NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 25. W99. Huisilag 28 looemöec. ^ccrfiftiilc lüarpng. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRJJS DER ADVERTENTIËN OOWI PIET. Buitenlandscli Overzicht. <0* a. n 5SLKEH MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Kr.!:de nummersI0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 27 November '99. De Staatscourant no, 279 bevat de statuten van de vereeniging „Christelijke Nationale Werkmansbond" voor leden der Nederlandsch Hervormde kerk, te Mid delburg. Tal van rijks subsidiën zijn voor bestrijding van drankmisbruik ten laste der begrooting van binnenlandsche zaken ver leend aan tal van vereenigingen en instel lingen; o. a. Het Kruisverbond, de Volks bond, de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing enz.; deafdejling Steen wijs, en de afd. Haarlem der Nationale Christen Geheelonthouders Vereeniging; de Nederl Militairenbond. Winste. üp drie punten, zegt de Standaard, is beproefd het centralietisoh karakter der Ongevallenwet te breken. Het verst ging de poging van Dr. Kuy- per in zijn bekend amendement, dat strekte om een deel van de uitvoering der wet over te dragen aan de Bedrijfsverseni- gingen. Dit voorstel verwierp de Kamer. De tweede poging was die, gewaagd door de heeren Lohman, de Visser en Knyper, om de financieele aansprakelijkheid over te dragen op partioniiere maatschappijen. Ook hierin bewilligde de Kamer niet. De derde poging eindelijk ging uit van de Commissie van Rapporteurs- die strekte om het centralistisch karakter der regeling FEUILLETON. Oom Paul en Oom Piet, Paul Kruger en Piet Joubert zijnde tweegroote „Voorman nen" van de Transvalers geweest in de laatste dertig jaar. In vele opzichten eikaars tegenhangers ja tegenstanders hebben zij toch beiden met evenveel warmte en moed gestreden voor het welzijn en de on af hankelijkheid van hun land. Als het er op aankwam om de Transvaal tegen het buitenland te verdedigen, dan waren Kru ger en Joubert één. En nn is in den laat- sten tijd „oom Piet" weer meer op den voor grond getreden. In de Transvaalsche geschiedenis wordt al geruimen tijd van Kruger gewaagd, vóórdat Joubert een man van beteekenis werd. Kruger had al lang een gewichtige rol gespeeld, was al commandant-generaal en was reeds in den burgeroorlog opgetre den zoowel als hoofdman als ook (en vooral) als bemiddelaar, toen Joubert nog geheel onbekend was. Eerst in 1870 begon Joubert invloed te kragen. Hij was rondborstig en toch sohran- deren had van zijn Hugenoten-vooronders «en levendigen, geestdriftigen aard geërfd. Toen dan ook in 1870 de grensquaestie be- sieeUt moest worden tusschen de Vrijstaat en de Transvaal (het liep over het district Wakkerstroom) was de aandacht reeds zoo zeer op Joubert gevestigd dat hg, met Kruger en den toenmaligen president Pretorins be nevens eenige anderen, benoemd werd tot gedelegeerden van de Transvaal. De uit spraak van den scheidsrechter, den Natal- schen gouverneur Keate, viel ten voordeele van de Transvaal nit. Geen wonder dat in 1874, toen er sprake was van een trek naar Damara-land die werkelijk reeds begon, de trekkers het oog vestigden op Joubert zoowel als op Kru ger om hen te leiden. En beiden weifelden geruimen tijd daar de ontvredenheid onder het bestuur vau den alles moderniseerendea president Burgers zeer groot was geworden. Doch beiden bleven ten slotte toch in het land en in September van hetzelfde jaar werd Jonbert tot voorzitter van den Volksraad gekozen, waarin hij met de meerderheid de nieuweonderwijswet van Burgers hielp aan nemen, waarbij