„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL Een weemoedige herinnering. AANBESTEDINGEN ZlËRIkZEE-liOTTERIUH. 10,- 6- 3- VAN van Zaterdag 9 December. Volkslied van den Oranje Vrijstaat. (woorden van Hamelberg, muziek vanNicolaï) Heft burgers, 'tlied der vrij beid aan En zingt ons eigen volksbestaan! Van vreemde banden vrij, Bekleedt ons klein gemeenebest, Op orde, wet en recht gevest, Rang in der staten rij. (bis.) Al heeft ons land een klein begin, Wij gaan met moed de toekomst in, Het oog op God gericht, Die nooit beschaamt wie op Hem bouwt, Op Hem als op een burcht vertrouwt, Die voor geen stormen zwioht (bis) Heil, driewerf heil den dierbren Staat, Het Volk, den President, den Raad, Ja bloei naar ons gezang De Vrij staat en zijn burgerij In deugden groot, van smetten vrij, Nog vele eeuwen lang! (bis.) Een slechte wet. De sociaal democraten hebben de regee ring dapper geholpen de Ongevallenwet er door te halen. Onze grootste grief tegen deze wet is haar moordaanslag op het particulier initia tief en haar huldiging van het Staats-socia- lisme. Wij zeggen niet te veel wanneer wij beweren dat juist daarin de prikkel lag voor Troelstra en zijn kornuiten om Pierson en zijn medestanders zoo krachtig te steunen. Wel heeft Troelstra gezegd dat hij deze wet aanneemt bij gebrek aan beter; maar als men Schaper hoort, is men geneigd te vragen of eigenlijk op hun standpunt en dat van alle staatssocialisten van beginsel of professie wel iets beters mogelijk ware Immers Schaper erkent ronduit dat de Ongevallenwet de gansche particuliere ver- «ekering in handen van den Staat gebracht heeft. Maar daarom noemen wij haar ook een slechte wet. Een leuke zet. Een leuke zet was dit anders wel van den heer Schaper. Een scherpsnijdend wapen, geschikt om aan twee kanten te treffen. Zie eens hier hij had aan minister Pier son gevraagd om een tabaks- en lucifers regie (de Staat tabakfabrikant) gelijk in Frankrijk en Zwitserland. Dat kan niet, antwoordde de minister, want dat zou zijn een slag toebrengen aan onzen tabakshand el, en nadeelig zijn voor tal van industrieën. En heel leuk, laten wij er bijvoegen vol komen ad rem, hernam, hierop de ander (Hande'ingen blz. 519) „Hoe is zulk een antwoord mogelijk van een minister die toch de particuliere ver zekering ten opzichte der ongevallen vrijwel in den grond geboord heeft. Want die tak van de particuliere verzekering is in handen gekomen van den Staat. Hoe kan een der- gelijk Minister zeggen: wij willen geen regie met het oog op de particuliere indus trie. Dat is, dunkt mj, volkomen incon- sekwent. De opmerking is juist. De afstraffing verdiend. Eenmaal op het hellend vlak van het Siaats-socialisme is verdediging FEUILLETON. 13 Deo. 1799—13 Deo. 1899. Zalig zijn de armen van geest Bergrede. Op een kouden, neveligen Februarimor- gen nu reeds 33 jaren geleden, trok een lijkstoet van een honderd personen, meest allen Duitschers, door een der voorsteden van Parijs om het stoffelijk overschot van «en van Duitsohlands voorname maar niet meestgehefde dichters ter aarde te bestellen. Aan den voet van den stillen Montmartre op het eenvoudige kerkhof van dien naam scherpe tegenstelling met de weidsche praal van Père-la-Chaise hadden zich tal van Duitsche en Fransche kunstbroeders, onder wie ook Alexander Dumas vereenigd rond den geopenden graf kelder, waarin onder eene plechtige, aandoenlijke stilte, het lijk voorloopig werd bijgezet. Op uitdrukkelijk, herhaald verlangen van den overledene waren er geene kransen aangebracht en zweeg de stem der ver eering. Slechts sprak de stem van het innigste