KERKNIEUWS. Engeland en Transvaal- Gemengde Berichten. LEESTAFEL Burgerlijke Stand Briefwisseling. \l>VERTtëi\TÏK>L stempel, door Huss daarop gedrukt zij wordt door 't oene volk gebruikt als wapeu tegen 't andere. Over de drijfveeren waardoor velen de „Moeder kerk" verlaten zij niet te lichtvaardig geoordeeld, 't Kan zijn, dat politieke be rekening hoofdzaak is, maar 't is ook meer gezien dat 's Heeren Geest plotse ling begint te werken onder een volk. In Belgiö ging 't nu en dan vrij Poolsch toe: deze revolutiestaat verloochent evenmin zijn oorsprong als Frankrijk, waar 't„Fort Cnabrol" een mooie parodie op de Volkssouvereiniteit leverde. Over de treurige annexatie van Finland spra ken we al. Duitschlands Keizer leed een neerlaag in zijn binnenlandsch bestuur zijn grootschkanalenplan werd verworpen. Met Spanje sloot dit rijk een verdrag, waardoor 't zijn bezittingen in Australië wederom uitbreidde. Nederland heeft noch in zijn parle mentaire, noch in zijn maatschappelijke geschiedenis een belangrijk jaar door leefd. Druk gewerkt schijnt onze regee ring niet te hebben, althans veel ge vorderd is zij niet. 't Leerplichtsontwerp blijft zoo lang ontwerp, dat 't volk er zijn belangstelling in verliest. Misschien hindert dit heel weinig: uit de verba zende hoeveelheid tegenstiijdige adressen valt 't eigenlijke gevoelen van ons volk toch slechts bij benadering op te maken en bij agitatie voor of tegen leerplicht is veel partijzucht. Op kerkelijk gebied viel weinig voor, wat algemeen de aan dacht trokmerkwaardig is de thans zoowel van Hervormde als van Gere formeerde zijde op touw gezette arbeid onder onze visschersbevolking op zee. De Synode der Gereformeerde Kerken te Groningen bracht luttel veranderingen in bestaande toestanden en schijnt geen algemeen bevredigende uitkomsten op geleverd te hebben. Ook op den Zendingsakker viel luttel merkwaardigs voor, uitgezonderd de nog steeds aanhoudende opwekking op Hal- mehera. 't Zendingsveld der Geref. Ker ken kreeg meer arbeiders. Dr. Scheurer arbeidde er voortdurend met grooten zegen. „Rotterdam-nieuw" vaardigde weer een zendeling af en ook enkele andere vereenigingen breidden, als wij ons wel herinneren, eenigermate hun arbeid uit. We eindigen ons overzicht over 't vervlogen jaar, waaraan zeker nog heol wat zou toe te voegen zijn. We zien nog even voorwaarts, voor zoover de nevelen, die de toekomst omhullen, ons dat mogelijk maken, 't Laatste jaar der negentiende eeuw kan een merkwaar dig jaar worien, er is veel, dat daarop wijst. Wat zal 't ons baren Laten wij niet gaan raden. Met de Heilige Schrift in de hand kunnen wij de hoofdlijnen der wereldgeschiedenis eenigermate trek ken, maar ook slechts de hoofdlijnen en deze slechts by benadering. Wat wij weten Geen vrede, dan op den weg der ge hoorzaamheid aan God. Geen zegen, dan in den dienst des Heeren. Al wat zich tegen God verheft, moet eindelijk vallen, maar valt niet zoo spoedig. De Gemeente moet door vele verdruk kingen de heerlijkheid ingaan. De macht der zonde zal zich steeds stouter doen gelden, tot zij haar zenith bereikt in den zoon des verderfs, heer- schende in zyn tempel. 't Woord Gods moet tot een getuige nis gepredikt worden aan al de volken. Ten laatste wordt de jongste strijd gestreden en al de macht des vijands gevoerd in zijn Armageddon, waar zij door den adem des Heeren verdaan wordt. Dan heerscht Christus met Zijn Vader in Zijn troon eeuwiglijk en altoos. Zalig wie deel hebben aan Zijn Konink rijk I Dit jaar 1900 ligt ook in 's Vaders hand en zal in de rij der jaren Zijn welbeha gen vervullen. Dat zullen wij ook, ieder onzer, willig of onwillig, wetens of on wetens, als een David of als eenNebu- kadrezar, als een Judas of als de Chris tus Gods. Wat kiest gij, lezer? B. K- W. De Engelsche regeering die eerst de aangeboden hulp van 3000 Yeo's had aangenomen, heeft thans tc kennen gege ven" met 