Jen enz. „DE ZEEUW" Schksk; JSSJS prijzen, Goes. BIJVOEGSEL Idelburg k 1 rTËKOAII- De Transvaalsche Vrijheids oorlog. Engeland en Transvaal. i f DEN. 211, Milll- rokken, hemden* f snert, DDELBURG. DIENST iB.-ROTTERDAM er. irdam Yan Rotterd. vm. 8,15 8,15 8,15 Midd. 7,30 7,30 7,30 ér. indags, Woensdags igen 'smorg. 6 n., n Rotterdam 8,15. rt de boot wèl en :even uren. che tijd. an Rotterdam: 'smor. 'smid. as. 28 8,30 oen29 9, ud.30 9,30 pr. ■ijd. ter. |nd. 118. oen •yd. 8 ter. 9 1 2 3 4 5 6 7 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 nd.10 10,— ian.ll 8,30 ns. 12 oenl3 ind.14 ijd.15 ter.16 nd. 17 aan. 18 ns. 19 oeii20 ind.21 ijd.22 ter.23 nd.24 tan.25 ns. 26 oen27 md.28 ijd.29 ter.30 nd, 31 9,- 9,- 9,30 9.30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 10— 8,30 9,30 9,30 9,30 9,30 YAN van Dinsdag 28 November. Sohoten knallen, bommen barsten, rofflend roept de trom ten strijd. Donkre wolken spuwen vlammen, waar de bliksem 'trookkleed splyt. Kogels treffen, menschen vallen; 't warme bloed golft uit de wond. Paarden brieschen, hoeven klettren op den roodgeverfden grond. Blanke zwaarde» rijzen, dalen, klieven door de grauwe lucht; Breede, lange wonden gapen, waar de ziel haar kluis ontvluoht. Bange kreten uitgestooten, door het krijgsrumoer versmoord, Waar geen minnend oor de laatste stervenswoorden heeft gehoord. Lijnen slingren, wringen, breken, waar een bom ze in stukken rijt Doch op nieuw aaneengesloten golft men voorwaarts in den strijd. Oogen glinstren, spieren trillen, 'tdier is in den mensch ontwaakt, 't Dorst naar bloed, het schreeuwt om wrake, 'trijt aan stukken wat het raakt. 'kZie de strydbanieren wapp'ren. Englands roode leeuwenvlag, En de vierkleur der Transvalere boven 't woeden van den slag. Wie zal 'twinnen? Wie zal wijken? God des hemels, help Transvaal! Dat de wreele volkendwinger toch hun vlag niet nederhaal! Ziet zij deinzen, weiflen, zwichten voor der Boeren moordend vuur. 'k Zie den leeuw al brullend vluohten, Albion, thans slaat uw uur Voorwaarts mannen, rept uw handen, wreekt de dooden aan uw zjj, Regeat kogels, regent bommen op het heir der dwing! andij 'tGeldt uw alles, huis en have, 'terf waarvoor gij hebt gestreên 't Geldt uw vryheid, 't geldt uw volksaard, 't geldt uw toekomst, uw verleê». Laat 't verleden u bezielen, Potchefstroom, Pretoria. Langnokpis, Ingogo's rotsen, schimmen van Amajuba! 'tWas uw God, die voor u kampte, die u leerde tot den strijd. Hij bleef Heer der Legerscharen, zoo gij slechts zijn hulp verbeidt. Menschen mogen trotsoh u tergen, menschen mogen fel u slaan Menschen stout het hoofd verheffen, in laatdunkende eigenwaan. Menschen mogen HeahV' roepen, prat op kraoht en krijgsbeleid; God zal lachen met hun woeden; 's menschen hulp is yaelteid. EL is sterker dan de sterkste God Almachtig bleef Zyn naam. 's Menschen macht is machteloosheid; 's menschen roem een ijdle faam. Rijs dan Vierkleur der Transvalere hoog in de Afrikaansche lucht 1 Wapper waar de helden kampen, jaag de roodvlag op de vlucht. Dek de helden in hun graven, die u minden tot den dood, Die voor u het leven gaven, waar ze u steunden in uw nood. O Transvalere, schrijft hun namen voor het laatste nageslacht! Grift z'in marmer, houdt ze in wa rde, zingt hun daden dag en nacht. Laat uw nakroost immer weten 't volkslied was geen ijdle taal Wie de vierkleur neer wil halen raakt het harte van