Engeland en Transvaal. ft E R1HFÏTW~S. SCHOOLNIEUWS. itame wil de Keizerin Op hettaatste OOgett- blik zelf de bloimen schikken, die als haar eigen hartelijke groet aan de jon ie Koningin en bare moeder, in haar woonkamer zullen geplaatst worden. De toestand in Zuid Afrika blijft onver anderd. De grenzen worden bij de punten waar ingval van oorlog een inval zou kunnen geschieden, nog steeds door een sterke Boerenwacht bewaakt. Tot den aanval gaan de Boeren echter niet over. Natuurlijk verschilt men in de waardee ring van deze lijdelijkheid, al naarmate men 't geloof der Boeren als een vasten grond der dingen die men hoopt en daarbij onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan Gods wil aanvaardt, of weldatgeloo' voor een modeklank houdt en een naief fatalisme dat men alleen b ij domme [menschen zoekt. Menig ongeloovige men kan er gerust- op rekenen heeft 't dan ook bij den haard of in de sociëteit al uitgeroependie ■domme Boeren. Die stomme boeren. Dat werd ook hier en daar gefluisterd, toen zij, een paar jaar gelede i, Jameson ie pakken kregen om hem en zijn aanhang grootmoediglijk aan de Engelsche regeering aftestaan die hen verheerlijkte in plaats van hen dood te schieten, gelijk den land verraders had behooren te geschieden. Die stomme boeren 1 Doch door zoo te handelen hebben zij de reine consciëntie voor God en de engelen en den goeden Ghristennaam voor de vol ken bewaard. En moge al 't hart van een Chamberlain, of een Rhodes, onder deze grootmoedigheid nog meer verhard zijn geworden; andere Eagelschen zijn er door gewonnen gewor den, om, ook nu,'t voor hen op te nemen. Van de Boeren toch is geen daad van lifheid of wreedheid of ,ook maar van twijfelachtige grootmoedigheid te verwach ten. Dit hebben zij bewezen. Daaro i lachen wij om desensatiemakende berichten omtrent nonchalantheden en wreedheden door Boe ren den uitlandschen Joden en Jodengenooten van Johannesburg by hunne vlucht van daar naar Kaapkolonie aangedaan. Dat er op 't oogenblik stremming van 't spoorwegverkeer is op sommige plaatsen, is te begrijpen. Waar duizenden hunne biezen pakken, en vooral van de uitlandsche goudkoningen, daa.- is te verwachten opont houd en geschreeuw. Geen spoorwegmaat schappij kan op zoo'n oogenblik allen tegely k bedienen. Dat misschien wel eens een hard woord gezegd zal zijn tot deze aanstokers van de troebelen, tot deze veroorzakers van al 't leed en de moeite en de kosten en 't le vensgevaar van den nadarenden oorlog, laat zich gelooven. Ook dat leedvermaak wel eens hardop lachen deed op den aanblik der overhaaste vlucht van de Rhodesianen. Bovendien geschiedt dit in de steden, als bijvoorbeeld Johannesburg, waar men de schanddaden der Engelsche goudzoekers reeds jarenlang van nabij zag en velen zeker al genoeg gehad hebben van den dage- lykschen aanblik alleen hunner schurken gezichten. Intus8chen op de grenzen blijft 't rustig. Krugers en Jouberts houdinglij ven correct. En melden ons de laatste berichten dat een 25 duizend Engelsche soldaten naar Transvaal zullen worden gezondendat generaal Whitehet bevel over de Engel sche troepen in Natal heeft aanvaard; en onder groote geestdrift naar Pietermaritz- burg toog; dat weder twee nieuwe trans porten uit Indië aangekomen zijn, wat de positie der Transvaalsch-Vrijstaatsche troe pen hachelijker maakt en de „Cunctator- tactiek"(») der Engelsche regeering in te hatelijker daglicht stelt. De ontscheepte Engelsche troepen zijn naar Ladysmith getogen. De