BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 31. Middelburg 3EDBLOED, Ho. 126. 1699. HouiMag 27 Mi. Heeftende laargang. 1NDSMERK. Dienstbode landknecht nstbode. MEI O Buitenlandsch Overzicht. itige Nieuwe IE VI' Koes. IR, INoordstraat. Westerschelde. 899. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN I celd artikelen van alge- int/en alsmede op het igenlus). Nieuwsberichten iancieel OverzichtMarkt- ibonneering van 6 maanden en genummerde bon, die als le prijs 25,'2e prys zal plaats hebben in de lomen by onze Agenten in o verstrekt. aat Middelburg. 'ransche-, Grieksche-, -,Duitsche-, Kaapscbe- en Champagnewijnen, itenlandsch Gedistilleerd, oorten Likeuren, it tot uiterst lagen prijs. Wijnen vanaf 45 cent per inijs, Persico, Frambozen, Liefde, enz., enz., vanaf h. res voor hen, die een be- doen voor: Spelerijen, i Partijen, alsdan wordt corting toegestaan, soorten Limonade, Limona- jimonadestroop, Limonade, om zelf vijf liter te maken- twater op kogelflesschen en ren, Tafelwater enz. enz. ht D 14. Middelburg. O en 12 et. per ons. Haar- Schuimpjes, gevuld- en ct. per ons, Paleis- en Hee- illenoten, Weespermoppen, Cnocolaadschuim, 12 ct per. rers, Flikjes, Ulevellen, oons, Fondants, Pepermunt, log'Jijvende Zuurtjes. oncurreerenden prijs. te voorraad ben ik nog in de BAKBLOEM merk O or f5,de baal. Voort« MAïSMEEL f5,75, GEE- nbevelend, IMMERMANS, Middelburg. 15 cent per 5 ons. res Boekh. D'HUIJ, Mid- JOBSE Az. te Koudekerke. VAN DER KLEIJN—DE 'eere vraagt eene flinke ijk met October J. SCHOUT Seisweg. Mel- ischte. 11,55a) nm. 3,25 en 6,205 a. 12,25a) nm. 3,55 en 6,50 10,25 nm. 1,55a) en 4,45 10,40 2,15a) en 5,05 vm. 11,55a 3,25 en 6,20b) nm. 12,15a 3,45 en 6,40f 8,10. 8,40. 20 naar Breskens ten hoogste Vlissingen naar Borsselen elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Nu de vrienden van Christelijk bijzonder onderwijs in onze provincie zien weder op maken om de collecten voor hunne scholen af te zonderen of in te zamelen, mag wel eens een terugblik geworpen, waarbij het getal '21 een welkom hulpmiddel biedt. In 1857 werd de schoolwet van v. d. Brugghen aangenomen. Van den Christen minister die onbewust den schoolstrijd in bet leven riep onder aanvoering van zijn ouden vriend Groen v. Prinsterer. Het was op den lOen Juli 1857 bij het debat over deze wet in de Tweede Kamer dat Groen v. d. Brugghen toevoegde In de nederlaag is de kiem der overwin ning. Wij vermogen niets tegen de waarheid, maar voor de waarheid, en, indien het waarheid is hetgeen wij belyden, dan zal vroeg of laat, door ons of door anderen na ons, de zege worden behaald. Van der Brugghen had hierop onder jl eer gezegd „Alles wat tot het begrip des Christendoms, van zijn waarheden, van zijn feiten, van zijn geschiedenis behoort, moet van de gemengde school verwijderd blijven ik vraag aan den heer Groen, af dit heiligschennis, of dit verloochening van het kruis van Christus is Waarop Groen, met diepen weemoed, antwoorden moest: „Ja, mijn vriend!" En de geschiedenis van een halve eeuw heeft op dit Ja haar zegel gedrukt. 1857, 1878, 1899. Drie jaartallen van beteekenis in dezen strijd. In 18E7 werd de schoolwet aangenomen die reeds spoedig bleek onvoldoende te zijn. Na 21 jaren in 1878! werd zij in „liberalen" geest herzien; en moesten Groens volgelingen op Groens versch ge dolven graf de scherpe resolutie betreuren die in Kappeyne's schoolwet hun den lang- zamen doch zekeren dood der vrije chris telijke school brengen zou. En nu, weer 21 jaar zijn voorbijgegaan; en het derde jaartal der reeks brengt ons een tijding die op verademing wijst, en een nieuwe toekomst voor de bedreigde school met den Bijbel voorspelt. Het zwaard keert zich tot zijn meester; de vrije school ademt vrijer en de gemengde, de neutrale, de openbare overheidsschool voelt op haar beurt iels van een scherpe resolutie