KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. Burger ft RECHTSZAKEN Oostkapelle. Gekozen tot lid van den raad bij enkele candidaatstelling, in de vacature Brouwer, de heer Ant. Ja.ise. •4 beter. Dit stelsel is,in zijne oogen een voorbehoedmiddel tegen fraude, terwijl naar zyne meening het door B. en W. voorge stelde er dë deur voor open zet. Niet dat hij een blaam wil werpen op de tegen woordige keurmeesters, het zij verre van hem, maar men verlieze niet uit het oog, dat zij door anderen zullen vervangen wor den. En daar het nu juist hetzelfde is of de loonen in de gemeentekas worden gestort om later in den zak der keurmees ters te vloeien, of wel er direct in terecht komen, zou hij om der eenvoudswille zich reeds tegen het voorstel moeten verklaren. Wel beroepen B. en W. zioh erop, dat zij door hun voorstel meer in overeenstemming komen met de wet, maar naar zijne meening wel met de letter maar niet met den geest der wet en al moge nu in 1881 een mi nister van Binnenlandscha Zaken zioh door de letter der wfct hebben laten leiden, is het daarom zeker, dat de minister,'die iu 1899 aan het hoofd van Binnenlandsche Zaken staat,, den geest der wet zal voorbij zien? Üra. :tan zijn woorden meer klem bij te zetten, wijst hij op. hetgeen in oen na burige gemeente onlangs gebeurd is. Daar vigeerde ook het stelsel dat B. en W. thans .«iliajxiavoaren en dat stelsel gaf aanleiding toTfraude en yervolging van wege de Jus titie. Hij dient daarop amendementen in, die de strekking hebben om den tegenwoor- digen toestand te bestendigen. De Voorzitter deelt hierop mede dat hij nogmaals de zaak aan een grondig onder zoek van B. en W. zou willen onderwer ken", waarom'hij voorstelt de zaak tot later aan te houden, tegen welk voorstel niemand zicji verzette. IX. Voorstel van B. en W. lot het niet meer heffen van teniae loonen. Het voorstel strekt om de verordeningen, die jvan rechtswege met 1 Januari 1900 vervallen, waarbij zijn geregeld de loonen voor hot omroepen van bekendmakingen, bet meten van granen en zaden, het wegen van hooi, bet afslaan van verscbe visch, het afslaan eu meten van aard- en boomvruchten niet meer te vernieuwen, doch aan B. en W. bij de benoeming van den omroeper, de wegers, meters en af- slagere, over te laten zoo noodig in overleg met de kamer van koophandel en fabrieken het maximum van de loonen te bepalen, die zij van da gemeente en van particulieren kunnen eischen, welk voorstel zonder discussie of stemming wordt aangenomen. X. Voorstel van B. en W. tol uitbetaling van loon aan een milicien, werkman der gasfabriek. Het voorBtel, strekkende om aan den vader Rijkse, tijdens zijn zoon, werkman der gasfabriek, ouder de wapenen geroepen is, diens loon even als verleden jaar uit te betalen, wordt zonder discussie of stemming goedgekeurd. XI. Rekening burgerlek armbestuur 1898. Deze rekening wordt zonder aanmerking vastgesteld op de volgende bedragen: Ont vangsten f41031.321/», uitgaven f40274.67, goed slot dus f 756,6ó1/». Tijdens de behan deling hadden de heeren van Teylingen en Brevet als leien van het burgerlijk arm bestuur de zaal verlaten. XII. Rekening godshuizen 1898. Nadat de heer A. P. Snouck Hurgronje als lid van het bestuur der godshuizen zich tijdens de behandeling verwijderd bad, wordt ook deze rekening in ontvangst f112367.471/», in uitgaaf f 109709.77 en dus met een goed slot van f2657.707» goed gekeurd. De agenda hiermede afgedaan zijnde, maakt de heer van der Swalme van de al- gemeene rondvraag gebruik om er oy te wijzen dat hij in het gemeenteverslag ge vonden heeft dat, ter wille van het gas gloeilicht, de lichtsterkte van het gas is verminderd geworden. Onder protest zijne r- zijds hiertegen, zou hij gaarne daarom trent B. en W. willen interpelleeren, waartoe de vergadering