NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bij voegsel. Een luchtige memorie. Stavenlsso. De oogst der zomergra nen, als tarwe, rogge, gerst, haver, erwten en paardenboonen, die al eenige weken is afgeloopen, gaf over het algemeen veel reden tot tevredenheid. Thans is de ajuin en aardapeloogst volop aan den gang, waarbij vooral voor de laatste handen te kort komen en tot zelfs vier- en vijfjarigen worden geëxploiteerd. De ajuin is over het geheel uitstekend van qualiteit en quantiteit. De aardappelen meest winterblauwe geven over het algemeen eene vrij goede opbrengst, terwijl de qualiteit tengevolge der langdurige droogte uitstekend' is. De muisjes met Sint Jan gerooid, waren sleoht jio. 14». im 3afecilag 16 8epfem6ec, Dcrtifnde laacgang. >:lkeh MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. 'Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 Oct. a. s. op ons blad wenschente abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. (SLOT.) De minister gleed wel wat gemakkelijk been over de quaeitie der adressen. Tot dusver wij vernamen het uit de Nederlander zijn over het Leerplicht- ontwerp aan de Tweede Kamer ingediend 1162 adressen. „Een zoo groote belangstelling in een aanbangig wetsontwerp is zeker zeer op merkelijk, en bewijst hoe geheel het volk gevoelt dat het hier gaat om een diep ingrijpend vraagstuk." Nu hebben van al deze adressen slechts 17 zich verklaard voor verplicht herha lingsonderwijs. Of eigenlijk niet voor verplicht herha lingsonder wijs. Immers den plicht om zijn kind ook na den schoolleeftijd nog zooveel mogelijk van voortgezet onderwijs te doen pretfteeren, beseft nog menig onder. Daarom zendt nog jmenig vader zijn zoon die op do ambachtschool gaat, gaarne eiken avond naar te.kenschool of burger avondschool, en gaat nog menig meisje op den leeftijd van 13 jaar en ouder 's avonds naar brei- of na li- of handwerkschool. Maar dan wordt het meisje ook bekwaamd in datgene wat naar moeders wijzen raad het profijtelijkst zal zijn in de huishouding of in een toekomstige betrekking. Aan de ouders verblijft dan de kenzeder school en de vakken waarin hunne kinde ren herhalingsonderwijs zullen genieten. Voor verplicht herhalingsonderwijs is men gelijk men voor leerplicht is. Maar wie voor leetplicht zijn behoeven daarom den dwang niet te aanvaarden dien dit wetsontwerp hun oplegt. En zoo kan men ook zeer voor he.ha- lingsonderwijs zijnen toch tegen den daarbij uit te oefenen dwang, waaraan aller, jongens en meisjes beide, overal, door dit ontwerp worden onderworpen. Het is derhalve waarschijnlijk dat wel meer dan 17 adressen zouden inkomen, wanneer de vraag kwam of men sympathie heeft voor herhalingsonderwijs. Die 17 adressen voor verplicht herhalings onderwijs bedoelen ook iets anders. Zij vragen ten dwang tot algemeen voortgezbt onderwijs voor allen. Onder hen die dezen dwang vragen zijn: het Centraal Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond met 7 plaatselijke arbeidersverenigingendrie bonden van (openbare) onderwijzers; een radicale en een paar liberale kiesvereni gingen; het Nuten „Volksonderwijs". Hier zijn geen antirevolutionaire of Roomsche verenigingen bij. Men mag 't er derhalve voor houden dat Roomschen en Antirevolutionairen gelijkelijk tegen t gedwongen herhalingsonderwijs van dit ontwerp gekant zijn. Voor leerd wang spraken zich ook genoemde 17 adressen uit en behalve zij ook nog negen adressen van Roomsche zijde. Bijna al deze adressen zijn van openbare onder wijzers; een slechts dooreen kleine werk lieden vereniging, en een door een pastoor ingezonden. Ook van Roomsche zgde is derhalve de animo voor den komenden leerdwang blijk baar niet groot. En hier tegenover staat nu het eerbied waardige cijfers der tegenstanders van den leerdwang. Heer dan 1040 adressen heeft de Nederl. geteld. Dat getal zal derhalve wel juist zijn. Onder de antirevolutionairen (het woord nu eens in den ruimsten zin genomen) zijn zeer vAe tegenstandersen wel die wat beteekenen. Voor den leerdwang zijn alle, of zeker z°o goed als alle openbare onderwijzers; «n zij zijn er ook voor, dewijl er voor hen eene verbetering van positie uit volgen kan en uit volgen moet, gelijk zij in hunne adressen ook