NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 13 1389. ^Dinsdag 31 (Dctofiw, HMntimife laargarijj. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Ongevallenwet. Engeland en TransvaaL i t v_ 5LKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van I 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Omtrent dit wetsontwerp, thans aan de orde, bedoelende de verzekering veler werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken, kerinne;en wij dat de hoofdbepalingen er van zijn: lo. Alle werklieden, wien niet met opzet of door dronkenschap een ongeval in het bedrijf overkomt, ontvangen als schadeloos stelling genees- en heelkundige behandeling of vergoeding daarvoor volgens nader aan te geven regelen; en voorts een gedeelte van het loon. 2o. Werklieden, wier dagloon hooger is dan 4 gulden en die dus meer dan f 1200 vast loon in hetzelfde bedrijf verdienen, worden niet in de verzekering opgenomen. 3o. De schadeloosstelling, bij ongeval verstrekt, wordt rente genoemd. 4o. De werkman, wien een ongeval is overkomen, ontvangt in geval van geheele ongeschiktheid tot 70 percent van het dagloon, dat hij ht laatst heeft verdiend, en in geval van gedeeltelijke ongeschikt heid een deel der rente in verhouding tot de behouden geschiktheid tot werken. 5o. De volle uitkeering van die rente geschiedt eerst nk een wachttijd van drie wekend. w. z. wanneer drie weken nh het ongeval blijkt, dat de werkman geheel of gedeeltelijk ongesclriktis voor het werken. In de eerste 8 dagen van het ongeval ontvangt de getroffene niets; daarna gedu rende twee wektn, 5C percent van zijn loon. En zoo hij na afloop daarvan blijkt ongeschikt te zijn voor het werk, krijgt hij 70 percent zoolang zijn ongeschiktheid aanhoudt. 6o. De premie voor deze Ongevallen verzekering moet door de patroons betaald worden, niet door de werklieden. 7o. Slechts enkele bedrijven worden bij deze wet van de Ongevallen-verzekering uitgesloten. Uitgezonderd zijn namelijk de werklieden, die werkzaam zijn inde bedrij ven van landbouw, veehoeding, tuinbouw en boschbouw; in het bedrijf van personen- ai goederenvervoer met schepen, bestemd voor den grooten transito-handelen in het visschersbedrijf, uitgeoefend buiten rivieren en binnenwateren. 8o. De uitvoering van de Ongevallenwet wordt opgedragen aan een Rijksverzekering bank, geve.tigd te 's Gravenhage wier kantoren tevens zijn de kantoren der pos terijen; en welke Rijksverzekeringbank bestaat uit drie leden, te benoemen door de Koningin en verantwoordelijk aan den Minister van Waterstaat. 9o. Een Raad van toezicht, bestaande uit ten hoogste negen leden door de Konin gin te benoemen, zal over den toestand en het beheer der Rijksverzekeringbank toe zicht uitoefenen. 10o. Een Raad van beroep of Raden van beroep zullen worden ingesteld. De samen stelling en bevoegdheid van den Raad of de Raden van beroep en de wijze ,van be handeling der beroepen worden geregeld hij de wet. Ho. Het bedrag der premie hangt af -van het gevaar, waaraan de werkman in het bedrijf bloot staat. Het eene bedrijf levert natuurlijk meer gevaar op dan het andereen daarna zal moeten betaald worden. De regeling daarvan is intusschen niet in deze wet opgenomen, maar zal later door de Regeering worden ontworpen. Deze wet is socialistisch, centraliseerend, autocrati°ch, scheppend een nieuwe ambte naren yrannie, ook als politieke macht te vreezen, schadedoend aan 't particulier initi atief en aan de instellingen welke reeds jaren door fabrikanten zeiven in 't leven geroepen werden tot verzekering hunner