NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. VECHT Saterdag 21 ©ctofier. deertiende Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH clburg. STUKKEN. s. BSE, itbode UD A bode zocht, KERS. oudster 9. KERKNIEUWS. goederen. Zandbaaien, iels, ïn Molton EIMEID rsclielde. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN f Engeland en Transvaal. Gemengde Berichten. Q >EN eering IEUZE IN :velend, 98, Goes. J COHEN, •gt. met Mei -jE, Souburg. raagd. Adres: it goed en netjes ken kan, wordt LAND. by den boekban- irg. TWEE 8E- atelier te Brus- twerpen. ue des Fripiers, Brussel. E, Biggekerke. een 3 te Aagtekerke. Kz. Oostkapelle. iddelburg vraagt RJUFFROUW azen en strijken [EHST m Zierikzöis. Spoorweg Goes 1 trt Zierstu©®: 'smorg.s midd .20 7,50 2,15 .21 7,60 .22 11.30 .23 7,50 7,50 7.50 6,30 7,50 7,50 24 n25 .26 .27 .28 2.15 2,15 2,15 2,15 2,30 2,15 2.15 .29 11,30 .30 7,50 31 7,50 2,15 2,15 i Antwerpen 5) 's morg. 7.n. m. 3,35ö) m. 4,05 1. 1,55 2,15 5, 3,255) 3,45 tens ten hoogst Vlissingen naar kt. t. e» ra sx, f f f*. if* .nestel! .Tetst) WU. -V -M N CLKEir MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Het gaat moeilijk uit de verschillende tegenstrijdige berichten wijs te worden. Wel mag vastgesteld worden dat de Boeren groote verliezen lijden bij hunne aanvallen doch ook langzaam maar zeker hun doel nader komen. Aan de Westergrens hadden zij zelfs eenmaal 80 dooden. Toch zullen zij Mafe- kin$ wel veroverd hebben. De witte vlag woei boven deze stad, waarop zij een par lementair afzonden. Deze werd geblinddoekt in de stad toegelaten docb zes uren lang gevangen gehouden en daarna teruggezon den. Van overgave wilde men echter niet weten. De Boeren beschoten hierop de stad en zullen wel trachten goede inlichtingen te verkrijgen omtrent de oorzaak van het raadselachtige gedrag der Mafekingers. Nader verneemt men dat de gepantserde trein die Zaterdag de stelling der Boeren verkende met 500 Boeren slaags raakte, die zware verliezen leden. De Engelschen had den slechts twee dooden en veertien ge wonden. Gewapende Kaffers streden in deEngelsche gelederen. Van hen sneuvelden verschei dene. Ettelijke mannen van Baden-Powell's troep vochten slechts gedwongen mee. Zij moesten geketend naar het slag veld gebracht worden. Onder de krijgsgevangenen door de Boe ren gemaakt, toen zy Lobatsi innamen, was ook de imperialistische dominé Hofmeyr, de Times-correspondent in Betjoeanaland. De Boeren lieten hem vrij op zijn eerewoord. Op verschillende plaatsen, zoo seinde hij nog aan zijn blad, hebben de Engelschen de spoorweggemeenschap, door de Boeren verbroken, weder hersteld. De Boeren lieten de brug bij Fonrtbeen Streams, tusschen Kimberiey en Vrijburg, in de lucht springen, en eveneens de brug over de Modderrivier ten Zuiden van Kim beriey. Aan de oostgrens ontwikkelen de Boeren eveneens groote bedrijvigheid. Langzaam zijn zij uit het Noorden van Natal de bergen afgedaald, zoodat het commands onder Koek, dat eerst ter hoogte van Newcastle lag, voortschreed naar Dann- hanser, en zich sinds naar de Biggarsbergen wendde, terwijl de commando's op den linkeroever der Buffelrivier tot Borkes- drift, dat tegenover Helpmakaar ligt, voort- gerukt zijn, dus ver ten zuiden van Dundee. Reeds hadden de eerste botsingen daar plaats, bij Beesters en Acton Homes, waarbij het Engelsche geschut onder de Boeren vele slachtoffers maakte. Zelis zijn de Boeren reeds op twee uur afsiands van het Engelsche kamp dat te Glencoe ligt, gezien. White verwacht dan ook nog heden een treffen. Een sterk commando is gelegen te Doornberg by Land nansdrift, drie uur ten oosten van Dundee. Hun werkelijk oogmerk ■ehijnt te zijn den spoorweg tusschen Glen coe en Ladysmith