CHRISTELIJK- N1EUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. Ho. 20 1899. SondMag 16 looemfiec, IMimiie laargang, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TIJDVERZEN. Engeland en Transvaal. ttVL. :*73i •clken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummersI0,02 s, UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. F ami jfeberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het „groote Amendement". Het „groote amendement 1" Ja voor den slag Was Dr. Kuyper de gevierde van den dag Wieleakdien generaal,die zonder officieren Zoo'n plan kon in de wereld Btiereu 't Was Dr. Kuyper overal, wie steeg tot (zijnen schouder Men roemde hem door heel het land En thanB? O, gunst! De man der „kieine (luyden" Ligt met zijn wetsvoorstel in 't zan 1 Waarom? Waardoor? Verliet hij 'tstijgend (vaandel, Der democraten legerkamp? Wel neen, maar viel het Ministerie, Dan trof ons land de grootste ramp. Ons land Zonk soms de ontkleurde (wimpel, 't Verschoten vaandel dan in 't zand, De vlag van 't liberalenleger? Maar is 't u onbekend, die droef verbleekte (wimpel Is voor dat heir de vlag van 't Vaderland. Werkeloosheid. 'k Zit geduldig enkle jaren Naar ons kalm Den Haag te staren 'k Wacht hervormingswerk van daar; Maar hoe lang ik heb gekeken, 'k Heb geen licht nog door zien breken 'k Hoop weer op een voigend jaar. Eene blijde tijding! Gaat schip op schip naar 't worstlend Afrika Uit Englands havens, moede van het (zwoegen, Stuurt Londen kruit en lood uit woedende (ongena Om te verdelgen hen, die lang zijn (haat al droegen, En gaat er vloot op vloot op vloot met (mannen 't Zuiden in, De grootste vloot komt straks met (kalme ontnuchtringszin, Opdat de oorlogspers, met Kafferlij ke ooren, De nuchtre waarheid geev' en wij de (waarheid hooren. Eén houdt het roer. Zij worden besprongen door moordige horden, In 't Oosten en 't Noorden, in 't Westen (en 't Zuid Het regent er giftige, helsche granaten, Het fluit van de kogels, het dondert van ('t kruit. Geen geld wordt bezuinigdzij moeten er (onder, De wapprendeVierkleur vertredenin't slij k; Het broederhart siddert, hoe zullen ze 't (houden Maar God is veel sterker dan 't mach tigste rijk. Lcjctoe. „Maar ik vraag u ookwelke Boer zou een lied van S. J. du Toit als volkslied van Transvaal ringen, al ware het ook nog zoo loerend schoon, anti-liberaal of wat men maar wil? Van den man die zijn pers aan Rhodes verkocht? Den man, die nu schrjjven durft dat de Boeren onrecht heb ben, en dat God hun wapenen niet zege nen kan? Den man die in zijn boek: Zambezi, in 1896 verschenen, overal waar 't mogelijk is zijn eigen volk ondermijnt en den grootsten Boerenhater Rhodes ver keerlij kt Zoudt gij het Wilhelmus zingen, als Balthasar Gerardts het gedicht had «Laat toch de vraag wat een „Calvinis tische Boer" zingen zou, voor 't-oogenblik justenl Iedere Calvinistische Boer zingt liever het lied van een eerlijken Liberaal, dan dat van een verrader, die zich Calvi nist noemt." Dat is goed gezegd, en wij zijn 't er mee eens. Ook om niet 't gebruik van maar 't gescherm met „Calvinist" tegen te gaan juichen wij 't toe dat zijn woord wordt overgenomenook door de liberale pers. Maar indien die overneming geschiedt om den Calvinist du Toit te helpen brand" merkendan zeggen wijwaoht eens een beetje, bewijs eerst dat du Toit ooit Cal vinist geweest is. Sohrij ver dezes hoorde hem sleohts eenmaal preeken, maar herinnert