NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Ho. 135. 1899. Honfakg 17 Hugtisfus Derfimife laargdng. CHRISTELIJK- «r HISTORISCH TRANSVAAL. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRJJS DER ADVERTENTIËN De Ongevallenwet. n. max- y.LKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Feitelijk hebben wij thans een tweeden druk van dit wetsontwerp onder handen. Met oorspronkelijke ontwerp was zoodanig aan critiek onderworpen door de afdeelin- gei» der Kamer dat de ministers besloten tot het aanbrengen van vele wijzigingen. In het oorspronkelijke ontwerp was vast gesteld dat verzekerd zouden worden alleen zij die niet meer dan f4 dagloon ontvangen ot niet meer dan f1200 per jaar. Voorts zouden werklui wien tengevolge van opzet tf van dronkenschap een ongeval mocht overkomen, geen schadeloosstelling, vergoe ding of geregelde uitkeering ontvangen. Eindelijk werd voorgesteld alleen die werk lieden onder de verplichte verzekering op te nemen, die werkzaam zijn in de volgen de bedrijven: lo. die waar ter gedeeltelijke of geheele uitoefening van het bedryf eenig kracht werktuig wordt gebruikt met uitzondering van die uitgeoefend met vaartuigen fabrie ken aldns): ,2o. het vervaardigenvervoeren of be waren van ontplofbare stoffen; 3o. die, waarbij ontplofbare stoffen wor den gebruikt 4o. het beurtschippers-bedrijf hier *e lande; ook het bnitenlandsche, mits de schepen uitsluitend de rivieren en binnen wateren bevaren; 5o. het veerschippersbedrijf 6o. het visschersbedrijf, uitgeoefend alleen op rivieren en binnenwateren (dus niet op zee); 7o. spoor-, tram- en omnibus-onderne mingen 8o. de éonic-bedrijven(het heiers-, lei en rietdekker, loodgieters-, zinkwerkers-, meiselaars-, schilders-, smids-, steenhouwers-, eteenzagers-, stnkadoors- en timmermans bedrijf). 9o. het aard- en grondwerkersbedrijf 100. het leggen van riolen en van gas- waterleidingen buiten gehouwen 11 o. gasfabriekeu 12". het leggen van electrische geleidin gen; 101. het ontginnen van mijnen 14". het glazenwaschers-be&tiji; 15.. het slachters-b^iv'i FEUILLETON. O CRONJÉ OP MARSCH EN IN GEVECHT. E .i dichter zon uit de lotgevallen der Trc valera stof vooreen heldendicht kunnen put<3r, zegt dr. Blink in zijn werk: de Zuid-Afrikaansohe Republiek. O aan de Engelsobe heerschappij te ontvlieden, verlieten, raim 60 jaar geleden, vele Boeren afstammelingen van Holland- sche en Fransche uitgewekenen met ach terlating van dikwijls uitgestrekte goederen de Kaapkolonie. Na lang zwerven, veel ellende en bloedi- gen .strijd met Kaffers en Zoeloes, die aan in*er dan 1000 Boeren het leven kostten, vestigen zij rich in het door blanken nog onbewoonde Natal, vormen er een staat en leggen de hoofdstad Maritsburg aan. °Da Engelschen zenden in 1841 een afdee- liug soldaten om Natal te bezetten, en kort hierop werpt een Engelsch fregat het anker voor de haven van Natal. De Boeren ver dedigen zich dapper, maar moeten voor de overmacht bukken, wijken uit over de Vaal en stichten de Zuid-Afri laaosche Republiek, die in 1852 door Engeland als onafhankelijk wordt erkend. Misbruik makende van verdeeldheid onder de Boeren, annexeeren de Engelschen in 1877 de Republiek. In 1880 staan de Transvalers op, en na een korten, glansrijken veldtocht, waarbij 16o. het stoken van moutwijn en jenever 17o. het schoorsteenvegers-\)Q&j§i 18o. de wevers, en 19o. het laden en lossen van schepen. Aldns 19 verschillende soorten van be drijven, die onder de verzekering zonden vallen. Dit