hem metalgemeene stemmen verlof verleent. Hij kan zich, gaat hij nu voort, van dion maatregeL geen denkbeeld vormen en zou daarom g ame de noodige inlichtingen willen ontvangen. De heer Spreng«r antwoordt den beer van der Swalme dat voortdurend zoovele klachten over bet springen van gloei kousjes inkwamen, dat men jgenoodzaakt is geweest de lichtkracht van bet gas te verminderen. Den laatste kon dit antwoord echter niet ten volle bevredigen, voor heden wilde hij in geen verdere discussie treden, maar te gelegener tijd zou hij op de zaak terugkomen. Van zijnen kant vroeg de heer Schorer eenige inlichting omtrent het pleintje op den Dam en wel speciaal, wanneer de pa den weder voor het publiek verkeer zouden worden geopend, waarop de heer den Bouwmeester antwoordde, dat dit kwa lijk kon geschieden voor het volgend jaar. Hij was van plan voor de opening de paden nog met boogjes van het gazon af te scheiden; dit ken echter niet dadelijk ge beuren omdat de begrootingspost, voor dit jaar gevoteerd, door de voltooiing van het werk zou overschreden worden. Hierna ging de vergadering uiteen. Men schrijft ons uit Middelburg De Midd. C'rt. herinnert dat in 1893 toen mr. v. Voorst Vader aftrad ook mr. v. Hoek moest vervangen worden, het en dus eene open vraag is of mr. Gratama dan wel mr. Brevet zich tegenover mr v. Voorst Vader heeft laten candidaat stellen. Hadden wij dit eerder geweten, wij zon den onze uitspraak gaarne he-zien hebben, en dan tevens er op gewezen dat het juist die beide heeren zijn, een van wie het eenigst aftredend antirevelutionaire lid van diens raadszeterüröngdie nn tegenover de anti revolutionaire candidaten stonden wij zou den om die reden beiden hebben bestreden. Intnsschen zal de stembus beden open baren of hier een electorale schenker- en bakkergeschiedenis in het spel was. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kuinre toez. ds. C. Spoelstra te 's Gravenhagete Randwijk ds. J. A. v. Boven te Ond Beijerland - - te Horssen M. Pol cand. te Hijkersmilde te Birdaard ds. J. v. Rrjs te Tjerkwerd. Aangenomen naar Hoogezand door ds. J. Bruiuing te VVarga naar Veendam door ds. W. J. Scherphuis te Blankenham naar Herwijnen toez. door H. J. E. Westermann Holsteyn cand. te Dordrecht; naar Losdorp door G. v. Dijk cand te Peins. Bedankt voor Nieuw Vosmeer door H. J. v. Veen cand. te Leiden voor Aalsum toez. doords. H. P.Stegenga te Hauler wijk; voor Delfzijl door ds. J. Riemens te Hurwenen voor Hempens doorH.J. E. Weaterman Holsteyn cand.voor Hiaure door G. v. Dijk cand. te Peins. Geref. Kerken. Aangenomen naar Enschede B door ds. E. Prinzen te Oostwold. Benoemd tot onderwijzeres te Gelder- malsen mej. Slothouwer te Goes. Geslaagd te 's Hertogenbosch voor de hoofdacte de beeren C. Oosten en A. A. Mol, van Oud Vossemeer, 0. J. Neeteson, van Hoek, en A. de Kraker, van Ter Neuzen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting ver wezen A. B., oud 26 jaar, polderwerker, geboren en wonende te Hontenisse, thans gedetineerd te Middelbarg, terzake dat hij in den nacht van 11 op 12 Juni 1899, omstreeks 12 uur, te Zeedorp, gemeente Ossenisse, gepoogd heeft Cornelia de Roos in haar woning van het leven teberooven waartoe hij reeds eeuigen tijd te voren het voornemen had opgevat, zulks door genoemde vrouw opzettelijk en met voor bedachten rade, met een mes twee steken in het onderlijf toe te brengen waarvan een steek boven de rechterliesplooi en eet'steek links van den navel, in welk voornemen hij niet is geslaagd door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheden dat het mes niet diep genoeg in het lichaam is doorge drongen en geen lichaamsdeel heeft getrof fen welks verwonding den dood moest tengevolge hebben, terwijl ook aan de verwonde zeer spoedig medische hulp ia kunnen verleend worden. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg. De rechtbanh te Amsterdam heeft den zakkenroller Mozes Barmhartigheid tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Middelburg. Bij de stemming voor 2 leden van den gameenteraad in district III werden ingeleverd 482 biljetten blanco en van onwaarde 7zoodat de volstrekte meerderheid was 238. Uitgebracht op Mr. K. W. Brevet (lib.) 212. Mr. S. Gratama (lib.) 203. Mr. A. A. de Veer (antir.) 258. D. Wisboom Verstegen (antir.) 261. Zoodat gekozen zijn de heeren de Veer en Wisboom Verstegen. Vlissingen. Uit goede bron heeft de M. Ct.de mededeeling ontvangen dat het droevig ongeluk, hetwelk Donderdag 1 Juni, des avonds aan het station alhier plaats had, meer dan waarschijnlijk nog aanleiding zal kunnen geven tot eene straf vervolging, en wel tegen den machinist, die den trein bestuurde. Bij het gerechtelijk onderzoek, dat nog steeds voortduurt, moet o. a. aan het licht zijn gekomen, dat er van een niet aan sluiten van den Westinghouserem aan de locomotief, ee verzuim dat te Roosendaal zou gepleegd zijn, geen sprake is. De machinist zou verzuimd hebben voor de aankomst te Vlissingen tijdig te on derzoekeu of er nog wel lucht genoeg in de rem aanwezig was; in welk gebrek hij dan nog had kunnen voorzien. Dan nog zon hij niet voldoende op zijn qui vi ve zijn geweest en niet, wat hem zeer goed mogelijk moet geweest zijn, de machine achteruit hebben laten werken. Zooals men weet, is hij van de locomotief gesprongen. Ritthen. Bij herstemming is tot lid van den Raad gekozen de heer J». Walra ven (chr. Hist.) met 52 st. De heer C. Ba- rentsen (lib.) verkreeg 41 stemmen. Scherpenisse. Een bewoner in de gemeente alhier, hoorde gedurende dezen zomerachter het behang in zijn kamer voort durend een buitengewoon geritse'. Meenende dat daar muizen huisden, stelde hij ver schillende pogingen in het werk, om ze te vangen.Deze moeite bleef even wel tevergeefs. Toen het behang weggenomen werd juist op een plaats waar een kachelbuis in den muur zat, kwamen ef niet minder dan 40 vleermuizen ervan achter, die toen de deur werd geopend, allen wegvlogen.Deze dieven waren van buiten door de huis achter het behang geraakt. Te 'S Gravenhage wierp een knaapje al spelende zijn zusje achterover zoodat zij met het hoofd op de rails van den tram terecht kwam, opgenomen bleek het kind reeds dood te zijn. Te Amsterdam is een dienstmeid bij 't smelten van was, waarbij de vlammen uitsloegen, in brand geraakt en aan de bekomen brandwonden bezweken. Te Schijndel is een boeren knecht, terwijl hy een kar met graszoden vervoerde, door het schrikken van zijn paard onder den wagen geraakt die hem over de borst reed en doodde. Te Til burg viel een 7 jarig meisje van't balkon der ouderlijke woning, kwam met hoofd op de st-enen terecht en stierf aan schedelbreuk. Maandagnacht om half drie zoo deelt De Telegraaf als historisch mede werd een eerzaam tabaksverkooper in een plattelandsgemeente met groot misbaar op gescheld. In allerijl, meenende, dat er op zijn minst brand was, vloog hij naar bene den, maar toen hij de deur opende, klonk het geruststellend: „Mag ik voor 4 centen tabak." 't Was een boertje, dat met een voer hooi op weg was en het dorp passeerde. De wiukelier, die nu toch eenmaal op was, gaf al pruttelend het gevraagde, doch bij het scheiden van de markt, bemerkt ons boertje, dat hij geen geld had. „Ik zal oe de centen wel aan rengen", beloofde hij en werkelijk, hij hield zya belofte. Gisternacht, weer tegen half drie, belde hij den winkelier weer op, die hem nu maar uit bet raam verzocht, de centen in de brievenbus te doen. Terwyl mente Bergen-op-Zoom bij het station aan het graven was voor het plaatsen van palen voor de intercommunale telefoonlijn RozendaalVlissingen, heeft