NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Mertfug 28 Decemöet. Ibrfiende laatgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRJJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KERSTZANG. itWL -I 55LKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers*0,02s. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. degens het Kerstfeest verschijnt Maadag geen nornmer van ons blad. jrtgp» Zij, die zlcli met 1 Januari iWr op ons blad wensclien te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummer» GRATIS. Middelburg, ook voor St. Laurens 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12,16, 17, 18, 19, 23, 21, 25, 26, 30 en 31 januari. O Juichend hemellicht begroet den Heiland, Slapend in eenen stal, in stroo; Reien zingen het lied der verlossing; Heerlijkheid kondt de hemalboö. En de menschen zien opwaarts. Wie bad [het gedacht, Dat God zou verschijnen in dezen nacht; Dat het Licht nn zon opgaan, de Zon van ['t geslacht, per vaderen Hope, der hopenden Kracht? En by jublenden koorzang van 't engelenheir Stijgt, dankend, de lofzangWij loven U, Heer! Geloofd zij de Vadert Hem prijze heel de aard, Hij gaf Zijn Geliefde in een stal. Gelooid zij de Godmensoh, die nederwaarts [vaart; Geloofd zij de Vorst van 't heelal. In de eeuwigheid der eeuwigheden, Daar sprak de Vader tot den Zoon Zy zagen de ongerechtigheden Der menschen schuld, der zonde hoon. Daar gaf zich de Zoon ten zoen voor de schuld En God zag Hem aan, met genade vervnld. En nu is Hy, waar alles op wacht; De Redder van 't menschlijk geslacht. Hij komt als Vredevorst En brengend het zwaard, Zyn hart naar liefde dorst, Zy n oog vol weemoed staart. Vrede op aarde? ja, vree voor 't gemoed, Vrede met God door zijn Koninkrijk bloed; Reen, niet de boosheid ten onder gebracht Vrede, die blijde de toekomst wacht. En ruisoht het lied by Bethlehem Met schoone serafijnenstem, Het ruisoht van daar de wereld door, En vroolyk zingt der sterren koor, En zingend juicht het zondaarshart, Dat dood en helle beide tart: Den Heer zij eeuwig dank en eer Lof zy den God van onzen Heer 1 Jvrede op aardevree met God De Heer had meelij met one lot Hy was met ons geslacht begaan. Looft GodHy heeft ons welgedaan I J. P. VERGOUWEN. Vergadering van den Middelburgsohen Gemeenteraad van 20 December 1899. Afwezig met kennisgeving de heeren Heyse en van der Harst. Na lezing en vaststellimg der notulen van de vorige zitting, stelt de Voorzitter aan de orde de volgende punten der agenda I. Ingekomen stukkenals: o. verschillende brieven van Ged. St., houdende goedkeuring van vroeger genomen besluiten en eene beschikking derzelfden, waarbij ontheffing verleend wordt van den aanslag van L. de Priester te Koudekerks van den hoofdelyken omslag. Voor kennis geving aangenomen. b. Bescheiden, ingezonden door M. in 't Hout, voor d» afsluiting van het afge sneden deel der voormalige Middelbnrgsche haven op voorstel des Voorzitters wordt zonder tegenspraak besloten om den inzen der daarvoor het overeengekomen loon nit te betalen, en den heer van Dnnné, oonform zijn verzoek, een afschrift dier bescheiden te verstrekken, voorhet geval ze niet in de handelingen worden opgenomen. c. Een verzoek van J. H. Mennes om een deel van den Achtersingel in erfpacht te mogen erlangen. Gesteld in handen van B. en W. om advies. d. Een verzoek van J. H. van der Bel om, als opvolger van wijlen den heer G. Keijzer, in aanmerking te komen voor gymnastiekonderwijzergesteld in handen van B. en W. om advies. e. Een voorstel van B. en W. omtrent onderhandsche verhuring van weiland, visch water enz. vaneen langs het oefeninga- terrein aan P. Jaspersa te Vlissingen en A. Maas en J. de Muinok te Souburg. Aangezien nog verdere besprekingen met den Kapitein Ingenieur moeten plaatshebben, stelt de Voorzitter voor het punt aan te honden en wordt conform besloten. f. Een proces-verbaal van 8 December 1899 van de kas des gemeente ontvangers. Voor kennisgeving aangenomen. g. Een rekest van Albert Jeronimns om trent rioleering der Volderylaagte. Gesteld in handen van B. en W. om advies. h. Een verzoek van J