te bezetten en daardoor de twee Britsche afdeelingen op die twee plaatsjes van elkaar te scheiden. Intusschen souden Natalsche Boeren zich belast hebben met het vernielen van den spoorweg tus- sahen Durham en Pietermaritzburg, wat de Engelschen, door spionnen ingelicht, nog bij tijds zonden hebben belet. Ook de noordgrens van Kaapkolonie wordt bedreigd. Eenige duizenden Vrijstatere zjn namelyk nabij Norvalspont gezien en schijnen het op Bnrgersdorp gemunt te hebben. Dit ligt aan den spoorweg van East London op welke lijn ook al de dienst schijnt gestoord te zijn. Alival North, onmiddellijk aan de Vrij- staatsche grens liggende en per spoor met Burgersdorp verbonden, is reeds geheel geïsoleerd. De Engelschen werken, althans rekenen er op den steun der inboorlingen die ook in 't noorden van Natal tegen de yrystaters schijnen te hebben party gekozen. Reizigers nit Johannesburg vertellen dat daze stad bijna geheel ontvolkt is. De geheele voorraad steenkool en levensmid delen van sommige eigenaars is in beslag genomen. De Transvaalsche regeering heeft den millionair Robinson telegrafisch aan geraden om terug te keeren, op straffe dat anders zijn eigendom \erbenrd verklaard zal worden. De geadresseerde zelf evenwel loochent dit bericht. Omtrent de verovering van den eersten gepantserden trein is officieel bekend ge worden dat luitenant Nesbitt en zeven man ernstig gewond werden, doch herstellende zijn, dat niemand sneuvelde en a:len krijgs gevangen gemaakt werden. In een vorig nommer zagen wij hoe in hef Engelsche Parlement Dillon en Labou- chère openlijk de zijde der Boeren kozen; en Campbell Bannerman de Engelsche re geering als de schuldige aan dezen oorlog aanwees. Stanhope (Ier) viel voornamelijk Cham berlain aan dien hy beschuldigde van met Rhodes saam om geldelijke redenen den oorlog te hebben uitgelokt. Chamberlain wierp in eene heftige rede deze beschuldi ging van zichen beschuldigde Transvaal dat 't door zich te wapenen in de laats e maanden de machtigste staat van Zuid- Afrika dreigde te worden, en dat Leyds aan de Europeesche hoven liep te kuipen, en dergelijke bakerpraatjes meer! De conservatief Clarke bleef de regeering bestrijden om hare fouten. Er was niet recht-door-zee, niet loyaal gehandeld. Er zom een dag komen, zeide hij, waarop zijn vrienden hem zouden vrijspreken van on trouw aan zijn party omdat bij getracht had Engeland terng te houden van een onnoodigen oorlog. Morley (liberaal) bepleitte aanneming van het amendement-Stanhope (afkeuring van de politiek der regeering), hij laakte Rjsebery's verloochening van de traditie van eerlijkheid en goede trouw die de liberale partij steeds heeft gekenmerkt en handhaafde zijn scherpe critiek. Binnen korten tijd, zoo voegde hij er by, zouden het gezond verstand van het Engelsche volk, zijn liefde voor de gerechtigheid, zijn haat tegen een noodeloozen oorlog Morley's optreden rechtvaardigen. De motie werd verworpen met 362 tegen 135 stemmen. Dus toch nog 135 stemmen NEDERLAND-TRANSVAAL. Verscheidene artsen uit Nederland gaan naar het oorlogsterrein. Professor Korteweg uit Leiden die zich bereid heeft verklaard de Nederlandsche ambulance te vergezellen zal als hoofd van den medischen dienst optreden. Algemeen hoort men van inzamelingen en giften. Onder anderen stelde de Maat schappij tot Exploitatie van de Victoria- bronnen te Obermanstein, agent de heer Koolhoven te Haarlem, 200 kisten beschik baar met fle8schen Victoriawater. Dr. v. Lingbeek te Hilversum, die met een ambulance naar Transvaal gaat, wijst er op dat niet in de dum dum-kogels of lydietbommea het grootste gevaar dreigt voor Zuid-Afrika; maar in de elementen waaruit het Engelsche leger aldaar is samen gesteld. Uit