NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 3aMag 12 lupsfus Westerschelde CHRISTELIJK- HISTORISCH Middelburg helde, Hulst-Vlake Mtctirfe loargan^. ZEE-ROTTERDAM- 899. i. 8,10. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. De Ongevallenwet. PRIJS DER ADVERTENTIËN TRJlMDIENST |GrENMIDDELBURG. issingen Zeilm. vm. 4,50 9,30, 11, 11,45nm. 12.30 5, 3,30, f4.15, 5,10, f5,55 30, f9,15, 10,15. t. d. Remise. iddelburg(Markt) vm. 5.20 15,11,50, nm. f12.35, 120 ,35, 4,20, f5,15, 6, f7,7,50, t,20,ll. n geen goederen. SPOORBOOTDIENSf""" OP Dl pMBOOTDIENST. orden naar Ylake vm. 5,20 30. ïaar Walsoorden onmiddellijk van den correspondeerenden 10.31, 2,16, 5,15 uur. AGENDIENST. naar Walsoorden vm. 7,— i, 8,5 uur. orden onmiddellijk na aan- ongeveer vm. 9,—, M 6,15 uur. ot 15 OOVTHBtBlil, Aug. dam en van Antwerpen: live Maandag) 's morg. 8.-j JHE STOOMBOOT >ordt Rotterdam. Ang. Yan Rotterdam. 4 „I Woensd.16'smor.llu 10 Donder. 24 6/ .30 10. irg OMBOOTDIEN8T ddelburg en Zierikzoe. Zierikzee Spoorweg Goii Ang. Van Zierikzee: s midd 'smorg.s midd 4,45|Vrgd.ll 7,50 3,15 4,45 Zater.12 6,Zond. 13 Maan.14 Dins. 15 Woenl6 Dond.17 Vrgd.18 Zat er. 19 Zond. 20 Maan.21 Dinsd22 Woen23 Dond.24 Vxijd.25 Zater.26 Zond. 27 Maan.28 Dins. 29 Woen30 Dond.31 4,45 4,45 4,45 4,45 4,30 4,30 6- 4,30 4,30 4,30 4,30 4,45 4.45 6,- 4,45 4,45 4,45 4,45 Ang. e r da miche kzee: ty d. Van Rotterdam: orgens. 'smor. 'smid. 8,— Vrijd.ll 11,— 8,— Zater.12 11,— 9,— Zond. 13 11,— 8,— Maan.14 11,30 8,— Dins. 15 11,30 8,Woenl6 11, 8,— Dond.17 12,— 8,— Vrgd.18 10.30 8,— Zater.19 11,— 9,— Zond. 20 11,— 9.— Maan.21 11.30 7,- Dins. 22 11,30 7,30 Woen23 11,— 8,— Dond.24 11,— 8,— Vrgd.25 11,— 8,— Zater.26 11,— 9.— Zond. 27 11,— 8,Maan.28 11,30 8,— Dins. 29 11,30 8,— Woen30 11, 8,— Dond.31 11,— iACHTZOEKER. Ang. Van GOES: 10,—|Woens.30 12.- 12.-1 liederen Zaterdagmorg. Vï^f' i. 11,55a) nm. 3,25 en 6,20» m. 12,25a) nm. 3,55 en m. 10,25 nm. 1,55a) en 10,40 2,15a) en ft® vm. 11,55a 3,25 en 6,20») nm. 12,15a 3,45 en 6,40r 8,40. 20 naar Breskens ten hoo£,M i Vlissingen naar Bors»''"1 aangelegd, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN 0 Nu de tijd nadert dat over dit belangrijke wetsontwerp de beraadslagingen zullen ge opend worden in de tweede kamer, achten wij het geraden ze nogmaals de aandacht op te vestigen. Het is die wel waard. Vooraf eeu klein stukje geschiedenis. De Staatscommissie belast met onderzoek en rapport in de belangrijke quaestie der onge vallenverzekering van den werkman bracht na vier jaren werkens, in Februari 1894, advies uit aan da Koningin Regentes, hierop neerkomende dat verschillende sociale ont werpen dienden te worden aan de tweede kamer aangeboden. De meerderheid der commissie was van oordeel dat in de eerste plaats Leerplicht en Herhalingsonder wijs dienden geregeld te worden. Nu weet men dat hierin door ie regee ring in zoover is afgeweken dat niet eerst Leerplichtwet maar Hinderwet, Veiligheids wet en wet-Kamers van Arbeid zijn tot stand gekomen. Thans heeft een der leden van bovenge noemde Staatscommissie zitting in het mini- sterie-Pierson en spreekt het van zelf dat Leerplichten Herhalingsonderwijs het eerst aan de heart zrjn. Ware dit ontwerp niet zoo onpractisch geweest in menig opzicht, het had den voorrang kunnen behouden. Doch nu moest het tijdelijk terug om zich te restaureeren en boud daardoor ruimte voor de Ongeval lenwet die in zijn plaats voor het voetlicht komt. Die ongevallenwet is het door de Staats commissie aanbevolen „wetsontwerp tot oplegging der verplichting aan werkgevers tot verzekering hunner werklieden tegen geheele of gedeeltelijke, tijdelijke of blij vende, invaliditeit ten gevolge van een ongeval bij den arbeid, mits vóo geregeld dat van Staatiwege gelegenheid tot zooda nige verzekering worde verschaft." Behalve dit ontwerp bad de Staats commissie nog tal van andere