KERKNIEUWS. Engeland en Transvaal. BEKENDMAKINGEN. genomen, heeft hem teruggeleid naar de zestiende eeuw en hem doen medeleven met die helden en martelaren. Zijn eigen oogen hebben mogen zien, dat in de 19e eeuw dingen zijn tot stand ge komen, waarvan men meende, dat ze alleen in de 16e eeuw mogelijk waren. Het blijft een niet te qualificeeren gemeene streek van de Engelsehen, waarover men nooit uitgedacht raakt, dat zij de Kaffers hebben aangezet en aangevoerd bij den moord op de Kusten burgers, waarbij presi dent Krugers familie zoo groote, vreeaelij ke verliezen leed. Wel hebben de Boeren de Kaffers later verdreven, maar Kaffers zijn wilde menschen die daardoor met wilde dieren gemeen heb ben, dat, hebben zij eens bloed geroken, hun bloeddorst niet meer te bevredigen is en hunne oproerigheid toeneemt. En nu kunnen de Kaffers van Khama, de machtigste en meest gevreesde stam want die schijnen het geweest te zijn! den Boeren nog veol kwaad brouwen. Daarna, zoo leest men, hebben zij nog meerdere aanvallen beproefd, en een paar malen zelfs met groote overmacht de ossen der Boeren geroofd. Vier gepantserde treinen brachten nog meerdere Kaffers aan. Boerenpatrouilles om Kimberley beschermen zooveel mogelijk de bezittingen. Aan Transvaals Oostgrens in Swazie- land schijnen de Boeren weerden Kaffers de baas te zijn. Zij hebben alle magazijnen en mijnen aldaar geplunderd; en Engelschen verdreven of ingerekend. De Engelschen vluobtten naar Lasombos op Portugeesch gebied. Plunderende inboorlingen voltooi den den ondergang van hun land, welks vroegere koningin met de Boeren in be trekking staat. Men lette er wel op, dat dit een Engelsoh bericht is; en dat hierdoor de aandacht wordt afgeleid van het feit dat de Engelschen een bondgenootschap met Zoeloe's aangaan; laten wij hierbij in 't oog houden dat de Canadeesche hulptroepen vijftig Roodhuiden hebben meegebracht als spoorzoekers. Het ontbreekt er nog maar aan dat ook de Australisobe hulptroepen de sluikharige Maori's„engageerden".Zoo wordt het een heel leger van blanke en zwarte en bruine wilden. Roberts heeft uit Zuid-Afrika zijn eerste telegrammen naar Londen gezonden. Zij zijn onbeduidend. Hij gewaagt van een verkenning van Methuens ruiterij die niets vond op Vrijstaats gebied; van een ver- geefsche poging van French om der Boeren flank om te trekken; en van Gatacre's onmogelijkheid om iets uit te richten. Dus niet veel zaaks om te beginnen. Mogelijk zal hij morgen wel iets meer te melden hebben. Immers alle teekenen zijn aanwezig dat een tweede slag van de Tugela aan den gang is. Waar, dat is niet te zeggenwijl Buller zijn leger verdeeld heeft. Potgietersdrift in de groote Tugela is door Buller be iet; een pont werd door hem ge nomen, wat hem bij het wassen der rivier niet veel geven zal. Die drift moet een der gevaarlijkste in Natal zijn. De oever is daar hoog, een soort natuurlijke dijk, en dan gaat het zeer sterk naar beneden, in de rivier. De over tocht is er op den anderen oever zeer gemak kelijk. Vermoedelijk zal op de hoofdstelling bij Colenso en den Hlangwanekop en ten oosten en westen daarvan slag geleverd worden, dat is op drie plaatsen tegelijk. Er zijn in Natal drie driften over de rivier ten westen van Colenso, de Marit- zers-drift (16 K. M. westelijk), de Pot gietersdrift (24 K.M. ten westen) en de Trichardsdrift (32 K.M. van Colenso.) Zij zullen geen