NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1§. 1899. Mecifag ÜeerÜmdé VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Verworpen. LEESTAFEL Ingezonden. Mededeelingen. Engeland en Transvaal. iLKEir MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02®. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Plaatsgebrek dringt ons over de Onge vallenwet k«rt te zijn. Vermelden wij alvast dat het amendement-Kuyper verwor pen is met 62 legen 32 stemmen. Hoe dit kan Hadden dan niet Kamerleden uit alle richtingen zich voor 't beginsel van dit amendement verklaard Zeker, maar de regeering had geweigerd de uitwerking van dit beginsel op zich te nemen. De bestaande particuliere vereeni- giugeuhet particulier initiatief moesten worden opgedoektde Staat moest en zou alles doen. Ook al deed hij 't duurder en al berokkende hij duizenden schade aan de „kapitalisten" die reeds een goede deug delijke particuliere verzekeringsbank er op na hielden. De regeering weigerde uitwerking van 't beginsel van 'tamendement. Dat 'seen. Maar in de tweede plaats verklaarde ,zy 't amendement onaannemelijk. Dat wil zeg gen als 't aangenomen werd, zou minister Lely aftreden en misschien zijn ambtgenoot van justitie ook. En wie weet misschien, wie nog al niet meer. En toen sloeg al dien libera len voorstanders van 't amendement Knyper de schrik om 't hart. Zij hadden toch al zoo'n verlegen glimlachje getoond toen zij zich onder Knypers vanen schaarden. Zij hadden 't zelfs noodig gevonden er hunne partij excuus voor te vragen of hunne plaats in 't gelid aan verbleeking van 'tantirevoluti onaire vaandel in hun geest toe teschryven. Maar nnLely weg 1 Cort v. d. Linden weg! Alles misschien weg! Ach, myn lieber Augustijn, dat mocht, dat kon toch niet. Ministers weg. Leerplicht weg. Illusies weg! De liberale partij misscnien ook wel voor een tijdje van de baanDe macht weg Neen, nog eens, dat mocht niet. Eu daar zag men ze loopen, de Fokkers, de Meezen, de Tydemans, de Boumans, de Verhey's, nog wel ietwat verlegen groetend hunne wapenbroeders van één dag, maar toch men zag ze wegloopeu uit de anti revolutionaire gelederen. Eu of dr. Kuyper al zei, dat zij dan toch het beginsel van het particulier initiatief zouden helpen redden, door een eenvoudige vingerwijzing, met hun stem voor 't amen dement, zij gingen: de Fokkers zoowel als de Meezen, met de Lohmans en Nolensen in hun midden; en stemden met al wat ter rechter en linkerzijde socialistisch denkt tegen 't amendement. Alleen de keeren Bastert, v. Kerkwijk en Pijnappel bleven met de antirevolutio nairen en vrij-antirevalutionairen (de heeren Van Dedem en Lohman uitgezonderd), met dr. de Visser en een elftal Roomschen den antirevolutionairen leider getrouw. Het was een heele verademing dat 't amendement verworpen was. Maar wacht u voor de gevolgen. 3 Nov. '99. Bij kon. besl. is aan den bekenden milicien Wend gratie verleend van den nog onver vulden straftijd, hem wegens dienstweigeren opgelegd. Bij kon. besluit is benoemd tot raad in het bestuur van den polder „Walcheren" P. Pouwer. Middelburg. In de raadsvergadering van heden Zaterdag zijn aan de orde te 2 uur: Voortzetting behandeling begroo ting. Voorstellen van B. en W. in zake de adressen der politieagenten om verhoo ging van jaarweddeen tot aanstelling van een assistent meer bij het teekenonder- wijs aan de B. A. S. Voorts suppletoir kohier