KERKNIEUWS. Buitenlandsch. Overzicht. B E k ITÜÏÏÏMÏÏÏT Uitvaart van meester Wiersinga. toch voor 1897 geopend, was over dat jaar niet in aanmerking gekomen zoodat het kon. besluit van 24 Dec. 1897 daarop niet van toepassing is en de school dus moet voldoen, wat het getal onderwijzers betreft, aan het kon. besluit van 18 April 1890. De school telde 15 Jan. 1897 257 leer lingen en 15 Jan. 1898 236; er hadden dus moeten zij neen hoofd en 4 onderwijzers op 1 Jan. 1898; dit was niet 't gev-1, dewijl de vierde onderwijzer pas 26 April 1898 in dienst tfad en de vacature 16 Juni 1897 was ontstaan, dat is langer dan vier maanden. De Commissaris der Koningin kwam van dit besluit in hooger beroep, wijl voor deze school die over '97 geen bijdrage genoot, de verplichting om aan art. 54 te voldoen pas 1 Januari 1898 ontstond, en de noodige vier maanden dus op dien datum zijn inge gaan en't personeel tijdig voltallig gemaakt. De regeering deelt deze zienswijze. Er heeft zich een „Nederlandsch Comité voor Transvaal" gevormd bestaande uit de heeren: J. E. N. Baron Schimmel- pinck van der Oye, lid der Eerste Kamer, Voorzitter. Prof. Mr. W. van der Vlugt, hoogleeraar te Leiden. Dr. P. J. E. Ver meulen, lid der Tweede Kamer. Jhr. ilr. A. F. de Savornin Lokmon, lid der Tweede Kamer. Prof. Dr. C. Bellaar Spruyt, hoog- eeraar te Amsterdam. Mr. A.F. K. Hartoch lid der Tweede Kamer. Gr. A. A. Middel- berg, President der Z.A. Vereeniging. Paul den Tex, Secretaris der Z.A. Vereeniging. Prof. Dr. H. Kern, Voorzitter van het Ned. Verbond. Jh. Mr. W. C. A. Alberda van Elkenstein, lid der Eerste Kamer, Prof. Dr. J. Woltjer, hoogleeraar te Amsterdam. Mr. M. J. C. M. Kolman, lid der Tweede Kamer. G. P. Ittman Jr., koopman, Den Haag. H. Meerkamp van Embden, koopman Botterdam. W. A. Geneken, Voorzitter van den Christ. Nat. Werkmansbond. B. H. Heldt, Voorzitter van het Alg. Ned. Werk liedenverbond. K. Kater, Voorzitter van Patrimonia W. C. J. Passtoors, Voorzit ter van den B. K. Volksbond. Dr. J. Th.de Visser, lid der Tweede Kamer, Secretaris, Amsterdam. Tot lid van den raad te Veere is geproclameerd jhr. W. C. van Panhuys, burgemeester, de eenige opgegeven can- didaat. Ds. Nieboer, van Sleeuwijk, zwager des overledenen, dankte namens de familie al de aanwezigen voor hunne deelneming. Diep geroerd verlieten allen deze plaats der dooden, velen roemende de genade Gods in de gifte van zulk een man verheerlijkt. Onder de aanwezigen merkten wij op een der leeraren uit de Hervormde ge meente Ds. v. Paassen en een zoon van het lid der tweede kamer mr. H. Smeenge, wiens tegencandidaat de heer W. was bij de jongste Kamerverkiezingen. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Delft (vac. Drost) ds. C. Hart. wigtsen te Leiden, ds. A. E. J. Homoet te Ouderkerk a. d. Amstel, ds. C. J. Leenmang H.Azn. te Zetten, Dr. J. D. de Lindt van Wijngaarden te Utrecht, dr. J. Schokking te Koudum en ds. A. v. d. Sluijs te Monster Beroepen te Otterloo ds. C. J. Leemans te Zetten; te Hengelo ds. G. Salomons te Wetsinge Sauwerd. Aangenomen naar Tzum door ds. H. Haselager te Harich. Bedankt voor Maasland door dr. G. J. Brutel de la Bivière te 's Gravenmoer voor Ursem en voor Eeningeburg door J. M. Natzijl cand te Zwaag voor Jutfaas door dr. P. A. Klap te Velzen voor Sprang en voor Hellouw door J. P. de Bie cand. te Botterdam voor lieland door d». H.. Bax te Hippolitusboef voor Groot Atnmers door ds. J. J. van IngenteHedel