NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH rnlmm lo. 12. 1899. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BEKEND VIAKINGEN- Safeciiag 28 ©cfofiec, DpcrfifiiilB Jaargang. ■XKEiT MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijr, per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Ingeland en Transvaal. Er komen geen berichten. Uit Pretoria geen, en van de Engelschen weinig. En die er komen zijn zoo bescheiden, dat men niet weet wat er van te denken. Vermoedelijk zijn dus de Boeren aan de winnende hand. De Engelsche regeering wordt verdacht beriehten achter te houden over de ge vechten die deze week plaats hadden bij Gle coe en Dundee. Men weet nog altijd niet meer dan dat Yule vin daar is teruggetrokken, Zondag al, en dan hoopt men er bij dat hij zich met White heeft kunnen vereenigen. Eet is een feit, dat een geheel escadron huzaren, Vrijdagnacht na den slag bij Elands laagte om de vluchtende Boeren ie ver volgen, niet is teruggekeerd. Die 60 a 80 officieren en manschappen zijn op de voor hoede van Jouberts troep gestuit; die hen heeft ingerekend. Zij zijn nu te Pretoria. Donderdags, dat is daags voor den slag bij Elandslaagte, veroverden de Boeren aldaar een tr«in bestaande uit. vijf wagens met vijf passagiers, die zij gevangen namen, vee, proviand en uitrusting die zij buit maakten. De Boeren behandelden de gevangenen beleefd, maar de veldkornet dreigde wie hunner wilde ontsnappen met den kogei. Overigens stelde hij ze gerust met te zeggen, dat de Boeren geen wilden zijn. Het waren Transvalere, Vrijstaters en Afri- kaanders uit de Kaapkolonie. Decorrespon dent vond dat zeer als roovers uitzagen; de meesten waren gekleed in broek en hemd, met bonte dassen en groote slappe hoeden, maar zij vielen mee in den omgang. Den volgenden dag zagen zij er nog zonderlin ger uit; want zij hadden zich toen toege takeld met de Engelsche uniformen uit den treinde een had een pet op van een Engelsch officier, een ander sleepte een geweldige sabel achter zich aan. Maar hoe gek zij er uitzagen, de meesten waren groote, sterke kerels. Allen waren in de beste stemming. Den avond, dat de trein genomen was, presi deerde de veldkornet een 'geïmprosiveerd concert. Een speelde op een piano, zijn geweer nog over den schouder, en met luider stemme zongen zij hun volkslied. Pienzelfden avond kwam generaal Kook met een commando van 15C0 man in het kamp. Zaterdag, tijdens 't gevecht, wisten degevangenen te ontsnappen, en deed hierop telegrafisch verslag van zijn bevinding aan' een Engelsch blad. Met grooten schrik vernemen wij dat bij Elandslaagte onder meerdere Nederlanders ook ge sneuveld is de heer C. C. de Jonge, secretaris van het depar tement van onderwijs. De heer De Jonge was door den Volk- raad met 13 tegen 12 Btemmen uit zijn kooge ambt ontzet, ondanks verzet van Kruger. Hij had, gelijk wij reeds gemeld hebben, in het Christelijk Schoolblad ge protesteerd tegen 't bedrijf van sommige predikanten om 't Engelsch op de scholen in .plaats van 't Hollardsch te eischen. De Volksraad meende dat een ambtenaar zijn meening voor zich te houden heeft en dat hij de predikanten had beletdigd. l)e hser de Jonge had nog, alvorens «aar de grens te vertiekken, per adverten tie in de Volksstem de leden van den Volksraad die tegen 't besluit zijner afzet ting gesproken en gestemd hadden, daarvoor bedankt, met een hartelijk afscheid er bij wegens vertrek naar 't oorlogsterrein. ij was vergezeld