KERKNIEUWS. SCHOOLNIcUWS. Bij de post en telegraphie zijn be vorderd tot commies 3e klaHt-e de co.umie- zen 4e klasse J. F. Peeters te Middelburg en E. J. v. Braband te Ter Neuzen. Ver plaatst de commiezen VV. L. Akrijn van Ootmarsura naar Ter Neuzen; en A. R. Noteboom van Ter Neuzen naar Rotterdam (telegraafkantoor.) Benoem 1 tot 3e beambte ter gemeente secretarie de heer N. Kooyman aldaar. Najaarszitting der Provinciale Staten van Zee'and. Afwezig de heeren Kloppers, de Srniiit, van Dam en Hennequin, de laatste met kennisgeving. Na opening in naam der Koningin door den Voorzitter, en mededeeling van inge komen stukken, doelen Gedeputeerde Staten by monde van den voorzitter, mede a, dat door ben geen gebruik is gemaakt van den post van Hoofdstuk IX der uitgaven van de Provinciale hmshoudelyke begrootingen voor 1898 en 1899 6, dat geene onder- han Iscbe aanbestedingen hebben plaats ge had en c. dat bet verzoek van C. van der Bent te Middelburg, om een renteloos voor schot en subsidie voor een paardentramweg van Hansweert naar Vlake, op diens vezoek eerst in de volgende zomerzitting zal wor den behandeld. Nog zijn ingekomen: een adres van den gemeenteraad van Nisse om een subsidie ad f210 in de kosten der gemeentelijke huishouding voor 1900; en een soortgelyk adres van den gemeenteraad van Veereom een subsidie ad f 325 en van Gedeputeerde Staten verschillende voorstellen welke reeds in ons blad zijn meegedeeld. De uitslag van bet trekken der afdeelin- gen is dat inde eerste zullen zitting nebben de heeren den Boer, M. Bolle, Eokker, van Dam, Erasmus, Kakebeeke, van Teijlingen, Noordijke, Dronuers, Fruijtier, Vader van 's Gravenpolder en Moerdijk, met de heeren leden van Gedeputeerde Staten vanLynden en Siegers; in de tweede de heeren van Deinse, tlollestelle, Huvers, IJsebaert, Maas, Loois, Oggel, Hammacher, J. A. Bol'e, van der Lei de Ciercq, van de Meer en de Veer, metde heeren leden van Gedeputeerde Staten de Casemb oot en Rompuin de derde de heeren van Buren, de Jonge, Moes, Heijse, Pompe van Meerderv ort, deSmidt, do Bats, Hennequin, van Woelderen, van der Have en Hombachmetde hoeren leden van Gedeputeerde Staten Lucasse en van Waesbergbe Janssens. De eerstvolgende bijeenkomst worlt be paald op aanstaanden Vrijdag des morgens ten 10 uren. 2 Chron. 20 12. O, onze God! zult Gij geen recht tegen hen oefenen? want in onB is geene kracht tegen deze groote menigte die tegen ons komt; en wij weten niet wat wij doen zul len, maar onze oogen zijn op U. Dit woord uit 't heilig bijbelblai Vindt men in een gebed vervat, Dat eenmaal koning Josafat, De zoon van Asa heeft gebeden. Het was toen hij zijn rijksgebied Door Ammoniet en Moabiet, Met meerd'ren nog, bedreigen ziet, The hem ten stryde tegentrelen. Hij ziet een sterke legermacht Is legen Juda saamgebracht, Die bij te groot, te talrijk acht, Om met zijn volk den strijd te wagen. Een groote menigte rukt aan Hij voeltIk kan ze niet verslaan, Tenzij de Heer mij bij zal staan; Dit noopt bem's Heeren hulp te vragen. Hij roept daartoe zijn volk bijeen, En man en vrouw en kind spoedt been. Gaan tempelwaarts, om hun gebêen, Met Konings beê God op te dragen. Hij bidt tot aller vorsten Heer: Help oas! zie gunstig op ons neêr! In ons is kracht noch tegenweêr, Op U is aller oog geslagen De Heer der Legerscharen let Op hun ootmoedig smeekgebed; Zegt door Zyn GeestZijt niet ontzet, Vreest niet voor 