voor Hoogeloon door ds. W. P. E.G. v. Uchelen te Benswoude. Ds. G. van Hoogstraten te Eerbeek heeft voor vier weken de betrekking aan genomen van predikant op het hospitaal schip De Hoop. Dit schip niet te verwarren met het Kerkschip waarop ds. v. d. Valk en ds. Sluiter arbeider of gearbeid hebben. Doopsgezinde Gem. Aangenomen naar Stavoren door G. Wuite prop. te Tjslleberd. Geref. Kerken. Beroepen te Delft ds. G. Wielinga te Katwijk a. d, Kijn te Anna Jacobipolder J. L. Schouten cand. te Zwolle; te Broek-op-Langendij k ds. B. W. de Jong te Terneuzen. francs, die thên hem beschuldigt gebruikt te hebben voor 't surveilleeren van Ester- hazy. Er blijkt uit dat geen enkele uit gaaf door het onderzoek tegen Esterhazy is gedaan. Billot weidt lang uit over de geheime fondsen, waarvan de minister slechts reke ning heeft af te leggen aan den president van de republiek. Picquart ontving geheime fondsen voor den tak van dienst, waarvan hij hoofd was. In de zitting van Vrydag heeft Billot de verklaring van Picquart bevestigd, dat hij 80,000 francs uit de geheime fondsen heeft achter gehouden, maar protesteert tegen de insinaatie van verduistering, zeg gende dat dit zijn recht was. Daarna was Cuignet aan het woord. Hy verklaarde dat Dreyfus stagiaire was by het oostelijk spoorwegdistrict; zyn ohef, majoor Bertin, had hem (Dreyfus) opgedragen de studie van vraagstukken betreffende de ontwerpen tot het leggen van mijnen voor de spoorwegen in het oostelyk district. Dreyfus bezat slechts inlichtingen over dat gedeelte en niet over het geheele spoor wegnet. Op herhaalde aandringen van Dreyfus, om inlichtingen te verkrijgen over het geheele spoorwegnet, welke Drey fus zeide voor zyn studie noodig te hebben gaf hy aan Dreyfus eenige geheime bijzon derheden op schrift, welke aanteekeningen later bij de huiszoeking bij Dreyfus niet zyn teruggevonden. Cuignet verklaarde verder aan Dreyfus' schuld te gelooven op grond van diens be kentenissen aan Lebrun Benaud. Als men, zegt hy, niet kan gelooven aan deze beken tenis, dan zou men niet meer mogen geloo ven aan eenig menschelijk getuigenis. Ook op grond van het dossier gelooft hy aan Dreyfus' schuld. Hy raadt den krygs- raad aan dit heele dossier te onderzoeken dan zal Dreyfus' schuld wel aan 't licht komen. Dreyfus roeptdat is een leugen 1 Wat de ontkenning van Schneider aan gaat, Cuignet meent dat deze misschien is voorgeschreven, want hij bevindt zich in een slechte positie tegenover zyn bond- genooten. Deze getuige werd door Demange op enkele punten nog even „genomen" doch met weinig vrucht. Hy trok zelfs enkele verklaringen vroeger voor het Hof van Cassatie afgelegd ten opzichte van du Paty en Henry, betrekkelijk in, wat de verdediger niet naliet te constateeren. Dreyfus, het woord verkregen hebbende, verklaart„Ik heb nooit inlichtingen ge vraagd aan den getuige dan op last van mijn directen chef, majoor Bertin. Alle uiteenzettingen van den getuige ,op dit punt komen voort uit zyn verbeelding en zijn het gevolg van den geest die verbitte ring tot het uiterste uitlokt tegen een on schuldige 1" Daarna had generaal Boisdeffre het woordHij begon met heel wat af te dingen op Picquart dien hij wel aan het hoofd van den informatiedienst heeft ge plaatst doch na lang aarzelen, want Picquart was hem bij vroegere manoeuvres te zelf voldaan en te weinig eerbied hebbend voor zyn chefs gebleken 1 Hy verklaarde dat Picquart aan (dien goeden) Esterhazy