KERH SCHO T pond gewicht werden rond om het graf van den madhi er. het kaïnp geworpen. Waar zij den grond raakteu, kwam als uit een vulkaan een vuurzuil naar boven, waar boven wolken van «tof en steenen hingen. Deze bommen zijn het gevaar lijkste wapen, dat ooit in een oorlog is gebruikt. De gassen, die zich na de ontploffing ontwikkelen, zijn vergiftig en levensge vaarlijk. Als een dergelijk projectiel springt dan doodt het door den bnitengewonen luchtdruk, die ontstaat, alles wat zich binnen een radius van 100 M. bevindt. Voor het beschieten van pantserschep '.n deugen zij niet, daar de bommen springen voor zij daarin zyn gedrongen. Daaren tegen zyn zij met veel succes te gebruiken voor het beschieten van aarden werken en steden. De lyddiet-kanonnen, die naar de Kaap zijn gezonden, zijn ieder stuk der Boeren verreweg de baas. Tot nu toe zijn er ree Is 34 d«zer stukken aangekomen. Een Duitsch blad voegt hieraan toe, dat het gebrnik dezer vuurwape en in een oorlog tegen blanken en Christenen bewijst, hoe weinig men geloof moet hechten aan do menschlievendheid en de beschaving der Engelschen, en welk begrip dit in eigen schatting hoogst Christelijk gezinde volk van het Christendom heeft. Een brief uit Transvaal. Van zyn broeder in Zuid-Afrika ontving een lezer van het Handelsblad te Ede een schrijven, waaraan het volgende is ontleend: „Twee dagen voor ik uit Johannesburg vertrok (dus op een Zaterdagavond) wan delde ik met F. naar het station. Minstens 4 a 5000 menschen stonden daar om fami lieleden te zien vertrekken, daar de trein naar Kaapstad 's avonds vertrok en onge veer 1200 mensohen, allen vluchtelingen, medenam. Om een uur of negen reed een lange commandotrein het station binnen om naar de Natalgrens te gaan. Het waren ongeveer 40 wagens; waarvan versoheidene met transportwagens en ambulancewagens beladen worden. Plotselirg klinkt op glashelderen toon het Transvaalsche volks lied door een trompetter geblazen, door de stille lucht. Ik heb nog nooit zooveel menschen als op commando zich om zien keeren en luisteren naar die tonen. Een andere Boer klom op den wagen (de trompetter was op een transportwagen gaan staan) en ging met de Transvaalsohe vlag achter hem staan, en ik moet zeggen nooit heeft muziek mij «oo ontroerd als op dien avond. Eerst die duizenden mensohen die hunne vrouwen en kinderen vaarwel zeiden, waarvan er verscheidene in goede renwagens moesten gaan, dan het idee dat ik ook spoedig moest gaan en F. achterlaten en ten laatste die lange commandotrein met tal van paarden en wzgens en een 600 tot de tanden gewapende Boeren. Nooit zal ik dien avond ve geten. F. legde zyn hand op mijn sohouder em nam zijn pet af, zoo deed ook ik Iets over Generaal Cronjé. De Boeren bewonderen generaal Joubert, maar hij is voor hen aityd „Slim Piet", de tegenstan der van president Kruger, de man, die met de Uitlanders onderhandeld heeft. Cronjé is ruw,boersch; hij vraagtniemands vriendschap en weinigen schenken ze hem uit eigen bewegieg, maar hij bezit het ver trouwen van de Boeren op het oorlogsveld. Hij heeft de Republiek bij Majuba en bij Doornkop gered. Niemand volgt de troe pen zoo gewillig tegen den vijand als Cronjé: hij bezit het oog van den valk voor de stelling van den vijand, den reuk van den jaknals voor zyn zwakke punten. De inval van Jameson heeft indertijd bewezen, hoeveel van den jager er nog in de Boeren steekt. Was Cronjé alleen sol daat, dan had hij den vijand nimmer met zulk een geduld in een zoo noodlottige po sitie kunnen lokken, zooals dat by D 'Orn- kop geschiedde. De afgematte vijanden werden als wild opgejaagd e» in de duis ternis van den nacht als schapen in de kooi gedreven. Ontkomen was onmogelijk. Rechts en links stonden Boeren en hielden hun buksen op de ruiters gericht. De tak- tiek van Cronjé was destijds die van een Olivier Cromwell waardig. Cronjé's zoon werd zwaar