nieuwe Houtwalen, BOUWLAND, kapitale Hofstede, BOTïïJiaaö WEILAND, Puike ÏTlT WEILAND, 30 Olmen- en 40 Canadaboomen, WISSCHEN, eene HOFSTEDE Bouw- en Weiland, ST. LAURENS. Opneming Voetpaden. HOE S T EDE, BOUW- EN WEILANDEN W.HUBREGTSE, Vele de Homoeop; a 41 CANADABOOMEN b 31 CANADABOOMEN Openbare Verkooping C. GEKHSE, Hofstede, tiandvrijeBouw- en Wei landen en Boomgaarden Bouw- en Weilanden, Boomgaard eri zijkan ten van wegon Boomgaarden, Bouw- en Weilanden en Dijken D IJl K. E Nu ATTENTIE Winterhandenzalf en Zalf voor springende handen. Openl Can; Tamboersc PREDIKBEURTEN Gereformeerde Kerk, Goes. a v. 6Lezing. H. Chr. BEIJERMAN. Zaterdag 25 November 1899, publiek verkoopen: Vrijdag 24 November 1899, Uit de hand, bij inschrijving, te pachten Uit de hand, bij inschrijving, te pachten lil. Maandag 18 December 1899, Verpachting voor 7 jaren J. Kosten se. Evenals 't vorige jaar op VrijJ houwer! WoensdaJ publil J. H. In lossi Brillen, p billi BREU MESSEN 't verlies door de Boeren zoo lang is ver borgen gebonden. En «ok dit laatste schijnt niet onmogelijk Eenigszins verontrustend toch komt ons voor een bericht van den aanvoerder eener ambulance afleeling van den 16en, dat hij een schriftelijk verzoek tot Jonbert had gericht; doch dat hem schriftelijk geant woord was dat Jonbert ver weg was, zoo dat men niet voor den volgenden dag antwoorden kon. Laten wij nadere berichten afwachten. Bet gerncht gaat dat, in verband met 't sneuvelen van den generaal het aanval lingsleger om Ladysmith min of meer begon te verloopen. Verscheidene Vrijst,iters keer den naar hun land turug. De Boeren begin nen gebrek aan leeftocht te krijgen. Onnoodig te zeggen dat dit een Engelsch gerncht is en dat althans in Durban omtrent het sneuvelen van Jonbert nietsbekend is Integendeel blijft men zich te Londen ongerust maken over het stilzwijgen der regeering. Te moer nu uitlekt dat zij er keunis van draagt dat de nood in Lady smith nijpt, dat het ook in Kaapkolonie niet vooodeelig gaat, en de toestand aar de Oranjerivier, bij Kimberley eene onrust barende wending nam. De troepen van Buller, voor zoover zij niet naar Durban voeren, gingen op marsch naar Kimberley Maar de afstand van Kaapstad naar Kimberley is 647 mijlen; dat is een spoor wtgafstand 4 maal zoo groot als Den Hel derMaastricht. Inmiddels hebben vijftig Russen cn Italianen te Johannesburg zich vrijwillig aangeboden om in de gelederen der Boeren mee te vechten. Wij vernamen nog van een Ocstenrijksch officier en een Frausch officier die op reis gingen met hetzelfde doel. Overigens kunnen wij den lezer niets aanbieden dan eenige opgewarmde Engelsche telegrammen die „natuurlijk" alle even ongunstig zijn voor de Boeren. Zoo dat de Boeren te EBtcourt gebrek aan vo-.dsel krijgen; dat de Basoeto's in opstand zullen komen en generaal Buller de Boeren van hun terugtochtswegen zal afsnijden, voor al welke gebeurlijkheden de Boeren zeer bevreesd zijn. Dan dat Ladysmith steeds beschoten wordt doch zonder schade dat hetzelfde ook geldt van Mafeking en Kimberley; dat de Boeren voor Mafeking tot op geweer schotsafstand naderden doch werden terug geslagen dat Cronjé zoowel onder als boven den grond „voorgoed" teruggeslagen is; dat de Engelschen bij Colensobrug een troep dronken Boeren inde pan hakten; dat de bevolking der belegerde steden veilig