Transvaal. Britsche leeuw, o staak uw brullen. Zwaai uw pluimstaart vrij in 't rond Hier zyn mannen die u tarten, trouw tot aan den laatsten stond, 't Zyn geen halfbeschaafde wilden, bevend waar g'uw macht vertoont Schoon zij smaadlyk zyn belasterd en getart zyn en gehoond. Span uw spieren, spreid uw klauwen, sla ze uw vijand in de keel. Drink het hartebloed der vryheid, ja vernietig die geheel, Luister naar uw booze leiders, speel uw heilloos spel ten eind, Doch de God der wrake leeft nog, die in toorn u straks versohynt. Babylon is eens ge vallen 'tGrieksche rijk verkeerde in puin; Rome is in 't niet verzonken Spanje boog den trotschen kruin 'tHooge hart zal eenmaal beven. Albion, uw uur genaakt Mene Tekbl staat geschreven, waar de hand uw muren raakt. In 1 et graf, dat gij wilt delven voor de vryheid van Transvaal, Zinkt uw eigen maeht straks neder. Want ïk hoor der helden taal Liever duizend dooden sterven voor de vrijheid van het land, Dan dat ooit de vierkleur zinke, neergehaald door Englands hand. Holland, Mich. Henry E. Dosker. [De Hope.) De slag bij Belmont in Kaapkolonie, jl. Donderdag door de Engelschenzoo sehit- trend gewonnen, blij ktslechtB een voorposten gevecht geweest te zyn, waarbij de Vry- staters na hevige beschie'ingen hunne stel lingen piijs gaven, om zich terug te trekken achtei een derde stelling, waar zy plan schijnen gehad te hebben, evenals bij Dundee, den vijand, indien hij van zyn behaald voordeel door voortvarend voor waarts trekken wilde gebruik maken, om te trekken, af te snijden of in te sluiten. De Boeren hadden by Kafferkopje ten oosten van Belmont naar den kant van Fauresmith een reeks van heuvels en kopjes bezet. Deze werden door de Engelsohen aangevallen met een overmacht van 8000 tegen 3500. De Boeren, met onverwachte zelfbeheer- sching, zoo schrijven de Engelsohe bladen, bewaarden hun kruit totdat de linkerkant van onze lijn op minder dan 200 el van hun scherpschutters gekomen was, en toen kwam er letterlijk een regen van kogels; overal in 't rond vielen de mannen neer. En zoo gaat de beschrjjving van den slag voort die met een geregelde terugtrekking der Boeren eindigde. Er sneuvelden 80 Boeren. De Engelsohen verbrandden 64 wagens van de Boeren en vernielden 750 bommen, 50000 patronen en een groote hoeveelheid kruit. De opper bevelhebber der Boeren was De la Rey; ter vijl majoor Albrecht hun artillerie aan. voer,, e. Hun échec was dan ook lang zoo slim niet 0.weest als de Engelsche pers het Vrijdag voor stelde. De Boeren namen hun graan en hunne kanonnen mee. Alleen hun vee en een deel hunner munitie lieten zij achter. De Engelsohen konden heu niet vervolgen ook maakten zy blijkbaar nog 18Engelsohen krijgsgevangen. Ook hadden de Engelsehen vele dooden en gewonden. Van de officieren 3 dooden en 21 gewondenvan de soldaten 70 dooden en 128 gewonden. De Engelsohen maakten echter nog 50 Bseren krygsge- vangen, wat bij de bekende verspreide gevechtwijze der Boeren niet onverklaar baar schynt. Natuurlijk vertellen de Engelsche cor respondenten weer allerlei leugens van der Boeren verraderlijk optreden. De witte vlag werd gebeschen om de Engelschen te lokken en af te maken. Er werd met dumdnm-kogels geschoten; en dergelijke. Aangenomen dat een enkele Boer op een Eugelschman schoot na 't hyschen der witte vlag, bewijst dit tegen al de Boeren En dan, kan de Vrystaatsche vlag die de witte vlag in kleur