haar door de ziele gaan. Wy hebben er reeds meermalen aan herinnerd, en het feit verdient herhaalde vermelding Hubrecht, niemand minder, een der pleegvaders of voedsterheeren, zoo niet de vader van Kappeyne's wet, een man doorkneed in onderwijszaken, heeft Groens oude lens van „de bijzondere school regel, de openbare aanvulling" eerst verre weggesmeten, uit eigen beweging opgezocht, en uit het stof weer opgerakeld. Dit is eene ongedachte overwinning. Voeg hierbij dat de voorstanders van Chr. onderwijs het eens zijn geworden in de quaestie van het Unierapport, zoodat „de vrije school voor heel de natie" de leuze werd waaronder allen zullen optreden, niet alleen tot versterking der Christelijke, maar ook tot redding der Openbare school. Want deze school, hoe schijnbaar bloei end ook, is ongeneeslijk krank, krank tot •den wortel, zoodat er geen genezing aan zij. „In de nederlaag ligt de kiem der over winning" Gro6n van Prinsterer, dat hebt gij goed gezegd In dat uit de ziel gewelde met aandoa- ming uitgesproken woord lag eene profetie verborgen; een profetie die thans begint in vervulling te gaan. In beginsel is de overwinning reeds be haald, niettegenstaande wy aan het zwaarste deel van den moeilijken kamp nog ternau wernood zijn toegekomen. „De natie is aan het beginsel der ge mengde school gehecht," zei Van der Brug ghen. Dat ontkende Groen. En Cohen Stuart bevestigde het; doch hij voegde er schert sende by: zij is er aan gehecht, in den zin van vastgehecht. Groen zei het in 1857. Cohen Stuart in 1878. Maar beiden moesten toegeven, dat de natie dutte. Welnu, uit dien dut is de natie ontwaakt en de dag komt, waarop ze die gemengde school slechts bruikbaar zal oordeelen als hulpmiddel in geval er van ander onderwijs geen sprake kan zyn. Het zy voor onze vrienden, zoo straks om een gave voor de Unie-collecte by hen wordt aangeklopt, een spoorslag tot milde bijdraging en wakkere medewerking aan de scholenbouw, zoo noodzakelijk tot be houd der natie, en van haar opkokend ge slacht. Dat men toch niet versiappe in ijver, voor het goede pand ons door de vaderen overgeleverd; de school met den bijbel. Groen van Prinsterer profeteerde: in de nederlaag ligt de kiem der overwinning. En Heldring zong Uit verlies winst. Zy zyn vervuld die goede woorden Aanvankelijk. Zij het ook by toeneming alzoo; ter eere Gods, die ons gelukken deed, wal zy vergeefs hadden beproefd of slechts in een verre toekomst zagen aankomen. De verkiezing te Middelburg III. o Aan hetgeer. wy reeds over dit onderwerp schreven hebben wij in dit no. niets meer toe te voegen dan een dringende nitnoodi- ging aan al onze vrienden om getrouw op te komen en te stemmen op de beide an tirevolutionaire candidaten. 't Is zeker gemakkelijk voor het vleesch by zulk warm weder een schaduwry k plekje te zoeken en het stemmen san anderen over te laten. Maar een ieder bedenke, dat onze tegenpartij den strijd en de moeite niet ontziet, en als onze kiezers, door lauw heid bevangen, thuis blijven, is het hunne schuld, als straks de belijders van den Naam des Heeren het in eenantirevolutionairdis- trict moeten afleggen. Niemand der onzen mag van de stembus wegblijven. Het kan aan eéne enkele stem liggen en wie der thuis blijvers zon dan later het zelfverwijt kun nen ontgaan: het is mede mijne schuld dat de liberale-partij-candidaten gekozen zyn? Men steune niet op de hulp van anderen en late zich ook niet van de wys brengen door het schijnbezwaar vau hen die onder een vertoon van welwillende gezindheid, indien by voorbeeld een ander, „een eerlijk tegenstander" ware gecandideeri die „meer de locale toestanden kent", man van „ver standige practische keuze," zooals de Mid- delburgsche Courant ons poogt wys te maken, ons voor hunne candidaten trachten in te nemen. Neen, ons eigen leger moet in de eerste plaats en geheel, en onverdeeld