hr. F. H. P. J. Gevers van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Middelburg. Heeft de eer te keanen te geven Jhr. F. H. P. J. Gevers op verzoek eervol ont slagen adj-directenr der gemeente gasfa briek en duinwaterleiding alhier dat het schrijven van den heer Polet, directeur der gemeeate gasfabriek en duin waterleiding alhier, gerioht aan Burge meester en Wethouders nwer gemeente, onder dagtaekening vau 30 Oot. en door uwen voorzitter publiek gemaakt in de openbare raadszitting van 4 November, laat doorschemeren, alsof ondergeteekende inzage zou hebben genomen van de in wendige constructie van den door den heer Polet uitgevonden duinwaterautomaat, en wel door middel van den sleutel van het geldkastje van dien automaat, of wel gebruik had kunnen maken van de tee kening, aangevende bovenbedoelde con structie dat die bewering op de meest onjuiste gronden steuntimmers het geldkastje van den automaat is eene geheel afgesloten ruimte, die niet toelaat de inwendige eon- strnctie van den automaat te zien, ter wyl van het andermaal in handen stellen eener teekening geen sprake kan zyn. dewijl de ondergeteekende nimmer eene teekening van dien automaat in handen kreeg of zag. De ondergeteekende vertrouwt dat de Raad zal goedvinden; ter zake nog een onderzoek te doen instellen, hetwelk hy beleefd verzoekt. 't Welk doende, 19 December 1899. De Voorzitter stelt voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Dunné kan zich hiermede niet vereenigen. Beiden èn directeur der gasfabriek en duinwaterleiding èn de voor malige onderdirecteur staan in hnnne be weringen lijnrecht tegenover elkander; een onderzoek is hier dns zeer gemotiveerd. De beer de Veer verklaart zich mede te gen de clonclnsie des Voorzitters. Deze handhaaft zijne conclusie, onder opmerking dat nu de justitie de zaak in han den heeft, deze wel tot een gewensoht einde zal komen. De heer van Dunné repliceert dat de Jnstitie geen termen gevonden heeft om de zaak strafrechtelijk te vervolgen. Wat rationeeler dus dat de beleedigde party zioh nu tot den Raad wendt. Hy vindt de houding van B. en en W. in deze aller zonderlingst, vooral die des Voorzitters, die door dik en dun met den heer Poletschijnt mede te gaan. Hy rekende op '-yne huma niteit om eene zaak als de onderhavige niet in den doofpot steken. In stemming gebracht wordt de conclu sie des Voorzitters verworpen. Voor de heeren van Teijringen, den Bouwmeester, Sprenger, A. P. Snouok Hurgronje en W. H. Snjuck Hurgronje; tegen de heeren Wis boom Verstegen, de Waal, van der Swalme, de Rycae, Koole, van Dunné, de Veer, Verhage, van de Ree en Sohorer. II. Benoeming van leden van het bur gerlijk armbestuur der godshuizenplaat selijke commissiën van toezicht op het mid delbaar en lager onderwijs. Alvorens tot stemming over te gaan, geeft de heer de Veer er zijne verwon dering over tekenuen,dat op de aanbeveling voor het lager onderwijs naast den heer de Waal, die niet meer in aanmerking wensoht te komen, geplaatst was de heer Bekaar die reeds tweemaal voor eene be noeming bedankte. Hy meent dns dat het beter is den heer Bekaar door den heer ter Haar Romeny te vervangen. De voorzitter antwoordt dat de aanbeve lingen door de betrokken instellingen wor den ingezonden en dat B. en W. zich daar aan honden, terwijl bij tevens kennis geeft dat Dr. J. C Bolle nader bericht heeft, vo jï eene eventueele herbenoeming te moeten bedanken. Alsnu wordt tot stemming overgegaan als volgt a. voor het burgerlijk armbestuur: Aanbevolen werden de heeren M. C. Jeras en M. P. van der Harst en de heeren J. C. Frederiks en A. P. van de Kamer. Gekozen worden de heeren M. C. Jeras en J. C. Frederiks met algemeene stemmen. b. voor het bestuur der godshuizen Aanbevolen worden de heeren Dr. I. P. Berd. van Berlekom en A. J. Hoorweg én de heeren H. A. Snouok Hurgronje en Mr. A. C. A. Jaoobse Boude wynse. Gekozen de beeren van Berlekom en Snouok Hurgronje respectievelijk met 10 en 11 stemmen. e. Voor de Commissie middelbaar onder wys: Aanbevolen worden de heeren J. J. Ber denis van Berlekom en W. Middel veld Vier- aen, van wie de eerste met 14 stemmen