KERKNIEUWS. SCKOOLNIEUWS- RECHTSZAKEN en Spaaasche havens dezer dagen nog muilezeis voor het Eugelsche leger naar Zuid-Afrika gezonden. En het is ook treurig dat in het En- gelsche parlement door staatslieden uit alle partijen, alleen de Ieren uitgezonderd, zulke snoevende taal gesproken wordt. Gisteren kwamen beide het Hoogerhuis en het Lagerhuis bijeen. In het Hoogerhuis zong men eenstemmig het liedje van verraad en dergelijke. Lord Salisbury beleedigde Kruger. De wensch, zei hij, om van het woord suze- reiniteit en de werkelijkheid die daarin ligt af te komen is de droom van Krugers leven. Hij wendde onderdrukking van de uitianders als een schroef aan om op dat pant concessies te verkrijgen. En dat is schering en inslag in de meeste redevoeringen. Alleen in het Lagerhuis werd een enkele tegengestelde toon vernomen. De tegenwoordige leider der liberalen, C mpbell Bannerman, schoon Krugers ulti matum afkeurende, hekelde de politiek der Engelsche regeering alseene van grootspraak die onnoodig de snzereiniteits quaestie op wierp en achterdocht wekte door troe penbewegingen, terwijl hare diplomatie ergerniswekkend is met haar streven naar vestiging vau derEngelschen politieke meer derheid over de Hollanders. Een pogen, waarop geen „succes" kan rusten, voegde deze spreker er by, vooral niet „tegen ver de Hollandsche Boeren, een stoer en onver vaard volk van ruwe mannen maar brave vaderlanders". Alleen de Ieren, door den radicaal La- bouchère gesteund, veroordeelden den oorlog als onrechtaardig van Engelsche zijde begon nen; kleine staten opslokken en rassenhaat|voe- den is, zei Dillon, hun leider, de bedoeling. Labouchère betwistte dat de verantwoor delijkheid voor den oorlog op de Boeren rustte; de oorlog was geheel en al een datd van Chamberlain (gelach op de minister.ee!e banken). Als er geen .Rhodes was geweest, zou er geen oorlog zijn; de Beurs speelde in de heele zaak een veel te groote rol. Als lord Salisbury minister van koloniën was geweest, zou er geen oorlog zijn. Dillon stelde voor te verklaren, dat de oorlog was veroorzaakt door het aanspraak maken op het recht om zich te bemoeien met Transvaals binnenlandsche aangelegen heden; voorts wordt in het amendement gevraagd dat, alvorens verder bloedvergie ten plaats heeft, een poging tot arbitrage zal worden gedaan, in overeenstemming met de beginselen, aangenomen op de Vredes conferentie. Ten slotte werden de oorlogscredieten met verpletterende meerderheid toegestaan. Zeer moeilijk is het naar menschelijke berekening aan te nemen dat de Boeren ovetwinnen zullen. Maar 's HBilands woord houdt zijn volle krachtwat bij de menschen onmogelijk is, is mogelijk bij God. De Heere kan in 't uiterste gevaar den dood van een vorst of vorstin, den val van een minister, het oproer van onderdanen, den wil van den Czaar of van Duitschlands Keizer, de expansie politiek der groote mo gendheden in Oost Azië, ja wat niet al, gebruiken om het kwaad te keeren, indien het kwameover Transvaal. Maar ook, Hij is machtig te helpen door velen of door weinigen. Dit zoo zijnde mag niettemin met ernst en teleurstelling gevraagd, waar blijft nu de Vredekeizer? Waar blijft Wilhelm, die den vrede zoekt 't Is waar, deze laatste heeft het werke loos aangezien, dat Turkije Griekenland ver pletterde. En eerstgenoemde heeft nog altyd niet zijne zonde jegens Finland goedge maakt, om niet te spreken van Joden en Lutherschen en Stundisten, wier bloed om wrake schreeuwt van den hemel. Maar zij beiden hebben dan toch de Vredesconferentie gezooht of gesteund, het gebruik van dumdumkogels veroordeeld, op den wereldvrede aangestuurd, en in toost of toespraak van hunne vredes-idealen gesproken. Zullen zij 't bloedbad in dezen ongelijken kamp koelbloedig aanzien? God heeft de vorsten niet noodig om Zijn raad uit te voeren. Maar dit mag toch wel gevraagd hoe maken deze het met hunne consciëntie? boomen staan hebben, ook op hun terrein meedoen. Het kwaad is al ver verspreid. In