ontwerpen rakende de sociale belangen voorgedragen- Geen wonder dat de leiders der verkiezin gen in 1897 ondei den indruk dier aanbe veling ernstig streefden naar de meerderheid teneinde aan hunne beginselen het recht te verzekeren stuwkrvcht te oefenen en wég- wijzing te doen. De kiezers, voor zoover zij medeleven in de gewichtige quaestiën van den dag, be grepen insgelijks dat het een groot verschil zou maken of een dergelijk wetsontwerp er liberaal uit zou zien of christelij k demo cratisch. Immers ook reeds in den boezem der in hare overgroote meerderheid uit liberalen saamgestelde commissie waR de'.e vraag door het antirevolutionair lid, het Ommenache kamerlid Van Alphen ter Bprake gebracht. Deze had in een afzonderlijk bij het rapport gevoegde nota als zijn overtuiging uitge sproken dat „het wel de taak der Overheid (is) om op te treden tot regeling van strij dige belangen en tot bescherming van hen, die in algemeenen zin of onder bijzondere omstandigheden daaraan behoefte hebben, maar niet als willende regelen den arbeid zeiven en daarmede in te grijpen in het ingewikkeld eigen leven der industrie; allerminst daartoe over te yaan optredende als van uit de hoogtehij dwingende wet en nog welzonder de daarlij in de eerste plaats betrokken patroons en arbeiders in hun belangen gehoord te hebben omtrent de bestaanbaarheid van voorwaardenbij het verordenen van voorschriftenbedoelende de opheffing van maatschappelijbe misstanden Nu wij de Ongevallenwet van den mi nister Lely voor ons hebben, valt het op dat deze alleszins practische raad van den heer v. Alphen men leze het door ons gecursiveerde gedeelte uit bovenstaand ci taat nog maar eens over! door de regee ring niet is opgevolgd. Maar het kon ook haast niet anders. Immers de ministers die het ongevallen- Ontwerp indienden en de meerderheid der Commissie die 't hun aan de hand deed, zijn ééns geestes; en de heer van Alphen is een antirevolutionair, wiens inzichten toch maar door een kleine minderheid ge deeld worden. Doch van achteren beschouwd blijkt die minderheid minder in qualifceit dan in quantiteit bij de meerderheid achter te staan. De industrie is door dit ontwerp gegriefd, bedreigd, gedupeerd en nn hoeft dr. Kuy- per een wijziging voorgesteld die haar uit den brand en den regeeringswagen uit de impasse redt. Wanneer men tenmiiste dat amendement van regeeringszijde even hartelijk aanvaardt als 't door de belanghebbenden ontvangen werd. Wij znllen later gelegenheid hebben met het amendement er bij de tegenstelling van het revolutionaire en het antirevolutionaire stelsel in dezen tak van wetgeving in het oog te vatten. Eerste eisch ware geweest dat de samen stellers dezer wet zich in verbinding hadden gesteld met de industriëale werkgevers, teneinde van hen te vernemen of het aanbe veling verdiende de verzekering tegen on gevallen te doen voorgaan au de verzekering tegen ziekte en den ouden dag; dan wel of het misschien beter ware de pensioneering van ouden, de hulpbieding aan kranken te doen voorafgaan. Er had met deze patroons, mannen van het vak, ook moeten worden gesproken over de inrichting van 't fonds tot verzekering, over de eischen van 't beheer, de bijdrage, de uitkeering, 't bedrag enz. Kortom de regeling die thans, als van ouds, van boven af, door den Staat werd opgelegd, had/an onder op moeten ontstaan door de mannen der praotijk aan die der theorie moeten zijn aanbevolen; had modten aansluiten aan de behoeften en belangen der industrie. Dit is eobter verzuimd. En zoo draagt dit antwerp dan ook hier en daar wel het kenmerk dat met de wer kelijkheid niet of niet voldoende rekening gehouden werd. Dat is de geest van de revolutie, die, natuur ijk goedbedoeld, met vaderlijke of voogdelij ke zorg door den Staat laat regelen; en als wet laat opleggen, wat reeds sinds jaren zonder wet, uit eigen inzicht,opgrond van zijne