zich toch heel goed dat ter beantwoording dezer vraag de preek hem niet veel verder bracht. In Den Haag zocht en genoot du Toit bij voorkeur den omgang met ethische predi kanten. Schrij ver dezes had nog al eens gelegenheid het driemanschap Krugerdu ToitSmit na te gaan; en vond dat Kruger in positieve rechtzinnigheid boven de beide anderen, en dn Toit op zijn beurt weer boven den vechtgeneraal uitstak. Op ten Zondagmorgen zag hij hen alle drie hun hotel verlaten. Kruger wandelde als naar gewoonte naar de Chv. geref. kerk Wagenstraat onder 't gehoor van ds. Wisse; du Toit reed naar de Kloosterkerk, vlak bij 't hotel gelegen, om er een predikbeurt te vervullen; en Smit spoorde naar Utrecht om een vriendenkring te bezoeken. Nu bewijst dit wel niet veeldoch misschien toch wel iets. En wij zijn dicht bij de waarheid, wan neer wij deze drie typen ook onder de Transvaalsche Boeren zoeken. Dat alle drie het heil des lands zoeken en daarvoor hun bloed veil hebben, is genoegzaam bewezen. En dat ds. du Toit tot de Engeltchen overliep, ligt dan ook niet in zijn calvi nisme of methodisme, dunkt ons, maar in zijne mindere waakzaamheid tegen de ver leiding van het „Kapitaal." Een Transvaalsche Boer, die de vorige maand mee ten strijde uittrok, neemt per ingezonden stuk in de Transvaalsche bla den afscheid van zyne vrienden, met een geloovig, geestdriftig woord, waarbij hij den achterblijvenden, zij die mogelijk weezen en weduwen staan te worden en hun die uittrokken uitnoodigt Deuteronomi- um 101418 te lezen. Deze merkwaardige woorden nemen wij hier over: Zie, des Heeren onzes Gods is de hemel en de hemel der hemelen, de aarde en al wat daarin is. Alleen heeft de Heere lust gehad aan uwe vaderen, om die lief te hebben en heeft hun zaad na hen, ulieden, uit al de volken verkoren, gelijk het te dezen dage is. Besnijdt dan de voorhuid uws harten, en verhardt uwen nek niet meer. Want de Heere uw God is een God der goden en een Heer der heerendie groote, die machtige en die vreeselijke God, die geen aangezicht aanneemt noch geschenk ont vangt die het recht van den wees en van de weduwe doet. Nu het nieuws heelemaal weg blijft willen onze lezers het zeker wel met'tonde doen. Dat oude heeft den waarborg van meerdere betrouwbaarheid, daar 't meest particuliere correspondenties zijn en geen verzonnen telegrammen van correspondenten. De mail bracht eindelijk eenige Trans vaalsche bladen, verslag doende van de eerste oorlogsfeitendooh waarin niets staat van de ontzaglijke verliezen door de Boeren geleden. Alleen bij Elandslaagte moeten de ver hezen, naar zy zeiven erkennen, groot eer weest zyn. By de verovering of terugdrijving van een gepantserden trein om en bij Mafeking waren zij zelfs somwijlen zoo gelukkig dat niemand getroffen werd. Al meer blijkt dat op 'toogenblik nog steeds wordt gewerkt naar een vast plan dat zelfs door de nederlaag bij Elandslaagtè niet kan verbroken worden. De veronderstelling dat er bij Elands, laagte een afspraak moet bestaan hebben tusschen Meyer en Erasmus, en dat deze laatste hieraan te laat voldeed, big kt juist geweest te zijn. De Boeren werden daar met overmacht geslagen wijl Erasmus' hulp achterbleef. De Nederlandsche en Afrikaan der nieuwelingen en onbedrevene.n waren hierbij in 't vuur zij streden met grooten moed en hidden 't vol van den morgen tot den donker. Verscheidenen ontkwamen in de duisternis, doch nog meerderen wer den gevangen