getal is intusschen, dank zij de orietiekiu en buiten de Kamer tegen 'tzeer beperkte getal uitgebracht, tot 58 uitgebreid in de tweede editie van bet ontwerp. En toch is de reeks niet compleet. Waar zoovelen nn opgenomen werden, mag gevraagd waarom de eevisschery en de landbouw nog uitgesloten bleven. Dit is een grief tegen 't ontwerp. Dieper gaand is echter 't verschil van opvatting tnaschen de regeering en de antirevolutionaire party in betrekking tot de vraag hoe de verzekering te regelen zij en waarin zij bestaatmet welke vraag in verband staat die andereWelke laak is hierbij aan Staat, patroons en werklie den opgelegd Het ligt voor de hand dat onzerzijds 't meest gewenscht is saam werking van patroons en werklieden in een bedrijfsver- eeniging tot 't verkrijgen van 't gevraagde natuurlijk, aanvankelijk met o verheiishulp tot de zaak op de been is en zichzelf redresseeren kan. Dat is de eerbiediging van het particulier initiatief waarvoor de antirevolutionair veel voelt. Voorts dient 't ontwerp speelruimte te laten opdat in verschillende bedrijven ook verschillende regelingen mogelijk zijn. De visschers van Urk en de diamantslijpers van Amsterdam wonen wel dicht bij elkander, doch verschillen te veel in belangen en aard van werkkring, om ze bij de verzeke ring over éen kam te scheren. Het ontwerp evenwel regelt alles uni form. Er moet zijn éene verzekering voor alle werklieden. En dan vraagt 't ontwerp ook niet naar de mogelijkheid dat de ongevallen verzekering door de onderneming reeds voldoende was ter band genomen. Er zal ééne Rijksinstelling zijn te 'sGravenhage en alle patroons en werklieden moeten onder haar gebied besloten blij ven. Ook zij die reeds op voortreffelijke wijzehnnpersoneel hadden verzekerd. Eén Rijks-verzekeringsbank. Een fond ii8 vooral Joubert en ook Smit veel roem verwerven, eindigt de strijd en bij de con ventie van 1884 worlt Transvaal weder door Engeland onafhankelijk verklaard. De Republiek was arm, de Boeren van den Oranje Vrijstaat en der Kaapkolonie be tuigden onverholen sympathie met de Trans valers en de Transvaal ligt 200 uren ver van Kaapstad. Toch was de conventie door den recht vaardigen Gladstone gesloten, voor vele Engelsohen een grove fout. Het trotsche begeerige Albion, dat dank zij de ver deeldheid der groote mogendheden in de laatste kwarteeuw grooter veroveringen maakte, dan ooit een Alexander of een Cesar gedroomd hebben, liet een buit glippen! Maar toen er bleek dat heel wat goud in de Transvaal te vinden was, vele Engelsehe gelukzoekers daarheen togen, Johannesburg verrees, spoorlijnen den afstand aanmerkelijk verkort hadden, waardoor een oorlog met de Transvaal minder gevaarlijk werd, noem den die Engelschen de font een gruwel. Tweedracht werd gezaaid, oproer in Johan nesburg verwekt, en een overvalling der Republiek in vollen vrede ondernomen. Deze aanslag bewees opnieuw, dat de Trans valers zich uitmuntend weten te dekken, en in juist schieten ongeëvenaard zijn, maar ook bleek, dat zij zich, als hunne onafhan kelijkheid bedreigd wordt, verbazend snel in hun groot land met maar enkele spoorwegen kunnen bewegen en concen- treeren. Yan belang komt het voor op laatstge noemde krijgsdeugd ie het bijzonder de aandacht te vestigen, maar daartoe zal het noodig wezen den bekenden inval van Ja met plaatselijke afdeelingakosten die ge vestigd zullen worden ain de kantoren der posteryen. En die bank bestuurd door een drietal regeeringsambtenaren, rekenplichtig in alles aan den