werklieden. Vooral de principiëele bestrijding van de heeren Kuyper en Lohmaa vorderde 's ministers inspanning. Tegen hunne rede voeringen richtte minister Cort v. d. Linden zijn batterijen. De wijze waarop lokte dan ook van die zijde protest uit, Waarin verschillen echter beide ge noemde opposanten? De een zal trachten door amendementen op 't standpunt der wet deze te verbeteren. De ander ziet geen kans op verbetering en meer heil in afstemming opdat een nieuwe wet worde aangeboden of, waar het Deensche stelsel, de industrie met oplegging van den verzekeringslast, eenvoudig in de wijze van uitvoering wordt vrijgelaten. Het staat op 't oogenblik al even kritiek als in '94 met de Kieswet. Alleen maar de regeering is thans zeker van eene meer derheid, met of zonder amendement. Hetamendement-Kuyperzoubij aanneming de wet vermoorden, gelijk het amendement- De Meijier 't de kieswet deed. En dan ook hier verschil tusschen heele of halve geestverwanten ouderling over de vraag is deze w- t wel te verbeteren en zoo ja moeten wij daartoe niet mede werken opdat de natie weer niet eenige jaren wachte op een verbetering daar de werkman oo broodnoodig om verlegen zit? Op dit laatste standpunt stelt zich de antirevolutionaire partij en dr. Kuypers amendement. De berichten of lieve1' geruchten van Zaterdag en Zondag schijnen niet heel voordeelig voor de Engelschen. Allereerst te Ladysmith. Daar hebben de Engelschen een sterke macht bestaande uit vijf bataljons infanterie, drie regimenten cavalerie, vier batterijen geschut en Natal- sche vrij willigere. Deze is daar ingesloten. Zij waagden een uitval doch de Roeren hadden zulk een sterke stelling ingenomen dat de Engelschen zich haastten buiten schot te komen. Roidom de stad zijn de Boeren bezigden watertoevoer af te snijden. Zij hebben de waterleiding reeds in handen. Nu hebben de menschen nog wel volop water in putten en bakken en zal er hier en daar nog wel een enkele kunnen worden gezocht. Doch dit zal het watergebrek in de naaste toe komst niet voorkomen, Meuschen en vooral paarden, en vooral de gekwetsten kunnen niet zonder water. Daar weten wij hier in Zeeland van mee te spreken. Ook hebben de B„eren de heuvels rondom de stad bezet, een werkje waarin zij de Engelschen waren voor geweest. Een ding van groote beteekenis. Alle burgers der stad zijn ter verdediging opgeroepen dewijl ieder oogenblik de aanval beginnen kan. Ook bij Mafeking waren de Boeren tot nog toe niet ongelukkig. Den 23 October werd de stad door drie Krappkanonnen beschoten, kerst schoten de Boeren veel mis; daarna was de juiste richthoek gevonden en vielen vele bommen in de stad, doch zonder schade aan te richten. Drie kogels troffen echter 't tot hospitaal ingerichte klooster. Na een bombardement van drie uren liet de commandant der Boeren de stad opeischen doch Baden Powell weigerde. Een telegram uit Pretoria meldt echter dat de stad in brand staatzoodat zij het zeker wel niet lang meer maken zal. B j een uitval op 24 October deed de bezetting een uitval doch werd teruggeslagen. De Engelsche commandant Sydney Wehl werd ernstig gewond. Ook hier zijn de Boeren meester van de waterleiding. Verleden Maandagmorgen zijn de Boeren Dundee binnengetrokken. De stedelijke wacht werd verdreven. De burgers kregen den raad zich stil te houden. Niet onmogelijk schijnt dat de Boeren het materiaal en de troepen welke van Port Natal en Pieter Maritzburg naar Ladysmith gezonden waren, hebben onderschept. Twee Engelsche stoomschepen 'Jibengula en Zayaladie de artillerie van Kiapstad moeten