TE R K NTÊWST I SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN pen af. Dat van de regeering kreeg geen enkele stemdat van den conservatief Woeste (eenvoudige districten) werd inge trokken 'S'Üat van den radicaal Lorand (even- „Tndigft vertegenwoordiging per provincie bekwam slechts 5 stemmen dat van den independent Theodor (het zuivere stelsel der evenredige vertegenwoordiging) verkreeg nog de grootste meerderheid al werd het met 8 tegen 7 stemmen en 1 onthouding verworpen. Maar toen ook het regeeringsontwerp geen enkele stem verwierf van den tegen stander terwijl de geestverwant zich van stemmen onthield, was voor dit ministerie de weg aangewezen het moest aftreden. De richting waarin de oplossing der crisis door den Koning zal gezocht worden, schijnt die der evenredige vertegenwoor diging te zijn. Althans een pursmg voor stander daarvan heeft 's Konings opdracht tot nieuwe kabin ets vorming aanvaard- Dat Vandepeereboom van het staatstoo- neel gaat wordt door alle partijen betreurd. heeft vijftien jaar 't beheer der spoor wegen gehad, is iemand van groote po pulariteit ook onder tegenstanders; wist jarenlang den smaad der menigte met een genadigen glimlach te dragen was eerlijk en ijverig en energiek in zijn optredenhij miste de tact van een Beeruaart om stuur ook aan den politieken loop der zaken te geven; doch overigens heeft aij op spoor weg- en industrieel gebied groote hervor mingen tot stand gebracht. Frankrijk is met zijne voorbereiding voor de behandeling der zaak Dreyfus zoo goed als klaar. De regeering houdt zich kloek, dank zij het optreden van den minister van oorlog De Gallifet, die met niets sparende en niemand achteruitzettende rechtvaardigheid de barten wint, ook van politieke tegen standers. Aan een dergelijk man had Frankrijk behoefte en het heeft er een gekregen; en die zal Frankrijk redden, dewijl hij zijn land lief heeft en tact bezit om met Fran- schen om te gaan en recht door zee gaat. Nu kan dan ook de draad van 't recht rustig worden afgesponnen, en het kluwen van onrecht geleidelijk ontward. De Gallifet gaat voort met de grootste schreeuwers als Negrier uit 't leger of uit de omgeving van Parijs te verwijderen daarbij tevens de socialisten aan zich ver bindende. Hij benoemde onder anderen een broeder van een zijner felste tegenstanders tot kapitein bij den staf. En inmiddels gaan de advocaten van Dreyfus voort met de maatregelen te nemen om de zaak van hun cliënt afdoend te regelen. Nu Quesnay de bespottelijkste ge tuigenissen bijbracht van Dreyfus' schuld, getuigenissen waarvan zelfs de meest ver stokte Déroulèdiaan de waardeloosheid er kennen moet, trachten de advocaten te verkrijgen dat al zijne zegslieden voor den krijgsraad te Hennes worden geroepen. De Blowitz, de bekende Parijsche corres pondent van de „Times", vanzelf in een zijner laatste brieven van den heer Quesnay de Beaurepaire over gekkenhuizen schrij vende, verhaalt het volgende avontuur, dat hem in zulk een inrichting overkomen is. De directeur had hem voorgesteld aan een kalm, ernstig uitziend patiënt, die veel belang in de studie stelde van den oorspong van talen. De patient maakte door zijn groote kunde een diepen indruk op den heer De Blowitz. Toen hij wegging schudde hij hem hartelijk de hand, doch nauwelijks had hij hem zijn rug toegekeerd of hij kreeg een emmer koud water over zijn lichaam heen. De Blowitz draaide zich verontwaar digd om. De patiënt keek hem met een wel willende uitdrukking in de oogen aan en zeide: „Ik heb u een grooten dienst bewezen. Uw hoofd is te groot voor uw lichaam. Uw lichaam moet groeien en dat kan alleen door koude besproeiingen van de rugzenu wen geschieden. Gij zult nu 15 cM. langer worden, waardoor de goede proportie tus- schen hoofd en lichaam hersteld zal worden 1" Aan een dergelijk soon krankzinnigheid