dezer driften kunnen overtrekken zonder op tegenstand te stuiten want de Boeren die van Colenso westwaarts zijn getrokken, hebben niet minder dan aoht stellingen langs de rivier versterkt. Behalve deze stellingen hebben de Boeren den berg Tabanyama vrij sterk bezet. Deze hoogte ligt ongeveer 24 K.M. west-zuid westelijk van Ladysmith en beheerscht de toegangen tot Ladysmith zoowel van Pot gieters- als van Trichardtsdrift en dekt in geval van een nederlaag den terugtocht naar de westelijke passen. Men ziet dat de Boeren dus ook op de nieuwe omstandigheid die zich thans heeft voorgedaan, waren voorbereid en zich voor alle mogelijke gevallen hebben gedekt. Zij zijn gereed om generaal Buller ook op hun rechterflank een gepaste ontvangst te be reiden. Onder de 14 Britsche offieieren die bij den aanval der Boeren op Ladysmith zijn gesneuveld, zijn niet minder dan 5 hoofd officieren, waaronder de overste der Hoog landers Dick Cuningham, bekend uit het gevecht bg Elandslaagte. Tot de 27 ge wonde officieren behooren 5 hoofdofficieren. Voor het overige kunnen wij den lezer weer niets aanbieden den eenige kleinere berichten. Bg Ladysmith moet de dappere comman dant der Boeren Villiers gesneuveld zijn. Dit wordt verzekerd door gevangen genomen Boeren die gewond in 't hospitaal te Ladysmith verpleegd worden. Vyf Engelsche ruiters, by Dordrecht op verkenning uit, zijn door de Boeren „op getild" en meegenomen. De vorige week sneuvelde aan de En gelsche zijde een Uitlander zekere Pake- man. Een echte jingo. Hij behoord# tot de grootste aanstokers van den oorlog. Voor den oorlog door de Boeren gevangen geno" men, kreeg hy verlof naar Natal te gaani wanneer hy zyn eerewoord gaf op een be paalden dag te Pretoria terng te zyn, om dan wegens vergry p tegen de perswet terecht te staan. Dat eerewoord brak hy en ging met de Engelschen mee, met 't bovenge noemde gevolg. Nog een andere schavuit, zyn kameraad Moneypenny, op dezelfde wijze uit de handen der gerechtigheid ont komen, zit goad en wel teLourenijo Marques logen berichtjes te fabriceeren voor Engelsche bladen. Wij geven nog een paar uittreksels uit Engelsche brieven. Een soldaat by Methuens colonne schreef na den slag by Magersfontein „Een twintigtal onzer begroef de lijken. Het eerste graf werd 30 voet lang en 3 voet diep begraven; wy legden er 53 Schotten in. Het was ijselijk, wy knielden onder ons verk, en toen de lijkdienst werd gehouden, nadat wy ze er allen in gelegd hadden, vielen er drie of vier flauw, ter wijl de anderen zoo hard huilden, dat de predikant nauwelijks te verstaan was". In een anderen brief uit generaal Gatacre's kamp lezen wy over de nederlaag by Stormberg: „Ik ssbrijf u, nadat ik dertig uur ge- loopen en gevochten heb. Wy verloren den slag en werden teruggedreven. Het was een tweede Majoeba. Na een geforceerden marsch naar Stormberg openden de Boeren, tot onze verrassing, het vuur van de heu vels. Zy maaiden ons weg als gras. Toen wy trachtten de heuvels te beklimmen, vielen onze mannen onophoudely k. Ons regiment verloor 380 man en de „Rifles" 491. We hadden geen tijd om de gewon den weg te halen. [We moesten vechtende wijken en we waren zwak en afgemat na dertig uur strijden. Wy moesten om ons leven loopen, om dekking te vinden, want de Boeren bestormden ons met kogels, toen we de heuvels afliepen. De generaal huilde als een kinden riep: „Mijn God, wend