genoegzaam duidelijk doer, uitkomen. Maar nu zou men zeggen, dan moeten ook allo bijzondere onderwijzers dit wets ontwerp toejuichen. Ook zij hebben kans op lotsverbetering; en daar zijn zij over het geheel meer om verlegen dan hunne „openbare" collega's. En toch de bijzondere onderwijzers, de Christelijke schoolbesturen, de voorstan ders van de school met den bij bel zijn tegen dit ontwerp, ook, al zijn zij voor leer plicht en al steunen zij 't onderwijs op ve lerlei wijze. Van hen zijn de 1050 adressen tegen dit ontwerp. Zij weten van het practische bezwaar: dat velen de inkomsten van den 13-jarigen jongen een jaar lang, niet kunnen missen; en zijn overtuigd dat op dit punt neoit mag worden toegegeven: dat de Staat, de neutrale Staat, zich in de plaats der ouders stellend, bepalen gaat dat, wat, hoeveel en hoe lang de kinderen leeren zullen, Groot- Opvoeder van de Nederlandsche Natie wordt. En nu glijdt over deze bezwaren de mi nister, zoo zeiden wij, wel wat luchthartig heen. Aan hunne adressen tegen dit ontwerp wordt niet veel aandacht gewijd, terwijl het feit dat er zoo goed als geen adressen voor 't ontwerp inkwamen, vergoelij kend, haast goedkeurend besproken wordt. De minister zal 't misschien te laat inzien dat dit niet verstandig was. Vooral niet op zijn standpunt dat de veelheid der bezwaren eene regeering moet dringen om haar wetsontwerpen in te trekken. Dat heeft de libreale party o. a. in 1888 toen minister Mackay omtrent du provinciale kiestabel en aftreding van de leden der provinciale staten deze collegies zich moest laten uitspreken, de toenmalige regeering wel anders aan het verstand gebracht. Het gaat dan ook niet op met terzijde stelling van de beteekenis dier duizei d adressen, eenvoudig te constateeren dat de voorstanders ook vele zijn, ook al hebben zij het niet noodig geacht van hunne gezindheid door adressen te doen blijken. De minister weet wel dat het denkbeeld om een adresbeweging voor dit ontwerp in het leven te roepen, wel degelijk be sproken ie geweest, doch dat men blijkbaar geen geloof gehad heeft in de mogelijk heid der uitvoering. Met dien indruk mist dan ook de opti mistische voorspelling van den minister in zake het bijzonder onderwijs alle effect. Wij nemen dan ook zonder kautteekening het volgende uit zijne Memorie over: „Waar ook in verschillende adressen wordt beweerd, dat de leerplichtwet schade zil toebrengen aan het bijzonder ouderwijs, maakt de min. zich sterk te bewijzen, dat dit ontwerp het bijzonder onderwijs niet zal schaden, maar integendeel inhooge mate ten goede zal komen. „Komt deze wet tot stand, dan zal ook het bijzonder onderwijs aanmeer kinderen onderwijs verstrekken, en tevens zal zon der eenigen twijfel het gehalte van dat onderwijs nog verbeteren, want de onder wijzers zullen in de gelegenheid zijn meer deugdelijk onderwas te geven dan hun tot nu toe, waar zij gebukt gingen onder het kwaad van het veelvuldig schoolverzuim, mogelijk was. Waar aan den éenen kant het doel, door de voorstanders van het bijzonder onder wijs beoogd, veel beter zal knnnen worden bereikt, en aan den anderen kant aan finan- ciëele bezwaren zal worden tegemoet ge komen, daar kan toch bezwaarlijk worden ontkend, dat het bijzonder ouderwijs in plaats van geschaad door de voorgedragen regeling in hooge mate zal worden ge baat." Nog een enkele opmerking. Onoverkomelijk bezwaar bestaat bij ons tegen het herhalingsonderwijs voor meisjes, omdat het de onzedelijkheid, het katjes knijpen in den donker bevordert. jongens en meisjes saam op den eenzamen donkeren landweg of in de achteibuurten na afloop der avondschool, zijn te zeer in verzoeking om kwaad te doen, al zij 't ook alleen maar met den mond. De taal der schandjongens, de gebaren en aanrakingen dier zedeloozen die 't be wustzijn onzer meisjes bevlekken, zijn inderdaad gruwelijk. Aan deze zullen wij onze dochters nimmer blootstellen. In dien geest is ook in de afdeelingen der tweede kamer gesproken. Doch de minister, wel verre van juist door dit argument tot intrekking van zijn ontwerp te besluiten, schudt het zich met een praatje van den hals; hij meent dat de onderwijzer daartegen waken zal, de leerlingen zeiven op elkaar letten zullen; het kwaad