KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. vonden heeft. (De generaal overleed den 31 October. White gaf nu toestemming dat het lijk naar Pretoria werd vervoerd en de drie Kocks meegingen onder voorwaarde dat er drie Engelacbe offioieren voor werden uitgele verd. Maar adjudant Koek vertelt nog meer.) Niet alleen Generaal Koek en de hierbo- vengenoemde peisonen werden van hunne kleederen, horloge en geld beroofd, doch ook anderen. Op het slagveld zag ik het lijk van Assistent Commandant Bodenstein (Landdrost van Krugersdorp). Rij had een kogel op de linker borst, door het hart gekregen. Zijn verrekijker was gestolen. Zijne ringen waren van zijne vingers geno men, en al zijn geld was weg. Ik zag ook het lijk van Piet BLignaut zijn schoenen, zijn horloge, geld en snuif doos waren weg. Yan het lijk van Willie Pretorius (be lastinggaarder te Johannesburg) werd geno men al zijn geld, en zijn ring van zijnen vinger. Yan Serwaas de Wet, die slechts gewond was in het linkerbeen, werd genomen zyn ring en geld. J. A. Lepeltak Kieft werd door een Lancier gewond, hij wierp daarop zyn ge weer neder en stak zijne handen op en gaf zich over als gevangene. Zyn revolver en patronen-band gaf hij toen af. Hij werd bevolen voorwaarts te marcheeren en naar links te draaien. Hy deed dit naar het oordeel van den Eugelschen officier niet vlug genoeg, en werd toen d .or den officier van achteren met een revolver geschoten, en kreeg den kogel tusschen de schouders en in de longen, alwaar de kogel bleef zitten. Ik werd later in het hospitaal ge roepen om het verhaal van J. A. Lepeltak Kieft te vertalen voor een Engelsch officier en dit in het kort was het verhaal dat hy zelf gaf. Dienzelfden avnod is hij gestorven. De Engelsche officier zei dat hy het rapportee ren zou. De verpleister, die in dezelfde tent was •m naar de soldaten te kijken,die bij mijn oom waren, zeide aan mij dat de liassen, haat thans zoo groot is tusschen de Engel- schen en de Afrikaners, dat zij eerst naar hunne eigene gewonden moeten zien alvorens eenige aan onze gewonden te verleenen. Den tweeden dag toen generaal Koek in de kamer was gebracht, kwamen twee uitlanders, van '97 hem bekend, hem be zoeken. Rhodes (broeder van den diamant koning) was er een van. De adjudant ver haalt van leze ontmoeting liet volgende. Colonel E. Rhodes scheen mij niet te kennen. Ik zeide toen aan hem„Is u mynheer Rhodes niet!" Hy antwoordde: „Ja, ik ben Colonel Rhodes". Ik zeide toen aan hem„Oh dan is u een van de Her vormers. Herinnert u je niet dat ik u (in '97) als gevangene naar Pretoria ge bracht heb Hy antwoordde daarop niets, keerde zich om en stapte weg. Ik was zelf geschrokken toen ik dit zei, daar ik, zoo te zeggen, in den bek van den leöuw zat. Tot zoover dit rapport. De heer Wormser in Eigen Haard zet zijn verhaal over Transvaal voort. Hy vertelt er aardige dingen by. OverKruger: „Die man is nooit bang geweest en hij heefi nooit minder reden gehad om het te zyn dan nu. „Toen Kruger in 1884 ons land bezocht, verhaalde hij eens aan tafel in een huise- lijken kring een avontuur uit zyn jeugd hetgeen men wel op prijs mag stellen, aan gezien zulk een gulheid hem zelden over komt. Als jongen van twaalf jaren moest hy eens een troepje „beesten" (rundvee) opzoeken en naar huis brengen. Hy raakte verdwaald in een boachje in zag tezen den nacht een paar vurige oogen zich tegenschitteren. Bedaard legde hij aan en doodde den leeuw. „Maar, president", sprak zyn gastheer, „dat was toch gevaarlijk. Stel u eens voor dat ge misgeschoten had 1" „Misschieten!" vroeg de president, „wat is dat?" „Dat is," was het antwoord, „dat is wel, als ik bijvoorbeeld mik op die deur daar en ik raak het venster." „Dat is nie misschiet niedat is dat bij ongeluk jou geweer afgaat. Misschiet is als jij aanleg op di oog en jij raak di sens." „Iemand die zoo iets op zyn twaalfde jaar weet, heeft niet veel last van de ze nuwen Rustig en vaststaat hy bij alles wat er gebeuren kan. 