10000 van hen genoegen te nemen. Versterking van krijgsmacht zal t wel Wij nemen dit woord hierbij veikor- tiug voor korps Imperial Yeomanry, een soort „met eigen paard rijdende plattelauds- achutterü". Opdat deze lui niet al te z e een bespotting zijn heeft de Prins van Wa e wel het kolonelschap over hun korps wil en aanvaarden m een grojte som toosfpan voor de Kosten hunner uitrusting. niet zijn. Wij herinneren ons maar al te goed hoe slecht Bourbaki en Chanzy en d'Aurelles de Paladine in den Fransch- Duitschen oorlog mot hunne ongeoefende patriotjes zijn weg gekomen. Met deze Yeo's, aan Roberts vastgekop peld, een molensteen om don hals eens dapporen, kon Engeland wel eens zijn laatsten troef uitspelen, en beiden straks- doen verdwijnen in de diepte. Wat de huurtroepen niet vermochten, zal, zoo de Heere met de Boeren is, ook de veelheid der vrijwilligers wel niet ver mogen. De berichten over toenemenden onwil bij een deel der Vrijstaters houden aan. Men zegt dat met name een broeder van Steyn en 800 zijner landgenoot en langer weiger den onder Cronjé te dienen, wiens tyran- niek optreden zij moe zijn. Of deze kleine man misschien naar hun zin ook te veel aan discipline doet, dan wel de gebreken zijner hoedanigheden heeft, of ook dat de Engelschepers dit logen ver haal slechts verzonnen heeft, weten wij natuurlijk niet. Onmogelijk is dit laatste niet, voor wie deze pers een weinigje kent. Immers hoe menigmaal heeft zij niet Joubert dood verklaard, en Krugor doodelijk lijdend, en Botha gesneuveld, en Steyn in zijn hoofd en Reytz krank van zinnen Het heele geval van die strikende Vrij staters kon derhalve ook wel verzonnen zijn. Toch is 't te wonschen dat de oorlog niet te lang ,duurt. De oogst staat nu prachtig, de vrouwen zijn met het maaien begonnen, en sommige Kaffers helpen mee, doch niet alle Boeren zijn er zoo ge rust op dat hun oogst binnen komtKaf ferhulp is wel goed, maar een Kaffer blijft een Kaffer, en zonder toezicht wordt de man licht een dief. Gezwegen nog van duizende andere zorgen en rampen. Overigens blijft het aan allen kant stil. In het Zuiden staat Frencft, wiens krijgsmacht uit rijdende artillerie en rui terij bestaat, nog altoos op infanterie te wachten om zijn sterke stelling, al te veel door de Boeren bedreigd, bij Naauwpoort te verlaten. In het Oosten, waar de sterkte der Boeren tusschen Ladysmith en de Toegela op 10,000 man wordt geschat en Bullers macht tot 30,000 man staat aan te groeien, werden of wordon dezer dagen de kampen door hevige stormen en plasregens, met overstroomingen, geteisterd, wat de positie der Boeren ten zuiden van Colenso niet voordeelig doet schijnen en hun mogelijken terugtocht belemmeren zou. Zij hebben evenwel daar hunne heuvels in ontzaglijk versterkte forten herschapen. Ook legden zij loopgraven aan die hen voor een goed deel tegen het granaatvuur beveiligen. De voornaamste stel'ingen zijn onderling ver. bonden door onderaardsche gangen. En hu geschutvuur heeft een goede uitwerking. In het westen, onder anderen bij Mod- derrivier heerscht de regen. In Kimberley gelijk te Ladysmith, maait de typhus me- nigen inwoner weg. Cronjé, getroffen door de verraderlijke, bedriegelijke handelingen der Engelschen, die zich achter de ambulances verschuilen, of door middel van de witte of roodekruis- vlag een betere stelling kozen, heeft thans aan Methuen gemeld, dat de ambulances, in de vuurlijn komende, niet meer zullen ontzien worden. Die van uit Kimberley waagden de vorige week weer eens een uitval, die afgeslagen werd. De Boeren hebben nu Spijtfontein bezet en hebben thans drie bronnen tot hunne beschikking, die welke 't dichtst bij de stad gelegen is, voorziet hen van veel water. Lady Sara Wilson, de Engelsche spion die berichten naar de belegerden zond door middel van postduiven en deswege door Cronjé werd gevangen genomen, is uitge wisseld tegen een