NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 'I [iddelburg. 10, Hulst- Vlake. AMD1EN8T. SaMag 14 ©cfo6cc, lË-ROTTERDAM. "W estersclidde. 1900. ,10. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer bekoort een Bijvoegsel. Engeland en Transvaal. B E K EN D H A K1G E N. Gemengde Berichten. 'OORBOOTDIENST I OP DE lOOTDIENST. In naar Ylake vm. 5,20 IW alsoorden onmiddellijk iden correspondeerenden ).31, 2,16, 5,15 uur. fNDLENST. Walsoorden vm. 7, uur. onmiddellijk na aan- mgeveer vm. 9,—, en -wQfe- 16,15 uur. li—MIDDELBURG. (gen Zeilm. vm. 4,50 r 11, 11,45 nm. 1:3 -'0 6,30, f4.15, 5,10, fó.5j I f9,15,10,15. iRemise. [burg (Markt) vm. 5.20 11,50, nm. f 12.35, 1,20 14,20, f5,15, 6, f7, 7,50, pen goederen. 3USDIEUST tSCHE VEER—GOES, litzondering van Dingdag, 1st. Vertrek Veer 7, Ln Goes (station) 8,37, k), 6,30. Des Dinsdags ]5,.Vertrek Goes (Slot) fleecfieade Jaargang. |Oct. en van Antwerpen [Maandag) 's morg. 7.u- JÜOTD1ENST IDDELB.-ROÏTERDAM Oct. ^onderd des Zondags, van van Middelburg 8,45; |.15. foensdag 11 geen afvaart Donderdag 12 geen afvaart Middelburg. 1 Oct. a m s e h e tg d. Van Rotterdam: |ns. 'smor. 'smid. Vrijd.13 11, Zater.14 11,30 Zond. 15 10,30 1,30 Maan.16 11, ,30 Dins. 17 11,— ,30 Woenl8 11, Dond.19 10,30 Vrijd.20 10.30 |,30 Zater.21 10,30 ,30 Zond.22 10,30 1.30 Maan.23 11.— Dins. 24 11, Woen25 10,30 Dond.26 10,30 fe Vrijd.27 10,30 i,Zater.28 11, Zond.29 11, 6,30 Maan,30 11, p,— iDins. 31 10.30 3UOTD1ENST ialburg en Zierikzo». Zierikzee Spoorweg Go<s Oct. Van Zierikzee: lidd 'smorg.s midd ,30 Vrijd.13 7,50 2.15 ,30 Zater.14 7.50 2,15 Zond.15 11,30 Maan.16 7,50 2,15 Dins. 17 7.50 2,15 1 Woenl8 7,50 2,15 2,30 y üond.19 6,30 y Vrijd.20 7,50 2,15 Zater.21 7,50 2.15 Zond. 22 11.30 2, Maan.23 7,50 2,15 21 Dins. 24 7,50 2,15 2 Woen25 7.50 2,15 2? Dond.26 6,30 2,30 2. Vrijd.27 7,50 2,15 &i Zater.28 Zond.29 7,50 11,30 2.15 2, Maan.30 7,50 2,IE 2t IDjds. 31 7,50 2,15 12,a) nm. 3,35i) 112,25a) nm. 4,05 110,25 nm. 1,55 110,45 2,15 lvm. 11,55, 3,25J) W 12,15, 3,45 1,40. naar Breskens ten hoogste jen. [6,10 van Vlissingen naar li iet gemaakt. •LKEU MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Vrijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Engelsche regeering heeft per telegraaf aan de Transvaalsehe geantwoord dat 't haar spijt dat d3 Transvaalsehe regeering door naar eisch de gelegenheid tot verdere samenspreking afsneed en er tevens bij gezegd dat zij niets meer te zeggen treeft. De oorlogstoestand is derhalve feitelijk Woensdagavond ingetreden. Het antwoord is te Pretoria met groote geestdriP ontvangen. De regeering ontvangt van alle anten instemming en zedelijken steun. Boeren, Duilschers, Fransohen, Belgen, Ieren, Zweden, Noren, Denen, Italianen, Nederlander3, Zwitsers, Amerikanen, en nog niet genaturaliseerde Zuid-Afrikaners uit de Kaapkolonie zijn weer naar de grenzen vertrokken om de onaf hankelijkheid der Zuid-Afrikaansehe Republiek te helpen verdedigen. Zelfs hebben enkele honder den Britscbe onderdanen den eed van trouw aan de Republiek gezworen. En dat alUs niettegen.taande Milner, de Engelsche regeering8-commissaris te Kaapstad, heeft laten bekend maken dat al wie zulke dingen doen des doods schuldig zijn wegens hoogverraad. Er wordt een gecombineerde aanval van Boeren en Vrijstaters op Natal verwacht. Een omtrekkende beweging door Zoeloe- land naar Durban wordt gevreesd. De Engelschen, de jingo's althans, schui ven natuurlijk alle schuld op de Transvalers. Chamberlain waseht de handen in onschuld gelgxwij hierboven zagen. En de pers is uitbundig in het zingen van zijn lof enden smaad der Boeren. Een hunner De Daily Telegraph scheldt Kruger een razenden dwaas, bij- geloovig, onbeschoft, en een buitengewoon onbetrouwbaren kermschi eeuwer; en noemt het ultimatum der Transvaalsehe regeering een buitensporig toegetakelde en groteske klucht. Alleen ue Daily Chronicle