Uw oogen niet at van mijne arme mannen". Zaterdag is uit Londen het eerste deta chement van C. I. V. (City Imperial Volun teers), de Londensche vrijwilligers vertrok ken. De mannen trokken door de stad langs Mansion Hope naar het spoorwegstation en werden door hun stadgenooten uitgeleide gedaan met een geestdrift, die ongeëvenaard wordt genoemd. Een Londensch blad Vergelijkt haar een slecht voorteeken voorwaar met de geestdrift die te Parijs heersohte by het uitbreken van den oorlog van 1870, toen de menschen als razend door de straten liepen, niet anders roepende dan h Berlin I h Berlin De gewoonlijk bedaarde en ingetogen Londenaars brulden het nu uit. De muziek aan het hoofd der colonne was niet meer te hooren, zoo wijd zette het publiek de kelen open. En dat was hun niet genoeg. De menschen gevoelden behoefte zich in daden te uiten. Zy boden den soldaten den arm, zy drukten officieren de hand, zy drongen tusschen de gelederen en namen de man schappen in hnn midden. Afzettingen wa ren niet te handhaven, het was geen mar- cheerende troep meer, het was een wilde bende, die naar het station trok, waartus- schen hier en daar een uniform zichtbaar was. Zoo was de uittooht der Londensche vry wiiligers en hoe zal de terugkeer zyn vraagt het Handelsbl, terecht. Coes. De Burgemeester en Wethou- deis van Goes doen te weten dat door den Raad der gemeente in zijne vergadering van 31 Mei 1899 «yn vastgesteld de vol gende verordeningen a. Verordening op te heffen van Begrafe nis rechten en an lere betalingen voor het begraven en het gebruik der algemeene begraafplaats en de Gemeente Goes. b. Verordening op de invordering van Begrafenisrechten en andere betalingen voor het begraven en het gebruik der algemeene begraafplaats in de gemeente Goes. Zijnde deze verordeningen goedgekeurd by Koninklijk besluit van 21 December 1899 No. 35. 15 Jan. 1900. Wijziging van art. 243 Gemeentewet. In de toelichting van hun voorstel tot wijziging andermaal van art. 243 der Ge meentewet, wordt door de ministers van binn. [zaken en financiën het volgende gezegd: „Onbeperkte vrijheid, om naar goed vinden een zoo ruime progressie of degressie aan te brengen als men verkiest, mag ook naar de meening van de ministers aan de gemeentebesturen niet worden toegekend. Wel is waar is het misbruik, dat van de vroeger gegeven vryheid zou zyn gemaakt, meermalen overdreven voorgesteldmaar dit neemt toch niet weg, dat het beden kelijk zou zyn, een gemeente in de gelegen heid te stellen om den druk der gemeen telasten grootendeels op enkelen over te brengen, met anderewoorden: het mogelijk te maken, enkele zeergegoede ingezetenen, van wie men jom bijzondere reden niet heeft te vreezen, dat zy de gemeente metterwoon zullen verlaten, onevenredig hoog te belasten. „Onbeperkte vryheid wordt dan ook door bijna niemand gevraagd, maar waar men tegen opkomt, dat is tegen het voor- schryven eener uniforme regeling, waar door het rekenin houden met plaatselijke toestanden en verhoudingen zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt". Wordt het ontwerp tot wet verheven dan wordt bereiktlo. dat bij het toe passen van progressie een geleidelijke stijging woidt gewaarborgd; 2o.dat met betrekking tot de progressie der vereisebte matigheid wordt betracht3o. dat men verhinderd wordt het hoogste geoorloofde percentage voor het accres uitsluitend by zeer groote inkomens