KERKNIEUWS. SCHOOLNIËUWS. RECHTSZAKEN en daarna openlijk in den Senaat aanhangig maakte door zijn twijtel aan de rechtvaar digheid van het ronnii van '94 gemotiveerd te openbaren. Hij trotseerde den storm van veront waardiging, die van alle kanten tegen hem opstak. Zoo werd zijn edel streven beloond en het kostte hem ooa zijn zetel. In weerwil van zijn vaderlandslitfde hij was geboren te Mahlhansen in den Elzas doeh bleef na de inly ving van zijn geboorteland by Dnitschland Franschman en met heftige revanche vervuld; in weer wil ook van zyn erkende republikeinsche gevoelens hy onderging eenmaal tijdens het keizerrijk vier maanden gevangenisstraf wegens het luchten dezer gevoelens; werd hy als verrader overal uitgekreten. Doch hy hield vol, met den bekenden uitslag. En toeneen ernstig krank bed, dat weldra zyn sterfbed zou worden, hem be lette te komen getuigen in de zaak-Dreyfus, schreef hij aan den krijgsraad te Hennes een weisprekenden brief om Dreyfus' on schuld aan toonen voor welke edele daad de generaals hem bezwadderden met den laster dat hy oneerlijk en onvaderlands lievend zou zijn, hij, de landgenoot van den verrader! Scheurer Kestner was „protestanisch", doch van „vrijzinnige" type gelijk De Freycinet en De Pressensé en zooveie an dere beroemde Franschen die van de oude Hugenoten slechts den zin voor gewetens vrijheid wat ook vrijheid om ongeloovig te zijn in zich sluit hebben bewaard, doch van het geloof in den Gekruiste niets weten willen. Eere nochtans de nagedachtenis van dezen edelen Franschman Nog een andere zaak is heden „opge knapt". Guerin, de belegerde in het fort in de Rue Chabrol, heeft zich overgegeven. Thans heeft Frankrijk een nieuw „zaakj i" aan de hand dat de aandacht trekt. Het is de rechtspraak welke vin den Senaat als hoogst gerechtshof te wachten staat in zake het bekende komplot der monarchisten. Van dat komplot waren Déroulède en Havert de ziel. Gisteren had de eerste zitting plaats. De eerste beraadslagingen waren geheim. Toch lekte uit dat zeer heftige woorden wisselingen hebben plaats gehad. De sena toren van de richting der beklaagden, die reeds in de openbare vergadering het woord gevoerd hebben, moeten geducht te keer gegaan hebben. De beklaagden zullen rechtsbijstand mo gen hebben gedurende de instructie. Wij weten niet wat wij van deze quaes- tie denken moeten. De republikeinen zeiven in Frankrijk *yn verdeel l over de beteekenis, ja zelfs over de feitelijkheid van het komplot, namely k of er wel een komplot bestaan heeft. Een komplot kan 100 geheim geweest zyn dat het bij niemand anders dan de samenzweerders zeiven en hunne verraders of overrompelaars is bekend geweest. En in dat geval kan men beweren dat het er wel of niet geweest is, al naar de meening is die men zich over het gewicht der ont dekking of de beteekenis en de gevolgen der samenzwering heeft gevormd. Een oud-minister de republikein Jon- nart heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij de rechtspraak in zake Dreyfns veroordeelt, doch omtrent het komplot de meening verkondigt dat het niets is, niet bestaat zells, en het dus een dwaasheid is van de regeering om er zich warm over e maken. Het verder beloop dezer zaak zal derhalve dienenj afgewacht. Onmogelijk schijnt het echter niet dat gelijk de zaak Dreyfus Frankrijk heeft bedreigd, de zaak Déroulède het ministerie tot schade zal wezen. De