Transvalers hebben hier en daar hunne kampen opge broken en zijn naar hunne plaatsen terug gekeerd, patrouilles achterlatende. lu Oranje Vrijstaat worden steeds meer manschappen opgeroepeu. Trouwens daar schijnt het gevaar het grootst. Het ligt bloot voor den eersten aanval. (Men zie 't artikel van ds. Lion Cachet hierboven). Wie in Vrijs'aat weigert aan de oproeping tot den krijgsdienst te voldoen, zal met een geldboete van vijfhonderd pond sterÜBg of Het zjjn meest kletspraatjes, door Engelsche correspondenten verspreid. Als zfl dan toch bepaald wat willen seinin aan hun bladen, laten zjj berichten nemen van het volgende soort, die het voorde >1 hebben van vrij onschadelijk te zjjn. W(j vonden het in een Trnnavaalsch blad: „Aan de Transvaalsche grens by Langsnek heeft een Britsche iiatterfj schietoe eningen gehouden. Om over de uitwerking van het vuur te kunnen oordeelcn, kochten de officie ren vijftig geiten, die op een afstand werden vastgebonden. Er werd een uur lang op de dieren gevuurd, waarna de officieren gingen zien hi evelen van hen waren over gebleven. ZQ t ldcn er52 een der dieren had intusschen twee jongen ter wereld gebracht en de heele troep blaatte vredig. (a) In den oorlog tusschen Romeinen en Karthagers was Hannibal overwinnaar. Hjj sJoeg de Romeinen o.a. bij het meer Trasi- mene. Doch toen nam Fabius Maximushet bevel over de Romeinen over; hij wist den slag aldoor uit te stellen en den Karthager af te mattenzoodat hy ten slotte won en Rome redde. Deze lactiok bezorgde hem den bijnaam „Cunetator" (draler). met gevangenis gestraft worden. Verschillende Engelsche staatslieden, van de liberale party, verklaren zich openlyk tegen den oorlog. Onder hen zijn Morley, Harcourt, Bannermann, Wilson, c. a. Deze laatste heeft eenige onthullingen gedaan, die 't vermoeden tot zekerheid maken dat de geheele crisis een financiëelen achtergrond heeft, dat de oorlog moet door gedreven om de Chartered Company te redden. Deze maatschappij is gesticht met een kapitaal van 35 miljoen. Sedert 1875 heeft zij bovendien voor 87Vs miljoen gulden aandeelen uitgegeven, totaal dus 112V2 mil joen. Dit kapitaal moet bijna 1 miljoen opbrengen. Doch dure administratie en de in-bedwanghouding der oproerlingen vorde ren meer. En zoo staat nu de Chartered Company voor tekorten. Het totaal tekort bedraagt al 6t/s miljoen gulden. Dit aLles nu wordt door Wilson nader omschreven. Voor lezers die belangstellen in cijfers en andere quaestiën de Beurs rakende, schrijven wij er enkele over. Het actief der Company bedraagt aan mijn waarden, een dagblad en een spoorlijn in Bechuanaland ongeveer 80 miljoen gul den. Doch feitelijk, zegt de heer Wilson, is de waarde van dit actief gelyk nul. De „Chartered Company" is dus op, zooals de „Niger Company" op was, toen Chamberlain, die aandeelhouder was, het grondgebied der maatschappij door de re geering deed aanknopen. De geheele cam pagne tegen de Transvaal, de strooptocht van James m, de tusschenkomst van de Engelsche regeering ten behoeve der Uit- landers, heeft geen ander doel dan het failliet van de Chartered en de hooge per personen, die er bij betrokken zijn, te voorkomen. (Wij .'olgcn hier de vertaling van De Telegraaf). Rhodesia is in 'tNoorden ingesloten en in het Oosten van de zee afgesneden. Het is by na onbewoond. Men kan er zelfs geen zwarten genoeg krijgen om in de mijnen te werken, zoodat het gebied niets waard is. Doch indien men de Transvaal en den Oranje-Vrijstaat annexeert, als men