denkt de heer De Blowitz dat Quesnay de Beaurepaire, die in vele opzichten zeer goed zijn verstand heeft, lijdende is. Tusschen de civiele en de militaire au toriteiten te Hennes is thans overeengekomen, niet zonder eenig gehaspel, dat in geval van ernstige verstoring derorde gedurende het proces, de prefect het recht zal hebben de troepen te requireeren. Alle prefecten en alle procureurs-generaal van Frankrijk hebben bevel ontvangen gedurende de geheele maand Augustus op hun post te big ven. En de Figaro blijft dapper mee helpen. Zij publiceert thans de verklaringen, laatst voor het Hof van cassatie door du Paty en Cuignet afgelegd, welke hierop neerko men dat laatstgenoemde in zake de con frontatie (aanwijzing van Dreyfus als den schuldige) de lichtvaardige houding van du Paty wraakt en eerstgenoemde betoogt dat hij in de zaak-Esterhazy alleen de bevelen van zijn chefs heeft opgevolgd. Veel merkwaardiger is de onthulling van genoemd blad in zake de „bekentenis". Tot nog toe bestond het praatje dat wijlen kolonel Sandherr uit Dreyfus' mond zou gehad hebben de bekentenis: „als ik stukken afgegeven heb, deed ik dat om er andere voor in de plaats te krijgen". Maar nu moet zelfs dit laatste sieunsel den tegenstanders der revisie ontvallen de Figaro komt namelijk een schrijven van wijlen boveugenoemden kolonel publiek maken, gedateerd 5 Januari 1895, waarin den directeur van een militair blad wordt afgeraden van bekentenissen van Dreyfus te spreken, want dat die niet gedaan zijn. Zoo zegt Sandherr o. a. „Dreyfus heeft geen bekentenis afge legd aan den kapitein van de republi- keinsche garde, zooals men u heeft verteld. Daarom kan er geen rekening gehouden worden met zulke bekentenissen en gij moogt ze dus niet stellen tegenover de be tuigingen van onschuld van den veroor deelde. Deze heeft enkel de woorden herhaald van den minister, die majoor du Paty de Clam hem moest overbrengen. De ka pitein, die, zonder reden, het gesprek dat hij voor de degradatie met den veroor deelde bad, aan anderen overbracht, heeft onwillekeurig verzuimd den veroordeelde in den mond te leggen: „zeide hij", van den minister sprekend„Zoo ik stukken geleverd heb, zeide hij, was het om andere in ruil te krijgen". Ik weet niet precies al wat er gezegd is, maar wees er zeker van, dat die woorden van den minister zijn, en niet van Dreyfus". Men ziet het, de uitslag van het te Hennes te openen onderzoek kan met groote gerustheid door de Dreyfusards worden tegemoet gezien. Inmiddels komt het bericht dat Du Paty dien men voor den voornaamsten aan legger in de Dreyfus-vervolging hield en die voorloopig gevangen zat wegens 't uitgeven der valsche telegrammen, getee- kend Blanche en Speranza, wegens ge brek aan bewijs van rechtsvervolging is ontslagen. Ook eenige brieven, vroeger door Dreyfus aan verschillende autoriteiten gericht wor den gepubliceerd. Die aan de presidenten van Kamer en Senaat eindigt aldus „Ik heb drie jaar lang gewacht, in den vreeselijksten toestand dien men zich den ken kan, zonder ophouden en zonder oorzaak gestraft en het onderzoek dat ik ver langde, levert maar niets op. „Als er dan hoogere belangen zijn dan de mijne die moesten verhinderen, die nóg verhinderen, dat de middelen van onderzoek in het werk gesteld worden welke alleen een eind kunnen maken aan die alschuwe- lijke marteling van zooveel meLsehelijke wezens, die eindelijk licht, schitterend licht kunnen ontsteken over deze vreeselijke en tragische zaak, dan kunnen diezelfde belan gen toch niet eischen dat een vrouw, dat kinderen, dat een onschuldige er de slacht offers van worden. Anders zouden wij tot de donkerste tijdvakken van onze geschie denis teruggebracht worden waarin men de waarheid verstikte en het licht doofde. „Ik heb reeds eenige maanden geleden de aandacht van de rechtvaardige