men een menschelijk geraamte gevonden, dat daar nog niet lang kan gelegen hebben eu dat daarom sommigen aan misdaad doet denken. Zij doen voor elkaar niet onder! De 89 jarige heer Z. Middelkoop, te Almkerk, en zijn heide zoons, de een ontvanger der registratie en domeinen te Arnhem, de ander in Leeuwarden, zijn alle drie op één dag gekozen tot lil van den gemeenteraad in de respectieve plaatsen. Volharding! Aan een der dezer dagen te Groningen afgenomen examens voor de hoofdacte werd o. a. deelgenomen door 2 candidaten, die voor den tienden en dertieuden keer zich hieraan onderwierpen 1 Bij het vernemen der tijding, dat zij geslaagd waren, kregen beiden van vreugde een „toeval". Na on geveer 20 minuten werd de eerste weer geheel by gebracht; by den anderen echter duurde de flauwte wat langer, zoodat men een oogënblik zelfs voor zijn behoud vreesde. Bij onderhandschen verkoop van on roerend goed wordt dikwijls slechts een gedeelte der werkelijke koopsom in de koopakte vermeld, ten einde op die wijze een deel der verschuldigde overgangsrechten te ontduiken. Dikwijls gelukt die toeleg ook, maar lang niet altijd en vooral niet, wanneer de brutaliteit te ver wordt gedre ven. Een sprekend bewijs hiervan is, zegt de „Dordrechtsche Crt." in de laatste dagen te dezer stede voorgekomen. Uit de akte van overdracht van grond, door het bestuur der Gereformeerde kerk A alhier gekocht voor den bouw van een nieuw bedehuis op het terrein der voormalige „Villa Maria", bleek nl. dat daar als koopprijs slechts de helft der werkelijke koopsom vermeld en daarover dus slecntshet verschuldigde recht betaald was. Een door den fiscus ingesteld nader onderzoek toonde aan, dat nog een elftal andere koopers van bouwgrond op dat zelfde terrein soortgelijke ontduiking had den gepleegd. Een deskundige schatting van de waarde van den overgedragen grond werd gelast, met het gevolg, dat alle koo pers, nevens het ontdoken recht van 2 procent over circa de helft der koopsom, nog een gelijk bedrag als boete hebben moeten betalen, wat door allen ook gedaan is, ter voorkoming van gerechtelijke ver volging, Moord te Zuidwolde. Te Zuidwolde werd Dindagavond, terwyl al de huisgenooten te bed lagen, met veel geweld tegen de voordeur van de woning van zekeren Bunskoek getrapt met de uit- noodiging „Om buiten te komen als ze kerels waren! „Bunskook en zijn zoon vol deden hieraan, omdat men anders erger vreesde. Buiten gekomen werden zij aan gevallen door een 19 jarigen jongen die den zoon van Bunskoek, een levensgevaarlijke wonde toebracht beneden het rechteroor, waardoor veel bloedverlies ontstond. Te Mariënburg in West Pruisen brak Woensdag een felle brand uit op den voor- raadszoller eener worstfubriek en daar een hevige bries woei, stonden in korten tijd vijftig hnizen in brand. Ook de toren van het raadhuis brandde nit en 't dak van 't raadhuis werd vernield. Dit gebouw dag- teekent uit de vijftiende eeaw. DREYFUS. Er komen al meer ongerechtigheden aan het licht die door of onder of tijdens het ministerie Méline in 1895 zijn gepleegi tegen Dreyfus. De hoofdschuldige is de toenmalige minister van oorlog Lebon. Maar ook anderen directeur, bewakers, enz. van Dreyfus zijn scünldig. Lebon liet hem in boeien slaan, dewijl hy vreesde voor ontvluchting. Een bewaker veinsde hem te willen helpen om te ont vluchten, doch men had hem gehuurd, ten einde een gelegenheid te vinden Dreyfus dood te schieten op zijn vluctit. Lasterlijke brieven omtrent Dreyfus' vrouw werden hem ter hand gesteld en zooal meer. Thans moet uitgekomen zijn dat Dreyfus verscheidene brieven die hij aan zijn vrouw, aan de regeeiing, aan de presidenten van Kamer en Senaat richtte, nooit terecht gekomen zijn. De verzoekschriften aan het adres der beide laatsteu werden aan het