zeer nabjj komt, niet door de Engelschen voor de witte vlag zyn aangezien? Terwijl, indien met dumdumkogels ge. schote» is, deze kogels toch wel eerst van de Engelsche krijgsgevangenen moeten afgenomen zijn. En wat de gevolgen van dit voorposten- gevecht aangaat, de Boeren blyven Kim- berley en Mafeking insluiten. Zy blyven het grootste gedeelte van Grikwaland, met Barkley West, Donglas, enz. annexeeren; benevens de distrioten ten zuiden der Oranjerivier. Zy vernielden een spoorweg tunnel by Arundel, en sloegen daar een aanval der Engelsohen onder Hildyard af, terwijl zy ook de brug bij Noowalspont blijven bezetten. Ook lieten zy de spoorbrug tusschen het kruispunt Rosmetie en Middelburg springen. Er is derhalve nog geen sprake van optrekken naar Bloemfontein. En Koningin Victoria die lord Methuen en zyn troepen haar telegrap hischen geluk weusch zond met de behaalde overwinning kon wel eens te vroeg Victorie geroepen hebben. In ieder geval blijft de sympathie der Kapenaars voor de Yrystaters. Weer heb ben (volgens Engelsche berichtgevers) 400 „opstandelingen" in de kolonie, waaronder Munck, de gouverneur van Barkly East, zich bij de Boeren aangesloten, terwyl de Boeren van Barkly East naar Dordreoht optrekken. De burgemeester van Barkley Oost is te Queenstown aangekomen met 't bericht dat zeventig farmers (boeren) uit die plaats het tuighuis waar 300 Martini-geweren en 4000 patronen lagen, hadden ingenomen. Toen 130 Vrystaters verschenen hadden de „oproerlingen" zich onmiddellijk by deze aangesloten. En dan, wat de deur dicht doet, reed» Zaterdag stonden de overwonnenen van Donderdag reeds wear klaar om de Engelschen opnieuw aan te vallen. Generaal Methuen seint dat hy eer gisteren by het krieken van den dag voor uitrukte en zich den weg versperd zag door 2500 boeren, met zes kanonnen en twee maxims, by Graspan. Om zes uur begon het gevecht. De Engelsche battery eu openden het vuur met shapnels ea zetten het voort totdat de heuvels waren verlaten. Natuurlijk geven wij dit bericht slechts zooals het uit Engelsche telegrammen is ge distilleerd. Het bericht zegt ook dat de artillerie gebruik n aakte van den aftocht der Boeren. Reeds in 't begin van het gevecht waren 500 Boeren die de Engelsche achterhoede aanvielen, door de gardebrigade terugge slagen. Zij leden veel. Er werden er van hen 50 gedood en 48 gekwetst. Op één punt vonden de Engelschen 50 paarden- ly ken. Het gevecht duurde van zes tot tien uur in den morgen. Toch hebben de Boeren Sternberg bezet Nu is Methuens operatiebasis te De A at Het is derhalve nle1 onwaarschijnlijk dat ds Boeren probeeren zullen de verbindi igs- lijn van zijn maent met zijn operatiebasis door te snijden. De strijdmacht waarmee Gatacrn uit Oost Londen aanrnkt, is niet groot en die van French te Naauwpoort ook niet. Men spreekt reeds van samentrekking van troepen by Norvalspont. In ieder geval wanneer de „overwinnin gen" van Belmont en Glaskamp niet door hemsche overwinningen gevolgd worden, zien wy Methuen nog niet in Kimherley. Zelfs Engelsche bladen beginnen hiervoor te vreezen. De Boeren zullen bruggen en tunnels vernielen van aohter hunne kopjes guerilla-aanvallen doenof nog eens een ig wagen; en dat alles houdt maar op, en zullpn ZÜ 't te Kimberley en Mafeking wel zoo lang kunnen uithouden? Nog steeds houden de praatjes aan over stappen lot vredesonderhandelingen. Door de ervaring