is in de loopgravendat in Boela- wayo de inboorlingen met geestdrift voor de Engelschen vechtenen vooral het opperhoofd Khama zich zeer verdienstelijk maakten al veertig Boeren gedood zijnenz. Wij zullen niet te lang bij deze be richten stilstaan, indachtig dat de Engel schen niet alleen met lyddietbommen, maar ook met spek kunnen schieten. Met andere woorden, riet alleen moordenaars maar ook bedriegers zijn, Dat de Transvaalscbe regeering waakzaam blijft, bewijst weer een door tiaar uitge vaardigde proclamatie, bevattende de be noeming van ambtenaren voor het algemeen en militair beheer, met het doel leven en eigendommen te beschermen in de streken thans door de Transvaalscbe strijdmacht bezet. De proclamatie was noodig gewor den door 't feit dat in die streken zoo gf- plunderd werd. De Engelsche onderdanen zullen voortaan ongemoeid gelaten worden. De Boeren hebben eindelijk weer eens een gepantserden trein laten derailleeien bij Chieveley, ten zuiden van Estcourt. Daarbij moet zelfs zeer ernstig gevochten zijn. De Engelschen zeggen 't zelf dat zij groote verliezen geleden hebben. De Boe- renartillerie schoot terwijl de twee voorste wagens omvielen, op de Engelschen, \an welke 23 „vermist" worden en slechts 15 terugkeerden. De overige van de 100 man die de gepantserde trein bevatte moeten dus gesneuveld of gekwetst zijn. De Boeten hebben een zevenponder van de marine stuk geschoten. Een zoon van wijlen lotd Churchill (dagbladcorrespondent) werd door hen g^ vangen genomen. De eerste „bezending" Engelsche soldaten die verminkt of onbruikbaar geworden zijn, zijn per stoomschip „Sumatra" uit Kaapstad naar Soutohampton teruggekeerd. En wie weet hoe vele nog zullen volgen! Tweede Kamer. Aan de orde kwamen de amendementen de Beanfort-Schaepmaa, en Lohman-de Visser- Knyper tct redding van de particuliere verzekering. Over 't amendement-de Beaufort zwijgen wij; dat is eigenlijk eenamendementLely. De minister heeft 't voor deze heeren klaargemaakt; zij verdedigden het voor den vorm de mit ister verzette er zich niet hard tegen; een stukje comedie derhalve dat heden eindigen zal met de aanneming van bedoeld amendement. Het spreekt van zelf dat dooi deze be kokstoving het amendement Lohman-de Vis- ser-Kuyper geen kans heeft. De liberalen en 't meerendeel der R omscben hadden bun ideaal in het regeeringsamendement gevon den en 't antirevolutionaire beginsel van vrijlating en steuning als tegenstelling van dooding van 't particulier initiatief, zou zeker wel geen con anwe verdediging vinden bij de naar 't staatssocialisme over hellende of overgeloopen radicale en voor uitstrevend liberale partyen. Toch waagden de heeren Lobman, de Visser en Kuyper nog eens een glasheldere aanbeveling ten gunste voor hunne wijziging waarvan wij de strekking in een vorig tiomuter hebben weergegeven. Het doel van het amendement is den werlgever te veroorloven: lo. zelf het risico te dragen2o ditj over te dragen aan een maatschappij of syndicaat. Het geldt hier vooral de belangen der kleine industrie die zichzelve niet voldoende kan helpen en sluit zich als zoodanig aan bij dat van dhr. de Beaufort, dat echter voor de kleine industrie niets geen oplossing geeft En de heer Lohman liet zich hierbij de lenke opmerking „ontvallen" dat het amen dement-De Beaufort „onder staatstoezicht" geboren