NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- HISTORISCH VOOB ZEELAND. lburg. Ho. 18 SCHOOLHIEUWS- ItUiill. .21 n22 .23 .24 .25 .26 .27 28 n29 .30 jt- VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Engeland en Transvaal. BEKENDMAKINGEN. KEBKtSIEUWS. Safccifaij 11 Hoiem6ec. tlpprftpiirfp Inargang. :6SAAV. ntwerpen s morg. 7.u. LBOOT ter dam. Botterdam. 8 8,- 3,- 7,- 11,- R. .22 'sm. 10,— .29 12,- 'agmorg. vroeg. NS'L OTTERDAM m idd. 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7.30 7,30 7,30 7,30 Yan Botterd. vm. 8,15 8.15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 e tij d. Rotterdam: 'smor. 'smid. 10 10 11 10,30 12 9,— 13 9,— 14 9,30 15 9,30 16 9,30 17 9,30 18 9,30 19 9,30 20 9,30 21 9,30 22 9,30 23 9,30 24 9,30 25 9,30 26 10,— .27 10,— 28 8,30 29 9,— .30 9,30 ENST n Zierikzoe. Spoorweg Go* n Zierikzee: '«morg. s midd .10 7,50 2.15 .11 6.— 2,15 .12 11,30 .13 7,50 2,15 14 7,— 2,15 15 7,50 2.15 .16 6.30 2.15 .17 7,50 2,15 .18 7.50 2,15 .19 11,30 .20 7,50 7,- 7,50 6,30 7,50 7,50 11,30 7,50 7.— 7,50 6,30 2,— 2 2- 2.— 2- 2,- 2- 2- 2- 2,- i I; rschelde. m. 3,35») m. 4,05 1,55 2,15 5, 3,256) 3,45 skens ten hoogst Vlissingen naar kt. »v. clkeij MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De ongunstige berichten in ons vorig nommer zijn niet bevestigd, sommige zelfs zijn in zoover bevestigd dat ook het om gekeerde er uit kan gelezen worden. Waarheid alleen is dat Ladysmitb, Co- lenso, Mafeking en Kimberley nog niet in handen der Boeren zijndoch dat zij hunne krachten verdubbelen om ze te krijgen. Zij zullen ook wel begrijpen hoe nader de Engelsohe troepen bij de Tafelbaai zijn, hoe dringender noodzaak er is om spoed te maken. Omtrent de gevechten van Donderdag en Vrijdag nabij Ladysmith erkent nu toch de Engelsohe regeering zelf dat zij onbe slist bleven. Generaal French heeft heimelijk Lady smith verlaten, waarschijnlijk per gewon- dentrein welks vertrek door Joubert was toegestaan. Men zegt dat French met gene raal Bulier zal raadplegeu om zich over te geven of een hopeloozen uitval te doen. Omtrent de operatie der Boeren in Kaap kolonie kan ook nog niet veel zekers ver teld worden. Wel ziet men dat zij naar een vast, juist, verstandig plan werken en blijken geven van groot krijgskundig (strategisch) inzicht. Indien zij er eens in slagen mochten in het Westen Kimberley te bezetten en in 'tOosten den weg Ladysmith—Dnrban te bestrijken, zij zouden mat te groote zeker heid in 't Zuiden kunnen opereeren. In de Kaapkolonie loopen drie groote spoorwegen noordwaarts van uit Kaapstad, Port Elizabeth en Oost Londen. Zij loopen als 't ware parallel. Nu worden deze drie lijnen door zijsporen vereenigd. Wester en Middelspoorweg door den zijtak De Aar- Naauwpoort en de Middel- en Oosterspoor-, weg niet ver van daar door den tak Mid delburg Stormberg. Nu hebben de Engelsehen Naauwpoort verlaten, en volgens gerucht ook Stormberg. Slaagden de Boeren er nu in de vier genoemde stations te bezetten eigenlijk üeeten zij Junctions (verbindingspunten) dan zouden zij den troepen van Bulier beletten zich daar te vereenigen en hun doortocht zeer bemoeilijken. Laat ons hopen dat het zoo ver nog zal mogen komen. By Aar liggen drieduizend Vrij staters op 't oogenblik werkeloos. Men vreest ten gevolge van de dreigende houding door de Basoeto's aangenomen. Wanneer de Hollanders in Kaapkolonie besluiten konden zich bij de Vrij staters aan te sluiten, zonden zij daar krachtig kunnen optreden onder de leusZuid-Afrika voor de Afrikaners! Het Transvaalsche „vlaggelied" dat wij aan de Villiers toeschreven, is in 200 verre van dezen dat hij er de componist van is. Ds. Du Toit, de bekende man van 't Driemanschap, is er de dichter van. Jammer dat deze man van zoo groote verdiensten thans Transvaal den rug hee.t toegekeerd; en by publiek geschrift de zijde van Engeland koos. Transvaal, zegt hy, heeft ongelijk; en Engeland had 't 0 zoo goed met Transvaal voor Een en ander illustreert de man met Treurige onvastheid. Snelle afloop als der wateren. Dit woord mag wel op ds. Du Toit worden toegepast. Op 68 jarigen leeftijd is op zijn bniten- goed te Schaarsbergen bij Arnhem overle den de heer mr. D. W. G. I. H. baron Brantsen v. d. Zijp. De heer Brantsen v. d. Zyp werd in 1882 lid der tweede kamer voor Zutphen in plaats van mr. Sickeszin 1886 by de Kamerontbinding-Heemskerk werd hy piet herkozen en vervangen door mr. De Banitz of Willink. In 1888 werd hy weer naar het Binnenhof gezonden door het kiesdistrict Sneek dat eerst den heer Oppe- dijk verkoos, doch deze was ook in Dok- kum gekozen, zoodat hy voor Sneek bedankte. By de Kamerontbinding-Tak van 1894 werd de heer Brantsen niet herkozen, doch vervangen door mr. Th. Heemskerk. In Februari 1897 werd by door de Staten van Gelderland gekozen tot lid der eerste kamer. De heer Brantsen was in 1854 aan de hoogeschool te Utrecht gepromoveerd in de rechtenin 1860 werd hy benoemd tot commies van staat bij den Baad van State, terwijl hy tevens diinst deed als Kamer heer by Prins Frederik. In 1867 benoemde hem de koning tot lid der c minissie van beheerder nalatenschap van Koning Willem II. In de Kamer gaf hy dikwijls belang rijke adviezen op diplomatiek en op land bouwgebied. Zijn „fort" was Buitenlandache Zaken. Hy was een warm voorstander metter daad van het Christelijk onderwijs. De heer Brantsen v. d. Zijp had eenige jaren geleden door een val van zyn paard zich zoodanig aan 't oog gekwetst dat dit hem moest worden uitgenomen. PROVINCIAL!- STATEN. (Vergadering van Vrijdag). Afwezig de heeren Kloppers., de S-idt, Moes en v. d. Lek de Clercq. De voorzitter deelt mede dat tot voor zitters en ondervoorzitters gekozen zyn van de 2e afdeeling de heeren Havers en Oggel; in de 3e afdeeling de heeren Pompe v. Meerdervoort en Heysein de le af deeling de heeren Kakebeeke en VanTeij- lingen. Voorts dat nog is ingekomen een Koninklijk besluit, houdende goedkeuring van het besluit der Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpa den. Het voorstel om voor kennisgeving aan te nemen een adres van J. W. del. Campo tot vereeniglng van den Willem, Anna Jacoba en Kramers toéen waterschap wordt aangenomen met 30 tegen 8 stemmen die der heeren v. d. Have, de Bats, Kakebeeke, v. Lijnden, Fokker, Heyse, v. Woelderen en M. Bolle. Dat om afwijzend te besohik- ken op een adres van C. Vrteke c. s. te 's Heer Arendskerke tot verbod van het vissohen met de zegen in de Schengemet 35 tegen 3 stemmen, de heeren Hammacher, v. Woelderen en M. Bolle. Dan om met A. D. Littooy Az. te Middelburg een vergelijk te treffen over de uitgave van het verslag met 34 tegen 4 stemmen, die der heeren Hammacher, van Dam, Heyse en van Woelderen. Voorts een pensioen te verleenen van f 250 aan A. Neerings, stoker by den Provincialen Stoombootdienst, zonder stem ming aangenomen. Hierop dient de heer de Veer eene motie in om eene vaste pensioenregeling voor de ambtenaren vast te stellen. Gedeputeerde Staten hebbgtn er in princi pe geen bezwaar in, maar zij zonden gaarne eene vaste regeling voor eiken tak van dienst in het by