is waardig. Trouwens dat blad heeft altijd voor den vrede geijverd en den Boeren verdedigd. Het betreurt het ultmatum dat zij in karakter „een telegram van Chamberlain" noemt. De leiders der liberalen hebben nu allen verklaar! de regeering te zullen steunen, en de critiek te staken. Rosebery gaf 't voorbeeld. Zij konden als vaderlanders, als Engelschen, wel niet anders handelen. Op de beurs en in de schouwbnrgen te Londen zijn de Transvaalsehe Boeren op allerlei wijzen beleedigd en uitgefloten. Kruger werd door opgewonden beursman nen spottend „failliet" verklaard. In Kaapkolonie zijn Rhodes en zijn >artij druk bezig aaa't kuipen. Den minister president Schreiner wordt't staatkundig le ven steeds meer zuur gemaakt. Rhodes wil dit ministerie doen aftreden omdat 't te veel op de hand der Boeren is. In het parlement kwamen de vele klach ten ter sprake door Engelsehe vluchtelingen geuit over mishandelingen van de Boeren ondervonden. Doch Schreiner merkte op, dat aan de regeering niets omtrent ruwe behandeling van vrouwen en kinderen be kend is. Geruchten gaan, dat Schreiner reeds is afgetreden. Het zou jammer zijn indien zij zich bevestigden. De nadeelige gevolgen van den oorlogs toestand doen zich nu reeds gevoelen, vooral in Rhodesië. Te Boelawajo staat de handel stil en de mijnen worden met de grootste moeite aan den gang gehouden. Te Salisbury is het nog slechter gesteld. Daar is de prijs van 't meel zeer gestegen. Alleen de spoor- wegwerken gaan geregeld voort. Wat won der ookzij worden gesteund door de Char tered Co"upany(*), 4e beruchte, en die heeft geld genoeg in 't zicht, want het is immers oorlog. Spreek uitTsjaar te-red Kumpen-ni. De Transvalere trokken de grens van Natal over. De Vrijstaters legden te Har- rysmith beslag op een trein, aan de re geering van Natal toebehoorende. De Boereu hebben Langnek bezet en de hoogten van Ingogo. De oorlogscorrespondent van de Times heeft het kamp der Boeren te Zandspruit gezien. Hij zal zeker hun veldtocht mee maken. Hij noemt de inrichting zeer pri mitief en zonder orde. Toch komt alles terecht, daar ieder voor zichzelf zorgt. Er is nu pro/iand in overvloed. Alleen heeft men gebrek aan goed water. Het is koud, er valt veel regen, met hagelbuien nu en dan. De Boeren zijn daarover in hun schik, wijl dat weer het gras voor hun paarden ten goede komt. Te Wakkerstroo'n is geschut opgesteld op den top van een steil kopje. Op grond van proefnemingen beweren de Boeren dat de gepantserde trein der Engelschen als papier zal doorschoten worden met de ka nonnen van Creusot. Een ona ngenamen indruk moet wel maken een bericht uit Mafeking, nog wel door de Engelschen zeiven verzonden, waarin zij als de meest natuurlijke zaak der wereld vertellen, dat de Kaffers-inboorlingen door hen gecommandeerd zijn, hen te steunen tegen de Boeren. Natuurlijk een volk dat weinig gewapen- den als de Boeren met hollespitskogels te lijf gaat, durft ook inboorlingen als vechters tegen blanken gebruiken, er de hand op leggen zelfs. De Britsche agent te Pretoria nam Woensdag afscheid vanPaul Krnger en andere overheidspersonen en verliet met zijn personeel in twee extra treinen het land. Engelsche bladen hadden al verteld dat hij vermoord zou zijn. Tot dusver zijn er geen teekenen dat de Boeren vooruitrukken. De Engelschen zijn vol goeden moed dat zij op alle gebeur lijkheden voorbereid zijn. Zij meenen dat de Boeren plan hebben de spoorwegver bindingen af te snijden, de brug bij Hope- town te vernielen en Kimberley en het noordelijk gelegen Britsche gebied van de gemeenschap af te scheiden. Maar de Engelschen zullen hun dit wel beletten. Engelsche bladen schelden haid op Schreiner, den president-minister in Kaap kolonie. Hij is de Mordechai die uit den weg moet gernimd. De Globe zegt ronduit: wil het kabinet Schreiner niet aftreden, dan moet Mimer het ontslaan en een ander ministerie vormen dat Engeland goed gezind is. John Buil blijft van de leer dat een brutaal mensch het derde deel van de wereld heeft. Goes. Ter kennis van belanghebben den wordt gebracht dat de invoer per spoorweg van vee bestemd voor de slacht huizen te Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Gent en Luik wordt toegelaten van 11 tot 2 ure langs Clinge (Starion) onder de voor waarden van het Koninklijk besluit van 14 December 1899. 