een strik wilde spannen en dat hij (getuige) Picquart naar Tunis zond wegtns verwaarloozen van zijn werk. Hy verklaart ook nog steeds vast te geloo ven aan Dreyfus' schuld. Op een verzoek van een lid van den krijgsraad verklaart hij dat ook nog na 't von nis van Dreyfus stukken verdwenen en verraad gepleegd werd. Dreyfus had niets te zeggen, zei hij, na deze verklaring. Gonse heeft ook 't woord gevoerd. Deze vertelde langs zyn neus weg van de valsch- heid van Henry's stuk te hebben af ge weten, acht dagen voordat Henry bekende die valschheid gepleegd te hebben, want hy wist het van Boget. En hij erkende ook dat Henry, toen hy hem het valsche stuk gaf, er op aandrong dit niet aan Picquart te laten zien. De krijgsraad besloot in geheime zitting een onderzoek in testellen naar de echtheid van het stuk van kolonel Schneider. Een vrouw werd aangehouden wyl zij een toegangskaart tot de zittingen van den kry gs- rrad vroeg om, om zooals zy zeide, Dreyfus te dooden. De moordenaar van Labori is gebleken eveneens een „valschstuk" te zijn. Hij moet in dronkenschap wel zich zoo hebben uit gelaten, doch Picquart en Gast hebben ver zekerd dat hy niet de dader is van den moordaanslag. De toestand van Labori blijft vooruit gaande. Hy heeft een poosje buiten ge wandeld. Eind dezer week hoopt men hem in de zittingen van den krijgsraad te mogen verwachten. Niemand zal de staatüunde der Trans- vaahche regeering lankmoedigheid ont eg gen. Menigeen vreest dat, indien Kruger aan Chamberlain de tanden niet eens een enkele maal laat zien, de Engelschman steeds meer zal eischen en geen enkel gebied van staatswerkzaamheid onbedreigd zal laten. Het stemrecht, de onveranderlijkheid der historische districtsverdeeling werd »n reeds prijsgegeven aan de gewetenlooze Jingo's; maar de uynamietconcessie is thans aan de beurt, en dan volgen de handelspolitiek en het onderwijs en de taal, en ten laatste Kruger zelf, dien deze Mephisto niet te goed is, van zyn volk te verwijderen, indien hy dit maar mocht kunne Het gevaar blijft nog altijd groot; ook èh niet het minst door de onbetrouwbaar heid der omwonenden. Let bijvoorbeeld op Portugal. Beeds werden meerdere krijgsbenoodigd- heden met bestemming voor Transvaal door de Portugeesche regeering aangehouden, waarvoor de Transvaalsche regeering haar opheldering vroeg, wyl zij hierin schending van het tractaat tusschen Transvaal en Portugal ziet. Thans kwam te Lorenzo Marques weder een Duitsch stoomschip aan met twee duizend kisten patronen met bestemming voor de Zuid-Afrikaansche Bepubliek. Het schijnt dat Engelsche invloed niet vrij is van deze aanhouding op Portugeesch gebied, zoodat het er op cezet schijnt, Transvaal zelfs de wettige zelfverdediging onmogelijk te maken. Opmerkelijk, en stuitend tevens, is in dit geval het feit dat Engeland voor zich de ontwapening door de viedesconferentie bedoeld,niet verkiest; doch die wel doorzetten wil ten opzichte eener regeering en natie die zich op Engelands eigen aandrang niet ter Vredesconferentie mocht doen vertegen woordigen. In optima formi het oude ste sel, reeds de vorige eeuw door de groote regeeringen op onze kleine republiek toegepast: By u, over u en zonder u. Een treurigen aanblik levert Frankrijk. l)ie bekentenis van onmaoht, door re- geeringspersonen ten aanhoore der gansche wereld afgelegd, bij een mogelij keoorloqs- verklaring; die koortsige onrustigheid; de onmogelijkheid zelfs om de belagers van den