bijvoegsel „DE ZEEUW" BEKENDMAKINGEN- VAN van Zaterdag 25 November. Een Man. Onder dezen korten doek veelzeggeuden titel zegt eenRoomsch blad bet Centrum bet onderstaande omtrent den genialen leider der antirevolutionaire partij. „Tot de afgevaaidigden, die by de be handeling der Ongevallenwet het meest ziek op den voorgrond stellen, behoort ontegen zeglijk de heer dr. Kuyper. Herhaaldelijk reeds is het gezegd in de Kamer en daarbuiten: de werkzaamheid van den anti-revolutionairen leider verbaast en overweldigt. De tegenslag met zijn zoogenaamd „groot amendement" heeft hem niet ontmoedigd. Telkens weer stelt hij nieuwe amende menten, wijzigt, sohrapt, vult aan, beheersoht op sommige momenten het debat. In het Parlement toont de afgevaar digde van Sliedrecht zich even onver moeid, geducht en even slagvaardig als in de pers. En men behoeft waarlijk geen den min sten aanleg voor vleierij te hebben, om het luide uit te spreken, dat niet slechts een partij, maar geheel het Parlement, geheel het land recht heeft zich te verheugen over het bezit van zulk een man. Dr. Kuyper is bovenal de echte zoon, de ware type van onzen Hollandschen stam. Zijn beleid ontaardt niet in koude, har- telooze berekening. Zijn geestdrift slaainiet over tot ydele dweperij. Hoe hoog ook zijn ideaal moge wezen, hij houdt steeds het oog geopend voor de werkelijkheid. Hij verliest zich niet in al gemeenheden, maar schenkt zelfs aan de kleinste details zijn aandacht. Hij behoort tot hen, die het geheel weten te overzien en toch evenzeer de onderieelen kennen. Tot hen, die niet de hoofdzaak vergeten yoor de bizonderheden, maar toch ook weten, dat die bizonderheden dikwijls van grooten invloed zijn in de practijk. Kloek, gezond verstand en onuitdoofbare geestdrift vormen bij dezulken een heilzame vereeniging. En het is juist daarom, dat men zooveel verwaohten kan van hunne werkzaamheid vooral wanneer zich daarbij voegen het grootste talent en de weerga- looze arbeidskracht, waarmede de heer Kuyper is gezegend. Men moge het dan niet altijd met hem eens zijn, men moge ook op het stuk der Ongevallen-verzekering zijn meening niet altijd deelen, zijn aanwezigheid in de Kamer verhoogt onbetwistbaar het peil der parle mentaire verrichtingen." Goes. De burgemeester doet weten dat De Militieraad zal voor deze gemeente zitting houden op Zaterdag 16 December 1899 te 9Va ure, in een lokaal ter Provin ciale Griffie, toegang hebbende door de deur die uitkomt in de Abdij poort bij de Gist- «traat te Middelburg. Deze zitting is he- stemd toi hef doen van uitspraak omtrent alle lotelingen. In persoon moet voor de militieraad in aijne zitting verschijnen de lotelinr, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken of gemis van gevor derde lengte Hierbij woidt in berinnering gebracht dat het v^or de lotelingen die vrijstelling verzochten wegens broederdienst of eenige zoon, zeer gewenscht is persoonlijk voor den Militieraad te verschijnen, daar vergissingen in de stukken of nalatigheid door andere omstandigheden, oorzaken kun nen zijn dat zij tot den dienst zouden wor den aangewezen, zonder recht op beroep bij Gedeputnerde Staten. Wanneer een loteling uithoofde van ziekte of gebreken buiten staat is voor den Militieraad te verschijnen, moet daarvan «ene ongezegelde geneeskundige verklaring worden overgelegd. Deze verklaring moet opgave bevatten van de woonplaats van den loteling en zoo die woonplaats buiten de kom van de ge meente is gelegen, van de wijk, buurt of gehucht, waar hij te vinden is en moet door bemiddeling van den Burgemeester tij dig aan den Militieraad worden ingezonden. 