V ioST NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH fknecht, ode jning te hour Deertiende Jaargang. delburg is Co. glazen en rijzen. ►QEKJE v. d. Sluijs. Knecht ilo. 42 1900. Dinsdag 9 Januari. necht [nechi of ïcht iknecht knecht, iknecht gezin. lensch Middelburg, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN dafrdo:reerSXintnvaenbeVOlking T Engeland en Transvaal. 4.ZIJN BREN T". lading MAIS, puike KEP- rlijk LIJNMEEL, 3 geen verhoop aan icurrentie. [ER, Middelburg. .NjuEft- KOUSEN. '.ERMESSEN, JHAREN. en, Verrekijker» [ithermometers. Iieid voor slijpen, te bekouieu •E KERKEN .AND Prijs 30 cents. I H. G. de Jonge Sluijs. {(der, oomplete jrkten, en de j volledig mo- statistiek, op- en Jonged.- sscholen, in- gheid, bevat het ?en van Ds. A. v. d. LINDEN, ideren. |s. een aankomende TAN DEN BERG |NSE, Middelburg festhavendijk. by PH, A. KNIE- tel. ?E, Winkelierster Grijpskerke. ERSE, Koudekerk- |iing bg J. GEOE- ige. vame BOUWENS, Krniningen. ïres K. MELIS aart of Mei iet hoefbeslag bij |le. een flink (leden met paarden JOGERD, 'b Heer Jgd voor winkel. Jkh. D'HUIJ, »vv .Txnm MIXEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cênt, iedere regel meer 10 cent. Typisch. De Nieuwe Eott. Crt. meldt dat de Christelijk historische kiesvereeni- ging te Landsmeer van richting veranderd is en voortaan een „liberale" kiesver- eeniging zal zijn. Dat is zeker een „chr. historische" kiesvereeniging geweest i la die te Axel, en zooals er meer schijnen te zijn: chr. historisch maar eigenlijk liberaal. In ieder geval dr. Bronsveld heeft 't zelf gezegd zijn zij na in de familie. a De rekenkamer past op de dubbeltjes. Elke niet verantwoorde of te verantwoor den uitgaaf houdt zij den betrokken mi nister onder 't oog en kenrt ze af. Zonderlinge argumenten schijnen sommige ministers er op na te honden om een uit gaaf waar een luohtje aan is goed te praten. Een aardig staaltje daaivan verhaalt de Nederlander. Op de begrooting van BZ komen eenige posten voor voor aankoop van kunstwerken die in openbare gebouwen worden ten toon gesteld. Nu bezigt men echter behalve de bekende Musea ook nog een restanratielokaal (onder het Ryksmusenm) als museum, en koopt daarvoor voorwerpen aan zonder goedkeuring van de Staten-Generaal\ Dit kunststukje wordt op de volgende wijze verricht: Men verpacht het restanratielokaal. Men legt den pachter de verplichting op om voor een vastgesteld bedrag „een of meer kunstwerken tot versiering van de lokalen der restauratie" te leveren, „onder goedkeuring van den hoofddireoteur van Rijks Mnsenm". De kunstwerken worden eigendom van het Rjjk. Natuurlijk trekt de pachter van de pacht som het bedrag af dat hij voor die kunst werken zal hebben te besteden. Het aldns afgetrokken deel der pacht som, dat andera onder de middelen zon worden verantwoord, komt na niet in de schatkist, maar wordt omgezet in kunst voorwerpen. Alzoo worden deze roor- werpen aangekocht, zonder dat de uit gaaf daarvoor te doen is goedgekaurd. Het gaat geheel buiten da begrooting om. Tereoht o. i. heeft de Rekenkamer daar op aanmerking gemaakt. De bewering, dat aan den pachtar van ryksveeren ook wel de levering en het onderhoud van veerponten en diergelijke wordt opgelegd, w niet mesr dan een nirrlnoht. Versiering van eeh restauratiezaal met kunstvoorwer pen behoort in geenen deele tot het be drijf van eea restanratiehonderhetonder- u i -V,n TeerP°n,en enZl kan, als nood zakelijke uitgaaf, wel degelijk tot de ge wone werkzaamheden van den pachter worden gebracht. Het schijnt, voegt 't blad er bij, dat liefde voor kunst liohtelyk in het bezigen van kunstmiddeltjes