smartgevoel, door geen afspraken te binden, spontaan en vrij, en wel bij een der oudsre kunstbroeders, wellicht de tolk van aller weemoed. Een eenvoudige steen met marmeren plaat, waarop de naam des dichters, wees op zijn onbeschaduwd graf de kleine ruimte aan, groot genoeg om den grooten man te hergen. „Den grooten man" van de particuliere industrie niet meer mogelijk. De sociaal democraten zullen niet nalaten de Piersons en Lely's telkens daaraan te herinneren. Eerst hen dringen om in hun schuitje over te stappendaarna bij gelegenheid hen met deze daad om de ooren slaan. Daarin is iets Mefisto'sch. Maar dit staat allen te wachten die langs het bekende trapje der revolutie afdalen. Iedere voorganger wordt op zijn beurt door zijn opvolger naar beneden geduwd. De radicaal drijft den oud-liberaal, de sociaal democraat den radioaal vooruit, en wie niet altijd zich drijven laat, die krijgt een „inconsekwent", zoo iets van een „laf aard" mee op zijn reize. Een zonderlinge antirevolutionaire broeder. De heer Staalman, antirevolutionair Ka merlid voor Den Helder, heeft ook een goeden zet gedaan tegenover de regeering. Toen dr. Kuyper namely k betoogd had dat dit Kabinet uit de stembusactie van '97 voortgekomen en derhalve van antipapistischen oorsprong is, en de premier dit ontkend had met een beroep op de door hem destijds uitgesproken kiezersredevoe ringen, kwam de heer Staalman er heel ooly k tusschen in met de mededeeling dat minis ter Lely, in 1897, te Den Helder wel dege lijk had gezegd dat hij niet optrad tegen Staalman, want dat die altijd met hem eens denkend had gestemd maar |dat hij optrad als tegenstander van het monsterverbond van Rome en Dordt. Al paste Piersons antwoord aan Kuyper geheel niet op diens opmerking, Staalman kon, hem op zijn woord oordeelende, hem zelfs dit argument uit de hand slaan. Er is geschermd met antipapisme en een lid uwer regeering heeft hierin meegedaan. Zoo sprak hij, en tot hiertoe reikt onzen lof. Maar de heer Staalman heeft nog iets anders gezegd en dat klonk zoo zonder ling van een antirevolutionair. Ik wil zei hij geen onaangename herinneringen uit den verkiezingsstrijd op wekken; die (strijd) is destyds volkomen naar mijn genoegen opgelost. Voor wie dezen afgevaardigde als den meest zuivere op de graat zich voorstellen, een uitdrukking om ever na te denken. Voor vaders en moeders. Bijna ieder erkent tegenwoordig, dat er aan het drankgebruik en vooral aan het misbruik grootegevaren zijn verbonden. Een dier gevaren is de invloed van het gebruik der ouders op de ontwikkeling en normalen groei van de kinderen, Prof. Dr. Demme knderarts te Bern, neeft jaren laag dien invloed nauwkeurig nagegaan. Hij vergeleek b. v. 2 groepen van 10 familiën, die rijk aan kinderen waren en vrij wel dezelfde mate van welstand ge noten. In de eene groep, waar de vaders en soms ook de grootvaders, onmatige drinkers waren, waren 57 kinderen; de andere groep, waarvan de vaders matiger waren telde er 61. Van de 57 kinderen der eerste groep waren slechts 9 normaal, d. i. ongeveer één zesde deel, van de 64 der tweede groep waren 50 normaal, d. i. bijna vijf zesde deel. Van de le groep overleden in 't eerste jaar aan levenszwakte 12 kinderen, van de 2e groep slechts 3. Van de le groep leden 36 kinderen aan allerlei geestelijke en lichamelijke afwijkingen, van de 2e groep 8. Een groot verschil voorwaar. Vallende ziekte, St. Vitusdans, idiotisme, drankzucht enz. vallen overal te constatee- ren bij kinderen van drinkers. Dr. Bowi- neville onderzoekt 244 epileptische (aan vallende ziekte lijdende) kinderen en vond dat 163 daarvan