zonder willen. De heer de Veer wijzigt zijne motie in dien geest, die aangenomen wordt met 25 tegen 13 stemmen, die der heeren Fruijtier, Moerdyk, IJsebaert, Oggel, Siegers, van Waesberghe Jaassens, Kakekeeke, van Lynden, van Bompu, Fokker, Heyse, Hom- bach en van Buren. Een voorstel om voor de jaren 1900 en 1901 f 500 beschikbaar te stellen voor beur zen aan minvermogenden tot by woning der lessen aan le Bijkslandbouwschool te Goes, wordt verworpen met 25 tegen 13 stemmen. Voor de heeren v. Teijlingon, v. d. Have, de Bals, Erasmus, v. Waesberghe Janssens, van Dam, den Boer de Casembroot, Kakebeeke, van Lijnden, Hombach, M. Bolle en Henneqaiu. Dat om Gedeputeerde Staten te machtigen naar aanleiding van het verzoeK van J. B. Wijf- fels c. s. tot gedeeltelijke wyziging van de zekerheidsstelling voor het onderhoud van den weg AardenburgBelgische greas, wordt zonder stemmi' g goedgekeurd; ook dat om afwyzend te beschikken op het verzoek van den Raad van Westdorpe om verhooging van het toegestane renteloos voorschot voor wegsverbetering; en beslo ten om wyziging te brengen in de voor waarden waaronder aan de gemeente Zuid- dorpe een renteloos voorschot voor wegs verbetering is verleend en een renteloos voorschot van f 8000 te v;rleenen aan de polders van Lynden, groote Hnissens, Willem III en Stoppeldijk tot bekeiing van wegen, van f2500 aan den Dreischor- polder en f 10500 aan de gemeenten Se- rooskerke (S) en Noordwelle voor het maken van een baven van Schelphoek. Na wijziging der begrooting over 1900 sluit de Voorzitter do vergadering in naam der Koningin. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft door verwerping vau het amendement-Troelstra beslist, dat niet alleen de landbouwers, maar ook die met krachtwerktuigen werken, niet bij deze, maar bij een volgende wet zullen verzekerd worden. Men deinsde te rug voor de vaagheid van het begripkrachtwerktuig. Landbouw- specialiteiten als de heeren Bastert, v. Alphen, Zijlmaen Tydeman waren de tolken van deze bevreesden, en terecht. Immers er- zijn verschillende werktuigen bij den land bouw in gebruik, van welke het niet vast staat of zij wel gevaaropleveren. Toch trachtte de heer Kuyper door in diening van een ander gelijksoortig amen dement met meer omlijnde aanwijzing, de landbouwers, die inderdaad met gevaarlijke stoomwerktuigen enz. werken, alsnog in dit ontwerp te brengen; doch ook deze poging mislukte. Alleen de antirevolutio nairen en vrij-antirevolutionaire n, een enkele Katholiek en de heer Verhey stemden er voor. Aangenomen werd, ondanks bestrijding van den heer v. Kempen, doch met zijde- lingsche verdediging door den minister, een amendement-Veegens om den zetel van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam te vestigen in plaats van te 's-Gravenhage, teneinde de Bank te houden buiten den mogelijken invloed van het centraal (amb tenaars-) gezag. Nog enkele andere wijzigingen werden verworpen. Het wordt steeds duidelijker, dat deze wet zal worden aangenomen, met groote meerderheid en een lauwerkrans zal worden om de slapen van de drie ministers, die haar verdedigen, en van de commissie van rapporteurs, voornamelijk van hun voor zitter die, schoon principieel tegen haar gekant, aan de totstandkoming der wet op loyale wijze wil medewerken. Goes. Zy, die genegen zijn als vrij williger bi) ie Nat. Militie voor deze gemeente op te treden kunnen zich daartoe vóór 1 December 1899 op eiken werkdag tu8schen des voormidddags 9 tot des na middags 2 uren ter secretarie aangeven. Zij, die zich als