in'tgeweör. En dan is het niet genoeg zelf te stem men, maar men wekke ook anderen daartoe op. Door eene en kele aanmaning, eene terechtwijzing,eene herinnering, eene inlich ting kan zoo licht eene stem voor onze uitnemende candidaten gewonnen, en de kans op de overwinning versterkt worden. Ook de mannen broeders, dieir.de beide andere districten wonen, hebben eene roeping te vervullen. Zy mogen niet alsvanvene den stryd hunner broeders tegen den vijand gadeslaan, maar zy hebben zich op het ter rein van den stryd te begeven, om de zwakken te sterken, de onverschilligen op te wekken, de tragen aan te sporen, de misleiden te onderwijzen en de vergeetach- tigen aan hun plicht te herinneren. Dat men het in de geheele stad beseffe, dat het hier niet slechts het derde kiesdis trict maar de geheele gemeente geldt. De Raadsleden nemen niet zitting voor een gedeelte van de stad maar voor haar geheel er is maar een Gemeenteraad. Daarom roepen wy ook den vrienden in het eerste en tweede district toekomt uwe broederen in het derde district te hulp en helpt hen de zege te bevechten. En als ieder onzer op zijn post is, en doet wat zijne hand vindt om te doen, dan zullen, onder Gods zegen, met groote meerderheid van stemmen gekozen worden de heeren Mr. A. A. DE VEER, D. WISBOOM VERSTEGEN, De gemeenteraadsverkiezingen hebben nog een kleine verrassing gebracht in sommige gemeenten. Te Dordrecht werd een candidaat van de drie partijen (lib., antir. en kath.) niet gekozen, het is de heer Wyers, een katho liek, die by naler onderzoek gebleken was liberaal te zyn en nu door de „anti-liberale" partijen officieus wegens zyn onbetrouw baarheid werd losgelaten. Te's-Graven- hage werd de conservatieve wethouder Repelaar herkozen. De liberalen, ook Het Vaderland, hadden hem bij eerste stemming krachtig bestreden; doch by de herstemming niet zoo krachtig; het Vaderland en andere liberale bladen bevalen hem zelfs aan. Vanwaar die ver andering? Wei, in sommige bladen was verteld, dat de anti revolutionairen de her kiezing van den door hen gesteunden wet houder niet begeerden, dewijl zij liever wilden, dat de heer v. Asoh v. Wijck wethouder werd. Blijkbaar zijn de Liberalen hierop'ongerust geworden; en toen zyn zy geëindigd met den wethouder Repelaar dien zij eerst bestreden hadden dewijl hij hun te zuinig voorkwam inzake het openbaar onderwijs, toch maar aan te bevelen, uit vrees dat anders de anti-revolutionair wet houder zou worden en 't dan misschien nog erger zou zijn. Te Haarlem, waardoor heide partijen voor de herstemming, buitengewoon ge werkt was, zyn in district I de aftredende liberaal en dito antirevolutionair herkozen doch de sociaal demecraten zaten hen dicht, op de hielen. In district II werd de aftre dende katholiek herkozen en bleef de anti revolutionaire candidaat (Van Lennep) met 12 stemmen in de minderheid voor den sociaal democraat Schram, die gekozen werd. Deze laatste werd met nog drie geestver wanten van hem in district III gekozen. Daar brachten de aftredende liberalen, kop stukken als mr. de Clercq v. Weel, dr. Tjeenk Willink en dr. Lodewijk, 't maar tot 400 stemmen; terwijl de stemmencijfers der sociaal democraten tot over de 700 heliepen. Te Utrecht werden de liberalen in herstemming met, sociaal democraten, her kozen doch ook daar slechts langs het kantje af. Maatschappelijke Zonde. In Griekenland bestaat een wet, die be paalt welk een hoeveelheid krenten er telken jare zal worden vernietigd. Die vernietiging geschiedt zoogenaamd om overproductie te voorkomen. Maar hoe kan men spreken van overproductie, waar nog altijd duizenden en millioenen menschen nauwelijks het allernoodzakelijkste kunnen bekomen De zaak komt dan ook slechts hierop neer, dat men de krenten op een bepaalden prijs wil houden. En niet alleen in Griekenland komt het voor helaas, dat levensmiddelen worden