alle oorden der wereld toch. schraapt Engeland soldaten bijeen, en de gezondheid der Engelsch-Indische troepen was altijd slecht. In do Lancet van 30 Jan. 1897 kon men immers lezen dat in dat leger de toename van venerische ziekten zoo groot was dat 24000 van de 73000 man er aan leden. De helft van 't geheele leger is ongeschikt voor lange marschen. Sinds is die toestand verergerd. Jaarlijks worden duizenden soldaten naar huis gezonden met een ziekte die 't geheele Engelsche volk zal ondermijnen. Het aantal zieken (meest venerische) is in 't Duitsche leger 2,7 procent, in het Engelsch-Indische 44 procent! Van de soldaten, die ziek naar het vaderland terugkeerden, hadden 74 pCt. zulk een ziektegeschiedenis achter den rug „Wat onze stamgenooten daarginds te doen staat, is duidelijk. Iedere Engelsche soldaat worde als een verdacht sujet beschouwd, en ieder krijgsgevangene am even strenge isoleering onderworpen, alsof hij pas ware gearriveerd uit een Indisch pest-centrum." 20 October '99. Bij kon besluit is niet vatbaar ver klaard de aan rrage om pensioen van de eervol ontslagen brievtngaarster F. Steijns, echtgenoote van J. Beenhakker te Borstelen. In de St. Ct. zijn opgenomen eenige wijzigingen in de statuten der naamlooze Houthandel, voorheen G. Alberts Lz.& Co., te Middelburg. Maryland. Uit een particulier schrij ven vau iemand, die in Maart naar Maryland is vertrokken, ontleenen wij het volgende „Ik kan u tot mijn genoegen meedeelen, dat ik in het minst niet iets heb vernomen, wat op een oneerlijke zaak geleek. Ons heeft het Bureau altoos met hulp en raad bijgestaan. Ge hebt in het boekje een juiste teekening van een farm met schuren en windmolen; alle teekeningen heb ik juist zoo bevonden, als in het boekje staan. Op het landbouw-gehipfi heb ik juist zoo be vonden, als in het boekje staat. Ik kan er zelfs nog een bron van inkomsten by voegen en dat is, dat de bijenhouding met voordeel in Somerset kan worden uitge oefend. Het is hier het land, waar men een kweekerij van vroege vruchten tegelijk met den landbouw kan drijven; doch er moeten ondernemende mannen komen van een helder doorzicht. Die nu het eerst komt, kan het dichtst bij K impen (de naam van een nieuwe plaats in Maryland,) komen en als het een maal aan den gang is moeten ze maar niet te lang wachten om over te komen en zet ten zich in Kampen neder, dat is de plaats, die my het meest aan'rekt; doch een ander lijkt een andere plaats beter. Door de be volking van Maryland wordt men overal vriendelijk ontvangen. Ze heeft dan ook den naam van een gastvrij volk." In een anderen brief van 4 Augs. lezen we „Alles groeit hier hard, want het is nat en heet weer, juist goed voor het koren, dat prachtig lijkt; ook de weiden voorde koeien kunnen niet beter, plenty gras. De koeien geven best, ik maak iedere week 4 dollars van de boter." Verder zie men de advertentie in het no. dezer courant. Reservekader bij het wapen der cavalerie. De Min. van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: lo. het examen van hen die wenscben te worden toegelaten tot eene verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader bij het wapen der cavalerie, bedoeld onder d van art. 7 van het Kon. besluit van 23 Juni 1897 no. 50, opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 13 Juli 1897, wo. 111, dit jaar zal plaats hebben op 27 Nov. a. s. en zoo noodig op een of meer volgende dagen 2o. in verband daarmede, in dit jaar de aanmelding voor het examen moet plaats hebben voor 27 Oct. a. s. bij den eomman- deerende-ofiicier van hot regiment huzaren waarbij de adspirant de verbintenis wenscht aan te gaan, door het inzenden van de kennisgeving, ingericht volgens het hieronder opgenomen