ervaring, door den fabrikant werd gedaan, ennogveei beteren ia 't algemeen belang dan 't hem van wege den Staat aan bevolen wordt. Bovendien werd, zonder de gewenschte raadpleging, het ontwerp ongevallenwet voor dat van de pensioneering geschoven en daaraan verhonden de instelling van een Rijks verzakeringbank met verplichte deel neming, ook door hen die allang eeu goede verzekering in 't leven geroepen hadden; en meer winst voor hnnne invaliden konden behalen op hunne eigene wijze dan op die van den Staat. Zoo kwam dan dit ontwerp in de Kamer den 25 April 1898. Een commissie van rapporteurs werd be noemd, waarvan de heer Kuyper voorzitter werd; nog hadden in die oommissie zitting twee liberalen onder welke de oud-werkman De Klerk een R, K. rechtsgeleerdemr. Loeff en de heer Brummelkamp. Reeds 5 Augustus daaraanvolgende bood deze commissie het Voorloopig Verslag der afdeelingen aanwaarop 30 Januari °1899 wel wat laat Idoor de ministers werd geantwoord. Bij de eerste de beste samenkomst der Tweede Kamer stelde de meerderheid der commissie voor het gewijzigd ontwerp der regeering, vrucht van het Voorloopig Verslag weer naar de afdeelingen te verzenden. Eerstensom de aangebrachte wijzigingen; en tweedons om de adressen der opgeschrokken werkgevers. De wij zigingen toch, ofschoon niet leidende in de richting der bedenkingen uit het Voorloopig Verslag, bevatten er toch enkele waaronder eene tot instelling van Radeu van beroep, waartegen bezwaar bestond bezwaar met op zichzelf maar dat het als instelling in dit ontwerp was ingeschoven. Bovendien waren de bezwaarden over de gebreken van dit ontwerp zoovele, en allen mannen uit de praotijk, oude rotten, als Van Marken en Stork; en de tweegroote spoorwegmaatschappijen ,'hadden zich bij hen aangesloten. Er was dus wel reden voor een erustig onderzoek. Doch helaas, dit werd niet iogerien. En bij partijstem ming werd het voorst»! der meerderheid verworpen. Besloten werd slechts 't ontwerp naar den minister te zenden voor inlichtingen. Deze inlichtingen kwamen in den 22 April, met nog eens wat nieuwe wijzigingen er bij. Doch de grootindustrie bleef bazwaaTd, en somde haar grieven op. Toen werd b sloten 8 Juli de wet in openbare behandeling te nemen! inmiddels kwamen enkele amende menten iu, waaronder een van dr. Knyper in betrekking tot le Rijksverzekeringbank. Een amendement, zoozeec naar den zin dei- bezwaarden, dat zij zich haastten in meer dan één adres aan Regeering en Kamer mede te deelen dat nu het struikelblok w:.s weggenomen, dat dr. Kuyper de bezwaren op Qe meest juiste wijze had saamgevaten vertolkt en de gelegenheid om ze weg te nemen door aanne ning van zijn amendement ni ,t mocht verzuimd wurdea. Onder die omstandigheden werd de be handeling van het ontwerp wederom ver daagd, nu tot 5 September. Intueschen heeft de regeering hare bedenkingen tegen 't amendement gezegd, hetwelk ten doel heelt „eenerzyds tege moet te komen aan de bedenkingen tegen het bureaucratisch en centralistisch karakter van het regeeringsontwerp geopperd, en andererzijds, voor een deel de bezwaren te ondervangen die uit den boezem der nijver heid tegen het ontwerp zijn ingebracht." Augustus is de maand der Unie collecte, eu derhalve de-neest geschikte om-de Chris tenen te herinneren aan hunne dure roeping. Alte Christenen, van welke kerkelijke gezindheid ook, moesten de handen ineen slaan om in de plaats hunner inwoning eene christelijke school te krijgen. Het is diep treurig dat met name op Zuid-Beveland deze eisch zoo weinig tot de consciëntiën spreekt. Er is zoo weinig actie voor deze zaak. Straks opent Krabbendyke zijne christe lijke school; de eerste weer sinds vele jaren, en maakt derhalve ons kostelijk drietalGoes, Nieuwdorp, Ierseke, tot vier. Maar dit gaat te langzaam. Waar blijven Kruiningen en Kapelie, Kloetinge en Biezeiinge, Wemeldin^e en Wolfertsdijk, met