KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. L a n d b o u vv. RECHTSZAKEN mantel, die de kern omgeeft, «an het vöóreinde is weggenomen. „De kogel no. IV daarentegen heeft in het voorste gedeelte een cylindrische uitholling. Die uitholling, wijd 2 ml., lang 9 inM., is blijkbaar in het aanvan kelijk volle projectiel gestampt; het m intelschijfje van de kogelpunt ligt op den bodem der uitholling. „Beide kogels, de dnm-dum en no. IV worden geschoten uit het Engelsche-Lee- Metford-geweer, model 1838, van 7.7 ml. kaliber. Met beide wijzigingen van het gewone volle mantelprojectiel beoogt men het misvormen, het opstuiken van den kogel bij het tretfen van het levende doel te bevorderen, en daardoor de uit werking te verhoogen. Zooals bekend is, geelt de gewone kogel van het moderne klein-kalibergeweer dikwijls slechts lichte verwondingen. Worden geene vitale deelen getroffen, doch vleesch en beende ren, dan zijn de verwondingen veelal zuiver, met kleine ingangs- en uitgangs openingen. Spieren en beenderen worden glad doorboord. Daaraan danken deze geweren den eerenaam van: „les fuits qui ne taent pas". „De no. IV evenwel brengt op af standen beneden 600 M. - aizoo op die van het beslissend vuurgevecht waar hij het menschelijke lichaam moge tretfen eeue werkelijke verwoesting teweeg. Men noemt dit projectiel dan ook het „menschendoodende", in tegenstelling van liet gewone, dat het „menschendoorbo- rende" is. Middelburg. Een heerlijke Juli zomer avond en desniettegenstaande een volle zaal belangstellendenis wel een bewysdat men sympathie gevoelt voor de Volkszang school alhier, die onder den bescheiden naam van „openbare les" velen een genot vollen avond bereidde. Toch mag de naam juist heeten in dien zin echter dat in deze openbare les werd aangetoond, hoe men kinderen zingen leert, en wat er ook met kinderstemmen te doen is, wanneer deze geoefend worden door een man van talent als de heer Kuiler. Wij kunnen niet in onderdeelen treden, maar bepalen ons er toe te vermelden, dat zoowel de theoretische als de practische oefeningen kranig werden uitgevoerd; Het maatgevoel bleek terdege ontwi kkeld, op de muziekteekens en de duidelijke nit- spraak der woorden werd behoorlijk gelet, waardoor de inhoud der liederen gehqel tot hun recht kwam. De Solo's o. a. „Oud Moedertje" verwierven een wel ver diend applaus. Evenals bij een vorige ge legenheid stond ook nu een stukje uit de Oud-Holl. school„Heer die de tent des Hemels spreijt", op het programma, en vormde dit met het „Wilhelmus" een waar dig slot. Aan het einde nam de heer L. K. v. d. Harst, voorzitter van de vereeiu'ging: „Uit het volk voor het volk" het woord en wijdde enkele woorden aan de nagedachte nis van wijlen den heer G. N. de Stoppe laar, die aan het tot stand komen onzer volkszangschool zulk een werkzaam aandeel had gehad; hij bracht voorts hulde aan den heer Kuiler voor zijn uitnemend onderwijs, dankte de aanwezigen voor hun bewijs van sympathie en uitte den wensch, waarmede wij van harte instemmen dat ook de volkszang schooier toe moge medewerken dat de lie derlijke straatdeunen door iets beters ver vangen mogen worden. Met een woord van opwekking om de volks angschool te steunen door een klei ne of grootere contributie eindigde de heer van der Harst zijne toespraak. Mogen velen medewerken om vooral dezen arbeid van „Uit het volk voor het volk" in stand te houden. Hoe hoog is de Utreehtsche Dom? Onze Dom, schijnbaar zoo onwrikbaar, heeft, schrijft P. H. M. in het U. D., de voor zulk 'n gevaarte allerwonderlijkste eigenschap van uiterst rekbaar te wezen. „De Dom van Utrecht, de hoogste geloof ik in ons land", schreef prof. Moll (Kunst en Letterb. 