pl. directe be lasting 1899. En gewijzigde tarieven in cake te leveren gas, en te leveren buizen, ♦nx. van wege de waterleiding. Tweede Kamer. Bg de behandeling der ongevallenwet is door aanneming met 40 tegen 32 stemmeD van een amendement van den heer Druc- ker c.s. beslist dat de wet als een werkman ieder die in dienst van den werkgever in diens onderneming tegen loon werkzaam is, waardoor in verzekering vallen allen wier dagloon meer bedraagt dan f4 mits niet hooger dan f 1200 's jaars, zoodat de hoogstbezoldigde personen werklieden zijnde de voordeelen dezer wet genieten. De Ka mer verwierp een voorstel van den heer van Deinse om zelfstandige kleine bazen verzekeringfilichtig te maken. De heer Troelstra heeft zijn voorstel ingetrokken om zeelieden, omdat de regeering zich die ver zekering bg nadere wet voorbehoudt. Opbrengst Transvaal-Collecte. Ovezand f25,25. Nisse f38,30. Driewegen f 21,40. Grijpskerke f 51,15l/s. Meliskerke f53,75. Ierseke f249,74. Kruiningen f 266,36l/s. Schore f 31.60. Zierikzee f 976,98Vs. Middelburg f 2324.64. Leerplan voor de scholen met den Bijbel le gedeelte Bijbel- sche, Kerk en Zendingsgeschie denis; bewerkt door H. Lan- kamp, hoofd eener school te Amsterdam. (Uitgegeven namens de commissie volgens artikel X der Statuten van den School raad voor de scholen met den Bybel. Uitgever J. M. Bredee te Rotterdam. Met sympathie begroeten wij deze uit gaaf. Over een leerplan voor de Cbr. School is al zoovele jaren gepraat en geschreven. Thans komt de heer Lankamp, een zeer kundig paedagoog, met een proeve van uitwerking die zeker met belangstelling zal ingezien en besproken worden door onze Chr. onderwijzers. Het is waar, 1 et gi' g op menige school toch goed met een leerplan op eigen hand. Maar wanneer 't nu niet beter gaat, zal men 't aan zichzelf te wijten hebben. Het leerplan voor Bybelsche-, Kerk- en Zendingsgeschiedenis is niet 't gemakkelijkste, 't is dunkt ons toch 't meest loonende. Man leze de dege- lgke inleiding met stellingen van den schrijver, men zwijge haar niet dood, maar toone dat de leus onzer Chr. onderwijzers ook op dit terrein reeds lang had moeten zijn: Vooruit! Schrijver en uitgever dank dat zij daarbij wel wilden voorgaan. Het dogma van de onfeilbaar heid van den Paus; vastgesteld op het Concilie van 1870 in zijn ontstaan en beteekenis ge schetst. Uit het Duitsch door D. Snyder Jr., predikant te Gorincbem. Rotterdam D. A. Daamen. De Briefwisseling tusschen den Paus en de Koningin bracht 't slapende vraag stuk der Pauselijke onfeilbaarheid weer wat naar voren. De schrijver geeft een naar hij zegt streng geschiedkundige uiteen zetting van 't ontstaan v*n 't dogma der onfeilbaarhetd, den loop van 't concilie te Rome de beteekenis van 't dogma, enz. Of alle conclusiën en veronderstellingen in dit referaat even juist zyn, laten wij in 't midden. Wel erkennen wy gaarne dat de laatste bladzijden van zyn vertoog ons het minst bevredigd hebben. Er straalt iets in door van 't bekende verwijt der ethischen aan de ge-eformeerdenWy den levenden Christus en gij een boek met doode letters. Trouwens de schryver staat niet op gere formeerd standpunthy is van de Duitsch luthersche richting. Evenwel heeft zyn protest tegen 't dogma der onfeilbaarheid aanspraak op waardeering. Tegen dat dogma blij ven wy gereformeerdenvierkant overstaan. Nog vestigen wy de aandacht op den geillnstreerden