geleerd, verzetten zich echter de Boeren tegen een staking der vijande- lykhe'en, omdat daardoor aan Engeland de gelegenheid zou worden gegeven, om den verloren tijd in te halen. Van Rensbarg, een Afrikaander der Kaap, die door de Engelschen gevangen ia geno men als opstandeling, wordt met executie bedreigd. Maar de command int van de Vrystaters heeft zes Engelschen in hechte nis genomen en naar Kaapstad bericht gezonden, dat hy dezen ter dood zou laten brengen, indien Rensburg ter dood gebraoht werd. In 't Oosten, bij Natal, waar Joubert de bewegingen leidt, strijden de Boeren niet ongelukkig. Een uitval uit Estcourt werd door de Boeren afgeslagen. Het garnizoen te Ladysmith is merkwaar dig stil. Het geschutvuur werd niet meer beantwoord, de ballon stijgt niet meer op. Het derde groote kanon, dat de Boeren Su- zereiuiteit hebben gedoopt, is in positie gebracht. Een pas uit Holland te Pretoria aan gekomen reiziger schrijft aan De Volkstem een en ander over zyn reis. Hij verliet 7 Sept. Amsterdam eu nam plaats op de Soott met 30 Engelschen en 15 Hollanders in de 2e klasse. Hij schrijft: „Ik had passage tot Durban, waar wij vijf dagen moesten wachten op de aankomst van generaal White. Natuurlijk algemeene be weging bij zyn aankomst en ee» geestdriftig zing n van „God save the Queen". Mijn reis was naar Vryheid. Gewapend met een pas stapt eik 'e avonds in den trein naar Dundee doch den volgenden morgen hoorde ik in Glencoe dat deze trein niet doorging. Ik wandelde dus van Glencoe naar Dundee, niet wetende dat ik midden door het Engelsche kamp moest. Halver* wege werd ik aangehouden door een Engel sche patrouille. Heeft u ammunitie by u? werd mij gevraagd. Ik opende myn reistasch en liet mijn zakbijbel zien, terwijl ik er bijvoegde dat is myn ammunitie. Dat is een zeer goede ammunitie werd my geant woord en zonder stoornis kon ik doorgaan- Er was echter geen mogelijkheid om vaa Dundee naar Vryheid te komen dus keerde ik terug naar Durban. Daar aangekomen moest ik eeuige dagen wachten alvorens per bootte vertrekken. Daar deze boot verdacht werd 100 duizend pond sterling aan boord te hebbou, werd zij ia Delagoabaai door een Engelschen kruiser aangehouden dus weer terug naar Durban, waar de specie aan land gezet werd. Toen konden wij de reis voortzetten; en kwam ik eindelijk te Lourengo Marquez. De toostend daar is onbeschrijfelijk. Hoe wel ik heb geleefd in een stad van meer dan een half millioen inwonersheb ik nimmer in zoo kort bestek zooveei ge- meene gezichten gezien. Hotels, bording- huizen, publieke huizen, alles is er vol. Aan het station is een kamp opgeslagen door koelies en arme Engelschen. Ik zag mannen, vrouwen en kinderen onder den blooten hemel slapen. Twintig a dertig bereden politieagenten rijden onophoudelijk door de straten en ieder oogenblik worden er charges gemaakt om de woelige menigte uiteen te dry ven. De kantoren van de verschillende booten worden bestormd om tickets voor Durban. Het hulpcomité stuurt de lui naar huis met de verzekering dat er Engelsche oorlogs schepen zullen komen om de berooide uit gewekenen naae Durban te brengen. Doch daar is ook geen plaats en ziet men dag en nacht de banken in het park en de bibliotheek bezet met vluchtelingen. En on danks die ellende in Lourengo Marques hoorde menonophoudelij k vroolijke dansmu ziek alsof het hoogtijd was. Bacchus viert er zyn schoonste triomfen; by