KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN En zoo dan overal redenaars als die te Rotterdam optraien, er voor te vinden geweest waren, hadden kennis van en geest- drilt voor Transvaal en zijne Boeren kan nen zijn gewekt geworden. Wij stellen ons voor Kuyper te Amster dam, De Visser te Rotterdam, Pierson en Schaepman en Kerdyk en Bavinck weer in andete deelen van ons land en de plaatselijke talenten in de stad hunner inwoning, welk een machtigen invloed dit zon hebben geoefend. Nu is dit niet geschied; en hebben wij op het oogenblik alleen de meeting te Rotterdam te bespreken. Uit de bladen blijkt dat zij een uitne mend geslaagde was. Dr. Lamping was welsprekend en dr. de Visser niet minder, dat begrijpt wie hem kent, ook wel zonder dat men 't hem zegt. Dr. Lamping sprak onder anderen: O, als het Engelsche volk wist wat in Zuid-Afrika is afgespeeld Eerst belasting, toen spoorwegrampen, daarna dynamiet, toen vrouwen en kinderen van Johannes burg, niet veilig zouden zijn in de handen der goedaardige Boeren! Toen stemrecht; nu weer de gemengde commissie, en wat straks weer? Er zijn grieven, ja zeker, maar tegen een-en-twintigduizend die klagen minus valsche handteekeningen, zijn er drie-en-twintig-duizend die zeggen geen klachten te hebben, en hoeveel duizenden zijn er niet die zwijgen? En een hoe veelste deel dier klagers behoort niet tot het schuim, want op de goudvelden is ge meenlijk de bloem der maatschappij niet te vinden. „Stemrecht, ik geef er geen duit voor", heeft een raddraaier gezegd en hij veinsde niet. Een stemrecht, kdat de oude burgers overstemt, krijgen ze van Kruger niet los, en een stemrecht, gebaseerd op de vreedzame entwikkeling van het land, wat geeft daar om een goudzoeker, die, als z:,'n zakken vol zijn, lief Afrika groet omin'g werelds lust hoven ter bruiloft te gaanl Er is in Engeland en in Zuid-Afrika een partij, die den oorlog wil, achter die een- en-twintig duizend bruto staan de goudwol ven, Rhodes, het half bankroete Rhodesia, dat met den Witwatersrand den wind onder zijn aandeelen hoopt te krijgen. Achter Chanberlaia staat de gouddorst van hoog en laag, staat helaas ook de Jingo, voor wien elk stuk land, dat niet de Britsche vlag voert, een misstand is. Achab wildeden wijngaard van Naboth, opdat [die zou zijn een kruidhof nabij zijn huis zoo gaat het ook hier. In 1877 heette Transvaal te zwak en kon Engeland's prestige niet dulden dat het met behulp van een buitenlandsche mogendheid staande gehouden moest worden ook kon het de Kaffers niet aan en moest dus deel van het Britsche rijk worden; nu heeft het getoond de Kaffers wel aan te kunnen, zelfs getoond Jameson en zijn roofridders te kunnen weerstaan, en nu zoo waar rrordt Engelauds prestige weer bedreigd wanneer de grieven der Uitlanders niet ver holpen worden. Toen te zwak, nu te sterk Maar de slotsom is steeds: „Ik moet dien wijngaard hebben!" (Applaus). Zie toe wat gij doet, volk van Engeland, het oogenblik komt dat de Boer tot het uiterste gebracht zijn roer grijpend zegt: „Hier sta ik, ik kan niet anders, Godhelpe mij (daverend applaus). Hoor het woord vau Kruger: „Wij zijn gereed om tot den laatsten man voor de onafhankelijkheid van het dierbaar vader land het leven te offeren." Het reeht der volkeren is aan onze zijde, hoe zwak wij ook zijnGod is rechtvaardig. Engeland is groot en machtig, Transvaal vloeit over van goud, maar Transvaal is een andere vijand dan de Hoog-Aziaten en de benden van den khalief. Als het nu tot oorlog komt, dan zal het verschrikkelijk zijn. 1881 heeft de Transvalere in het