catalogus van den uitgever Bredee te Rotterdam. Zondagsscholen genie ten 50 procent korting, sby meer dau 10 stuks. De catalogus biedt prachtige boek werkjes, kalenders, tekstkaarten, bloem aar ten en teekeningen, munrsteksten, en andere feestgeschenken aan. Men vrage dien. Ook ontvingen wy een schat van kerst boekjes van de firma Callenbach, tal van drukken en herdrukken met fraaie plaatjes. Ook met schijubaar minder f'raiie chromo- Iitographiëen doch waarvan debelangryk- heid vooral hierin zit dat zij op de drukpers rijn uitgevoerd. Als proeve van hetgeen op 't gebied van platen door middel van de pers geklenrendrukt wordt, kunnen wij uiet anders dan deze uitgaven roemen. Op den inhoud komen wy terug. Ons ontbreekt thans de tijd daartoe. Tweeërlei recht. Leerrede uitgesproken in de Noorder- kerk te Rotterdam 15 Oct. 1899 dooi dr. H. M. v. Nes. Rotterdam J. M. Bredee. Een leerrede, duidelijk 'ttweeërlei-recbts- standpunt uiteenzettend, waaruit in den oorlog tusschen Engeland en Transvaal elk der partijen leeft. De tegenstelling tus schen het recht van den sterkste en de sterkte van 't recht helder doende uitkomen. Met gloed en liefde voor 't recht en voor de oude stamgenooten opkomend zulks aan de hand van de schoone woorden uit Psalm 33 15—19. Een tijdwoord zonder toepas sing, maar daardoor juist aan toepassing zoo rijk. Wy bevelen 't zeer ter overweging aan. De uitgave geschiedt ten bate van 't Roode Kruis. De oorlog in Zuid Afrika. De strijd tusschen Engeland en de verbonden Bóeren-Repu blieken, in zijn verloop ge schetst door L. Penning. Rotterdam D. A. Daamen. Van deze uitgaaf ligt de le aflevering voor ons. De Boeren, de Oorlog, de Schry ver, de Uitgever, zy allen zijn ie factoren tot waarborging van een goed werk. Wie de geschriften van Penning kent, zal erken nen dat hy zeer bevoegd is de worstelingen van deze en volgende dagen voor ons te boek te stellen.De uitgever heeft daarbij een goeden naam op 't gebied van uitvoering. En de Boeren zijn een sympathiek volk, onze Broe ders, wie zou er niet gaarne een rijksdaal der voor over hebben om de geschiedenis van dezen oorlog met tal van platen, kaar ten en portretten en een fraaie in 6 kleuren gedrukte kaart van Zuid Afrika er bij, voor zijne kinderen na te laten. De le aflevering bevat een overzicht van den stryd der eerste trekkers en be vat keurige photographieën van Kruger en van Steijn den president van Vrijstaat. Aantrekkelijk zyn de platen van 't Draken gebergte de Boeren tusschen hunne „Kop jes", Transvaalsche Boerenwagen en der gelijke. Het belooft een schoon boekdeel te zullen werden dat in afleveringen van Blechts tien cents verschijnt. Methodisch knippen door T. Heeringa, N. v. d. Zee-Ab- binga en W. C. Postma. Er wordt in den jaatsten tijd heel wat verbeterd aan het vak „Nuttige Handwer ken". Een duidelijker examenp ogramma geeft de eischen nauwkeurig aan, maar zegt tevensin welke richting het onderwijs moet geleid worden. Het kan niet worden ont kend dat in sommige inrichtingen van on derwijs dit vak een stiefmoederlijke portie krijgt en toch is het, mits practisch onder wezen, van groot nut voor het leven. „Mits practisch onderwezen", dit moet er nood zakelijk bij, 't komt immers voor, dat on mogelijke modellen geleverd worden, die meer in de war sturen dan helpen. Om een onderdeel van het vak, het knip pen grondig te onderwijzen hebben de dames