Transvaalsche regeering heeft, gelijk haast wel te denken was, aan de Engelsche geantwoord dat de inhoud van haar ultimatum niet kan worden aanvaard als grondslag voor het herstel der goede verhouding en* verduurzaming van de onafhankelijbheid der republiek. Daar het antwoord een verzoenenden geest ademt, zal dienen afgewacht of de Engelsche regeering de onderhandelingen zal durven afsnijden. In ieder geval bereidt men zich aan beide zijden op vijandelijkheden voor. Als bewijs hoe gezocht sommige grie ven der uitlanders zyn diene een schrijven van een der grootste mijneigenaars in Transvaal een Eogelschman waarin hij verklaart dat de mijnarbeider nergens zulk een hoog loon krygt als in Transvaal. Zyn gemiddeld dagloon bedraagt meer dan een pond sterling. En dan niettegenstaande het geschreeuw over hooge belastingen worden nergens eigendommen •n inkomsten minder belast dan ouder het Boeren gouvernement, zegt deze zelfde heer Eekstein. Slechts 2 duizendste procent der netto winsten van de door hem geëxploi teerde mijn jaar het vorige moest aan het gouvernement worden betaald. Dit is weinig, wanneer men nagaat dat 't gouvernement van Canada 10 procent vordert der opbrengst van het goud in Klondiketerwijl de regeering van Rho desia van 33 tot 50 procent heft van de mynopbrengBt aldaar. En de dynamietmynen, waarover de uit landers ook zoo schreeuwen Veronderstelt datd* Transvaal iche regeering hetdynamiet- monopolie ophief en in plaats daarvan een 10 procent belasting legde op hetgeprodu- ceerde goud, zooals nu zonder tegenstrib beien in Klondyke wordt betaald dan zou bijvoorbeeld de Robinson-myn daarin voor 1898 rnim 67000 pond sterling hebben moeten betalen. En nn bedragen de onkosten van dynamiet in dat jaarslechw een derde van hetgeen de belasting van 10 procent in Canada zou hebben bedragen. Dit mono polie is derhalve niet zoo drukkend, zoo luidt de conclusie van dezen mijneigenaar. Men is geneigd te vragen, hoe dan het oog der uitlanders toch zoo boos kan zijn. Omtrent de voorzorgsmaatregelen der Bo.-ren verneemt rn.n dat zij op acht mij* len afstaud van Mafeking zijn gekampeerd- Er is geen ge-chut te Zeerast eu Lichten berg maar er zijn kanonnen te Ventersdorp. De Engelschen hebben veel ambulance materiaal en muilezels besteld. Uit Hong kong en Queensland zijn reeds (Engelsche) vrij willigers ingescheept. De nu door den Tweeden Volksraad aangenomen nieuwe bepaling der Grondwet geeft aan de regeering niet alleen het recht de hervatting der geschorste werk zaamheden in de mijnen te gelasten, op verbeurte van het exploitatie-iecht, maar ook de mijnen over te nemen, zoodra de krijgswet afgekondigd is, hoezeer alles na het ophouden van den staat van beleg moet teruggegeven worden. Het heet dat Oranje Vrijstaat geneigi is Transvaal ineen mogelijken oo log terzijde te staan. Daarom zijn Chamberlain en Milner, de laatste natuurlijk meer recht streeks dan de eerste die in dezen onaf nan- kelijken staat niets te zeggen heeft, bezig de regeering aldaar bang te maken en te trachten een mogelijk bondgenootschap te voorkomen. Het vermoeden begint intusschen al meer zekerheid te krijgen dat de Engelsche regeering ten aanzien van Transvaal alleen daarom draalt omdat zij haar onvolledige oorlogstoerustingen wil voltooien. Wij mochten boven dit Overzicht wel het woord „Onrecht" doen afdrukken. Want onrecht is 't ook dat in