'k Heb zelden een beter portret van oom Paul gezien dan dat in dit nummer opgenomen is. Even kalm als hy daar staat te kijken naar het voor bijtrekken van een feestelijken optocht (ter gelegenheid van de inhuldiging onzer Ko ningin te Pretoria gehouden), even kalm, ten minste voor het uitwendige, ziet hij de troepen, die het vaderland gaan verdedigen. „Vuur was er onder dat ijs", zeggen een geschiedschrijver van onzen Prins Willem III; en dat woord is ook toepasselijk op Paul Kruger." Over Joubert: „Slim oom Piet" is anders. Vlug en driftig stapt hy voort. Maar als bij aan 't vertellen is, gaat het langzaam en bedacht zaam. Want de Zuidafrikaansche Boer praat niet gaarne over zichzelf. De Voortrekkers schreven hoogst zelden iets van hun weder waardigheden en lotgevallen op. Slechts van enkelen hunner zyn zeer gebrekkige portretten bewaard. Een goede geschiedenis van de eerste tientallen jaren der beide republieken zal dus wel nimmer kunnen geschreven worden. Alle Boeren erkennen het werk van den pas overleden auteur Prans Lion Cachet „De worstelstrijd der Tranvalers" voor het standaardwerk over hun geschiedenis. „Zoodra een buitenlandsche vijand de grenzen van zijn land bedreigt, wordt gene raal Joubert de kalmte en bedaardheid in persoon. Dat Kruger en Joubert het dikwijls niet eens zyn, is voor niemand een geheim. Doch sedert jaren reeds werken ze in vol komen eensgezindheid samen tegen den ge- meenschappelijken vijand. En ieder op zijn eigen wijze. Em van de romans, die Enge land ons dezer dagen opdischte, was, dat Kruger en Steyn aan Joubert bevel gegeven hadden zyn leger niet zoo te versnipperen, maar het te concentreeren rondom Lady- smith. Zoo iets is van Kruger's beleid nooit te wachten. Toen het eerste bericht van den Jameson-raid Pretoria bereikte, trachtte Joubert van Kruger te hooren, hoe zyDS inzie is het best gehandeld kon worden. Maar de laatste antwoordde kort en goed „Dat is mijn zaak niet; ik ben president; al ik generaal was, zou ik er over denken wat ik in die qualiteit doen moest." En daarmee kon Oom Joubert vertrekken. Over de studenten Pretorius, Reitz en Du Toit: „Hjalmar Reitz is de oudste zoon van den Staatssecretaris der Znid-Afrikaansche Repu bliek, en was sedeit einde 1897 student in de rechten te Amsterdi.m. Een week of zes geleden vroeg hy per telegram aan zyn vader: „Moet ik komen?"; 't schijnt echter dat de Engelschen overvloed van Vrystaters in hun koloniën hebben, en dat de censuur het veiliger vond, het zeker toestemmend antwoord maar niet door te laten. Di En gelschen zien in elk telegram een spook. Mijn telegraphische vraag, half October 11. aan myn zoon in Pretoria gedaan: „How is your health?" wacht ook nog op ant woord. Maar de jonge Reitz had geen ant woord noodig en vertrok met zyn vrienden Pretorius en Du Toit per König „Aan boord, op de heenreis van Kaapstad naar Southampton kreeg Du Toit een onver wacht pluimpje van een Engelschman. Ze