gewond, maar slechts een oogenblik zegevierde het vaderlijk gevoel op den plicht van den veldheer. Hij bracht zyn zoon in veiligheid en voor het aanbreken van den dag was Cronjé reeds weder terug, om den vijanden den gena- destoot te geven. Die donkere regenach tige nacht maakte Cronjé tot den lieveling der Boeren, maar de Boeren zijn met hun bewondering spaarzaam en terughoudend. Zij zij" 8een dankbaar volk, zooals de Amerikanen. Geen feestelijke ontvangst, geen eeredegen wachtte Cronjé, toen hij op zijn paard, moede van den langen rit en met bezwaard hart aan de legerstede van den gewonden zoon komend, Pretoria bin nenreed. Geen mensch nam den hoed voor hem af, slechts weinigen spraken hem aan. Hij was immers een Boer en het was dus eenvoudig zijn plicht, de indringers terug te slaan. Had hij de nederlagen geleden, dan had men hem berisptdat hij overwonnen had, was geen bijzondere hel dendaad. Men meende vroeger, dst Cronje moeite deel om president te worden. Maar zijn eerzucht ligt in een anders richting. Hij is de man des veils. Op de heide geboren, verlangt hij niets anders dan er ook te sterven met de buks in de hand, zooals het een jager en soldaat betaamt. Commandant Botha. Commandant Botha, wiens sneuvelen voor Kimberley gemeld werd, waseen der dapperste Boerenaanvoer ders 20 Dec. 1880, by Brekkenhorst-Spruyt hakte zijn comma ido alleen het 94e bataljon Engelschen in de pan. Dien dag schoot hij geen enkele maal zyn geweer ef, zonder zijn man te raken. Hienigen tijd later verdedigde hy de hoeve op den zwarten heuvel bij Pretoria, die eindelijk door een afdeeling Engelschen werd genomen. Men vond hem op vijf plaatsen gewond. Hij overleefde het echter, werd lid van den Volksraadei commandant. Donderboltje. In e Natal Witness komt het volgende verba il voor, dat wij voor rekening la:en van het blad en zyn zegsman. Een reiziger, die uit Johannesburg in Natal kwam en veel in Zuid-Afrika had rondgekeken, vertelde hoe een Boer hem eens had gesproken van een wonderbaar lijke granaat, die het Opperwezen hun ge schonken had en die aan de boomen groeide. De andere meende het beslaan der zon derlinge vrucht in twijfel te mog9n trek ken en de Boer beloofde daarop zijn be zoeker naar de plaats te brengen, waar de bewuste boomen groeiden. Men bereikte een rivierojver, waar een zeer bijzondere boomsoort stond met reuzenbladen van 20 voet, donkerzwart met lichtgroene lijnen; de vr chten deden het meest denken aan cvocketballen, lichtrose gekleurd. Op den grond lagen vele zulke ballen, uitgedroogd en diepblauw van kleur. De Boer nam een der vruchten op, besteeg zyn paard, reed vier myl ver, waadde de rivier in en plaatste daar de vrucht op een uit stekenden rots. Men reed daarop een Hin ken afstand verder, verborg zich in een kloof en legde zich neer. De Boer mikte op de vruchten het vol gend oogenblik was het of een sal vo van artillerievuur losbrak. Het water Bprong woest omhoog en be- spatte de beide mannen, die op een afstand van ongeveer 900 yards verwijderd waren groote stukken rots vielen tot dicht op hen neer. Op de plaats van de outploffing zelf vond men ontwortelde boomen en ge splinterde rotsen over een uitgestrektüeid van een kwartmijl. De Boer de' 1de mede, dat de vreeselyke vrucht slechts in deze vallei gioeide en den naam draagt van „Donderboltje". „Wij hebben" zeide hij, „honierden van deze gra naten te Pretoria, die wy zoo noodig zullen gebruiken. Wij zullen trachten ze in het vijandelijk kamp te smokkelen en ze onder de Engelsche ammunitie te mengen, waar ze een ontzettende verwoesting kunnen uit richten. Gaat dat niet, dan zullen wy de granaten langs den weg plaatsen, dien de Engelschen nemen. God en de Mausers zullen het overige doen." In eigen Haard zet de heer J. A. Wormser zyn opstellen over Transvaal voort met eenige opmerkingen over de voor naamste Zuid-Afrikaansche havens. In Kaapstad