regeering gevestigd op de tragische verschrikking van dezen toestand, ik wil die nu ook onder werpen aan het rechtvaardigheidsgevoel van de afgevaardigden, en hun recht vra gen voor de mijnen, het leven voor mijn kinderen, het beëindigen van die gru welp ke marteling van zooveel mensehelijke wezens." In een anderen brief (2 Maart) aan den minister van oorlog gaat Dreyfus nog eens de tegen hem ingebrachte beschuldigingen na, ook schreef hij brieven aan den Presi dent der Republiek (Faure). Onder deze is er een die niet is ver zonden en eerst drie maanden later de re geering in handen kwam. Hij eindigt aldus O, mijnheer de president, ik vind geen uitdrukkingen meer om u duidelijk te maken wat ik lijd. Hoeveel minuten van verschrikking telt een etmaal van 24 uur, pijnigingen, die ik slechts weersta door deze opperste boopDat nog eenmaal voor mijn lieve kinderen de dag zal aanbreken, waarop hun de eer zal worden weergegeven. En in d^ze diepste wanhoop van geheel mijn wezen, bij dezen doodsstrijd van al mijn krachten kom ik bij u, bij de regeering van mijn land, nog eenmaal een laatsten kreet van appél uitstooten, zeker dat hij zal worden verhoorden deze opperste kreet van appél van een Franschman, van een vader, die sedert meer dan twee jaren gebonden ligt op een rad van marteling, is altijd dezelfdede waarheid over dit sombere drama ontmaskering van hem of hen die de infame misdaad hebben bedreven. Dit is, zegt de Figaro, niet de eenige wanhoopskreet en het eenigst smartelijke protest dat Dreyfus tot den heer Félix Faure, toen president der Fransche Repu bliek, heeft gericht. Hier volgen twee stuk ken, die 13 Januari 1898 door den gouver neur van Guyana werden overgezonden. lies du Salut, 6 Januari 1898. Mijnheer de gouverneur van Guyana. Ik veroorloof me hierbij u een brief toe te zenden en vraag u of het mogelijk is dezen op mijne kosten als kabeltelegramaan den president der republiek te doen toe komen. A. Dreyfus. lies du Salut, 6 Januari 1898. Aan den heer president der republiek (per telegraaf). Sedert twee maanden geen brieven van de mijnen ontvangen hebbende verklaar ik u, krankzinnig van afmatting, nogmaals dat ik nooit ben geweest, dat ik niet ben, dat ik niet zou kunnen zijn de schuldige. Dreyfus. Ten slotte geeft de Figaro den brief, door Dreyfus gericht aan den commandant der staf kolonie der Hes du Salut, toen hij vernam, dat hij in ketens zou worden ge klonken. Deze brief werd 8 Oct. 1896 in het maandrapport van den gouverneur van Guyana ter kennis van de Fransche regee ring gebracht. Commandant. Ik verneem zoo even dat ik 's nachts in de ijzers zal worden ge sl ten. Ik zou u zeer erkentelijk zijn, ind ie u mij wilde zeggen, welk vergrijp ik heb begaan. Sedert ik hier ben, meen ik, dat ik mij strikt aan alle reglementen en bevelen heb gehouden, alles wat men mij heeft gezegd, heb ik stipt ten uitvoer gebracht. Ik veroorloof mij dus u te vragen, wat ik moet doen om een zoo verschrikkelijke straf te ontgaan. Hoogachtend A. Dreyfus. P.S. Ik leef slechts, commandant, voor mijn plicht, voor mijne vrouw en voor mijn kinderen; als ik sterven moet, hoe eer dan üoe beter. In de verhouding tusschen Engeland en Transvaal nog geen verandering. De agitatie in de Kaapkolonie tegen Schreiner is uit, sinds men weet wat deze eerste minister bedoeld heeft met zijn telegram waarin hij Kruger aanspoorde niet verder te gaan met de behandeling der kieswet. Hij moet namelijk gehandeld hebben op verzoek van Milner die blijk baar wist van Chamberlains plan om 't aan te sturen op een advies tot 't benoemen eerer keuringscommissie ten opzichte der kieswetvoorstellen. En, nu meent men dat Chamberlain liever 1 et ontwerp dan de nu aange :omen wet zou hebben onderzocht; van daar Scbreiners poging om te voor komen dat het ontwerp wet zou worden alvorens dit