13 Oct. '99. Wij vestigen de aandacht op de in ons no. van heden opgenomen annonces van het Roode Kruiste Middelburg, en van den heer J. Fransen van de Putte te Goes, steun vragende tot leniging van de rampen des oorlogs in Zuid Afrika. Wij hopen dat velen te Goes zich gedrongen zullen gevoelen eene gave, groot of klein, en ook de kleinste zal den heer Putte ongetwijfeld welkom zijn voor dit doel af te zonderen; en dat eveneens velen te Middelburg de heeren dr. de Man o. 9. den aankoop van artikelen voor Zuid Afrika ruimschoots zullen mogelijk maken. Tot ontvanger griffier van den Rei- gersbergschengoider is benoemd de heer W. Kakebeeke met 10 st. tegen 4 op den heerj. Q. C. Wabeke twee stembevoegde ingelanden waren afwezig; in dezelfde be trekking bij den West-Kraaiertpolder de zelfde heer Kakebeeke en bij den Oud- Kraaiertgo\dex de heer J. Oele Hz., beiden te Goes. (G. Crt.) Het bericht uit Wissenkerke omtrent de candidaatstelling voor den gemeenteraad, was niet van onzen gewonen berichrgever. Blijkens bij den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestunr, ingekomen kon. besluit is niet ontvankelijk v rklaard het bestnur van den Westkerke-goldex tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij gegrond is verklaard het beroep van C. Rentmeester te Wolfaartsdijk tegen het aal uit van genoemd polderbestuur in zake verbetering van eene heul. Met ingang van 1 November a. zü« in Zeeland verplaatst de commiezen bij 's rijks belastingen: J. vau Rooié van Hein- kenszand near Bruinisse; J. de Bruine Az. van Goes naar Heinkenszi nd G. L. Ver sluis van Middelburg naar Breskens, alle drie zijn le klasse; L. Poot van Breskens naar Goes P. C. van den Bos van IJzen- dijke naar Brouwershaven, beiden 2 klasse A. Loog van Sas van Gent naar IJzendijke J. Boslooper van Bruinisse. naar Sas van GentL. Lips van Hontenisse naar Ter- neuzen J. E. Eckebus van St. .Tansteen naar Hontenisse; J. Beerens van Hulst naar St. Jansteen, alle vijf derde klasse en de beide commiezen 4e klasse J. M. Loog van St. Jansteen naar Hulst en R. de Boer van (Juijk naar St. Jansteen. M. C. Goes. Gemeenteraadsvergadering van Donderdagavond. Voorzitter de heer Bur gemeester. Goedgekeurd door Gedep. staten de reke ning der schutterij over '98; ook is inge komen de koninklijke goedkeuring op de wijziging der sehoolgeldregeling aan H. B. S. en Meisjesschool, en begrooting 1899. Een adres van bewoners van den Bergpad om verlichting van den weg. Dit wordt ter flue van onderzoek in handen van Burge meester en Wethouders gesteld. Van A.L. v. Melle een adres van dank voor de continueering van zijn salaris gedurende zijn ziekte. Op een adres van W. J. M. Bitter om uitweg naar den Westsingel wordt gunstig beschikt, met dien verstande dat niet een dam maar een brng voor de daar te bouwen woning moet gelegd worden. De heer v. d. Leeuw vraagt of het in de bedoeling ligt om in 't vervolg alleen permissie te geven tot het leggen van brug gen en niet van dammen. De voorzitter zegt dat de Raad verlof geeft. Indertijd is het voor de bewoners aan den Poelweg ook geweigerd en niet tegenstaande dit, zal toch niemand daar de sloot zindelijk en mooi noemen. Zooveel te er er zou het zijn zoo daar dammen lagen. Dat veroorzaakt ophooping van vuil voor de woningen en geeft aanleiding tot klachten over stank. De heer v. d. Leeuw begrijpt dit maar hij herhaalt zijn vraag. De voorzitter antwoordt dat de Raad vrij is. B. en W. zijn in het