genomen. De Boeren hadden bij Glencoe 10 dooden en27gewonden; deEngelschen 39 dooden en 171 gewonden. Toen Erasmus aanrukte trokken de Engelschen op Dundee terug en nam Erasmus 100 huzaren gevangen. De Boeren waren 1000 man sterk met een batterij, de Engelschen] 4000 man en twee batterijen. Ook de Èngelsohe bladen geven uitvoe rige berichten omtrent den toestand van voor vijf, zes weken. Een hunner berichtgevers schreef 19 Oc'ofcer uit Ladvsmith onder anderen dat zy daar in zoo groote ongerustheid gezeten haddan. Wij hadden hiersehryft hij alleen de Liverpooltroepen en twee batte rijen veldgeschut, een gedeelte van het 18e huzaren en het 5e lanciers. Had Kruger of Joubert toen de Boeren die op de grenB van Vrijstaat gekampeerd lagen, vergund om te doen wat zij wilden, niemand had kunnen zeggen wat er gebeurd zou zijn. Onze (Èngelsohe) strijdmacht stond op zyn best als één tegen vier tegenover den vy and. Was er een ra ..p gebeurd, de Boeren zou den een ontzaglijken voorraad in beslag genomen hebben, in het kamp en aan het station opgehoopt. Nog erger, zij zoudep de nog kleinere krijgsmacht die laatstelijk vooruitgeschoven was naar Dundee geïso leerd hebben om de sterke verdedigingslijn van de Biggerabergen te breken die het noorden van Natal afsluiten alleen door drie moeilijk begaanbare passen doorsneden wordt. Dundee werd evenzoo bedreigd van de ooste lijke grens, waarde Transvaalsche Boeren van Utrecht en Vrijheid veertien dagen geleden aan de overzijde der Buffelrivier samen getrokken waren. Wanneer aldus onze twee vooruitgeschoven posten vernietigd waren, onze voorraad veroverd en onze reputatie onder de Afrikaners en de inboorlingen verdwenen, dan zou de veldtocht al heel slecht begonnen zijn. Voor de Boeren, dus gaat deze Engelschman voort, was het een krygskunstig buitenkansje en zij begrepen dat heel goed. Maar Kruger had gezegd: „laat de vijand het eerste schot doen." Wij waren maar bang, dat het hem niet ge lukken zou deze Boeren in bedwang te honden. Maar het gelukte en wij zijn gered. Dit lezende bekruipt! misschien wel den lezer de gedachtehoe jammer. Vergeten wij eohter niet dat Kruger met zyn God rekende en vast geloofde dat God der Boeren wapenen niet zegenen zou, wanneer zij het eerst begonnen waren- Omtrent Ladysmith klaagt deze Engelsch man dat het er ongezond is, koorts en dyssenterie hebben er geheerscht. Klimaat en drinkwater en vooral veel stof zyn er de corzaak van. „Veteranen uit Soedan", zoo sehryft hij, zuchten van heimwee, als ze aan de zwaite zandstormen terugdenken. Het fijne roode stof komt overal vandaan, en staat nergens voor; het verblindt uw oogen, verstopt uw neus, verschroeit uw keel, totdat de onveranderlijke shilling voor een klein glaasje van 't een of ander u een bespottelijke kleinigheid toeschijnt. Het brengt het mechanisme van uw horloge en dat van uw inwendigen mensch geheel in de war. Het ligt in een laag, met vliegen vermengd, op uw rantsoen. De witte mieren eten de tenten op en bij het ontwaken zyn de mannen bedekt met een laag stof, als kinderen die uit een hooiberg kruipen. Zelfs muildieren krijgen er stui pen van. In dif-land heeft de struisvogel zyn wereldberoemde verteringsorganen tot ontwikkeling gebracht, en geen wonder"... De Engelsche regeering heeft nu bekend gemaakt dat voortaan alle regeeringstele grammen in geheim schrift, code of cijfers, gaande door de Kaapkolonie, aangehouden zullen