KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. Een gave Gods. „Gij weet niet «rat het is op een Boer te schieten. Hij is achter een rotsblok, en alles, wat gij van hem te zien krijgt, is zijn geweer, dat er uitsteekt. Gedn.ende hot laatste uur van het gevecht had ik een geweer en ammunitie, die ik een dooden soldaat bad afgenomen, en ik schoot maar wat ik kon". De officier roemt de goede behandeling, welke de krijgsgevangenen ondervinden. „Allerlei kwaad, wat men in Engeland van de Boeren leest, is onwaar", schrijft hij. „Zij zijn zeer vriendelijk en goed voor de gewonden en gevangenen. Zij zorgen voor hen zoo goed als voor hunne eigene gewonden, en zij zijn bereid u alles te geven, wat zij maar hebben, al zouden zij zeiven er gebrek aan krijgen". De Volksstem van Pretoria maakt een brief openbaar aau het hoofd van het mijn wezen, geschreven door Gnstaaf Prella, een van de commandanten te velde, waarin deze de uitwerking van de EngeLsohe lyddietgranaten bi schrijft. Eerst dachten de Boeren, dat de rook, ontstaan bij het springen van lyddiet-grauaten, vergiftig was om in te ademen, maar later raakten zij er aan gewend en letten op lyddiet- bominen niet meer dan op andere granaten. Dan beschrijft Preller het springen vaneen lyddiet-bom Wij stonden dicht bij langen Tom, die als altijd het geschutvuur van den vijand tot zich trok. Een van de zware Engelsche kanonnen vuurde op ons, en de granaat sloeg vlak bij ons neer met een geweldig leven. Zij viel juist achter onze kanonnen en diong vier voet in den vasten grend, een gat woelende, groot genoeg om een man en een paard staande in te begraven. Iedereen verwachtte, dat hij het eerste slachtoffer zou wezen van de schrikwek kende kracht van het ver wonderlij ke lyddiet. Wat gebeurde? „De noodloitige rookwolk steeg op, en stukken bom vlogen langs ons in alle rich tingen. Wij stonden daar en z.igen toe met ingehouden adem. De rook trok op, en wij ontdekten, dat niemand onzer ge wond was. Er was dus weer een zeepbel gesprongen. De rook van lyddiet bieek niet doodelijk te zijn en de algemeene uitwerking van deze ontplofbare stof veel minder verschrikkelijk dan men ons had laten gelooven." 8 Jan. 1899. Deze week kunnen Goesenaars, Middel burgers en Zierikzeeënaars met hunne om wonenden genieten van eene schoone lezing van prof. dr. H. Baviuck. Wij hebben immers niet noodig tot een trouwe opkomst op te wekken. Het zou een beleediging zijn voor den begaafden spre ker en zijne vele vrienden en geestverwan ten op deze eilanden. Men wekke vooral andersdenkenden op om hem te hooren. Mannen als Bavinck behooren niet aan éëne kerk, ééne party, één groep van let terkundigen, maarden lande, aan 't gansche Nederlandsche volk in al zijn rangen en standen. Te Middelburg erkende men dit reeds door Z.H.G. voor den Chr. Volksbond te doe optreden. Laat deze waardeering nu te Goes en Zierikzee even algemeen zijn! Middelburg. Zondag overleed alhier de heer J. P. I. Buteux, Commissaris der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", ond-lid Van Ged eputeerde Staten van Zeeland en Van de 2e Kamer der Staten-Generaal. V ooral de loud-liberale party verliest in hem een warm voorstander, maar ook in b eeder kring vooral door de armen zal het overlijden van den heer Bntenx zeer worden gevoeld. Wij ontvingen van een onzer bericht gevers de mededeeling dat een vergaderng waarin Transvaal behandeld werd, met lichtbeelden, zoo goed slaagde. Wij maken er attent op dat wy dergelijke berichten niet kunnen opnemen; iedere gemeente heeft gehad, heeft of zal wel eerstdaags hebbeu een Transvaalavend, en van die allen zal wel geiden „geslaagden dat verblijdt ons. Wy wenschen met deze al gemeene mededeeling te volstaan. Uit eenige ons welwillend verstrekte staatjes omtrent den lot p der bevolking in sommige gemeenten blij kt dat te Ovezand de bevolking klom van 940 tot 947te Nisse van 600 tot 606; te Driewegen van 590 tot 592en te Rilland van 