algemeen tegen 't toestaan van dammen leggen. Wat de Raad altijd doen 2al, is natuurlijk onzeker. Er kunnen onvoorziene omstandigheden zich voordoen die recht geven om van dat prin cipe af te wijken maar in de meeste ge vallen zullen B. en W. wel adviseerenom bruggen te leggen. Goedgekeurd wordt een wijziging in de verordening op het begraven nadat van den minister een bemerking was ingekomen, dat in deze verordening niet thuis behoorde de bepaling dat de gemeente op eigen kosten gemeentegrafkelders voor particulieren kan in gebruik stellen. Wijl 'tnooit voorkomt kan deze bepaling wei vervallen, wat B. en W. voorstellen en de Raad goed vindt. De schoolgeld verordeningen voor scholen A en B worden opnieuw vastgesteld, die omtrent school A is slechts voorloopig, dewijl de verbouwingsplannen enz. nog hangende zijn en in verband daarmee het schoolgeld wordt verhoogd. Een nieuwe verordening wordt vastge steld op 't gebruikmaken van gemeente grond en water. Volgens deze verordening zaL het verboden zijn op gemeentegrond of water eenig voorwerp te hebben of te plaatsen enz. zonder permissie. Al wat reeds hij andere verordeningen is toegestaan, is hieronder niet begrepen. Ingekomen is de begrooting van Gast huis en Burgerlijk Ambestunr. De financieele commissie adviseert tot goedkeuring; schoon zij 't niet eens is met de administratie om- trent 't beleggen van f 1000 en 't boeken van daarmee verbandhoudende inlegsom, gelijk reeds bij vorige begrootingen ia den breede is gezegd. De voorzitter zegt 't ook nu nog niet met de financieele commissie eens te zijn, doch dat 't Gasthuis in gunstige conditie komt waardoor de subsidie overbodig wordt en de Raad van deze quaestie af is. Het sub- sibie is f720 en de verpachtingen voor 't Gasthuis hebben ditmaal voor de eerst volgende jaren f 540 per jaar meer' opge bracht, wat epn subsidie van slechts f 180 noodig maakt. De begrootingen worden aangehouden tot de volgende vergadering. Het reglement voorde vereeniging van werklieden wordt goedgekeurd. De huur voor haar vergaderlokaal was met 1 Sept. jl. opgehouden. Na de wijzigingen zal de jaarwedde van den boekhouder f10 in plaats van f 15 bedragen, en wordt de con tributie van f3.60 op f 1.80 verlaagd. Bepaald wordt dat 16 dragers in plaats van tien zullen moeten dienst doen en geen volger meer beschikbaar stellen. Het aantal leden bedraagt thane met de 2 commissaris sen 15 man, waar dan nog zieken, enz. afgetrokken moeten worden. Een maand salaris van den gewezen agent v. Kogelenberg wordt onder de agenten die zijn dienst waargenomen heb ben verdeeld. Op reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag wordt beslist datfreule Van Hoëvell van de 9e naar de 6e; J. Mieras van de 2e naar de le; J. E. v. d. Reit van de 3e naar de le klasse worden teruggebracht. De overige reclamanten wor den gehandhaafd in de klasse hun ambts halve toegewezen. ln de strafvorderingen worden de na ,-ol- genle wijzigingen door de commissie voor gesteld. In te voegen een Art. 39 bis, aldus luidende: Het is verboden van straten of wegen afgescheiden plaatsen met deze in verbin ding te stellen, of van uit buizen, tuinen of erven uh gangen te maken, toegang gerende tot straten of wegen. B. en W. kunnen hiertoe vergunning verleenen. Art. 40 zal dan moeten luiden, „die van Art. 33 en 39 bis met een geldboete van ten hoogste ƒ15-" In de verordening no. 90 regelend het bouwen enz. artikel 4 te lezen Het is Verboden: a voor de ontvangst van het bericht in art. 3 bedoeld met het werk aan jte vangenb gedurende den bouw van een der bepalingen in het be richt gegeven af te wijken, c af te wijken van de aangegeven rooilijn, of te bonwen beneden het aangegeven peil, bepaald vol gens art. 4 dezer verordening. Het bedoelde bericht moet steeds bij het werk voor banden zijn, en op eerste aanvrage aan de ambtenaren, in art. 47 bedoeld, worden getoond. Aan artikel 6 