Heeringa, v, d. Zee-Abbinga en Postma een boekje het licht doen zien, uitgegeven door dhr. T. Telenga te Franeker. De naam dezer dames heeft in het noorden van ons land op het gebied der Handwerken een zeer goeden klank. Zij werken in dit boekje bet eerste deel van het examenprogramma uit, n.l. wat het knippen betreft. Het knip pen aar ruitjes, met verhoudingen willen ze niet meer. De ruitjes laten zij vervallen. Maten worden opgegeven, als het niet anders kan. Zoo geven zij geheel den geest van bet programma weer, waar aspiranten na tuurlijk rekening mee moeten houden. Het zal haar dus goed doen, als zy van dit werkje notitie nemen. De onderwijzeressen zullen het evenmin mogen voorbijgaan, zon der er grondige kennis van te nemen. De prijs is slechts40 ct., duslevertgeen bezwaar. Niauwdorp, 29 Oct. 1899. Heden avond werd in de Gereformeerde Kerk alhier een bidstond gehouden voor Transvaal. Onder het zingen van Ps. 36 3 betrad onze leeraar, ds. Donner, den kansel en hield als inleiding op het gebed een boeiende rede naar aanleiding van Ps. 1407, 8 en 9, die met gespannen aandacht door de zeer talrijke schare gevolgd werd. Lettende op de omstandigheden, waarin David deze bede uitsprak, vond spreker gereede aanleiding, om in zeer duidelijke trekken de geschie denis van Transvaal te schetsen, om na het zingen van Ps. 74 18 en 20 de vraag te beantwoorden, wat kannen wij en wat zyn wij geroepen in deze omstandigheden voor de Transvaal te doen. Ten slotte droeg spreker in een vurig gebed de nooden van het bedreigde volk des Heeren op. De col lecte ten bate van gewonden, verminkten en nagelaten betrekkingen bedroeg f 60. Koudekerke. Door onderwijzers en leerlingen der Christelijke school alhier werd voor de Boeren in Transvaal bijeen gebracht en aan het Roode Kruis-Comité overhandigd de som van f23,52. Kapelle. Woensdag had, hy het pas- seeren van den sneltrein, bijna een groot ongeluk plaats. Een rijtuig vin V. met één paard bespannen kwam juist aangereden en aangezien de koetsier niet zag dat de hoornen van den overweg gesloten waren, reed hij er tegen aan zoodat de boom aan stukken brak, en het rijtuig ook zeer veel schade bekwam. De passagiers bekwamen verwondingen aan armen eu beenen, door de glasscherven van de gebroken ruiten. Gelukkig dat juist op dat oogenblik de trein voorbij was, anders was wellicht het ongeluk verschrikkelijk groot geweest. V"an een en ander is procesverbaal op gemaakt. Wissenkerke. Uitslag herstemming op 1 Nov. jl, voor een lid va- den ge meenteraad: ingeleverd 179 biljetten, van onwaarde 6, alzoo geldig uitgebrachte stemmen 173. Daarvan verkregen J. L, Marcusse 79, J. W. van Nieuwenhnyzen 94, zoodat laatstgenoemde is gekozen. Biezelinge. Zondag a.s. 5 Nov. des avonds ten zes ure zal in de Geref. kerk alhier ds. Kerssies optreden tot het honden van een bidstond voor de Transvaalsche broeders. Middelburg. Woensdagavond waren eenige jongens bezig oorlog te spelen. Boeren en Engelschen gingen elkander met gepunte stokken te lijf. Een 13 jarige voor bijganger geraakte daarby in gedrang en out ving zeer ernstige steken in 't gelaat, zelfs zoo dat in 't gasthuis hem een zijner zwaar gekwetste oogen moest worden uit genomen. De 30jarige kellner Heinrich Nolte te Maassluis was gehuwd met de dochter van de hotelhondster wed. v. Wiekern te Rotterdam, Boompjes (hotel „Willemsbrug") doch het huwelyk was ongelukkig; enzoo