was. Hij en de heer Kuyper hebben tegenover 't amendement de Beaufort aangetoond, dat dit, v. ijl daarin gemist wordt de gelegenheid tot overdracht van particuliere verzekering maatschappijen, geheel gericht schijnt op bevoorrechting van de groot-industrie. Wij achten 't echter beter over geen dezer amendementen veel te zeggendaar waarschijnlijk dat van de heeren Lobman c. s. nog wel eenige wijziging tegemoet gaat, en wij het derhalve op dit oogenblik niet genoegzaam kennen. Te Capelle bij Rotterdam heeft Woensdagmorgen een vreeselijke spoorweg ramp plaats gehad. Trein 80bis, komende van Vlissingen, liep ten gevolge van den mist op een stilstaan den trein 60 die naar Utrecht moest. De machinist van trein 80his, De Klerk, van Roosendaal, reed voor het eerst op dien trein en had daarom nog een ma chinist-pilot (stuurman) meegekregen. Het vorige sein bij Capellelaan stond op veilig maar op den weg lagen, om den zwaren mist, nog knalsignalen. Doch twee mannen die hij deze signalen stonden be duidden den machinisten dat zij daar niet op zouden letten Zij reden das door. Te Capelle gekomen zag de machinist dat het signaal op onveilig stond. Hij rem de, doch te laat om de ramp te voorkomen. De trein liep op den stilslaanden trein waarvan de achterste waggon tot splinters geslagen werd. De maohinisten en de hoofdconducteur bleven ongedeerdniettegenstaande de achterste waggon van den eersten trein over de locomotief heen gleed en de locomotief als het nare op zijn achterste gezet werd. Die in den wagen zaten verden er uit ge worpen of gedood of verminkt ofdoodelijk gewond. De locomotief had den waggon die boven op hen terecht kwam letterlijk fijn gestampt als een molen. Het vergruisde hout, glas, platgedrukte, verbogen stukken ijzer, verscheurde kussens, dotten paarden haar, stukken der netten, dat al lag verspreid er naast; en de assen en w;elen van dit rijtuig zaten gedrongen onder de locomotief. En naast den trein lagen twintig gewon den, in den ijzigen mist, kermend of schreeuwend. Dedelijk legde het personeel op den grindweg tnsschen de rails eerste- klassekuRssens, en spreidde dekens over de ongeluhkigen heen. Nergens was hulp in bnurt. Het station ligt wel twintig mi nuten gaans van 't'dorp. Er lag een heel gezin: de beer Van Ham en zijn vrouw en twee kinderen de man met beide beenen afgekneld, de vrouw zwaar gewond, het 6jarig dochtertje gedood, het vierjarig zoontje licht gewond, bloedend uit 't aangezicht. De burgemeester van Capelle nam ter stond maatregelen. Hij liet een goederenwa gen met locomotief uit Nieuwerkerk komen en zoo werden negen van de zwaarst ge wonden op kussensdaariu gelegd. Dokters, inmiddels aangekomen, 't personeel en de ongedeerde passagiers werkten mede; doch wat hielp 't;er was niet eens schoon water. Een geluk bij een ongeluk is dat de volgende wagen die ingedrukt werd leeg was. In 'teerste oogenblik kende men de ge kwetsten en gedooden niet. Hunne her kenningstee kens lagen langs den spoorweg verspeid. Zeven hoeden, een dan eshoed, alle p'afgedrukt, een paar handschoenen, ge broken en ongebroken parapluies, een ge" bit, een geweer, schoenen, monstevs tabak, een kantoorboek, handelende over stuivers- zeep, een kousenband. Het eerste lijk dat opgehaald werd was van den heer Boogerd te Krimpen a. d. Lekdie met een vriend op de jacht ge