hielden zich samen onledig met „ringwerpen". Elk der spelers tracht op gelijken afstand zes ringen om een ijzeren pin te werpen, hetgeen op het slingerende schip meer oefe ning vereischt dan men oppervlakkig denken zou. Du Toit wierp met het grootste gemak gedurig alle zes om de pin. Verbazing bij z.jn medespeler en de om standers. „Waar komt ge vandaan?" werd eindelijk gevraagd. „Uit Oranje Vrijstaat", was 't antwoord in zuiver Engelsch. ~- „0, dan is het geen wonder 1" Maar een der groote fouten van de En gelschen is dat zij „den dag der kleine dingen" verachten." Kimberley, de Diamantstad. Kimberley is beroemd o~> zyn diamant mijnen. Niemand wane echter dat 't een schoone stad is en hare bewoners met diamanten knoopen in hun jassen loopen. Kimberley is een leelyke stad die aller lei schuim herbergt en vele armen telt die in het geheel geen knoopen aan de jas hebben, in plaats van diamanten knoopen. En dat de echte diamanten er te geef zyn moet men ook niet gelooven. Wie er een koopt, is bekocht; want de echte zijn dun gezaaid, en 't aantal bedriegers legio. De maatregelen die de Engelschen ge nomen hebben tegen het stelen van diaman ten, hebben er den schrik in gebracht. Het „compound" stelsel, dat wil zeggen dat de K&ifers die in de mynen werken binnen een omheining wonen en leitelijk dus opgesloten zyn, is niet voldoende om allen diefstal te voorkomen. Het schrikbewind dat op dit gebied heersoht, voldoet slechts half. Hoe ook de Kaffers naakt uitgeschud, in haar of mond of ooren betast worden, zy nemen toch nog diamanten mee, wijl ze ze inslikken. En nu heeft men er een soort burger lijken stand op aangelegd. Iedere diamant krijgt een tiommer in 't stamboek. Wie nu gevonden wordt in bezit van een diamant die niet staat ingeschreven, die mag op tien jaar dwangarbeid rekenen. Het woord I. D. B. (Illicit Diamand Building (heeft een schrikbeteekenis in deze stad met zoo vele schurken en schatten. Hoe Kimberley ontstond en hoe Vrijstaat het verloor, hebben wij reeds vroeger uit eengezet. Thans, au Kimberley belegerd wordt en de worsteling tusschen haar vroegere en haar tegenwoordige, haar rechtmatige en haar aangematigde eigenaars hare beslis sing nabij schijnt, komen wij er breed voeriger op terug. In 1847 werden in Griqualand-West, waar Kimberley in ligt, diamantvelden entdekt. Daar kwamen de aanspraken. Transvaal, de Kaffers, Engeland, hadden er zin in: eerstgenoemde omdat 'tgrooten- deels benoorden de Vaal lag en dus hem toekwam, laatstgenoemde omdat 't zin in de diamanten had en de Kafferstammen, dewijl zij er woonden. De Engelsche regeering droeg wel zorg niet te laten merken dat zy er zin had. Maar zij zorgde er ook voor dat, toen Kaffers en Boeren 't over het bezit van het diamantland oneens werden, zy de aan spraken der Kaffers steunde, omdat zy ge makkelijker van dezen dan van de Boeren bet rijke gebied meende tekunnen aftroggelen. Daarom drong zy hare bemiddeling op en verzon ar een quaesiie bij alsof het ook tusschen Kaffer en Boer liep over 't bezit van Marico en Bloemhof, waar heelemaal geen diamanten waren. Stellig zouden de Transvalers het pleit hebben gewonnen, indien hunne zaakge lastigden president Pretorius en staats- procureur Kleijn maar beter op de hoogte geweest waren. Zoo kwam het datKeate de Engelsche scheidsrechter al de diamantvelden en beide genoemde districten van Transvaal aftrok. Eigenlij k was Trans vaal zyn diamantvelden al kwijt, want toen in 1879 