middel tot oplossing der quaestie zou ziju aangeboden. Overigens maakt men zich in Transvaal over dat voorstel-Chamberlain niet druk. Zoover 't maar immer kan, zal men toe geven de maat zal men vol metende commissie uit Engelschen, regeerings- gezinden en uitlanders bestaande, kan ge rust onderzoekenmaar een conferentie over Transvaals binnenlandsche aangele genheden, zoolang Engeland voortgaat Trans vaal te prikkelen en te verontrusten met militaire versterkingen en andere kunst grepen, zal door Kruger niet gemakkelijk worden toegestaan. Bovendien zal den En- gelschman wel aan het verstand gebracht worden, dat hij geen recht heeft om een door den Volksraad aangenomen wet te, kunnen vernietigen. Niet de arbitrage maar de arbitrage als kanaal voor Engelsche dwinglandij over de vrye en vrijgevochten Boeren, daar heeft men bezwaar tegen. De crisis blijft derhalve aanhouden. Lijdt Engeland aan grootheidswaanzin, niet minder blijft Italië onderhevig aan expansie-ko ortsen Na zijn verliezen in Noord-Afrika, zoekt hij vasten voet te verkrijgen in Oost-Azië, waar China de attraction blijft, het aas voor de Europeesche roofvogels. In 't voorjaar liet Italië voor het eerst zijn aanspraken gelden op grondgebied in de San-Moenbaai. Maar het ministerie met de krachtige aanspraken viel en werd ver vangen door een ministerie met bescheiden weuschen. Pelloux, minder ver gaand dan Canavero, vraagt slechts een kolenstation. Om dit te verkrijgen, kruist nu reeds sinds drie maanden een Italiaansch eskader vruchteloos inde Chineesche wateren. Wel dra zullen een paar oorlogsschepen volgen en met grootere beslistheid wordt op in williging aangedrongen door Humberts ge zant te Peking. En nu heeft wel op eenmaal de Chinees zich op zijn achterste beenen gezet om den Italiaan zijn eisch te ontzeggen; toch ge looft men wel dat hij toegeven zal; een buitenkansje dat het zwakke ministerie Pelloux aLicht een paar maanden levens verlenging bezorgen zou. Tusschen Amerika en Canada botert het nog niet. De Alasko-quaestie houdt hen nog maar al te zeer bezig. De Engelsche pers sprak reeds haar vrees uit dat dit een begin is van overgang. Ca nada is een Engelsche bezitting, doch met weinig Engelsche en zeer vele Amerikaan- sche sympathieën. Krijgt Amerika eenmaal in Canada vasten voet, dan is 't een quaestie van tijd dat ook Canada zich van Engeland losmaakt. Men ziet het Transvaal, Canada, China, Armenië, wat van hen nog eens worden zal, blijft een open vraag, waarop niemand nog het antwoord weet, zoo lang Engeland den toon aangeven blijft en Duitschland den Turk de hand boven het hoofd houdt. o, Gladstone! De berichten betreffende de uitsluiting van werkliaden in Denemarken meiden,dot in den toestand nog geen verandering is gekomen. De uitgesloten werklieden ontvan gen echter van alle zijden bewijzen van sympathie. Bijna de geheele pers is op hun hand, en de bevolking steunt hen met giften. De patroons hebben 't voorstel om de zaak aan een scheidsgericht op te dragen verworpen, wat geen moed geeft op spoedige oplossing. Toch mag men blij zijn dat de uitslui tingen niet algemeener worden, daar toch de patroons in de weefnijverheid, sigaren makers en cementfabrikanten geweigerd hebben zich bij de bewegingaan te sluiten. 