minister van waterstaat of eigen lijk aan den door dezen aan te stellen Raad van toezicht. Das niet van leden der Kamers van Arbeid. En dit is wat wij reeds te voren als centraliseerend en bureaucratisch bestre den hebben. Een karaktertrek die wij met het oog op groote belang der zaak die geregeld wordt, ernstig betreuren. Eene regelirg die wel eens in de practijk kon blijken <8 z jn niet een stekje maar een stokje; gein levende strijdkracht, maar een dooie. g§Als tegenstelling tusschen toen en nu in betrekking tot Dreyfus nemen wij onderstaand bericht van zijn degradatie op 5 Januari 1895 uit de Zeeuw van 21 Januari 1895 over: De degradatie van kapitein Dreyfus. Deze tragische strafoefening aan den Fransohen kapitein Drèyfus, schuldig be vonden aan landverraad door het ver strekken van gewichtige militairestukken aan eene buitenlandsehe regeering, heeft Zaterdagmorgen 9 uur op de binnenplaats der Militaire School te Parijs plaats gehad. De uniform van den veroordeelde was den dag te voren onder handen genomeu. De knoopen en galons waren losgetornd, opdat zij aan de hand van der. uitvoer der vau het vonnis geen weerstand zou den biedende sabel was doorgezaagd en de stukken aan elkander gesoldeerd. Kalm hulde zich Dreyfus in het kleed der schan de, terwijl hij den kapitein der republi- keinsche garde, die hem was komen wek ken, toevoegde„Kapitein, gij maakt u tot het werktuig van het grootste onrecht van deze eeuw". Om half negen werden de troepen ongeveer vier duizend man op de bin- nenpliats in carré opgesteld. De klok slaat en by den negenden slag, beveelt de generaal: Over 't geweer! Op betzelfde oogenblik verschij nt aan den Noord meson in groote trekken aan te geven. Op het einde van 1895 besloten ambte naren der Chartered Company gebruik te maken van een ernstig oproer in Johan nesburg om de Transvaal te overvallen. Vijf honderd bereden Engelsehe agenten worden heimelijk door den administrateur der Company dr. Jameson op eenige uren van de Transvaalsehe grenzen verzameld, en 's nachts, van Zondag op Maandag 29-30 December, marcheert de troep met 6 maxims en 2 snelvurende kanonnen naar het Trans vaalsehe dorp Otto's Hoop, bereikt dit Maandag 5 nar v.m., vernielt er de tele grafische gemeenschap, en vervolgt den marscb in oostelijke richting dooreene bijna onbewoonde landstreek. Uit Otto's Hoop werden boden te paard naar de rnim 5 en 9 uren verwijderde dor pen Zeerust en LiclPenburg gezonden, en van hier Jameson's doortocht naar Pretoria geseind, waar men tusschen 11 en 12 uur her bericht van den verraderlijken aanslag, die aan den tijd der Noormannen doet den ken, ontving. De tijding leek zoo vreemd, dat om opheldering aan den commandant van Zeernst geseind is. Per telegraaf kregen Cronjé en Malan, commandanten der disiricten Potchefstroom en Rystenbnrg, bevel om de Engelschen te keeren, en mede naar de andere deelen der republiek, welke 10 maal zoo uitgestrekt is als ons land, worden berichten afgezon den. Daar het doel van den tocht aan vankelijk even goed Pretoria als Johannes burg ken wezen, nam Joubertin de hoofd stad de noodige verdedigingsmaatregelen. Aan het beleid van den president der Re publiek gelakte het met de leiders van den westelijken hoek van het plein een groep soldaten, bestaande uit een kapitein der artillerie, een adjudant der republikeinsehe garde en vier artilleristen met de ontbloote sabel in de hand in wier middon de ka pitein Dreyfns, het hoofd omhoog, de lin kerhand op het gevest, met