hunne rijke kerkvoog dijen en welgestelde Christen-landbouwers, orthodoxe kerkeraden en invloeiryke pre dikanten? Nu ja, daar wordt in deze eu andere dorpen nog wel ieder jaar, meest door gereformeerde menschen, nog wel een kleinigheidje gecollecteerd, één keer per jaar, eeu kleinigheidje. Maar hiermede wordt de school niet gebouwd. Wat zegt een kruiwagen vol zand, waar zoovele steenen tot het funda ment, zooveel hout en kalk en bouwlieden achterblijven. Eu dan de actie, hoe klein ook, gaat over 't algemeen nog te veel van de gere formeerden alleen uit. Wij noemen opzettelijk zes gemeenten waar de invloed der hervormden het grootst is. Waarom sluiten zich de Her vormde Christenen daar niet aan bij Cbr. Volksonderwijs en richten zij niet eene Christelijke schooi in overeenkomstig hunne kerkelijke zienswijs? Wat weerhoudt u, broeders, de hand aan den ploeg te slaan? Zegt gij, 't kan niet? Vraagt dat aan de oude Hervormde Leeraars van voor 25 jaar; de Nonhebeis en Trips eu Steenbakkers, de Bartstra's en Raima's en Van Dijks, de Van Dijks vooral! J J van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Op Zuid-Beveland wonen nogal predi kanten die hunne eert-te opleiding genoten bij Ds. Van Dijk. Waarom hebben deze heeren, de goeden niet te na gesproken, zoo weinig van diens gloeienden ijver voorchristelijke scholen en schoolvereeuigingen overgenomen en hierheen meegebracht, om zoovele jeugdige zielen aan hunne hoede t/evertrouwd, in deze dagen van afval en ongeloof, mocht het zijn, te behouden voor den st-room, en de ouders in staat te stellen hunne doops- belofte te houden. Laat het heil der jeugd allen Christenen, en den voorgangeren hel meest, toch op de ziel gebonlea zijn als die dit weten dat zij eens rekenschap zullen geven. Het oordeel der pers over het Manifest aan het Eugelsche volk is niet algemeen gunstig. Wij schrijven een drietal opmerkingen over. 1 De Sociaal Democraat Van een halve gare zeggen de Engalschen hij is double-dutcti, oen overgehaalde hol landen De nederlandsche proletariërs, slacht offers van de gouddorst der nederlandsche burgerij, zouden inet recht double-dutch kunnen heaten, indien zij met die burgerij die als koloniale mogendheid: mat de eugel sche van éen pot nat is. bj de engelscue gingen soebatten, om toch in 's hemels naam gedachtig te zijn wat stamverwant schap, deugd eu godvrue itigheid van een koloniale mogendneid eischen. De Tijd Van eenzijdigheid wordt al dadelijk blijk gegeven door den tekst van het adres zen daarin toch wordt gesproken van „den geest des tijds, die onvermijdelijk voort- drijtt op den weg van vooruitgang in stof felijk en geestelyk opzicht." Aan ons en zeer velen onzer iezers, dio over den geest des tijds anders ooideeion, wordt door der gelijke uitdrukking de onderteekening van het adres reeds bezwaarlijk gemaakt. De Stichtsche Courant „Laat overigens dit volk zelf den „geest des tqds ondergaan, die onvermijde lijk voortdryftop den weg van vooruitgang „in stoffelijk eu geestelijk opzicht en elke „gewelddadige stoornis veroordeelt, omdat „zij de geleidelijke ontwikkeling vteleer „vertraagt dau bevordert." In dezen volzin wordt openlijk het evo lutie-beginsel gehuldigd en aan onze Trans- vaatsche stamgenooten toegewenscht dat z\j den geest des tijds mogeu „ondergaan" eu d aardoor vooruit gaan in „stoffelijk en geestelijk opzicht 1" Deen antirevoluti onair kan dezen wenach koesteren. Oordeel no. 1 laten wij daar; oordeel no. 2 is reeds door de Tijd ingetrokken, oor deel no. 3 kan gelyk hebben doch wij achten opzet uitgeslotenen critiek op 't manifest niet gewenscht. Zaak is dat nu allen teekenen. Van het trapje. Op de drie onderste treden van het be- keude trapje liberaal radicaal sociaal democraat socialist staan: op de eerste trede Domela Nieuwen- liuis, op de tweede Troelstra en op de derde Middelkoop. Deze drie staan daar