overbrengen, zullen, naar in Engel sche maritieme kringen gevreesd wordt, de plaats hunner bestemming wel niet bereiken. Dat er iets niet in den haak is, gelooft men wel, omdat de Engelsche admiraliteit een zoo kennelijk stilzwijgen in acht neemt. Tegenover deze voor de Boeren niet kwade tijdingen staat oen gerncht dat in Vrijstaat een machtige party op den val van president Steyn uit is en uiens ver vanging doorFraser; alsmede dat de Boeren een deel hunner krijgsmacht naar de noord grens hebben moeten zenden, wegens een inval, aldaar door de Rhodesiërs beproefd. De Bjeren hebben derhalve op drie gren zen van nun land de handen vol. Het Duitsclie corps dat bij de verdediging van Elandslaagto zulke verliezen leed heeft zich opnieuw georganiseerd. De c mman- dant die den krijgsgevangen Schiel var- vangt, heet Vun Albedyl. Zij zijn 600 man sterk. Zachtjes aan komen de juiste berichten omtrent de geleden verliezen aldaar. De Boeren hadden 36 dooden en 64 gekwetsten. De Engelschen roemen zeer de goede 1 e- handeling hunnergekwetsteuinde hospitalen door de Boeren artsen en hunne helpers, de gewonde officieren en minderen zijn aan de betere hand. Joubert zond een telegram van deelneming aan White bij 't bericht van het overlijden van generaal Symons. Hij sprak daarbij de bede uit dat God spoedig een einde make aan den oorlog, teweeggebracht door gewe- tenlooze kapitalisten naar Transvaal gekomen om rijkdommen te verwerven, en nu in hun eigen belang anderen misleidend. In den slag bij Glencoe moet 't geschut der Engelschen een moorddadige uitwerking gehad hebben op de Boeren. Er vielen van deze laatstee toch 500 dooden en ge kwetsten Drie van hunne kanonnen wer den gedemonteerd op den top van den Talanahenvel achtergelaten. Men verzekert dat de geheime politie te New.York scherp 't oog houdt op een ge pensioneerd majoor van het Amerikaansche leger, Ames, die bezig moet zijn een flibo- stiers-expeditie uit te rusten om de Transvaiers te hulp te komen. Tot de Nederlanders in Transvaal, die de wapenen hebben opgevat, behoort ook dr. G. A. P. Molengraaff, vroeger hoog leeraar te Amsterdam. Zijn vrouw doet dienst als ziekenverpleegster, zijn 12 jarige zoon als wielrijder om berichten over te brengen. Enkele bataljons Engelsche troepen, genie de luchtscheepvaart, artillerie, enz. kon Zaterdag niet vertrekken, wijl het trans portschip niet klaar was. Er schijnt nogal gebrek aan wèl ingerichte transportschepen. Chamberlain is de oorzaak van den oorlog. Hij heeft alle gewonden en gedoolen op zijn geweten. Maar zeker ter zijner ontlasting, zijn vrouw en ochter zijn naar Natal om onder de gewonde Engelschen te arbeiden. Echt Engelsch. Donderdag zijn ook nog 1500 manschappen en eenige maxims te Kaapstad aangekomen ter ver sterking van de tro pen van White. Wanneer de Engelsche regeering maar vele van deza gelederen wegmaaiende kogelspuiters blijft zenden, zal zij den Boeren nog groote verliezen berokkenen. Zij maar alle hope op den Heere der Heirscharen die 't al regeert en bestuurt, en niet beschaamt wie 'op Zijn machtigen raad en woord vertrouwen stellen. Er loopen geruchten van uitgebroken on geregeldheden in KaapkolonieTranskei. Een aantal Kaffers w«rden gedood; de magistraat werd bedreigd. Aan de Noordgrens (Rhodesia) vernielden de Boeren onder commandant Schneman de spoorbrug te Crocodilepoolsdoch de En gelschen, door maxims en een gepantserden trein gesteund, verdreven de Boeren die 8 man verloren. De Boeren hebben nu de Engelschen by Ladysmith ingesloten, dewijl de spoor weg van Pietermaritsburg tot daar in