Servië 't proces tegen de leiders der radicalen op doodstraf voor sommigen hunner zal uit- loopen. Ex-Vorst Milan heeft eenige maanden gele den een aanslag op zyn leven georganiseerd om deze leiders te kunnen treffen. Hij liet 't gerucht verspreiden dat zij den dader tot dezen aanslag hadden aangezet. Later echter heeft deze huurling van den ex-Vorst zijne verklaring herroepen en de ware toe dracht meegedeeld, namelijk dat Milan zelf hem gehuurd had. Dit vindt echter geen geloof. En nu zuchten de beklaagden in de gevangenis; alle oogenblikken hun doodvonnis ver wachtende. Was 't inde Dreyfusquaestie de Duitsche Keizer die ridderlijk voor den veroordeelde in de bres sprongin dit Belgradosche geding is 't de Czaar die met dreigende blikken het strafgeding volgt en 't gevaar tracht te bezweren. Maar of 't baten zal Milan is tot alles in staat. Het zou niet de eerste maal zyn dat hy niet terugdeinsde zelfs voor een moord. Nu heet het weer dat een luitenant onthullingen zal doen omtrent den vorst van Montenegro in deze zaak. Ook deze luitenant schijnt door Milan te zijn omgekocht, teneinde diens doods vijand Nikita vnn Montenegro eene poets te bakken en het bondgenootschap tusschen Servië en Montenegro te verbreken. De man zit vol intriges. Toch besluiten wij dit overzicht met een meer vredig en liefelijk nastukje. Onze Koninginnen gaan de volgende maand in Duitschiand logeeren. Den 7 Octo ber hopen zij te Potsdam aan te komen, waar in het stadspaleis, dat nog dateert uit den tijd van den „grooten keurvorst", bio;dverwant der Oranjes, door Keizer Wilhelm een twintig kamers voor haar be schikbaar zijn gesteld. Dat paleis biedt den vorstinnen een groote bekoorlij kheid door zijn vele standbeelden van Oranjes in den tuin, en schilderijen van Hollandsche mees ters op de Oranjes betrekking hebbende in de kamers. Die kamers heeten dan ook de Oranjekamers. Standbeelden en schilderijen waarin de historie en het leven der Hohen- zollerns en Oranjes zoo liefelijk saamge- weven zyn. Tot 11 October zullen onze Koninginnen de gasten zijn van 't Keizerlijke paar. Den 8 Octooer zal de doopplechtigheid plaats hebben van den nieuwgeooren Prins von Wied. De Keizer zelf is op 't oogenblik de gast van den Koning van Zweden, Oscar, metwien hij dagelijks op jacht gaat. Daarna zal hij te Potsdam het groote aardrijkskuudigencongres openen, waarbij gssgraphen uit alle hemelstreken zullen tegenwoordig zyn. Inderdaad een liefelijk tooneeltje te midden van zoovele afschuwelijkheden als die een Overzicht in den regel brengt. B E h l W A k I E lU. Goes. Burgemeester eu Wethouders doen te weten, dat door den Raad der gemeente in zijne vergadering van 31 Mei 1899 zijn vastgesteld o. Verordening tot helfing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool te Goes. b. Verordening op de Invordering van schoolgeld voor het onder wijs op de Hoogere Burgerschool te Goes. c. Verordening tot heffing van school geld op de Burgeravondschool te Goes. d. Verordening regelende d e Invordering van het sohoolgeld op de Burgeravondschool te Goes. Zijnde op deze verordeningen de Konink lijke goedkeuring verleend by besluit van 24 Augustus 1899 no. 17. Goss. Uit de publicatie van de vorige maand gehouden melk- en boterkeuring blijkt dat alle gekeurde boter natuurboter was. En dat van de gekeurde melk de beste scheen te zijn die van: W. Duvekot 1,030 3,7 