag water. Vlissingen. Gemeenteraads-Verkie- zing in District II. Kiezers 562. Uitgebrachte stemmen 330, van onwaarde 2, geldige stemmen 328. Vol strekte meerderheid 165 stemmen. (lp den heer A. E. Dudok van (lib.) werden uitgebracQt 152, op den heer J. Bos (antir.) 176 stemmen, zoodat gekozen js de heer J. Bos Az. Vliss. Crt. Benoemd met 1 Feb. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Krab bendyke N. G. Servaas, thans klerk der posterijen en telegrafie le klasse te Enschede Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag a. te 8 uur zijn aan de orde Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel B. en Wtot wyziging van art. 10 der ver ordening no. 14 van het bestuur van 't gasthuis en Verordening no. 19 betreffende de inkoopgelden der proveniers. Idem om trent wijziging van de jaarwedde van den gemeente ontvanger. Idem omtrent regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter secret..)rie. Verzoek wed. J. Visser om een gratificatie. Verzoek herbergiers om geen danstenten toe te laten op de kermis. Ke- kening gasfabriek 1899. Keclames tegen aanslag in H. O. Af- en overschryvingen op de gem. begrooting van 1899. Goes. Mejuffrouw B. Massee heeft zich met de heeren J. de Hoogh, J. M. Kakebeeke en J. Fransen van de Fut'e tot een commissie ve.eenigd, om gelden in 'e zamelen voor de werklooze diamantwerkers in Amsterdam. Door den oorlog in Zuid Afrika zijn daar meer dan 3000 arbeiders zonder werk en dus broodeloos. Amsterdam vraagt daarom h lp. Boven genoemde commissie zal een lijBt laten eir- culeeren en hoopt en verhouwt, dai in Goes en omstreken velen gevonden zullen worden die iets zullen willen bijdrvgen tot leniging van verschrikkelijk veel ar moede en elle.ide. Ieder lid van bovengenoemde commissie is inmiddels gaarne bereid bijdragen in out. vangst te nemen. Te Emmert is een arbeidersvrouw die aan toevallen lijdt, met het kindje op baar schoot, voorover in het vuur gevallen beiden verbrandde i. EERSTE KAMER. De eerste kamer behandelde gister de Staatsbegrooting. De heer Fransen v. d. Putte wijdde een woord aan de verhou ding tusschen de^Neutrlan.clscbeen Indische geldmiddelen en bestreed met den heer Kutgers en audereu de ingrijping endwang- maatregeling der Ongevallenwet. De heer v. Wijck nam hei op voor den zwaar gedrukien landbouwenden stanu, alleen door protectie te helpende heei Breebaart bestreed hem. De overleden luit.-generaal van der Heyden genoot behalve zyn traktement als commandant van „Bronbeek", een hoog Indisch pensioen. Daarin was begrepen een bedrag van ruim f2000, het z.g. „Binarie- geld", den held van Samalan au toegekend wegens het verlies in den strijd van z.ju linkeroog. Ook bleef de generaal ofschoon de officieren dien bijslag niet ontvangen in het genot van riddersoldij, omdat hij de Willemsorde in den graad san sergeant- majoor verwierf. Bij zijn graf hadden de Koninginnen zich doen vertegenwoordigen, waren ver scheidene autoriteiten aanwezig en sprak de minister van koloniën een rede uit die een warme hulde bevatte aan de nagedachtenis van dezen held van Saoulangan. Grootmoeder van twee koningen. Ellen Forsyth, een arm boerenmeisje uit een dorp by Londen, verliet hare woonplaats om in de hoofdstad een dienst te zoetten, en na veel moeite gelukte het haar by een brou ver, Prasley genaamd, er een te vinden. De brouwer, die ongehuwd was, vond behagen in het schoone meisje, dat ook niet van verstand misdeeld was, en trouw de niet haar, nadat zij een halfjaar by hem in dienst was geweest. Door haar bevalligheid wist zij zich een geachte positie onder den Londenschen burgerstand te verwerven, te meer omdat haar echtge noot een aanzienlijk vermogen bezat. Toen zij 2ft jaar was, stierf Prasley, en het ontbrak de schoone, rijke weduwe niet aan huwelij ksaanzo;keiimaar zij wilde daar niets van weten en wijdde zich ge heel aan de administratie van haar vermo gen, waarbij zy den raad van een bekwa men, jongen advocaat, Hyde genaamd- inriep. Deze gaf by de regeling van hare zaken blijk va i zooveel scherpzinnigheid en oor- deei, dat Ellen Presley verliefd op hem werd en hem hare hand schonk. Maar Hyde bleef geen onbekende advocaat. Hij be zat eerzucht, legde zich op de politiek toe, werd eerst in het Ligerhuis daarna in het Hogerhuis gekozen, en eindelijk tot Lord Clarendoj benoemd. Deze was, zooals men weet, de schoon vader van Jacobus II, want die trouwde met zijne dochter, Anna Hyle, wier beide dochters, Maria en Anna, later den Engel schen tr.on bestegen. Zoo werd het arme dienstmeisje, de latere brouweisvrouw, de grootmoeder van twee koningen van Engeland. Uit het Engelsche parlement. Het parlement is gisteren geopend met de gebruikelijke Troonrede. De Koningin noemt de toewijding des volks „bij het weerstaan van den inval in mijn Zuid Afrikaansche koloniën", den heldenmoed van soldaten en mariniers, matrozen en koloniale troepen; betreurt 't verlies van kostbare mens henlevens en vertrouwt iq> den steun van 't parlement om den oorlog vol te houden, en de marine te versterken. In het lagerhuis dat te 4 uur geopend werd, om het antwoord op de Troonrede op te stellen, ontving Chamberlain geen ap plaus, wel Campbell Bannerman, de libe rale leider. Hij viel de gevolgde tactiek der regeering scherp aan. Zijn geestver want Èitzmaurice stelde bijwijze van amen dement op de Troonrede etn motie voor wearin de regeering gebrek aan kennis, voorzorg en oordeel in de Amerikaansche zaken sedert 1895 en in de voorbereidse len voor den oorlog wordt verweten. Doch bij, Bannerman, en de meerderheid der li berale partij zou de regeering krachtig steunen, in de voortzetting van den oorlog, teneinde de integriteit (ondeelbaarheid) des lands te redden. Hij werd beantwoord door minister Balfour die den raad gaf alleen maar r.aar den toekomst te zien en niet naar he^ verleden. De regeering had 's vijand»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2