veld gezien, nooit moede of moedeloos, nooit hun schot missend, de Engelschen dwingende de witte vlag te hgschen 150 jonge Boeren den Spitskop bestormend, den generaal neerleg gend, driehonderd vijanden buiten gevecht stellend, en de rest heil doende zoeken in wilde vlucht. Maar als het nu tot oorlog komt, zal de slachting van'81 daarbbij kin derwerk zijn. O volk van Engeland, roept spr., zie toe wat gij doethet is waar, wanneer Engeland voor niets terugdeinst, moet ten slotte de Boer zwichten, maar wat is dan gewonnen een verwoest en verarmd land in dat land in eiken Transvaler, in eiken Vrij stater, in eiken Afrikaander een vijand met doodelyken wrok in het hart. Ja, de onafhankelijke republieken zijn er dan niet meer, die de oppermacht van Engeland bedreigen, het prestige is dan gered, dan is Engeland heer en meester, maar dan krijgt het met een anderen vijand te doen en daartoe moet het vroeg of laat komen dan ziet het misschien zijn prestige in geheel Zuid-Afrika verloren gaan. (Applaus). Dr. de Visser voegde er aan toe: Er is zooveel waarom wij aan Transvaal verbonden zijn, niet het inst omdat de Transvaalsche Boer het type van deneckten Hollander uit de gouden eeuw van Neder land is. Wij zien weer onze eigeugevaren, wij bemerken weer den stortvloed op onze erven. De Republiek der Vereenigde Neder landen vindt in de Zuidafrikaansche Repu bliek zich zelf weer. Er spreekt uit dien Transvaler eigen kracht die hem doet zeggenVan medelijden van een Neder lander zijn wij niet gediend, maar wel van medegevoel. Daar spreekt ons eigen karakter uit. Het Hollandsche volk dat niet met nieuwe nieuwigheden wegloopt, alles wikt en weegt, altijd op het doel afgaat, vindt in den Transvaler een bloedverwant, de Hollandscbe natie vindt haar beeld daar ginder terug. Het gaat nu weder om de vrijheid, en ook daar roept men elkaar toe „E tde desespereert niet". Is het dan wonder dat wij een kreet uitstooten die den Transvaler doordringt van onzen broeder lijken geest, voor Engeland omgezet in een bede voor gerechtigheid? Zsvaar is de taak voor Kruger en de zijnen, ze hebben een vijand in de staatsmanslist van de Engelschen. Iedere zet op het schaakbord kan hun bestaan gelden. Gelakkig heeft Kruger getoond op dit gebied ook meester te zijn. Het is zeker in uw aller geest dat deze mannen moeten weten dat wij hen steunen. Naast staatsmanslist staat de vijand gouddorst, die nieuwe vorm van heidendom, gesteund door de christennatie bij uitnemendheid. Hoe kwistig wordt de offerande aan het gouden kalf gebracht. Hoe is het mogelijk hooren ze dan den vloek niet die oprijst uit het graf van Livingstone Ziet men den waar schuwenden vinger van den edelen Gladstone niet meer? O, ik wenschte dat ik de massa in beweging zetten kon, dat ik u bewegen kon niet heen te gaan zonder de innerlijke belofte Trans vaal te steunen tegen staatsmans list en gelddorst tegelijk. {Applaus.) Het eenvoudige volkje heeft niet voor uitgezien, dat zijn land bedekt een rijkdom van mineralen, waartegen het bijtijds een wetgeving moest uitvaardigen.jDaarvan heeft Engeland partij getrokken. Dat is onrecht, dat is onchristelijk. Voorts omdat Transvaal arm is, eu het grootste gedeelte van het vee moet geïmporteerd worden. Het mist zijn kanalen, zijn zee om een maritiem volk te worden. En zie, hadden deze Uitlanders zich uu Afrikaanders getoond, lief en leed gedeeld met de bewoners. Maar niet alzoo. Transvaal is voor hen een sta-in-den-weg. Engeland beschouwt Transvaal als een in dringer. De natuurlijke rollen zijn omgekeerd en het is daarom dat wij met de