hunne macht is. Heden zou de nieuwe Commandant- Generaal Bulier met zijn getrouwen te Kaapstad voet aan wal gezet hebben. Hij zal niet naar Natal gaan, doch terstond maatregelen nemen voor een inval in Oranje Vrijstaat, waardoor Generaal White vrij komt, en de „terugtocht der Boeren" waarop de Engelschen natuurlijk vast reke nen, zal worden belemmerd. De indruk der Jingopers is dat Buller de held zal zyn die als een tweele Cesar zich maar zal hebben te vertoonen om de Boeren als kaf te doen uiteenstuiven. Zy verwacht daar een tweede „veni, vidi, vici" (ik kwam, zag en overwon). Kimberley. H t garnizoen in die stad telt 700 man geregelde troepen onder bevel van luitenant kolonel Kekewitch. De De Beers compagnie heeft 2000 blanke werklieden tot een stryd- macht georganiseerd ter verdediging der diamantmijnen onder bevel van den Superin tendent Scott. Van de groote granwe aardhoopen op de diamantvelden zyn verschansingen gemaakt. Voorts is er in de stad een burgerwacht van duizend man; en een korps vrijwillige infanterie en artillerie, en 120 man Kaapsche politie. In het jongste gevecht rondom deze stad blijken de Boeren groote verliezen geloden te hebben. De Engelschen hadden groot profijt vau twee geblindeerde treinen. Hunne manschappen deden van achter deze bom vrije verschansingen vele raakschoten. De Boeren liggende op den spoorweg waren onbeschut tegen hunne kogels. Met grooten moed en doodsverachting wierpen zy zich tusschen de uitvallende bezetting en een gepanfserdeu trein. Doch toen zond de bevelhebber der stad nog zulk een trein en twee kanonnen die groote verwoestingen aanrichtten. De commandant der Boeren, Botha, van Boshof, werd later door de Engelschen dood gevonden, met een kogel in de r.ch erborst. In zyn zak vond men een brief van generaal Weasels waarin hem werd opgedragen in den omtrek het vee op te eischen. Koek. Generaal Koek, die eerst als gesneuveld was opgegeven blij kt slechts gewond te zijn, op twee plaatsenin de dij en in den schouder. Hij en »yn beide broedeis en zyn neef werden allen gewond en krijgsgevan gen gemaakt. Ook zijn zoon. Ben Viljoen en verscheidene veldcornetten die uitgezon den waren om dei spoorweg te vernieti gen, werden allen door de Engelsche maxims gedood. De hooge commissaris vau Zuid- Afrika Sir A. Milnermoet voor den oorlog een dépêche van den president van den Oranje- Vrijstaat op zonderlinge wijze ver hakstukt hebben, naar het doorlachte voor beeld van den Emser dépêche. De dépêche van Steyn, waarin deze zyn bemiddeling aanbood tusschen Engeland en de Zuidafri- kaansche Republiek, moet vervat zyn ge weest in de vreelzaamste en vriendschap- pelykste woorden, waarin by zich sterk maakte, Transvaal te kunnen bewegen, de Britsche suzereiniteit te erkennen, ten aanzien van de betrekkingen van de Trans vaal tot vreemde mogendhed ;n. Kortom president Steyn ontnam met dez3 dépêche ded Engelschen hun laatste voor wendsel tot een oorlog Nu zou Sir Alfred van deze dépêche slechts een kleurloos uittrek sel naar Londen overgeseind hebb-n, met weglating van de verzoeningsgezinde voor stellen en beloften van president Steyn. 30 Oct. '69. Vergadering van den Middelburgschen Ge meenteraad van 28 October 1899. Punten der agenda. I. Voorstel door den heer den Bouw meester in de namiddagvergadering van 25 October gedaan en het aangehouden voorstel der heeren Heyse c. s. tot ver laging van den gasprijs. II. Gemeentebegrooting 1900. III. Suppletoir kohier no. 1 inkomsten belasting 1899. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige zittingen worden gelezen en gearresteerd, behoudens eene kleine rectificatie, naar aanleiding van eene opmerking van den heer Sprenger, dat hy aan het siot der vorige zitting niet alleen van tin- maar ook van ij zerprij zen gesproken heeft. Aan de orde stelt de voorzitter nu het punt sub I en wel het eerste deel, het voorstel den Bouwmeester. De heer (fa Veer opent de rij der sprekers en verklaart namens zijne medeleden, on derteekenaars van het voorstel Heyse, niet met het voorstel den Bouwmeester te kunnen medegaan. Het is hun in te vage bewoordingen saamgevat. Dientengevolge handhaven zij hun eigen voorstel, aan de aanneming waarvan zij voor de gemeente- financiën, zelfs bij verhoogde kolenprijzen, geen risico verbonden achten, te meer nu de toestand dier financiën zoodanig is, dat men niet geaarzeld heeft in de begrooting eene vermindering der opcenten op de personeels belasting op te nemen. De heer E. P. Sohorer hoorde den vorigen spreker gewagen van de vaagheid van het voorstel den Bouwmeester, doch bijbrengt voor zyne bewering geen motieven by. Spreker ook overwoog dat voorstel. Hy is niet beducht voor het bezwaar van den heer A. P. Snouck Hurgronje, in de vorige zitting geopperd, want is er baisse in de kolenprijzen, dan wordt de gasprys ver laagd, is er hausse, dan wordt hy verhoogd. Maar hij heeft een ander bezwaar. Men heeft als norma aangenomen den kolenprijs eenerzijds, den prijs van gas en cokes ander zijds. Naar zijne meening zijn er echter ook nog andere factoren dan de genoemde, waarmede rekening moet worden gehouden, doch waarvan in het voorstel de rede niet is. De heer Heijse merkt op dat met de vaagheil van het voorstelden Bouwmeester bedoeld wordt dat de kwestie van den gas prijs niet opgelost wordt. De heer den Bouw meester zag in zijn voorstel een middel van apaisemantdoch hij vormt zich een verkeerd idéé van het voorstel der vijf leden. Reeds lang is in principe tot verlaging besloten, welnu, de vijf leden achten, met het oog op dengeldelyken toestand der fabriek, het oogenblik thans daarvoor aangebroken; men kan het toch niet ad calendasgraecas verschuiven. Bij aanneming van het voor stel den Bouwmeester zou, bij verhooging der kolenprijzen, juist het tzgenovergestelde plaats hebben van wat de vijf leden met hun voorstel beoogen. ©e heer den Bouwmeester beantwoordt de sprekers. Den heer Schorer merkt hij op dat de factoren, die hij bedoelt, van geen merkbaren invloed kunnen zijn. De fabriek verkeert in goeden staat van on derhoud, zyn er vernieuwingen noodig, dan worden die gevonden uit leeningen' en de overige benoodigdheden zijn alle jaren vrijwel gelijk. Voorzeker zag hij in zyn voorstel een middel van apaisement, voegt hij den heeren de Veer en Heijse toe, want er moet aan die gasquaestie een einde komen. Wel moet hij toegeven dat het geval zich kan voordoen'dat de prijs van gas en cokes verhoogd wordt, maar die verhooging zal drukken op de verbruikers, niet meer op de belastingbetalers, ovengoed als verbruikers alleen van eene verlaging zullen profiteeren. Neemt eens aan dat de kolenprijzen zoo stegen, dat de fabriek met verlies moest werken, brengt dan de bil lijkheid niet mede, dat niet de belasting schuldigen, maar de verbruikers dat verlies betalen De heer de Veer repliceert dat verlaging van den gasprijs, vooral bij den tegenwoor- digen stand der petroleumprijzen, het gas verbruik zal doen toenemen. Het spook beeld echter dat die ga=prijs voor verhoo ging vatbaar en dus niet stabiel is, zal menigeen afschrikken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1