vernietigd, ter wille eener hartelooze speculatie. Nog dezer dagen circuleerde in de bladen het bericht, dat ergens eene groote partij prachtige visch was begraven, omdat deze anders de prijzen drukken iou. En een ander maai vernamen wij van een koetelij ken voorraad graan, die, om dezelfde reden, in zee was geworpen. Nergens gaat men echter zóóver als in Griekenland, waar deze maatschappelijke wandaad hij de wet is geregeld en voor geschreven. Het ware te wenschen, dat ook daar tegen congressen werden belegd en een algemeen protest deze ergernis wegnam. Want het moet evident zijn voor een ieler, dat, zool ng de ellende in de wereld zoo groot blijft als zy is en nog zeer lang blyven zal, de mensch dubbele redeu heeft God te danken wanneer Hij den oogst zegent. Centrum. De hondsdagen. Den tijd van 24 Juli tot 24 Augustus noemt men gewoonlijk de hondsdagen. Al gemeen wordt deze periode als de warmste tijd van het jaar beschouwd, hoewel tegen het eindeervan de temperatuur soms bedui dend schijnt gelaaid te zyn, en de volks etymologie wil zelfs, dat deze vier weken met den naam van hondsdagen bestempeld zyn omdat tengevolge der warmte hondsdol heid dan het meeste voorkomt. De naann heeft evenwel een geheel anderen oorsprong. De oude Egyptenaren namelijk waren te goede sterrenaundigen, dan dat zij, als de meeste volkeren der oudheid, hun tijdreke ning konden baseeren op het maanjaar, m»ar aan den anderen kant geloofden zy nog aan een vastesterrenhemel, zoodat het voor hen het eenvoudigste was een goed zicht bare ster als een vast punt in den sterren hemel en tevens als wachter van hun zonne jaar aan te nemen. Hiervoor wees zich als vanzelf de groote hondster -Sirius in het sterrenbeeld „de groote hond" aan, welke hun onder den naam van Sothis bekend was. Wanneer Sothis weer in de stralen der morgenzon aan den hemel schittterde, brak de geluk kige tijd voor de Egyptenaren aan, dat de Nijl het land langs zijn oevers heinde en ver onder water zette en de akkers overdekte met zyn vruchtbaar slib. Dat was het begin van het nieuwe kalen derjaar, de tijd, die zich in de landen om de Middellandsehe zee als de warmste van het jaar kenmerkt. Ook bij ons opent deze schitterende hondster, zoodra ze kort voor zonsopgang, aan den hemel verschijnt om zich 's avonds tegelijk met de zon ter rust te begeven, de periode van vier weken die als de warmste van het jaar bekend staan en in verband met het bovenstaande de honisdagen worden genoemd. Op natuurkundige gronden moet het on juist schijnen, dat de warmste tijd van het jaar zooveel later invalt dan de langste dag. Immers op den 21 Juni heeft de zon haar hoogsten stand bereikt en beschrijft zij schijnbaar den grootsten cirkel aan het hemelgewelf, zoodat de stralen der zon onder een grooteren hoek en gedurende langer tijd dan anders op de aarde vallen. De ervaring vereenigt zich eveneens hier mede, want niemand zal ontkennen, dat de tweede helft van Augustus vaak door minder mooi weer wordt gekenmerkt dan de maand Juni. De waarheid ligt hier in het midden. Nauwkeurige waarnemingen hebben doen zien, dat het maximum van temperatuur werd bereikt vier weken na den langsten dag, dus op of omstreeks den 21 Juli. De oorzaak van het verschijnsel is, dat de aarde reeds langzaam de warmte der zon opneemt en eerst na eenigen tijd voldoende „verzadigd" is om zelf uit te stralen en de temperatuur van de lucht aan merkelijk te verhoogen. R. N. De nieuwe minister van oorlog in Ame rika heet Eli hu Root. Rooseveldt is der halve voorbijgegaan. De president Mc Kinley is gezwicht voor den aandrang van Roots vrienden. Men verwacht dat de politiek van Alger door Root zal worden voortgezet, en niemand minder dan de pre sident zal het in die richting trachten te sturm. Doch de vrienden van Root, die tot nog toe advocaat te New-York was, be weren dat Root een veel