1836). Wie riet bekendis met de genoemde eigenaardigheid van den toren meent dat zoo iets wel zeker kan worden geweten. Maar uit het volgende, dat wel licht niet eens 'n kompleet stel der verschil lende opgaven is, moge hij dan beter leeren lo. „Degehtele hoogte bedraagt omstreeks 120 meter of 387 ryp.l. voetan 460steenen trappen brengen u naar boven." (A.Ising, de Dom van Utr. in Utr. Volksalm. 1848); 2o. „Hij is 380 voet hoog". (Broers, Hist. Wand.) 3n. „Deze toren is 107 meter hoog" (Utr. Jaarb. 1899); 4o. „Hoogte 103 meter, vroeger 111 meter, (Gids voor Utr. en Omstr.,uitg. Ver. Vreemd, verkeer) 5o. Utrecht's trots, de hoogste toren uit ons land, 100 M. of 380 voet (Gids voor Utrecht en Omstreken, uitg. Broesse). Als deze opgaven in tijdrekenkundige volgorde waren geplaatst, zou men moeten meenen, dat de Dom aan 't afslijten was; en zoo erg is 't evenwel niet; hij is alleen maar nu eens zooveel en dan weer zooveel M. hoog, en of dit 120 meteroflOO meter is, by blijft altijd „de hoogste uit ons land". „En komt het u min geloofelpk voor, Ofschoon gfj ^et vondt in do boeken Dan moet gij daar dient toch het klimmen voor 't Maar zelfs eens gaan onderzoeken". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Cadzand toez. ds. J. Homburg te Biervliet. Beroepen te Kethel en te Leksmond J. P. de Bie cand. te Botterdamte Den Helder ds. A. L. Th. v. d Ven te Groote broek te Aa'tswoud J. M. Natzeil cand. te Zwaag; te IJselmonde ds. J. Hoekstra te Heteren te Bathmen ds. S. H. A. Begeman te Holwerd; 1<- te Tjalleberd ds. F. Tammens te Oude Fekela. Aangenomen naar Losser door jhr. L. de de Geer cand. te Utrecht. Bedankt voor Appelscha door jhr. L. de Geer cand. te Utrechtvoor Zevenhui zen (Gron.) door M. Pol cand. te Hijker- smilde; voor Horsscn door G. Goossen cand. te Wageningen voor Wanne- perveen door H. J. E. Westerman Holstijn cand. te Leidenvoor Charlois toez. door ds. I. D. J. Idsnburg te Hillegersberg; voor Haastrecht door ds. J. Bruining te Wargavoor Nieuw Beyerland door J. P. de Bie cand. te Rotterdam voor Mijnsheerenland door ds. J. G. Rapprad te Waarder voor Rouveen door ds. A. v. d. Sluis te Monster; voor Waddings veen door ds. J. C. Klomp te Luhteren. In Noord-Holland heeft men ontdekt dat de kerken Jeegloopen door de moderne prediking. Dat is schadelijk, onder anderen voor de armenkas. Vandaar dat vele dia kenen bij ontstane vacatures in Noord- Hollandsche gemeenten aandringeln op 't beroepen van orthodoxe predikanten. Het tegengestelde is echter geschied te Heiloo. Sedert meer dan een kwarteeuw was daar orthodoxe of etische prediking geweest (ds. Jungiuswas in 1865 naar Zïerikzee vertrok ken); en nu, na het vertrek van ds. Loeff gaat men er een modernen dominé beroepen. Geref. Kerken. Tweetal te Tiel ds. P. C. Koster te Maassluis en ds. C. B. Sc'ioemakers te O. en W. Souburg. Beroepen te Den Helder ds. N. H. Koers te Wanswerd te Middelstum ds. A. S- Schaafsma te Boornbergum te Nes- Wierum ds. H. v. Dijk te Gaast. Aangenomen naar Zuidwolde door ds. F. Haverkate te Giessen-Nieuwkerk. Bij deRijkstuinbouwschool te Wageningeu is o. a. bevorderd van de le tot de 2e klasse A. M. Sprenger, van Middelburg. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Heiningen mej. A. J. Breure te Dinteloorden aan die te Krabbendijke mej. M. L. A. Rolloos te Nieuweikerk aan den IJsel. Tot hoofd der school te Sir Jansland is benoemd de heer J. van der Weele te Heinkenszand. M. C. Mej. M. J. Ploos van Amstel, waarne mend hoofd der bewaarschool aan het Bagijnhof te Delft, is benoemd tot hoofd der bewaarschool te Tholen. Goes. Tot de eerste klasse der H. B. S. zijn toegelaten P. C. Geres, F. J. M. Bakker, Meta Massee en J. W. van Harmelen. Voor waardelijk P. Goetheer en N. E. Neter. Afgewezen 7. In de laatste vergadering van het curatorium der Theologische School te