ook op de plaats van het tegenwoordige Kimberley, een streek aan Vrijstaat behoorende, diamanten werden ontdekt, verklaarde Engeland deze gansche strook, en dat hangende de scheidsrechter lijke onderhandelingen! by Engeland (Kaapkolonie) ingelijfd. Zoo werden Transvaal en Vrijstaat beide, tegelijk gedupeerd, gekortwiekt, bestolen. De annexatiebesluiten omtrent Marico en Bloemhof werden evenwel nooit uitgevoerd. Daar was osk niets te halen. Bovendien waren zij slechts in 't annexe ie- besluit begrepen geweest om de oogen te verblin den, als zou het hier om de diamanten en niet om 't in te palmen land te doen zyn. Transvaal heeft dan ook Bloemhof en Marico nog, maar Vrijstaat heeft Kimber ley toen Colesbergkopje geheeten nimmer terug gekregen. Sedert 1879 snel in bloei toegenomen telt zij thans 50 duizend inwoners. Binnen hare muren werden tot heden reeds voor 50 miljoen pond sterling dai is 600 miljoen gulden aan diamanten gewonnen. Haar handel op Kaapstad verminderde echter zeer, sinds de De Beers compagnie de mynen aan zich trok, en dientengevolge ook de winsten van alle migelyke kleine maatschappen en industrieën tot zich te trekken wist. Deze consolidatie der mynen was de dood van de kleintjes en maakte enkele groote tot meer dan koninklyke goud- en macht- bezitters. Hun grootste is Rhodes, de grootste ook in schurkerij, adr^s 1897. Moge Kimberley spoedig den Boeren toevallen en Rhodes voor zyn diamantenpaleis aldaar naar de staatsgevangenis te Bloemfontein verhuizen; daar hoort-i 18 December '99. Goes. Wij vragen de aandacht onzer stadgenooten voor de annonce van den Chr. Volksbond. Laten wie eenigszins kunnen, de vergadering bijwonen en 't bereids ver spreide verslag aandachtig Izzen zij zullen er uit zien hoe groot de behoeften nog zijn en hoe noodig meer algemeene deelneming der ganrche burgerij. Ook zullen de be stuursleden spoedig weer rondgaan, voor de werkverschaffing; zij komen maar eens in het jaar; laat wie kan, dan eens goed wat geven, het is voor een schoon doel; onze werkmen8chen in plaats van een ge kregen een verdienden boterham waarbor gen in de komende maanden van gedwon gen werkeloosheid. En de vroeg ingevallen winter geeft er alle aanleiding toe o n met te grooter aandrang milden steun te ver zoeken. Die wél werk heeft en nog wat missen kan waardeere het, dat hy niet is als deze en die, welke minstens even goed of even slecht zjjn en toch door werkgebrek of werkeloosheid in groote zorg verkeeren of dreigen te verkeeren. Wie zich dit goed indenkt, waarom hy en ik waarom ik niet, die geeft een dubbele gift, ook al mocht het er op 't oogenblik zelfs niet zoo bijzonder aan zitten. middelburg. Woensdag 20 December 2i/s uur zitting van den gemeenteraad, ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2 4. Benoeming leden burgerlijk armbestuur godshuizen, commissien van toezicht op het middelbaar en lager onderwijs, onderwijze res, (eventueel ook eene helpster) in de handwerken aan school H, onderdirecteur gasfabriek en duinwaterleiding. 5. Adressen om eervol ontslag van mej. E. Köhnen (on derwijzeres sohool G), G- Bevulander (on derwijzer school B) en M- J. Marteijn (on derwijzeres school B) met voorstellen van burg. en weth. 6. Staat oninbare posten inkomstenbelastinu 1895. 7. Idem honden belasting 1899. 8. 2e suppl. kohier honden belasting 1899. 