ontaardt. Een protest tegen een volkenrechte- lykc mtsdaad. „Dit grenst aan het on- gelooflyke," schrijft De Nederlander, het bericht van de N. R. Ct. besprekende, waarin melding wordt gemaakt van opruiing en bewapening der Kaffers tegen de Boeren. „Indien dit bericht waarheid behelst, dan Zr gezakt 2Ün beneden alle peil fers«ï' natiën, ja lager dan deKaf- M 1 ?ente 8taan' want ala d« Mtósdm» on plunderen en vrouwen manier van Term°orden> dan is dit hun tehun 0" Blr',4706ren' barbaarsch doch ?g8n gewettigd. tw' een1 we4nrlEng8lf,h6n Kaffers ophitsen f Diet 'eimogen te overweldigen', te dwingen die vrouwen te zaan vl'i. men en alzoo den kamp te staken dan handelen zy niet alleen in str^d met alle oorlogsgebrniken, maar dan staan zij op één lijn met lafhartige moordenaars, alleen met dit verschil, dat een moordenaar er nog zijn eigen hnid aan waagt, terwijl deze aanstokers tot moord achter de schermen blijven, wetende dat zij niets wagen en niet strafrechtelijk knnnen worden vervolgd. De Nederlander hoopt van harte dat de N. R. Crt. zich vergist heeft. Evenwel, nn de Engelschen openlijk van regeerincswege altijd in het belang ran hun handelsbelang en hun „invloedsfeer", het Mohammedanisme in Afrika gaan bevorde ren; nu Lord Kitchener, wien de onder werping der Republieken is opgedragen, met behulp van de Engelscbe natie een Mohammedaanseh Seminarie heeft gesticht, moet men zich over niets meer verwonderen. Als christelijke natie schijnt Engeland afgedaan te hebben. De Mammon viert thans in dat land, zy het ook op lngnberen toon, zijn hoogtijd. Die onreoht doet, dat hy nog onrecht doe, en die vail is dat hij nog vnii worde, staat er geschreven. En de overige „ohristelyke" mogendhe den zien al deze dingen geschieden en zwijgen. Justin Mao Carthy, de Engelsohe get sehiedschryver, die in de vyf deelen van xjjn „History of our own times" de regee ring van Koningin Victoria tot het jaar 80 heeft te boek gesteld, deelt het volgende mede aangaande het ontstaan van de Jingo- party. Het was in het jaar 1878. Rusland had eindelijk den oorlog met Turkije, een jaar te voren begonnen, (zeer tot spijt van En geland, dat voor niets meer vreest dan voor een uitbreiding van Rusland* invloed) ge ëindigd, maar scheen zeer onwillig aan te nemen de vredesvoorwaarden door Turkije aangeboden. In Engeland wekte deze houding ernstige bezorgdheid. Het Parlement werd veertien dagen eerder saamgeroepen, dan de gewoonte meebracht en in de troonrede kwam de clausule voor dat mochten de vijandelijkheden tuBachen Rusland en Turkije voortduren, de Regeering gedwongen zou zijn maatregelen van voor zichtigheid te nemen. Dit was koren op den molen van de party, die van een oorlog niet afkeerig, maar vooral in Londen zeer aanzienlijk was vertegenwoordigd. Deze party ontving wel haast den bijnaam van Jingo's. Zooals zoovele, dankt ook deze bijnaam zijn leven aan een van die losse volks deuntjes, zooals er elk jaar velen bet land doortrekken. In ee t van de café chantanta van Londen werd het voor 'teerst gezongen, en het refrein, wel gesohikt om de gemoederen warm te maken, werd in een oogenblik po pulair. Het luidde We don't want to fight, but, by Jingo, if we do, We've got the ships, we've got the man, we've got the money too. Dit wil zeggen: Wy wenschen geen oorlog, maar, by Jingo, als 't moet, Wy hebben de schepen, wy hebben de man nen, en hebben ook 't geld. Yan dat oogenblik aan werd de party die naar oorlog streefde met den naam „Jingo" genoemd. Graafschapper. Dat de Engelschen op tweeden Kerstdag by een uitval uit Mafeking 109 man ver loren en een ernstige nederlaag leden, heb