krijgsgevangene van Baden-Powell te Mafeking, op wiens vrij making de commandant Snij man aldaar had aangedrongen. De ingeruilde heet Vil- joen. De Engelschen betitelen hem als „bekende paardendief en misdadiger". Nu in dit geval weegt hij tegen zijne inge ruilde alter ego op. Overigens heeft Baden-Powell, hoe popu lair hij onder zijn volk moge zijn, herhaal delijk getoond met de eischen|van fatsoen, ook tegenover een vijand, niet op de hoogte zijn. Zoo zond hij onder anderen een parlemen tair met de witte vlag uitdeze man bracht een brief van Baden-Powell over, gericht niet aan den commandant, maar aan de burgers, waarin hij hen met spottende min achting uitnoodigde zich aan hem, Powell, over te geven. Snijman schreef hem terstond, dat het onbehoorlijk was, dat de bevelvoerende officier der Engelschen zich niet tot hem maar rechtstreeks tot de burgers richtte. Zou Powell hier het voorbeeld van Rab- sake hebben willen volgen? Het verlies der Bóeren gedurende den ganschen duur van den oorlog bedraagt 103 dooden, 686 gewonden en 200 gevan genen. Elandslaagte leverde het grootste contingent: 36 112 201. Kimberley het kleinste4 10 0. Het totaal verlies der Engelschen wordt op 7000 dooden, gewonden en gevangenen geschat. Het is dan ook opmerkelijk, hoe weinige Boeren gedeerd worden bij zoovele als hagelsteenen vallende granaten. Daarbij zijn zij taai als katten, schrijft iemand uit Elandsfontein. „Van de week liep oen Vrij stater op het station met zijn 'land tusschen zijn vestIk vroeg „wat mankeer „Nee", zegt hij, „ik zal een paar dagen tliu s blij en dan draai ik weer om voor na tue. Ik het een kogel door gehad maar bij het achteren weer uitgekom." En wer kelijk, voor in zyn vest was een gaatje daar mijn pink in kon, en op zyn rug een dito open gescheurd naar vierkanten, waaronder een gioote plek van geronnen bloed'nzijn baitje. En zoo'n kerel vertelt heel onge kunsteld dat hij net even thnis komt en weer gauw omdraai voor 'n toe (naar voren of naar het front)". Van de artilleristen zegt hij dat zij uitmunten! richten en schieten en „allemaal piepjong goed". „In de eenvoudigste oorlogswetenschap pen zijn zij de grootste zondaars Yan samenwerking is niet veel sprake. Als het eene commando een plan maakt om den vijand van zeker kopje te jagen en een ander krijgt er de lucht van, vooruit gaat hot om nummer een die vlieg af te vangen. En zij lappen het hom. Op de lauciers zijn ze vreeselijk ebeten na den slag bij Elandslaagte, wazr door dat rapaille gewonden met de lans zijn af gemaakt iets barbaarsch voor een boer, dte enkel met zyn geweerzyu vijand buiten gevecht stelt eu later liefderijk verpleegt; en ook op de Imperial Light Horse hebben ze 'terg voorzien, omdat daarbij vele vroe gere Johannesbnrgers zich hebben aange sloten. Bij die twee wapens neuenzegeen nota van de witte vlag. De lanciers hebben vrijwel gedaan. Yan de laatste 600 die (bij La.lysmith) tegen over een klomp Vrijstaters stonden, zijn er slechts vijf ontkomen. Dat waren trouwens fijne scherpschutters. Zij lieten de lanciers tot 300 pas naderen en schoten toen de voorsierijen neer, waarnadn rest kinderwerk voor hen was toen er eenmaal een muur van lijken lag. En een Mauserkogel op300 pas gaat behoorlijk door een paar rijen heen. Ze zijn als de dood voor het geweervuur van de Boeren, die groote spijt hebben, dat de kanonnen den vijand op te grooten af stand houden en hun geen kans geven. Gevangenen vertellen dat onder hunne mak kers het praatje gaat, dat ie B leren instaat z ;neen vlieg van een ma /sneus te sohieten". Ned. Eerv. Kerk. Beroepen te Randwijk ds. G. Nijkuig te Venendaal te Well dr. J. A. K. v. Leeuwen te Avereest. Aangenomen naar Nienwerkerk a. d. IJsel door M. v. Grieken oand.te Woerden; naar Aikmaar door dr. J. F. Krull te Mij drecht. Bedankt voor Klaaswaal door M. v. Grie ken cand.voor Lemele door B C. Ver hagen eand. te Zuilen; voor