Portu gal dwingt de Delagoa-haai af te staan, zon men een zeer grooten staat hebben, met een uitstekende haven, een staat, die zon kannen beschikken over de onmetelijke rijkdommen, reeds geëxploiteerd of nog te exploiteeren, van de Transvaal zelf. Dit is een van de economische oorzaken van den oorlog. Er is nog een andere, volgens den heer Wilson, nl. het plan om de goudmijnen ineen te smelten, zooals men met de diamantmijnen van Kimberley ge daan heeft, die voor een spotprijs van den Oranje-Vrijstaat zijn gekocht. Er zijn in Transvaal een aantal goud mijnen, waarvan de waarden, te Londen uitgegeven, nog niet zijn verkocht. Er zijn andere mijnen, waarvan eenige goed zijn, andere middelmatig of slecht. Men begrijpe, zegt de heer Wilson, het financieel belang, dat er mede gemoeid is, om al deze mijnmaatschappijen te dwingen, een syndicaat van goud-voortbrengers te vormen, zooals men vroeger een diamant- mynByndicaat gevormd heeft, meesters van den prijs en de markt. Zoolang Transvaal onder het toezicht der Boeren staa is deze samensmelting onmo gelijk, daar de Boeren haar niet willen; zij hebben reeds tegengestemd en zull-n nog meer wetten aannemen, om te trachten de verwerkelijking van deze samensmelting te verhinderen. Daaiom moet de controle der Boeren veru etigd worden; daarom moet Transvaal geannexeerd worden daarom wil men ,den oorlog. Ten slotte gaf de heer Wilson als zyne meening, dat Engeland Transvaal niet als een Ierland zou kunnen behouden. „Gq meent dus, dat Zuid Afrika een tweede Ierland .ou kunnen worden?" „Zeker. Een nog ongelukkiger Ierland". Toen zullen deze vredesstemmen wel overschreeuwd worden. De bekende vredepleiter Clark, trad Vrijdag te Birmingham op doch werd uit gejouwd door de groote menigte. Herhaal delijk werd hij onderbroken, men bracht „cheers" op Chamberlain en „groans" op Krugir uit en zwaaide met Engelsche vlaggetjes. En deze tegen-demonstratie won t. Nog zijn verschillende radicale parle mentsleden voor den oorlog; o.a. Meual, Robinson en Trevelyan. Blijve bij al dat krijgsgescheeuw tegen de Boeren het stil gebed ook in Nederland tot den Onveranderlijke, dat Hijhunrecht doe en de kwaadstichters met scbaamroode aangezichten doe achterwaarts keeren 1 JOHANNESBURG. Een detachement van 300 Dnitschers vertrekt hedenavond naar Volksrust. PRETORIA. Een deel der Iersche brigade is te Zandspruit aangekomen. bouw alhier is door den Minister een sub sidie toegekend van f 190. LAATSTE BERICHTEN. Telegrammen van Zaterdag over Engeland en Transvaal. MAFEKING. Zes luizend Boeren rukken op acht mijlen van Mafeking naar de grens op. In de stad worden alle maatregelen genomen om een mogelijken aanval af te slaan. Uit Boeloewayo zijn twee gepantserde treinen aangekomen, rondom Mafeking zijn lyddiet-mijnen gelegd. KAAPSTAD. Het transportschip „Gaul", met het Northnmberlandregiment aan boord, is hier aangekomen. KIMBERLEY. Tal van Kaapsche Hol landerszijn Transvail binnengetrokken met verborgen wapens. Vijftig Hollanders zijn gisteren naar Pretoria gegaan. Kimberley wordt onneembaar geacht. li E k i U X A k I (i K 1 In bewaring is genomen een opgevangen Hond, zijnde een Jachthond, teef met bruine vlekken, welke niet in de gemeente te huis bekoort. De rechthebbende kan dezen ten bureele van politie terugbekomen tegen betaling der Kosten van voeding. Indien dit niet voor Woensdagavond a. s. is geschied, zal de hond, ingevolge art. 7 der betrokken verordening worden alge- maakt. 9 Oct. '99. Goes. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 12 October 1899, des avonds te 8 nren. Aan de orde zij i1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Ingekomen stokken. 3. A ires van den Commissaris van Politie om ver hooging van jaarwedde. 4. Verzoek van W. J. M. Bitter om uitweg naar de West singel. 5. Wijziging van Belasting Veror deningen. 6. Idem Strafverordening. 7. Idem Reglement voor de Vereeniging van Werk lieden. 8. Voorstel B. en W. omtrent be taling van vacature gelden by de Politie. 9. Reclames Hoofd. Omslag. De minister van waterstaat heeft be paald dat 't goedkenringsmerk voor den ijk en herijk gedurende het jaar 1900 te bezigen zal zyn de letter h, en bij den ijk van gasmeters de koninklyke kroon. Als merk by de eerste stempeling wordt aan 't kantoor te Middelburg genomen het getal 12. Mishandeling van r/roenen! De Vox Stud weerspreekt het bericht dat de groen Opstelten geworgd is, zoodat hem het bloed uit den neus spoot. Hij is niet naar den Haag gevoerd, beeft volko men gezond den geheelen tijd te Utrecht doorgebracht. De twee feiten zijn gestraft om het be ginsel, niet om de ge vol en. In de uitspraak van den Senaat van het Corps wordt gezegd, dat Woensdag 27 September de novitins Opstelten ten huize van Lotz op ergerlijke wijze is getrapt en ge slagen, en aan bovengenoemd feit is schul dig bevonden het corpslid H. C. Schimmel- penninck; dat Donderdag 28 September op de Studentens cieteit P. H.R. M., de novi tins J. Van Beusekom in verregaanden staat van dronkenschap van boven van de trappen, leidende naar de biljartzaal, is gesleept aan zyn beetieti, zoodat zyn hoofd tegen elke trede aanbonsde en voorts door een gedeelte van het benedenlokaal der sociëteit over den grond is gesleurd zoodat zijn kleederen waren gescheurd en zijne schoenen kapot; dat aan bovengenoemd feit is schuldig bevonden het corpslid K. De Snoo. De afdeelingen der Tweede Earner kozen tot rapporteurs voor het Hoofdstuk Financiën d'r Staatsbegrooting: de heeren Mutsaers, Van der Kun, C. van Bylandt (Gouda), Ferf en Hesselink vanSuchtelen voor het hoofdstuk Oorlog en de Vesting- begrooting de heeren Seret, Meesters, Smeenge, De Beaulort en Groen van Waar der; voor het hoofdstak Waterstaat de heeren Pyttersen, Krap, Conrad, Fokker en Basterten voor hoofdstak X (koloniën) de heeren Geertseina, de Waal Malefijt, Pyn- acker Hordijk, Tydeman en Verhey. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zontelande A. J. W. v. Ingen cand. te Utrechtte Cadzand dr. W. H. Weeda cand. te Heinenoord. Badankt voor Oud Vosmeer door ds. J. v. d. Bergen te Biezelinge. Viertal te Groningen ds. C. L. v. d. Broek te Schiedam, ds. N. de Jong te Uit- hnizermeeden, ds. E. H. Limborgh te IJhorst en ds. C. J. v. Paasson te Meppel Beroepen te Nieuw Beijerland J, W. Pieper cand. te Doetinchemte Tjalle berd ds. H. A. Ludwig te Berkhout; te Harlingen dr. J. Schokking te Koudum te Poortugaal ds. H. v. d. Hoeven té Benningbroekte Ursum J. W. Poort cand. te Assen. Bedankt voor BovensmilJe door P. J. Bakker cand. te 's Gravenhage voor Eist dbor A. J. W. v. Ingen cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Her wijnen ds. J. W. Gunst te Woerden te Broek op Langendijk ds. S. O. Los te De Lierte Ierseke ds. K. v. d. Wal te Hillegom. Bedankt voor Katwijk binnen en voor Winterswijk door ds. J. H. Douner te Nieu wdorp. De ''eer ds. J. Westerhuis te Gro ningen herdenkt 1 Nov. a. s. zijn 25-jarige evangeliebediening. Hij werd I Nov. 1874 te Landsmeer