uit drankzuchtige ouders waren geboren. Volgens Dr. Lentz waren Belangrijke vraag, wier beantwoording verscbilt naar den maatstaf, welke bij de beoordeeling geldt. Noemt men groot dien kunstenaar, die door de scheppingen van zijn machtigen geest de kunst met een nieuw element verrijkt, dien dichter en schrijver groot, wiens fijn bewerktuigd, gevoelig gemoed zich in het bewustzijn van de macht zijner talenten, stellen durft in bittere ironie of vlijmend sarcasme soms tegen de gedachten- wereld zijns tijds, o voorzeker, dan is ook deze dichter groot te noemen. Klein daarentegen, ontzaglijk klein zelfs, is en wordt deze Muzenzoon steeds meer, als men nagaat, of hij de gaven van hoofd en hart, de edele krachten van den geest heeft gebruikt, niet alleen de kunst, maar bovenal de menschheid ten goede om haar te be zielen, te verheffen, haar eene schrede verder te brengen naar hare heerlijke be stemming. Van den invloed zoo ontzaglijk groot, dien de schrij ver en dichter vermag uit te oefenen tot in verre geslachten, was hij ten volle overtuigd, hij die schreef: „De ware kunstenaar is niet werkzaam voor zijne tijdgenooten alleen, maar voor de geheele mensohheid." Van wien veel gegeven is, mag veel worden geëischt. En hem was veel gegeven. Het gemoed des dichters was zoo ontvankelijk, zoo uiterst gevoelig, zoo fijnbesnaard. Als de Aeolus- harp der ouden werd het bewogen door het minste windje, dat door de snaren DOIUO. De stemmingen van zijn zielsleven wis selden af als de deining en golfslag der zee. Mijn hart, zoo zingt hij zelf, mijn hart van 83 epileptische kinderen 60 dik ge worden door het alcoholisme. Treurig, maar waar. Was het niet goed gezien van den wjjzen Lyourgus, toen hij in Sparta een wet uitvaardigde, waarbij hij den jongen eoht- genooten het gebruik van wijn verbood op den dag van hun huwelijk En zou het niet nog verstandiger zijn, als alle ouders in 't belang van hun kroost voor altijd het gebruik van alcoholhoudende dranken na lieten Kunstmatige vanille. Het eigenaardige is, dat de kunst-vanille meer smaak heeft dan de natuurlijke endaar- door meer gezocht wordt door banket- en pasteibakkers. Het is voldoende de coniferine, uit de den nen afkomstig, te oxideeren door een mengsel van dubbel chroomzure potasch en zwavel zuur. Doch zie hier, hoe men het al overal uit gaat halen. Een scheikundige, genaamd „Journet", verkreeg het door haverschillen met alcohol te behandelen. Nog beter, een andere chemist kwam kortelings tot de ontdekking van vaniline in kurkpoeder. De behandeling is ook zeer eenvoudig! Laat 20 a 25 gram kurk koken in een ballon met verdund zwavelzuur, filtreer het warm, en behandel het Altraat na afkoeling met ether. Nu moet nog alleen de ether verdampt worden, om een overvloedig welriekend residu over te houdendat is de vaniline. (Mbld. tegen de verv.) Te Breda kregen twee kroegloo- pers Zondagnacht bij het naar huis gaan ruzie; den een stak den ander met een mes in zijn been en liet he a liggen, tegen den morgen vond men den man doodgebloed. Te '8 Gravenhage is een politie agent, na twee nachten bij zijn kranke moeder gewaakt le hebben den volgenden nacht door een onbekende aangerand en met de vuigt op 't hoofd geslagen, ten ge volge waarvan de agent onder hevige bre kingen overleed. Te Etten is een driejarig knaapje dat zonder opz cht in de kamer alleen gelaten was met het vuur in aanrakinggekomen en levend verbrand. Te Kralingen kwam een timmermansknecht werk verrichten bij een woning; hij trok zijn jas uit en vroeg den eigenaar der wo ning of hij die jas aan zijn heining mocht ophangenhierop werd