Eierland door M. Jongebreur cand. Nieuwvliet. Woensdag vergaderde de Ring van Jongel. Vereen, uit Let voorma lig 4e disrtict. Na opening en een wel komstwoord door den voorzitter had een geanimeerde bijbelbespreking plaats over Job. 15:15—17. Daarop werd behandeld het punt „De christen en do natuur", ingezonden door Groede. De slotsom der bespreking was dat, daar de natnur ons overal Go !s deug den doet aanschouwen, het bestudeeren van de natuur onder de nuttige werkzaam heden van den jongeling kan geiekend worden. Daarna droeg I. v. Melle een gedicht voor: „De Tranvaalsche Vrijheidsvlag." Met daverend applaus en met een leve de Transvaal werd dit gedicht begroet. Pun 2: De Cbr. Jong. Vereen.en Evan- gelisa'ie evangeliseerend, leerend, predi kend en getuigend. De Jongelings Vereeni gingen, roeping om te getuigen, doop, spreken den jongeling aan. Er werd gezegd dat zoovelen meer met woorden getuigen in plaats van met daden, wat gemeenlijk dan ook oorzaak wordt dat het niet beantwoordt aan het doel, omreden de daden uitblij ven. Door de wereld moet aan ieder jongeliug die lid is van een Christalyle Jongelingsv. gezien worden, dat hij niet behoort tot degenen die enkel den naam van Christen dragen, maar het in waarheid zyn Is dit waar, dan zal zij een groote vrucht uitoefe nen op dengene die tot nog toe beweert niet meer in Hem te gelooven, die daar ge boren is in de kribbe van Betlehem. P. Verkouteren, lid van de afdeeling Retranchement, leverde een referaat „Hoe moet men voordragen", waarbij bij wees op het gebrekkige voordragen en de eigen lijke oorzaak daarvan. De meesten nemen te moeilijke stukken, zoodat zij hetgeen zy voordragen zelf niet begrijpen, of ze ge troosten zich de moeite niet om ze flink in te stndeeren en weten daardoor den juisten nadruk niet te leggen, noch de juiste stem buiging te treffen. Verier werd nog gekozen tot Secr. D. Spoel, tot vice-Penn. I. van Melle, en werd de vergadering met dankzegging ge sloten, nadat besloten was het 10 jarig bestaan van den ring feeetriyk te herdenken te Groede en wel op Hemel vaartslag. Ovezand. Hedenavond half 8 (Vrij dagavond brak hierin de landbouwschuur van E. R, staande in de kom dezer ge meente brand uit. Aangewakkerd door den hevigen wind, was hot huis ook spoedig een prooi der vlammen. Door de voorafgaande regen en met be hulp van de spuiten van Ovezand en Drie wegen is de brand tot dit perceel, dat geheel uitbrandde, beperkt gebleven. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. De oorzaak is onbekend. Een en ander was verzekerd. Aflevering 5 vai Pennings „De oorlog in Zuid Afrika", uitgever Daamen. De in houd wint in actualiteit, nu de schrijver aan de gebeurtenissen vau den dag toe gekomen is. De photo's zijn aantrekkelijk, o. a. „Kruger een commando inspecteerenden" en „Jonbert op het ooge'.bük dat hy uit dei trein stapt." Van 29 30 December 1899. GOES. Geboren 30, A Jriaan z. v. Willem de Jonge en Maria Kramer. Overleden: 29, Jacobus Schipper 36 j. geh. met Adriana Corr.elisse. Heeren Correspondenten uwe nota wordt ingewacht. Heden overleed na oen langdurig en smartelijk lijden, tot diepe droef heid van mij, zijne kinderen, broe ders, zusters en verdere betrekkin gen, mijn hartelijk geliefde echt genoot Jacobus Dominicus Jz., in den ouderdom van 56 jaar en 5 i maanden. Wed. J. DOMINICUS— Yan Stkien. Nieuwdorp, 29 Dec. 1899. Heden ontsliep na een hevig lijden van vier weken in haar Heer en Heiland mijne innig geliefde Echtge- noote en der kinderen zorgdragende Moeder Mej. Maria Catharina Anten, in den ouderdom van bijna 55 jaar. Dat haar heengaan vrede was, le nigt onze smart. Uit aller naam A. C. DE BLINDE. Wemeldinge24 Dec. 1899. Ondergeteekende wenscht zyn geachte clientèle zoowel binnen als buiten Goes een gezegend Nieuwjaar toe, onder voortdurende aanbeveling voor het verrichten van alle soorten molenwerk, als ook voor het