kunneD de grootste schepen direct aan land aanleggen, behalve by de vreeselijke zuid-ooster stormen des zomers, die dikwyls drie dagen aanhouden. Aliwai South, East London en Durban zijn alle voor stoombooten van eenige noemenswaar dige grootte onbereikbaar. In drie plaat sen wordt men van de groote stoomboot in maanden op de kleinere overgeslingerd, om dan nog een half uur door de bianding te varen. Ten koste van hon lerd duizenden ponden sterling heeft men eindelijk de ha ven van East London zoover gebracht dat sell pen van 300J ton binnen komen kun nen. Maar in Durban is van zoo iets geen sprake. Aliwal South heeft geen an dere verbinding met binnen- of buitenland dan de sto >mboot, die eens in de drie, vier weken er aaulogt, dat wil zeggen een gezicht ver in zee er voor blijft liggen ge durende een paar uren. Aangezien er geen spoorwegverbinding is, komt dat plaatsje voor landing van troepen niet in aanmer king. Port Elisabeth eindelijk is evenmin voor grootere schepen toegankelijk; ook daar wordt men in een „tug" overgeladen om aan land te komen. Alleen in LorenzoMarquez kunneagro«te stoombooteu altijd binn-nvallen dat is nu de haven van Zuid-Afrika. „Ons wil nou die zee zien!" zouden de Boeren gezegd hebben. Als dat gebeuren zal en het is bij lange na niet onmo gelijk dan moet het te Durban geschie den, maar vroeg genoeg om de landing te beletten, die natuurlijk bij uitstek moeielyk wordt, wanneer ze moet geschie len op de boven omschreven manier. 'k Moet me echter zeer bedriegen zoo de Engelschen er veel aan hebben, indien ze het Portugeesche grondgebied kochten of „coupeerden", 't Bezit van die haven is in vredestijd millioenen waardmaar of het veel helpt om zoodoende een weg naar Transvaal te krijgen betwijfel ik zeer. De spoorweg van Lorenzo Marquez naar Pretoria (de geheele reis duurt ongeveer 24 uur) loopt eerst tot Komatipoort door land, dat, dicht begroeid met maagdelijke bosschen, de kweekplaats is van de kwaad aardigste malaria ter wereld, 's Winters (Junieind Augustus) is er nog doorkomen aan, maar 's zomers moeten door de zeereis afgematte troepen daar volkomen ontmoe digd worden, 't Is reeds in veel beter oorden van Zuid-Afrika alles behalve gemakkelijk om aan het klimaat te gewennen, ofschoon het voor éen op de tienduizend op den duur ongezond is. Mair zooals het Portu geesche grondgeb ei daar nu ligt, ontsnapt bijna niemand aan de malaria, die zoo vinnig kan woeden, dat een verblijf van een paar uren voldoende is om voor goed er mee behept te worden. Na Komatipoort stijgt de weg. Maar wat in Natal ten bate van Engeland komt, is hier bovendien in het voordeel der Boeren, dat is van Transvail. De bergpas van Ko- malipoort is grondgebied van de Zuid-Afri kaansche Republiek. Natal zon zich tegen de Boeren kunnen verdedigen (de schrijver had nl. reeds aangetoond, dat Engelan 1 in Noord-Natal te laat is geweest door de Boeren ongehinderd de passen te laten be zetten); Transvaal ligt sterk tegen Portugal. Van verschillende zjden heeft men het bezwaar geopperd, lat Engeland de Boeren- Republieken, door alle verbinding af te snijden, zou kunnen uithongeren. Die Jaar voor vreest, kent Je toestanden in Afrika niet. oor hun levensonderhoud hebben de oeren geen gemeenschap met het bui tenland noodig. Voor h t Engelsche leger moeten millioenen „blikjes" aingevoerd worden, en ook de Republieken gebruiken voortdurend een zeer aanzienlijke hoeveel- heii daar an; maar ze worden niet door de Boeren geledig I, doch door de Uitlan Iers van allerlei natiën. Een „stad" in de Re publieken, eu ook in Natal en de Karp- kolouie, is heel wat anders dau een stad in Europa. De Afrikaners kennen allen Kaapstad als stad; alle overige plaatsen zijn dorpen. Uitge iomen enkele gedeelten, waar de huizen zonder tusschenrui aten gebouwd zyn, liggen in ge eel Pretoria Je woningen als vriendelijke villa's in