niet geschiedt waar meerderen huiswaarts gaan en de onzedelijkheid slechts in de afzondering gepleegd wordt. Bovendien kunnen de meisjes vroeger worden naar huis of op een ander uur naar school gezonden worden! Ons dunkt naïever kan 't hier niet. Zeiden wij ook te veel toen wij s raken van een luchtige memorie? Men wil Frankrijk, met name Parijs boycotten. Wanneer men dit doet om de „Affaire", dan schijnt ons dit plan niet te verdedigen. In Frankrijk wonen rechtschapen Joden en Clericalen en Krijgsraadsleden, en dito oud ministers, officieren en rechtsgeleerden. Naast Gonse staat Piquart; naast Beaure- paire Laborinaast Mereier Trarie ux naast den verdrukker de verdrukte. Wil men Frankrijk boycotten, men doe het om zijne onzedelijke kunst zijn verderfelijke litteratuur, zijn materialis tische levensbeschouwing. Die leveren de smetstof, waarvan verde digers en belagers van den gevangene, mis schien ook wel de gevangene zelf, allen gelijkelijk 't slachtoffer konden zijn. Denk bijvoorbeeld aan Zola,den verderver der zielen, wiens vergif letterlijk inge- zwolgen word t door onze jongens en maagden, tot eeuwige schade van duizenden. Zola iade vieze schrijver van realistische romans als „Het Land" die in alle plaatsen, waar maar één gewetenloos boekhandelaar ze durft uitstallen en exploiteeren, zielen en zinnen verontreinigen en eens zoo stoere geslachten meedoogloos voeren naar den afgrond. Wil men iets uit Frankrijk van zich afschudden en van zich afhonden, dat het de litteratuur, de romans van Fransche schrijvers mogen zijn. En voor 't overige, niet uit revanche, maar uit zelfbehoud, uit beginsel, boycotte men al wat schadelijk is in dit land; koope er niets wat in ons land evengoed te ver krijgen is; neme er nergens aan deel dat in strijd is met de Christelijke beginselen. In die rubriek vallen de groote confectie magazijnen en de wereldtentoonstelling, even goed als de litteratuur. Uit Gouda is aan kapitein Dreyfus een tele gram verzonden, betuigende „hunne innige deelneming met het wreedeslot waarvan u thans het slachtoffer is, en richten tot u de volgende woorden„Houd moedge heel de beschaafde wereld staat aan uwe zijde in den strijd voor Recht en Waarheid."" Zouden de afzenders wel zoo zeker zijn, dat dergelijke telegrammen aan beklaagde in diens handen komen? Deze week werd te Amsterdam eene jaarvergadering gehouden van de Nationale Christen Geheelonthoudersvereeniging. Mejuffrouw Werst uit Den Haag sprak over „De drinkgewoonten en onze Dienst boden". D». Kampstra uit Heemskerk over „Alcohol en Litteratuur". Sergeant Wanrooy gaf een inleiding over „Militairen in indië." Dr. Brandts uit Zelhem leverde een fantaisie over „Koning Alcohol achter slot en grendel." Een motie van ds. Roose wérd aange nomen, waarbij instemming werd betuigd met de beginselen door 't hoofdbestuur in zijn „verklaring" in zake de drankwetgeving neergelegd. Deze „verklaring" werd gevorderd door de omstandigheid dat het hoofdbestuur ad- haesie had betuigd bij de regeering met een volledig wetsontwerp met memorie van toelichting aan de regeering en adres door de vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Aangenomen werd een voorstel-Gro- ningen, door dhr. v. Bruggen verdedigd, om aan de regeering te verzoeken, maatre gelen te treffen tegen het verschaffen van drank op't werk en het uitbetalen van loon in de kroegen en voorts aan parti culiere bazen, architeoten, enz. te vragen om medewerking tot wering van den drink- dwang in en om het werk. De oude professor Valeton sprak over „Alcohol bij het ziekbed". Dr. Pont uit Utrecht behandelde „Alcohol en de Zending". In het bestuur werd onder anderen her kozen de heer ds. Keerste 'sHeer Arends- kerke. Wij vinden nog wel eens gelegenheid een en ander uit de verslagen te releveerep. Minister Pierson heeft dit jaar een bon- heurtje gehad. Hij kan zijn miljoenenrede uitspreken onder de gelukkige omstandig heid dat in de afgeloopen maand een mil joen meer aan belasting is ontvangen dan in Augustus van het vorige jaar. En dat in de eerste acht maanden (les jaars te zamen 4'A miljoen gulden meer ontvangen is dan in de overeenkomstige maanden van 1898. Het is echter niet waarschijnlijk dat de voordeelige stand van 