niet gemakkelijk; het schijnt somwijlen of de een den ander een trap tegen het hoofd wil geven. Lees maar even den binnenvorm van De Sociaal Democraat van Woensdag. Op dele kolom zegt Middelkoop (de radi caal) van buurman Troeistra (de sociaal democraat) hij is een Mephisto, en wan neer hij er in zit doe ik aan de revisie- aanvraag niet mee. Op de laatste kolom schrijft Troelstra aan Domela, den socialist, het volgende katte belletje E. Domela Nieuwenhuis. Ge zondt mij een nummer van uw blad toe, met welk doei, weet ik niet. Het kan u echter niet onbe kend zijn, dat ik uw blad niet wensch te lezen. Ik heb het dan ook ongeopend ver scheurd en verzoek van verdere toezending verschoond te big ven. Te. Men ziet wel ook in de partgen der revolutie is 'tal gelijk 't helaas onder ons anti revolutionairenzoo vaak openbaar wordt: wij kunnen bet minst luchten wie ons het naast staan. Doch wat onder ons uitzondering is, schijnt daar regel. k Keizer Wilhelm moet verleden Maandag te Kiel aan boord van de Hohenzollern in een gesprek met den Amerikaanschen marineofficier Beehler en een lid van het Amerikaansche congres To ss, gezegd hebben „Hoe sterker een volk ter zee is, des te zekerder zullen andere volkeren er van afgehouden worden dat volk aan te vallen een sterke vloot is het beste vredesconqres. De gecursiveerde woorden zijn eene wel sprekende parodie op de lange, breede en zwaarwichtige besprekingen der Vredes conferentie. België rgpt al meer voor de republiek, en daar zal de verdeeldheid der meerder heid waarop de regeering steunen moest mede schuld aan hebben. Somber klonk de bedreiging uit den mond van den socialistischen Kamerafgevaardigde Demblon toen hij bij evenredige vertegen woordiging ook algemeen stemrecht eischte: „Er zijn koninklgke families die in balling schap gaan, terwijl de zon der republiek achter hen opkomt." Laat de Belgische natie, laat bet Neder landsche volk voor deze opkomende zon da oogen geopend houdenen sohrage en steune men het gezag met alle macht; niet door een lat hartig zwijgen waar het gezag feil gaat, maar door onvoorwaardely ae ge hoorzaamheid waar het gezag zich aandient als knecht van Hem, wiens alleen het vol strekte gezag is en voor Wien Vorsten en Volken beiden zich eerbiedig hebben te buigen. Ook in ons land is: Gol, Nederland en Oranje het drievoudig snoer dat alleen op deze voorwaarde onverbrekelijk big kt en In Vooruitgangeen vooruitstrevend libe raal weekblad waarin onder an leren de bekende liberale kamerleden Heldt en Fokker schrijven, moet dezer dagen ge staan hebben „dat het liberale concentratie-ministerie is onmachtig gebleken om het land de sociale hervormingen te schenken, die het van noode heeft, en zelfs houdt men, niettegenstaande de vrijzinnige meerder heid, voor een specifiek liberaal ontwerp als dat op den Leerplichtzijn hart vast". Welnu, indien het waar is dat het libe rale ministerie Borgesius onmachtig is om sociale hervormingen te schenken, laten dan zijne vrienden hem in overweging geven eerst de sociale-hervormingsontwerpenin te dienen; en indien leerplicht een specifiek Liberaal belang is, laten dan diezelfde vrienden, bijvoorbeeld de Nieuwe Rotter- damsche Courant voorop, den minister waarschuwen dat hij ni t aankome met speeifiek-liberale ontwerpen. Immers genoemd liberaal blad heeft het dezer dagen in een harer schoonste artikelen duidelijk uitgesproken dat een kabinet geen partg wetten mag indienen. De Transvaalmeeting te Rotterdam. Met genoegen lazen wy de verslagen van do te Rotterdam gehouden groote pro test-vergadering inzake Engeland-Transvaal. Zulk een vergadering hadden wg deze week geiyktijdig in alle groote plaatsen van ons land moeten hebben. Dat. had aa n de adresbeweging van de Zuid Afrikaansche Vereeniging welke nu niet vlug opschiet, een goeden stoot gegeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1