de aangesprokene woedend, vloog it. huis om een broodmes, keerde naar buiten terug en stak 'tden timmerman tot aan het heft in den hals. Daarop ging hij rustig in zijn bovenwoning voor het raam zitten om te zien wat men met zijn slachtoffer ging doen. De timmer man werd in bedenkciijken toesta-d naar het ziekenhuis vervoerd de woning van den moordenaar, een huisonderwijzer, werd bewaakttot den volgenden morgtn toen hij rustig en wel weer uitging om bij zijn klanten te gaan lesgeven, hij is namelijk huisonderwijzer. Toen werd hij ingerekend, den indruk gevende van ontoereikenbaar- heid, en den moordaanslag in een vlaag van waanzin te hebben gepleegd. Het slacht offer kan misschien nog beteren, hij is 33 jaar oud en heeft verklaard zoo maar on verhoeds en zonder reden of aanleiding, door den huisonderwijzer te zijn aangeval len en gestoken. Te Huissen had een 18 jarige boerenzoon het ongeluk door een zoldergat te vallen met het gevolg dat hij op den kant van een ijzeren krib terecht kwam en de ruggegraat brak. Hij was terstond een lijk. Een 80 jarige veehou der te Lippenhuizen is Vrijdagavond door een onbekende aangevallen en mis handeld, na 5 uren lang bewusteloos gele gen te hebben, is de man gevonden. Hij ligt bedenkelijk. De dader is gevonden. is onrustig als de baren, het kent zijne oogenblikken van vreeselijken storm, het heeft zijn eb en vloed. De poëzie was ook voor hem diepe smarte, het lied welde hem diep uit het geprangd gemoed. Altijd jagend en gejaagd komt dit gemoed zelden of nooit tot rust. Nu eens diep klagend, melancholisch, dan weder vroolijk en opgewonden tot het buitensporige toe, altijd en altijd weer in uitersten. Geen wonder dat zulk eene poëzie kan sterken noch verheffen. Hoogstens komt zij er toe hartstochten gaande te maken, welke in geen geval op gewekt moesten worden. Den storm in het menschelijk hart te bezweren, dat vermag ze niet, haar ontbreekt daartoe denoodige kalmte en harmonie. Deze poëzie herinnert ons beurtelings aan den noordenwind, welke alles loswoelt, uit rukt en versplinteren wil tot zelfs de woud reuzen toe, en aan den verzengenden adem van den sirocco, welke de teerste en ge woonlijk schoonste bloemen meedoog enloos in den leveaswoitel raakt, zelden of nooit aan -ie verkwikkende morgen- of avond koelte, welke het zwoele zwerk zuivert. Daarenboven doet ons 'sdiohters holle, demonische lach bij het verlies zijner idea len onaangenaam aan. Dit hoongelach bij den tweestrijd in zijn binnenste tusschen de nuchterheid van zijn verstand en den gloed zijner gewaarwor dingen klinkt ons a elig tegen als de schaterlach van een waanzinnige, te midden van de diepste ellende. Zulk eene poëzie moet ons op den duur onbevredigd laten. Zaterdag 9 Dec. Middelburg, in de Vergenoeging door not. Tak 11 uur het loggerschip Johanna I met 2500 kilo ijzeren ballast, mast, want en anker. Maandag 11 Dec. 's Heer Arendskerke, door not. de Ronde Bresser verpachting bouw en weil nd uur. Kapelle, door not. L. Liebertbij Hanson voor mevr. de wed. Sterk 6 uur een wis- schenbosch in Maalstee, 9290 cA. en 430 cA. wegeling. Dinsdag 12 Dec, Goes, 12 unr op 't het Slot door deurw. Hollmann 5 flinke werkpaarden van den Wilhelminapolder en melk- en kalfkooien enz. van Mange. Woensdag 13 Dec. Goes, 10 uur Kreukelmarkt door deurw. Hollmann afbraak, pannen, waschhok voor afbraak. Kapelle, 10 uur door not. L. Liebert voor de kerk 62 gave olmen, fruit- en tronk- boomen in Djjkwel. En voor de diaconie 60 olmen aan den Kloetingschen straatweg. Heinkenszand, door not. de Ronde Bresser verpachting bouw- en weiland. Donderdag 14 Dec. Ovezande, bij Koens door deurw. Hollmann 10 uur planken, dorschvloerde- len, karnmolen, hondentreemolen met karn loopvarkens, biggen, meubelen. Vrjjdag 15 Dec. Goes, half 11 door not. mr. Liebert aan den Stationswig 60 harde olmen. Maandag 18 Dec. Goes, half 11 in de Prinse door not. de Ronde Bresser voor erven mr J. C. R. v. d. Bilt lo. de hofstede Hof Maalstede; post weg, 51,5628 H. verpacht aan v. Hoor. 2o. de hofstede Hof Dijkwel in Dijkwel 54,1757 H. in pacht bij J. Mol. 3o. 2,7580 H. bouwl. Hillewerfweg, Kapelle. 