31 Augustns zich op 31 December herhalen zal; dewijl toch de grootste oorzaak der hoogere opbrengst ligt in de successierechten. En dit is een be- lssting waarop men weinig rekenen kan. Geest verwanten van dezen minister meenen dat de gunstige stand van heden oorzaak zal zijn dat geen belasting verhooging zal noodig zijn, wanneer de verschillende wets ontwerpen die aan de orde komen, worden uitgevoerd. Wij weten niet of dat waar zal wezen; doch willen 't gaarne hopen. In ieder geval mag ook nu nog wel eens even herinnerd worden dat indien 't antire volutionaire stembusprogram had kunnen uitgevoerd worden, dergelijke buitenkans jes niet zouden noodig geweest zijn om de sociale verbeteringen die aan de orde waren met ietwat mindere bezwaardheid tegemoet te zien. De kosten zouden door den buitenlander betaald zijn. Nu doet het de landzaat, in elk geval; onversohillig of hij 't rechtstreeks doet dan wel langs den zeldzamen weg van buiten kansjes. Als het kalf Een der Fransche kamerleden heeft een wetsontwerp aangekondigd tot afschaffing in vredestijd van de krijgsraden. In elk geval een goede maatregel. Rechtskennis, rechtsbesef en rechtsgevoel schijnen in de krijgsraden niet sterk. Er schijnen in deze colleges meer links- dan rechtsgeleerden te zitten. De spons. De Fransche regeering schijnt voornemens in November de Kamer een wetsontwerp aan te bieden tot het uitvaardigen van een algemeene amnestie (schulduitdelging) in 't Dreyfus-proces en aanverwante zaken. Zoo vervalt dan 't proces-Zola en 't proces- Picquart ook. 'tlsde gemakkelijkste weg, maar af on- schuldigen dien mogen inslaan, is een andere vraag. De toestand van Scheurer Kestner, den wakkeren senator die het de eerste van alle voor Dreyfus dorst opnemen, is verergerd. Hij lijdt aan ingewandsontsteking. C. v. d. Bilt de NewYorksche millionair was geboren in 1843. Hij was de kleinzoon van den „commodore" C. Vanderbilt, den grondlegger van het reusachtige fortuin der familie. Hij was een weldoener. Nog pas schonk hij 100,000 dollar voor den bouw eener protestantsche episcopale kathedraal te New York. Dat „protestantsch" en „episcopaal" be hoort toch eigenlijk niet bij elkaar. 15 Sept. '99. Een cycloon in de West heeft Dins dag het eiland Sint Martin grootendeels verwoest. Uit 't ons gezonden 5de jaarverslag der Vereeniging „Ons Huis" te Middelburg blijkt dat de vereeniging met zekere vol doening terugziet op hare werkzaamheid in't afgeloopen jaar. Leeszaal en voordrachten werden goed bezocht. Zangcursus en verstellessen zelfs zeer goed, beperking of afwijzing bleek noodig. Een kookcursus kwam tot stand. Meerdere mede verking is gewenscht. Ook de reisclub slaagde, een commissie voor de reisclubs zal worden gevormd. De vereeniging ontving weder van de Zangvereeniging Concordia 50 kaarten voor de groote repetitie voor een concert, waar van dankbaar gebruikgemaakt werd.Van de repetitie van Paulus door de zangvereeniging O. E, U. maakten 85 aangeslotenen gebruik van kaarten tot verlaagden prijs. De Vereeniging trad toe tot eene in Amsterdam opgerichte „Vereeniging tot het houden van voordrachten met licht beelden," eene aaneensluiting van een aan tal toynbeevereenigingen en soortgelijke, die over een aantal lantaarnplaten beschik ken en deze aan elkander en ook aan buiten de Vereeniging staanden uitleenen. Ook ligt het in de bedoeling nieuwe reeksen van platen aan te schaffen, en bij zekere reeksen teksten te maken om aldus 't geven van voordrachten met lichtbeelden oak op kleinere plaatsen gemakkelijker te maken. Ook de mededeelingen van de commissie voor de leeszaal zijn moedgevend. In de 327 dagen van de openstelling telde men 4734 bezoekers. Als geabonneerden werden ingesohreven 229 personen, samen 521 abonnementen. Verschillende voordrachten waaronder zeer belangrijke, met proeven of lichtbeelden of met beide werden bijge woond door tusschen de 30 en 95 personen. Wie er meer van wil weten verwijzen wij naar het verslag. Landbouw. Wij ontvingen het Programma de Rjjks-Landbouw-Winterschool te Goes voor den aanstaanden cursus, en gaarne moedigen wij de landbouwers opnieuw aan hunne zoons naar die nuttige inrichting te zenden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1