en, behoorende bij de beschik king van den den minister van Oorlog van 2 Juli 1897, Vilde afdeeling, no. 60; 3o. het meerbedoelde examen zal wor den afgenomen ter standplaats van den commandeerende-oflicier van het regiment waarbij de adspirant de verbintenis wenscht aan te gaan, zijnde Deventer voor het lste, Venloo voor het 2de en's Gravenhage voor het 3e regiment hu-aren; 4o. men zich, voor wat betreft de eischen van kennis en bedrevenheid voor het examen vastgesteld, tot het ondergaan van een militair geneeskundig onderzoek en verdere inlichtingen kan wenden tot den commandeerende-officier van een der regimenten bovengenoemd. Uit Indiè. Iu een particulier schrijven uit Indië aan een onzers lezers wordt o. m. gemeld, dat te Atjeh het gerucht loopt, als zoude de beruchte Panglima Prang Toekoe Oemar in het boven-Melaboesche gezien zijn. In hoeverre het gerucht geloof verdient is moeilijk te zeggen, maar zeker is het, dat in sommige officierskringen dat sneuve- velen van Djokan een „mop" wordt ge noemd en hij hoog en droog als chef van den staf fungeert bij het legioen van onzen ergsten en meest gevreesden vijand Panglima Polim. Het lijk, dat indertijd doormevrouw Diana, zooals Toekoe Oemar's sultane wordt geo rad, werd medegevoerd en door een Atjehschen veerman zoude zijn herkend, moet dat van Toekoe Nja Hoedig zijn Doch dit zij zoo het wil, veel indruk maakt het gerucht niet, wijl ondernemende en fanatieke bendehoofden te Atjeh nog bij de vleet zijn, die de kans nog wel eens zullen wagen, om ons op allerlei wijze afbreuk te doen. Uit alles blij kt, dat de geduchte slagen 's vijands krachtenen volharding niet hebben uitgeput, zoodat zij onzen troepen nog handen vol wetk geven. De geduchtste kampvechter is voorzeker Pangliraa Polim, die blijkbaar nieuwe ge duchte krachten uitrust, om hier of daar onverhoeds zijnen slag te slaan. Indien het Van Heutsz gelukt, dien in vloedrijken priester en legerhoold een ge voeligen en beslissenden slag toe te brengen, dan zal aan de partij van verzet de dood steek gegeven zijn. Doch, jammer genoeg voor ons, houdt de vijand zich hardnekkig aan deguerilla, zoo dat de fakkel des oorlogs vooreerst niet als geheel gebluscht kan worden beschouwd. Hand. Scherpenisse. Door C. van B. alhier is bij de politie aangifte gedaan, dat uit een blikken busje, dat in den hoek van den schoorsteen stond een bedrag van f 24 40 ontrreemd is. Woensdagvoormiddag is de diefstal gepleegd; toen hij 'savonds er eenig geld wilde uithalen, om naar den winkel *e gaan, kwam hij tot de ontdekking dat het gesto len was. Men is den dader nog niet op het spoor. Vlissingen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de naamlooze vennootschap, de Zeeuwsche Stoomwasschery en Bleekerij „De Volharding" alhier eerstdaags in andere handen overgaan. VI. Ct. Wissenkerke. In de vergadering van ingelanden van den Mariapolder j. 1. Woensdag gehouden werden bij het opma ken der voordracht, voor gezworen van dien polder, op die voordracht geplaatst no. 1 Jan de Kam Jz. no. 2 L J. Lee*- dertse en no. 3 A. Dieleman. Wissenkerke. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad werden uitgebracht 168 geldige stem men. Daar.an verkregen A. Abrahamse 37, J. L. Marcusse 60, J. W. van Nieuwen- huijzen 71, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen beide laatstgenoemden. Totaal ingeleverde briefjes bedroeg 171, van onwaarde waren 3 briefjes. Reeds geruimen tijd liep het gerucht, dat de heer W. F. J. Wagtho zijn ontslag zou nemen als burgemeester van Cats, Cortgene en Colijnsplaat. Thans heeft de heer Wagtho zelf het ge rucht bevestigd. Volgens een bericht uit Colijnsplaat aan de G. Crt. betuigde hij aan eene deputatie, bestaande uit de