2 Aug. 99. In verschillende gemeenten toonden de ingezetenen door bet uitsteken van vlag en wimpel hunne ingenomenheid met Konin gin Emma's verjaardag. Garnizoen en schutterijen hielden parade. uitgezonderd de schutterij te Goes Muziekgezelschapoen en fanfarecorpsen luis terden de feestelijkheden op, die doorschoon weder zeer werden bevorderd. Lang leve de Koningin Lang leve de Koningin Moeder! Verplaatst 1 Aug. de telegrafist A. M. Lambregtse van een bij post- en tele graaf kantoor te Rotterdam naar Vlissingen met intrekking van de verplaatsing van den commies der telegrafie 2e kl. M.Billen van Maastricht naar Vlissingen. In den ouderdom van 79jaren overleed gisteren te Utrecht dr. J. A. Wynne, oud- hoogleeraer aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan 'sRijksuniversfteit aldaar. Dr. Wijnne schreef onder meer eenige Handboeken over de Geschiedenis des Vader lands, den ouderen onderwijzers wel bekend. In de Hollandsche Revue vinden wij als aangekondigd was, afbeeldingen van de verwoestingen door den kogel no. IV den door de Engelschen voor een eventueelen oorlog tegen de Boeren bestemden koge' in het menschelijk lichaam aangericht. Die verwoesting, zooaals men weet, teweegge bracht door de uitzetting van den kogel, wanneer hij treft, is verschrikkely k. Door het ontbreken van afbeeldingen van schot wonden van gewone kogels, kunnen wij echter geen vergelijkingen maken. Ook van de uitgezette kogels vinden wij afbeeldingen. De eerste gedelegeerde van Turkije der vredesconferentie, Turk ban pasja, heeft voor zijn vertrek uit Den Haag een tele gram gezonden aan H. M. de Koningin, waarbij eerbiedige dank wordt betuigd namens de geheele Tnrksche delegatie, voor de uitnemende wijze van ontvangst in ons land en voor al de blijken van welwillendheid van en namens Hare Ma jesteit ontvangen. Door den controleur-magazijnmeester der posterijen is de eerste zending der nieuwe postzegels en briefkaarten aan alle post- en hulpkantoren verzonden. In de laatste vier dagen werden niet minder dan 500 kisten postzegels verzon den. Voor deze buitengewone zending moesten losse werklieden in dienst gesteld worden. Goes. In de gemeenteraadvergadering van morgen komen nog aan de ordeWij- ziging in de belastingverordening. Verzoek D. Fukken om uitweg aan den Oostwal. Verzoen van mej. H. Emanuel om eervol ontslag als onderwijzeres. Nederland en Transvaal. In de gisteren gehouden zitting der Al- gemeene Synode der Ned. Herv. kerk kwam een voorstel van den heer Bronsveld, om de predikanten dier kerk uit te noodigen, op een door de Synode te bepalen Zondag, de belangen van onze Zuidafrikaansche stam- en geloofsgenooten aan God op te dragen en den Staatspresident Kruger van dat besluit der Synode in kennis te stellen. De heeren Koch. Van Wetzenburg en Van Mmrs stelden voor: de Synode, door drongen van hartelijke sympathie voor onze staingenooten in den Transvaal die zulk een moeielyken strijd vaak hadden en nog hebben te strijden, brengen aan den beer Kruger, den waardigen tegenwoordiger van den Transvaal, warme hulde voor zijn kloeke houding in de moeilijke omstandigheden en wenschen hem gunstige gevolgen van zyn edel streven. Na beraadslaging werd het eerste gedeelte van het voorstel-Brous- veld in stemming gebracht en verworpen, waardoor het geheele kwam te vervallen. Het voorstel Koch werd daarop instemming gebracht en eveneens verworpen. Van de berichten door ons aan de Hollandsche bladen ontleend, als zou mi nister Roëll willen aftreden en zekere Wop- poram zich als den moordenaar van Hip* ping te Berkel hebben aangegven, is ge bleken niet waar te zyn. Beroepen te Kubaard en te Wijngaarden ds. H. L. A. Feykes te Eiland Marken te Poortugaal ds. E. C. Jungius te Leeuwarden te Hoogeloon ds. W. P. E. G. v. Uchelen te Renswoudete Jutfaas toez. dr. P. A. Klap te Velzen- te Irnsum ds. F. de Boer te Oldeholt; twolde. Aangenomen naar Berlicum door H. J. v. Veen cand. te Leiden; naar Wolvega oez. door ds. A. W. V mrs te Heinoo. Bedankt voor Oud Beijerland door dr. J. D. de Lindtvan Wijngaarden te Utrecht; voor Bergen op Zoom toez. door dr. L. Knappert te Assen. Evang. Luth. Gem. Aangenomen naar Warga doer ds. C. Vis te Noordeind van Graft. Geref. Kerken. Tweetal te Renkum ds. H. Teeiink te Amersfoort en ds. J. E. Vonkenberg te Voorthuizen. Bedankt voor Oud-Vossemeer doords. J, P. Tazelaar te Weesp. Aangenomen naar