ministerie van koloniën opgehouden. Lebon heeft met Meiine geraadpleegd wat met die brieven te doen en deze heeft geantwoord (het blijkt altemaal uit dezer dagen gevon den briefwisselingen) dat de ministerraad hierover beslissen moest. En daar nu al deze brieven aan 't ministerie van koloniën gebleven zijn, mag men hieruit afleiden dat 't geheele ministerie van die dagen aan deze schandelijke daad van verduistering medeplichtig is. De zaak Dreyfus blijft een muis met een steeds aangroeienden staart. Labori en Lemange, verdedigers van Dreyfus, zijn er op gesteld dat alle getuigen, o.a. ook (Lebrun Renault die niet op de lijst der op te roepen getuigen staat, voor den krijgsraad te Rennes zullen gehoord wor den, opdat het volle licht opga over alles. Dat is royaal. Generaal De Negrier is ontslagen als lid van den oppersten krijgsraad en als legerin- specteur, wegens zijn aanval op de regee ring, welke hij beschuldigde het leger niet voldoende te beschermen. Ook generaal De Pellieux zal de laan uit gaan, en er wordt beweerd dat ook Zurlinden, (de blan we- maandagminister dis de „Zaak" trachtte te verraden) oud-militair-gouverneur van Parijs eveneens uit den oppersten krijgsraad zal verwijderd worden om dezelfde misiaad als Négrier. Dreyfus is van plan om, wanneer Lebrun Renault niet als getuige voor den krijgsraad geroepen wordt, hem voor den rechter te dagen, opdat uitgemaakt worde dat Renault zich vergist of gelogen heeft toen hij Drey fus beschuldigde van bekentenissen te heb ben gedaan. Ulysse Beureau, president der repu bliek San Domingo (Haïti) is te Moca in het noorden van het eiland door oproer makers verinoord. De vice-president Fi- gurean heeft 't bewind voorloopig over genomen. Al de Belgische ministers zijn het nu eens geworden dat moet aangestuurd op proportioneels vertegeuwooriiging. Een besluit dat toch ook niet zonder weeën en worstelingen er door gekomen is. Ten minste Vandeupeereboom, de bekwame, populaire, beginselvaste volksman treedt af als eerste minister, de bekwame Schol- laert als minister van Binnenlandsche Zaken, en Liebaert, als minister van Financiën. De namen van de heeren De Lantsheere en De Smet de Naeyer worden genoemd als opvolgers van Vandenpeere- boom. Een dief brak de vorige week op een nacht in de woning van een politie agent te New York in met het doel om te stelen; toen hij in de slaapkamer kwam vond bij dat een klein kind, dat in de wieg lag, byua stikte. De vronw van den agent schrok wakKer aoor een vreemde stem. „Sta op", riep de indringer, „gauw kom op, uw kind sterft, gauw De moeder sprong uit bed eu snelde naar de kleine, juist in tyds om het van een verstikking te redden. De roover kreeg berouw en ging weg zonder iets aaa te roeren. De vader van het kind was dien nacht op post. Een huwelijk in Montenegro. Kanon schoten kondigden Dinsdagmorgen de be woners van Cettinje aan, dat de toekomstige kroonprinses van Montenegro op het grond gebied van den stait aangekomeu was; groothertogin Jutta kwam daar haar vader ziek is, alleen vergezeld door haarmoeder: de erfgroothertogin van Mecklenbnrg-Strelitz en haar broeder Erederik, de kleine haven van Antivari binnen, waar kroonprins Daniio haar tegemoet kwam. Toen de vorstelijke personen aan wal stapten, werden op de gebruikelijke maoier brood en zout aan de groothertogin aangeboden, en de plaatselijke overheidspersonen voorgesteld. De hertog en hertogin van Napels, (kroonprins en kroonprinses van Italië), en grootvorst Kon- stantyn, vertegenwoordiger van den Czaar, wachtten groothertogin Jutta op. Ook Prins Nikolaas van Griekenl-nd is aange komen. De aanstaande kroonprinses is in de orthodoxe kerk opgenomen en „herdoopt" als Militza, daarna trok de stoet in rij tuigen nanr Cettinje, en werd het hnwely k voltrokken. Een