4o. de hofstede Panhoeve 's Heer Arendskerke 50,4023 H. in pacht bij J. Blok. 5o. drie. perc. bouwl en 2 perc. weiland en dijken saam 11,0992 H. in 's Heer Arendskerke. 6o swee perc. weiland in 's Heer Abtskerke taam 2,8490 H. 7o. Aandeelenin tiendrech ten in perceelen. Homburg, op Duinvliet en Overbos h door not. Tak 10 uur 5 H. essen-, elzen-, wilgen- en berken kaphout26 populieren- boomen. Dec. Oudelande, bij op 't Hof door not. Paardekooper Overman 10 uur boomen. Vrijdag 15 Dec. Middelburg, Provinciaal bestuur II uur onderhoud van de Rijkswaterleidingeü bewesten en beoosten het kanaal van Terneuzen, gedurende de jaren 1900, 1901 1902. Raming f5700 per jaar. Aanwijzing 8 Dec. Inlichting den hoofdingénieur in het 11e district te Middelburg, den ingenieur te Ternenzen er bij de opzichters Heyblom en Dijkstra te Terneuzen en De Kiewit te Sas van Gent. O. en W. Souburg, Gemeentehuis 11 uur het aansteken dér straatlantaarns met bijlevering van olie. Inlichtingen ter ge meente secretarie. Vrijdag 22 Dec. Middelburg Gebouw van het Prov. bestuur 11 uur: a het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Terneuzen met bljbehuorende werken gedu rende de jaren 1900, 1901 en 1902. Raming 127,850. Aanwijzing 15 Dec, Inlichtingen den hoofdingenieur Bekaar, den ingenieur te Terneuzen en de opzichters te Terneuzen en te Sas -an Gent. b het maken van twee goederensteigers me! toebehooren in de tram weghavens aan het Z(jpe, in verband met den in aanleg zijnden stoomtramweg «anj Zfipe naar naar Brouwershaven en van den „Wil lompolder" naar Steenbergen. Raming f54700 Aanwijzing 15 Dec.J Inlichtingen den hoofd ingenieur in het 11e district, den arr. in genieur te Goes en den adj. ingenieur Ravenek te Bruinisse. Of de dichter gelukkig was in eigen schatting De lezer kent den Engelschen dichter Byron. Deze bard, met wien de hier be sprokene zeer veel gemeen heeft, was bij den overvloed van roem, wetenschap, liefde en invloed waarin hij deelen mocht, zóo onvoldaan, dat hij zich geen enkelen dag kon herinneren van ongestoord genot, geen enkelen dag, dien hij nogmaals zon willen beleven. Wie kent ze niet, die sombere, melan cholische verzen uit zijn „Hebreu melo dies" „There rose no day, there rolled no hour Of pleasure unembittered". Zou het den Duitschen Byron beter ver gaan zyn Wy gelooven het niet. Terecht is de opmerking gemaakt, dat de lichtzinnigheid, de frivoliteit, met welke hij de heerschende denkbeelden op het gebied van kunst, wetenschap en godsdienst bespot zonder hierbij zichzelven te verge ten, een onbedriegelijk kenmerk is, dat in het binnenste des gemoeds onrust, zoo geen angst heerscht, de knagende worm, waar aan de dichter te vergeefs tracht te ont komen. Wie dan ook verder zou blikken dan de oppervlakte, in het diepst der diohterziel, dien gaat ongetwijfeld een licht op over het ontzettend pijnlijke en leugenachtige van den toestand, waarin hy zioh voortdu rend bevindt. Anderen tracht hy diets te maken en tot de erkentenis te brengen, dat hy, onbe zorgd en hoogst gelukkig, vol levenslust zyn bestaan geniet, zonder echter zelf aan STOOMBOOTDIENST tusschen Middelburg en Zierikzee. Correspondentie Zierikzee Spoorweg Go# Deo. Van Middelburg Van Zierikzee: '8 morg. 