te zelfstandig man is om in eene richting te sturen die hy zelf niet verkoos. Hoe het zij, men mag nu met eenige belangstelling de gebeurtenissen op de Philippijnen gaan volgen; gebeurtenissen die tot nog toe de Ainerikaansche regeering veel zorg baarden. Reeds kwam een tweede protest tegen Amerika's expansie politiek, in den vorm van een bo jzen brief van den Canadeeschea eersten minister, Sir Wilfred Laurier. Gelijk men weet houdt een grensgeschil tu8schen Canada en do Vereenigde Staten den toestand min of meer gespannen. Beide reg8eringen betwisten elkander een strook gronds in Alaska, zoodat een scheidsge richt zal moeten uitspraak doen. Doch ia afwachting van dit scheidsgericht slaat Laurier een toon aan, die de regeerng te Was hington zeer verbitteren moet. Te meer nu het tractaat van 1825, waarbij Rusland dit land aan Engeland verkocht, niet duidelijk voor aibitrage spreekt. Amerika heeft echter genoqg aan de Phliippijnen en zal liever Dyea en Skagway (de betwiste plaatsen) teruggeven dan een oorlog uit te lokken, wat wij gaarne aannemen. In Zuid Afrika zijn de gemoederen zeer opgewonden, dank zij de ernstige geschillen met Engeland en zijne werktuigen de uitlar.ders. Het blijkt nit velerlei. Vooreerst uit de verkeerde overbrenging en uitlegging van een telegram van Schrei ner, den gouverneur van de Kaapkolonie. Hij had namelijk president Kruger aange raden de kieswet niet te doen vaststellen, voordat hij gehoord had v. n de Eagelsche regeering. Gevolg van dit schrijven was groote agitatie onder de jingo'sdie er uit ga- maakt hadden dat Schreiner bedoeld had dat Kruger niets toegeven moest. Yaj» alle kanten werd den „verrader" zijn h«i- chelachtig spel in 't aangezicht geworpen totdat hy den briet door zyn beschuldigers kalmpjes onderzoeken liet, en zy met schaamte bekennen moesten dat Schreiner niets kwaads had gezegd en, integendeel, slechts hetzelfde aangeraden wat ook door Chamberlain was verzochtgeen beslissing alvorens de Engelsche regeering met den inhoud der kiesrethtvoorstellen op de hoogte zou zyn. Ja, zoo groot is de roerigheid der uitlaa- ders dat zelfs het regeeringeorgaan te Lon den, de conservatieve Times er rond voor uitkomt dat hun de noodige bedaardneid ontbreekt om de zaken behoorlijk te be schouwen. Nog een ander bewijs voor de aanwe zigheid eener bedenkelijke gemoedsbewe ging zijn de verschillende uitleggingen die vriend en vijand heeft gegeven van een incident dat een paar dagen, van de vorige week Vrijdag tot eergisteren Maandagden president en den Volksraad heeft geseheiden gehouden. De Volksraad had de vraagstukken van het dynamiet-monopolie en de nieuwe kies districten ter hand genomen. Eerstgenoemd vraagstuk is zeer ingewik keld. Het betreft de manier om van een lastigen concessionaris af te komen. Indertijd heeft de Transvaalsche regee ring aan een Engelsche maatschappij ver gunning verleend tot het exploiteeren van dynamiet, en den alleenhandel daarin. De maatschappij wist, met verdraaiing van den geest van het desbetreffend contract, de buitensporigste winsten te behalen. De schaamtelooze ongerechtigheden der aan deelhouders, die bij miljoenen van het land stalen, waren Kruger reeds lang eene er gernis, geweest, en nu zon hij op een mid del om deze concessie, met goedvinden echter van beide partyen, te niet te doen. Nu wilde hij in dezen vooral de vrije hand hebben, terwijl de Volksraad liever zelf de zaak ter hand nam. Hierbij komt dat Kruger voorafkoop der concessie schijnt en de Volksraad meer voor opzegging zon der meer, van het contract, wijl de maat schappij zich niet aan de bepalingen er van gehouden had. De laatstgekozeu weg zou wel niet on rechtvaardig zyn, maar de vrede zou er wel onder kunnen lijden. Dit heeft allicht- Kruger gedreven om liever maar wat zach aangelegd,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1