motie aan het volk van Albion ook een motie moeten verbinden aan het volk van Transvaal. Ons laad heeft het voorrecht genoten de mannen te ontvangen, die de opdracht hadden de gemeenschap der volken te bevestigen; met belangstelling is de Dreyfuszask hier gevolgd, met algemeene sympathie is de revisie begroet. Hei: volk van Nederland zal dan ook ontwaken, nu het den gessel van het onrecht ziet verheven boven den rug der Transvalere. „Werp edelen hartstocht in de ziel van nw volk", is eens gezegdt; ik werp een passie van het recht in uw midden voor het onrecht dat Transvaal wordt aangedaan dekt den boezem van den Hollandschen boer met het schild der gerechtigheid, denkt aan de woorden uwer Koningin. Ons volk is een volk groot in daden als het de vrijheid geldt. Voor het broedervolk sterft zijn flegma, dan stijgt de passie op ten strijde tegen onrec'-t. 11 Aug. 1899. Bij kon. besluit is met ingang van 2 Aug. o. a. benoemd tot 2e luitenant bij het korps mariniers de adelborst 2e klas J. Oele, van Goes. De Goesche Courant meldt dat de Winterdienstregeling der Spoorwegen voor zoover Zeeland betreft, onveranderd blijft gelijk de Zomerdienst. Uit zeer vertrouwbare bron kan het N. v. d. D. verzekeren, dat dr. A' Bredius maatregelen heeft genomen waardoor de belangrijke stu'-ken in zijn bezit, of in bruikleen in het Mauritshuis, na zijn dood eigendom zullen worden van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Geref. Kerken. Beroepen te Holten J. L. Schouten cand. te Zwolle. Bedankt voor Nes, c. a. door ds. H. v. Dijk te Gaast; voor Tiel door ds. C. B. Schoemakers te O. en W. Souburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meeuwen toez. J. H. L. Dijkman cand. te Rotterdam; te Appel scha toez. C. Boerendonk cand. te Rotterdam; te Jaarsveld ds. J. C. Klomp te Lanteren te Nes c. a. ds. C. Broekhuisen te Oostrumte Eenigenbnrg J toez. J. M. Natzijl cand. te Zwaag. Bedankt voor Ankeveen, Stellendam en Heinenoord door J. P. de Bie cand. te Rotterdam voor Bergambacht door ds. P. Bokma te Gorinchem. De Haagsche Synode, die nog altijd in haar meerderheid modern is, neemt al meer besluiten, die haar en de herv. kerk in discrediet brengen. Een biddag met 't oog op de kritieke dagen, die onze broeders in Transvaal door leven, uit te schrijven lag niet op haar weg; den predikanten aan te zeggen, dat zij zich er op toeleggen tweemalen op een Zondag te prediken en dan bij voorkeur eenmaal uit den Catechismus werd afgestemd als bindende te veel de kerkeraden, die maar ééne preek op een Zondag verlangen; een verzoek om advies in zake leden, die niet ter kerk komen en toch kindereu te doopen hebben, werd zelfs ietwat kregel ter zijde gelegd; en de wenk werd er bij gegeven om toch niet zoo lichtvaardig met dergelijke vragen tot haar te komen. Het besluit in zake de Amsterdamsche studenten, en in 't algemeen omtrent de Uitlanders aan de rijks universiteiten hebben wij reeds mee gedeeld. Doch het bedenkelijkste van alle is de uitlegging, die zij ten beste gaf in betrekking tot de „leer" der kerk. Er was een rapport ingekomen van den (modernen) professor Offerhaus in verband met een verzoek der classicale vergaderingen van Deventer en Hoorn, om óf duidelijk vast te stellen welke „leer" volgens art. 11 van het Alg. Regl. moet gehandhaafd worden, óf deze woorden uit dit artikel weg te nemen. Op grond van verschillende overwegingen achtte de commissie het een miskenning van het wezen der Nederl. Herv. Kerk, wanneer men meent,dat deze kerk geen belij dende kerk is, of althans niet behoorde te zijn. Waar de geest