12,14. H. Mieras 1,031—11,3 11,97. Wed. W. Timmerman 1,0313,1 11,97. P. Mange 1,030 3,5 11,90. M. Zandee 1,031—3,1 11,73. Jacob de Dreu 1,030 3,3 11,66. A. J. Hendrikse, idem. (Het eerste getal achter den naam is soortelijk gewicht bij 15 graden Celsius; het tweede getal 't pr cent vethet derde getal 't procent droge stof, terwjl als laagste grenscijfers worden aangenomen voor volle melk 1,029 2 5 10,50. Lager cijfers duidt op watertoevoegiug. Lager vet- en droge stofgehalte en hooger soortelijk gewicht duidt op ontrooming. Hetzelfde doch met normaal soortelijk gewicht duidt op beide). De laagste is Wed. A. Westdijk 1,028—2,3 10,01. 20 Sept. '99 De vereenigde kamers vergaderden Dinsdag onder voorzitterschap van den heer v. Naamen, voorzitter der eerste kamer. De voorzitter benoemde tot commissie van in- en uitgeleide der Koningiu de heeren Geertsema, Vlieln ider Hein, Kist, Sassen en Godin de Beaufort, leden der eerste kamer, Schaepman, v. Alphen, de Ram, Pijnacker Hordijk, v. Kempen, C. v. Bylandt, Bouman, v. Basten Batenburg eu Schimmelpenninck, leden der tweede kamer. De commissie verwijderde zich en trad weldra weder binnen, de 85 jarige heer Geertsema geleidde de Koningin, die ver gezeld van bare Moeder, plaats nam op den troon, hare Moeder naast haar; de Koningin sprak hierop de Troonrede uit gelyk die op de eerste bladzyde van ons blad staat afgedrukt. De Koninginnen, voorafgegaan door bovengenoemde commissie, verlieten hierop de vergaderzaal. Daarna vergaderden de beide Kamers af zonderlijk, De zitting der tweede kamer werd geopend door bet oudste lid in jaren, den heer Jansen die op 't gewicht der te wachten beraadslagingen wees en 's Heeren zegen t^ewenschte op den arbeid. Daarna benoemde hij tot stemopnemers voorde nominatie (een Jrietal op te maken) voor een president voor dit zittingjaar, <je heeren Kolkman, Pijnappel, v. Raalte en Krap. Eerste candidaat werd mr. J. G. Gleichman met 82 stemmen (l op Veegens en 3 blanco). Tweede candidaat mr. J. D. Veegens met 58 stemmen. (Donner 20, Kerdijk 2, Michiels en Lohman 1, blanco 4). Derde candidaat mr. Michiels v. Ver- duijnen met 61 stemmen (Donner 14, blanco 13). (iie heeren Gleichman en Veegens zijn liberaal, Michiels katholiek). De voorzitter dankte de stemopnemers, die, met hem en de heerea r. Vlijmen, Hesselink, Groen v. Waarder en v. Asch v. Wijck uit Ede, de voordracht aan de Koningin zullen ter hand stellen. De zitting der eerste kamer werd door den voorzitter geopend meteen rede voorts werden de geloofsbrieven der herkozen of nieuw gekozen leden onderzocht en goed gekeurd en hadden eenige benoemingen plaats. Melden wij nog dat de Kamerleden als naar gewoonte in gegalonneerde geborduurde staatsierokken met steek en degen waren binnengekomen, dat alleen een uitzondering maakten de drie priesters (Schaepman, No- lens, Eveis) die 't priesterkleed-droegen de drie radicalen Ketelaar, Klerken Nolting die in zwarte gekleede jas en witte das verschenen waren, en Heldt die, andersin goud gallon, thans heldhaftig en />*ac ver koos op te treden. De socialisten woonden de plechtigheid niet bij. Dan, met langzamen tred, nadert de cere moniemeester, zyn staf in de hand, en gevolgd door de kamerheeren; met luider stem weerklinkt dn eersten woord: „De Koningin I" en daar treedt de Koningin binnen in haar roomwit kleed met het blauwe cordon van den Nederlandschen