een nieuwe alinea toe te voegen, luidende: bij het aan wij zen der woning houden B. en W. zich aan de lijnen op de door den raad vastgestelde plannen van rooiing aangegeven. Bestaan zulke plannen niet dan wordt de bestaande rooiingslijn gevolgd cf bij ge breke daarvan die welke in net verlengde ligt der rooiingslijnen van de naa tgelegen perceelen. Achten B. en W. afwijking van de een maal vastgestelde plannen of de aangeduide rooilijnen gewenscht dan wordt de rooilijn door den Raad vastgesteld. Art. 11. De vloer of de begane grond der te stichten of te vernieuwen gebouwen (kelders uitgezonderd) moet minstens 15 cM. boven de kruin van den naastgelegen openbaren weg gelegd worden. Onder naastgelegen weg wordt verstaan de openbare weg die op minder dan 10 M. van de woning verwijderd wordt aan getroffen,, onverschillig of die van bet te bebouwen terrein al dan niet door heggen, schuttingen, muren of slooten is afge scheiden. Bij terreinen die te voren niet waren bebouw! en die tot bouwterrein worden bestemd, wordt door den Raad vooraf be paald op welke hoogte de te ontwerpen straten moeten worden aangelegd en op welke hoogte de bovenkant van den vloer of den boganen grond der aldaar te stich ten gebouwen moet worden gelegd. Zij die op zulke terreinen wenschen te bouwen wenden zich tot den Raad met verzoek het peil bovenbedoeld, en zoo die nog niet is aangegeven op de plannen, de rooiing vast te stellen. Al deze wijzigingen worden goedgekeurd. De vergadering is daarna gesloten. Wissenkerke. In de raadsvergadering van jl. Dinsdag werd behandeld de be grooting voor 1900, die met algemeene stemmen onveranderd werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 22046.71 met een post van f 694.94 voor onvoorziene uitga ven. Nog werd aan B. en W. machtiging verleend tot het hernieuwen der huur van de grindbergplaats aan de kom van het dorp. Eindelijk werd overgelegd en gelezen een gezegeld adres van G. J. de Smit bevattende dezelfde klachten als het onge zegelde, in de voorlaatste vergadering inge diend. Daar naar bet gevoelen van den Raad deaschbak aldaar onmisbaar is, werd goed gevonden aan den Voorzitter het doen houden van een strenger toezicht op ledi ging enz., over te laten. St. Phiiipsland. De uitslag der gemeenteraadsverkiezing (vacature Dorst) is als volgt Aantal kiezers 201, opgekomen 141, onwaarde 2 st., geldige biljetten 139. Hier van bekwamen de heeren 3. Geelhoed 78, en Th. A. Boudeling 61 st., zoodat gekozen is de heer H. Geelhoed. Wissenkerke. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat in den tuin van den heer D.J. de Kam landbouwer alhier twee reuzenpompoenen zijn gegroeid we gende 86 pond en 62 pond aan één plant gegroeid en ook dat daar renzen Zea Mais is gegroeid die een hoogte bereikte van 4 meter. Vlissingen. Donderdag had de werk man H. G., in de machineloods op de werf De Schelde alhier bezig zijnde met het schoonmaken der kappen, het ongeluk, om op een kraan staande, vermoedelijk tengevolge van een duizeling daar af te vallen, waar loor hij met het hoofd op eeu ijzeren voorwerp terecht kwam en aan de gevolgen overleed. Heinkenszand. Tegen den bierhuis- houder Rozendaal te's Heer-Arendskerkebg wien Zondagavond een 23jarig jongman, alhier woonachtig, in een twist een been werd afgeschopt, is door de Rijkspolitie pro ces-verbaal opgemaakt. R. had eerst sterken drank gegeven waarna de twist is ontstaan. Een volgenden dag is de mishandelde per hondenkar naar huis gebracht. Heinkenszand. Donderdag waren bij de school een aantal kinderen aan het cirkelloopen met het gevolg dat een acht jarig jongetje zoo tegen den grond ge smakt werd, dat het bewusteloos werd opgenomen, In welken toestand het lang verkeerde. Ge- eeskundige hulp werd ver leend door arts Geill. De'toestand, hoewel zeer ernstig, is op dit oogeDblik niet on gunstig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1