Geldermalsen door ds. R. Loman te Herwijnen. Zondagavond nam ds. J. C. Sikkel van de Gereformeerde kerk te 's Graven- hage B, afscheid van zijn gemeente. Een overgroote schare woonde de plechtig heid bij. Omtrent den arbeid op velerlei gebied van ds. Sikkel te 's Gravenhage schrijft men aan De Stand, het volgende: „Ds. Sikkel zal een buitengewone plaats in de geschiedenis van de kerk te 's Gra venhage blyven innemen. Niet alleen omdat hij, nadat die kerk in 1887 als doleerende was opgetreden, haar eerste leeraar was en als zoodanig voor een zware en moeilijke taak stond, maar ook omdat het niet kan ontkend, dat mede door ziju arbeid in de bediening des Woords als mede door zyn optreden daar buiten, bet Gereformeerde volk in Den Haag op aller lei terrein kloeker is opgetreden. Niet het muist op het gebied van het onderwijs. Met anderen samenwerkende, gaf ds. Sikkel door zyn organiseerend ta lent leiding en richting aan de Keuchenius- school, hoofd de heer Wijnveld. Dank zij zijn energiek optreden, wist hij anderen te bewegen met hem te trachten een Gerefor meerde school voor lager en meer uitge breid lager onderwys op te richten, welke poging met schitterend succes werd be kroond in de Groen van Prinstererschool, hoofd de heer Looijen. En thans worden, als gevolg ook van zijn arbeid, pogingen aangewend tot de stichting van een derde Geieformeerde school. Op het gebied van bet volksleven liet hij zich waarlijk ook niet onbe- tuigd. De mannen Van „Patrimonium" en van „Nederla' d en Oranje", die tegen den Haagschen geest frisch en kloek voor het Calvinistisch beginsel wenschten op te treden, vonden in hem steeds een trouw bondgenoot en voorganger als dit noodig was, een wapenbroeder en vriend altijd, bij wien men nooit te vergeefs aanklop te om raad en steun. Ook ds. Sikkel ont wierp het plan voor de oprichting van de vereeniging „De Hollander" een plan dat nu ook elders in Groningen, in Friesland en in Utrecht in hoofdzaak werd gevolgd en dat bedoelt heel het Calvinistisch volk mede zeggenschap te geven in de antirevolutionaire pers". Geslaagd te 's Gravenhage voor acte Engelsch de heer J. J. Leijs te Doetinckem voor 't Duitsch de heer C. Lievense te Maassluis; en te Arnhem voorde hoofdacte de heer A. I. v. Melle te Middelburg. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Dinteloord is benoemd de heer J. v. d Zouwen van Giessen-Oudekerk. De onwillige milicien Wendt is door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot 8 maanden militaire gevangenisstraf. Mr. P. J. Troelstra en de zaak- Hoger huis. De Haagsche Rechtbank heeft heden mr. P. J. Troelstra, die verieden week terecht stond wegens smaad, den Officier van Justitie te Leeuwarden aangedaan, van alle rechts vervolging ontslagen, aannemende dat hier aanwezig was het geval bedoeld sub 3o art. 261 W. v. S. Noch smaad, noch smaadschrift bestaat voor zoover de dader klaarblijkelijk heeft gehandeld in het alge meen belang, of tot noodzakelijke verdedi ging. Het vonnis overwoog te dien aanzien o. m.dat bekl. alle middelen had uitgeput om de z. i. bestaande onschuld van de gebrs. Hogerhuis aan het licht te breugen en dat toen de beschikking van den off. v. just, te Leeuwarden openbaar werd gemaakt, er voor beklaagde reden bestond die beschik king aan te vallen om eene strafvervolging uit te lokken. Verder overwoog het vonnis, dat be klaagde door nauwgezet onderzoek en door verschillende verklaringen, tegenover hem afgelegd, tot de overtuiging was gekomen dat de gebroeders H. onschuldig gevangen zaten en het algemeen belang vordert, er toe meie te werken dat geen onschuldigen gevangen blyven. Verder wordt overwogen dat bekl. op goede gronden de overtuiging heeft kunnen bekomen, dat de gebrs H. onschuldig waren dat hy, door den officier van Just, te Leeuwarden bepaalde feiten ten laste