ben wij reeds gemeld. Uit de mededeelingen omtrent dit wapenfeit komt aan den dag hoe warmpjes het er daar is toegegaan. De spoorweg naar Game Tree, een stel ling van de Boeren op 3 K.M. ten noorden van Mafeking en door hen beschadigd, werd I door de Engelschen hersteld. Daarop trok een troep met maxims en een gepantserden trein in den nacht van 25 op 26 December er op nit. Met veel moeite en onder het vuur der Boeren slaagden drie officieren en een soldaat er in de zandzakken der ver schansing te bereiken. Doch het hielp niet, want binnen 300 meter afstand werd de grond onophoudelijk door kogels bestreken. Yan de drieoffiolereD sneuvelden al dadelijk kapitein Sandfort, doch kapitein Yernon en luitenant Paton liepen door en zetten hu» pistool in de schietgaten van het fort. Op 't zelfde oogenblik stortten ook zij dood neder. Twintig mannen die hen gevolgd waren vielen eveneens onder de kogels nit het kreupelhout op hen geworpen. Zoo moes'.en de uitvallers terugtrekken. Op verzoek van Baden Powell werd een wapenstilstand toegestaan om de dooden te begraven. Het verhaal omtrent plundering van hoe ven te Rustenburg en 't dooden of ontvoe ren van weerlooze vrouwen door Kaffers, welke door de Engelschen tegen de Boeren waren opgezet, wordt thans ook door de Transvaalsche en Kaapsche bladen beves tigd. De Boeren hebben echter daarop den Kaffers een geduchte afstraffing toegediend, zoodat herhaling van deze gruwelen voor eerst niet wordt verwacht. Men heeft hon derden geweren by hen gevonden. Wie hun die toeh wel verschaft zal hebben Engelsche officieren te Moehoedi be richtten 22 Nov. aan oommandant Swart dat de door de Kaffera weggevoerde 17 bur gervrouwen en kinderen veilig aldaar waren aangekomen. Swart deed ze terstond afhalen en in vrijheid stellen. De plaats waar de Boeren door de Kaffers onder aanvoering van Engelsche officieren bij verrassing aangevallen werden heet Derdepoort. De landdrost van Rastenbnrg meldde 30 Nov. eenige namen van vermisten die waren ternggekomen, terwijl veertien mannen gedood waren. Omtrent de gevechten by Colesberg komen nog maar altijd geen juiste berichten in. Men weet het rechte nog niet. De Boeren zijn nog altijd in de stad en French wordt door hen bestooktook sneuvelde een En- gelsch majoor Harvey aan het hoofd van zijn huzaren, terwijl nog andere officie- werden gewond. Gataere zond tijdelijk versterking. Nederlaag van generaal French. Generaal French meldde Zaterdag, dat de toestand geheel dezelfde is, doch het eerste Suffolkregiment heeft een ernstig voorval te betreuren. Vier compagnieën van het eerste Suffolkregiment trokken 's nachts op tegen Low Hill, op een mijl afstand van hun kamp. Zy vieleu de Boeren bij het krieken van den dag aan. Lnitenant-kolonel Watson, die het commando voerde, beval een charge, maar werd onmiddellijk gewond. Naar ge zegd wordt, werden bevelen tot terugtrek ken gegeven door de Boeren. Drie-vierde van de Engelsche krijgsmacht trok naar het kamp terng. De overblijvende Engelsche soldaten hielden stand tot zij door de over macht gedwongen werden zich over te ge ven. Zeventig Engelschen werden door de Boeren krijgsgevangen gemaakt, waarbij zeven officieren. Berichten uit Pretoria maken melding van den prachtigen stand van het gewas. Evenals in den Vrijstaat zal de oogst van dit seisoen de rijkste zijn dien men in jaren gehad heeft. De vrouwen worden bij het oogsten en ploegen door inboorlingen geholpen. De oogst der mais wordt op 500.000 zakken geraamd. Ook nit de Kaap geen nieuws. De Boeren hebben Molteno ontruimd. Dit beteekent niet veeltegenover het berioht dat de Engelschen