van zijn v lend den ee,r k- Moerdijk, inspecteur bij het onderwijs eveneens te Pretoria, gebo van Ierseke. geb°°rtig Omtrent diens broeder den heer P. Moer- ay on vingen de ouders te Ierseke in den laatsten tijd geen tijding. Onder de Nederlandsche krijgsgevange nen noemt men den commendant van het Nederlandsche corps, Verselewel de Witt Hamer; ook 'Ir. Ooster, een Alkmaar Ier, de gewezen staatsprocurear, pas 31 jaar, is gesneuveld. Wij hopen dat 't niet waar zij dat de heer de Jonge gesneuveld is. In hem, den vriend en beschermer van Christelijk onderwijs en van de Chr. on derwijzers zal zoo veel verloren worden. En »r is groote kans d t met zijn opvol ger de vraag om Chr. onderwijzers uit Nederland ophoudt. En hoevelen reeds vonden, door bemiddeling van den energie- ken secretaris, eene goede plaats onder de Boeren. De laatste berichten melden dat te Lady- smith groote versterkingen voor de En- gelschen zijn aangekomen, van Pieterma- ritzburg; en dat de Boeren zich weer samen trekken hij Eiandslaagte. Bij Besters staat een zeer sterk commando Vrijstaters. Lord Beresford, uit Amerika overgekomen, zal 't hevel aanvaarden over het vliegend smaldeel dat thans in Engeland gevormd wordt. En generaal Symons, die telkens levend, licht gewond, zwaar gewond doch hersti-l. lende verklaard werd, is dan nn toch ook volgens de Engelsche berichten overleden aan de bij Elandslaagte bekomen wouden. Er gaat een gerucht dat de Boeren Maandag een spoorweg tueschen Elandslaagte en Ladysmith hebben opgebroken en Eiands laagte opnieuw bezet. Dit schijnt geen gunstig teeken. Hoe zuidelijker zij komen hoe ongunstiger voor hen. Doch hunne voorgang rs zullen daar wel mee rekenen. Nabij Ladysmith staan op 't oogenhlik 10000 Boeren met 8 kanonnen tegen 9000 Engelschen en 40 maxims slagvaardig. Bij Rhodesdriftmoet een ernstig „treffen" hebben plaats gevonden, waaromtrent de Engelsche telegrammen niets naders melden zoodat de Engelschen daar wel niet zuil n gewonnen hebben. Anders toch wisten wij 't al. De vechtwijze tier Engelschen. De gezant der Z..A. Republiek, de heer Leydsj verzoekt opneming van de volgende mededeeling; „Het wordt mij bericht dat de Engelschen gekleurde inboorlingen wapenen en zich van hen bedienen om tegen de Boeren te vech ten. Ik heb redenen die aan dit bericht niet doen twijfelen. De regeering der Republiek kan niet anders dan protesteeren tegen deze snoode en verderfelijke handeling waarvan zij zich harerzijds altijd heeft onthouden in bare oorlogen tegen blanken en die in hare consequenties een groot gevaar oplevert voor alle blanken in Zuid-Afrika." Dit stellige bericht werpt een eigenaardig licht op een telegram deze week door Chamberlain van Milner ontvangen. Heel onschuldig, va», den Prins geen kwaad wetend, seint Milrer dat sedertvele maanden de opperhoofden der Basoeto's hij hem geweest zijn en hem gezegd hebben: mynheer Miller, wij wilden ook wel in uwe gelederen mee vechten tegen de Boeren, want wij zijn zulke trouwe onderdanen vau de Koningin. Maar ik heb gezegd, zoo seint de hooge commissaris der Koningin aan zijn chef in het kwaaddoen, dat 't hier een twist tus- sehen blanken is, maar Da'unrlijk als Ba- soetoland ingenomen werd dan zonden zij 't mogen verdedigen. Op 't oogen'Jik, zoo heb ik hun gezegd, moogl gij niets anders doen dan samenwerken met de plaatselijke ambtenaren om de orde te bewaren. En nu heeft, zegt Milner, deze samen werking znlke uitnemende resultatenop