de neutrale school, de school zonder den Bijbel, werd ingesteld. En dat in het land der oude Voortrekkers 1 Wel te breken door eon rechtspraak van be langhebbenden. Hiermede vereenigde de Kamer zioh, en zoo staat het nn in de wet. Dit nu is een metterdaid belangrijke winste, war.t hierdoor is verkregen, dat alle belangrijke beslissingen van het centraal gezag onderworpen worden aan de critiek en aan de correctie van werk lieden en werkgevers. Winste schuilt ook in de in te stellen Commissiën, nu de Regeering verklaard heeft, ook het toezicht op de geneeskun dige behandeling," en meer dan dat, aan deze Commissiën te willen toevertrouwen. En winste eindelijk, vooral op anti revolutionair standpunt, ligt er in, dat Overheidstaak en Bankadministratie weer tot ondersoheiding zijn gekomen, doordat het Rijk voor de helft heel het ambte- naarspersoneel, als metStaatsoi ntröle belast, salariëeren zal. Tegen onze verwachting in is er dus toch nog aanmerkelijke winst behaald. En al kan het nu eenmaal niet anders, of deze centralistische wet zal totstandkomen, een feit blijft het dan toch, dat zelfs deze Kamer, in haar meerderheid, dat centralisme geoordeeld, en op meer dan ééu punt zelfs feitelijk gebroken heeft. Met het oog op de verdere sociale wet geving is dit niet zonder beteekenis. Omtrent Atjeh wordt laatst geseind! „Majoor Van der Wedden nam een heuvelstelling dn verdreef den vijand. Aan onze zijde werden gewond de onderofficier De Thouars, de adjudant Weintge en 14 een bewijs dat hij onder den grooten per soonlijken invloed van Burgers geraakt was. In 1875 ondernam Bnrgers eene reis naar Europa en Joubert werd benoemd tot waar nemend president. Hij had het in dien tijd niet gemakkelijk, want het land was toen in ten berooiden toestand, Zijn ver trouwen in Bnrgers werd echter door het zelf ondervinden der naieelige gevolgen van diens bestaar niet geschokt want in 1876 werkte hij voor de verkiezing van Burgers en tegen Kruger. Toen reeds waren de beide groote Voormannen het oneens. Zelfs schijnt Joubert niet afkeerig te zijn geweest van een Afrikaansehe federatie onder Engelsch protectoraat. Doch zoodra was de nood niet aan den man of Krnger en Joubert sloegen de han den ineen. En zoo vindt men dan ook beider namen onder die van de Commissieleden die in 1878 plannen beraam len om de onaf. hankelijkheid des lands, welke air Theo- philus Shepstone plotseling had opgeheven, terug te krijgen. Zóo dicht stonden toen Oom Paul en Om Piet bijeen, dat ze te zamen naar Londen konden worden gezon den om, met E. Bok als secretarie, de be langen van hun land te bepleiten. Op die reis naar Londen heeft Joubert den gouverneur van Kaapkolonie, sirBartle Frfere, te Kaapstad op diens zeggen dat de Engelsche vlag over het land zon blij ven waaien toegevoegd deze merkwaardige woorden: Over het land misschien: over het volk nooit." Doch dezelfde man die zulk een krachtig woord sprak, was niettemin bedachtzaam toen het volk, ongeduldig geworden, ontij dig naar de wapens wilde grijpen. Joubert wist zijn tijd af te wachten om zgn slagte slaan, en dat blijkt hij nu nog te weten. Alvorens tot geweld over te gaan moest alles gereed zijn. En dat was, na den terug keer der Commissie uit Engeland, uog lang niet het geval. Liever wilde men nog eens pogen sir Bartle Frère door eigen aan schouwing tot inkeer te doen komen en Joubert reisde dan ook naar Nat al (waar Sir Bartle zich toen bevond) om hem te ver zoeken over te komen. Hij kwam terng met het bericht dat Sir Bartle wel zon komen maar dat deze on voorwaardelijke onderwerping eischte. En