Kampen is tot hoofdredacteur van het weekblad DeBazuin benoemd Prof. Dr. H. Bavinck te Kampen, die deze benoeming tegen 1 Januari 1900 beeft aanvaard. Als penningmeester der Theologische School is benoemd in plaats van wijlen ds. Nederhoed te Middelstuin, Dr. Franssen te Winterswijk. Geslaagd te Breda voor de hoofdacte Mejuffr. M. Wat-le, van Eindhoven. HOOIBROEI. Men schrijft uit Friesland Als gevolg van den snellen groei van het gras kon dit jaar met het maaien bij zonder vroeg wordeu begonnen, zoodat tbanB de hooioogst als geëindigd kon wor den beschouwd, althans wat het eerste gewas betreft. Doordien nu echter het hooi met tot volle rijpheid kon komen wijl dezoonoodige zonnewarmte ontbrak, moest het drogen hoofdzakelijk door den wind geschieden. Dientengevolge openbaart zich thana eerder dan wel in vorige jaren het geval was bij vele landbouwers, een sterke broei van het hooi, en wordt alzoo het gevaar van brand in het hooi des te grooter. De commissaris der Koningin heeft hierin aanleiding ge vonden, de bijzondere aandacht van de burgemeesters op deze belangrijke aangele genheid te vestigen, met uitnoodiging, alle hun ten dienste staande maatregelen te nemen, die bedoeld brandgevaar kunnen voorkomen, in het bijzonder ook om, waar sterk hooibroeien woidt waargenomen, als hoofd der politie op te treden. Om te beginnen, schrijft de commissaris der Koningin, zouden de ingezetenen met den meesten nadruk kunnen worden gewe zen op den inhoud van Art. 158 van het Wetb. van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld o. a. tegen hem, aan wiens schuld (waaronder is te verstaan nalatigheid, onvoorzichtigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid enz.) brand is te wijten. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 10 Juli 1899 zijn ver oordeeld wegens jagen in gesloten jachttijd zonder consent of mach. en verg.: C. M. te Heinkenszand 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurd- verkl. geweer en haas met bevl tot uitl. of te betalen f2 en f 1 s. 2 en ld. h., A. B. te Heinkenszand 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverkl. geweer met feerel tot uitl. of te betalen f 3 b. s. 2d. h., J. v. d. W. te Ierseke 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbenrdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f'2 b. s. 2 d. h., A. M. te Baarland f2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. b., verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen fl b. s. 1 d. h.> P. J. M. S. te Rilland Bath 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdyerkl. inbeslag genomen geweer herstellen wildstrikkenM. G. Jz. te Kruiningen f5 b. s. 4 d. h., verbeurdverkl. inbeslag genomen wildstrik, met bevel tot vernietiging, L. T. Czn. te Nieuwdorp f3 b. s. 3 d.h., verbeurdverkl, inbeslag genomen wildstrikken, met bevel tot vernietiging; id. bij herh.0. F. Az. te 's Heerenhoek f 10 b. s. 6 d.h., verbeurdverkl. wildsrikken met bevel tot vernietiging; haas vervoeren in gesloten jachttijd: A. T. te Heinkenszand f5 b. s. 4 d. h., ver beurdverkl. haas met bevel tot uitl. of te betalen f 1 b. s. ld. h vissclien zonder acte en vergunning enz. J. v. 't W. te Hansweert 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h., verbeurdverkl. inbeslag ge nomen aalkorven; zoeken van eieren van wilde eenden sn patrijzen: C. P. Czn., M. B. te Wissenkerke, ieder f 2 b. s. 2 d. h. straatschenderij J. A. A. F. v. d. P. te Goes fl b. s. 1 d. E. M. Jzn. te Ierseke f2 b. s. 2d. h., J. v. W. te 'sHeerAbts- kerke f5 b. s. 3 d. h., J. V. Jzn, 24 j., Colynsplaat, 15 b. s. 3 d. h., J. V. Jzn., 22 j., Colynsplaat, 2 maal f5 b. s. 2 maal 3d. h. naehtrumoer: J. V. Jz., 24 j., J. V. Jz., 22 j., M. d. R. Jzu. te Colijnsplaat, J. A. K. en J. H. beiden