repa- reeren van karntoestellen, rosmolens, tree molens enz. enz. Onder minzame aanbeveling, G. VAN RIET W.Fz. Redactie, Administratis en Uitgevers brengen bij dezen hunnen hartelijke n heilgroet aan alle Medewerkers, Bericht gevers, Agenten, Abonné's, Lezers, Vrien den, Begunstigsters en Begunstigers van ons Bladen danken voor den veelvul- digen steun, in menigerlei opzicht, in bet Oude jaar genoten. Dankbaar aan Hem, van Wien alle goede gave komt, melden wij dat, dank zij hunne medewerking, het aantal abonné's op ons blad steeds toeneemt. Wij bevelen ons verder in hunnen vriendelijken steun aan. Hartelijke gelnkwensch aan begunstigers, vrienden en bekenden. Firma Gebr. SMIT. Schoen- en Lederhandelaars. Goes, 1 Januari 1900. Heilwensch aan vrienden en begunstigers zoo binnen als buiten de stad. T. A. VAN DER HELL, Loodgieter, enz. Goes, 1 Januari 1900. Hartelyke gelukwensch aan vrienden en beKenden by de wisseling des jaars. A. M. VERTREGT, Lange Vorststr. Goes, 1 Jannari 1900. Aan vrienden en begunstigers wordt by de intrede van 1900 Gods zegen toege- weusoht d< or B. JANSE Goes, 1 Jan. 1900. en Echtgenoote. Bij de intrede van 1900 aan mijne be gunstigers en vrienden mijne hartelyke gelnkwenschen. J. DE JONGE Jz. Firma Wed. J. P. van dee Does. Goes, 1 Jaunari ÏO^X). Heil en zegen toegewenscht aan familie, vrienden en bekenden, zoowel buiten als binnen de stad, by de intrede van bet jaar 1900. Dankbaar voor het aan mij geschon ken vertrouwen in het afgelooper. jaar, beveel ik my verder minzaam aan. C. VAN ZWEEDEN, Koekbakker, Lange Kerkstraat. Goes, 1 Januari 1900. Bij de intrede van 1900 worden allen vrienden en bekenden Gods onmisbare zegeningen toegewenscht door WED. H. DE JONGE en Familie. Goes, 1 Januari 1900. J. C. A U E R, Meubelen, Glas- en Aardewerk. Lange Walstraat, Vlissingen. Heil, Zegen en Voorspoed wensch ik bij den aanvang van 1900 aan alle vrienden en begunstigers. M. D. DE PUTTER. Handel in Bouwmaterialen en Wijnen. Ter Neuzen 1 Januari 1900. V lissingan St oom-W asscherij „De Volharding" Vlissingen. Pf- Geluk en voorspoed wenschen wij op deez Nieuwjaarsdag aan familie, vrienden en bekenden. A. VAN OVERBEEKE Az. en Echtgenoote. Landbouwer BorBele. Bij het intreden van het nieuwe jaar roepen wij aan familie, vrienden en be gunstigers veel Heil en Zegen toe. C. DE KRIJGER en Echtgenoote. In goud en zilver, Borsele. J. BUIJSE en ECHTGENOOTE. Goes, 1 Jan. 1900. o. g. Ondergeteekende wenscht zijn geachte begunstigers en vrienden Gods besten zegen toe. C. KARELSE, Vrachtrijder. Heinkenszand, 1 Jan. 1900. Veel Zegen in het Nieuwe jaar aan fa milie, vrienden, begunstigers en bekenden. A. DE PRIESTER en Echtgenoote. 's H. Arendskerke 1 Jan. 1900. Heil en Zegen in het Nieuwe jaar aan familie, vrienden en begunstigers. C. ENGELAAR en Echtgenoote. 's Heer Arendskerke, 1 Jan. 1900. Heii en Zege* worden familie, vrienden en begunstigers toegewenscht door J. BEDET en Kinderen. 's Heer Arendskerke 1 Jan. 1900. Heil en Zegen worden familie en vrien den toegewenscht in 1900 door J. MINNAAR en Eohtgenoote. 's Heer Arendskerke. Bij den aanvang van 't jaar vrienden en begunstigers Gods besten zegen toegewensoht door P. HOOGSTRATE, Gemeentewerker en Zaadhandelaar te Kapelle bij Goes. Vlissingsche Houthandel. A. J. BOS ZOON. Vlissingen, 1 Januari 1900. Bij den aanvang van 1900 zij familie, vrienden en bekenden Gods beste zegen toegewenscht. M. DE BOKX. Goes, 1 Januari 1900. Hartelijke gelukwensch aan vrienden en begunstigers binnen en buiten de stad. JOH. DE JONGE Az. Goes, 1 Januari 1900. De beste wenschen aan familie, vrienden en begunstigers bij de intrede van het nieuwe jaar. Abr. JOBSE, in Manufacturen en gemaakte Kleeding. Goes, 1 Januari 1900. Aan alle Vrienden, een gezegend Niea- wejaar Rustenburg Zuid Afrika 1 Jan-190°' H. LAMPEN en Echtgenoote,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2