1769 tot 1776. Wy herhalen ons verzoek in vorige nommers gedaan om dergelijke opgaven niet in te zenden. De Nederl. Christ. Geheelonthouders- Bond heeft een verlies geleden door den dood van den heer J. G. Wanrooy, gep. sergeant der infanterie van het Ned. Ind. leger. Wy ontvingen van het Hoofdbestuur der Maa.schappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland, het Jaarboek je der Maatschappij voor 1900. Op dit jaarboekje, met zyn rijken, nauw- kenrigen in ïoud vestigen wij de aanda'ht Het wordt den leden, die f 2 contribneeren per jaar, gratis beschikt. Wij wekken allen die bij den landbouw geïnteresseerd zijn, op, deze Maatschappy te steunen. Zij heeft een actief bes uur en voorziet in onze provincie in eene behoéfte, en op eene wijze die alleszins lof en steun verdient. Ook wordt voortaan door de Maatschappij een blad uitgegeven, waarvan het eerste nnrnmer den 1 Januari jl. is verschenen en vooreerst jaarlijks zes nummers zullen uit komen. Het zal zich nitsluitend bewegen op het gebied van landbouw en veeteelt en van de vakken, die daarmede onmiddel" lijk in verband staan. Ook dit blad ontvan gen de leden der Maatschappy gratis. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nieuw Stadskanaal door ds. H. Smelt te Haarloovoor Groot Ammers door ds. J. W. H. Kalkman te Woerden; voor Oudega door ds. H. v. Eijk v. Heslinga te Berlikumvoor Ostende ds. W. Hellemans te Wapenvelde voor Suameer door ds. J. de Mol Mon- conrt te Drogeham. Geref. Kerken. Beroepen te Neede (toez.) ds. B. B. v. d- Hoorn te Domburgte Delfshaven ds. S. Datama te Vrijhoeve Capelle. Kruiningen. Zondag nam onzegeliefde leeraar Ds. B. v. d. Werff afscheid van de gemeente naar aanleiding nan Hebr. 13 8, 9a. Hij gaf de gemeente een krach tige vertroosting en een ernstige vermaning; daarna richtte ZEw. zich tot den gemeen teraad die ook tegenwoordig was. Einde lijk werd ZEw. nog toegesproken door den oudsten onderling die een hartelg k woord tot hem richtte en op wiens verzoek onzen leeraar staande werd toegezongen Ps. 121 4. Een talrijke schare vulde het kerkgebouw. Middelhurg. De voordracht ter be noeming van een onderwijzer aan school B aihier (hoofd de heer Nierse) bestaat uit de heeren M. Nieuwenhuijse te Wemel- dinge, M. Ossawaarde te Hoedekenskerke en J. Ossewaarde te Ierseke. Donderdag 11 Januari hoopt Dr. Wa genaar van Middelburg in het belang van de Unie te Kruiningen op te treden om 7 uur. Talrijke opaomst gewenscht. Z E iN I) 1 IN U. In de Berichten van de Utrechtsohe Zan- dingsvereeniging 13de deel I lezen wy dat te Harlingen ten huize harer eenig over gebleven zuster, de weduwe Bosma, by wie zij sedert haar mans dood inwoonde, gestor ven is mejuffrouw E. de Vries weduwe van den zendeling W. H. Woelders. Onze oudste lezers zullen dit tweetal zich wel herinneren, dat op Nieuw-Guinea met zooveel zegen en ijver is werkzaam geweest onder de wilde Papoea's. Wy herinneren ons Dog goed dat zende ling Woellers zyn eersten brief schreef aan de Vereeniging en daarin melding maakte van zijn huwelijk met de bewaarschooljuf frouw uit Harlingen. De weduwe Woelders is 70jaar gewor den. Haar nagedachtenis zal, gelijk die van haar man, onder alle Zendingsvrienden in zegening zyn. In het O'gaan der Ned. Zendingsvereeni- ging (Rotterdamsehe I) jaargang 1900 no. I komt de vertaling voor van den brief door een bekeerden Chinees Tjeng Liang Tjoen op 12 paal afstands van Indra- majoe aan zendeling v. d. Brug aldaar gericht met verzoek om den H. Doop te mogen ontvangen. De vertaling luidt aldus Met alle achting en vreugde deel ik U mede, dat ik in waarheid reeds lang een heimwee gevoelde en geen vrede had in mijn gemoed, want het was mij duidelijk, dat ik in ongerechtigheid ben ontvangen en geborendat ik daarom ben een kind van Gods toorn, en niet kan ingaan tot het Koninkrijk Gods, tenzij ik wederom geboren worde, gedoopt wordende in den Naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Gees- tes. Wantik