telephoonjuffrouw is Maandagoch tend te Berlijn aan het hoofdbureau door een electrischen schok getroffen toen zij de verbinding met Hamborg had tot stand gebracht en die met een abonné te Berlijn wilde aansluiten. Men vermoedt dat juist een onweer te Hamburg heeft gewoed; al thans een doffe slag werd gehoord en de jonge dame viel bewusteloos neer. Er heerschte natuurlijk groote opschuddingen ijlings werd een arts gehaald, die een ern stige zenuwverlamming aanwezig vond, zoodat de getroffene in een ziekenwagen naar een gasthuis moest worden vervoerd Uit New-York komt een bericht, dat menigeen ongelooflijk zal voorkomen, nl. dat ook eon midoel tot telephoneeren zonder draad is ontdekt. Het zou hierin bestaan dat men aan de eene zijde spreekt in een electrischen straalbundel, die gericht woidt op een gepolysten metaleu reflector in de verte, waar men dan door een hoorbuis die met dien reflector verbonden is, de woorden zou kunnen verstaan. Door de trillingen va» een gevoelige stof weike op deontvang- plaats door de lichtstraleh getroffen wordt, ontstaan de geluiden. De üiivinder beweert dat het aldus kan gelukken met de bewo ners van. Mars te spreken! Een neef uit Indik. De heer S., ren tenier te Parijs, zat eeuigen tijd geleden met zijn vronw aan tafel, toen het volgende telegram uit Marseille werd bezorgd: „Ik kom morgen met den sneltrein. Claude Pompé". Claude Pompé, dien ken ik niet, riep de rentenier uit, kent gij hem, liofste Neen, ik ook niet. O, wacht eenshernam de heer S. Het is eeu achterneef van me, die lang geleden naar Indië is vertrokken en ons nu zeker eens komt opzoeken. Hij zal wel rijk geworden zijn, dat is zeker. Wij moeten hem ontvangen. Ik ga hem van het station afhalen, maak gij een fijn diner klaar. Maar je zult hem niet kennen! Neen, dat is waar, maar hij zal wel da delijk hierheen komen, want hij schijnt goed ons adres te weten. Den volgenden morgen kwam de Indische neef, deftig gekleed, met zware gonden ringen aan de vingers, beschaafd en onder houdend in zijn spreken. In een oogwenk had hij het hart van het echtpaar veroverd. Ja, het was de Indische neef zonder twijfel, hij kende de familie nog beter dan de rentenier zelf. Natuurlijk vertelde hij ook, dat hij schat rijk was. De bank van Indo-China zou hem binnenkort 300,000 francs remitieeren. Hy zou een villa koopen en dan moesten de heer en mevrouw S. hij hem komen wonen, want in Indië bad hij zoolang de drukte van een hoop bedienden om zich heen ge had, nu wilde hy eens rustig leven. Ondertusschen nam hy zijn neef en nicht mede naar alle concerten, naar schouwburgen, restaurants enz. Ten slotte was men zoo vertrouwelyk met elkander, dat de heer S. hem vertelde, dat bij drie a vier duizend francs op de spaarbank had staan. Maar dat is dom, waarde neef, riep de ander uit. BinneD twee maanden is die som op de Beurs verdr.evoudigd De heer S. vertrouwde hem zijn 4000 francs toe. Tien dagen daarna bracht Claude Pompé hem een biljet van 100 francs. Wel, wat zegt ge daarvan? Dat gaat beter dan op de spaarbank, hè? Wilt ge het bewaren of moet ik het bij de 4000 francs doen? De rentenier verkoos het eerste. Eenige dagen daarna moest de Indische neef naar Marseille om orde op zijn zaken te stellen en daarna zoo spoedig mogelijk een villa te koopen. Veertien dagen daarna was Pompé even wel nog niet teruggekeerd. De rentenier was de dupe geworden van een brutalen oplichter 1 De Kanonnen-Koning. Er is een interessant boekje uitgekomen, het heet „Bij Krupp" en daarin vertelt de heer dr. Kley tal van bizonuerheden over de sociale inrichtingen die aan Krnpp's werkplaatsen zijn verbonden. Wie laags Essen gespoord is, heeft ze wel eens gezien, die straten en parken die een ganse he stad van arbeiders om vatteu, maar niet iedereen weet, dat de sociale