vaste schreden tot op twintig pas van den generaal voort schrijdt. jDe griffier leest onder diepe stiltjs het vonnis voor. Daarna klinkt luid de stem van den generaal: Alfred Dreyfus, gij zijt onwaardig de wapenen te dragen; in naam der wet degraleeren wij u!" Dan nadert de adjudant-o iderofficier, salueert en treedt op den veroordeelde toe. Met beide handen rukt hij hem bet galon van de képi, trekt de kwasten en de knoopen van de uniform af, scheurt hem de roode banden van mouwen en broek. Eindelijk trekt hij hem de sabel uit de scieede, grijpt die by punt en gevest, breekt ze op de knie en werpt de stukken met een smak tegen den grond. Vervol gens salueert hy voor den generaal en treedt terug. Op dat oogenblik verheft de veroordeel de, die al dien tijd onbewegelijk gestaan heeft, ie met bloed beloopen oogen recht voor zieb uit starend door het lorgnet, de rechterhand en roept met rauwe stem zeer luide: „Ik ben onschuldig. Leve Frankrijk 1 Ik ben onschuldig 1" In zijn gehavende kleeding, den rug gebogen en het hoofd vooruit, den mond pijnlijk saamgetrokken onder den gebogen neus, staat nu ex-kapitein Dreyfus tusschen de artilleristen, die hem langs het front der troepen zullen voeren. Wanneer hij de oostelyke zijde der binnenplaats met snellen pas heeft afgelegd, komt hij in het geziekt der op de Place Foutenoy samengepakte menigte, die losbarst in gillende, ijzing wekkende kreten „Ter dood met den ver rader! Naar Satory 1 Fusilleert den Judas 1 Ter dood! Ter doodï" Maar hy schudt her hoofd, met de gescheurde muts gedekt en slingert het tierend gepenpeL tegen: „Ik ben onschuldig! Leve Frankryk!" Weder herhaalt hy dat woord bij de journalistengroep 1 „Zegt aan heel Frankrijk, dat ik onschuldig ben!" En nog eens bijt hy het eenige officieren toe, wien de dis cipline niet belet het tot stikkens volle opstand te Johannesburg overeen te komen van weerszijden vooreerst geene vijandelijke stappen te ondernemen. Later is gebleken, dat vele uitlauders in Johannesburg tegen gewapende Engelsehe tnssohenkomstgekant waren en leden van het oproer-comité in de laatste dagen van December op uitstel van den tocht bij Jameson hebben aange drongen. Van de meer dan 1000 goed ge wapende Engelschen in Johannesburg ver kreeg Jameson niet den minsten steun. Ter verduidelijking van den veldtocht leggen wij nu eene kaart ^an een gedeelte van Transvaal op eene van dezelfde schaal van ons land .net een Potchefstroom op Turnhout en worden hieronder achter Transvaalsehe plaatsnamen, de plaatsen gezet, die ze daarbij op onze landkaart bedekken. Potchefstroom is een district in het zuiden van ie Transvaal, omtrent zoo groot als Noord Brabant en de helft der provinciën Zuid Holland, Zeeland en Antwerpen. Cronjé was in 1895 comman dant der weerbare mannen van het district en woonde oeenigen afstand van de hoofdstad, mede Potchefstroom genaamd. Maandag 20 Dec. n. m. om 5 n ir ont vangt hy per node uit Potchefstroom een tetegrambevel van Jonbert om zijne mannen bijeen te roepen en het avanceeren te be letten aan een Engelsehe macht, die's mor gens vroeg, ongeveer 500 man sterk met eenig geschut, de grens bij Otto's Hoop 14 uren uit de kust van Noordwyk aan Zee overschreed en in oostelyke richting marcheerde. Cronjé zendt boden naar zijn veldcor- netten en gelast verzameling in de richting van Krugersdorp-Arnhem. gemoed lncht te geven in weinig nobele kreten verrader I ellendige 1 nog eens schreenwt hy tot hen: „Beleedigt een on schuldige niet. Leve