's vijands legerbenden. Zyt niet verschrikt voor bun ge'al, Daar Ik hen zeker breng ten val, Diar Ik voor Juda strijden zal. Trekt op, 'k zal u verlossing zenden. De Btrijd in Afrika ontbrand, Met 't groot en machtig Engeland, Kan niet dan door des Heeren band Ten goede komen van de Boeren. Wat elk opmerker duid lijk blijk', Hun strijdmacht is te ongelijk, Wat is Transvaal bij 't Britten Rijk! Dwaas e i vergeefsch schijnt'toorlog voeren. Het trot8che Engeland vermeldt: Wij hebben schepen, mannen, geld Door overmacht en wreed geweld Zal men de Boeren gatisc'i verpletten. Dit was de leus van Albion, 't Parool toen men den stiijd begon, Opdat Transvaal zich wachten kon, Den voet den Bri'ten d wars te zetten. Beschouwd dus van der menschen zij, Dan komt irewis Transvaal niet vrij. Zal straks der Britten heerschappij Geheel Zuid-Afrika omvatten. Ten stryde Britten! niet getalmd, En weldra wordt het uitgegalmd: Heel Afrika is ingepalmd,- Behoort aan ons metal zyn schatten. Zal dit zoo gaan? Zal zulks geschicn De zwekke voorden sterke vlièn? Zal men Transvaal verpletterd zieu? De Brit op nieuw zijn roem verhoogen Zal 't oi.recht, (zeker niet altoos) Nog zegevieren voor een poos? God, of Hij rüug'lands zijde koos, Dit naar Zijn wil en raad gedoogen? Wy weten niet wat God besloot, Zijn wijsheil is onpeilbaar groot, Hij legt Zijn doel voor ons niet bloot, Wie kan het Godsbestuur doorgronden? De strijd tnet Spanje viel ons zwaar, En duurde voort zelfs tachtig jaar, Eer 't tijdstip aangebroken waar, Dat God verlossing heeft gezonden. De Christen die zulks gadeslaat, Weet echter dat des Heeren raad Tot in der eeuwigheid bestaat, En niets, of niemand dien kan breken, Dat Hij het gansch Heelal regeert, Het trotsch gemoed in 'tstof verneert, Het ned'rig hart verhoogten eert, De Jjsafal» h^ort op hun smeeken. En daarom licht de Christen 'toog Met Josafat tot God omhoog, Niet steunende op zwaard en boog, Era machtig heir, en Kruppkanonnen. Een held wordt niet door kiacht bevrijd, Een krygsheir wis de nêerlaag lijdt, Als God niet met en voor hen strijdt; Met God beeft Juda overwonnen. En als nu de Transvaalsche Boer. Goed schutter, dapper, sterk en stoer, Niet steunen zal op 't Mauserroer, Maar op den Heer der legerscharen, Dati zal de Oppermajesteit, Die sterren, en ook kogels leidt, Naar Zijne goedertierenheid, Gewis Zijn hulpe doen ervaren. En bidt ons Volk voor de Trans vaal In huis en kerk, in school en zaal, Apart by 't werk, vereend bij 'tmaal, Wordt er oprec't met 't, hart gebeden, Dan z J de God van Israel, Op Zijnen tijd, door Zijn bestel, 't Zy nu of straks, 't zij traag of snel, Voor onze Broeders tusschantreden. Bedrog en list sterkt nooit de hand. Onrecht en leugen noudt geen stand, (lod maakt dit alles eens te schand, Eén woord slecats heeft de Heer te spreken, Hij snijdt den geest der Vorsten af, En breekt aan stna des Heerschers staf, Besluit hun eer en macht in 't graf; Reeds duizendmaal is zulks gebleken. Almachtig God! Uw zegen daal' Op onze Broelers in Transvaal; Stel Engelands heerschzucht perk en paal, Leer het ootmoedig schuld belijden. Uw macht heerscht toch op land en zee Wij zien op U. Hoor onze bêe; Verlos Transvaal. Herstelden vrêe. Uw hand alleen kan hen bevrijden. A. WABEKE. We neldinge, 4 November 1899. Opbrengst Transvaal-Collecte. Kapelle-Biezelinge f 347,65. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Delft (vacature Drost) ds. J. A. v. Boven te Oud-Beijerland, ds. C. J. Leenmans te Zetten, ds. E. J. Homoet, te Ouderkerk a. d. IJsel, ds. H. v. Griet- hu j sen te Oosterwolde, ds. G. Nijhuis te Venendaal en ds. W. v. d. Waal te Overschie. Beroepen te Koevorden J. Magendans cand. te Nijmegen; te Nieuw Stadskanaal dr. E. H. Limborgh te IJborst. Bedankt voor Bovensmilde door P. J. Steijnz cand. te Sluis; voor St. An- honiepolder dorr J. D. Schmitt cand. te Dordrecht. Tot de evangelie-bediening zijn toege laten de cand. J. W. Verburgt B-.., G. Hen- nemann, M. Jongebreur, H. G. W. Bieder, G. de Vries, J. F. Tinholt en J. E. Bijl. Geref. Kerken. Aangenomen naar Tzummarum door R. v. Reenen cand. te Ede. Bedankt voor Oostwold door R. v. Ree nen cand. te E e voor Exmoira door ds. P J. Jongbloed te Ooster Nijkerk voor 's Gravenmoer door ds. C- Lindeboom te Sprang- Geslaagd te Arnhem op bet examen voor apothekersbediende de heer J. C. Pelle Ie Middelburg. Heden promoveerde aan de universi teit te Leiden tot doctor in de rechtsweten schap de beer H. Oele Jzoon, geboren te Kipelle, na verdediging van stellingen. Bruinisse. Een uitnemend geslaagd feest mag het genoemd worden dat aan den heer N. J. Bastmeijer jl. Vrijdagnamiddag in de Chr. School werd aangeboden. Zoo als wij reeds meldden was het dien dag 25 jaieu geleden dat ZEI. als hoofd der Christelijke school werd geinstalleerd en vriendenharten hadden niet verzuimd dezen dag voor den jubilaris zoo aangenaam mo gelijk te maken. Te ha.f twee ure verza melden zich de leerlingen, oud-leerlingen •■n het Bestuur der School in de net ver sierde lokalen om daar „meester" af te wachten en hem hartelijk welkom te heeten Door Ds. van Bueren en den heer D. vaD den Berg Dz. voorzitter van het Schoolbe stuur, werd de jubilaris en zijne echtge- noote van zijne woning afgehaald en in de school binnengeleid. Bij de binnenkomst zongen de aanwezigen ZE 1. toe „Dat 'sHee ren zegen op U daal." De heer van Altena, onderwyzer, luette namens de kinderenden jubilaris hartelijk welkom en feli-iteerde hem met zyn jubileum. Daarna nam Ds. van Bueren hei woord en las Psalm 103 en ginvoor in het gebed, de hulpe des Heeren afsmeekende ook over dit feest. In een hartelijke toespraaa wenschte by den jubilaris geluk namens het bestuur en de vrienden van het Christelijk onderwijs te dezer plaatse, met dezen feestdeg en bood hem namens de Ve>eeniging een cadeau aan bes.aande uit een pendule met cande- labres. Na Ds. van Ba.'ren kreeg de heer J. M. Krijger van Zwolle het woord om ZEI. namens de Oud-leerlingen te felecit e ren. Hartelijk dank gelijfde meester, z> o klonk het, voir het onderwijs dat Gij ora met Gods hulpe hebt mogen schenken. Hoe ouder wij worden en hoe meer wij het leven in zy i werkelijkheid leeren kennen hoe meer wij beseffen dat alleen het Christelijk Onderwijs de grondslag is voor alle werke- lyk leven en geluk. Namens een 200 tal oud-leeiliegen bood hij den jubilaris een ea leau aan bestaande uit een fauteuil en zes bekleede stoele.i. Door den heer van Altena werd ZEd. eene bangl unp aangeboden namens de leer- lii gen die hierop een toepasselijk vers zon gen. Na deze verkreeg de heer Mulder van Zierikzee het woord om zijn collega geluk te wensohen. Niemand beter dan de ambts broeder, zei hij kan op een oogeublik als dit ceseffen wat er in het hart van den jubilaris moet omgaan. Christelijk Onder wijzer