van Christus in haar leeft, daar belijdt zij haar geloof in velerlei andere gemeenschappelijke uitingen van 'mar godsdienstig leven, maar ook in een leer. Die leer is echter niet scherp leerstellig in bijzonderheden door haar bepaald. Zij wordt slechts in algemeene trekken om schreven inde vragen, bij de geloofsbelijdenis door aangenomen lidmaten te beantwoorden bp hun bevestiging, en in de onderteeke- ningsformulen door candidaten tot den H. D. en door godsdienstonderwyzers by hun toelating als zoodanig te onderschry ven. Door enkele leden der rapporteerende commissie wordt deze staat van zaken be treffende de leer metblydachap geconstateerd door hare andere leden wordt daarin voor- loopig berust. Maar allen zgn van oordeel, dat zoowel de schrapping der woorden: „dehandhaving der leer" als de nadere bepaling van de leer, die gehandhaafd moet worden, wel verre van den stryd te zullen doen eindigen of ook maar verminderen, veeleer dien in veel fellere mate zou doen ontbranden, daargelaten nog, dat aan de Synode nergens in de reglementen tot zoodanige leerom- schryving en bepaling de bevoegdheid is gegeven eenigen maatregel te nemen. De commissie adviseerde dus eenparig aan de Synode te besluiten om noch tot nadere omschrg ving van de woorden „de handhaving harer leer", in art. 11 Alg. Regl. voorko mende, noch tot schrapping van de genoemde woorden voorstellen aan de consideratiëa der provinciale kerkbesturen en classicale vergaderingen aan te bieden. By de beraadslaging werd opgemerkt aan de eene zyde dat wel dejelijk de Nederl. Herv. Kerk een belydende kerk is, aan de andere dat te betreuren is, dat aan de bedoelde woorden, welke men wenschte te schrappen, een andere beteekenis gegeven is, daar slechts handhaving bedoeld was door zedelyke middelen: godsdienstonderwijs en predikingdat een omschrg ving der „leer deels onmogelyk, deels onnoodig, vooral gevaarlyk" wasNa langduri ge beraadslaging werd het eerste deel der con clusie met algemeene stemmen aangenomen en het tweede met 13 tegen 5 stemmen. Hiermede kwam een voorstel van den heer Koch te vervallen, strekkende om de bestreden woorden te schrappen als onge lukkig gekozen of hoogst gevaarlyk. Alles blyft dus zooals het is. Namely k: zwevend en vaag. Jongstleden Donderdag slaagde te 'sHage voor het lste ged. van het notarieel examen de heer J. C. A. Huvers te Middelburg. Mejuffrouw J. Akkenaar, te Middel burg is benoemd tot tydelyk onderwijzeres aan de christelijke school te Wissenkerke (N.B.) Big kens bg den Raad van State, afdee- ling voor de geschillen van bestuur, inge komen koninklyk besluit is gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Zeeland tot toekenning van f 483,33Vs als bydrage over 1898 voor de R.-K. school te Groe- nendyk (gemeente Hontenisse). Op 15 September zal voor de Amster damsche rechtbank terechtstaan F. Domela Nienwenhuis op grond van art. 418 W. v. Strafr., waarby het uitgeven van eenig ge schrift of afbeelding van strafbaren aard met straf wordt bedreigd. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Vrydag 11 Aagustus 1899 zyn veroordeeld wegens: jagen in gesloten jachttijd zonder consent of machtiging en verg.: L. P. te Hoede- kenskerke, 2maal f5 b. s. 2maal 4 d. h., verbeurdverkl. geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen f 3 voor het geweer subs. 2 d. h. en f 1,50 voor den haas subs. 1 d. h.C. W. te Kruiningen 2maal f 5 b. s. 2maal 4 J. h., verbeurdverkl. geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen voor het geweer f2 s. 2 d. h. en voor den haas f 1,50 s. ld. h. jagen zonder