te heffen 4o. dat ge legenheid wordt geopend om kleine inko mens, die slechts enkele bonderden guldens klimmen boven het onbelastbare bedrag, nog iets meer te ontlasten dan mogelijk zou zyn, indien het verhoudingscyfer (1 2) ook met betrekking tot de allerkleinste belastbare inkomens werd toegepast Als voorbeeld cener belastingregeling, die aan de ontworpen regelen voldoet, geeft de toelichting een schaal, by wel ke de aftrek op f 400 is gesteld, en het maximum-percentage dat van het accres wordt geheven op 6 pCt. Daar de ver houding tusschen het percentage, geheven van een belastbaar inkomen van f 400, en het maximum-percentage van accres gesteld is op 1 2, zal een belastbaar inkomen var f 400 (werkelijk inko en f 800) met minstens 3 pCt. of f 12 worden belast. Het maximumpercentage, dat van het accres wordt geheven, wordt hier iets vroeger bereikt dan by de 7 maal f400, waarop het bereikt moet zyn naar de be paling van het ontwerp. Het wordt reeds bereikt bij een belastbaar inkomen van f 2500 (werkelijk inkomen f2900). Binnen de grenzen der gestelde rege len kan men al die wijzigingen verkrijgen, welke men verkiest. De aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud zal voor de verschillende gemeenten afwisselen tusschen f 150 en f 600. In de eene gemeente zal men deze, in een andere gemeente gene klassenverdeeling aannemen. In de opklimming van het percentage van het accres is men ook vrij, wanneer men slechts zorgt, dat het verhoudings- cijfer niet worde overschreden. Ned. Herv. Kerk. Zestal te 's Gravenhage ds. G. F. Haspels te Kralingen, dr. L. Heldring te Rotterdam, dr. E. J. W. Posthumus Meijjes te Mid delburg, dr. I. D. J. Idenburg te Hille- gersberg, dr. P. J. Krom.igt te Wierden en ds. G. H. Jonker? te Haarlemte Delft ds. D. M. Boonstra te Barendrecht, ds. C. Bouthoorn te Ede, ds. H. Feijkes te Dordrecht, ds. A. ten Have te Eemnes, ds. A. v. d. Sluijs te Monster en ds. J. Vonkte Oldebroek; te Zutfen ds. E. M. v. Ysendijk te Kapelle, de. D. Cannegie- ter te Gooi, ds. G. Heesen te Leeuwarden, ds. M. Hefting te Warfum, ds. N. Jolles, te Zwolle en dr. M. Quack te Winterswijk. Drietal te Gorinchem ds. B. J.v. Heiningen te Hoogeveen, dr. J. de [Lind van Wijn gaarden te Utrecht en dr. H. Visscher te Delft. Beroepen te Gravenzande ds. W. v. d. Bijtel te Makkum te Zuid Schar- woude D. Edens cand. te Groningen te Zwaagwesteinde CJ. Oskam cand. te Oudenrijn. Aangenomen naar Loppersum door N. C. Renken cand. te Groningen; naar Ze venhuizen (Gr.) door S. A. de Vries cand. te Joure. Bedankt voor Eext cn voor Wilp door N. C. Renken cand. te Groningen; voor Bergeijk door ds. H. de Boer te Wierin- gerwaardvoor Leeuwen door C. J. Oskam cand. Geref. Kerken. Tweetal te Grypskerke ds. G. Dal- hnyzen te Nieuwerkerk a. d. IJsel ends. J. H. Donner Jr. te Nieuwdorp. Beroepen te Rijswijk ds. E. Kropveld te Wadir.gsveente Kuilenburg ds. D. Koffijberg te Barneveldte Katwijk a. d. Rijn ds. 8. O. Los te De Lier; te Ierseke dhr. H. A. van Andel cand. te Go rinchem. Bedankt voor IJlst door ds. K. Troost te Naaldwijk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Zeist door ds. J. A. v. Drunen te Sliedrecht. Doopsgezinde Kerk. Aangenomen naar Den Helder door ds. J. Keulen te Hindeloopen. Bevolking van Middelburg.Op 1 Januari 1899 aanwezig 8567 Mannen, 10104 vrouwen, 18671 totaal. Mannen. Vrouw. Totaal. Ingekomen