weest zijnde, samen met dezen en naast hem gezeten, huiswaarts reisde. Hij werd terstond gedood, terwijl de vriend ongedeerd bleef. Twee andere heeren, handelsreizigers, hadden tegenover elkander zittende in een krant zitten lezen en daarna een gesprek aan geknoopt, toen tengevolge van den schok beiden tegen den dijk geslingerd werden. Een hunner brak een arm en bleef overi gens ongedeerd de ander rolde hem na, hevig bloedende, van den dijk af, en wos eenige oogenblikken later een lijk. Hij heette Jansen uit Rotterdam. Onder de lijken was ook een van een liei klein meisje: de jongejuffrouw v. Ham bof vengenoemd. Het iieve kinderhaar woe- over den doek, de beentjes met fijne schoentjes en fyne zwarte kousjes, kramp achtig vertrokken. In 't geheel waren er zesdooden en vijf tien gewonden. Deze laatsten werden na aankomst te Rotterdam per brancards naar }jet ziekenhuis op den Coolsingel fjvervoerd, meesten met onherstelbare schedel breuken. Overal waar de dragers geloopen hadden, lagen de bloedsporen. Tweeder gewonden overleden inmiddels. Onder de overledenen is ook de heer J. Arendsen de Wolf, inspecteur van den arbeid, ook voor Zeeland. Voorts de heer LeIiveldrustend hoofd eener bijzondere school te Rotterdam. Hij was dien dag met den trein waarmee de ramp gebeurde vertrokken, in gezelschap van zijn aan s aande schoondochter, juffrouw Vurtheim naar Groningen, om zijn aldaar tijdelijk woonachtigen zoon te bezoeken. Hij werd door de ramp op slag gedool terwijl de juffrouw gekwetst werd. Maar toestand en die van 8 andere gewonden is redelijk. Nog drie gekwetsten zijn hoogst zorgelijk. De lijken der opslag gedooden zijn per schnitje naar Nieuwerkerk naar 't lijken- huisje overgebracht die van de in 't zie kenhuis te Rotterdam gestorvenen worden morgen ter aarde besteld. Het lijk van juffrouw üving is naar Groningen gebracht. De kwetsuren waren alle aan 't onderlijf in hoofdzaak zijn de beenen verbrijzeld. De heer v. Ham, en dochtertje zijn nu dood. Alleenzijn vrouw en zoontje bleven gespaard. Hy was ambtenaar aan 't tele graafkantoor te Rotterdam. De reeds bejaarde postconducteur v. d. Wal, die zich in trein no. 80 bevond, en sinds jaren den dienst op de lijn Vlissingen Amsterdam waarneemt, kwam met een paar schrammen vrij. Toen het bekende spoorwegongeluk te Vlissingen plaatsgreep was hij juist met verlof afwezig. Onder de lichtgekwetsten is ook de heer T. Faberij de Jonge Bzn. uit Goes, die er met een zeer dikken bloedneus afkwam. Lyddiet en Thoriet. In The Chemist komt het volgende voor over deze beide explosiefstoffen waarvan het eene in den laatsten tijd zoo dikwijls be sproken is. Een Ainerikaansch ingenieur, de heer Tuste, heeft een nienwe explosiefstof Tho riet uitgevonden. Proeven, die genomen zijn, doen vermoeden, dat thoriet even doodelijke uitwerking als lyddiet hebben zal. Men hoopt spoedig een voldoende hoe veelheid gefabriceerd te hebben om aan generaal Otis op de Philippijnen te kunnen sturen. Lyddiet, dat nu in de Transvaal gebruikt wordt, bestaat uit een bereiding van potas sium picract, en komt bij kans geheel overeen met het Fransche meüniet, Picrinzuur, het voornaamste bestandeel, is een intens geel en vergiftig koolteerprodnct en wordt als kleurstof gebruikt. In geoefende handeD is bet een zeer betrouwbare explosiefstof en het is waarschijnlijk