acte en verg.: G. A. te Drie wegen 2maal f5 b. s. 2maal 4 d. h., ver beurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen flO s. 4 d. h. visschen zonder acte en verg.: B. V. P. te Ierseke 2maal f2 b. s. 2maal 2 d. h. verbeurdverkl. kruisnet en gevangen visch met bevel tot uitl. of te betalen voor het net f2,50 s. 2 d. h. en voor de visch fO,75 s. 1 d. h.C. P. te Ierseke, 2maal f2 b. s. 2maal 2 d. h., verbeurdverkl. kruisnet met bevel tot uitl. of te betalen fis. ld. h. C. V. te 's Heer Arendskerke f2 b. s. 2 d. h., verbeurdverkl. 2 welies met bevel tot uitl. of te betalen f 0,50 s. 1 d. h. visschen zonder verg.: P. P. G. te Ter Neuzen, f5 b. s. 2 d. h. zich in het veld bevinden met wildstrik A. G. te Wemeldinge f5 b. s. 4 d. h., ver beurdverkl. en vernietiging der wildstrik; herstellen wildstrikkenJ. S. te Elle wouts- dyk en J. P. te Ovezande, ieder f 5 b. s. 4 d. h., verbeurdverkl. en vernietiging der wildstrikken eieren van wilde eenden zoeken in Mei: E. P, Cz. te Ierseke, f2 b. s. 2d. h.J. H. H., J. v. d. K. Az.,J. B. K. te Rilland, ieder f3 b. a. 3 d. h.; kreukels rapen zonder consent: P. v. d. V. Pdr., Ierseke, fl b. s. 1 d. h.; id. voet zeedijk: C. v. B. te Krabbendyke f2 b. s. 2 d. h.; zand graven op verboden plaats voor een polder: J. G. te C'amperland f2 b. s. 2 d. h' te Goes varkenshok hebben niet In ver- eischten staat: J. Z. te Goes, f0,50 b. s. ld. h.; kippen laten loopen op bezaaiden grond M. W"., hvr. van L. S. te Borsele, f 2 b. s. 2 d. h. loopen over land zonder verg.: E. M. J-. e Ierseke, f 1 b. s. 1 d. h.A. M. Azn. te Baarland, f3 b. s. 3 d. h.; niet onschadelijk houden gevaarlijke hond C. S. te Ierseke f3 b. s. 3 d. h. straat chenderijF. v. S. Jz., J. E.Jz., te Ierseke ieder f2 b. s. 2d. h. J. W., te Wemeldinge f5 b. s. 3 d. h. herberg te laat openhouden M. v. 't W., te Ovezande f 3 b. s. 2 4. d. h. te laat vertoeven in herberg en dronken schap A. R., te Oudelande 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d. h. vaart en sluts kanaal belemmeren enz. P. Y., te St. Maartensdyk 2 masl flO b. s. 2 maal 5 d. h. nest zwarten lijster uitgooienJ. v. D. te Wemeldinge f3 b. s. 3 d. h. muziekmaken zonder verg.: A. de B. te Assenede (België) f2 b. s. ld. h. nachtrumoerW. R. te Tholen f 3 b. s. 3 d. h. des nachts varen zonder lichtP. de R. te Goes f2b. s. 1 d. h. des nachts gemeerd liggen zonder licht: P. G. te Ierseke, f2 b. s. 1 d. h. overtred. Regl. aan dewegenen voetpaden in Zeeland: L. L. te Hansweerd en A. B. te Kwadendamme ie Ier f 2 b. s. 2 dh. P. B. Bz. en J. F. te Hoeiekens cerke, J. v. I. en A. K. te Kruiningen, C. B. en A. v. K. te Ylake ieder f 3 b. s. 2 d.h. J. E. W. te Ylake 2 maal f 3 b. s. 2 maal 2 d.h. dronkenschap: J. v. D. te Wolfertsdijk en P. D. te 'sGravenpolder, ieder f2 b. s. 2 d. h. 3maal id.C. F. te Middelburg 3 maal 3 b. s. 3 maal 3 d. h.; id. bij 9e herhaling J. C. te Middelburg drie waken hechtenis. Vrijgesproken werd: J. W. te 'sGraven polder beklaagd van overtred. Regl. op de wegen en voetpaden in Zeeland. In dezelfde zitting werd le bevestigd het vonnis tegen M. B., blik slager te Goes dd. 27 Juni 1899 waarbg hg wegens het jagen in gesloten jachttyd zonder consent of macht en vergunning en bg herhaling bg verstek werd veroordeeld tot 2 m. 7 dagen hechtenis en verbeurdver klaring inbeslaggenomen geweer en waar tegen verzet. 