to zijn wat sluit het niet in zich maar ook wat vertroosting ligt er niet in het woord op het schoolbord „Ebenhaëzjr". Dit te weten dat trots alien s rya en tegenheid die den Chnslelijken Onderwijzer op zyn loopbaan wachten deze zegsren kan ais bij bij een paal in zijn leven rust „tot hiertoe heeft te Heere ons gsholpen" is de troo.ten bemoediging voor hem die zijn werk volbracht in den naam van z jn Heere Ds. Karres van 's Gravenhage be tuigde zyn blijdschap dat hij by dit feest kon tegenwoordig zijn. Tijdens de heer Karres predikant was te Bruinisse maakte hij kennis met den heer Bastmeijer en deze kennismaking heeft hem nog nooit berouwd. Een vriend mag spreker den jubilaris noe- meiijeen vriend in den waren zin des woords. Genoegelijke, onvergetelijke dagen heeft by destijds in Bruinisse doorgebracht; en wan neer hy het boek der herinnering openslaat vindt hij als z.jn medestrijder den jubilaris vooraan. Gods gunste en zegen bidt spreker den heer Bastmeijer toe in zyn volgend leven. Nadat jnog eene oud-leerlinge den jubilaris een schoou lied had toegezongen verkreeg deze het woord. Meer dan woorden het kunnen vertolken spreekt mijn hart, zoobegonZEd. Wel wist ik dat menig vriendenhart voor mij klopte maar dat my een liefdeen sympathie zou gebracht worden als in deze ure het geval is had ik nimmer durven hopen. Ten volle onderschrijft spreker dan ook wat door Ds. van Bueren gezegd is: „ook dat is van Hem wien moet toekomen alle lof en aanbidding in den hemel en op aarde". Niet dan aan mij die slechts een werktuig was in Zijne Hand maar tot Hem ruische ons loflied „Soii Deo Gloria". ZEd. dankt allen per soonlijk voor kus goede woorden de .en namiddag gesproken en vraagt het gebed van beo ook voor zijn arbeid, opdat God de Heere hein schenken mag nog,vele jaren iu zijn dienst aan deze plaats te mogen arbeiden. De kinleren werden nu onthaald op chocolademelk en koekjes terwijl toepas selijke versjeB gezongen werden waarin zij van hun liefde voor deu meester uiting gaven. Dr. Karres eindigde hetfeest waarallen, jong en oud, zoo heerlijk hadden genoten met dankzegging. Vermelden we nog dat de jubilaris tal van bewijzen van belang stelling en sympathie mocht ontvangen hem zoowel per telegram als per brief overgebr .cht. Van den Burgemeester ont ving ZEd. een schrijven waarin deze zyn beste wensohen en hoogachting den jnbilaris toedacht. RECHT3ZA.&EN Kantongerecht te Goes. In de zitting van 7 November 1899 zyn veroordeeld wegens: jagen zonder acte en vergunningJ. de F. te Baarland, 2maal f5 b. s. 2inaal 4 d. h., verbeurdverklaring niet in beslaggeno men geweer met bevel tot uitl. of te be talen f3 s. 2 d. h. in gesloten jachttijd zich met geladen schietgeweer in veld bevinden z. consent of macht: A. v. H. te Fhilippiae, f5 b. s. 4 d. k., verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f2,50 s. 2 d. h. in veld wilde eendvogel vervoeren z. con- "nt of macht: A. P. te Krainiugen, f3 o. Be 2 d. h., verbeurdverkl. opbrengst ia be- a.lag genomen en verkochte eend; i vissclun zonder actetn vergunningJ. S, e lerseke 2maal f 1 b. s. 2maal 1 d. h., verbeurdverkl. kruisnet met bevel tot uitl. of te betalen fis 1 d. h., en boven lien 2maal f 1 b. s. 2maal 1 d. k., verbeurd verkl. net en visch met bevel tot uitl. of te betalen f 1 en f 0,35 s. 2maal 1 d. h. E. P. te lerseke, 2maal f 1 b. s. 2maal 1 d. k., vei beurdverkl. net met bevel lot