ver schillende gemeenten werd reeds de aanwe zigheid van 't kwaad vastgesteld. Dat men zich dan haaste, en de door dr. Bos aanbevolen maatregelen tot het uiterste toepassen. Het onder ons, Calvinisten, bekende woord „middelen en wegen gaan samen" zij hierbij in herinnering gebracht. De heer dr. Rtzema Bos hebbe onzen dank voor zijn belangelooze hulp, en de burgemeester van Goes voor de practische en verdienstelijke wijze waarop hij daarbij is opgetreden. Uit enkele latere brieven deelen wij allicht nog wel eens een en ander mede. In de laatste weken werd nogal een en ander geschreven over de boomen aan de Stationslaan te Goes, enden iepenspintkever die ouder deze boomen en onder die op andere punten der stad, en verschillende plaatsen van Znid-Beveland zoo groote ver woestingen aanricht. De correspondentie over deze zaak door 't gemeentebestuur van Goes met dr. Rit- zema Bos gevoerd, heeft grootendeels ook in ons blad gestaan en behoeft derhalve niet weer te worden opgehaald. Toch vestigen wij de aandacht op een goed werk, door den burgemeester van Goes met lofwaardige activiteit en belangstelling in ons eiland, verricht. Hy heeft namelijk die correspondentie doen irukken en aan zijne collega's gezonden. Wij behoeven de lectuur er van niet aan te bevelen. Met belangste ling zullen de brieven van dr. Ritzema Bos gelezen en besproken worden. En wij vertrouwen dat vele gemeentebesturen maatregelen zul len nemen om dezen schadelijken kever hier weg te krijgen. E locb, al hun werk zal tevergeefsch zijn, waaneer niet ook particulieren, die iepen- Goliath aan het woord. Het motief voor den oorlog in Zuid-Afrika aan Engelands zijde, is nog nooit zoo onbe wimpeld uitgesproken als jl. Zaterdag in eene vergadering door een van Engelands grootste en meest bezadigde lórds-staatslieden geschied is. Peel (spreek uit Piel) sprak rondweg als zijn motto uit: Cape to Cairo and Briton instead of the Boer. Van de Kaap tot Kairo, en de Britten in plaats van de Boeren. Chamberlain stak het er altijd op dat de Uitianders altijd onderdrukt worden en niet spoedig genoeg stemrecht krijgen. Peel is eerlijker en teekent daarmede, schoon onbewust en onwillens, dezen oorlog als door Engeland begonnen op gansch zeer onrechtvaardige wijs. Laten de volken het zich voor gezegd houden. Hier is de grootheidswaanzin van Goliath. Sprak niet reeds de lord mayor van Londen, een der eersten van Engeland, van, „the coufrouded impudence of the Boers", de „verdomde" onbeschoftheid der Boeren En verklaarde niet o, dat zelfs het beste zoo bederven kon verklaarde niet zelfs Ro«ebery, de edele liberaal, op wien Glad stone's mantel als leider zijner partij en raadsman der Koningin gevallen was, „dat de edelmoedigheid van Gladstone jegens de Transvaal door welken Engelschen staats man ook, nimmer zou herhaald worden" Schold niet zelfs een schoonzoon der Koningin (markies Lome) hen „wreede, onverdraagzame dwingelanden"? En was het niet de toekomstige troon opvolger, de prins van Wales, zelf, die Bulier als den handhaver van Engelands glorie uitgeleide deed? Voorwaar, Goliath is hier! Uit een particulier schrijven van onzen ouden vriend Lampen te Rustenburg, dato 22 Sept. jl. drukken wij gaarne onder staande af: ,,'t Begint er nu te spannen. Met hoopies vluchten de Britsche onderdanen 't land uit. Van morgen is mijn naaste buurman er van door gegaan. Ik had nooit ge ve ten, dat hij een Brit was, als hij nu niet gevlucht was. Velen hebben zich vroeger als Britten opgegeven om van krijgsdienst ontslagen te zijn. Gisteren was er hier een bijeenkomst van burgers met hunne officieren. Zooals ge weet, zijn dit: een commandant met 4 veldcornetten en 4 assistent veldcornetten. Krachtig werd uitgesproken om nu niet meer toe te geven. Aan de regeering werd getelegrafeerd, hoe te handelen met Britten. De meening der Burgers was, dat men degenen, die mee wilden vechten, mee moest nemen, maar dan nog-ongewa pend. Ze moesten dan dienst