2e. vernietigd het vonnis tegen D. P. v. H. te Goes dd. 18 Juli 1899 waarbg hg wegens le het rapen van kreukels aan den voet van een zeedgk, 2e beschadigen van de steenglooiing bg verstek werd veroordeeld tot 2 m. f2 b. s. 2m. 2 d. h. en opnieuw rechtdoende veroordeeld wegens rapen van kreukels aan den voet van een zeedgk in Zeeland f 1 b. s. 1 d. h. ex waartegen verzet. Naar uit Ylissingen aan de Midd. Crt. bericht wordt zal de tweede proeftocht met de Zuid Bevelandwaarvan onze correspon dent nota bene Maandag reeds den uitslag in ons blad mededeelde, waarschgnlgk Don derdag 17 Aug. plaats hebben, tot welk einde het vaartuig, dat gedurende eenige weken in de haven heeft gelegen en dus ruimschoots gelegenheid heeft gehad tot „aangroeien", hetgeen de vaart zou belem meren, in het Droogdok worden schoonge maakt- Ook uit een mededeeling van den heer Lucardie in de Nieuwe Rotterd. Crt. big kt dat van 'tbericht, hetwelk het eerst aan ons blad gezonden is, niets waar is. Westkapelle. Gekozen tot lid van den gemaenteraad (vacature Van Rooyen) de heer A. Minderhoud met 89 stammen tegen 87 op den heer P. Hendrikse. Van de 7 raadsleden beetenernu 4 Minderhout of Minderhoud, de heerea J., A., W. en P. Middelburg. Gisteren is op den Nieu wen weg, even voor de ysbaan, een onge veer 40jarige koopvrouw, vrouw Deseijn, wonende alhier, door den tram overreden terwyl zg voor een wagen uitweek greep haar de locomotief en slingerde haar op den weg waardoor zg een been brak en haar hoofd levensgevaarlgk gekneusd werd. Zg overleed aan de gevolgen. Goes. Omtrent den dader van de in braak bg den heer v. d. W. alhier is nog niets naders bekend. Het is te verwonderen dat niemand der huisgenooten hem bezig gehoord heeft, wyl toch alle binnendeuren open waren. De dief had ook nog een boek, een prachtuitgaaf van Ter Haars dicht werken ingerekend, doch schgnt later berouw te hebben gekregen althans de eigenaar vond het boek later onder een kastje. Ook de servetband te terecht, hg werd gevonden in een sloot aan den Kloetingschen weg. Men schrgft ons Dat de landbouwer vaak te klagen heeft over vyanden in de natuur, die hem op alle mogelgke maniere bestrgden, wat hg zich met zgn zweet en geld tracht te ver schaffen is eene onweerlegbare waarheid. Niet te verwonderen is het dan ook, dat hg zoodanigen vganden den oorlog aandoet, voor zooverre hg zich eenige kans van slagen kan voorspellen. Voor een gedachten vyand in Zeeland wordt vry algemeen de musch aangezien. In vele gemeenten van deze provincie worden dan ook alle mid delen aangewend om dit dier te verdelgen. Dat ze iu de onmiddellyke nabijheid van het dorp veel schade kan aanrichten, wie zou dit ontkennen. Maar dat men in dezen oorlog te ver gaat, valt echter niet weg te redeneeren. Men dry ft het zelfs zoo ver, dat men byna in alle Zeeuwsche gemeenten zoogenaamde musschengilden heeft opge richt, om dit diertje te dooien. Dat deze gilden uitsluitend bestaan uit Landbouwers, die bg zonder veel schade door de musch lgden, zou men zoo verwachten, doch wat is vaak het geval? Lieden,die hoegenaamd geen nadeel van dit diertje ondervinden, zgn even trouw lid. Als men evenwel weet hoe deze gilden werken, dan is het niet te verwonderen dat men dezulken ook als leden van een gilde kan aantreffen. Op het dooden van de meeste musschen toch wordt een premie gesteld, bestaande in het ko ningschap, waaraan dit voordeel verbonden is, dat de koning op den avond van de groote vergadering, zich eens te goed kan doen aan de nooiige spiritualiën op kosten van het gilde. Waar men over een goede kaste beschikken heeft, daar wordt meer algemeen genoten, door het aanrichten van een grooten maaltyd, waaraan zich geen der leden onbetuigd laat. Om dus in dezen ook van de party te kannen zgn wordt men lid van het gilde en