uitl. of te betalen f 1 s. 1 d. h.E. M. te lerseke, 2maal f2 b. s. 2maal '2 d. k., verbeurdverkl. net en visch met bevel tot uitl. of te betalen f 0,60 en fl s. 2maal ld, h.; J. r. N. te Btavenisse, 2maai fl b. s. 2maal 1 d. h., verbeur 1 verkl. neten v sell met bevel tot uitl. of te betalen f I en f0,10 s. 2inaal 1 d. h.; J. S. te Hans- weert, 2maa! f 1 b. s. 2maal 1 d. b., ver beurdverkl. net enz. met bavel tot uitl. of te betalen f 2 s. 1 d. k.; M. v. D. te Elle- w utsdyk, 2maal f3 b. s. 2maal 3 d. h. verbeurdverkl. net met bevel tot uitl. of te betalen f 0,50 s. 1 d. h. visschen met on/eoorloofd vischtuig: P. d. J. te Goes, f3 b. s. 2d. h., verbeurdverkl. vischtuig met bevel tot vernietiging; bot visschen in de Schelde met harpoen: L. M. Pi., P. J. v. T. en L. S., allen te Ossendrecht, ieder f5 b. s. 3 d. b. pannen voor oesterbroed uitleggen in Schel de zonder consent: Th. V., J. A. H., J. B., en Ch. V., alle te Weme dinge, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; id. z. te kunnen vertoonen op eerste aan vraag: C. v. I. Jzn. te Kruiningen f 0,50 h. s. 1 d. h. vis when in de Schelde zonder consent: J. C. B. en L B. C izns. te lerseke, ieder f 1. b. s. 1 d. h. grond graven binnen 500 M. afstand van een zeedijk: J. de B. en Th. de B. te Ossenisse, ieder f 5 h. s. 3 d. h. stoomboot ankeren op ten oesterperceel P. C. G. te lerseke, f2 b. s. 1 d. h.; loopen over pad met verboden toegang J. S. te Coiijnsplaat, f 1 b. s. 1 d. h. voor anker liggen zonder licht des nachts: S. de S. te Hansweert, f3 b. s. 3 d. h varen zonder licht des nachtsA. v. D. te Hontenisse, H. B. te lerseke, ieder f 3 b. s. 3d. h. nachtrumoerC. F. te Haasweert, 2maal f3 b. s. 2maal 3 d. b., J. J. F. te Hans weert, f3 b. s. 3 d. h. id. en dronkenschap: C. M. te Oudelande 2uiaal f2 b. s. 2inaal 2 d. h.; zitten op met hond bespannen kar U Kloetinge: C. V. te Kapelle, fl b. s. 1 b. h. rijden over klinkerpad te Krabbendijke P. Z. te Krabbend ij ke, fl b. s. ld. h.; builen noodzaak rijden buiten kunstbaan te KapelleA. L. te Bchore, f 0,50 b. s. ld. h aangespannen paard los laten staan te Wil.'ielminadorpL te Goes, f 1 b. s. 1 d. h.; id. hond te Wemeldinge: Ch. B. te Mid delburg, f 2 b. s. 2 d. h. afwezig blijven als brandweerplichtige bij oefening spuit Goes: J. V. te Goes, f0,50 b. 8. ld. h.M. den H., M. J. B., I. L., W. F. v. R., M. D. F. v. d. W., M. v. K., J. C. V., J. den H., J. C. v. H., C. R. v. L., H. W. B M. L., allen te Goes, ieder f 1 b. s. 1 d. h. dronkenschap en hond vastmaken lantaarn paal te Kapelle: Ch. v. B. te Wemeldinge f5 en fl b. s. 3 en 1 d. h.; dronkenschapH. G. Hz. te 's Heeren- hoek, f2 b. s. 2d. h., P. P. en H. U beiden te Oudelande, A. v. O. Pz. te YVe- melding L. J. W. en A. R., beiden te Goes, ieder f2 b. s. 2 d. h C. K. te Hansweert f5 b. s. 3d. h. id. 'Ze herh. C. v. d. B. ie Hansweert, 7 d. h.; id. 4e herh,.: J. B. Ezn. te Kruiningen, 3 weken b.; id. lie herh.: P. V. te Ellewoutsdyk, 3 weken h. lerseke. D.nsdag is hier vermoedelijk een groot ongelukgebeurd, althans het roei bootje waarmee schipper S. Duinkerks naar „de bank" was gevaren om eeu monster mos sels te halen, is onbeheerd drijvende ge vonden. Vermoedelijk is D.dus overboord geraakt en verdronken; naar zijn lijk wordt gedregd. Te Zierikzee is opgericht eene Burger Kiesvereeniging voor de verkiezing van leden van den geraeenteraa 1, aangezien de bestaande vereeniging