Geboren 608 283 672 221 1280 504 Totaal 891 893 1784 Vertrokken Overleden 644 138 669 149 1313 287 Totaal 782 818 1600 (meer 109 Vexsehilin }minder 75 n 184 n Totaal op 1 Jan. 1900 8676 mannen, 10179 Vrouwen, 18855 totaal. Voorloopige opgaven zonder gedeeltelijke mutatiën Militairen. Te Middelburg zyn in 1899 133 huwelijken gesloten, waarvan 116 tusschen jongmans en iongedochters, 3 tussohen jong- mans en weduwen, 1 tusschen jongmans en gescheiden vrouwen, 7 tusschen weduwnaars en jongedochters, 4 tusschen weduwnaars en weduwen; 1 tusschen gescheiden mannen en jongedochters, 1 tusschen weduwen en gescheiden monnen. By deze huwelijken hadden 3 erkennin gen plaats van 1 kind van het mannelijk en 2 kinderen van het vrouwelijk geslacht. 6 vonnissen tot echtscheiding werden in geschreven. Geboren werden 504 kinderen behoorende tot de werkelijke bevolking, daarvan waren 283 van het mannelijk en 221 van het vrouwelijk geslacht. Buiten echt werden geboren 11 jongens en 9 meis jes. Bovendien zyn nog in de gemeente geboren 2 kinderen niet behoorende tot de werkelijke bevolking. Elders werden 3 kinderen geboren, die tot de werkelijke be volking van Middelburg behooren. Twee linggeboorten kwamen 7 maal voor, waar van 5 jongens en 8 meisjesleven en 1 jon gen als levenloos werd aangegeven. 287 personen tot de werkelijke bevolking be hoorende zyn overleden namelijk 138 man nen en 149 vrouwen. Van deze waren 76 ongehuwde mannen en 77 ongehuwde vrou wen, 27 weduwnaars en 29 weduwen. In de gemeente oerleden nog 3 mannen en 5 vrouwen, niet behoorende tot de werkelijke bevolking van Middelburg terwijl elders overleden 3 mannen en 3 vrouwen, tot de bevolking van Middelbnrg behoorende. Er werden 217 personen meer geboren dan overleden. Levenloos aangegeven werden 15 kinderen van het mannelijk en 9 van het vrouwelijk geslacht. Serooskerke. Zaterdag trad voor een vijftigtal hoor Iers, waaronder eenige vrou wen, in de school alhier de zuivelconsulent op met een lezing over de boterbereiding. Ingeleid door den voorz. d6r landbouwver- eeniging, den Elel Achtb. beer W. Maas, behandelde de spreker eerst met enkele woorden de zindelijkheid en de zuiverheid bij het melken en de boterbereiding, ais- mede de wijze van melken. Daarna kreeg de behandeling der melk na het melken, een beurt, waarbij de spreker aanwees, hoe men daarmede op de Zuid-Hollandsohe boerderijen handelde. Over de ontrooming en het karnen sprekende, toonde de spre ker aan van hoe groot belang het is, dat men hierbij gebr ik maakt van een thermometer. Ook wees hij hierbij op de eigenschappen van een goede karn. Bij het spreken over de bereiding der boter, merkte hy o. a. op, dat zorgvuldig wasschen, zouten en kneden onmisbare vereischten zyn voor het verkrij gen van goede boter. Z. i. verdient de bereiding der boter in fabriekjes met handkracht de voorkeur boven de bereiding op de hoeve, al is het ook niet uit een finanoieel oogpunt. Van de gelegenheid tot het doen van vragen werd ruimschoots gebruik gemaakt. Aan het einde der verg. brachten de voorz. en de vioe-voorz. de hear A. M. Tak den spreker dank voor zyn nuttige en leerrijke lezing en spraken de hoop uit, dat hij nog meer hier zou optreden in het belang der zuivelbereiding. Zaamslag. Vrijdagnacht tusschen 12 nre en half een zyn by den gemeente veldwachter W. van Petegem, door een baldadige hand of handen 6 rniten stuk ge