daarbij sprak Joubert wederom woorden die teekenend zijn voor den man „Engeland, zei hij, „kan ons verpletteren, minderen". Jouberts afstamming. Dr. Dozy te Leiden schrijft in de N. R. C. dat Jouberts stamvader niet een St. Polnaar maar een Hugenoot is geweest en zijn naam wel degelijk op zijn Fransch moet worden uitgesproken. Trouwens in Trans vaal doet men dat ook daoh spreekt de J. uit als de Hollandsche. Hij vermoedt dat Joubert wel degelijk afstamt van een familie in Zuid-Frankrijk maar het is onzeker, onbewijsbaar althans. Dr. Dozy kwam tot de volgende ontdek king: Den 1 Februari 16S8 woonde in Den Briel Pierre Joubert, gebooatig van La Motthe d'Aignes in Provence, met Susanne Reyne de la Roque uit Antheron in Pro vence, beiden „embarqnés danB le vaisseau le Mont de Sinai, faisant voile pour le Cap de Bonne Espérance, sous la conduite du capitaine Samuel van Groll (ingescheept naar de Kaap met het schip „Berg Sinai", kapitein v. Groll). Maar ook den 20 Maart 1688 vertrok van Rotterdam met het schip China ook een Pierre Joubert met zijn vrouw Isabeau Richard. Idcnditeit is moei lijk aan te nemen ai gelijken de namen der schepen op elkaar en is er op de lijst der Oost Indische C impi enie geen „Berg Sinai" te vinden. Maar wat doet het er toe, zegt dr. Dozy, en wij zeggen het met hem. Donderdagavond had ook te Brussel iu de Hervormde kerk. („van wijlen ds. de Jonge") Place St. Cathérine een bidstond maar liever laat ik mij in het stof verplet terendan van mijn vrijheid afstand te doen. Diezelfde hardnekkigheid betoonde Jou bert in een onderhoud Jat hij in het laatst van 1879 te Wakkerstroom had met sir Garnet Wolseley (den tegenwoordigan lord Wolseley, hoofd van het Engslsche leger) die met een aanzienlijke macht naar Afrika was gezonden. Hij zeide tot den tolkt „Zeg aan Zijne Excellentie dat ik mijn volk gediend heb van dat ik zes jaar oud was, en er was niets te goed, noch heb ik thans iets te goed om voor hen op te offeren, als ik hun daardoor van nut kan zijn. Doch ik wensch hun geen leed te doen, en ik zie geen kans er voor dat het tegen woordig gouvernement hun eenig goed kan doeD." Is echter de tijd tot handelen daar, dan wil Joubert ook van geen uitstel weten. I» de vergadering van Wonderfontein op 12 December, bleek een ontzaglijke geestdrift te bestaan voor den strijd. Kru ger, die in geen geval wilde dat de Boe ren iets zouden doen waarvan zij lat"r mis schien spijt zouden hebben, wees op den ernst van de zaak en zei„Gij steekt uw hoeden op, maar als de strijd begint, zult gij dan niet zeggen, dat uw werk u wegroept, uwe plaats u wacht Eu mieschien onder den indruk van deze woorden, verzocht de oude Thennis Dreyer dat het Comité nog eens I ogingen zou doen om tot een vreedzame oplossing te komen. Maar toen stond Joubert op om te be- toogen dat alle vreedzame middelen nu waren uitgeput en dat er slechts twee wegen openstonden: onderwerping of strijd. Ook hg waarschuwde tegen overijling en wilde niet na reeds een beslissing doen nemen. Doch nog eens onderhandelen, dat ging niet. Geen wonder dat sir Owen Lanyon, de Engelsobe agent, zoo iemand voor een ge vaarlijk man hield. Hij vond zelfs dat men- schen als Bok, Jorissen en Joubert moes^n worden opgeknoopt! Nog éénmaal had Joubert een vreedzame zending te vervullen, nl. toen hij met Kruger en Jorissen naar de Kaap ging om te voorkomen dat het Parlement aldaar het Confederatieplan aannam. De zending slaagde. Doch toen naderde de oorlog snel. Met Krnger en Pretorins werd hij in het Driemanschap gekozen, dat alles zou voor bereiden en kort