vrijwilligers aanmel den, behooren te zyn ongehuwd of weduw naar zonder kinderen, ingezetenen, licha melijk voor den dienst geschikt, ten min ste 1.56 Meter lang, tusschen 19 en 35 jaren oud, terwyl alleenlijk vroeger ge diend hebbenden tot het volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toegelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der optreding aan de Militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de Militie alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke zy ingeschreven zyn, ten ware zy geene verplichtingen ten aanzien der Mi litie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers over te leggen stukken zyn le een getuigschrift van den burgemees ter der woonplaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Maandag 27 November a. s. 's middags 12 uren 2e het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der Militie voldaan te hebben en bevendien 3e voor gediend hebbende personen; het bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelheb ber van het korps, bij 't welk zy laatst gediend hebben; en 4e voor minderjarigeneen bewijs van toestemming van hun vader of moeder. De Commissie vandeCEconomisehe Spys- uitdeeling, bestaande uit de heeren J. J. Ochtman, voorzitter, B. M. den Boer, E. van den Bosch, F. A. de Ligny, J. A. van Heel, L. A. Knitel, I. D. Fransen van de Putte, S. J. J. de Jonge Mulock Houwer, G. van der Hoek en A. Dekker Jz., Secre taris en Thesaurier, heeft hare werkzaam heden voor het aanstaande winterseizoen hervat en de biljetten ter insohrijving aan de ingezetenen doen uitreiken. Burgemeester cn Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der Commissie, om tot milde bijdrage aan te sporen en ver trouwen, dat de ingezetenen door eene ruime inteekening of bijdrage zullen doen blijken, dat de werking der Commissie en haar voortdurend bestaan op hoogen prijs worden gesteld. De Burgemeester van Goes geeft bij deze kennis aan de burgers der gemeente, dat weder bij Burg. en Weth. is ingekomen eene Kennisgeving van de vereeniging „Hulp en steun voor Weezen van alle ge zindten" oat zy op 20 en 21 dezer alhier eene Collecte zal doen houden. Met het oog opij de vele behoeften die hier te lenigen zijn, ontraadt hij ten zeer ste eenige gifte aan deze Collecte te geven. Hij herinnert hierbij, dat deze en daar mede na verwante vereenigingen bijna elke maand hier colleeteerenen dus Goes ge regeld exploiteeren. Van vele dergelijke vereenigingen is hem bekend dat deze collecten door goed betaalde personen geschieden en evenals de administratie volstrekt niet voor nieis ge voerd wordt, zoodat een groot deel Uwer gaven terecht komt in de zzkken der ad ministrateurs en collectanten, en dns niet besteed wordt aan weezen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Stavenisse door P. J. Steijnz, cand. te Sluis. NR. C.) Boeroepen te Blauwkapel M. Jongebreur caud. te Ouderkerk o. d. IJeel; te Gor- redijk ds. H. T. dn Saar te Lippenhuizen te Willemstad (toez.) ds. J. Weener te Ter Aar; te Bovensmilde H. C. Hogerzeil cand. te Amsterdam; te Wijk aan Zee H. W. Creutzberg cand. te Arnhem te Daarle C. S. Dijkstra cand. te Hilversum. Aangenomen naar Warns en Scharl door B. S. Dijkstra cand. te Hilversum. Bedankt voor Eenigenburn door E. v. d. Broek cand. te Brouweishavenvoor Daarle en voor Eist door B.S. Dijkstra cand. te Hilversumvoor Erichem door J. Magendans cand. te Nijmegen. Door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland zijn tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heeren