doen als houthakkers en waterputters. De andere moesten binnen 2 maal 24 uren het land verlaten hebben. Men zou voor hun leven niet instaan. Alle handel staat stil. Lemoenen, die anders vier cent kosten, kan men nu niet kwijtraken voor een halfje, 't Spijt me, dat ik nu niet rijk ben, anders zou ik koopjes kunnen doen. Wie nu maar con tant betalen kan, kan heel goedkoop vee koopen. Zij, die vluchten, verkoopen voor spotprijs, wat ze niet mee kunnen nemen. De oorlog is nu kort bij. Op onze vergadering van gisteren werd gevraagd door de officieren: „Moeten wij de burges bij name o,«roepen Neen, werd geant woord. Zeg alleenKomen alle man komt. Wie niet meegaat, is tegen ons, en dus een landverrader. Bij de eerste oproeping zullen dan ook allen te wapen snellen. De paarden worden duchtig gevoederd, het geweer hangt klaar, de beschuit is gebakken, alles is klaar voor den oorlog. De geestdrift is groot. Toch is men niet luidruchtig, maar kalm. Of ik ook aan oorlog geloof? Ik weet niet meer wat ik denken moet. Engeland üandelt m. i. dom. Met een oorlog kan Engeland niet anders dan verliezen. Ik zou u dan ook dringend verzoeken, om de menschen sterk af te raden om de petities te teekenen, die naar Victoria worden ge zonden. Neen, 'tis beter, veel beter, dat Engeland maar oorlog maakt. Ik vrees, of lie ver ik hoop dat het Chamberlain zal gaan als wijlen Al va. Deze neep te hard in de boter, gene zal te hard in de spons nijpen. Na de nijperij herneemt de spons zijn gewonen vorm. Ah de oor! g uitbreekt, en als die wat lang duurt, dan denk ik, dat heel Zuid-Afrika in opstand komt. De Boeren willen niet rusten voor alle En gelschen in zee zijn gejaagd. Vrees bestaat alleen bij de lafaards van nature. Die nog een beetje Oud-Hollandsch bloed in zijn lijf heeft, laat zich niet bang maken, noch door bommen, die de lucht vergiftigen, noch door dum-dum kogels, noch door ge weren, die om een hoek schieten (denk aan de winter gewere i der schutterij.) Wee 1 als Engeland het waagt om met d um dum kogels teschieten. We|maken van onze Mauserpatronen ook dum-dum. Eenige weken geleden vroeg een boer in de krant vergif te koop, waar de wilde kaffers hun pijlen in doopen. Hij wou daar zijn kogels in doopen. Natuurlijk deed de man dit om de Engelschen ook eens bang te maken. In elk geval is de crisis nu gekomen. Nu moet Engeland terug of een ultimatum sturen. 't Is slechts de vr.iag: Kan Engeland terug. 't Is misschien de 1 latste maal, dat ik u voor den oorlog schrijven kan. Gedenkt onzer in uwe gebeden. We hebben een Cromwell-geloof. Elke kogel; heeft zijn naam. Als zelfs geen haar van ons hoofd valt, zonder 's Heeren wil, zou dan een kogel vliegen waarheen hij wil We stellen ons in de hand des Heeren. H. LAMPEN. 18 Oct. 1899. Bij kon, besluit is bepaald dat L. Taat, thans havenmeester van de visschershaven te IJrnuiden, met ingang van 16 October zal dienst doen als havenmeester van het kanaal door Walcheren te Viissingen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot heemraad voor het Waterschap Schouwen T. Gast; tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den polder Henriëtte te St Philips- land W. 0. v. Nieuwenhuizen totgezwo ren voor den Oudepolder van St. Philips- laud A. van Dyke. De heer J. G. Meijer Jr., secretaris en ontvanger der gemee ito Groede, beeft aan het Rij ks-archief lepot in Zteland ten geschenke aangeboden een zeer belangrijke verzameling handschrilten. Deze stukken schijnen alle afkomstig te zijn van de familie Le Olercq, waartoe d echtgenoote des schenkers behoort, in het bijzonder van Philippe le Clercq die in het laatst dor vorige eeuw secretaris van Breskens was. De meeste stukken behooren dan ook tot het archief dier voormalige heerlijkheid, terwyl het rechterlijk archief van Breskens d or deze schenking op zeer gewenschte wijze wordt aangevuld. Den schenker is de dank der regeering betuigd. Van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland", koninklijke