benoemd wordt. d. Voor de commissie lager onderwys Aanbevolen de heeren J. J. M. de Borat Verdoorn en H. de Raaf, J. C. de Waal en A. A. Bekaar, Dr. H. Japikse en W. Hioolen, Dr. J. C. Bolle en J. Meyers, H. Snijders en Mr. R. Fruin en de dames Mevr. de Wed. van Deinse en Mevr. Hoor weg, Mevrouw Dumon Tak en Mej. M. van Benthem Jutting. Benoemd worden de heeren Verdoorn, Dr. Japikse, H. Snyders en de dames van Deinse en Damon Tak respectievelijk met 15, 14, 12, 15 en 15 stemmen; verderde heer Bekaar met 9 tegen 6 uitgebracht op den heer ter Haar Romeny en de heer Meyers met 9 stemmen tegen 1 op den heer Bolle en 5 op den heer de Kruyter. III. Benoeming van a eene onderwijzeres en b een helpster in de handwerken aan school H. De voordracht bestaat voor a uit de dames R. Meertens en A. M. de la Cour en voor b nit de dames A. M. de la Cour en C. Hnybregtse. Gekozen worden voor a Mej. Meertens metl 14 en voor b Mej. de la Cour met 15 stemmen. IV. benoeming onderdirecteur gasfabriek en duinwaterleiding Aanbevolen worden door B. en W le. H. Th. van Heyningen, adjunct-in- ■pectenr van de gemeente gasfabriek te Utrecht 2e. P. Spruijt, directeur-boekhouder van de gasfabriek te Maarsen; 3e. S. RLjkes, assistent aan de gemeente gasfabriek en oprichter van de electriciteita- werken te Hilversum; 4e. D. Bisschop, technoloog assistent in de scheikunde aan de Polytechnische school te Delft; 5e. W. H. van Rietschoten, chemicus aan de gemeente-gasfabriek te Leiden terwyl door den direoteur der gasfabriek boven allen de voorkeur wordt gegeven aan den thans aan onze gasfabriek verbonden volontair A. H. Hildernisse. In verband met dit laatste geven de beeren Koole en Wisboom Verstegen hunne verwondering te kennen thans den naam van dsn heer Hildernisse te hooren, daar de heer Sprenger in de laatste zitting verzekerde, dat aan de fabriek niemand voor de betrekking disponibel was, waarop de heer Sprenger antwoordde dat de heer Hildernisse geen gemeenteambtenaar, maar alleen volontair was by den heer Polet. Benoemd wordt A. Th. van Heyningen met 12 stemmen, terwyf D. Bisschop, W. H. van Rietschoten en A. H. Hildernisse ieder 1 stem erlangden. V. Adressen om eervol ontslag van mej. E. Kölinen (onderwijzeres aan school G G. Bevelander (onderwijzer school B) en M. J. Marteijn onderwijzeres school B). B. en W. stellen voor aan allen het ge vraagd eervol ontslag te verleenen. De heer Koole brengt naar aanleiding van dat voorstel te berde dat waar B. en W. reeds ten opzichte dergymnastiekschool den weg van bezuiniging insloegen, hy in overweging geeft ten opzichte van school G denzeifden weg in te slaan, waarop de Voorzitter hem opmerkt dat alleen het ontslag van mej. Köhnen aan de orde is. Eervol ontslag wordt hierop aan allen zonder verdere discussie of stemming ver leend. VI. Staat oninbare posten inkomsten belasting 1895. Vastgesteld wordt deze staat zonder op merking tot een bedrag van f905,47ys. VII. Staat oninbare posten hondenbelas ting 1899. Deze staat wordt eveneens tot een bedrag van f 19.50 zonder opmerking vastgesteld. VIII. Tweede suppletoir kohier honden belasting 1899. Het kohier wordt tot een bedrag van f 33 zonder stemming goedgekeurd. IX. Voorstel B. en W. tot het verleenen van vergunning tot plaatsing van ijzeren hekken op gemeentegrond aan het Molen water. Het voorstel strekt om de vergunning aan de verzoekers J. A. Vertregt en G. H. Vertregt te verleenen tegen den prijs en de voorwaarden ten opzichte van anderen gesteld en wordt zonder discussie of stem ming aangenomen. X. Voorstel B. en W. tot het verleenen van vergunning aan M. K. Jeras en Zonen en hunne rechtverkrijgenden tot het leggen van een dam in de sloot van den singel loopende langs de voormalige buitenplaats Roos en Doorn (woning H. J. von Brucken Fock.) XI. Idem aan J. A. Frederiks en zijne rechtverkrijgenden (woning J. A. Zip). B. en W. stellen voor beide vergunnin gen tegen eene jaarlyksohe recognitie van f 1 te verleenen, hetgeen| stilzwijgend wordt goedgekeurd. Alleen vestigde de beer van Dnnné opziehtens het verzoek de aandacht op art. 8 der Grondwet en verder op de omstandigheid dat hier kwalijk van recht verkrijgenden sprake kon zyn, daar toch de heeren von Brücken Foek en Zip de eigenaars waren, waarom dan ook besloten werd de vergunning aan deze heeren, in stede van aan de heeren Jeras en Frederiks te verleenen. XII. Voorstel van B. en W. tot verstrek king van duinwater aan H. J. van Neder- veen te Serooskerke. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen tot denzelfden prijs en tegen de zelfde voorwaarden als vroeger aan C. A. Hackenberg gesteld, waarmede men zich zonder disenssie of stemming vereonigde. XIII. Voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond op het Smidsboltterk in recht van erfpacht aan J. J. van der Leijé. Ook tegen dit voorstel van B. en W. om op het verzoek eene gunstige beschikking te nemen, verzette zioh niemand. XIV. Voorstel van B. en W. tot verlen ging va,n het recht van erfpacht op een stuk grond in de St. Janstraat ten behoeve van S. van Os. B. en W. stellen voor de erfpacht te ver lengen van 1 Januari 1915 tot 31 December 1964 tegen een verhoogden canon van 10 cent per centiare. De Commissie van Financiën is echter van meening dat de verhooging reeds moet intreden met 1 Januari 1900. By nader bericht deelt rekwestrant echter mede dat hy zich daarmee niet kan veree' nigen, en, wordt het voorstel van de Com missie van Financiën aangenomen, hij zijn verzoek als niet gedaan beschouwt. Na eene korte dtsenssie, waaraan de hee ren den Bouwmeester, de Veer en A. P. Snonck Hurgronje deelnomen, wordt het voorstel van de Commissie van Financiën aangenomen met 11 tegen 4 stemmen, die der heeren de Waal, van Teijlingen, den Bouwmeester en W. H. Snonck Hurgronje. XV. Voorstel van B. en] Wtot verhuring van een stukje grond bij het Oostkerkplein aan Gerard Jongepier. Het voorstel strekt om het verzoek van Jongepier voor één jaar in te willigen en wordt zonder discussie of stemming goed gekeurd. XVI. Voorstel van B. en W. betreffende beteugeling van den iepenspintkever. Aan do hand van een advies van den heer D. J. van der Have te Kapelle vra gen B. en W. een crediet van f700 om de wenken in dat advies gegeven, te kun nen ten uitvoer leggen. Na eene diseuasie, waaraan deelnamen de heeren Wisboom Verstegen, de Rijcke-, den Bouwmeester, Koole en de Veer, en waarbij de eersten vermeenden dat bij den verkoop van reeds gevelde boomen niet genoeg het belang der gemeente in het oog gehouden was, wordt het crediet ver leend met algemeene stemmen, behalve die der beeren Wisboom Verstegen en de Rijcke. XVII. Ontwerp-besluit tot wijziging gemeente begrooting 1899. Het ontwerp-besluit wordt zonder dis cussie of stemming goedgekeurd. XVIII. voorstel van B. en W. tot geven van namen aan straten omstreeks de kleine Werf. B. en W. willen de straat tusschen de kleine Werfstraat en de Nederstraat noe men de Dampoortstraatde jatraat van de Puntpoort naar de Kleine Werfstraat de Puntpoortstraatde straat van het ver bindingspunt van Puntpoortstraat en Punt poort naar de Oostpunt, de Havenstraat; de straat, die de verbinding vormt van de Puntpoortstraat en de Dampoortstraat, de Dwarsstraat. Conform wordt besloten. XIX. voorstel van B. en W. betreffende verlichting van het deel der gemeente waai de woningen der Middelburgsche Coöpera tieve Bouwvereeniging staan en een deel van den Noordsingel. B. en W, stellen voor aan den Noord singel twee petroleumlantarens en aan de Puntpoort twee gaslantarens meer te plaatsen. Dit voorstel vond geene bestrijding; al leen volgde eene disenssie, waaraan de heeren van Teylingen, Sprenger, Koole, de Veer en den Bouwmeester deelnamen, of het niet weuschelijker en voordeeliger ware de petroleumlantarens op de buiten singels, zij het dan ook geleidelijk, door gaslantarens te vervangen. XX. Voorstel van B. en FV. tot toeken ning van eene persoonlijke toelage aan den zieken filter van de gasfabriek en duinwater leiding Hendrikse. Onder overlegging eener geneeskundige verklaring van Dr. J. J. Berdenis van Berlekom stellen B. en W. voor van af le Januari 1900 tot wederopzeggens eene

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1