24 Nov. '99. Goes. Gemeenteraadsvergadering Don derdag. Voorzitter de heer burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer v. d. Bout. Ingekomen is van Ged. Staten goed keuring van 't raadsbesluit tot wijziging der erfpacht van het terrein achter 't landbouwproefstation. Eenige afschrijvingen op plaatselijke be- lastingen worden goedgekeurd. De heer dr. A. F. Lasonder wordt met 11 stemmen (1 in blanco) voor 3 jaren herbenoemd als gemeentegeneesheer belast met de armenpractyk. Aan de orde komen voorstellen van B. «n W. tot reorganisatie van 't onderwijs aan de H. B. S. en school A. In de toelichting zeggen B. en W. dat deze wijziging inde organisatie der H. B. S. wordt toegejnioht door den directeur der H. B. S., den Inspecteur van het M. O., de C. v. T. op het M. O. en door B. en W. Steeds is er naar gestreefd door conbi- natie van leervakken een salaris te scheppen dat de goede leeraren meer aan de ge meente bindt. Maar dan moest men altijd leervakken splitsen omdat de vakken die zich 't best tot combinatie leenden te zamen meer lesuren eischten dan dooréén leeraar konden waargenomen worden. Hiervan was weer 't gevolg dat men leer aren van elders moest laten komen, wat ook in hooge mate ongewenscht is. Met deze regeling bereikt men echter het begeerde doel en vermijdt de uadeelen. Bij 't dadelijk voordeel komt nog 't toe komstige, wanneer een der leeraren, in de wiskunde heengaat, dan zou een oproeping kunnen gedaan worden voor leeraar in de wiskunde en 't boekhouden, eveneens een logische combinatie. De salarissen zouden dan op behoorlijk peil kunnen gebracht worden. Indien aan dr. Borgeld wordt opgedragen behalve Nederlandsch ook Geschiedenis te onderwijzen dan heeft hij 25 lesuren tegen 26 voorheen. Wij wenschen hem aan te stellen voor 24 lesuren op f 2000, dat is f 200 meer dan hij vroeger genoot bij 2 lesuren min der. Aan den he-r v. Bruggen wordt dan weder Staatsinrichting opgedrngen, tegen hetzelfde bedrag van f 400 dat hem vroeger werd ontnomen. Maar nu hij 3 uur aardrijkskunde en 1 uur schrijven minder krijgt meenen B. en W. zijn salaris op f1700 te moeten stellen waarmede hij nog het hoogst van alle leeraren wordt gesalarieerd, in evenredig heid van 't aantal lesuren. De leeraar in wiskunde verliest 4 uur; maar aange/ien deze door toevoeging van een ander vak zijn positie verbeterd ziet, meenen B. en W. hem op hetzelfde inkomen van f1600 te moeten handhaven. Voor hem toch gaan reeds f 50 verloren voor één overuur dat nu van zelf vervalt. De leeraar in 't Fransch krijgt 7 lesuren minder en verliest daardoor eveneens één overuur, wat een vermindering van salaris wettigen zon; doch hy heeft f1650 voor 25 lesuren genietende slechts f 66 per les, wat erbarmelijk laag is. B. en W. achten f 1600 voor 18 lesuren niet meer dan een fatsoenlijke belooning. Bij de wijziging zal de gemeente wat de salarissen betreft f 950 winnen, doch ook eenige honderden verliezen. Leeraar Geschiedenis en Staatsweten schappen f 1500. Wordt Ned. Taal en Ge schiedenis f 2050. Nederlandscbe Taal f 1300 vervalt. Aardrijkskunde, schrijven en staat huishoudkunde f1400; wordt Aardrijks kunde, Staathuishoudkunde en Staatsin richting f1700. Persoonlijke toelage dr. Borgeld f300 vervalt. Meerdere lesuren f 300 worit f 150. Totaal f 4800 wordt f 3850. Hier tegenover staat vermindering op brengsten s hoolgeldenaangezien aan de lagere school per leerling slechts op f 30 kan gerekend worden. Het verschil tus- schen de opbrengst der beide schoolgel den is afhankelijk van het aan de lagere school te heffen bedrag maar het vari eert tusschen f 300 en f 400enz. In ieder geval zal er een voordeelig versohil voor de gemeente blijven; een welkome bezuiniging met 't oog op de reorganisatie der Burger Avondschool. Maar vooral 't belang van 't middelbaar onderwijs weegt bij B. en W. De leeraren bij 'tM. O. zyn minder ge schikt om les te geven aan leerlingen van dien leeftijd dan onderwijzers der lagere sohool. De eenige vraag was voor B. en W. of de reorganisatie het lager onderwijs schaden kon en of hier ter plaatse het lager on derwijs goed genoeg is om de jongelui voor de H. B. S. voor te bereiden waarbij komt dat een 7e klas aan school A zonder uitbreiding van het aantal onderwijzers en de lokaliteit «oodzakelijk opheffing der bewaarklasse ten gpvolge moet hebbeu. Bi) den aanvang van den cursus werd geen enkel kind voor de bewaarklasse in- gesohreven later werd een maximaal oijfer