Noderlandsche post- vaart, te Viissingen ontvingen wij een Engelsch en een Duitsch Exemplaar van de winterdienstregeling dier Maatschappij ingegaan 1 dezer. Op de uitgaaf dezer Reisgidsen vestigen wij gaarne de aandacht onder mededeeling dat Exemplaren daarvan, alsmede van de kleine uitgaaf in de Nederlandsche taal, gratis verkrijgbaar zijn, bij de Directie. Ds. F. Lion Cachet schrijft, naar aan leiding van het plan van de Amst. Ct. om een Transvaal-album uit te geven, o. m. in dit blad Maar wat er wereld heeft Transvaal daaraan, in deze bange tijden van doodelij- ken kamp Het moge sreelend zijn voor sommiger gevoel, om in zulk een album eenige woorden te schrijven van „bewon dering" enz., doch in Transvaalsche oogen zal het niet meer zijn dan het afgeven van een „kaartje" beleefdheidshalve. En wat de paar guldens betreft, die zulk een uitgave, na aftrek van alle on kosten, zou opleveren ten ba e van het Roode Kruis of van eventueele weduwen en wee zen Och arme 1 laat ons toch niet aldus Snagsbyteren met „another half-crown for Jo" alsof met wat guldens voor zalf en pluksel, of vooreen weduwe, Transvaal zou hulp geboden worden. Maar wat dan Gaan tot den Potentaat der Potentaten. „Dus Transvaal helpen, door voor Trans vaal te hidden Ja, Mijnheer de Redacteur. Dit neerschrijvende, ben ik mij volkomen bewust, dat meerderen van uw lezers et do schouders over zullen ophalen, of, misschien my voor een kwezel zullen houden, of wel spotten zullen Bi tden is goedkooper dan geven, enz. enz. Ik kan dat best zetten te meer, daar niemand mij in ernst ver denken kan, van schrielheid of onwillig heid om voor Transvaal en de Transvalere te geven en te doen wat mij mogelijk is. Was ik een paar jaar jonger, en niet zoo lichaamslijdend, dan hield niets mij terug om naar mijn land van adoptie terug te keeren, nu het in nood is, en onder de Boeren te verkeeren, als voorheen. En een kwezel daarop zal ik geen antwoord behoeven te geven. Doch hoe dit zij: Uw gepaste vraag: Wat nu? beantwoord ik met Bij den almachtigen God pleiten voor Transvaal om hulp. Het spreekt van zelf dat zij, die in geen God gelooven of die meenen, dat God te verbeven is om van onze zaken op aarde nota te nemen of dat Hij zich niet laat verbidden, niet tot Hem Kunnen gaan, in gebed voor Transvaal. Maar zoo denkt toch het meerderdeel onzer Natie niet, terwijl er honderdduizenden in den lande zijn, die waarlijk weten wat gebed is. Inzonderheid tot dezen is mijn woord. En sluit nu gebed ook op andere wijze handelend optreden uit? In geen enkel opzicht. Niet luiaards-gebed, g;een gierig, aards-gebed, geen vrome praaties-gebed is bedoeld, maar gebed dat God de Heere den krachtigen arm van Eng lands mach naar Transaal uitgestrekt gelieve te brekenrt dat Hij aan de Boeren wijsheid wil ver meerderen in het besluiten en kracht in het handelen dat Hij niet zal toelaten dat onrecht en gewelu zegevieren in dezen oorlogen dat Hij ons zei ven voorlichte opdat het onze Regeering, ons Volk en ieder persoonlyK duidelijk zij, wat wy verder voor Transvaal kunnen doen, waartoe wij onsdan ook bereid moesten stellen, enz ulleu stellen. Volgende motie in Groningen aange nomen verdient belangstellende aandacht „De vergadering van ingezetenen uit alle deelen der provincie Groningen, overwegende, nat het nieuwe art. 243 der gemeentewet een voor alle gemeenten gelijken regel stelt voor de inrichting der boofdelyke omslagen, waardoor slechts een uiterst geringe en zeer spoedig geheel onbe duidende progressie wordt toegelaten en niet gedoogd wordt, inkomens uit arbeid lager in rekening te brengen dau die uit vermogen overwegende, dat hierdoor niet alleen aan de gemeentebesturen de vrijheid wordt ontnomen om de belangrijkste gemeente belasting in overeenstemming te brengen met de zoo uiteenloopende plaatselijke be hoeften, maar iuzonderheid in de overgroote meerderheid der gemeenten de druk der hoofdelijke omslagen van de rijkste ingeze tenen op de