tientallen loopen debeschonkenen langsde straten. Nog eenige dagen en in L. Marques zullen roof, diefstal, vechtpartijen enz. aan de orde van den dag zyn. Geen wonder dat ik met een verlicht hart die plaatB der ellende verliet en en me gelukkig gevoelde eindelijk op Transvaalsch grondgebied te zyn." De Daily Telegraph bevat nog het vol gende bericht uit Kaapstad, van Donderdag - „Vluchtelingen, die hier van Pretoria zyn aangekomen, melden dat president Kru- ger er goed uitziet, veel beter dan de heer Reitz. De president bereidt zich voor op eventualiteiten en het gereedmaken der ren baan voor een laager in geval van een beleg De verliezen der Boeren worden tot dus ver geschat op 1000, waarvan de helft ge dood ig. De Boeren hadden een volledig plan de campagne, hetwelk reeds maanden geleden was uitgewerkt. Zy halden een prachtig informatie-bureau en vertrouwden in de overwinning. Sommigen hunner zon den uitnoodigingen rond voor het Kerstfeest in Durban, anderen voor een champagne- lunch in Mafeking. Zy denken nog steeds dat zij het land zullen machtig worden na een campagne van vier tot zes maanden. Zij zyn in dit vertrouwen versterkt door het groot aantal Bri sche gevangenen en de aankomst v in versterkingen. De totale macht der Boeren wordt op 43,000 man geschatde gesneuvelde man schappen bij Elanislaag e waren hoofdzake lijk Duitschers, Hollanders en Ieren. De Boeren excuseeren het mislukken der inname van Mafeking door te zeggen, dat zy bang waren voor de mijnen, welke ron dom de stad liggen." In hoever dit laatste bericht waar is, kan niet worden gezegd. Maar om der curiosi- teit8-wille maken wij melding van een tele gram, hetwelk ontvangen moet zyn door een Londensche firma in de City en waarin ge.egd wordt, dat Mafeking heeft gecapitu leerd. Een bevestiging van dit berioht is evenwel neg niet ontvangen. Het garnizoen van Ladysmith was Vrij dag (den laatst bekenden Jatum) buitenge woon kalm. Het kanonvuur werd nau* welyka beantwoord. De ballon gaat niet meer op. Het derde groote kanon, hetwelk dé Boeren „Suzereiniteit" hebben gedoopt, is in stelling goplaatst. De generaals der Boeren zyn van mee ning, dat zij in staat zullen zijn om Ladysmith tegen het einde der week ten val te kunnen brengen. Gisteravond woedde een verschrikke lijk onweer. Vier Boeren, die 't kanon bewaakten, werden ernstig door den bliksem gewond. Joubert, sprekende over de uitrustingen der Transvaal, die zyn begonnen sedert den inval van Jameson, en de sterkte der Fn- gelsohe troepen, heeft verklaard, dat men in afzienbaren tyd nog niet behoeft te denken aan den verdedigingsoorlog. Deze oorlog brengt grootere voordeelen dan een aanvallende oorlog. Op het hoog land van den Transvaal en den Oranje- Vrijstaat zyn wij ihuis, verklaarde generaal Joubert. Als daarin een guerilla-oorlog mocht ont staan, dan zullen de Engelschen het slechts enkele maanden in deze positie kunnen uithouden. De Boeren staan thans reeds met 50000 man in het veld, zoodat zy in het geheel niet behoeven te rekenen met een opstand der Kaapscbe en Natalsche Boeren. Wanneer de Engelschen evenwel de inboorlingen verder ophitsen tegen de Boeren en hen in den oorlog gebruiken, is de opstand van alle Afrikaners zeker. De behouden Hollanders. Uit Newcastle schrijft een redacteur van de Volksstem aan zyn bladReeds kan ik het behoud constateeren van de volgende leden van het