9—16 Voorstellen tot het verleenen van vergunning tot plaatsing van ijzeren hekken op gemeeutegrond aan het Molenwater; Vergunning aan M. K. Jeras en Zonen en hunne rechtverkrjjgenpen tot het leggen van een dam in de sloot van den Singel loopende laDgs de voormalige buitenplaats Roos en doorn (woning H. J. v. Brucken Fock)van J. A. Frederiks en zijne rechtverkrijgenden (woning J. A. Zip) tot verstrekking van duinwater aan H. J. van Nederveen te Serooskerke van grond op Smidsbolwerk in erfpacht aan J, J. van der Leijeverbnging van het recht van erfpacht op een stuk grond in de Sint Janstraat van S. van Os, verhuring van een stukje grond bij' het Oostkerkplein aan Gerard Jongepier; betreffende beteugeling van den iepenspintkever; wijiging gemeente- begrooting 1899 het geven van namen aan straten omstreeks de kleine werf; betref fende verlichting van het deel der gemeente waar de woningen der Middelb. Coöp. bouw- vereeniging staan, en van een deel van den Noordsinget; toekenning van eene persoon lijke toelage aan den zieken fitter van de gasfabriek en duinwaterleiding Hendrikse in zake de gymnastiekschoolaanvaarding van het aanbod van den heer C. K. A- Nonhebel om zich kosteloos met het bacte riologisch onderzoek van het duinwater te belasten. De le luit. D. van Dijk, van bet 3e regt. inf. te Vlissingon, is voor 2Vs maand gedetacheerd bij de normaal-schietschool te 's Gravenhage. De heer C. Kloos, gewezen ingenieur aan de Kon. maatschappij De Schelde te Vlissingon is benoemd tot hoofdingenieur aan de Ned. fabriek van stoomwerktuigen en spoor wegmateriaal to Amsterdam. Toch waar„Ongeloofelyk" schreven we onder het bericht over Saaxumhuizen uit de Tel., eergisteren. Thans meldt echt6r de N. Prov. Gr. Crt „Reeds in de maand Ocfbber ging het gerucht, dat het vermaarde schoolhoofd van Saaxumhuizen, nog niet tevreden met het resultaat zijner dolzinnige vervol 'ing der Gereformeerde arbeiders, die hunne kinde ren naar de Chr. school te Baflo zouden in overleg met een verhuurder van wonin gen plannen hal gesmeed, om Saaxum huizen te verlossen van Gereformeerde werklieden en de ontvolkte school weer te bevolken. Daartoe moest bedoelde woning- verhuurder (die het beruchte manifest niet mede onderteekende, zooals abusievelijk in de ochtendeditie van de Telegraaf van Maandag 11 Dec. staat) zijne kamers niet weer verhuren aan Gereformeerden, maar aan Hervormde arbei Iers met veel kinderen. Wij hielden dit gerucht voorloopig, voor ons, maar nu vinden wij het plotseling bevestigd door onderstaande advertentie in het Advertentieblad voor Hunsingoo en 0in streken van 9 Dec. j. 1. Te Huur met Mei a. s., twee Arbeiderswoningen te Saaxumhuizen met grooten tuin, (voor lieden) alleen uit de gem. Bailo, Eenrum en Warfum,dieeen paar sohoolgaande kinderen hebben en van den Hervormden Godsdienst zyn. Te bevragen by H. Zylma te Saaxum huizen. „Het is dus werkelijk ernst met de uit roeiing van Gereformeerde arbeiders te Saax mhuiz n." Zal de lib. pers nu weer trachten dit feit dooi te zwijgen? Voor de Boeren! De Friesche jongeman J. Hoitsma, sedert geruimen ty<i ais arbeider in Dnitschland werkzaam, is van daar naar den Transvaal vertrokken om met de Boeren te vechten. Een inwoner van Schagen, d.e vele jaren in den Transvaal woonde en daar fortnin gemaakt heeft, gaat metgelyk doel daarheen evenals nog iemand uit Waspik en de heer S. v. d. Plas uitKwintsheul. Een door de heeren predikanten dr. J. H. Gunning, J. H. L. Roosemeijer en A. S. Talma, allen te Arnhem, onderteekend schrijven zal worden verspreid in Engeland en is gericht