te leggen, dit heeft gedaan om eene strafver volging uit te lokken en revisie van het vonnis betreffende de gebroeders Hogerhuis mogelijk te maken en daardoor heeft ge handeld in het algemeen belang. Goes. Begunstigsters en begunstigers van „Hosanna" waren Dinsdagavond iu den tuin van „De Prins van Oranje" bijeen om de uitvoering der jubileerende vereeniging by te wonen. De nummers van het pro gramma werden niet onverdienstelijk door de harmonie onder leiding van haar ijve- rigen directeur dhr. L. de Beste Wzn., ge speeld. Onder de bezoekers merkten wij met genoegen onder anderen den heer v. d. Bilt la Motthe op, een der weinige kunst lievende Goesenaren van liberale richting die metterdaad toonen Hosanna een goed hart toe te dragen. Heden geeft Hosanna ter gelegenheid van den jaardag der Koningin Weduwe een uit voering in de tent op de Groote Markt. Onze beste wenschen vergezellen het lOjarige muziekgezelschap dat zoozeer in de gene genheid van de burgerij uit alle richtingen is toegenomen. Arnemuiden. De gemeenteraad heeffj na een lange, niet altijd even welwillende, bespreking, het voorstel-Born verworpen om den secretaris den heer Dootjes op nader te bepalen datum uit zyn functie te ontslaan. Voor stemden de heeren Born, Franseen Davidse. Tegen de heeren Crucq, Wisse, Van Eenennaam en de voorzitter. Een ernstig ongeluk had Zondagavond onder Oostburg plaats. Zekeren F. C.woei nabij de Draaibrug, toen hij op het balkon van een der tramwagens stond, de hoed van het hoofd. Om hij van den tran met een been ond terecht kwam. I enkel afgereden. In het ge Biervliet zijn Zc plotseling doodgt vrouw naar de vi stoel, zakte ineen nog jonge kinder jonge man van 2 zijner ouders, stoi prent met vreemd Hij gaf een snik neder. Crijpskerke wers uitgenoodif openbare school ten einde te besp landbouwvereenig Op verzoek, d< woordig zijnde, w eigene, zeer du dier vereeniginge zijner ervaringen bouw werden gev bem zeer nanwket Na eeue aangen sloten tot opricht aan een zevental cept Statuien op t September a. s. i dering over te leg Mogen deze pog van den landbonv worden bekroond. Het voornemen 1 op te nemen, nie maar ook aangie Stavenisse. zinkstok „gezonke te Sliedrecht vöör aan den Stavenisst zich met den goi waren ten teeken ongeveer Vs deel kwam, wat voor d post van beteeken 85 M. lang en 2 Vrijdag gezonken bij een breedte va Stavenisse. houden vergaderin het Cal. Wat. St benoemde leden J Kloet en J. C. Lt benoemde lid N. K ning dienst 1898/9 gesteld op f 1926 fl3230,35Vs; alzo< f6037,78. Er we van f 20.000, tha N. W. S. in het gr Poortvliet. 1 in zijne bestelling van een bakker; b der gelden viel 1 Te Hilversu afgebrandde brar. het onvoorzichtig a fornuis. Te Har Kraaieveld, die da vallend stuk ijzer a waardoor hij onmid Te Rotterd neerde vergadering vereeniging en de f beiderspartij W. F. gesteld in district verkiezing van dor een vrije raadsvt hebben. Eene motie werd de verwachting we democratische kiese haar van meening gebleken lichting woordiging dient te siellen van tegen-c houden Deze motie zal v vooruitstrevende 1 „Rotterdam" en de vereeniging „Neder Onder Egmo bet lijk eener vrou vrouw, nog maar k bezit van een ki maanden. De man visscherij. In hare woning haar bed en ook h den nacht te voren waarom door zee: ganschen voormidda kind gezocht werd, dood aan bet stram Vermelding verdi moeder dezer vrouv hare moeder in een Het Bouwk. I Wij ontvingen et een nieuw materiat krijg baar wordt get Het draagt den i tvordt aanbevolen vloeren, wegens zij en zijn groot wet zou dus vooral i komen voor toepat plaatsen waar het daar waar met grot moet worden geho tennisvelden enz. H6t Granulin is t mijnen van San Va deelen bezit van at bovengenoemde get buitengewoon hard aij wordt niet week ?onnewa>tnte zij i«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2