tnindergegoeden wordt over gebracht; van oordeel dat deze miskenning van de noodzakelijks vrijheid der gemeentebestnreu als van het beginsel der draagkracht als grondsi g van belastingheffing is strijdig met het algemeen belang, spreekt als hare over tuiging u t dat onverwijld moet worden overgegaan tot eene wijziging van art. 243, waardoor deze bezwaren worden opgeheven." De ontwerpen van wet tot reorgani satie onzer levende strijdkrachten en tot wijziging der militie wet, zijn aan de Tweede Kamer aan ;eboden. De regeering wijst er op dat met de afschaffing der dienstvervanting het gehalte der troepen verbeterde, doch de getalsterkte laat ook n >g te wenschen over. Zelfs waar de diensttijd der militie tot 7 jaar is ver leng 1, blijft de toestand in dit opzicht on voldoende. In de eerste plaats omdat, voor wat het vi.ldleg.-r betreft, ook na de op richting vaneen 9-tal reserve-bataljons, o. a. nog bataljons, tot de divisiën behoorende, voor verschillende bestemmingen moeten worden aangewezen, zoodat voor het mobiele element der verdediging geenszins 36 ba taljons infanterie beschikbaar blijven. Ook de sterkte der bezettingstroepen is te gering; ee-e eigenlijke aanvullingsreserve ont breekt; alsmede eene legerreserve, welke de noodige bruikbaarheid bezit om als bewakingetroepen in de verschillende ver dedigingS8tellingen op te treden; de bezet tingstroepen te versterken en in het verder verloop van den oorlog eventueel het veldleger bij het volbrengen van zyn taak te steunen. De schutterijen voldoen aan den eisch niet. De onvoldoende toestand dient opge heven in het belang van ons onafhankelijk volksbestaan. En zoo stelt de regeering dan voor lo. afschaffing van de schutterijen en vervanging daarvan door een landweer; 2o. de sterkte van het jaarlijksch mili tie contingent bedraagt met inbegrip van 500 zee-miliciens, 17,500 man, waarvan 12,'00 man voor volledige oefening en 5200 man voor verkorte oefening (van 4 maanden) zullen worden opgeroepen. 3o. Wettelijk verplichte herhalingsoefe ningen van 12 weken voorde onberedenen, die niet meer dan 8l/a maand voor eerste oefening o -der de wapenen zijn geweest en 6 weken of minder voor de bcredenen 4o. de diensttijd bedraagt voor de onbe reden wapens 8 jaar in het leger en 7 jaar in de landweer voor de bereden wapens 8 jaar in het leger 5o. de tusschentijdige inlijvingen wor den afgeschaft; de inlijving geschiedt 2 maal per jaar nl.tusschen 1 en 15 Maart en tusBchen 1 en 10 November; 6o. afschaffing van de vrijstelling voor eenige zoons 7o. het Nederlanderschap wordt een van de grondslagen voor dienstplichtigheid. De in Duitschland en België vertoevende Ne derlanders zijn tot inschrijving gehouden; 8o. vermeerdering der infanterie tot 12 regimenten (waarvan één grenadiers en jagers), makende 48 bataljons a 5 compag- niëen vel 1-infanterie en 2 regimenten (te zamen 9 bataljons a 5 comp.) vesting-infan- terie de bestaande regimenten veli-artil- lerie worden elk met ééne afdeeling van 2 batterijen uitgebreid; 9o. indeeling van de pontonniers bij de genietroepen, waarvan een r giment werdt gevormi lOo. oprichting van afzonderlijke admi nistratie-troepen en eene algemeene gym- nastiekschoolenz. (Er zijn nog meer bepalingen, die wij later zullen opnemem. Red.) Nederland-Zuid Afrika. Het volgende rondschrijven wordt ver zonden M. Nn de oorlog tusschen Engeland en de beide Hollandsche Boerenrepublieken van Zuid-Afrika is uitgebrok-n, ligt het, dunkt ons, op den weg van het Nederlandsche volk om dooreen gemeenschappelijke daad va i zuivere barmhartigheid op welsprekende wijze te toonen, van welk een eerbiedige bewondering en warme toegenegenheid ons het hart is vervuld voor de stamverwan ten, die daar ginds dc onafhankelijkheid van hun volksbestaan met kracht van wapenen zullen hebben te verdedigen. In het vertrouwen, dat ons denkbeeld door bijna iederen Nederlander met groote ingenomenheid zal worden begroet, ver zoeken wij u dringend daarvan blijk te geven door op bijgaar de lijst oen flink bedrag te teekenen. Het bijeengebrachte geld stellen wij ons voor te besteden lo. Voor het uitzenden van volledige ambulances of verban lmiddelen naar Zuid-Afrika, door tusseheukomst Jvan de Nederlandsche afdeeling van het Roode Kruis. 