geloof, dat niet alleen Johan nes de Dooper getuigdj heeft overeenkom stig het bevel Gods, verkondigende den Doop der bekearing tot vergeving der zonden terwijl hij doopte allen, die hunne zonden beleden; maar ook onze Heere Jezus Chris tus heeft Zijne discipelen uitgezonden, om alle volken tot Zijne discipelen te maken, en ze te doopen in den Naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Geestes(Math. 2819), daaraan toevoegende deze belofte, zeggende „Wie geloofd zal hebben en ge doopt zal zyn, zal zalig wordea, maar wie niet geloofd zal hebben zal verdoemd wor den." (Mark. 16 16). Daarom verzoek ik mijnheer vriendelijk indien 't geschieden kan, dat ik door U gedoopt mag worden op Zondag 12 Novem ber 1899, Amen. Heilbede van my uw geringe. (w.g.) Tjang Lian Tjoen. Ook bevat deze aflevering het portret van een in 1894 bekeerden en door zendeling Alkema te Bandoeng gedoopten en sinds dien tijd ijverig onder zyn volk predikenden chinees Tjung Goan Lok, met zyn vrouw. Zelf gered, mocht hij 't middel zyn tot toe brenging van verscheidene zijner familie leden, van welke reeds 27 gedoopt zyn. Dit zyn voor vele Christenen in Neder land beschamende, veelzeggende berichten- '9 Heer Arendskerke. Door het on voorzichtig omgaan met een geweer, had L. W., landbouwersknecht van K. H., al hier het ODgeluk dat het geweer afging, tengevolge waarvan eene verwonding ter hoogte van zyne pols onstond, die eene zoo hevige bloeding veroorzaakte, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Stavenisse. In de laatste dagen had den hier niet minder dan vier ongelukken plaats, die gelukkig echter geen van alle ernstig afliepen. Het eerste betrof een driejarig jongetje, dat, over vacht* achter zyn vader staande, die bezig was met het reinigen van zijn varkenshok, in de keel een steek met een griep ontving. Een ander jongetje viel met de kin in een broodmes, door den vader in de hand gehonden: een paar centimeters lager, en den kleine was de hals afgesneden geweest. Eene dienst bode viel van den zolder, en kwam op het hoofd in de steenen gang terecht, terwijl hetzelfde een zesjarig ventje overkwam beiden bekwamen sleohts gering letsel. Grijpskerke. Zaterdag hadden wy het genoegen dat voor onze landbouwvereeni- ging als spreker optrad de heer P. v. Hek ken van Serooskerke. Spreker behandelde op eenvoudige en dnidelyke wijze de bemesting met chilisal- peter en ammoniak-snperphosphaat. De voorzitter, de EielAchtb. Heer Bos- selaar, bracht den spreker den dank der verg. toe en sprak den wensch uit, dat de arbeid van den spreker moge strekken tot heil van den landbouw; met welke woorden de verg. hare instemming betuigde. Ierseke. In een heden door den heer Moerdijk alhier ,uit. Transvaal ontvangen brief komt voor dat tot de gewonden bij Elandslaagte ook behoort de heer G. van Kerkwijk, vroeger oesterkweeker alhier en een bloedverwant vanjhetbekende Tweede- Kamerlid van dien naam. Bruinisse. J. 1. Vrijdag geraakte de schipper Borstius van Raamsdonk met zyn geladen schip met steenkool bestemd voor België hier voor den wal bij laag water aan den grond. De positie van het schip maakte het wenschelijk dat een gedeelte der lading gelost werd; op een noodsein zeilden een zestiental hoogaartsen van hier om hulp te bieden. Zij allen konden eene lading overnemen, waardoor het schip vlot werd en behouden bleef. De steenkool werd hier aan de haven binnengebracht. Bij onderzoek bleek dat het tjalkschip slechts geringe schade had bekomen. Oud-Sabbinge. De Nieuwjaarsoom- missie collecteerde f 343,85 waarvan Zater dag aan 83 personen of gezinnen eene nieuwjaarsgift kon worden verstrekt. Krabbendijke. De nieuwjaarscollecte bracht op f276. Nisso. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier opgebracht f 116. Goes Hier liep een gerucht dat «en Nederlandsch „oorlogsschip een Engelsche boot in den grond geboord had. Ten overvloede werd door een geacht inge zetene een onderzoek ingesteld. Hy ontving telegrafisch berieht dat van het heele praatje niets aan was. Misschien beeft men hier te doen met een verkeerd begrepen verhaal, omtrent de aanhouding van de „Herzog". Vlissingen. De liberale kiesvereeni* ging heeft voor den gemeenteraad candidaat gesteld (vacature-Kloppers) den heer J. P. Vermaas, arts, die de candidatuur aan vaardde. In 1899 zijn bij de arrondissements rechtbank te Middelburg aangebracht 75 civiele zaken en door haar gewezen 74 ci viele vonnissen (waaronder 16 faillisse menten, 16 echtscheidingen en 1 scheiding van tafel en bed) en 389 strafvonnissen met 425 beklaagden, waarvan 48 werden vrij gesproken. Van de beklaagden bevonden zich 36 voorloopig in hechtenis, waaronder 8 bede laars en landloopers en 1 Belgische smokke laar. Onder de strafzaken.kwamen voor 6 wegens overtreding der drankwet,75 wegens diefstal en 147 wegens mishandeling. Rilland-Bath. Wie ooggetuige g# weest is van het woeste en dolzinnige paardrijden van eenige jongelieden op Zater dagavond uit den Engelschen polder zal zich niet verwonderen dat daaruit een ongeluk is ontstaan. Gelukkig liep het geval vry goed af. Een der jongelingen kon zyn paard niet meer inhouden en viel er af waardoor by zoo onzacht op den grond terecht kwam dat hij bewusteloos was en na by den heer M. de Goffau kleermaker te zijn binnen gedragen geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De arts constateerde gelukkig dat de val niet ernstig wai en na eenigen tyd kwam de persoon dan ook weer by waarna hy per rijtuig naar huis werd getransporteerd. Vergun mij mynheer de Redacteur dat ik naar aanleiding van het bovengenoemde het volgende toevoeg in het belang der openbare orde en ter geruststelling van vaders en moeders. Hoewel het niet in mijne bedoeling ligt ook maar den minsten blaam te werpen op het beleid der bevoegde autoriteiten dunkt het mij niet overbodig beleefd te vragen dat ,de bevoegde macht wie bet dan ook zij zorge dat dergelijk woest en ongemanierd paardrijden in volle vaart door de kom der gemeente niet meer voorvalle. Als ik my niet vergis is by verordening bepaald dat er in ds kom van de gemeente alleen op matigen draf mag worden gereden doch ieder die het woeste rijden van Zater dag heeft gezien zal mij toch wel moeten toestemmen dat deze bepaling volstrekt niet werd nageleefd. En waar bovenge noemde bepaling in 'tleven geroepen is om ongelukken te voorkomen acht ik het langs dezen weg het beste middel om te trachten te voorkomen dat er ongelukken gebenren. Is het ook te veel gevergd den landbouwers of directeuren van Maatschappijen op het hart te drukken goed toe te zien welke paarden of ze ter beryding geven en aan wien. Naar ik hoor tooh waren deze paarden onge lresseerde Amerikaansohe don op zyn zachtst genomen ongeschikt om be reden te worden. Het is te hopen 'at der gelijk rijden als Zaterdag op d> eene sf andere manier voorkomen wordt voordat wellicht weer het kalf verdrnnken is eer de put gedempt wordt. Door den vergiftigen kolendamp, uit de vele stoven opstijgende, vielen er in de godsdienstoefening op Oudejaarsavond in de Hervormde kerk, te Bodegrave, niet minder dan een 10-tal menschen flauw. Chrisje Yan der Wonde, een bekende Amsterdamsche vrouw, groot aanhangster van het Oranjehuis, die zich zeer verdien stelijk maakte door het redden van een politie-agent by het Palingoproer in 188b, broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, is eergisteren overleden. Onder een grooten toeloop had Zaterdag de begrafenis plaats. De vier medailles die Chrisje in haar leven verwierf waren op het lijkkleed gespeld, en namens de Koningin was een brief van rouwbeklag voor Chrisje 's man hy heet Buurman I ingekomen. Aan 't graf werd aan haar nagedachtenis een woord gewyd door den hoofdinspecteur Boaz, dezelfde die zij tydens het palingoproer als hoofdagent nit de handen van een woeste menigte vrlost ^'chrisje v. d. Wonden was geboortig uit