genoodzaakt zij n geweest uit Dordrecht terug te trekken en acht krijgsgevangenen door de Boeren ge maakt werden. Het „schitterende" wapenfeit by Sunnyside waar 180 Kaapsche Boeren door Engelsche overmaoht aangevallen werden, wordt nog druk besproken. Pilcher, de „overwinnaar" van Sunnyside, maakte veertig krijgsgevan genen. Alvorens naar Belmont tot zijn chef, Gatacre, terug te trekken, liet hij de veertig voor zich komen en zeide wie van u Transvaler of Vrij stater is, trede naar voren, want die zal als krijgsgevangene behandeld worden; de anderen *uUea als rebellen sterven. Niemand trad naar voren; zoodat deze jongelingen, als zijnde opstandelingen met de wapens in de hand gegrepen, wel zul len worden „afgemaakt". Moge Engelands rijk in Zuid-Afrika spoe dig uit zijn Trouwens al die gestrengheid zal de Kapenaars toch niet stil houden. In een En- gelsch blad stond gisteren toch het volgen de bericht„De Afrikaanders in de Kaap kolonie en Natal vereenigen zich bij dui zenden met de republikeinen. Zij, die nog blijven, maken het verblijf aan de voor posten en patrouilles, belast met de be waking der spoorwegen, onmogelijk, door eiken nacht Engelsohe soldaten te dooden." De Boeren die niet gewoon zijn aan te vallen, hebben er zeker voordeel in gezien een aanval te doen op een Engelsch fort om Ladysmith, op den heuvel Caesars kamp, teneinde die stad nanwer te kannen insluiten. Blijkens een telegram VM White is hun aanslag niet gelukt, doch het gevecht duurt voort. Er is derhalve nog kans dat de aan slag wel gelokt. Op de heliogrammea van White en de telegrammen van Bulier afgaande, zou men zeggen dat de aanval voortduurt, en ern stig gemeend is, want de Boeren die in middels versterking gekregen hadden, waren zoo dicht bij dat de Engelschen ze met de bajonet terugdreven en vierhonderd hunner gevangen namen. Een machtig kunststuk voor iemand die heel melancho lisch aan Boller seintzy omringen m<j met een groote krijgsmachtik zit zeer in het nauw. Buller kan niets doen om te helpen, alleen zond hij eenige afdeelingen naar Colenso om de Boeren af te leiden; doch dezen bleven waar zy waren, en hebben den heelen Zaterdag het bombardement voort gezet. Het heftige vuur der Engelsche marine kanonnen hield de Boeren achter hnnne verschansingen. Storm en onweer der vorige week heb ben de droge spruiten in stortvloeden ver anderd en de Toegela weder geheel gevuld. Vijftig Engelschen waren langs een spruit naar Colenso geslopen; doch vier dappeie Boeren zwommen de rivier over en dreven hen terug. Een groot aantal kisten met Lee- Metford-patronen zijn in Fort Wylie (Co lenso) gevonden, waar ze in den grond gestopt waren toen de Engelschen de plaats verlieten. In Grikwaland W est zijn de Boeren ook aan de winnende hand. Het Engelsohe garnizoen van Koeroeman heeft zich na een hevig bombardement op Nieuwejaars- dag aan de Boeren overgegeven. Het be stond uit 50 man Kaapsche politie en 70 door de Engelschen gewapende inboorlingen, en 12 officieren. De buit: krijgsvoorraad, paarden, enz. zijn naar Pretoria gezonden. Onderwijl het Engelsche transport te Kaapstad aankwam, werd de Herzog, de Duitsche boot van dezelfde maatschappij als de Bündesrath (Deutsche Oost-Afrika- Linie), door de Engelschen buit gemaakt en naar Durban opgebracht. Gelijk de lezer weet bevindt zich op de Herzog de tweede Nederlaudsche ambulance onder leiding van dr. Koster. De Nederlandsche regeering heeft reeds te Londen de noodige stappen gedaan om den vrijen doortocht derNederl. ambulance naar haar bestemming te verzekeren. De General, van deze zelfde linie, is vrijgelaten. Uit Kaapstad komt