daarop brak de oorlog uit. Het is in die dagen dat Jouberts grootste alenten zijn nitgekomen. Die lagen onte- plaats voor Transvaal. Sprekers de predi kanten Hoek, Laan, Wolf, Faure en v. d. Bruggen. De Nederlandsche, Transvaalsche en Vrijstaatsche volksliederen werden ge zongen. Een collecte voor de weduwen en weezen van gesneuvelde Boeren werd gehouden. Dr. Leyds en de heer v. Deth consul-generaal en de leden van het Trans, vaalsch gezantschap woonden den bid. stond bij. Rusland heeft ai misbruik gemaakt van de omstandigheid dat Engeland de handen te vol heeft om zich in Azië te doen gelden. De Russen hebben Herat (een khanaat in Afghanistan, tusschen Perzië en Kaboel, groot 2100 vierkante mijlen met 1 miljoen inwoners) „bezet". Een echt Russische wijze van handelen. Immers het gebied van den beneden Amoer „verkreeg" het toeu de Engelschen en Franschen het met de Chineezen te volhan- dig hadden. Port Arthur „nam" het tij dens den oorlog van China met Japan. En zoo viel Herat in zijn handen. De oorlog van 1879 was om dat bezit begonnen geweest. Doch bg de hierop ge troffen schikking bleef Herat aan Afghanië. Doch Rnsland naderde sinds al meer, nam nu en dan wat weg, versterkte zijn gar nizoenen, en thans de kans schoon ziend, legt het beslag op Herat, na te Knrsk, op Afrikaansch gebied, en te Karl aan de Amoer Paria ten noorden van Knrsk, forten te hebben gebouwd. genzeggelij k in zij n veldheersbekwaamheden. Zeer voorzichtig en geduldig, met veel zorg zijn mannen sparend, toch Btoutmeedig in zijn plannen (zooals uit het omtrekken van Colley en voorgenomen uitzending van Smit naar den Biggarsberg big kt) wist hij met veel helderheid den toestand en de te nemen maatregelen te overzien om dan op het juiste tijdstip en op het juiste punt zijn slag te slaan. En zijn tactiek werd met schitterenden uitslag bekroond. In dien strijd heeft hg bewezen „Slim Piet Joubert" te zijn, zooals hij nogal eens genoemd wordt. Zoodra werd niet bet geweer tot zwijgen gebracht om den mond te laten spreken bg de voorloopige vredesvoorwaardenof Joubert had baast al zijn werk weer bedor ven. Zijn ridderlijke, maar wel wat naïeve soldatennatuur was voor den sluwen woor denstrijd ongeschikt. Het sluiten van den wapenstilstand, hetgeen onder de leden der Boerenregeering zeer veel ontevredenheid verwekte, daar men bang was dat generaal Wood daardoor maar tijd zocht te winnen, mag Joubert niet alR een font worden aan gerekend. Er heerschte gebrek en onte vredenheid in zijn leger zoodat hij mifschien een krachtigen slryiniet meer had kannen voeren. Maar bij de onderhandelingen zou Jou bert, met zgn goedgeloovigheid, zich door Wood hebben laten beetnemen wanneer niet Kruger en Jorissen er bijtijds een stokje voor hadden gestoken. Eens zelfs was het zoo, dat sir Evelyn Wood generaal J.iubert tot een apart afspraakje had overgehaald en reeds een ordonnans afzond om daarvan kennis te geven aan het Engelsche kamp, toen Kruger er achter kwam en nog juist voor de ordonnans wegreed, uitriep: Stop that mani" een van de zeldzame keeren dat Kruger Engelsch sprak. Na den oorlog is telkens weer de eigen aardige wrijving inzeilen Kruger en Jou bert aan den dag getreden. Zoo in den zonderlingen brief van Joubert aan den Volksraad (van 4 Juli 188 3,) zoo :n zijn herhaald optreden als tegencandidant van Kruger bij de presidentsverkiezingen, zoo in de uitlanders-quaestie, waarin Joubert, tegenover Kruger, beweerde, dat men „even goed den Oceaan zou kunnen trachten te keeren, als de instrooming der nieuwe be volking." Dat verschil van meening op onder- i