bereikt van 15 inschrijvingen, met een bezoek van slechts 7 of 8 kinderen; een gering getal dat, schoon niet als maatstaf te nemen, bewijst dat men er buiten kan. Aan de ouders vragen of zij bij den bouw der nieuwe school de bewaarklasse weder verkiezen, is te ongewoon om 'taan B. en W. op te dragen. Bovendien mag van het oordeel van ouders van bewaar school gaande kinderen niet afhankelijk gesteld eene belangrijke verbetering die middelboar en lager onderwijs omvat. De bewaarschool behoort wettelijk niet bij het lager onderwijs, practische overwe gingen zouden bovendien de vraag om op heffing dierklas wel hebben uitgelokt, want 22 leerlingen, waarvan de helft aanwezig is, waaronder kinderen van 3 a 4 jaar, wet tigen bet voortbestaan dier klasse niet; ter wijl wij met de C. v. T. op het L. O. het voordeel van het bewaarschoolonderwijs voor kinderen uit de hoogste standen niet groot achten, wel bij die der lagere klas sen om zelfs de meest eenvoudige zaken te leeren kennen en onder de tucht gesteld te worden die door op de straat te spelen veelal te loor gaat. Een bewaarschool vermindert ook de kans op extra subsidie voor het layer onderwijs. De speelplaats aan school A kan in het plan blijven gehandhaafd, voor de leer lingen der hoogere klassen. B. en W. stellen dus voor te besluiten: a. met ingang van 1 Sept. 1900 op te heffen de voorbereidende klasse aan de H. B. S. en die over te brengen naar school A b. met dien datum op te heffen aan school A de bewaarklasse. c. met ingang van 1 Jan. 1900 op te dragen aan dr. Borgeld bij zijn lessen in Ned. Taal die in Geschiedenis op een sala ris van f2000 'sjaars voor 24 lesuren, en f50 voor het 25ste. d. aan den heer v. Bruggen met dien datum op te dragen de lessen in Staatsin richting en zijn salaris te brengen op f1700 (en tot 1 Sept. 1900 op f 1800.) Bij de algemeene beschouwingen over dit voorstel zegt de heer Coenen het voor stel van B. en W. met genoegen gelezen te hebben, bij aanneming waarvan een wan toestand wordt opgeheven die al jaren be staan heeft, hij acht deze regeling in het belang zoowel van het middelbaar als van •het lager onderwijs en zal er derhalve uit volle overtuiging voor stemmen. De beer Ramondt antwoordt op een vraag van den heer Och'.man dat voor den loo penden cursus geen leerlingen voor de be waarklasse zyn opgegeven;en 'tbszoek slechts 8 leerlingen bedraagt. De beer Ochtman constateert dat dan bewezen is dat de belangstelling en ook de behoefte niet groot is; en hoezeer hij aansluiting van 'tbewaarschoolonderwijs aan dat der lagere school op prijs stelt, werkt hij gaarne er toe mede om ter verkrijging van een beteren toestaud, een eind te ma ken aan dezen. Op een vraag van den heer Janssen of precies de hand zal gehouden woiden aan den leeftijd van zes jaar antwoordt de beer Ramondi dat in den regel wordt toe gestaan toelating 4 maanden voor het 6 de jaar. Achtereenvolgens worden punten a, b en c van het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij punt d vraagt de heer Buijse of de salarisregeling van den heer v. Bruggen wel in 't reine is en of bij willekeurige vermindering van 't aantal zijner lesuren tractementsvermindering niet veel heeft van contractbreuk. Indien toch dezen leeraar voor 'teerst de Staatsinrichting werd opge dragen zon hem stellig niet minder dan f 400 worden aangeboden dat't salaris voor 't andere vak misschien wat hoog is, is een fout van wie hem benoemd hebben. In deze wijziging vindt Spr. wel iets onbillijks, al komt ook hem 't traetement per lesuur van dezen leeraar vrij hoog voor. De voorzitter merkt op dat hij op alge meen terrein zal blijven en dat de Raad ten allen tijde bevoegd is de salarissen der leeraren te verminderen. Van contractbreuk is hier geen sprake; er is hier niet een burgerlijk oontract maar een publiek-reeh- telijke regeling. De heer v. Bruggen geeft geen onderricht in schrijven meer; heeft 4 lessen minder; wat by een gewoon werk man tot vermindering van loon lijden zou. Toch behoudt de heer v. Bruggen zijn sa- lariB