se Goes, ieder f2 b. s. 2 d. k., J. B. Fz. te Schore f 1 b. s. 1 d. h.; loopen over bezaaiden grond zonder ver gunning J. R. te Wemeldinge, J. P. v. H. Jzn. te Goes, ieder f2 b. s. 2 d. b. baldadigheid: P. C. B. Wz. te Tholen f2 b. s. 2d. b.; in dronkenschap orde verstoren: J. P. te Nisse 6 d. h., G. d. J. en J. H., beiden te Wemeldinge, ieder f 5 b. s. 4 d. h., C. S. te Hansweert f3 b. s. 3 d. h., H. B. te Blerick f5 b. s. 5 d. h. kreukels rapen zeedijk en omwentelen steenen D. P. v. H. te Goes 2 msal f2 b. s. 2 maal 2d. h.; dronkenschap: J. v. d. W.Pzn. te Colyns- plaats f 1 b. s. 1 d. h., M. d. R., Cz. te Co ijnsplaat, J. S. Jz. te Kortgene, B. V. Jz. te Kloetinge, J. G. Jz. te Ierseke, P. G. te Goes, ieder f2 b. s. 2 d. h., C. J. S., H. S. te Goes, W. R., M. K. Az. te Schore, M. S. te Kruiningen ieder f 3 b. s. 3 d. h., C. F. te Middelburg, S. v. E. te Hansweerd, A. v. d. E. te Heinkenszand ieder f5 b. s. 3d. b., H. W. te Wemeldinge f 15 b. s. 3d. b.; id. 2 maalP. A. T. te Middelburg 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h. id. bij herh.: J. v. d. R. te Goes en P. D. te Heinkenszand ieder 3 d. h.; id. 3e herh.A. V. te Kruiningen 10d. h.; id. 4e herh.J. B. Ez., Kruiningen 3 w. h. id, 5e herh.: J. B., Heinkenszand 3 w. h.; id. lie herh.P.V. te Ellewoutsdijk 3 w. h. - In de zitting van 18 Juli werd door den heer Kanto.trechter te Goes bevestigd het verstekvonnis van den 6 Juni 1899, waarbij P. B. te Goes wegens dronkenschap bij 3e herb, werd veroordeeld tot 7 a. b. en waartegen verzet. Goes. Heden Woensdagavond Volks concert op de Groote Markt door de harmo nie Euphonia. Veere- Dinsdagavond brak alhier brand uit in een schuurlje, dat wegens hooi,stroo enz. spoedig eene prooi der vlammen werd. Nog bijtijds konden een paar geiten en eenige konijnen gered worden, terwijl door spoedig aangebrachte hulp het aangrenzende huis gespaard bleef. De inmiddels aange rukte spuit behoefde geen dienst te doen. Sp-len met lucifers door kinderen schijnt de oorzaak te zijn. Noordwelle. Zondag is alhier een schuur met wagenhuis van den landbouwer Dalebout afgebrand. Eenige voeren hooi verbrandden mee en een paar flinke karn honden en drie katten kwamen in de vlam men om. Brulnisse. Zooals reeds jl. Maandag per telegram werd bericht is de hofstede van den heer M. van der Bijl onder deze gemeente door brand vernield. Van de ge bouwen is niets gespaard gebleven dan het wagenhuis. Het aanwezige vee kon nog bijtijds, hoewel niet zonder gevaar, iD vei ligheid worden gebracht; een varken ech ter was aan ie aandacht ontgaan en moest dit met den dood bekoopen. De brandweer kou van buis en schuur niets meer behou den, doch slaagde er in het wagenhuis dat op eemgen afstand stond te sparen. De oorzaak is onbekend; de bewoners wilden ztch juist aan tafel zetten toen bemerkt werd dat de vlammen uit het dak der schuur opstegen. Deschuurgereedschappen zyn groo- tendeels vernield, het huisraad daarentegen kon voor het grootste gedeelte in veilig heid gebracht worden. Daar het aanwezige hooi slechts langzaam oori brandde was de brandweer genoodzaakt tot 'savonds acht uur op het terrein te i lijven. Naar wij vernemen zyn de gebouwen en inboedel geassureerd. Een woord van lof mag aan de brandweer voor zijn vlug en accuraat optreden niet worden onth uden. Self-Help. Te Wezepe woonde A. Visser, een arme gebrekkige van 14 jaar, bij zyn tweeden vader en tweele moeder in huis, die het ook al niet te breed had den. Wegens zij/.i kreupelheid voor vele vakken ongeschikt, zou hij het kleern aken leereneen jaar hiermede oezig zijnde, dacht hij zelf den kost wel te kunnen verdienen en trok de wijde wereld in. Geen geld hebbende, ging bij te voet naar Apeldoorn, welk reisje hy met zyn kreu pelen voet in twee dagen