worden, uitgezonderd die gewisseld tusschen de Portugeesche regeering en den gouverneur der Portugeesche kolonie te Lonrenco Marquez. Men begrijpt de bedoeling van dezen maatregel. Het is om te beletten dat voor taan weer langs diplomatieken weg nieuws dat de Engelschen in Zuid-Afrika willen houden, naar Europa worit overgeseind. Alleen Portugal is vrijgelaten, maar op Portugal kan Engeland ook rekenen. In de Kaapkolonie, waar de Boeren ook niet ongelukkig manoeuveeren tot nog toe, ligt, niet ver van 't station Stormberg, het stadj e Middelburg. Van daar sohreef een oud-Nederlander aan zyn familie hier een en ander omtrent de pas aangekomen Engelsche troepen, dat opmerking verdient Hij sehryft ik heb er een voorbij zien komen; maar ik had er mee te doen. In 'teerst dacht ik dat 't cadetten waren, gezichten als perziken en niets dan vel over been, de meeste hunner met betraande oogen, en sommige met geboeide handen om het wegloopen te be letten 1 Wat zal men nu deze mannetjes stellen tegenover den grooten geharden Boer 1 Iemand te Naauwpoort had ook zulk een trein zien aankomen, en ook hem viel het op dat de meeste roode en be traande oogen hadden, tot zelfs hun kapi tein. Zij klaagden daarover erg. Zy waren niet gewoon aan de hitte en het felle zonlicht. Wat moeten nu, zoo sehryft deze brief schrijver, zulke mannetjes doen als zy tegenover den Transvaalschen leeuw staan in een land waar het nog warmer is dan in Kaapland En iets verder lezen wy „Een Boer zegt altijd: „15 Engelschen is genoeg voor één Boer", en dit ii geen bluf. Zij hebben het herhaaldelijk bewe zen. Je moet ook niet vergeten dat een Boer zijn jeugd niet zoo doorbrengt als wij dat in Europa gewoon zijn te doen. Je moet niet denken dat men kaalkoppen onder hen vindt. Sommigen hunner begint op 70 jaren het haar wat dun te worden, maar gewoonlijk hebben ze geen tijd om kaal te worden, want ze sterven voor dien tijd". „Vele Afrikaanders uit de kolonie zijn al naar Transvaal gegaan, en hoe het hier zal gaan, wanneer de oorlog uitbreekt, weet ik niet. Maar wel weet ik dat dan de Afrikaners hier niet stil zullen zitten, want schier allen hebben bloedverwanten in Transvaal". De Engelschen gaan voort vrijwilli gers voor,het Engelsche leger te werven. Daartoe zyn de ronselaars bezig in Rusland, Duitschland, Zwitserland, Frankrijk en Algiers. In laatstgenoemd land moeten er enkelen voor 10,000 francs per man zyn aangeworven. De aanwerving gelooven wij wel aanmaar de prijs is wel wat hoog voor een Engelsohman. Zooveel betalen zy niet. Uit de laatste berichten is'tnu duidelijk dat de granaten door de Boeren binnen Ladysmith geworpen wel kwaad doen en dat White zonder ammunitie zit. Dat ook de leeftocht schraal wordt, mag afgeleid uit het feit dat Maandag vooreen snede brood drie shilling (f 1,80) betaald werd. Mocht het den Boeren eens gelukken die stad te veroveren! De granaten hebben op verschillende plaatsen al brand gesticht. Het beschieten van Transvaalsche steden is overigens een ondankbaar werk; alle woningen zyn met ijzeren daken gedekt en zeer laag. De Engelschen hebben nu reeds 15 dui zend man te Kaapstad geland, of naar Dur ban overgebracht. Dit wil eohter niet zeggen dat zij nu al dadelijk klaar staan om La dysmith te ontzetten. Besloten is de uniformen der officieren, die thans te Durban geland worden, volko men gelijk te maken aan die der soldaten. Er zullen kwade dagen aanbreken voor de