geleverd maar hij vreest dat die Boeren 't zullen bederven. Zij maken dat onze goede Basoeto's opgewondenworden. Daarom is het noodigdat het voornaamste opper hoofd der Basuto's de andere hoofden ver- eenigt om om,hun de ontvangen bevelen uit te leggen Heeft men ooit huichelacfitiger houding gezien De Basuto's moeten verzameld worden om.... de komplementen van Milner en van Chamberlain en van de Engelsche Ko ningin in ontvangst te nemen en dat ze wel gewapen I mogen wezen, op een overval van die Boeren Overzicht der Melkonderzoekingen te Goes. Monsterneming 25 September 1899. Soortel. y Naam. gewicht droge bij 15" C. ln/o- stof. Wed. Adr. Westdijk 1.0310 3.1 11.70 M. Veibeem 1,0320 3,0 11,90 P. Verburg 1,0310 .2,0 11 60 W. Duvekot 1,0330 3,4 12,60 D. Melse 1,0320 3,1 12,00 Jacob de Dreu 1,0300 3,6 ll,fO S. van Noort 1,0300 3,1 11,00 Wed. Mar. van Liere 1,0300 2,7 11,60 Joh. Zandee 1,0278 2,9 10,70 Jac. Zandee 1,0291 3,2 11,30 L. Korstanje 1,0300 2,9 11,20 Wed. W. Korstanje 1,031 2,8 11,40 Jac. Pot 1,0312 3,7 12,40 Joh. do Rochefort 1,029 4,0 12,30 Abr. Korstanje 1,033 2,9 12,00 M. Snoek 1 0306 3,2 11,80 M. Krijger 1,0322 2,9 11,80 H. Mieras 1,0300 3,2 11,60 A. GoeJbloed 1,0294 3,1 11,30 Laurus Rijk 1,0270 3,1 10,70 D. Rouw 1,0313 3,6 12,30 M. Zandee 1,0290 3,6 11,80 P. Mange 1,0302 2,9 11,20 S. Boone 1,033 2,9 12,00 Jan Huige 1,0323 2,7 11,50 de Wilhel-ninapolder 1,0291 3 4 11,60 Laurus Schipper 1,0300 3,8 12,30 A. J. Hendrikse 1,0293 3,7 11,90 Jan van dir Does 1,028') 3,4 11,30 Aalb. Leys 1,0283 3,6 11,60 Ph. Phihpse 1,0330 3,6 12,80 Gebrs. Pijke 1,0260 3,0 10,40 Toelichting. h'oortel. Vet. Drooge als laagste grens- gewicht. stof. cijfers voor volle melk w rdt aange nomen 1,029 2,5 10,50 Bij afwijking van deze grenscyfers, duidt: op watertoevoegingeen lager vetgehalte, een lager droge stofgehalte, een lager soor telijk gewioht; op ontrooming: een lager vetgehalte, een laag droge stofgehalte, een verhooging van het soortelijk gewicht; op beide: watertoevoegingen ontrooming, een nomaal soortelijk gewicht, een laag droge stofgehalte en een laag vetgehalte. 27 Oct. '99. Wij vestigen de aandacht der lezers op de annonce van dhr. v. d. Weijden in dit no. (Kippenvoer). Bij kou. besluit is herbenoemd fit burgemeester van Hontenisse K. J. A. G. baron Collot d'Esenry. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer burgemeester (afweiig was de heer Jansen) werd medegedeeld dat het rapport omtrent 't melkonderzoek is inge komen. Verzoek van den heer Fischer om ontheven te worden van de betrekking van leeraar in boekhouden aan de H. B. S en Bnrger Avondschoof wegens te drukke bezighelen elders en ziekte. Eene eervolle ontheffing wordt verleend. Vervolgens wordt een besluit genomen betreffende het terrein van het Ryksland- bonwproefsiation. Het besluit houdt in a op den 1 lanuari 1900 te zullen uitkee- ren aait het Rijk een bedrag van f2000 wegens aandeel in de koopsou van het terrein waarop dat proefstation staat; b de erfpachtskanon van f 230, rustende op dat terrein om te zetten in een recognitie van 50 cents 'sjaars als bewijs van 't eigendoms recht der gemeente op 't terrein, echter onder voorwaarde dat aan het Rijk in erf pacht slechts worde gegeven het gedeelte op de teekening niet gekleurd, en ove rigens onder de voorwaarden, waar onder de heer Salberg het ertpachtsraolit bezat; c dat de afscheiding langs de lijn op genoemde teekening ab ge'ieel op kosten der gemeente wordt aingebracht; d