Leeuw oversje'pt, en zij groet de volks vertegenwoordigers naar alle zijden. Daarna de Troonrede met zeer klare stem en veel intonatie uitgesproken. Zij staat op, gaat nijgend heen, en een Leve de Koningin! klinkt haar na. Zoo is 't in de zaal. En daarbuiten! Groot gejuich van duizenden wanneer zij in de gouden koet» den traditioneelen weg en terugweg neemt. Het is en blijft steeds een kostelijke ceremonie ilie opening der Staten Kamers, zooals de Hagenaar ze noemt. Niet alleen om al 't moois van den koninkly ken stoet,die fraaie rij van rij tuigen, die huzaren en* dat garnizoen in zyn veel kleurig schoon; maar vooral om de histo rische beteekenis dezer joyeuse entrée en om de kostelooze en kostelijke gelegenheid dat het ®-0lk zijn Vorstin weer eens ziet en de Vorstin hoort spreken tot haar Volk, en beiden weer eens gevoelen den innigen band die ben houdt saamgesnoerl. Van beteekenis ook dewyl op zulk een oogenblik het gebed te inniger wordt op gezonden dit deze Koninginne bij de gratie Gods ter eere Gods regeeren moge, en Oranje en Nederland nog lange jaren in steeds versterkten liefdeband mogen ver- eenigd blijven. De liberalen ha 1de» zeer gelukkig geloot. In vier van de vijf afdeelingen hadden zij de meerderheid. Voorzitters werden de heeren Drucker, v. Alphen, Hartogh, Mees en Lieftinck. In de commissie voor de redactie van een adres van antwoord op de troonrede is meer billijke verscheidenheid. Daarin hebben zitting de heeren F. v. Bylandt en Lohman (vrij-ant.), v. Alphen (ant.), Mees en Pijnacker Hordijk (lib.). Boterwet. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is, naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen in de afdeelingen der Tweede Kamer, een gewijzigd ontwerp van wet ingediend betreffende de bepaling tot voorkoming van bedrog in den boter- haudel. De hoof lbepalingen in het gewijzigd ontwerp van wet zijn: In den zin van het thans aangeboden ontwerp is boter het vetartikel, waarin geen andere vetbestanddeelen voorkomen den die van melk afkomstig zijn en is mar garine de op boter gelijkende waar, welke dienen kan om haar te vervangen en welse vetbestanddeelen bevat, die niet van melk afkomstig zyn. Het is verboden margarine te leveren, in een winkel of eenig ander openbaar ver kooplokaal voorbanden te hebben, tiit te stallen in het openbaar, rond te brengen, rond te venten, te vervoeren of te doen vervoeren, uit te voeren of ten vervoer of uitvoer in opslag te hebben, indien nietop de buitenste verpakking, of, is de waar on verpakt, op deze zelf bet woord „Margarine" voorkomt in duidelijke letters, van zooda nige afmeting en zoodanig aangebracht aD door den minister van Binnenlandsche Zaken zal worden bepaalden in de Neder- landsche Staatscourant aangekondigd. Die aanduiding moet, indien de margarine in een winkel of eenig ander openbaar ver kooplokaal voorhandenis, of in het openbaar wordt uitgestald, voor de bezoekers of voor het publiek duidelijk zichtbaar zijn. Bij het rondbrengen, rondventen of uit stallen in het openbaar van boter en van margarine wordt al de gedragen, vervoerde of by die uitstalling aanwezige boter en margarine geacht te worden rondgebracht, rondgevent of uitgestald. Voor het publiek moet bij eene uitstalling op eene markt of dergelijke openbare ver koopplaats door den uandelaar een bord worden geplaatst waarop aan weerszijden het woord „margarine" duidelijk zicht baar is. Het gelijktijdig rondventen van boter en margarine door denzelfden persoon of dezelfde personen, is verboden. Bij het woord Margarine is op de wsar en de andere verpakking geen andere toe voeging geoorloofd dan de naam of de ini tialen van den bereider, van den verkooper en van de plaats van herkomst, en dan de in den handel algemeen gebruikelijke aan duidingen van de qualiteit der waar. In lien bij het plegen van een overtreding van éen of meer der voorschriften hiervoren genoemd nog geen twee jaren verloopen zyn sedert een veroordeeling van den schul dige wegens vroegere overtreding van éen of meer der genoemde voorschriften onher roepelijk is geworden, is het dien persoon verboden om, nadat een veroordeeling we gens die latere overtreding onherroepelijk ia geworden, «onder uitdrukke'ijke mach tiging van den Minister van Binnenland sche Zaken boter en margarine gelijktijdig in een zelfden winkel of ander openbaar verkooplokaal, of aan een zelfde markt- of dergelijke openbare uitstalling voorhanden te hebben. De overige bepalingen weinig of geen verandering. De Ooesche Crt. verdedigt haar stand punt in zake de toelatings-quaestie teNoord- gouwe, tegenover Gedep. Staten. Zy blijft „dan ook van gevoelen, dat de bepiling: „de benoemde legt over eene verklaring van den burgemeester, getuigende dat hij gedurende het laatste aan zijne verkie zing voorafgaande jaar zijne woonplaats binnen de gemeente gehad heeft," geene aanleidkg geeft om er uit te lezen dat dit jaar vervuld moet zijn op den dag, waarop men raadslid is. Trouwens Gedep. Staten merken zelf op, dat tweeërlei opvat ting mogelijk is. Dat er schijnbaar eenige strijd is met al. 3 van art. 19 geeft zij toe. Doch in deze alinea .vordt alleen uitgelegd wie in hetalgemeen als ingezetenen zijn te beschou wen om raadslid te kunnen zijnen daar door wordt, naar onze bescheiden meening, de bepaling van art. 17 omtrent de voor waarden van de verkiesbaarheid der inge zetenen niet vernietigd. In hair no. van 28 Aug. jl. zegt de Gemeentestem dan ook: „art. 19 alinea 3 in verband met art. 17 al. 3 der ge ueente- wet bedoelt, dat men, om raadslid te zijn en te blijven, ingezeten moet zyn, maar dat, om raadslid te worden het ingezi- tenschap op den dag der verkiezing reeds een jaar moet geduurd -hebben." Tot zoover de Goesche Crt. Wij zyn het hiermede eens, doch leggen ons natunrlijk in hoogste ressort gaarne bij een andere uitlegging neer. LOTINC MILITIE. Kortgene, 7 Oct. half 11 voor Wis- sekerke half 1 voor Kortgene 12,45 voor Kats, 1 uur voor Kolijnsplaat. Brouwershaven, 10 Oct. 10 uur voor Brouwershaven en omliggende dorpen. Zierikzee. Woensdag 11 Oct. 9 uur voor Zierikzee, 10 uur voor Kerwerve, 10,15 voor de Duivelandsche dorpen. Veere. Donderdag 12 Oct. 10 uur voor Veere; 10,15 Vrouwepolder; 10,45 Serooskerke; 11,15 Aagtekerke; 11,30 Gry skerke 11,45 Meliskerke; 12 uur St. Laurens12,15 Oostkapelle 12,45 Domburg. Middelburg, Vrijdag 13 Oct. 9 uur voor Arnemuiden9,fa Nieuwland10 uur Middelburg. Tholen, Maandag 16 Oct. 10 uur. Hul3t. Woensdag 18 Oct. id. Hontetiisse, Donlerdag 19 Oct. 11 uur. Axel Vrijdag 20 Oct. 9,30 Axel en omliggei I Neuzc .v Zaterdag 21 Oct. 10 uur voor Neuzen, 11 uur Philippine, 11,15 Zaamslag, 12 uur Hoe*. Vl ssingen. Maandag 23 Or'. 