door de Boeren niet gebruikt omdat hun artilleristen de noodige opleidiug en oefening missen. Het is een zeer krachtig explosief middel, zooals proeven in Engeland hebben aange toond. Het doet een granaat in zeer kleine deelen uiteenspatten alles in de nabijheid vernietigende, maar de uitwerking van de ontploffing is zeer plaatselijk. Deensche boter en Engelsche sympathie. Wij hebben onlangs gemeld, dat de Denen voor de Boeren geld ophalen, en dat vele mannen van aanzien, professoren en staats lieden, daaraan deelnemen. Dat heeft schrik gebracht onder de Deensche boterboeren. De uitvoer van Deensche boter gaatgroo- tendeels naar Engeland, daar haalt zy hooge prijzen. Denemarken is vooral een zuivelhe- reidend landwaar moest het nn heen, als de Engelschen boos werden en geen Deen sche boter meer wilden koopen Tien dagen geleden is een commissie van in vloedry ke Deensche kooplui en landbou wers bijeengekomen om Engeland sym pathie te betuigen. Zy besloet voor de Engelsche troepen in Zuid-Afrika 50,000 kisten Deensche boter te geven, en wil be paaldelijk, dat die gift opgevat zal worden als een uitdrukking van de diepgevoelde sympathie voor Engeland, die heersebt in alle Deensche kringen van eenigen (boter-) invloed. Deze Denen zijn van hetzelfde slag als de Zwitser, die dezer dagen in een Znrichsch blad zijn landgenooten de les las, omdat zij zoo hevig voor de Boeren bewogen waren. De Zwitsers waren toch eenpractisch volk Vergaten zij dan, dat Engeland de grootste afnemer van Zwitsersche goederen is? Dat van de reizigers meer [dan 20% En gelsehen zyn, en qualitatief de beste (best betalenden) N. E. C. Ondeetboüwd J. A. VAN NEDERVEEN J. J. CALLIBER. Middelburg, 16 Nov. 1899. Hun, die iets te vorderen hebben van den Jleer J. A. Bevier de Fouw, gewoond hebbende te Haarlem en aldaar overleden den 28 Augustus 1899, wordt verzocht daarvan opgaaf te doen ten kantore van den Notaris J. M. PILAAR, te Goes vóór den 22 November a. s. O Voorm. half 10: Ds. VAN DER VEEN. Nam. 2: Idem. H.C. Z. 12. Onder beleefde aanbeveling deelt ondergetcekeude mede, dat, op HEDEN de Zeeuwsche Stoom wasscherij en Strijkinrichting, Chemische Wasscherij en Ververij „de Volharding" te Vlis singen, aan hem in eigendom is overgegaan en dat de zaak door hem en den heer G. J. KLOPPERS zal worden voortgezet. Vlissingen, 15 Nov. 1899. Notaris LIEBERT te Kapelle zal op des voormiddags 10 uren 'te Wemeldinge ten verzoeke van den heer P. Dekker Jz op het Slagveld. Te beginnen hij Joh. van Stel achter de Kerk. Na aiioop in de herberg bij M. Koest anje te Wemeldinge in Kranendonk op Dekkersl oomgaard. C. de afgesneden in bossen gebonden staande in de bossehen aan den Breeweg, de Kanter en Weelmeet. ten overstaan van den Notaris J. DE VOS e Middelburg, a. 's morgens 10 uren te Serooskerke Ran het Koffiehuis van den heer van Ham. b. 