dat voor 't geval de uitbreiding van werkzaamheden aan het proefstation oak de ingebruikneming mocht eischen van hit lokaal thans bestemd voor het onderwijs in de scheikunde aan de leerlingen der R jks- landb. Winterschool, in de behoefte aan zoodanig lokaal door de gemeente zal wor den voorzien, enz. Goedgekeurd wordt de rekening over 1898 van 't Gasthuis groot f 20.251,98 Vs erfde begrooting over 1900 van't Gastlinis in ontvang en uitgaaff 11568,78; ter wij 1 't ge- meentesubsidie werd bepaald op f 727,77. Goedgekeurd werd ook de rekening over 1898 van 't Burgerlijk Armbestuur in ont vang f39572,9872 in uitgaaf f32406.14; goed slot f7166,84Vs. En de begrooting van dat Bestunrover 1900 in ontvang en uitgaaf op f 55050,32Vs. De heer Coenen zegt dat de amanuensis van de H. B. S. overleden is en diens tractement rechtens met den dag van zijn overlijden is vervallen. Spr. stelt echter voor om 't traetement nog eenigen tijd te doen doorloopen of zoodanige maatregelen te nemen als in het belang der weduwe zijn toegestaan. De voorzitter zegt dat B. en W. hebben besloten voortestellen om een som in eens van f 100 aan de weduwe te doen toeko men, als bewijs van erkenning van de ver diensten des overledenen. Het voorstel is echter te laat tot rijpheid gekomen om er de financieele commissie over te hooren. Hij vraagt of deze bezwaar heeft tegen dadelijke behandeling. De heer Ochtman zegt te gelooven dat bij de fin. commissie tegen dadelijke be handeling geen bezwaar bestaat. Doch Spr. voor zich is altijd zeer huiverig om dergelijke voorstellen te steunen. Het ligt toch niet op den weg van den raad als gemeentebe stuur om liefdadigheid te betrachten. Bij gebleken verdienstelijkheid komt 't hem wel voor dat er termen voor dergelijke weldadigheid bestaat. Wij moeten echter voorzichtig zijn. De vo.rzitter geeft dit toe doch derge lijke gevallen komen zelden voor. De weduwe van dezen ambte laar is thans broodeloos, daarom meenden B. en W. dat er te meer reden bestond om een weduwe van een verdienstelijk ambtenaar niet zoo te laten heengaan. De heer Ochtman vraagt of de weduwe in 't pensioenfonds is? De Voorzitter antwoordt, ontkennend. De beer Ramondt zegt dat hot verzoek om in 't weduwenpensioen te mogen dee- len bij 't pensioenfonds is ingekomen. Krachtens art. 14 heeft de weluwe gesn recht maar 't bestuur zal in een volgende vergadering, a. s. Zaterdag onderzoeken of er nog termen zyn om aan het verzoek te vol loen. De heer v. d. Leeuw stelt voor deze zaak aan te honden tot de pensioenverce- niging gesproken beeft. De heer Ramondt acht dit onnoodig. De raad wenscht een bewijs van waardeering te geven. Het pensioenfonds behandelt de vraag van pensioneeren, wat hiei mede niets te makeu heeft. Dj heer v d. Leeuw zegt dat'i pensioen fonds eerst zien wil wat de gemeente doei. Spr. zou omgekeerd eerst willen zien wat genoemd fonds doen zal en wil daarom pas a. s. Maandag bijvoorbeeld beslissingneme.i. De heer Coenen zegt dat de gratificatie tijdelijk is en 't jpensioen blijvend. Twee dingen die geheel niet samenhangen,zoodat zy niet op elkander behooren te wachten. Het voorstel wordt hierop verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Voor de ho-renv. d. Peijl en v. d. Leeuw. Hierop wordt de gratificatie met algemeene stemmen verleend. De Raad gaat hierop uiteen. w Goes. Maandag vergadert de gemeente raad. Notulen. Ingkomeu stukken. Gemeente begrooting. Wolfaartsdijk. Gisteren morgen vroeg