's midd 'smorg.s midd lZond.10 Maan.ll Dinsdl2 Woenl3 Dond.14 Vrijd.15 Zater.16 Zond. 17 Maan. 18 Dins. 19 Woen20 Dond.21 Vrijd.22 Zater.23 Zond.24 Maan.25 Dins. 26 Woen27 Dond.28 Viijd.29 Zater.30 Zond. 31 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7.30 7,30 7,30 7.30 7,30 7.30 7,30 7.30 7,30 7,30 7,30 7,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1.30 n. Cortg. ter.n.Zzee Maan.ll Dins. 12 Woenl3 Dond.14 Vrijd.15 Zater.16 Zond.17 Maan.18 |Dins. 19 Woen20 Dond.21 Vrijd.22 Zater.23 Zater.23 Zond. 24 11.30 Maan.25 7,50 Dins. 26 Woen27 Dond.28 Vrijd.29 Zater.30 |Zond.31 7,50 9,15 7,50 7,50 7,50 6,30 7,50 7.50 11,30 7,50 7,50 7,50 6.30 7,50 7,50 11,30 7,50 7.50 6,30 7,50 7.50 11,30 1,30 1,30 1,30 2.— 1.30 1,30 1,30 1,30 1.30 2.— 1,30 1,30 1,30 1,30 2- 1,30 1,30 Amsterdamsohe tijd. Van Zierikzee: Van Rotterdam: December. Zond. 10 Maan.ll Dins. 12 Woenl3 Dond.14 Vrijd.15 Zater.16 Zond. 17 Maan. 18 Dins. 19 Woen20 Dond.21 Vrijd.22 Zater.23 Zond.24 Maan. 2 5 Dins. 26 Woen27 Dond.28 Vrijd.29 Zater.30 Zond.31 's morgens. 8,30 8,30 8- 8- 8,- 8,30 9- 10- 10,- 7, 7,30 8,- 8- 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8- 8,- 8,- 9- Zond.10 Maan.ll Dins. 12 Woenl3 Dond.14 Vrijd.15 Zater.16 Zond. 17 Maan. 18 Dins. 19 Woen20 Dond.21 Vrijd.22 Zater.23 Zond. 24 Maan.25 Dins. 26 Woen27 üond.28 Vrijd.29 Zater.30 Zond. 31 smor. 10,- 8,30 9- 9- 9,30 9.30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 10.— 8,30 9,30 9,30 9,30 9,30 'smid Dec. Van Rotterdam en van Antwerpen Dagelijks (behalve Maandag) 's morg. 7.u« STOOMBOOTDIENST V LISSIN GEN-MIDDELB.-ROTTERDAM December. Dagelijks' (behalve Zondags, Woensdags en Vrijdags) van Vlissingen 's morg. 6 u., van Middelburg 7,30, van Rotterdam 8,15. Vrijdag 29 vaart de boot wèl en wel op de boven aangegeven uren. VRACHTZOEKER. Dec. Van GOES: Woens.13 12,(Woens.20 10, |Woens. 27 12, Van Amsterdam iederen Zaterdagmorg. vroeg. GOESCHE STOOMBOOT Goes Dordt Rotterdam. Dec. Van Goes. Van Rotterdam. Zond.10 Zond.17 Zond.24 Zond.31 5- 10.- 4- 9.- Woenl3 Woen20 Dond.28 dien geluksstaat te durven gelooven. Daartoe verbergt hy eigen leren achter den sluier der schoonheid. Door het weefsel van dien doorzichtigen sluier heen bemerkt echter de eenigszins ingewijde al ras de grootste onvoldaanheid. Men kon het hem wel aanzien, dat hg niet bijster gelukkig was, hoewel in den vollen bloei zijner jongelingsjaren, reeds tijdeus zyn verblijf te Berlijn, toenmaals een Duitsch Rambouillet, centrum van kunstgenot en gezellig verkeer. In de fijnste en deftigste silons was de jongeling een alleszins gewaardeerde ver schijning, een hoogst welkome gast. Zijne gesprekken vond men gezellig, onderhoudend, in booge mate geestig soms. Zijne kunstproduoten werden doorgaans zeer geprezen, zijne verdiensten hoogelyk geroemd. Kortom, hij was het zonnetje van den kring, waarin hij zich destyds bewoog. En toch, hoe kon men toen reeds bij een dich ter, die zoo afgetrokken kon zyn en zoo somber voor zich uit kon staren, meer be paald in zijn matten biik, de eerste symp tomen eener levenszatheid bespeuren, welke later meer openbaar zou worden. Arm, gefolterd dichterhart. Altijd onrustig, zyn leven zwevend tus- sohen een lach en een traan. Of wilt ge, een lachen door de tranen heen. Zijne levensgezellen waren veelszins de hartstocht eener sensueele liefde, en twijfel in bond met den bittersten spot. de R. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 5