regeeringsvorm te treffen dit alles te zaam door de Dreyfus-affaire in nog treu riger licht gekomen, alles te zaam strekt om 't proces te verhaasten, 't proces van verval en verderf. Zoo nu gisteren weer te Parijs. Een aantal socialisten en anarchisten trok on 3 uur in den middag naar aanleiding van een oproeping van hun bekenden leider Sebasitiaan Faure, naar de Piace de la Bé- publique. Zy werden door agenten van politie uiteengedreven. Debetoogers begaven zich onder leiding van Faare naar de Place de la Nation, doch werden onderweg door de politie tegengehouden. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij revolverschoten werden gelost. Een commissaris van politie werd door twee messteken getroffen. De politie moest wijken en de betoogers bereikten de Place de la Natioo; daar had een nieuw, nog heviger gevecht plaats. Ook hier werd geschoten. Drie agenten bekwamen verwon dingen. Sebastien Faure en vier vrienden, waarbij zich Henry Dhorr bevond, sprongen op eea tramwagen, doch werdon weldra gearresteerd en naar de kazerne Chateau d'Eau gebracht. Hier had een verhoor plaats. Dhorr was in het bezit van twee revolvers. Terwijl Faure een goed heenkomen zocht op de tram, werden eenige manifestanten door de politie gearresteerd. De rest der betoogers begaf zich naar de Place de la Bépublique en vernielden op hun weg de ruiten van kerken en liefdadige i stellingen. Zy namen uit de winkels bijlen en lange messen weg om hunne betooging meerder ontzag bij te zetten. Vooral de Siut Jozefskerk had het kwaad te verantwo irden. De ijzeren hekken werden vernield, de deuren opengehakt, de altaren verwoest, de doopvonten ter aarde geworpen, de schil deryen verscheurd,de beelden stukgeslagen, heilige hosties vertrapt, de meubelen brijzeld, het hoogaltaar en de tabernakel werden beschadigd. De deuren en de stukken van de meubelen werden neergeworpen midden op 'iet pleintje voor de kerk, waar een brandstapel werd gemaakt en aangestoken. De koster der kerk slaagde erin te ontsnappen en waarschuwde de politie, die na een formeel gevecht en eene belegering, wyl de betoogers in een nabij- zijnd huis, iu den kerktoren zich genesteld hadden, de voornaamsten wist te bemachtigen eu op te brengen. Toen de agenten in de kerk kwamen, was men bezig den brand te steken in den preekstoel, dien men blijkbaar niet kon klein krijgen. Nog tot laat in den nacht hadden in verschillende straten, vooral in die waar de Antisemiet Guerin woont, verschillende vertoogen plaats. Er vielen vele gewonden meest aan de zijde der politie, en zij wer den door het volk vertreden of in 't gedrang verminkt. Ook uit dit schijnbaar nietige voorval blijkt hoe het in Frankrijk smeult. Wee wee, wanneer de wind verandert j en de uitslaande vlam der revolutie van Parijs door 't geheele land naar alle richtingen doet om zich heen grijpen. Het beleg in de Bus de Chabrol is feitelijk afgeloopen, al schijnen Guérin en zyn anti semitische vrienden het huis nog niet ver laten te hebben. De Figaro deelt mede, dat de regeering besloten heeft het huis niet meer te laten bewaken, doch in de buurt alleen zooveel politie te laten, dat •an opstootjes van voor- en tegenstanders, zooals er dezer dagen telkens plaatshadden, een eind kan worden gem takt. Als Guérin het huis verlaat, kan de politie den onrust stoker altijd nog wel te pakken krijgen. Het is met hel oog op de menschenlevens, die bij een gewelddadige arrestatie zeker zouden