Natuurlijk zal de Russische regeering wtl zeggen dat de bezetting noodig was om den Emir het rustig bezit te waarborgen en dat men het eerst na, zijn dood naasten zal. Maar de Aziatische rijken zijn toch ten doode opgeschreven. Afghanistan en Beloedf-jestan, als Perzië en Turkestan, zullen het zoo lang niet maken als zij 't al gemaakt hebben. Hunne oplossing in 't groote Russische rijk is slechts een quaestie van tijd. In Frankrijk blijft het verhoor van Guérin en zgn jeugdigen, haast ontoerekenbaren aanhang de aandacht trekken. Na Guérin zgn nog eenige antisemie'ische oproermakers gehoord, hnnne opmerkingen waren onbeduidend, doch zij schreeuwden hard. Een hunner, Brunet, sprak met hartstocht over de Commune, en over de noodzakelijk heid van revolutie; en toch is hij maar een jongen, die tijdens de Commune nog lang niet geboren was. Men laeht onwillekeurig bij de gedachte dat Frankrijk een oogenblik in verwarring is geweest door 't optreden van deze knapen en hun blufferigen aanvoerder in de rue Chabrol. Toch kan dit proces nog lang dsren. Het was een breed vertakte samenzwering die een lange reeks getuigenverklaringen van ginds en her noodzakelijk maakt. Met 't oog daarop h eeft de regeeriig, die den Senaat niet tot spoed maken aanzetten kan, de driejaarlijksehe verkiezingen voor Kamer en Senaat, welke in Jannari moeten seheidene punten kerkgenootschap, poli tiek en levenis toch slechts ten deele de oorzaak geweest van Jouberts bedanken als commandant-generaal, veel meer de onverstandige annexatie-proclamatie omtrent de Kafferstammen op de Westgrens waardoor Jouberts onderhandelingen in die zaak plot seling werden gedwarsboomd. Joubert had zeker volkomen gelijk zich gekrenkt te achten over de wijze waarop men in de Westelijke grensquaestie te Pretoria had gehandeld. Doch lang is Oom Piet niet in het amb- telooze leven gebleven. Het volk, dat hem vertrouwde als opperste van het'leger, her koos hem bij de eerste gelegenheid de beste en Joubert liet het zich welgevallen. Toen sohijnt hem dit succes wat overmoedig te hebben gemaakt, althans hij schiep uit eeni ge nieuwe klaohten (waarvan sommige wel gegrond schijnen) een quaestie die alleen door de bezadigdheid van Kruger met een sisser afliep. Inderdaad heeft de rondborstigheid van den Krijgsman in vredestijd soms wel eens kwaad gesticht, gelijk zulks r-eer is gezien. Nu en dan praatte Joubert zich nog wel eens voorbij evenals ook nu en dan Jouberts eerzucht ten opzichte van het president schap na\r hoven kwam. Doch tot openlijke oneenigheid tusschen Oom Paul en Oom Piet is het nooit gekomen. Zij zgn dan ook voor Engeland een gevaarlijk paar ge bleven. Geen vleiender getuigenis voor die twee dan dat van den aarts-intrigant sir Theophilus Shepstone: „Geen twee menschen in de Transvaal hebben meer bijgedragen om de algeheele verwoesting, welke gij wilt afwenden, moge lijk te maken dan gij, en geen schouders zal de verantwoordelijkheid, om deze af te wenden, zwaarder drukken dan op de uwe". Zulk een getuigenis van zulk een vijand is hoogste lof. En ook thans weer vindt de vijand dat geduchte verbond van Cbm Paul en Oom Piet tegenover zieh. Ook thans weer toont Joubert, de man toch die in vredestijd soms te voortvarend en te onvoorzichtig blijkt, de kalme voorzichtigheid, het geduld en het slimme overleg van zijnBoerenaard, En hij zal ook nu tot Buller kunnen zeggen, even..ls in '81 tot Wood: „Zie Generaal, dit is nu juist het onderseheid tusschen u en ons; gij vecht voor de eer; wij voor ons recht." Handelsblad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1