beveitigden diende vervol gens de gemeente te Ter Neuzen 1881 en Heerenv en 1888. Sinds 10 December 1893 s»aat hij te Groningen. Unie collecte. Deze bedroeg dit jaar teZierikzee f 58.1C; Middelburg f 168,80l/sAxel (Spui) f 83,37; Aagtekerke f 36,95 Terneuzen f 155. Waarde. Aan den onderwijzer belast met het geven van onderwijs in de Land. Middelburg. De vereeniging „Han delsbelang" heelt in hare vergadering van Vrijdagavond de volgende motie aange nomen „De Vereeniging „Handelsbelang" alhie- spreekt als hare overtuiging uit dat het Rabatzegelstelsel schadelijk is voor den handel in 't algemeen en dat, overal waar 't wortel heeft geschoten 't met kracht moet worden bestreden." Vlissingen. He'enmorgen werd per brancard naar 't gasthuis vervoerd de jongen V., die het ongeluk had gehad op de Werf „de Schelde" onder een zwaar stuk gereedschap te geraken waardoor hij hevig werd gekneu.d. Zyn toestand laat zich redely k aanzien. De gemeenteraad van Serooskerko (W.j heeft in zyne zitting vau Zaterdag 7 Get. 11. na een uitvoerige toelichting eu aanwijzing door den voorzitter van het groot belang, dat èn de gemeente cn de landbouw plaatselijk en in het algemeei heeft, bij het tot siandaomen vaneen tramverbinding van Middelburg naar Domburg-Westkapelle met 5 tegen 2 stemmen besloten aan het tramcomité een ji-arlijkscb subsidie te ver- leenen van tluü en zulks voor den tijd van 10 jaren, onder een paar voorwaarden betreffende de veiligheid. Schoondijke. Eene vrouw op den kansel is voor ons in ons land iets vreemds toch bad dit Zondag te Schoondijke plaats, daar mej. Beckeringh dochter vands. Becke- ringh voor de nedarl. hervormde gemeente; optrad. Dat voor een enkele maat zoo iets bijval vindt laat zich gemakkelijk begrij pen, vooral bij het jonge volkje dat door nienwsg.erighedeu gedreven dan ook eens in de kerk gaat, in plaats er voorbij te loopen. Treurige toestanden voorwaar. Moderne predikers enprediksters op den kansel Heinkonszand-W.F.Andreae postbode alhier is verplaatst naar Breda als brie en- gaarder tegen 1 Nov. 1899. Men schrijft aan de Telegraaf uit Koewacht Naar wij vernemen, zal de zaak van den vrou wenmoord, hier in de maand April gepleegd, den 23 October voor het As isenbof te Gent behandeld worden. Als verdediger van beklaagde zal optreden de heer A. Fredericq, advocaat te Gent, die hier zelf geweest is om een onderzoek in te stellen naar de woning van verdachte en den put, waarin de drie zakken gevon den zyn. Uit SasvanCent schrjftmen aan hetzelfde blad: Tbans is het zeker, dat er naast de in aanbouw zijnde goudfabriek en glasblazerij nog een derde fabriek zal verrijzen, en wel een voor de vervaardiging van schei kundige producten, voornamelijk vitriool. Het contract is reeds te Brussel getee- kend. Hoedekenskerke. De arbeider P. Lucasse alhier had dezen zomer het ongeluk een roggeaar in het oog te krijgen, tenge volge waarvan dit geheel verloren is. Daar reeds vroeger een dergelijk ongeluk hem aan het anlere oog trof, is hij niet meer in staat werk te verichten, waarbij het op de oogen aankomt. Hij wilds nu een vraebt- rydersbedryfje beginnen, maar niet genoeg zame fondsen bezittende, wendde hy zich tot Hare Majesteit de Koningin, met de bede om hulp. Heden werd hem door den Burgemeester namens Hare Majesteit een som van twintig gulden voor dat doel uitgereikt. Nog steeds hel Staphorsier Boertje. lederen Donderdagmorgen bij aankomst van den trein van 7.57 uit het Noorden kan men aan het station Staphorst