Rotterdam, en de dochter eener mar ketentster. De oudste inwoner van Dordrecht, de bijna 102-jarige Atse Joostem De Boer is Woensdag overleden. Hy werd 24 Maart 1798 te Joure (Friesland) geboren, en beleefde derhalve drie eeuwjaren: 1700,1800,1900 I Bijgeloof 1 Dezer dagen was te Spandau een kind vaa twee jaar lijdende aan een zware verkoudheid. Welke mid delen men ook aanwendde, het gelukte niet den kleine te genezen, totdat men als laatste en onfeilbaar geacht middel een heetwater- kuur zou toepassen. Het kind werd op een pot met kokend heet water gezet en ge dwongen, hoewel het onder de behandeling huizenhoog schreeuwde, daarop zoo lang te bliiven zitten als voor de volkomen genezing noodig geacht werd. Toen het eindelyk uit zijn benarde positie verlost werd, was het ergste geschied: het was letterlijk ge- heel verbrand en stierf weinige uren later. Het gerecht heeft zich met het geval be moeid. Een bewaarder van den 2n rang in a.e gevangenissen te 's-HortOgenbosch, een bedaard en zeer oppassend man, gehnwn en vader van drie kinderen, verliet Dins- dagnamiddag ongeveer te 4 uur zyn woning, na aan zyn vrouw het pa» ontvangen maan- deliiksche salaris te hebban afgegeven, om een boodschap te doen en keerde na dien tijd niet terug. Niemand weet omtrent hem eenig naricht te geven. Nabij Bergen- Op-Zoom is een vrouw, die met negotie reed, door den stoomtram overreden en aan de gevolgen gestorven. Nog in het oude jaar meldden wy t bericht van Dwight L. Moody's dood. Nader vernemen wy dat met de woorden„God roept mij" op de lippen toe grooteEvan- eelist in zyne woning te East Northfield, Mass. (N. A.) Vrijdag 22 Dec. is heengegaan Geheel de wereld kende Moody en hy heeft meer gedaan tot uitbreiding van Gc ds Ko ninkrijk dan iemand voor hem. Zacht en kalm ontsliep hy, hoewel hy de laatste weken zeer veel pijn had doorstaan. In de tegenwoordigheid zijner familie, de dokters en een aurse sliep hij zacht en kalm in. Even voor zyn dood had hij zynen zonen het werk, hetwelk hy was begonnen, de scholen te East Northfield en Mount Herman en van het Bijbel-Instituut te Chioago, over- gt™DEen milliomir, die de belastingen ontduikt. Dezer dagen stierf in een weinig aanzienlijk hotel te Kopenhagen een ar- moedig gekleed man, wiens idendi eit aan- vankelük niet kon worden vastgesteld. By nader onderzoek bleek het evenwel een der rijkste ingezetenen der Deensche hoofdstad te zijn, Ibsen geheeten. die zich, voorna melijk door grondspeculatiën, een vermo gen van 10 milli >en kronen of byna 7 millioen gulden verworven had. De m bezat eigenlijk geen vaste woonplaats, maar verbleef nu eens in dit en dan weer in dat hotel, maar nergens zoo lang, dat hy in de termen viel om belasting te betalen. Hy wist op deze wgze, daar zyn jaarlyksch inkomen 400,000 Kronen of 8000 gulden in den zak te houden, die anders den fiscus ten goede gekomen zouden zyn. Te Turbenthal (Zwitserland) zyn een man, vrouw en dertienjarige dochter 's nachts gestikt door kolendamp ten gevolge van een defect aan de kachel. De tweede dochter kon nog gered worden. Uit Montreux wordt gemeld dat de ingenieurs vandenSimplonspoorweg Tschopp en Steiner op de Rochen de Nave onder een lawine geraakten, een hunner stikte, de ander wist zich onder de sneeuw uit te werken. Ingebonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken worden in geen geval teruggezonden DE HOLLANDSCHE KOLONIE „Nederland", in Z. O. Texas Noord Amerika. Geachte Redactie. Het spreekwoord „geen tijding goede tijding" mag zeker wel toegepast worden op de Emigranten die nu sedert .ongeveer 2 jaar in Z. Texas gevestigd zyn, want indien zij zich te beklagen hadden, zouden zij zeker aau hunne klachten in de couran ten, die gemakkelijk vooi hen bereikbaar zyn, wel uiting hebben gegeven. Intua- schen komen verscheidene nwer lezers om inliohtingen vragen, en ik meen het best aan hun verlangen te kunnen voldoen, door een klein resumé te geven van de laatste bij my