HollanderkorpsKakebeeke, Bottelier, Schapers, Piet Jorrissen, Adelaar, Cor Hagen, Piet van den Berg, Swierstra, Ruben Koning, Willemse, IJzebrand, Van Marie, Engelberts, Kruseman, Kerchhoff, Faits en Alex Goldman, Scholtz, Groskamp, Drommel, Blokhuis, Otto. Te Newcastle waren gebleven Van Brug gen, 3 Olie's, Van Hoepen en Zoon, Pen ning, Duikers, Theusen, (nis?) twee De Bruyns, Groenewald, Lagerwey, Keating. Willemse is gewond en wordt hier verpleegd, Wicherlink is gewond en van de overigen ben ik tot nog toe onzeker. Generaal Joubert heeft de Duitschers en Hollanders teruggezonden naar Johannes burg om zich te reorganiseeren. Fuller brrr. - is te Durban aan gekomen hij vertrok dadelijk hei land in per salonrijtuig van den gouverneur. Hy had het beter te paard kunnen doen om effect te maken. De jingo's seinen dat hy luide toegejuicht werd. De telegrafische gemeenschap met Estcourt werd hersteld. Een dame te Pretoria schreef van daar aan haar vader te Amsterdam onder den indruk van de eerste tijdingen van 't oor- logstooneel. Zy schrijft onder anderen: „Ik had nooit kunnen denken, dat oorlog zoo allervreeselykst is. Ofschoon tot dusver de oorlogskansen voor ons nog gunstig zyn toch zyn er reads zooveel dierbare levens gevallen en overel ziet men menschen met treurige en beschrside gezichten. Zondag was een dag dien ik niet licht zal verge ten. Tegen den avond ging ik naar den president om te hooren of er ook eenig nieuws was en ik was er nog maar juist, toen een telegram kwam, meldende dat ons gehcele Duitschers enHollanders commando vermoord of gevangen was. Hoe zal ik u myn gevoel beschrijven; ik kwam eerst tot bezinning toen ik in het huis van Eloff was, naast de presidents woning en de meisjes daar bezig wareu my op te beuren. In zulk een tyd voelt men toch, dat men één is met zyn volk. Hoe ik my van daar heb voortgesleept naar het huis van onze beste vrienden weet ik nog niet. By De Cock, zoon van prof. De Cock uit Kampen, had ik afgesproken dat ver schillende jongelui, Hollanders, mij zouden wachten, om de berichten te vernemen en o, het vreesalijk verdriet en gejammer over de be ten uit ons volk, die natuurlijk het allereerst waren opgetrokken, is niet te be schrijven. Nooit zal ik dien nacht vergeten. Met de nieuwen morgen kwamen er nieuwe berichten, die ons meldden, dat de vorige zeer overdreven waren geweest. Toch zyn er vele en dierbare levens verlo ren, o. a. onze brave, edele advocaat Coster. Zijne arme vrouw blijft achter mtt twee kleine kindertjes. Zij is kalm, maar versuft van smart. God sta haar en zooveel ande deren bijDan onze brave De Jonge, de secretaris van prof. Mansveld, die zoo u'obel voor de zaak van het onderwijs tegen de Jingo-predikanten gestreden heeft. Zijn laat ste handdruk was voor mij, toen hy weg ging, evenals soovelen die mij hun vrouwen e i kinderen opdroegen toen zij weggingen. Voortdurend komen er nog vluohtelingen aan, maar or is nog oon groote lijst van ver misten waaronder de zoon van prof. Mans- veld en uog zooveel anderen. Ook de jonge Minnaar een jongen van 20 jaar en eenige zoon sneuvelde. O, het is zoo hard, ik heb ze allen zeo goed gekend en die arme, arme oudere. Het was een klompje van 700 tegen een overmacht van 6000 Engelschen. Dat slech te volk, het zyn beesten. Als zij het slag veld verme8sterd hebben, gaan zy het slagveld rond en vermoorden alle ge wonden met hun lansen. Ook hebben