beide wethouders, een raads lid, den secretaris, twee notabelen, der burgerij en het hoofd der school, die hem dringend kwam verzoeken, uit naam van vele ingezetenen het hoofd van die gemeente te blijven, dat hij zich genoodzaakt zag, wegens de opvoeding zijner kinderen en de geïsoleerde ligging der gemeente, waar hij nochtans met volle genoegen ruim zeven jaar was werkzaam geweest, deze te verla ten, al had hij ook nog niet zijn ontslag aangevraagd. Axel. Heden had alhier het passeeren der akte plaats van oprichting van de E rste Nederlandsche Coöperatieve Beet wortel-suikerfabriek te Sas van Gent, Tot leden van het bestuur werden geko zen de hoeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury en J. A. Pateer te Hontenisse, J. kogelvanger te Hulst, P. Lindenberg te Wemeldinge, J. F. Heemskerk te Sas van Gent, A. Wolfert te Hoek, P. van Waes te Westdorpe, C. N. Jansen van Rosendaal, L. de Feijter, P. Dieleman Wz., P. van Hoeve eu W. de Koeijer te Axel, en J. P. Scheele te Terceuzen. Tot leden van het Dag. bestuur werden benoemd de heeren K. baron Collot d'Escury tot voorzitter, J. Vogelvanger tot onder voorzitter, J. F. Heemskerk tot secretaris penningmeester, P. van Waes en L. do Feijter tot leien. Scheldestroom Vlissingen. Gisteravond werd iu het gasthuis alhier opgenomen een jongen E. genaamd, die op de werf „de Schelde" van een der dekken van het op stapel staand s.s. „Sindoro" in het ruim was gevallen. De jongen moet een schedelbreuk bekomen hebben en is zjjn toestand dus niet buiten gevaar. Middelburg. In de loop der volgende week zullen alhier lijsten circuleeren om bijdragen te verzamelen voor de gewonden in Zuid-Afrika. Ook op de dorpen van Walcheren zullen giften worden ingezameld waarmede de heeren Graaf vun Lijnden en van Woelderen zich welwillend belast hebben. Moge het nu blijken, dat allen, rijken en minvermogenden, hunne sympathie niet alleen in woorden maar bovenal in daden toonen door een grootere of kleinere gave af te zonderen voor de stamverwante broe ders in Transvaal en Vrijstaat. Het „bidt en werkt" moge in deze samen gaan 1 Hansweert. Hedenmorgen voer het met grind geladen schip A. Royers Co. no. 1 schipper Voet, alhier tegen den berm en werd zwaar lek. Onmiddellijk werd het schip op de slikken gesleept door de sleepboot Jacobus". De sleepboot sloeg by het opslepen de schroef aan stukken. Te Bergen op Zoom, bij de lo ting voor de militie, bij het tellen der gedrukte lotingbrieftjes ontbrak no. 101 en werd door een op gelijk formaat ge sneden en door den militie-commissaris ge- teekend geschreven briefje met dat cijfer vervangen. Nu wilde het „toeval" dat dat nummer het eerst getrokken werd en in dit feit meent reclamant een reden te zien om aan Gedeputeerde Staten te verzoeken de geneele loting voor onwettig te verklaren Tegen de Haagsche juffer, die met den heer des huizes waar zij met naaien haar brood verdiende in verboden liefdesbetrek king stond en volgens beschuldiging de vrouw des huizes vergiftigde met een bord havermout en arsenicum, ten gevol<e waar van deze overleed, is door de HaaiSche rechtbank drie jaar gevangenisstraf geëischt Beklaagde ontkende. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gameren ds. P. Bokma te Gorinchemte St. Anthonypolder J. D. Schmitt cand. te Dordrecht; teLex- mond J. Magendans cand. te Nijmegen. Bedankt voor Klaaswaal door ds. H. L. A. Feijkes te Marken voor Wagen- horgen door H. R. Boerma cand. te Nieuwolda; voor Appelscha door ds. W- Groeneweg te Stavoren voor Wa- verveeu door ds. G. G. I. Bleeker te Mastenbroekvoor Zuid Scharwoude door ds. B. Boers te Kedichemvoor Den Helder door ds. W. Bax te Kolhora

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1