Boeren. Maar reden om den moed op te geven bestaat nog niet. Overigens blij kt uit de jongste rede door minister Salisbury op het feestmaal bij den lord mayor te Londen uitgesproken, dat Engeland nog steeds voortgaat de huid van den Beer (of van den Boer) te verkoopen alvorens „het beest" geschoten is. Salisbury riep uit: wij begeeren geen goud, wij begeeren slechts gelijk recht voor nitlanders en burgers in Zuid Afrika. Wij hebben geen annexatieplannen 1 Wie gelooft dit? Dan zou men de rede van minister Hioks Beach in 't parlement van voor drie weken vergeten moeten zijn, waarin deze staatsman beloofde dat te Pretoria de vredesvoorwaar den onder anderen zouden luiden dat Trans vaal de oorlogskosten betaalt, want Trans vaal heeft goudl Omtrent de trouweloosheden der Engel- sohen verneemt men overigens met den dag meerdere bijzonderheden. Hunne lyddietbommen, dynamiet, samen- sprekingen met kaffers, zyn zoovele zonden die hun lang register vol maken. Heele kisten met dynamiet werden door de Boeren in het hotel van den bevelhebber te Estcourt gevonden, toebehoorende aan het departement van openbare werken in Natal; „natuurlijk" enkel by vergissing daar achtergebleven. Hoe ze daar gekomen zyn wordt echter niet opgehelderd. Wy besluiten met de navolgende be richtjes: Het Basoeto-hoofd MettekQ, met zyn vol gelingen, die den Boeren zyn hulp aanbood, is naar Basoetoland teruggestuurd. Ook de Basuto-hoofdman Joel heeft zich bij de Boeren willen aansluiten. De anderehoofden blijven trouw aan het Engelsche gezag. Een der meest geachte ingezetenen van Pretoria, de bankier Nathan Marks, bij Kruger in hoog aanzien, is door een ver kenningstroep van White gevangen gemaakt als zijnde volgens hem een spion, die te Ladysmith kwam om nauwkeurig den toe stand op te nemen. Deze wederrechtelijke, ongemotiveerde gevangenneming heeft de Transvaalsche regeering zeer ontstemd. Kruger dreigde zesBritsche officieren dood te schieten als Marks gedood wordt. Buller antwoordde, recht te hebben den man ge vangen te houden tot bevredigende uit legging was gekregen. De „Times"-correspondent te Lorengo Marquez had een onderhoud met pater Mathews, den priester die gevangen ge nomen werd by Nicholson's Nek, dochdoor generaal Joubert weder in vrijheid werd gesteld. Pater Mathews verhaalde, dat kort na één uur, in den nacht, de muilezels die met de kanonnen der bergartillerie belast waren, op hol sloegen, door een onbekende oorzaak zij gingen aan den haal en namen de kanonnen mede, doch niet alle ammuni tie. De witte vlag weid bij vergissing ge- hescben dooreen jong officier, die meende dat hij met tien man de eenige overlevenden waren van de afdeeling, terwijl er feitelijk nog 900 man in leven waren. Deze groote vergissing werd de oorzaak van het ge vangennemen van allen, hoewel de officieren en manschappen woedend waren. De correspondent van de Times te Durban seint van 6 November, dat Durban verde digd zal worden door het geschut van de „Terrible". Het transport „Rapidan" is opnieuw uitgezeild. De 160 paarden, die bij den storm gedood werden, zyn door andere ver vangen, en het aantal is tevens tot 500 ver meerderd. De bekende oorlogscorrespondent, dr. Bennett Burleigh heeft na de Soedan- expeditie omtrent de uitwerking van lyd dietbommen het volgende geschreven. De bommen werden uit vijf inch houwit sers gesohoten. Zes projectielen van 50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1