zijde van dit gebied niet minder groot is dan deindu- strieele. Zoo wat den woningbouw betreft. Arbeiders en beambten met een jaar- lij ksch inkomen tot3000 mark knunen wan neer zij zei ven 300 mark storten, bon wkapiiaal a 3 pCt. te leen krijgen, dat als hypotheek wordt gerekend en binnen 25 jaar moet worden afgelost. Reeds in het begin van deze laatste tien jiren waren er 3659 arbeiders- en beamhtenwoningen met een aanlegkapi- taal van rond 12,250.000 mark en huurop brengst van 485,000 mark. Na aftrek van bestuurskosten, belasting, kosten van on derhoud enz. werd er een rente gemaakt van ongeveer 2.1 pCt. De huren wisselen af tusschen 52 a 60 mark in de kazerne woningen of 90 a 108 M. in andere woningen in beide gevallen voor twee vertrekken. Woningen met drie vertrekken doen 120 tot 150 mark, met vier 180 mark, met zes 313 mark of iets meer. Beambtenwoningen met zeven en meer vertrekken doen 800 mark (f480.) Van koiossalen omvang is het gebouw van de cousumptie-iurichting. Uit de kelders gaan dagelijks 5ÜOfleBschen wijn, de bakkerij verbruikt 260 centenaars meel per dag tot vervaardiging van 6 a 7000 broodea en ongeveer 30,000 kleine broodjes. De slachterijen werken voor nagenoeg 30,000 personen. Ook kleeren worden vervaardigd. In 't geheel gaat er in deze.inrichting jaar lijks voor 6 a 7X00,000 mark om. De andere cijfers zijn natuurlijk naar verhouding. De pensioenkas bezit een vermogen van bijna 5,000,000 mark. Alle arbeiders met een inkomen van ten hoogste 2000 mark per ja. r dragen tot de kas bij en wel voor 2V» pCt. van hun loonde firma stort er een gelijk bedrag by, het geen haar op 500,000 mark per jaar komt te staan. Deze ly ks meer dan zijn er nog ziek lijssoh budget v een doktersbus, lidenfobds (met e mark), een spaarb een weduwen- e een indnstriescb gewone scholen, Wat de firma aan sociale maat bedraagt 450,001 vrijwillig, 910,C De vorige lynsch iioogleen op een berghell Oostenryk, toen kleede vrouwen eene een zuigeli trad op den vre een kroon (50 c professor hegree zyn vragen geen de vrouwen spra hij niet goed ve dns naar het dal kerk begaven. I sing van het raa doopt worden en brandeis is het den eersten perse geldstuk schenkt lessor. Hij verk zullen bewaren voor een doopma een aardig somm Het Hooge heeft san lord F erfgenaam van de toestemming blauwen diamant door zijn groot Adèle Hope, om bewaren onder was nagelaten, te De Hopediama steente. Door dei hy nit Indië mei wijk XIV door gekocht. Eerst w doih later met d ae-Bretagne" in Vlies van den k werd het Gnlder gestolen en te L( prachtige steen in De grootste helf rijken bankier Ho Lord Francis moeielijkheden za 225.000 galden Gerechtshof heeft een kermer, door de steen niet mee daar een soortgdi die tweemaal zoo Da houding in de dokken wor plan de vaten met werkkrachten uit loBt worden, in br houdt de wacht. 1-1 Zate: Arneuiniden not. Verhuist 2 ui Middelburg, not. Tak voor 7 perc. bouw en Souburg, Zand en Maai llansweert, Prins veldvruchtei Schoorschen Zand Domburg, bi not. Huvers 2 me vare koe, 3 vaarz 2 anderhalfjarige, f landbouw-, melk- deelen, mest, veld Woer Golijugplant door deurw. Gelr gemeten veldvruc Kruiniugc, hofstede Hoogemo velde, 12 kalfvaar varkens. O. en W. Nou Vlugtenburg 10 ui renhuis. Te sien c van verkoop. Oud-Nabbiug Mulock Houwer huis en ert van van Geleedst451 Voor Huisson een M. Zuiddfjk en k schuur van Huisi raad, eikenhouten meter, 3 geweren, Vrfli Goes, in de P de Ronde Bresser d. Bilt. lo. hel j n Kapello c. a. jachtrecht in de lange en Nieuvrla ongeveer 1/5 aanc Ifjkheid van 's H enz.en ongeveer kerke en Baarsdo Van MIDDELBURG jm. 28 j. en S. L. Polderman jm. 27 jaar. Bevallen: E. Offenbeek z- OverledenJ. Koetsier 41 j. GOES. Ondertro bus Schipper 28

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2