een vermakelijk schouwspel gadeslaan. Nauwe lijks is de trein het wachthuisje gepasseerd, of men ziet aile portieren van de coupe's, waarin patiënten voorhet Staphorster boertje (Stegeman) gezeten sijn, geopend en bij het station springen zij uit den trein, voor dat hjj goed tot stilstaan gebracht is. Daarna begint een wedloop om het eerst de wo ning van het boertje te bereiken. Met de jas onder den arm, petten en hoeden in de hand, ja, zelfs enkelen hebben reeds in den trein hun klompen en schoenen uitgetrokken om barder te kunnen loopen, trekken zij het dorp in, maar weldra ziet men hier een voorover in de modder vallen, Jaar valt een zyn knie en pantalon stuk enz. Maar helaas, bijna altijd worden zij te leurgesteld, daar de omnibus van Snouck steeds het eerst aankomt en bovendien de woning van het boertje reeds 's morgens vóór acht nur vol is van patiënten die den vorigen avond zyn gekomen of 'smorgens per rijtuig. Het bezoek neemt steeds toe en het boertje zal genoodzaakt zijn alhier nog een paar zitdagen meer te houden en zijn bezoek na >.r buiten te verminderen, daar hij zijn patiënten op Donderdag niet helpen kan. ZwCt.) Terwijl Wosnsdag te Schiedam in een branderij twee knechts werkzaam waren op den ruwketel, ging een stuk dat op den bodem van den rnwketel was gezet los tengevolge waarvan de inhoud in het vuur terecht kwam. Door de geweldige spanning hierdoor ontstaan, werd de ketel uit den steenen mantel gewrongen, waardoor de helm boven op den ketel lossprong. Uit de daardoor ontstane opening stroomde de kokende massa over den ketel, zoodat de eene bran dersknecht die boven op den ketel naaf een lek in de geleiding zocht, ze daar over het lichaam kreeg, terwijl zyn makker door het wegvloeiende vocht beneden werd overstroomd. Gruwelijk werden beiden gffirand, ter wijl de meestei knecht, die oumidJellyk ter hulp snelde, eveneens niet zonder brand wonden vrijkwam, en twee andereu zioh slechts met moeite redden voor den ont- snappenden gloeienden stoom. Beide slaciitolfers zijn onder hevige pijnen bezweken. - Te Corinchem viel een 13 jarig meisje uit een zolderluu en hleef op de plaats dood. Te Heemstede zyn oen 9 jarige knaap door den etoomtram beide boenen afgereden, de knaap overleed aan de gevo gen. Te Nijverdal ge raakte een werkman door de duisternis met zijn kruiwagen in een sloot, hy geraakte ouder zyn voertuig en verdronk. Ten gevolge van ontploffing van een yat ben zine ontstond Vrijdagavond te Arnhem bij den winkelier Haflïnans brand. Hy had nainjlijk petroleum uit 't vat verkucht en daar een vrouw in de buurt deze niet goed vond bracht z j ze terug en luen bemerkte de winkelier dat hij een vat benziae in plaats van een vat petroleum hal geopend. Terstond na de ontploffing stond 't huis in lichte laaie. De kinderen werden in nacht gewaad het huis uitgedragen. Een knecht die zijn koffer gered had en, ondanks waar schuwing der omstanders, nogmaals 't bran dende gebouw binnenging om zyn kleeren te redden, kwam in de vlammen urn. Men vond hem later gestikt op een bovenkamer met de kleederen over den arm geslagen Te Brielle viel een meisje die me' haar breiwerk nair huis ging met he' noodlottig gevolg dat een priem naar door den neus in de hersens drong. Het kind is daarop óverle'en. Een pakhuisknecht t« Zaandam had 't ongeluk toen hij een schuit achter een sleepboot wilde vastmaken, tot welk doel hem een touw werd toege- Wjrpen, overboord te vallen en te verdrinken. lu de Goedestraat te Utrecht zou