deed, 's nachts bij een ut anderen boer overnachtende. Aangekomen te Apeldoorn, bleek al spoe dig dat hy zijne bekwaamheid had over schat en eigenlijk nog niet veel van de kleermakerij afwist. Zekere Engels, kleer maker op 't Loo, had medelijden met het ongelukkige ventje en hield hem een paar dagen, en wilde hem ook wel verder op leiden, maar kon dit niet kosteloos doen. Wat te doen Weet je wat, dacht de wak kere jongen, onze lieve Koningin zal mij wel helpen en hij strompelde naar 't paleis, maar o wee, bij kon niet bij de koningin worden toegelaten. Hij ging daarop naar huis en schreef een brief aan H. M. waarin hy zyn toe stand blootlegde. Eenigen tijd daarna ont ving de predikant van Wezepe bericht dat H. M. de Koningin f50 toezeide voor het kleermakertje, waarna ook de diaconieën van- Wezepe en Apeldoorn iets bijdroegen en nu was onze dappere jongen geholpen. Niet noodig te zeggen, dat de jongen erg gelukkig en zeker dankbaar is, thans cou peert en tailleert hij er dapper op los en zal zeker spoedig in staat zijn zichzelf te helpen. (U. D.) Te Enschede vond de politie Za terdagavond een zwaar gewonden man san den weg die onder beneveling door drank van een bruiloft huiswaarts keerende met zyn vrienden twist gezocht had en zoodanig toegetakeld was geworden dat men voor zyn leven vreest. Te Sloterdijk is gisteren door den trein een man gedood die over den afsluitboom was geklommen. Te Groningen is een 7jarige knaap bij het spelen op balken die in het Reitdiep liggen te water geraakt en verdronken. Ook een löjarige knaap die daar aan het vis- schen was, kwam om bij een poging om hem te redden. Zaterdag vierde een gezin te Amsterdam het 40-jarig huwelijks feest der ouders. De dag werd besloten met een partij in het paviljoen Vondelpark die tot 's morgens dnurde. Bij het huiswaarts keeren werd de oude vrouw ongesteld en overleed nog eer 't rijtuig de woning be reikt had. Te Gennep werd een land bouwer door drie koeien, die door hem aan een t.uw werden vervoerd, omvergeworpen. Daar het touw hem om de beenen was ge raakt, werd hij medegeslenrd, en hy over leed aan de gevolgen. Te Oude-Pekela kregen twee buren, onder een zelfde dak woDende twist. Van woorden kwam het tot daden en den eenen zyn kind, een kind van 4 weken, werd door een slag op het hoofd, in drift toegebracht, door den ander doodgeslagen. Te Stolwijk is een 2 jarig knaapje in een onbewaakt oogenblik in de sloot achter het ouderlijk erf ver dronken. Te Den Helder beeft Zondag een tamboer der mariniers ineen herberg bij een hoosrgaanden twist [zijn kameraad een levensgevaarlijken mesteek in den rug toe gebracht. Te Haarlem heeft Zondag avond bij een twist tussehen militairen en burgers ten korporaal, terwijl hij zyn chef die in 't gedrang zat wou ontzetten een dronken burger die wegens twist zoeken uit de herberg was verwijderd een doodelijke wond toegebracht. Te Oosterhout viel een machinist leerling van een in be weging zijnde locomotief, werd overreden en stierf aan de gevolgen. Een jonge fabrieksarbeider te Eibergen heeft zijn krachtigen, gezonden arm beschik baar gesteld om een open beenwond van zijn vader met stukjes huid te bedekken, voorloopig met goed succes Een oppervlak van 5 maal 7 centimeter is hem in reepjes afgesneden en op de beenwond geplakt. V2or menige daad van moed en zelfop offering in tijd van gevaar en opwinding van bet oogenblik ten uitvoer gebracht, staat deze eenvoudige, in alle kalmte doorstane operatie niet achter. De moord te Deventer. Zaterdagmiddag bezochten twee soldaten der koloniale reserve uit Zutfen de stad Deventer, beiden waren beschonken, een hunner werd door de politie ingerekend, de ander kwam in een publiek huis terecht, voor welks deur een volksoploop ontstond; toen men op de