aan allen, die de Kerk van Christus in Engeland dienen in de ver kondiging van Evangelie. Daarin komen zij, „in uaam van wat Engeland deed voor de zaak van God, in de gemeenschap van het heilig ambt, dat ons de taak oplegt, door de bediening des woords het geweten der natie voor te lichten tot u met het broederlijk verzoek: Wilt uwen invloed gebruiken, opdat het deel der Engelsche natie, dat met ons dezen oorlog afkeurt zich langs eiken wet tigen weg doet gelden om, zoo mogelijk, dezen onrechtvaardigen strijd te doen ein digen," De onderteekenaars stellen zich vooi dit adres ter kennis te brengen van de predi kanten in Engeland, onderter kend door alle predikanten in Nederland, die hiertoe ver lof geven door toezending van hun naam kaartje aan dr. J. H. Gunning, te Arnhem, Goes. Met leedwezen vernemen wij het overlijden van den heer mr. P. Lenshoek van Kerk wijk, oud 80 jaar; bekend om zijne groote minzaamheid en weldadigheid, bij wien niemand ooit tevergeefs om hulp aan klopte. Voor zeer vele personen en stich tingen is zyn heengaan een groot verlies, en zyn naam zal tot in geslachten onder ons met eere genoemd worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Bommel dr. J. Willemze te Slotente Bergambacht en te Jaars veld M. Jongebreur cand. te Ouderkerk a. d. IJsel; te Hazerswoude dr. P. J. Kromsigt te Wierdente Groot Ammers d«. J. W. H. Kalkman te Woerden; te Oudega ds. H. v. Eijk van Heslinga te Ber- licnmte Lobith N. C. Renken cand. te Groningen; te Bergeijkds. H.de Boer te WieringerwaarJ te Meeuwen (toez.) H. R. Meeuwenberg cand. te Zeistte Holweid ds. N. L. Piccardt te Westernie- land te Zuid Soharwoule ds. J. Heep te Wydenes. Bedankt voor Hageslein en voor Wijn gaarden dooa M. Jongebreur cand. te Ouder kerk a. d. I Tselvoor Mrldelharnis door ds. F. J. Heineman te Alblasserdam. Te Baambrugge overleed DonderdaS plotseling de heer B. M. Mantz, predikant) oud 53 jaar. Ds. Mantz studeeide te Doetinchem, daarna te Utrecht en werd door het prov. kerk- bestnur van N. Brabant met Limbnrg in 1880 tot den dienst toegelaten. Den 24 April 1881 te Breskens bevestigd, vertrik hy in 1888 naar 's Heer Abtskerke, en stond se dert 15 Nov. 1891 te Baambrugge. Kruiningen. Tot Kerkvoogden by de Herv. gemeente alhier zijn gekozen de hee ren H. A. Markusse aftredend en L. Nieu- wenhuijse in plaats van J. Cok die voor zijne herbenoeming had bedankt. Rilland. Gekozen tot notabelen de hh. W. Kosten en W. Griep elk met 17 van de 26 geldige ste mmen. De aftredende leden L. van Weele en C. Traas kregen respectie.elyk 8 en 5 stemmende overige stemmen waren ver deeld. Geref. Kerken. Beroepen te Monnikendam ds. J. Zijp te Koudekerks te Winterswijk ds. G. Ren ting te 's Gravendeel. Aangenomen naar Leeuwarden door ds. J. D. v. d. Munnik te Barendrecht. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zeist ds. J. A. v. Drunen te Sliedrecht. Bedankt voor Almeloo door ds. G. Klumper te Aarlanderveen. Doopsgezinde Kerk. Beroepen te Den Helder ds. J. Kenlen te Hindelopen. Wissekerke. De raad benoemde heden tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Kamperland den heer J. Okker te Lemelerveld. Benoemd tot onderwyzer aan de open bare school te Nieuw !orp dhr. A. Blok te Ril'and. Op de voordracht stonden de heeren A. Blok, C. M. de Blinde te Rot* terdam en P. de Potter te Arnemuiden. Groede. Het kind van den herbergier Rovak waar wy onlangs melding van maakte is aan de bekomen brandwonden overleden. Waarde. Met ingang van 1 Januari a.s. is tot organist der Ned. Herv. Kerk alhier benoemd de heer W.E. de Jager. Te 's Heerenhoek is Zaterdag de ruim 70 jarige M. van 't Westeinde dood op den grintweg gevonden. 