van f400, eu hy is dan ook zelf met deze nieuwe regeling tevreden, naar Spr. meent te weten. Ook punt d wordt zonder stemming goed gekeurd. B. en W. stellen voor de boomen aan de S'ationslaan publiek te verkoopen en te laten rooien door de koopers. De heer v. d. Leeuw vraagt dat voorzorgs maatregelen genomen worden met 't oog op de putten. Maandag zijn er menschen door die putten gevallen. Kunnen die putten niet dadelijk gedicht worden? De voorzitter zegt dat eiken avond lan tarens gehangen hebben aan alle kanten en een politieagent gesurveilleerd heeft om de menschen te waarschuwen. Ook heeft de rooiing plaats gebad ouder toezicht van een deskundige. Zoodat de gevallenen hun ongeval zeker aan mindere vooruit ziendheid te wijten hebben. De heer v. d. Peijl geeft iu overweging de rooiing der boomen in 't trottoir voor rekening der gemeente te doen geschieden. Bij verkoop in perceelen bestaat gevaar voor onaangenaamheden voor de gemeente. Het best ware die rij in massa te verkoo pen. De voorzitter stelt zich voor over een en ander nog eens met den heer v. d. Peijl te raai plegen. Hierep wordt ingediend eene pensioen verordening voor gemeenteambtenaren. De voorzitter zegt dat de bedoeling is alleen de grondslagen voor deze pensionee ring vast te stellen, en leest daartoe enkele artikelen voor. De heer Ochtman merkt evenwel op dat hij niet op artikelsgewijze behandeling is voorbereid en in de details wel enkele wijzigingen zou verlangen, zoodat hij op ditoogenblik alleen uitmaking van 't begin sel zou wenschen. De voorzitter zegt dat B. en W. niet anders wenschen en daarom het volvende voorstellen Wijl reeds den 1 December moet worden kenbaar gemaakt het intrekken der ver zekering voor ongevallen, stellen B. en W. voor te besluiten a. dat met 1 Jan. a. s. ingevoerd zal worden een pensioenregeling voor de amb tenaren en beambten der gemeente Goes op de grondslagen zooals die omschreven zyn in de ingediende conceptverordening. b. op te zeggen de verzekering tegen invaliditeit en ongelukken van sommige beambten der gemeente en van de werk lieden tjjdelijk bij gemeentewerken gebruikt wordende e. te bepalen dat de verordening zelve zal worden gedrukt en vastgesteld. Dit wordt met algemeene stemmen aan genomen en de vergadering gaat uiteen. De Provinciale Staten van Gelderland verkozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature Brantsen)mr.P.C. 't Hooft (antir.) rechter in de arroudissements rechtbank te Arnhem, oud-lil der tweede kamer voor Middelburg, met 34 van de 57 stemmen. Er waren 20 stemr-en op dhr. G. A.v. Nispen (liberaal), oud-lid van gedeputeerde Staten, en 1 stem op C. W. Graaf van Limburg Stirum uitgebrachten 2 stemmen in blanco. Als een staaltje van ver gedreven neutraliteit der Nederlandsche regeering wordt verhaald dat zij aan dr. Koster, den chef der tweede ambulance van het „Roode Kruis" heeft geweigerd mede te werken om vrijdom te verkrijgen van de voernaamste doorvoerrechten over Portugeesch grond, gebied voor hetgeen de ambulance met zich voert. Gelukkig is de Portugeesche regeering minder zenuwachtig dan de onze en heeft zonder eenige vrees van zich aan koud water te zullen branden, op dr. Kosters verzoek den vrijdom terstond toegestaan, wel begrijpende dat zulh een doel wel geen aarzeling wettigen zou en Engeland om de bescherming eener ambulance wel geen oorlog zal zoeken. St. Nicolaaspakketten. Bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééae adreskaart te doen ver gezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December h. s. ingetrokkenen zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adres kaart beiiooren gevoegd te zyn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van eene goede overkomst der pakketten: 1. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking ran de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadiging gevrijwaard zijn; 2. zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoo vast te heohten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan 3. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede, los adres te sluiteu. Postaf haling en briefkaarten. De St.Ct. bevat een besluit bepalende oöder andere dat het aoogenaimde busrecht voor het aa- het postkantoor afhalen of doen afhalen van brieven en stukken bedraagt f0.50 per kwartaal voor de kantoren in gemeen ten met een bevolking van minder dan 20.000 inwoners en f0.25 voor alle kan toren, indien alleen verlangd wordt, de met elke post aankomende nieuwsbladen af te balen. Boven het bedoelde recht is nog een recht van gelijk bedrag verschuldigd, o. a. indien de belanghebbende, stukken, aan komende met een post, die denzelfden dag niet meer besteld wordt, na de sluiting van het kantoor des avonds, mits voor elf uur, wenscht af te halen of te doen afhalen. Verder is bepaald, dat de voorzijde van de briefkaarten alleen bestemd is voor de frankeerzegels, voorde aanwijzingen,welke op den postdienst betrekking hebben (aan- geteekend, bericht van ontvangst en zoo voort), en voor het adres, dat geschreven of, door middel van eene strook van ten hoogste twee bij vijf centimeters, opge plakt kan worden. Bovendien mag de af zender op de voorzijde hetzij in schrift, hetzij door middel van eeaen stempel of eenige andere typografische bewerking, zijnen naam en zijn adres vermelden, Plaatjes of bekendmakingen mogen op de voorzijde van de briefkaarten worden ge drukt, mits zij in geen enkel opzicht de duidelijke aanwijzing van het adres en de plaatsing van de stempels en aanteekeningen van den postdienst belemmeren. Met uitzondering van de frankeerzegels en van de hooger bjdoelde strook voor het adres, mag geenerlei voorwerp by de briefkaarten gevoegd of daaraan vastge hecht worden. Op briefkaarten, gebezigd tot het aanbieden van een over te seinen telegram of tot het geven van kwijting, mogen de noodige telegramzegels, respectie velijk plakzegels, aan het achterzijde worden vastgehecht. Het is den afzender van eene briefkaart met betaald antwoord geoorloofd om, hetzij in schrift, hetzij door opplakking van eene strook, zijn naam en zijn adres op de voor zijde van het voor antwoord bestemde ge deelte te vermelden. Het is geoorloofd briefkaartformulieren te bezigen, welke niet van rijkswege zyn uitgegeven, mits zij met de van Rijkswege uitgegevenen overeenstemmen, wat betreft de afmetingen en de stevigheid van het papier, en op duidelijk leesbare wijze, op de voorzijde bovenaan, in het midden, het woord „briefkaart" dragen. Gelijktijdige vermelding van eene daarmede overeen komende uitdrukking in eene andere taal is toegelaten. IN DE PRINSE. Donderdagavond had daar de lang ver beide en breed besproken meeting plaats, waarin de heer Wormser, directeur-nitgever van „De Standaard" en lid van den ge meenteraad te Amsterdam, zou spreken over Transvaal, met vertooning van lichtbeelden. Toen wij een half uur voor den bepaalden tijd de zaal binnen gingen vonden wij haar eivol. Wij schatten '1 aautal aanwezigen op ruim elfhonderd. Uit haast alle gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland zagen wij ze. Wij zagen nog een bijna 80-jarigen grijsaard van Wis- senkerke arriveeren en verschillende volle rijtuigen reden na den afloop huiswaarts. Groote geestdrift kenmerkte de gesprekken ven niet weinigendoch groote verslagen heid en teleurstelling vervulden vele an deren op den terugrit. Stellig de helft der hoorders heeft niets aan dezen avond ge had, waarvan men zich zooveel had voor gesteld. De zaal was te lang, en de stem van den spreker te zwak om door allen gehoord te kunnen worden. Achter in de zaal .oorde men niets van wat de heer Wormser zei en wat men zag werd niet begrepen; zoo ontstond een niet te beheerschen rumoerigheid die de hoorders in de voorste rijen niet hinderde maar in de achterste rijen veel van 't verhaal deed missen; en den spreker, naar wij vreezen, zeer moet hebben vermoeid. De commissie had zeshonderd kaarten minder moeten uitgeven, 800 hoorders in die zaal ware meer dan genoeg geweest. Gunnen wij ons na deze uitweiding een kijkje in