tuinen. Met de laatste mail kwa.n een brief aan, waarin de schrijver mellt, dat hij en anderen te Johannesburg in hun tuinen de rozenstruiken hobban uitgetrokkeu en in plaats daarvan milies (yl. i. Kafferkoren, i'urksche tarwe) gezaaid. Eenige uren voorbij Eldoradosprui., bij Komatipoort, stuit een indringend leger tegen Waterval Boven en Ouder met zyn tunnel. Ken tnnnel, vooral in Zuid-Afrika, toont, dat er geen andere weg voor de spoorlijn te vinden was. En eindelijk komt men, den weg vervolgende, onder een der forten van Pretoria. Op dat punt loopen de lijnen Lorenzo Marquez en Vereeniging (zuider-grensstation van Transvaal) samen, even boven het kleine bekoorlijke dorpje Fonteinen. Daar is, gelyk de naam aan duidt, een overvloedige wel, die geheel Pretoria van water voorziet. Vlak boven Fonteinen ligt een van de vijf forten, en bestrijkt het plaatsje volko men, ziodat men niet behoeft te vreezen, dat door een Eugelsch leger gemakkelijk de toevoer van water naar Pretoria zou worden afgesneden. Maar voorloopig be hoeven we daarvan niet te praten, want er zijn op 't oogenbiik wel veel meer En gelschen dan Boeren in de hoofdstad, maar als krijgsgevangenen. In zeven-achtste gedeelte van Pretoria zal het zeker ook geschieden en overvloedig „mondkost" opleveren, vooral ook omdat men daar niet van den regen afhankelijk is. Nu is milies wel niet heel lekker, maar voedzaam en gezond, en dat is veel meer dan de meeste belegerde steden redelij ker- wijze kunuen verwachten. Maar,zooals gezegd, wanneer de Eugelsche generaal den raad krijgt, of liever wanneer men hem, indien hij\bereikbaar ware, den raad zou willen geven om van Ladysmith naar Durban te trekken, is hy nog niet precies op weg naar Pretoria. De bevolking van de beide republieken is zeer veel beschaafder dan men over't al gemeen in Europa, met name in ons lieve vaderland, denkt. Men heeft zich voorge steld, dat de Boeren eigenlijk door Enge land overvallen zijn en op niets voorbereid waren. Het tegendeel is waar, zooals nu overvloedig blijkt. De tijd van 1881 tot 1899 is goed gebruikt. DeZuid-Afrikaansche Republiek heeft voor een flinke fabriek van ammunitie te Modderfontein gezorgd. De artillerie, die drie weken geleden door heel Engeland uitgelachen we"d, is nu, van „vrij goed", „goed", „als de onze", „l>eter dan de onze", geworden. Van de artillerie van den Vrijstaat weet ik door eigen aan schouwing, Jut ze uitsluitend door Boeren zonen, onder commando van vreemde, meest Duitsche, officieren, bediend wordt. Nu reeds verluidt, dat de Engelsche ambulance niet zoo goed is als die van de Boeren. Wel, de Republieken hebben zeer goede geneesheeren, en Pretoria bezit een uitne mende inrichting voor verpleging met ver scheidene liefdezusters, 'k Bedoel hiermbi allerminst, dat het „Roode Kruis" overbo dig werk doet. God zegene het! Moge het met tonnen gouds uit Nederland geholpen worden! Maar die denkt, dat hier nu de eerste hulp voor de Boeren aankomt, ver gist zich geheel. De kleuren der republikeinsche vlaggen, Die van deZ.-A. Republiek is de Nederland- sche vlag met een staande groene baan, langs den stok; die van den Oranje Vrijstaat om en om witte eu oranje banen in de lengte, drie oranje en vier witte; boven in den hoek aan den stok een kleine Nederland- sche vlag; de vlag voor de nieuwe republiek van Zuid-Afrika is de Transvaalsche met onderaan een viirde oranje baan. 15 Nov. 1899 De uit Oustlndië teruggekeerde en bij het 3e reginent infanterie ingedeelde le- luit. M. F. Gollenberg komt te Vlissingen in garnizoen. Bij kon. besluit is benoemd tot voor zitter van 't bestuur der waterkeeriog van den calami'eusen Willem Antiapoller J. de Geus. Met ingang van 15 November is de invoer van melkkoeien langs Sel-aete ver boden, en langs Clings (station en dorp) weder geoorloofd. Door Provinciale Staten van Liraburg is tot lid der Eerste Kamer gekozen jhr. A. H. H. A. Michiels van Kesienicli met 40 van de 42 stemmen. De heer Victor de Stuers hal 1 stem. Bij Kon. besluit is bevorderd tot opziener 2e klasse der visscherijen op de Sobelde en Zeenwsche Stroomen,F Lauret, thans opziener 3de klasse. Leerplicht. Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs in de Tweede Kamer bedraagt het aantal adressen inzake het wetsontwerp op den leerplicht 1179. Zij zjn terinzage voor de leden gelegd en verdeelt als volgt lo. adressen voor leerplicht en ver plicht herhalingsonderwys, ten getale van 34 2o. éeu adres v^or leerplicht 3o. adressen voor leerplicht, maar tegen verplicht herbalingson lei wijs 9 4o. adresse i tegen verplicht herhalings- onderwijs, 9 5o. een adres tegen verplicht herhalings- onderwijs voor me sjes 6o. adressen, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp en in verband daarmede verschillende verzoeken behelzende 8 7o. adressen, houdende bezwaren omtrent het wets ntwerp, maar daaromtrent goeu bepaald verzoek bevattende 5 8o. adressen, houdende verzoek het wets ontwerp niet aan te nemen, 471 benevens 571, byna aile ingezonden do.<r R. K. pastoors en hunne .arochianen, alsmede andere LL K geestelijken, R. K. ke k-, arm- en soli ralbestu en, R. K. onderwijzers onderwijzeres.en en oulers van school gaande kinderen, velschillende R. K. ver- eenigingen en stichtingen; 9o. adressen, hou lende het verzoek het wetsontwerp niet an te nemen, en waarin, behalve de in andere adressen genoemde bezwaren, nog argumenten tegen het ont werp worde i aangevoerd of bijzondere mededeelingen e.i wenschen worden ge daan, 53. Omtrent 17 airessen is vroeger reeds rapport uitgebracht. Genezing van drankzuchtigen. Het aantal slachtoffers van den alcohol is in onze maatschappij, waar de verleiding zoo groot is, zeer aanzienlijk. Weinig wordt er gedaan, om dit aantal te beperken, wat voor een groot deel is toe te schrijven aan de onkunde aangaande den weg, dien men heeft, in te slaan. Hoevele middelen men ook aanwendt om den dronkaard van zijne drankzucht te genezen, er is slechts één, dat op den duur proefhoudend blij kt te zijn en dat is geheel-onthouding van alle alcoho lische dranken (zoowel wijn en bier als sterke drank). Men dient den alcohol zoo ver mogelijk van den drankzuchtige te hou den en daarvoor is het noodig, dat ook de huisgenooten zich het gebruik er van geheel ontzeggen. Nu, wie kan zioh die kleine opoffering als het er eene mag heeten, niet gaarne getroosten terwille van den zwakke. Zeer gewenscht is het, dat een genezing zoekend drinker voor eenige maanden, liefst voor den tijd van plm. 1 jaar, verblijf houdt in eene inrichting a!s Hoog-Hullen, door de „Ver. tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen" te Eelde in Drente gesticht. In dergelijke herstellingsoorden staan de verpleegden onder voortdurend geneeskundig toezicht en worden zij aan genaam bezig gehouden, vooral door tuin- arbeid. 't Spreekt van zelf, dat ook hier de onthouding de machtigste factor voor de genezing is. Er zyn er, die meenen, dat een plotselinge ontuouding voor den drinker noodlottig zou zyn en b. v. aan vallen van delirium te voorschijn zou roe pen. Deze meeniag is met de ervaring echter geheel in strijd zoo werd in 1897 slechts bij 1 van de 24 in Hoog-Hullen op genomen patiënten een lichte aanval van delirnm waargenomen, terwijl toen vroeger verscheidene van die 24 meer of minder hevige aanvallen hadden te doorstaan. Oude Postzegels. De aandacht van bet publiek wordt er op gevestigd, dat frankeerzegels, briefkaar ten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898/99, voor zoover die niet reeds vroeger zijn ingetrokken, met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik zyn gesteld, en dus, nadien datum, waardeloos zijn voor de frankeering van brieven en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of gedeeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefrankeerd of on voldoende gefrankeerd beschouva en met het verschuldigde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen worden na 1 December niet meer verkrijgbaar gesteld en kunnen na 1 Januarie tot 1 Juli a. s. tegen frankeerzegels, respectievelijk brief kaarten en omslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899, worden ingeruild. (Uit deze officieele mededeelingen lezen wij niet dat ook de ongepostzegelde brief kaarten (en enveloppen) waarleloos worden. Alleen de postzegels die er op geplakt worden, moeten van de nieuwe zyn. Red.) Gestorven op de brits. Omtrent den dood van den korperaal schryver P. J. v. Nieuwland van het garnizoen te Medan (Oost Sumatra) die in arrest verkeerende, in een aanval van delirinra tremens stierf, meldt de Sumatra Post het volgende: „De overledene, die naar het schijnt veel misbruik van sterken drank maakte, was wegens dronkenschap tot provoost-straf ver oordeeld en onderging den eersten dag van de hem opgelegde straf vrij rustig. Doch den tweeden dag kreeg hy hallucinaties, zag dieren, ratten, enz. in zijn cel, in het kort: hij kreeg d-> welbekende, verschrik kelijke verschijnselen van den droukemans waanzin, delirium tremens. Hoogstwaar schijnlijk was het uitbreken van diecrissis verhaast door de gedwongen onthouding van alcohol, vero irzaakt door zijne straf, eu de geroepen geneesheer schreef dan ook een drank voor die eenigenalcohol bevatte. Tot zoover goed. „Maar nu zou men verwacht hebben dat de lijder naar het hospitaal zoude wor den overgebracht, tbn einde daar onder voortdurend medisch toezicht te zijn. Dit hadde men ook wel gedaan, maar in het hospitaal is geene gelegenheid om een zoo onrustigen zieke op te nemen, geene isoleer cel. En zoo moest men, nolens volens,den man in zyn hok laten, en déAr is hij dan oona een paardagen van onbeschrijfelijk lijden gestorven. Het verdient opmerking dat men niet heeft bemerkt dat hij stervende was. Den volgenden morgen kwamen ze in zijn hok, en toen lag hy dood. Het vel van zijn ellebogen en van zyn knieën waB er afgeschaafd, in zijn krank- zinnigenangst was hij tegen de muren opg )- vlogen, en toen, toen was hij stil geworden. „Zóó is de/.e m ui gestorven, verlaten van God eu menschen, opgesloten in een hor, als eer. razend wild dier Wie zal den noesten martelenden angst, het schrikkelijk lijden besohrijve i van lie laatste uren, voor hy „stil" werd. „U zeker, zegt de zedepreker, het was „zijn igen schul i"! Maar men kon toch ook voor zieke soldaten die dan door hnn eigen schuld ziek worden, wel dat doen wat noodig is. De brits van een provoost is geen aangenaam sterfbed". (De heer v. N. was geboren te Zierikzee.) Maandag werd het stoffelijk overschot van 't lid der eerste kumer rnr. W. G. baron Brantsen v. d. Zijp te Arnhem ter aarde besteld. Aan de groeve waren o. a. de Commissaris der Koningin in Gelderland, het lid van gedeputeerde staten de heer v. Nispen, en de antirevolutionaire Kamerleden Mackay en v.d. Borch. Op uitdrukkelijk ver langen van den overledene werd bij 't graf niet gesproken. Zyn broeder, baron Brantsen v. Wielbergen, oud-lid der tweede kamer, dankte voor de eerden overledene bewezen. Er heersche, naar men zien kon, diepe rouwe in 'tstille dorpje Schaarsbergen. De vensters van alle woningen waren geslo ten. De mannen droegen 't lijk de vrouwen waren bij de groeve. Aan het sterfhuis werd, mede op verlangen van den overledene, door dr. v. Gheel Gilde- meester, van 's Gravenhage, 1 Corinthen XV gelezen. Een waardig lid der antirevolutionaire party is met dezen oud-strijder heengegaan TWEEDE KAMER. De Kamer is gisteren weinig opgescho ten. Gelukkig werd een heels verbetering aangebracht door de aanneming van 't amen- dement-Kuyper dat de verschillende stroo* mingen in één bedding te leiden w:st. De heeren Drucker, c. s. wilden den tusschentijd vóór