slagen. Dit is nu in een betrekkelijk korten tyd de derde maal dat zulks by hem gebeurde. Dader of daders onbekend. Nieuwdorp. Donderdag werd rekening en verantwoording gedaan over het beheer der werkmansvereeniging voor 226 leden waren aangekocht 6771 Heet. smee- en kacbelkolen waar voor wasingebrachtf4597,70 terwijl de kachelkolen 69 cent de Heet. vrij op den wagen gerekend werden. Viisslngen. De bevolking bedroeg op 1 Jan. j.l. 19034 zielen, zoodat weer twee leden van den gemeenteraod meer ge kozen moeten worden. Terneuzen. De bevolking dezer ge meente telt thans 4196 vrouwen en 3967 mannen, totaal 8163. Waarde. In de Zaterdag gehouden vergadeiing van den gemeenteraad werd tot lid van het Burgerlijk of algemeen armbestuur benoemd de heer A. vanWeele en tot havenmeester de heer W. van der Weele. Vlissingen. Naar de Telegraaf meldt is door de liberale kiesvereeniging thans candidaat gesteld de heer A. E. Dudok van Heel; de antirevolutionaire kiesvereeniging stelde den Heer J. Bos J. A.Zoon. De jaarlijksche tentoonstelling van paarden,_rundvee, pluimgedierte, landbouw werktuigen enz. vanwege de Zeeuwsche Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt wordt dezen zomer te Kruinin- gen gehouden. Misseghers, verdacht van den vrou" wenmoord te Koewacht, is, nadat het onder zoek Dinsdag daar ter plaatse gehouden, waB afgeloopen, weer teruggebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Hy blijft steeds alie schuld ontkennen. Bij een brand in den stal van een schapenhouder te St. Jansteen zijn 54 schapen om het leven gekomeA. Te Delft is een 20jarig meisje die de gewoonte had met een breinaald in den neus te komen en daardoor een wondje had gekregen, gestorven ten gevolge van bloedvergiftiging. Te Pannerden had een 10-jarige jongen niet alleen de Blechte gewoonte de nagels van beide handen tot op het vleesch afteknauwen, maar hy kloof zelfs aan de knokkels en de palmen van de hand, waar door zeer leelijke wonden ontstonden, De geneesheer moest een der bandjes afzetten, doch kon het andere gelukkig behouden. Een gepensioneerde O. I. militair kreeg Donderdagavond in een tapperij twist met een buffetjuffrouw, zyn meisje. Hy vond dat zy te veel lachte tegen een be zoeker der tapperij. Daarom schoot hy op haar met zijn revolver en trof haar in de wang. De kastelein nam hem het wapen af, waarop hij zijn degenstok nam en met zyn degen naar haar begon te steken. Ook dit wapen wist men hem te ontrukken en de politie kwam er by om hem in te rekenen doch bloedverlies hy had ook een kegel op zyn eigen hoofd gericht deed hem bewusteloos neerzinken. Zyn toestand is gevaarlijk; de buffetjuffer maakt het goed. Hoe de Koningin de volksstelling kaart invulde De Haagsohe correspondent van de N. Gr, Ct. meldt dat H. M. de |Koningin zelf de tel- kaarten voor zich en de Koningin-Moeder ingevuld en die van het geheele personeel, dat ten paleize was in den nacht van 31 Dec., onderteekend heeft. De Koningin vulde de kaarten zoo in, dat zij, met haar Moeder in één gezin levende, niet als hoofd van dat gezin optrad, maar als „doohter". Te 'sCravenhage werden dezer dagen twee studenten door vrouwspersonen iu de Van Steenstraai in een lokaal ge lokt, door een kerel van hun geld beroofd. Hetzelfde lot trof de vorige week op een avond een heer op den Stationsweg. Hij ging met een dame mee een glaasje bierdrinken en liet daartoe in