Vrijdag een kraukzinnige vrouw in een rijtuig gezet worden om naar Veldwijk te worden gebracht. Twee verpleegsters van Veldwijk waren daartoe overgekomen. De buren waren hierover echter niet gesticht. Niet zoodra was de vrouw in 't rijtuig gezet ter eener zijde of zij haalden haar ter andere zij ie er we r uit. Dit geschiedde herhaaldelijk. Ten laatste bleven de ver pleegsters „overwinnaars" doch nu werd de koetsier op een hagelbui van steenen ont.iaald. Een winkelier te Amsterdam kwam Zaterdagavond bij de poliiie een zoo juist ontvangen valschen gulden toonen. Daarop toog de politie er op uit en vond op een achterkamertje in eene Bteeg twee Duilschers en een vrouw; de Duitschers liepen weg doch de politie holde ze na, haalde ze in, bracut ze naar 't bureau en vond ze in bezit van valsche guldens. Daarop werd 't kamertje nog eens goed doorzocht en onder bewaking gesteld. Men weet natuurlijk niet of men met het gear resteerde drietal de geheele bende te pak ken heeft. Een voer mest nuttiger dan eene landbouwlezingUit den gemeenteraad van Ede Bij de discussiën over het tarief van tolheffing werd de wensch geuit, om het vervoer van mest vry te stellen, tegen welke bevcordeeling van den iandbouw uit de gemeentefonds n zich enkele stemmen verhieven. Daarop voerde de eer Zandmor- gen aan, dat van die bevoordeeling meer voorbeelden waren nan te halen in het sub sidieeren van delandbouwacte. „Waaromzou men nu vrijdom van tol weigeren In een vracht mest zit meer nnt, dan in een landbouwlezing of landbouwcursus. Mest doet evenveel nut als de tneorie, die de schoolmeesters verkondigen 1 De voorzitter hoopt, dat de gevlengelde woorden van den heer Z. voor de nakome lingschap bewaard zullen blijven. Wij voldoen aan dien wenscb, zegt het Ned. Landb. Weekblad. Een nieuwe kogel. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Het was te voorzien, dat de specialiteiten op 't gebied van schietwapenen na de uitvinding van den dam-dum-kogel zouden voortgaan in die richting en zoeken naar een nog verderfelijker projectiel. Heti 1 nu gelukt aan mr. Finbaü, officier bij de ar tillerie te Chicago, een kogel te vervaardigen, die in uitwerking alles overtreft wat tot beden bekend was. Mr. Finball heeft als basis gekozen de constructie van den dnm-dumkogel. Zooals men weet, bestond de eigenaardigheid van dezen kogel alleen in het aa 1 wez g zijn van een cilindrisch gat geboord in den top van 15 m. M. diepte en 4 m. M. wijdte. Finball laat dit gat doorloopen maar na eerst 15 m. M. recht naar beneden te zijn gegaan verandert hij van richting en boort nog 10 ra.M. dieper maar onder een boek van 45 graden. In d;t scheefloopende gat brengt hy op speciaal hiervoor gemaakte werktuigen ee 1 schroef vlak aan. De kogels ien er uit wendig uit als gewone dum-dum maar de uitwerking is geheel anders. Nadat mr. Finball zijn uitvinding ge patenteerd bad, werd zy door hem aange boden aan mr. Mc Kinley, president der Vereenigde Staten, die bij de proeven op 14 Sept. in de Lawrence-kazerne tegen woordig was. Eerst werd met gewone ko gels daarna met dumdum en eindelijk met de Finball-kogels geschoten. Het resultaat overtrof alles wat men verwacht had. De j lucht in de cilindrische ruimte wordt bij bekfl sport] een V« ol slaan vieclj totaa alle woge gei 11 en 2| 553 van mens! om al Ooi wantl bestel den gednl Toenl er tef onmo nam met verscl haddq de 8<| lieten zalm.'] poetstX MrJ in gej land toen zin kj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2