zyn verloren gegaan, misschien maar het best. Guérin's poseeren als Iudianen- hoofdman op deze weinig éclatmakende wijze te beëindigen, maar het is op zichzelf beschouwd wel wat gek, dat de Fransche regeering feitelijk heeft toegegeven tegen over een oproermaker. Alle pogingen om Guérin tot de overgave te krijgen zyn mislukt, wat ook zijn partij- genooten gedaan hebben. Zijn manschappen moeten voor een deel verloopen zijn. Toch waren er nog ver schillende standvastig genoeg. Donderdag kwam een jongmensch met een commissaris van politie aankloppen aan de deur van de „vesting" en deelde aan den man achter het luikje mede, dat de vader van een d.r belegerden op ster en lag en hem wenschte te zien. Twee minuten later hoorde men een stem door het luikje duidelijk zeggen: „Omhels vader voor mij en zeg hem, dat ik hier mijn plicht doe. Doe uw plicht buiten, zooals ik de my ne hier. Adieu." Daarna werd het luikje dichtgeslagen en de boodschapper ging snikkend weg. Dit ontleenen wij aan het Handelsblad. Ja, wel is 't bedenkelijk: eene regeering, die uit den weg gait voor een rebel! Een onderwijzer, die een Bchooljongon niet uit de bank kan krijgen en nu maar wacht met hem aan te pakken tot 12 uur, wyl hij dan toch van zyn plaats gaat, be zorgt zich een zelelyke nederlaag. Maar eea regeering draagster van het gezag Gods!.. Dat ook Europa door de pest bezocht werd is een tijding waardig zeer ter harte genomen te worden. Beeds maakte deze geesel h re slachtoffers in Portugal, straks nadert hij ook de Fransche havens en dan is 't zoo God het niet verhoedt slechts eene quaestie van tijd om zich van daar over gansch Europa te verspreiden. Want deze ziekte met haar nasleep van sluiting en stuiting en breking van handels verkeer, van huiselijk leed en sociale verar ming, gezwegen nog van den plotselingen dood waarvoor zij vreezen doet, is wel waardig èn als ziekteverschijnsel, èn als roede Gods goed in de oogen gezien te worden. Moge 't bij deze enkele gevallen blij ven; of bij verspreiding der epidemie, zij hare tot nog toe geopenbaarde goedaardigheid behouden. Cues. Het eerste snppletoir Kohier van der Hoofdelyken Omslag voor 1899, zooals het door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 5 Augustus 1899 werd vastgesteld is door Gedeputeerde Staten van Zeeland by hun besluit van 3 Au- gustns 1899 no 43 Goedgekeurd, en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier in afschrift ge durende vijf maanden ter secre.arie voor een ieder ter lezing zal liggen, kuncende binnen drie maanden na do dagteekening der aanslagbiljetten bezwaien tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van de belanghebbenden dat gedurende de kermis, zonder nadere aanvrage aan de Caféhoulers enz. vergunning wordt verleend om in hunne inrichtingen te geven alle voorstellingen, die niet in strijd zijn met de openbare orde en zedelijkheid, verder dat het sluitingsuur wordt vastgesteld van Woenslag op Donderdag 1 uur. Donderdag Vrydag 2 Vrydag Zaterdag 3 Zaterdag Zondag 4 Zondag Maanlag 2 Maandag Dinsdag 3 Dinsdag Woensdag 4 onder bepaling, dat door de politie de ver gunningen worden ingetrokken, zoodra de openbare orde wordt verstoord of de zede lijkheid gekwetst. 21 Aug. '99. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging meldt ons dat haar „manifest aan 't Engelsche Volk" met 140,147 hand- teekeningen voorzien is en in het Engelsch vertaald, reeds in de meeste Engelsche bla den opgenomen. In de vergadering van den gemeente raad van Midielburg, op Woensdag den 23 Augustus 1899, a. te 2 uren, zijn te be handelen Onderzoek Geloofsbrieven. In gekomen stukken. Gemeenterekening 1898. ATJEH. Een patrouille uit Padang Tidji doodde Hadji Oemar en zijn schoonzoon. Veel geweren eu ammunitie werden in beslag genomen. Het hier bedoelde hoofd b ihoorde tot de party van Panglima Polim en den preten dent-Sultan. Hij was een der leiders van het verzet dat alleen kau onderdrukt worden door voortdurende waakzaamheid en snel optreden. De VII, Moekims Pedir, waar het boven staande gebeurde, en de XII Moekims zullen door de voleindiging van de trambaan Segli-Padang-Tidji, spoedig geheel tot rust gebracht zyn. Gedeputeerde Staten deeleu mee in Prov. Blad no. 87 dat met vernietiging van hun besluit van 29 April 1899 de Bij ks- bydrage over 1898 voor de bijzondere school in de Jozinastraat te Terneuzen is vastge steld bij koninklijk besluit op f 1200. Wegens plaatsgebrek kunnen wij het heele motief niet opnemen, wel de samen vatting er van. De school had aangevraagd f1200. Maar Gedeputeerde Statsn beslisten dat, aangezien niet voldaan was aan artikel 54 bis (aantal onderwyzers moet voldoen aan de eischen der wet), de school niet voor de bijdrage in aanmerking kon komen. Genoemde school Een onzer geachte abonné's in het Noor den zendt ons een verslag van de begrafenis van bovengenoemden man van welk verslag wij wegens plaatsgebrek slechts enkele punten kunnen opnemen. Het was te voorzien, schrijft onze vriend, dat velen Zaterdagmiddag daarbij tegen woordig zouden zyn; maar dat die velen honderden, ja duizenden zouden zijn, had niemand vermoed. Beeds lang voor drieën, het bestelde uur van uitdragen, stond eene groote menigte eerbiedig voor het sterfhuis. Daar binnenzat of liever lag op de canapé de treurende weduwe, die straks haar man zou zien uitdrigen, benevens haar jongste kind dat in zijne armen in één kist was gelegd. Nevens de weduwe waren aldair tegen woordig haar 6 overgebleven kinderen, wederzydschefamiliebetrekkingen, vrienden, vriendinnen en deputaatschappen, terwijl in het tegenoverliggend lokaal van Christelijke belangen alle zalen overvol waren. Buim 3 ure leest Ds. Noordewier van Meppel Jes. 40:6 tot8 en 2 Corinthe 5, en houdt eene korte, treffende toespraak en ge bed. Hierop trok de stoet naar den akker des doods, ruim een half uur r'dens; alle huizen w iren gesloten, langs heel den weg aan beide zijden stond een opeengepakte menigte. De lijkwagen werd gevolgd door een lsnge reeks rijtuigen van familie en vriendendoor een breede reeks van vrien den en vriendinnen, oud-leerlingen en schoolkinderen met omfloerst vaandel, en dan Patrimonium eveneens met omfloerst vaandel. Op 't kerkhof was 't reels zwart van menschen, die in eerbiedige stilte het lijk wachttenvelen waren in de boomen ge klommen om alles te beter te kunnen zien en hooren. By de groeve voerde allereerst het woord de heer Wouda uit Meppel namens het bestuur der school, daarna e oudste onderwijzer namens personeel en leerlingen die treffend zongen Psalm 89:19. Daarna trad ds. Schuurman van Alfe.i naar voren om op verzoek van de afdeeling Meppel van Patrimonium den overledene te gedenken in zijh arbeid voor deze af deeling en voor de werklieden. De heer Hk. Timmer sprak namens Nederlanden Oranjes nde Centrale Antirevo lutionaire Kiesrereenigingvan welke beidede overledene voorzitter was. Het