2o. Voor het ondersteunen der in den 3trij 1 verminkten of achtergebleven be trekkingen van op het slagveld gebleven burgers. 3o. Voor zoodanig doel als ons gepast zal voorkomen ter verzachting van de gevolgen van den oorlog. Overtuigd als wy waren, dat ons be roep op het Nederlandsche volk niet te vergeefs zou worden gedaan, zijn wij met het oog op het belang eener spoedige afzen ding van verbandmiddelen, er reeds toe overgegaan drie belangrijke zendingen in overleg met het hoofdbestuur der Neder landsche afdeeling van het Roode Kruis, naar Pretoria en Bloemfontein over te maken. Het rond-chrijven is door verscheidene bekeode staatslieden en industrieelen van naa i in den lan le geteekendonder anderen door de heeren prof. Kuyper en Fabius te Amsterdam; J. M. Kakebeeke en J. T. Ochtman te Goee Collotd' Escury te Hontenisse Van Deinse te Hulst Hennequin te Sluis graaf Van Lijnden en v. Woelderente Middelburg, Mr. C. Bakker en Jos, Van Raalte te Viissingen; enjhr. Mr. J. W. D. Schnurbeque Boeije te Zierikzee. Nader vernemen wij dat te Goes boven genoemde heeren Kakebeeke en Ochtman zich met den heer J. Fransen v. d. Putte, die bereids het initiatief had genomen tot het inzamelen van bijdragen, tot eene com missie hebben v-r.-enigd, die binnen enkele dagen aan de ingezetenen van Zuid- en Noord-Beveland iuteekenlijsten zal doen aanbieden tot het verzamelen van bij dragen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stolwijk en te Rockanje ds. B. Boers te Kedichem. Aangenomen naar Ursem door J. W. Poort cand. te Assen. Bedankt voor Makkum door ds. H. J. Noteboom te Roonvoor Sappemeer door ds. H. G. Oldeman te Heerenwaarden. Kapelle. Maandagavond had herstem ming plaats voor een lid van het kiescol lege. In plaats van vrije stemming, heeft men maar herstemd tusschen L. Vreeke en Jacb Daane, die de meeste stemmen bij vorige ste nming hadden bekomen. De uit slag was dat van de 42 uitgebrachte stem men bekwamen L. Vreeke 29, Jacb Daane 12 stemmen en 1 blanco, zoodat gekozen is L. Vreeke. Geref. Kerken. Tweetal te Terschelling J. Sybrandi en R. v. Reenen cand. Beroepen te Medemblik J. Sybrandi cand. te Mildam te Anjum ds. A. T. v. Dy ken te Aalten te Tiel ds. A. Roorda te Scharnegoutum. Bedankt voor Broek op Langendijk door ds. S. O. Los te De Lier. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Rotterdam ds. J. Schotel te Haarlem en ds. H. M. v. d. Vegt te Utrecht, Doopsgezinde gem. Beroepen te Ternaard F. W, W. Braak cand. Ev. Lutb. Kerk.j Bedankt voor Zierikzee door ds. J. A. Helper S-sbrugger te Amsterdam. Unie collecte. Deze bedroeg te Kruiningen met Hansweert f31,85. - Geslaagd te Venlo voorde acte vrije en ordeoefeningen de heer M. C. Casteleijn, van Zaamslag, en de dames Chr. J. Chevalier, van Viissingen en M. VV. Wisse van Mid delburg. Naar het Schoolblad verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken de heeren W. Middelveld Viersen districts schoolopziener te Middelburg, P. H. van der Ley, directeur der rijkskweekschool te Haar lem en J. H. Blum, arr.-schoolopziener te Alkmaar uitgenoodigd den „Informations- kursus" voor handenarbeid te Leipzig bij te wonen. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg is de gevangen neming gelast van G. V., oud 48 jaar, arbeider e herbergier, geboren te Katten- dyke, wonende te Wemeldinge, verdacht van opzettelijke brandstichting te Wemel dinge in den nacht van 22 op 23 Septem ber 1899 in een schuurtje, behoorende bij zijne woning, tengevolge waarvan bedoeld schuurtje en daaraan grenzende woning ge heel zijn afgebrand. Verdachte is in het huis van bewarir.g te Middelburg overgebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2