wordt gezegd, me de minderheden geen rekening te braden. Arnemuiden. De gemeenteraad ont ving bericht van don minister dat hij geen termen vindt om 't raadsbesluit tot ontslag van den secretaris te vernietigen. De raad benoemde hierop den ontslagen secretaris tot tijdelijk secretaris met 4 tegen 3 stem men, doch vernietigde die stemming weer met 4 tegen 3 stemmen, toen bleek dat de benoeming in strijd was met de wet. De raai benoemde toen als zoodanig den heer M. Quadekker. De heer Jobse bedankte als wethouder, de heer Franse werd hierop benoemd met 4 stemmen tegen 3 op den heer H. v. Esnenaam De heer Franse nam de benoeming aan en werd door den voor zitter hartelijk gelukgewenscht. Een adver tentie tot oproeping van sollicitanten tegen 1 Jan. voor de i etrekking van gemeente secretaris zal in De Gemeentestem geplaatst worden. Goes. In de vergadering van de af- deeling Heinkenszand van de Maatschappij va» Landbouw werd de rekening van de verloting der paardenmarkt in ontvang op f3337,55, in uitgaaf f 3355,10Vs, alzoo een goed slot van f 82,44V2, goedgekeurd. De aftredende bestuu sleden I. G. J. Kakebeeke, jhr. de Jonge en jhr. v. Reigersberg Ver- slui)8 werden herkozen. Besloten werd 125 uit te keerenaan ie leren onderwijzer die de landbouwacte verkry;t. De zuivelconsulent de heer Koert deelde mede dat hij aan het hoofdbestuur zal voor- si ellen de uitschrijving van een wedstrijd iu 'thoulen van melklijsten dat hij een rapport heeft samengesteld omtrent de ver kregen resultaten bij zuivelfabrieken, en dat in Walcheren een zuivelcursusgeopend is. Naar aanleiding dezer laatste mededeeling sprak de voorzitter nog oen Hink woord aan 'talres van den Zuid Bevelandschen landbouw. Siezelinge. Zondagavond ging iu de Geref. Kerk voor een het Kerkgebouw geheel vervullende scuare aauJacutige hoorders, Ds. N. G. Kerssies voor in eeu bidstond voor de Transvauioche broeders. Na opening der vergadering met ootmoe dig diepen ernst v ui liet Heerlijke aller volmaaktste Gebed, las spreker ileu Psalm voor die ook in Pretoria, voor het begin van den oorlog was voorgelezen n. 1. Psalm 80. Tot grondslag zyner rede nam by de woorden van Psalui 68 vers 18a „Gods wageneu zijn tweemaal tien duizend, de duizenden verdubbeld". Hij begon als vergeiy king voor te stellen, den twist dien de herders van Izak hadden met de Filistijnen in het dal van Gerar; ,oe die Filistyueu den eersten en tweeden waterput hem onrechtvaardig ontnamen en verwoestten, doch by den derden put hem ongemoeid lieten. Dit boftld bracht hij uver op de Trans valere en Engeischeii, om van daaruit do geheele geschiedenis van het ontstaan der Transvaal te ontwikkelen, beginnende met de amkomst va. het eerste Hollandsche sch.p aan de Kaap, het lot van de eerste Hollanders, die zich daar vestigden, hoe later ten tijde der Frausche revolutie en daarna, de Engelscuen zien wederrechtelijk van de Kaapkolonie meester maakten, hoe zy later de Boeren (Hol anders) door onbil lijke üandelingen drongen een ander verolyf op te zoeken, hooger op naar het Noorden; Natal, Hottentotten, waar zij zeer siecht werden ontvangen, eeu deel Hunner zelfs verraderlijk werden vermoord, zoodat zij zich, immer op hunnen God vertrouwende, gedrongen gevoelden nog hooger op te trek ken, totdat zy eindelijk de Vaalrivi rover getrokken, na vele wederwaardigheden, maar met kennelijke hulpe van God, zich in die streek, het