10 uur voor Westkapelle; 10.45 Rijtuem, 11 uur Souburg, 1130 Biggekerke en Zoutelande; I.30 Koudekerke. Vlissingen, Dinsdag 24 Oct. 10 uur voor Vlissingen. IJzendijke, 26 Oct. 9 uur. Oostburg, 27 Oct. id. Sluis. 28 Oct. 10 uur. Kapelle. Maandag 30 Oct. 10 uur Kapelle, 10,45 Wemeldinge, 11,15 Schore, II.30 Krabbendijke, 12,15 Rilland Bath. Kapelle. Dinsdag 31 Oct. 10 uur voor Waarde, 10.15 voor Ierseke, 11,15 voor Kminingen. Goes. Donderdag 2 November 9 uur voor Go-s; 10,30 Borsele11 voor Kloe- tinge; 11.30 Heinkenszand; 1 uur's Heer Arendskerke. Goes. 3 Nov. 9 uur 's Gravenpolder 9,15 Katteedijke; 9,45 Wolfertsdijk10,15 Hoedekenskerke10,30 Baarland 10,45 Oudelanie; 11 uur Ellewoutsdijk11,15 's Heerenhoek, 11,45 Nisse, 12 uur Driewe- ge 12,15 Ovezand; 12,30 's HeerAbtskerke Geref. Kerken. Tweetal te Leiden A ds. H. J. Kou we n hoven te Groningen en ds. C. B. Scho e ma <ers te O. en W. Souburg. Beroepen te Katwijkbinnen ds. J. H. Donner Jr. te Nieuwdorp te Wans- werd ds. W. Meijering te Nieuwe Pekela te Munnekezyl N. Diemer cand. te Apeldoorn. Bedankt voor Oud Beijerland door ds. W. Sieders te Vlaardingen voor Voor burg door ds. J. G. Meynen te Rinsuma- geest. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eist bij Amerongen, teHoog- Blokland en te Kootwijk A. J. W. v. Ingen cand. te Utrecht te Sneek ds. J. W. de Kanter te Zoelente Goudswaard ds. D. Meerburg te Vreeswijk. Aangenomen naar Grevenbicht door ds. C. F. M. Deeleman te Stadskanaalnaar Mantgum door ds. A. Nicolai te Kollum. Bedankt voor Delfzijl door ds. W. Huls bergen ie Noordlaren voor Leksmond door ds. J. Weener te Ter Aa. Evangelie en strijd. Van Wieringen, waar een evangelisatie werkt in de moderne Hervormde gemeente aldaar, schrijft de heer Bakker, evangelist aldaar, o. m. het volgende in het Grot». Volksbl. „Waar het Evangelie komt, daar komt stryd. De eerste teekenen openbaren zich hier. Twee belangstellende en godvreezende mannen gewoonlijk aan het werk bij de zeewering, konden ditmaal o i des geloofs wille aldaar geen werk meer vinden. Een jongman werd bedreigd met zijn ontslag, indien luj "et zou durven wagen zich bij ons aan -ten. „Nu is net hier krrmis en wordt bij deze gelegenneid de godsdienstoefening in de Ned. Herv. K rk gestaakt. Dan kryuen de kerkgangers vacantie en mogen instede van naar de kerk ditmaal eens ter kermis gaan. „Een andere maal vinden weden Herder en Leeraar zooals hij zich zeiven noemt „hartstochtelijk liefhebber van de jacht" in het veld, de gemeente aan haar lot over latende. Dan keeren de catechisanten onver- richterzake huiswaarts Unie Collecte. Deze bedroeg dit jaar te Arnemuiden (geref. kerk) f 10,15en te Oostkapelle id. f 13,12. De 8ste lijst meldt een [totaal ontvangst van f 27000 over 200 locale comité's, en wel flOOO meer dan in 1898 over diezelfde. Voor het gerechtshof te Amsterdam tonden gisteren terecht in hooger beroep de aannemers A. v. Boven en C. v. Boven, de eerste ter zake van valscnheid in ge schrifte en de tweede ter zake van het desbewust gebruik maken daarvan als ware het echt en onvervalscht. Door de rechtbank was de zoon A. v. Boven vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, de vader echter werd veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Va i dit vonnis kwam echter de officier van justitie in hooger beroep. De vervalsching betrof een contract over het vervoeren van baggerspecie, aangegaan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2