bericht dat vijftig Engelschen ce Pretoria en Johannesburg wegens misbruik van hun verleende rechten over de grenzen gebracht zijn. Voorts dat verscheidene Hollandsche Afrikaanders door de Engelsohen zijn opgebracht, wegens hun „verdachte houding", en dat drie krijgsgevangen Boeren van het transport schip Manila in Simonsbaai ontsnapt en niet weder gevat zijn. Er wordt melding gemaakt van rumoerige tooneelen die bij de inscheping van het 2e bataljon uit Norfolk te Southampton zijn voorgevallen. Dronken soldaten sprongen van de plank en weigerden aan boord te gaan versoheidenen werden dadelijk in de boeien geslagen; de politie moest hen aan boord dragen. De ongeregeldheden duurden nog voort aan boord van 't schip, waar zelfs geen schijn van tocht, meer bestond. Omtrent de Hollanders -vernemen wij dat Pieter Willem Goudswaard uit Amsterdam, den 22 Nov. te Eerste Fabrieken op wacht zijnde door een trein gedood werd; dat H. Dijksterhnis, uit Groningen, bij Elandslaagte zwaar in de lies gewond, te Ladysmith verpleegd wordt en goed vooruit gaat; dat J. Nienhnis bij Elandslaagte gevangen ge- n men, ontvlucht is en behouden in 't kamp van Joubert aankwam. Nog twee gewonden: Basslé (stenograaf bij den Volksraad) en Bijleveld (directeur eener middelbare school), beiden uit Pretoria, waren zoo goed als hersteld. Ret gevecht aan de Modderrivier Aan een schrijven van een aanzienlijk Eagelschman, die in Amerika woont, doch thans in de Kaapkolonie toeft, is het vol gende ontleend „De heer N. is oorlogscorrospoudent voor de zonder salaris. Hij doet het om ervaring op re doen. Hij is bijna evenzeer voor de Boeren als ik en zou niet voor de zijn opgetreden, als hij niet een per soonlijke vriend van den eigenaar was ge. weest. Dat raakt echter zijn meening niet, hy seint enkel berichten. Hij is by het gevecht aan de Modder rivier geweest en keerde onmiddellijk na afloop naar Kaapstad terug. Hij kwam ont daan en vol afschuw terug. Het gevecht werd aangeprezen als een „roemrijke over winning", maar het kwam zoo dicht bij een verpletterende nederlaag, dat het moeilijk is het verschil aan te geven. De Engelsohen begonnen te vechten zon der voedsel en zonder water, nadat ze den geheelen nacht in den regen hadden ge slapen. Omstreeks den middag moesten de mannen tweemaal 500 yards terugtrekken 1000 yards in het geheel wegens het overweldigend vuur van de Boeren. De mannen waren uitgeput en gedemoraliseerd. Zij waren uitgeput door de brandende zon nehitte den geheelen dag, door gebrek aan eten en drinken zij waren gedemoraliseerd omdat zij niet één enkelen man tegenover hen zagen en niettemin overweldigd werden door een moordend vuur. De cavaleriepaarden waren tot niets nut, zij konden bijna niet meer. Ia den namiddag kregen de Lanciers bevel om op te rukkenmeer dan veertig van hen weigerden beslist 1 Generaal Methuen was, voordat hij ge wond werd, zoo wanhopig, dat hij in rade- looze vertwijfeling zich op den grond wierp. Vele soldaten verdronken in de poging om de rivier over te steken. Het slot waB dat de Engelschen naar hun kamp terugtrokken en hun dooden en gewonden op het slagveld achterlieten. Zij waren physiek niet in staat ze weg te halen. Ik ben er zeker van dat dit feiten zijn. De mannen zijn ontevreden. Zij hebben geen vertrouwen in hun zaak. Zij gelooven dat ze gemeen verraden zijn. Zij baten de heele ondernemin? en hebben oneindig meer eerbied voor de Boeien dan voor de Uit landera. Een luitenant van de Iersche fusiliers, die bij Nicholson's Nek gevangen werd genomen, schrijft uit Pretoria over de Boeren i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1