's Heerenhoek. W. Remeijn die ruim twee maanden geleden te Heinkenszaud uit een notenboom is gevallen, is thans zonder dat in al dien tijd heel- of geneeskundige bulp kon worden verleend aan de gevolgen overleden. Hij had geen pijn, doch bet lichaam is, daar er geen leven in de onder- deelen zat, verrot. Het verhoor van de gearresteerde logés van Lammetje Zondag, zoo heet de beruchte houdster van het logementje in de St. Nico- laassteeg, te Amsterdam, heeft tengevolge gehad, dat reeds 15 personen, 12 mannen en 3 vrouwen, zijn overgebracht naar het huis van bewaring. Voorts zyn drie der aangehoudenen, waaronder de man van Lam metje Zondag, weder op vrye voeten ge steld, 3 personen worden nog in de politie- bureau's vastgehouden. Lammetje zelve ligt dus ook nog onder zware verdenking. Hare kinderen zyn by de grootouders gebracht. Onder de in beslag genomen voorwerpen zyn breekyzere, lantaarns, ijserboren, vijlen, sleutels en wapens. In het kabinet van Lammetje weiden vier of vijf fraaie dolken gevonden en een geladen revolver, welke wapenen zij zich, naar haar zeggen, had aangeschaft om zich zoo noodig tegen hare gast6n te verdedigen. Voorts werden eenige splinternieuwe kleedingstukken en onder goed gevonden en ook een rij wiel, dat Lam metje voor zestig gulden had gekocht „om haar man er mee te verrassen." Veel baar geld vond men nietj alles te zamen ongeveer f510. Een hevige brand heeft gewoed in Augusta (Georgia), waardoor een geheele straat in de asch is gelegd en i'5 personen in de vlammen omkwamen, terwijl de schade op een millioen dollars geschat wordt. In Engeland heeft de winter met groote gestrengheid zijn intrede gedaan. Gister nacht vroor het te Yarmouth o. a. zestien graden, terwijl overal elders gedurende een vinnige koude veel sneeuw viel, soms tot zes a acht inches hoog, woordoor het ver keer groote vertraging ondervond, vooral van de electrische trams. In Badford en Leeds zijn stoomsneeuwploegen aan hetwerk gezet om de straat schoon te maken. In West-Schor land woedde een sneeuwstorm, waardoor verscheidene kudden in het gebergte zijn ingesneeuwd. Verschillende rivieren zyn dichtgevroren en overal vertoonen zich schaatsenrijders. Een strenge winter Zal de plotseling ingevallen koude blijven voortduren? Deze vraag wordt door den heer Jau- bert, directeur van het observatorium te Parijs, op de volgende omzichtige wijze beantwoordIk weet het niet, zegt hij, en niemand weet het. Volgens een theorie van Renon, een bekend meteorologist, keeren strenge winters terug om de een en veertig jaar. Bij elke periode en op dezelfde plaata kan de warmtegraad niettemin veel ver schillen. Een andere theorie wil, dat strenge winters om de twintig tot twee en twintig jaar terngkeeren. Zooveel is zeker, dat wy, wat strenge winters betreft, cenkritie e periode naderen. Is deze het nietdan is het op wetenschap pelijke gronden den volgenden winter. Bovendien is het sedert 1834 en 1859 niet voorgekomen, dat de zomer zoo warm, en het weer zoo mooi was als dit jaar. In Februaii en in November wees de ther mometer 20 gr. boven nul, wat in geen vijf- honderd jaar is voorgekomen. Gewoonlijk valt de eerste vorst in na 3 November. Id

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2