verliet de vrouw haar man en lam met haar kinderen haar intrek hij haar moeder. Van dien dag af haatte Nolte zijn schoon moeder, die hij als de oorzaak der scheiding beschouwde. Hij begaf zich Woensdag raar Rotterdam, overnachtte aldaar en sloop den volgenden morgen vroeg het hotel zijner schoonmoeder binnen. Hij vond haar op haar kamer en bracht haar daar by eene ernstige worsteling vier zeer gevaarlijke doch niet doodelijke scheerrneesteken in halx en hoofd en aangezicht toe. Daarna snelde de moeder naar beneden waar zij ineenzeeg. Politie en dokters waren spoedig ter plaatse om hun plicht te doen. De dader was naar boven gesneld en had zich met hetzelfde scheermes den strot afgesneden. Hierop had hij een oogen blik in den spiegel staan zien. Van zich zelf geschrokken of mogelijk ook van de politie die hij de trap op hoorde komen, liep hij nog een verdieping hooier naar 't kamertje van etn kellner en wierp zich daar neer op eenige koffers insschen klee- dingstukken. Hij werd nog levend in arrest genomen, doch zijn toestand is hopeloos. Wij lezen in Avionltuia van 20 Oct. 1899 Belangrijk voor kippenhou .'ers. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat het thans de tijd is om de kippen, door doelmatig en krachtig v. edsel, spoedig door den rui te brengen en vroeg weer aan den leg te krijgen. De resultaten by vele der voornaamste en bekende fokkers toonen aan, dat hier voor boven alles uitmunt het beroemde uit alle soorten met eersten prijs bekroonde P. SLUIS' Ochtendvoer. Met daarmede nu te beginnen, kunnen de kippen minstens 1 k U/s maand vroeger dan met graanvoedering alleen, aan den leg gebracht worden. De heer C. J. RiJderhof te Dordrecht gohreef dato 23 Jnni in „Avicultura". „Ik heb nog met geen enkele voeder- soort dat resultaat gehad, dat ik nu heb. Ik voer nl. sinds 1 Jan. het Ochtendvoer van den heer P. Sluis en de uitkomst was meer dan verrassend, daar ik in Jan. reeds 3.5 en na dien tijd gemiddeld 5 eieren per week en per kip hai. Mijne kippen zijn steeds in beperkte ruimte". En dato 7 Oct. in de „Zondagsboek voor stad en land", „Dit voeder is vooral voor opgesloten hoen ders onmisbaar. Ik heb nu nog kippen die, hoewel kaal door den rui, nog steeds le gen. De heer L. Jaspers te Gouda schrijft dato 12 Oct. „Ik heb mijn hoenders al va verschillende handelaars, het voeder gevoederd doch ik vind uw Ochtendvoer prima prima van den eersten dagat'werd het door hen met graagte genuttigd". Men seint uit Pietermaritzburg dat enkele van de 1500 gedeserteerde muilezels met hun last te Ladysraith zijn teruggekeerd. Nog een ooggetuige schrijft dato 7 Oct. uit Pretoria Maar ach, als je dis treinen met vluch telingen gezien hadt Kaapstad was al stampvol en met treinen van 5, 10, 20, ja meer wagens werden nog steeds meer aan gebracht. Er waren geen passagiersrijtuigen genoeg en zij werden meerendeelsop 't laatst vervoerd in open goederenwagens; mannetje aan mannetje stonden zij daarin. Ik heb 2 oveidekte veewagens gezien volgepropt tot berstens toe met met vrou wen en kinderen. Een kind is in de armen eener moeder doodgegaan van kou, gebrek, of beiden, en „ngst. De vrouw hield het doode lichaampje in haar armen en wilde niet dat iemand het aanraakte. Wat zyn die men«chen gestraft voor hun boosdoen en hoevelen zullen voor hun mis dadig drijven nog moeten boeten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1