de zaal. In de commissie zag me» mannen van alle staatkundige en kerkelijke richtingen vertegenwoordigd. De heeren Don- ner en de Hoogh, die tot dezen avond het initiatief hadden genomen, zag men naast de heeren Knitel en v. Kalmthout, Duve- kot en Visser, van den Bosch en van Bruggen, Wesselink (eere-voorzitter) en mr. v. Eeten, allen zich beijverend om deze samenkomst te doen slagen. Maar de heer E. v.d. Bosch had zich reeds dagen te voren beijverd om in de zial een passend decoratief aan te brengen. Alles ademde den geest van dit actieve commissielid, die met zijne bekende kunstvaardigheid ver schillende wapens en opschriften en bekende namen op verschillende plaatsen had aan gebracht. By 't binnenkomen viel 't oog op de wapens der beide Z. Afrikaansohe republie ken en langs de wanden, door groen en vlaggen als ssamgestrengeld, lachten ons van de sohilden de namen tegen van Kruger, Joubert, Leyds, Botha, Erasmus, Lucas Meijer en andere leiders, maar ook die van onze Bevelandsehe jongens die op 't oogenblik op't oorlogsveld zyn: Kake- beeke, de Moeriijks, Lampen, de 4 Willem- ses uit Tbolenook de namen Coster en de Jorge, helden gevallen voor de vrijheid, eu Vechtgeneraal Sinit, den held in ruste, trokken onze aandacht. Op 't orkest hadden eenige jongelui plaats genomen die zich welwillend gegeven hadden om door hun muziek de stemming te steunen. Het waren de heeren J. M. de Jonge (orgel), J. Kooman, piston; J. Meeuse en W. de Jonge 2e vioolJ. Mulder cello, W. F. v. Riet Jr. Unit, H. M. Bruggeman, contrabas; J. v. Riet en J. Stokmans le viool. W. F. v. Riet diri- geerde. Onder begeleiding hunner tonen zong de vergadering den bekenden krijgs- psalm dtr Boeren: De Heer zal opstaan tot den strijd. Hy zal Zijn haters wijd en zijd. Verjaagd, verstrooid doen zuchten; enz. Psalm 68 1. Jamroer dat 't meerendesl het 10de vera zong, waaruit bleek dat althans te Goes de krygspsalm der Boeren niet bekend is. Onder 't zingen trad de commissie binnen^ de eere-voorzitter voorop, achter hem de sprekeren zoo vervo'gens. Terstond nam de heer Wesselink 't woord omdenspreker by 't publiek in te leiden als een nsandoor zyn reizen door Zuid-Afrika volkomen op de hoogte en die door bet stichten van een filiaal zijner uitgeverszaak te Pretoria de Hollandsche taal onder onze Hollandsche stamverwanten in Znid Afrika krachtig helpt bevorderen. Hierna kwam de heer Wormser aan het woord. Van zijn geestige causerie, doorvlochten met de pikantste zetten eu fijnste opmer kingen waarvan deze spreker 't geheim schijnt te bezittten, een verslag te geven is voor ons een te zware taak. Wij kunnen slechts aanstippen. Het begin was reeds pakkend, wij ver trouwen elkander in den donker en daarom zullen wij't licht uitdoen. Een woordspeling op de Engelschen,die naar Krugers zeggen een land bewonen waar de zon nooit ondergaat omdat zij in 't donker niet te vertrouwen zijn. Hierop het komplimentsan Zeeland, waar spreker zoo gaarne voor doze zaak optrad. Hij had dezer dagen in een brief van een Engelse hen Jingo, een echten Boerenhater, gelezen de volgende opmerking aan 't adres van een Zuid-Afrikaan Denken jullie Engeland te overwinnen Engeland is niet te overwinnen en nog niet overwon nen dat heeft zelfs Napoleon nooit kunnen doen. Dat heeft er maar een ooit gedaan en dat is die verdoemde Hollander (damned Dutchman) De Ruyter. Spreker noemt dit een kompliment inzonderheid aan Zeeland en voegt er bij dat de Engelschen op het oogenblik bezig zijn de les te leeren dat gelijk de Rnyter ter zee, de Boer te land hen overwinnen kan. En toen kwamen de verschillende licht beelden, groot en fraai en duidelijken hij elk van deze de meest pikante opmer kingen en mededeelingen, treffend en aan grijpend vaak door de kracht der tegenstel lingen. Eerst Kruger in zyn generaalsuniform. Dat hy met groot en langdurig applaus begroet werd behoeft niet gezegd. Hetzelfde ervoeren de andere groote man nen die de revue passeerden. Vervolg in het Hoofdblad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 5