Hoofdbestuur der Vereeniging vanChr.Onderwijzersen On derwijzeressen was vertegenwoordig! do r de heeren Wijnbeek uit Zwolle, Scheffer uit Harlingen en De Puij uitOosthem; van welke laatstgenoemde herinnerde wat hun overleden medebestuurder voor de vereeni ging en voor het Chr. onderwijs geweest was. Vervolgens spraken des overledenen boezemvriend de heer J. Ter Borg hoofd der school te Wolvega, zijn oud-patroon de heer Huizinga van Appingadam, ds. L. Kuiper van Hoogeveen, namens de vrienden; Lameris hoofd der Chr school te Buiner- wold, namens de Chr. Normaalschool, waarop ds. Noordewier een slotwoord sprak en dankte nadat de schare gezongen had Psalm 103 9. Bedankt voor Meliskerke door ds. J. C, C. Voigt te Baamsdonkvoor Jut. rijp door ds. A. Boorda te Burum. Vrijdag kwamenin behandeling enkele voorstellen die betrekking hebben op de Theol. School en die aldus luiden: 1. De Synode machtige Curatoren der Theol. School, om, indie i zich eene ge schikte gelegenheid voordoet en de finan- ciëele lasten der Kerken er aanmerkelijk door worden verlicht, het Geref. gymnasium aan eene particuliere vereeniging over te dragen, altijd echter met dien verstande, dat op verkregen rechten geen inbreuk worde gemaakt, dat het Gereformeerd karakter van het gymnasium geen schade lijdt, en dat het gymnasium zelf gevestigd blijve ter plaatse, waar de Theol. School zich bevindt. 2. De Synode geve aan Curatoren der Theol. School het recht, om aan het be staande Geref. gymnasium, dat thans vijf klassen telt, eene zesde klasse toe te voegen, mits daarbij rekening houdende met den flnanoieelen toestand der school en aan de nieuwe regeling geen terugwerkende kracht verleenende. 3. De Synode geve aan Curatoren in overweging, om het jaarlijksch schoolgeld van het gymnasium op minstens honderd gulden te bepalen, en voorts aan de ouders of voogden, die leerlingen op het gymnasium zenden, mede te deelen, dat de kostende prijs van het gymnasium ongeveer 200 gullen bedraagt, in de hoop, dat de vermogenden onder hen den vollen prijs zullen betalen. 4. De Synode keure overigens de wij zigingen goed, die door Curatoren in het Beglement voor de gymnasiale opleiding aan haar worden voorgesteld. 5. De Synode neme in art. 13 van het reglement voor de Theol. School de in de vorige acta vergeten woorden op: „voor de toelating tot de Theol. Studiën zal een onderzoek worden ingesteld naar de be weegredenen, die geleid hebben tot de keuze van het ambt van dienaar des Woords". Deze voorstellen worden alle aange nomen. Ook wordt aangenomen 't volgende voor stel van de Commissie van Praeadvies, nadat de redactie door Dr. Wagenaar gewijzigd is6. De Synode kome terug op het be paalde in art. 134 sub 3o. van de Synode van Middelburg en spreke uit: dat het geenszins aan Theol. studenten vergund zal zijn om op uitnoodiging van een kerkeraad in de gemeente een stichtelijk woord te spreken, tenz'j dan na twee jaren Theol. studiën te hebben volbracht en op een geleverd preekvoorstel van de Hoogleeraren consent te hebben verkregen en slechts zoo dikwerf het door de Hoogleerareu zal worden toegestaan. Insgelijks vonden instemming deze voor stellen 7. Ter versterking van de financiëele positie der Theol. School a. Bichte de Synode een dringend en vrien delijk verzoek aan de kerken, om van nu voortaan, jaarlijks twee afzonnerlyke col lecten voor de Theol. School te houden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2