men is van de bevoorrechten. Niette ontkennen valt dat de musch 3 a 4 weken voor den oogst in dc omgeving van het dorp nog al schade kan aanrichten, doch staat daar niet tegenover, dat ze door het wegvangen van een menigte insecten den landbouwer van groot nut is? Het ware dus beter dit diertje door wachters gedurende dien korten tyd uit de graanvelden te verdryven, zooals dit ook vaak gebeurt, dan kan men gedurende de rest van 't jaor, deelen in het groote voordeel, dat door deze dieren den landbouwer wordt aangedaan. Arnemuiden. De Antirevolutionaire kiesvereeniging heeft in hare vergadering van j.l. Woensdag in de vacature J. Franse definitief tot candidaat gesteld P. BoouePz. Ook te Ritthem is een zangveree- niging opgericht, bestaande uit gemengd koor met aanvankelgk 52 leden, onder deze directie: W. M. Wilderom, directeur, van Middelburg, H. Goedegebuur, eere voorz., J. Marys, president. Middelburg. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft zich alhier een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt, een tram verbinding tusschen Westkapelle, Domburg, Oostkrpelle, Sero-skerke, St. Laurens en Middelburg te bewerkstelligen. Het voor nemen is daarbg geen gebruik te maken van den ryweg, maar zoo mogelyk een baan aan te leggen door het bouw- en weiland. Reeds moet voor een groot bedrag zgn geteekend terwgl ook finantieele steun van 'tRgk en de provincie zal worden gevraagd. Goes. Het koor der Ned. Herv. gemeente alhier maakte gisteren een uitstapje over Kapelle en Wemeldinge naar Ierseke, met 't doel om een anti kermis vergadering te organiseeren in laatstgenoemde gemeente. De zangers en zangeressen werden ingeleid door den heer v. d. Endthet oud-lid mejuff. Den Herder—Molhoek had bereid vaardig op zich genomen de alt solo's te zingen wat uitstekend voldeed; over 't geheel werd zeer goed gezongen. De heer Kooiman zorgde op zyne gewone wy ze voor orgelbespeling in de Pauze. Jammer dat zoo weinigen slechts een honderdtal dit avondje van kunstgenot toonden te begee- ren. Dinsdagmiddag bg vertrek van de tram uit Sluis naar Draaibrug zakte de conducteur, terwgl hg kaartjes afgaf, plot seling ineen, 's Nachts overleed hg, zonder een woord gesproken te hebben. De man was sedert 1887 conducteur en laat eene weduwe met drie kinderen na. Naar aanleiding van het mooie be richt in de Tijd omtrent een voor een eeuw in N. Brabant gevestigden vluchteling die zgn geslacht een adellykea naam en een groot kapitaal zou hebben nagelaten waarop namens hem de heer Hubscher lid van den raad te Groningen aanspraak maakt, deelt genoemde heer mede dat hem niets van al dat moois bekend is. Donderdag kwam uit Voorburg by familie te Amsterdam logeeren een 22- jarige dame. Des middags was zg na een wandeling erg verhit en had veel water gedronken. Des avonds werd zg ernstig ziek, en Vrydagavond overleed zg na hevi ge pynlyke krampen. Men schrgft uit Harlingen: Velen klagen hier dat het water in hunne regenbakken een onaangenamen reuk van zich geeft, en dat wel sedert Zondag voor een week, toen bet voor het laatst heeit geregend. Hetzelfde geval doet zich te Franeker voor, en men vermoedt, dat het geen men voor regen hield, de neerslag is geweest van een hoos, die ergens in zee onzuiver water opzoog en toen over het land verspreidde. Men kwam tot dit vermoeden, omdat in de bakken, die verontreinigd zgn, zeewier werd gevonden. Opmerkelyk is het, dat aan de eene zgde van sommige straten het water onzuiver is, terwgl aan den overkant daaraan niets mankeert,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2