tegenwoordige Transvaal, voor goed als vrij volk vestigden. Maar nog waren zij van de eigenbaat- zuchtige Eugelschen niet ontslagen, meer en meer werden zy van tyd tot tyd door goudzuchtige Mammon-dienende, karakter- 1 ioze goudzoekers beinoeilijkt en moesten zy met het zwaard in de hanu, steunende en vertrouwende op hunnen God, hunne vrij heid verdedigen, voorlaatst nog tegen don verraderlijken inval van Jameson, tot het eindelyk zoo hoog liep en zij, zoo getart en zoo aedreigd door de gewetenlooze En- gelschen, ter behouiing hunner vrijheid, andermaal genoodzaakt werden het zwaard in de vuist te nemen. Maar hos bier nu ook het Oudholland- sche uitkomt, nog in de Boeren te zijn nl. het vertrouwen op God, toonde spreker aan, wijzende op voorbeelden uit onze eigen geschiedenis dat zulks nimmer te vergeefs gesch edt. Epreker wees op Presi dent Kruger, hoe die godvreezeude Oude, drie uren lang op zyne knieën in den ge- bede lag te worstelen met zynen God. Zeker hebben de Boeren recht en de En- gelschen onrecht, maar al kennen wij den raad Gods niet, dit is toch zeker dat Hy gebeden wil worden, en al kunnen wij de Boeren niet persoonlijk helpen, toch kunnen wy hen helpen met onze gaven, raaarboienal met onze gebeden. Daartoe noodigde spreker aan het eind zijner rede gek >men, dan ook al de legen- woordigen u:t om zich met hem voor het aangezicht Gods te stellen en eindigde hij met de bede, dat het den Heere behagen mocht, de overwinning aan de Boeren te schenken, en kon het zijn ook hun bloed en leven te sparen, en dat zy mochten tot inkeer komen, bekeerd worden, zich veroot moedigen, van hunne ongerechtigheid afkee- ren, schuld belijden voorGod, en leeren bidden ora vergeving van hunne zonden, zoo zou er vrede, ware vrede ook voor hen zyn. Met het plechtig amen besloot hij zijn roerend gebed. By het begiu, tussche-ipoo'.en en einde werden gezongen: Ps. 119 vers 32, Ps. 36 vers l, Ps. 68 vers 9 en 17, Ps. 146 vers 2 en 3. Dat Keizer Wilhe'-m I twee leden van zijn rechterwijsvinger miste, is niet algemeen bekend. De Keizer verloor die op zijii 23e jaar, toen hy als prins van Pruisen op de jacht was in het Lankerbosch, niet ver van Bernau (Brandenburg). De Prins had het ongeluk dat zijn geweer bij het laden afging en hy werd daardoor gewond aan de rechterhand. Men bracht hem in een rijtuig naar Bernau, waar de heelmees ter YY'artenborg hem twee leden van den rechtervoorvinger afzette. Een jaar of vijf later zond de chirurg het afgezette stuk van den vinger, dat hy zorgvuldig had be waard, aan den Prins, die hem, als blijk van erkentelijkheid, twee goulstukken zond. Op de plek, waar het ongeluk gebeurde, staat een gedenksteen, welke de „Keizersteen" heet en als opschiift den datum „16 Decem ber 1819" draagt. Voeder voor kippen. In de Veldpgst wordt er op gewezen, dat op het platteland van Mecklenburg sinds jaren een voeder aan de kippen wordt ge geven, dat het leggen ongemeen bevordert. Drie deelen gekookte eu fijngemaakte aard appelen worden vermengd met twee deelen tarwe- of gerstezemelen het mengsel wordt, na er zuurdeeg bijgevoegd te hebben, goed gekneed, en in den vorm van een brood in den oven niet al te hard gebakken. Bjj het andere voeder krijgen de kippen eiken dag hiervan een weinig, heeft men er veel van, dan kan men de kippen zelfs uitsluitend inet dit baksel voederen. De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2