een naastbijzijnd vertrek zyn jas achter. Geritsel hoo.ende stond hy op en zag net een vent de jas op den grond gooien en wigloopen. Bij onderzoek miste de heer een portefeuille met honderd- twintig gulden. De bestolene waarschuwde duidelijk de politie en een rechercheur snelde er op uit. In een sigarenwinkel op het Plein bleek juist door een verdacht individu honderd twintig gulden gewisseld te zijn, hy had zelfs 't dubbeltje sigaren dat hy er by kocht, niet meegenomen; misachien wel met voordacht. Het signalement van dien vent kwam juist overeen met dat van den man der „vrouw" die den heer „verleid" had. Maar waar den vent te vinden. De rechercheur was zoo gelukkig. In de Naald wij ksche straat ziet hy hem, heel droomerig, met de pet voor de oogen loopen. Hij maakte een praatje met hem, klopt hem tegen zijn broekzak en zegt: dat rammelt, jongen, hoe kom je tooh aan zooveel rijksdaalders. Schouderophalend antwoordt de kerel daarop ach, dat beteekent niets, je weet, ik drijf immers handel I Wel da's waar ook, zegt de rechercheur, leg me dat eens fijn uit, koms eens mee naar den politiepost Nu loop maar vooruit 1 antwoordt de kerel, 'k zal wel komen. „Neen, zoo zyn we niet getrouwd, vent je", zegt de rechercheur, kun jej begrijpen! jij voor, dan kan ik je desnoods in je rug evenjes schieten, als je aan den haal gaat." Eindelijk gaat de kerel mee en het geld wordt in specie by hem gevonden. Het signalement v-n de eigarenjuffrouw bleek prachtig te kloppen en de kerel werd on middellijk achter slot en grendel gebracht. Hy benoorde tot de bekende bende afper sers die de schrik zijn, van een zeker soort overspelende heeren. Eigenaardig. In het N. v. d. D, van Vrijdag wordt per advertentie het over lijden eener vrouw te Amsterdam meege deeld, door hare kinderen die op 't oogen- blik over vier werelddeelen verspreid zyn. Een te Amsterdam, twee te Batavia, twee in Transvaal, en een te St. Louis in N. Amerika. In Juli jl. werd te Zundert de mare chaussee Gilles des nachts door eenige kippendieven aangevallen. Bij de daarbij ontstane worsteling kreeg hij een revolver schot in den buik. Hy werd verpleegd in het militair hospitaal en is thans na 7 maanden met onbepaald verlof teruggekeerd by zyne ouders te IJzendyke. Aldaar is het nu aan Dr. Schouten gelukt den kogel te vinden en te verwijderen. De kogel was dwars door het lichaam gegaan. Twee meisjes waren aan't spelen aan; den overweg van den spoorweg inden Zuid- plaspolder te Zevenhuizen. Daar loopt het eene meisje onder de boomen van den af gesloten weg, het andere volgt, maar o wee! Twee treinen in tegenovergestelde richting naderen en zijn reede dioht bij- Dat ziet de spoorwegarbeider B. Hy grijpt, de meisjes, duwt ze langs den grind tus schen de sporen en blijft er zelf ook liggen, tot de treinen zyn gepasseerd. Hij mocht da voldoening smaken beiden te redden. Wij meldden laatst van een oppa^sen- den gevangenbewaarder te 's Hertogenbosoh die waarschijnlijk verdronken zou zyn.Thans blijkt dat de man niet zoo oppassend was als hij saheen en ook niet verdronken is. Hy had zich heimelijk verwijderd. Don derdag ontving zyn vrouw zijn uniform uit Eindhoven. Thans is de man weer in zyn gezin terug, maar gevangenbewaarder zal hij wel niet meer zyn. Een gevangenbe waarder moet in de eerste plaats zyn eigen hart kunnen bewaren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2