's middags I2V2 uren te Veere op de weide van Castkl van alsPlanken, Platen, Delen, Ribben, Latten, enz. eenige partijen gelegen in de gemeente Sint Kruisthans in gebruik bij den landbouwer P. B. DE BACKERE. KAVEL 1 nabij de hofstede, groot 6.2250 H. of 14 Gem. 022 R. KAVEL 2 Noord van den weg, groot 5.3195 H. of 12 Gem. 008 R. KAVEL 3 Zuid van den weg, groot 4.8220 H. of 10 Ge cc. 270 R. KAVEL 4 Passageulepolder, groot 1.4172 H. of 3 Gem. 061 R. Nadere inlichtingen te verkrijgen en inschrijfbiljetten in te leveren bij den No taris J. LANSEN CROIN te Zuidzande voor of op den 5 December 1899. PS. Inschrijven per 44 A 23 C. e8/ioo of 1 Oud Gemet. ^%lvorens U koopt, bezoekt het groot ste Magazyn van Middelburg, daar de prijzen ongeloofbaar lijn. EIGENAAR. met WOONHUIS, SCHUUR, WA GENHUIS en verdere GEBOUWEN, groot 23 H. 54 A. 17 C. of 53 Gemeten 65 Roeden O.M., gelegen in de gemeente Sint Kruis, thans in gebruik by den landbouwer p. B. de Backeee. Nadere inlichtingen te verkrijgen en inschrijfbiljetten in te leveren bij den Notaris J. LANSEN CROIN te Zuidzande voor of op 1 December 1899. •S. Inschrijven per 44 A. 23 C. *'/io» of 1 oud Gemet. -O AanvangWoensdag 22 Nov.a.s. \j De Notaris Ph. M. DE RONDE BRES- SER te Heinkenszand zal op des voormiddags IOV2 uien te Goes in het koffiehuis ,,de Prins van Oranje" ten ver zoeke van de Erven Mr. J. C. R. van der Bilt en Vrouwe J. G. van der Mandeie, in het openbaar ver- eene kapitale te Kapelle aan den Postweg, genaamd „Hof Maalstee" met in die gemeente gelegen, groot 51,5728 heet. veipacht aan F. van Hoorn tot 1 Maart 1906. EENE KAPITALE staande te Kapelle, in Dij kwel, genaamd „Hof Dijkwel" met aldaar en ia Kloetinge en Schore ge legen, groot 54,1757 heet. waarvan ti end vrij 28,4614 heet. verpacht aan J. Mol tot 1 Maart 1902. te Kapelle aan den Hillewerfweg groot 2.7580hect., verpacht aan A.Nijssen tot rooven oogst 1902. IV. EENE genaamd „de Panhoeve" staande te 's Heer-Arendskerke aan het dorp, nabij het station van den Staatsspoorweg met in 's Heer-Arendskerke en 's Heer-A bts- kerke gelegen, groot 62.7843 heet. waarvan tiendvriji 50,4023 heet, ver pacht aan J. Blok tot 1 Maart 1906. V. DRIE PERCEËLEN en TWEE PERCEELEN beneve na gelegen in de gemeente 's Heer-Arends kerke a&men grootl 1.0992 heet. te veilen in 6 perceelen. VI. TWEE PERCEELEN gelegen in de gemeente 's Heer-Abts- kerke samen groot 2.8490 heet. te vei len in 2 perceelen. VII. in Kruiningen, Kapelle 's Heer-Arends kerke, Heinkenszand, Ovezand, Drie wegen en Borsele, te veilen in per ceelen. Catalogi en kaart van af 25 November te verkrijgen ten kantore van den notaris DE RONDE BRESSER alwaar de pacht- contracten gedurende 10 dagen voor de veiling ter lezing liggen en verdere in lichtingen te bekomen, zyn. (in vijf perceelen) van 8 H.A. 68 A. (22 gem. blooisch) in Kruiningen dicht bij 't station. Verpachtingsvoorwaarden liggen ter lezing bij ondergeteekende alwaar inschrijvings- hiljetten moeten worden ingeleverd voor 3 December. Kruiningen. Aanbevelend, Middelburg, „Nieuwe Winkel", Korte Noordstraat, 's voormidd| Voorstad, ten overstal waarvan gens, 1 Dogcart, Kdroswagi| voor 5 a karren, 7 Arreslederl alsWiel] Banden, Zwingen el Ruim 4(T 8 Boomstai| vliegwiel, veel klein nieuwe Schl en hetgeei| voorschijn Met den Vl wordt te 12 j Notaris Heinkenszana des morgens 1 kerke, op del in de Noord-1 aan den dijk lust FEEDING Al WettiH Levering van| middelen, Hamam. Pr| Soliede ei Wed. I). IVSTKl Markt, ELAST Eerste kwaliteit Barometers, Pai Roomwegers L-*- Dagelijks bij het 3e Rej De aandacht vai gevestigd op de om dienst te neme HOORNBLAZE Infante iie, voor d Personen tusscht een premie van f terwijl de aanbrei gulden) bedraagt. Inlichtingen wor het Garnizoensburf straat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2