ingekomen berichten uit „Nederland" en Port Arthur. Ook kan ik hun nog mededeelen, dat de Port Arthur Land Company, Heerengracht 226 te Amsterdam steeds bereid is aan ernstige aanvragers de gewenschte inlichtingen gratis te "erscuaffen. De algemeene toestand der Hollandscne kolonisten is uitmuntend wie rich in den rijstbouw hebben begeven maakten besta zaken en het gevolg hiervan is dat nn de Hollandsche kolonialen hun land grooten- deels met rijst gaan bebouwen en een ge deelte zich op de eveneens goed loonende snikerrietteelt gaan toeleggen. Volgens officieele opgaaf van de groote rystfarm heeft de gehtele zuivere winst op den rijst- verbonw in doornede f 70 per acre is f 175 per Heotare opgeleverd op land, dat voor f125 h f150 per Hectare te koop is. In de laatste maand heeft het Hollandsche element ia de kolonie degelijke versterking ontvangen door de vestiging van eenige gegoede Hollandsche boeren o. a. A. A. Benders, de Gebrs. Klaassen, Werkman, die allen land koohten en de Gebis. Ten Kate, die hun farm in Nebraska verkochten en zich te Nederland vestigden. Ook Port Artaur gaat hard vooruit nu het kanaal voltooid is en schepen met 25 voet diepgang ongehinderd en met eigen stoom het kanaal knnnen passeeren. 11 December vertrok het ss. Aldato met volle lading naar Rotterdam. 17 December vertrok het ss. Summerhill met volle lading naar Hamburg. 18 December vertrok een Driemast Schoe ner met volle lading hout naar New-York. 19 Deoember vertrok de Schoener Lnther I, Garreto met vol e lading naar Hoboken. 24 December vertrok het ss. Glenoeoh met voile lading naar Bremen. 19 Deoember kwam het ss. Sliedrecht van Havanna ooi te laden voor Rotterdam. 20 December kwam het ss. Venetia bin nen om te laden voor Retterdam. 21 December kwam het bb. Basuto binnen om te laden voor Bremen. 21 December kwam het ss. Manningtry binnen om te laden voor Havre. 22 Deoember kwam het ss. Feroland bin nen om te laden voor Rotterdam. Uit het voorstaande lijstje kan men zien welk een omvang de buitenlandsohe scheep vaart heeft gekregen in Port Arthur, waar voor 2 jaar geleden nog geen schip te zien was. De bloei en vooruitgang van Port Arthur komt behalve aan de dhAr ge vestigde Hollanders ook ten goede aan de kolonie Nederland. Amsterdam, 5 Januari 1900. FLODUB. Het was voorheen geen zeldzaamheid, Toen men in dorp en stad, Een knappe, heldre, trouwe meid, Maar voor het grijpen had. Toen was het nog geen witte raaf Als men een Rhodé vond, Die jaren, eerlijk, vlijtig, braaf, Haar vrouw ter zjjde stond. Toen is 't geen wondre zaak geweest, In 't goede Nederlaad, Wanneer een meid, haar kep'ren feest, Kon melden in de krant De dienstmaagd was een deel vau 't huis, Zij werkte in haar zweet; Zij voelde mee bij smart en kruis, En deelde lief en leed. Toen was er liefde voor mevrouw, En achting voor mynheer Toen zag men in haar traan haar trouw, By 't schenden van hun eer! Al wat er blonk was wel geen jgotd, Maar 't zuivre goud was meer; Nu 't hoofdje warm en 't hartje koud, Nu juffers iu de kleêr, Nu keukenmeiden op de fiets, Nn dames in de praat, Nu weinig werken, liever niets; Nu lang en laat op Btraat. Nu „gaat men in betrekking" ja, Daar waar men 't meeste biedt Maar 't is zoo ganw„Mevrouw ik ga 't Bevalt mij by u nietl" 't Is honderdmaal, trap op, trap af! 't Bederft mijn heele „gang", En dan dat „kerkgaaa" 't is een straf, 't Verveelt my nn reeds lang. En dan dat loopen naar die bel, Als mijn beminde er is 1 't Is gansch niet aardig, vindt u wel Dat is te veel gemis! En denk eens even na mevrouw, Die domme slagersknecht, Die mij geen „jnffie" noemen wou, Lacht om mijn mooie vlecht Wie duldt zoo iets in onzen tyd Ik niethet krenkt mijn eer Staat u soms bij zyn baas in 't krijt I? 'tls de eerste en laatste keer!!" En 't jong mevrouwtje, wit als sneeuw* Begrijpt haar meid niet recht. Maar zucht: O negentiende eeuw, Wat is uw einde slecht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2