Frankrijk!" En tot zyn vroegere wapenbroeders van het 39ste regiment: „Ik ben een martelaar; gelooft het 1" Hy is nu bij den gevangenwagen. Al die oogen, vol haat, zonder een zweem van deernis, onverbiddelijk gestreng of harts tochtelijk flikkerend, staren voor het laatst naar den man, wien eens de eer toekwam de Fransche uniform te dragen, naar den verrader, die het laaghartigste bedreef, wat bet Fransche gemoed zich denken kan, naar hem, die eens de kapitein Dreyfus was. Nn is hy de gedegradeerde, de galeiboef zonder eer, de met een nummer geteekende misda diger, dien het leger aan de justitie uit levert. De brigadiers doen hem de hand boeien aan en hij treedt den wagen binnen, die zwaar geëscorteerd in vliegenden draf naar den kerker terugrijdt onder het gehuil van het verbitterde volk: Ter dood 1 Ter dood 1 Dat alles neeft slechts twaalf minuten geduurd. Twaalf minuten, waarin hem met zijne insigniën de eer stnk bij stnkvsnhet lijf gescheurd schijnt te zyn twaalf mi nuten, waarin hem av de walgende veront waardiging in het gezicht is geslagen, die Frankryk in zich heeft voelen rijzen over zijn gemeen bedryf. Twaalf minuten, die door geen twaalf jaren van glorie en eer bewijzen, door geen tonnen gouds, door geen leven van roem, van rijkdom, van genot zonden uitgewischt kannen worden indien bet werkelijk blijken mocht dat de uitgeworpen ellen leling, die het hoofd om hoog hield bij zijne wreede terechtstelling, een onschuldige was. De deur van den kerker heeft zich nu achter hem gesloten. Zy zal zich niet vosr hem openen, alvorens üet schip gereed ligt, om hem naar Nieuw Caledonië te voeren, in zyn grauw tnohthuispak, den knevel geschoren en de haren geknipt, met het nammer der deportatie in plaats van den naam, dien men met rooden inkt heeft doorgekrast in de dienstregisters van het leger der Republiek. Men lette wel dit geschiedde in 1895 Hoe zijn de zaken sinds veranderd Op Oudejaarsdag, vroeg in den morgen, rijdt Cronjé met zyn vier zoons, voorzien van repen gedroogd vleesch, beschuit, en wat gemalen koffie naar Ventersdorp Strijen, ten Z. W. van Dordt komt er om II uur v. m. en vindt reeds 70Boersn verzameld. Uit het feit, dit Jameson in twee dagen van Otto's Hoop tot Stone-Zeist, 23 uren gaans vooruitkwam, is af te leiden, dat hij, toen Cronjé Ventersdorp Strijen verliet, Doornpoort-Leiden nog niet voorbij was. Na een kort oponthoud te Ventersdorp Strijen spoedt Cronjé zich oostwaarts, en raat om 3 n. m. te Coetzeedrift-Gorinchem. De kleinzoon van president Krnger, do luitenant van politie Elof, mede op 31 Decemberin den morgen Krugersdorp Arnhem uitgereden om de vrijbuiters te gemoet te gaan, komt ze om 6 uur n. m. tegen in de nabyheid van Stone-Zeist, en wordt eenigen tijd in arrest gehouden. Daarna rydt hij, hopende de Rustenburgers aan te treffen in de richting van Rastenburg Naarden, ontmoet 's nachts Malan, en deze door Elof ingelicht, rent met 250 man naar de zijde van Krugersdorp-Arnhem, gaat Jameson om, die in de nabyheid van StoneZeist bivakkeerde, en houdt om 10 uur v. m. van 1 Januari, op een half uur van Krugersdorp-Arnhem, halt, by de Queensbattery, waar het terrein eene uit muntende stelling aanbiedt. Te 6 uur n. m. altijd van denzelfden dag vervolgt Gronjé den marsch na in Coetzee- drift- Gorinchcm door velen van zyn district en van het district Krugersdorp versterkt te zijn. Dan geheelen nacht rydt hij door, dikwijls is de weg ongebaand,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1