e;-.u „ongevallene" sc ade- loosstelling genieten mag tot een week in krimpen. De heeren Troelstra c. s. wilden dien t jd inkrimpen tot d ie dragen. De regeering echter hield vast san den wacht tijd van drie weken. De heer Kuyper diende toen een amen dement in dat deze drie tevreden stelde. De beperking tot drie dagen nam hij over van mr. Troels:rade 70 procent met den ingang op den dag na 'tongeval nam hij over van mr. Druoker; en van 't regee- rings ontwerp den wacbttjd. De voorsteller wees op de groote nooden in een werkmansgezin, waar terstond de vader broodeloos wordt, tegenover hen die bij ongeval niet hun tractement behoeven te verliezen. Dat zyn rede insloeg bewijst wel dat tegen zyn amendement alleen stemden de Katholieken, de minister-kamerleden en oen viertal ou'Miberalen met de vooruit strevend liberalen Meesters en Kool. Art. 22 bepaalt dat 70 procent van't loon wordt uitgekeerd bij ongeval of zooveel minder als de Rijksbank zal uitmaken in verband met 's mans overgebleven geschikt heid. De heer Schaper stelde voor uitkeering van het volle loon. Dit, ea verschillende andere amendementen, alle in 't belang van den invalieden werkman, worden aangehou den. Een er van dat van de heeren De Klerk, de Visser, Brummelkamp, Ketelaar en Troelstra bedoelt om den ongelukkigen jongen man of dito vrouw wier verdere loopbaan door een ongeluk gestuit zon wor den, in zyn volgend leven nooit geheel en al verstoken te laten van de voordeelen die anderen van zyn leeftijd, voortwerkeude, deelachtig kunnen worden. Nog hebbende heeren Lobman, de Visser en Kuyper vijf nieuwe artikelen voorge steld, strekkende den werkgever te veroor loven lo. zelf het risico te dragen, 2o. dat over todragenasn maatschappij, inrich ting of syndicaat. Doet hij het laatste, dan treedt de maat schappij geheel in zijne plaats ophetoogen- blik dat verzekering met haar wordt ge sloten. In beide gevallen wordt de Staat gewaarborgd tegen wanbetaling van den 4~ werkgever of dier voege vod gevolg zijn datj zou ontvangen geheel buiten werkgever des keren bij een f de Bank steed risico's door de van de jaarlij rente uitkeering contante waard contante waard der Maatschappj Na de verwe: dement Kuyper beste oploasing d atief, nog niet brandende gebod en de maatschap die reeds een vooc hunne we schade behoedt. Opbrengst Borsele f 78. Ned. Aangenomen dr. P. H. Kaptd Grijpskerke doon sterdam. Beroep, n te vaer te ünderdel Punseüe cand. tl perveen toiz. l] Ams'erdam. Bedankt voor Vries osnd. te .él Wemelding honden stemming den uitgebracht werden de heerel A. Paauwe (aftr. met 83 stemmen] wijlen den heer eenige verspreid heeren F. Burge J. van der GraJ men. De benoemt aangenomen. Ger Drietal te Lee ds. G. Meijer te Meeden. Beroepen te 1 kenberg te Voor Bedankt voor ds. G. v. Halsema Ch Bedankt voor Schotel te Haarle Doo Beroepen te Gi te Amsterdam. De heer M. Chr. School te Pui directeur der Joha veen (Z. H.) en he genomen. Geslaagd te D| ordeoefeningen de te Tholen. Een der grootste gen, de heer H. staat van faillisseme moet ongeveer l1 terwijl het actief g< rende goederen zw: Voor enkele klein hij betrokken zijn, slag, bovendien zijr brood eloos. Hansweert. brugwachter a. d. sluisknecht te Han te Hansweert J. Po Sohore, en tot brug Schippers werkman Nieuw-en St. J teraad alhier beslot wijze ontslag te ve wijzer A. de Smid en te benoemen den heei Zeldzame fami K. Molenaar en 1 enevens in het nab W. Oosterbaan en v lijk hun 40jari/e et niet zoo zeldzaam is als men bedenkt dat 3 dochters heeft, t< doch;er en 3 zonen deren allen aan elkani wijl niet een der meer kinderen bezit. Te Huihuizen een arme vrouw die een spaarpotje gevon aan rijksdaalders. Te Minnertsj meisje over een pot bezweek binnen enk de gevolgen. Een te Terhorne is Zati en duisternis in een dronken. Te Lo< jongen door onvoorzii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2