P. de Looze theol. cand. te Zierik/ee en H. R. Meeuwenbeig theol. cand. te Zeist. Geref. Kerken. Beroepen te Emmer Compascnum ds. P. Koster te Zegwaard te Opbinde Nijega ds. E. J. Koppe te Beetgum. Aangenomen naar Vledderdoor G. Reiners cand. Bedankt voor Hommerts-Jntrijp door ds. A. S. Sohaafsma te Boornbergumvoor Nyensleekdoor G. Reiners cand. te Kallekotet Geslaagd te Venlo voor de vrije- en ordeoefeningen de heer P. de Man, van Middelburg. *<Mt9xa7*«k&4AQxauvN&6aM?'SSB.vi Vlissingen. Door de afdeeling van Patrimonium is besloten geen deel te nemen aan de vorming van een landelijk comité op 12 November a.s. voor het verkrijgen van Grondwetsherziening om zoodoende tot al gemeen stemrecht te geraken. Zij grondt haar besluit op het feit dat „Patrimonium." een werkliedenverbond is dat de behartiging der sociale belangen afscheidt v an politieke agitatie. E11 voorts dat zij in abstraoten zin zeer veel voelt voor het door de anti- rev. voorgestane huismanekiesrecht. Zij komt ook op tegen het vergaderen op Zondag a.s. Hansweert. Hedenmorgen bij het in varen der sluis alhier is de knecht van het Belgisch aakschip „Cecilia" sohipper E. de Cieene door het breken van den staaldraad doodgeslagen. Woensdag voormiddag is op de plaat voor Brulnlsse een groot aakschip, pl. m. 150 last, naar men zegt de Johanna Adriana, sohipper Poppelier van Waspik, geladen met steenkolen, komendeuit Duitsch- land en bestemd voor de gasfabriek te Mechelen aan den grond gevaren, zoo danig dat direct aangeboden hulp van 15 Bruinisser visschers aangenomen en het ach"« gelicht is moeten worden door een gedeeltj der lading over te nemen. M. C. Transvaalsch Geld. De heer J. A. Wormser schrijft aan Het Handelsblad „In uw b;ad wordt nit De Aar (Kaap- kolonie) gemeld dat „Transvaalsch geld niet langer als gangbare munt wordt aan genomen." Vergun my a mede te deelen dat de Engelschen in de geheele Kaapko lonie reeds lang kinderachtig genoeg zijn om goud en zilver met den kop van Kruger te weigeren. „In de bar's in Kaapstad kon men in 1896/'97 geen Transvaalschen shilling in betaling geven. De buffetjuffrouwen knip ten mij met verachting die stukjes weer terug met de woorden: „That's an Oom Paul 1" „Einde November 1896 stond ik 's nachts om half twee aan het station te Middelburg Boad om plaats te nemen naar Pretoria. Dat kostte ruim 5 pd. st.'k gaf zes goud stukken, maar kreeg er drie terug omdat ze Transvaalsch geld waren. Gelukkig had ik nog drie „gangbare" in den zakanders zou het loketje zonder genade mij voor den neus dichtgeworpen zijn. „De Transvaalsche goudstukken hebben innerlijk meer waarde dan de Engelsohe. In de Z. A. B. zyn alle ponden Sterling en onderdeelen gelijk. Maar 't is een be kende zaak dat wie nit de Republieken naar Engelsck^ grondgebied gaat, zorgen moet dat hy En ;elsch goud en bankpapier bij zich heeft „om niet in de kolonie zon der middel van bestaan te zyn." Annecdote van Kruger. Een tijdje geleden had Krnger een paar Boereu uit het achterland op visite en liet hun 'savonds de gouvernementskantoren zien. Er brandde in eeu der kamers een electriseh licht. Toen men het vertrek zou verlaten vroeg Krnger met de hand ophot knopje, waarmede iet licht uitgedraaid wordt, of een der Boeren het licht op dien afstand kon uitblazen. De forsehe kerels spanden zich in om te blazen, maar het lukte natuurlijk niet. Toen zette ook Kruger de longen uit en blies (draaide het knopje om) en het licht was nit. Enorme verbazing der Boeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1