geraakte op de hofstede van den landbouwer W. Wisse, een erwtenklamp in brand, die slechts op een paar voet afstand van de landbouwschuur stond. Door krachtige hulp van ben, die met emmers water den brand trachtten te blusschen en van de brand spuiten, die spoedig aanrukten, bleef' de schuur boven wonder gespaard.De erwten- klamp, die gedeeltelijk verbrandde, is ge- assuradeerd tegen brandschade. De oorzaak is bet spelen van een paar kinderen met lucifers. M. C. Stavenisse. Woensdag werd de pas opgerichte bewaarschool op plechtige wijza g-iopend. Op uitnoodiging van den heer Mr. J. van der Lak de Clercq, Ambachts heer der gemeente, waren om half twee ver schillende autoriteiten in het nieuwe gebouw, eene schenking van den Ambachtsheer, bij eengekomen, om het in oogenschouw te nemen. De Ambachtsheer, de Burgemeester en het Hoofd er openbare lagere school hielden toespraken, waarvan het hoofddoel was, het groote nut van eene goed inge richte bewaarschool aan te toonen. De Bur gemeester, het hoofd der openb. school en de geneesheer nimen de vereerende op dracht van den Ambachtsheer aan, om met hem de commissie te vormen, aan wie het toezicht over de school zal worden toever trouwd. Nadat heden morgen de kleinen zijn ont haald op chocolade en krentekoeken, is in den uamiddagschooltyd het onderwijs, onder leiding van mej. D epenhorst begonnen. Wemeldinge. Deze week is alhier begonnen een winterlandbouwavondschool. Als onderwijzer zal optreden de heer Bar- telse t-oofd van school B. alhier en in 't bezit van acte landbouw. Voor den 2jarigen cursus hebben zich aangemeld 10 leerlingen met welke de school Maandagavond is be gonnen. Cats. In de Woensdag gehouden raads vergadering werden o. a. geinstalieerd de herkozen raadsleden, had de vernieu ving plaats d^r bestaande belastingverordeningen en werd vastgesteld de begrooting voor 1900 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 5253.137a met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 222,227a. St. Maartensdijk. In de gecombi neerde vergadering van Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk alhier werd de begrooting voor het dienstjaar 1900 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f6438,06*. Tevens werd naar aanleiding van een schrij ver van het bestuur van de afd. Middelburg van den Ned. Milit. bond besloten voorde oprichting te Middelburg van een Christe lijk Militair tehuis eene jaarhjksche con tributie te vcrleenen van f20. Vindt dit voorbeeld bij vele kerkvoogdyen navolging dan zal Middelburg zich spoedig in een dergelijk tehuis mogen verheugen. St. Maartensdijk. Na de restauratie van 't klokkenspel op onzen toren klonk het voor bijna ieder bekende wijsje van het Engelsche volkslied ons als de aankondiger van het halftslaguur aangenaam in de ooien. Thans na den in veler oogen onrechtmati- gen krijg van Engeland tegen Transvaal heeft ook deze gemeente een blijk van partijkeuze willen geven en het Engelsche volkslied vervangen door 't TraiiBVaaleche. Groede. J. Tromp had de onvoorzich tigheid al rijdende van zijn wagen af te springen, waardoor hij viel, en met een zijner beenen onder de wielen terecht kwam, zoodat dit heen brak. Uit een particuliere correspondentie van 1 October, uit Johannesburg, door de N. Rott. Crt. ontvangen „Het is werkelijk hartroerend om te zien, hoe vaderlandslievend de Boersn zijn. Er werden 400 in wijk 2 Krugersdorp District

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1