ze ons Roode Kruis mishandeld, beschoten en ge vangengenomen en geen kabelgram kan verzonden worden, daar alles in Aden wordt verbrand. Het verlies valt echter mee; uit het Johannesburger commando, Duit schers en Hollanderscorps te zamen, 23 gesneuveld, 55 gewond, 10 zwaar gewond en 85 gevangen, maar wij hebben buiten de 250 gesneuvelde Engelschen 150 gewonden in Dundee en 270 gevangenen, hier in Pretoria. Met Gods hulp moeten we winnen, maar ten koste van hoevee! levens Onze Hol landers veohten als leeuwen, dat wordt algemeen bevestigd eo zelfs komen er heden eenigen aan, die in het Engelsche kamp gevangen waren gsnomeu, maar d ior de dronkenschap der „gnards" sjn ontvlucht. Dit gaf den president Kruger aanleiding om te zeggen: „Als de Hollanders niet meer met het roer kunnen winnen dan doen ze het door de whisky bottlebrandewynflesch.) Zy prijst zeer de houding der Boeren bij de aankomst der eerste krijgsgevangenen: „Er waren duizenden menschen aaa de statie, toen ze aankwamen, maar het was dood, doodstil en niemand dacht er aan, hen te beleedigen. Een paar jongens boven op eengoederenloods, begonnen te sohreeuwen, mftftr ©on Boor diö bet boord© zoiPaa op dat jij niet den overwonnen vijand "be- leedig, anders skiet ik jou van die dak." Daar is tooh zooveel nobels in onzen Boer en ik ben trotsch een burgeres van dit land te zyn. En de Vrijstaters, ze zyn vol geestdrift en zelfs Kaapsche Boeren geven huis en erf •p om ons te komen helpen." Nog schrijft zy „Zondag is er by Dundee, na herhaalde overwinningen aan onze zijde, iets vreese- lyks voor de onzen gebeurd. In den nacht zijn ze, ons Hollanderscorps, op de een of andere tot nu toe onverklaarbare wijze overvallen. Er heeft toen onder de onzen een vreeselijke slachting plaats gehad en dat volk dat zich verbeeldt de eerste plaats onder de beschaafde natiën in te nemen, eeft bewezen, nog niet met honden te kunnen worden gelyk gesteld, en heeft zich tegenover onze menschen, met 6000 tegei 600, zóo liederlijk gedragen, dat een eeuwige haat van al wat geciviliseeid is zyn deel zal blyven. Gisteren bezocht ik een der ontkomenen. Frits Goldmann. Hij vertelde my het vol gende: „Het was pikdonker toen de aan val geschiedde. Wy werden plotseling omsingeld. Toen ik zag, dat er geeu redden meer aan was sprong ik op het paard van myn broer doch wij vielen er beiden af. Daaropzeide mijn broer: „Red je, ik kom er wel". Hy liet zich als dood neervallen daarop vlogen de Engelsche lanciers ovei hem heen, meenende dat hy dood was. Naast hem gebood men een der onzen zün geweer over te geven, die zich dus verbeeld- de gevangen te zyn. Maar nadat men hem zyn geweer had afgenomen, werd hij met drie lanssteken in den hals, neergeveld.M Een Hollandsch ambtenaar schriift 't oorlogatooneel aan zyn familie in o?s land - „O! wist men in Europa, hoe eerlijk dé Boer en hoe moorddadig de „rooinek" veeht neen moord», voorzeker dan zouden er stem men opgaan voor het volk, dat reoht root vryheid en voor recht. voor VVist men hoe door Engelsche lanciert met lanssteken de gewonden worden afe« maakt; hoe men op het Roode Kruis schift- hoe men Kaffers dwingt tegen witm„n u te vechten enz. enz., men J» Engeland d»i„g„ da,"^'^ „Wist men met hoeveel moed *.n "DoPhJ van dit alles i. daar zeker I bekend, daar de telegrammen over Fn J moeten gaan." Engeland

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 5