deur bonsde, werd de sol daat kwaad, ijlde naar buiten en stak met zyn mes naar de menigte. Bij deze vecht partij werd een arbeider door hem zoodanig gestoken op zeven plaatsen van zijn lichaam, dat hii na eerige uren is overleden zonder te hebben kunnen worden in verhoor ge nomen. By de laatste stemming voor leden van den gemeenteraad te Muntendam zijn ge kozen de heeren Abraham Bouwman, Izak Cohen en Jacob Zwart. Dat wordt daar een aartsvaderlijke re geering Uit Indië komt eer eens een bericht dat getuigt van de diep gezonkenheid der maatschappij aldaar. Ook in ons land komt het, vooral in de meeet beschaafde kringen wel veelvuldig v„ur dat een man zijns naas ten huievrouw heef maar detooneeleo van moord en zelfmoord in Indië daaruit vol gende, blijven hier achterwege. Iu Indië heeft de familaire omgang tussehen twee die naar de ordening Gods niet bij el Kander behoorden, deelz digheld der liefde weder twee slachtoffers geëischt. Een jongmensch, ambtenaar op een plantage te Soerabaya, Zoon van den predikant Wielandt verbrak het engagement met zijn verloofde dewijl hy in kennis gekomen was met een jonge gehuwde dame, vrouw van ern zijner col lega's. Het einde der zaak is dat toen beiden deze week een rijtoertje maakten zij, blijk baar na gemaakte afspraak, wat uit brief wisselingen later gebleken is, zich een kogel door 't hoofd jaagden. Hij schoot haar in 't hoofd, daarna zichzelf in den mond. Hij was op slag dood, zij leetde uogtwee uren doch buiten bewustzijn en derhalve buiten staat om de justitie nader in te lichten. De inlandsche vrouw Marianna die indertijd den tot de doodstraf veroordeel den opzichter over de dwangarbeiders Van der Heijde uit de gevangenis te Padang hielp ontvluchten en hem in zyn laatste uren met zooveel zelfverloochening bij- stond, werd daarvoor door den rapatteKajoe Tanam na een eindelooze voorloopige hech tenis veroordeeld tot een jaar dwangarbeid buiten den ketting. In revisie sprak de raad van justitie echter Marianna vrij van ds haar ten laste gelegde medeplichtigheid aan den door Van der Heijde bij zijne arrestatie gepleegden manslag, doch veroor deelde haar wegens het behulpzaam zyn bij zijii ontvluchting tot zes maanden gevan genisstraf met het het oog op de lang durige preveutieve hechtenis werd haan ie geheel als straftijd aangerekend zoodat de vrouw onmiddellijk op vrije voeten werd gesteld. Hoe wonderlijk het toch loopen kan' De lezei weet immers dat de commandant van de „Sfax" welke Dreyfus van het Duivelseiland haalde Coffiinières de Nor deck heet; en de naam van den procureur generaal die Dreyfus 't hardst tegenwerkte en nog tegenwerkt Quesr.ay de Beaurepaire is. Welnu, lees aandachtig het volgende ware verhaal. In Mei 1871 stond op den hoek der rue Soufïlot te Parijs een troepje door de regeeringstroepen gevangen geno men communemannen, verbeidende het oogenblik dat zy zouden gefusilleerd worden. Onder hen was een jongman met geheel kaal hoofd en een litteeken wat hem een eigenaardige gelaatsuitdrukking bezorgde die den spotlust opwekte der soldaten die de wacht had ;en by deze ter dood gewijden Nu hadden deze allen, en hy ook, zeer zwarte handen, iets, dathemin het ongeluk had gestort, hoewel hij aan deu burger oorlog in het geheel geen deel geuomen had. De communards hadden namely k allen zwarte handen gekregen van het afschieten der chassepot-geweren, zoodat de regeering dit als herkenningsteeken gebruikte om de oproerigen in hechtenis te nemen. Ondanks zijn heftig protest had men ook den jongen man medegenomen en de ongelukkige verwachtte niets anders dan den dood, toen een afdeeling marine-solda ten onder bevel van een tweeden luitenant ter zee voorbijkwam. Deze overzag de rij der gevangenen en herkende in den getee- kende zijn ouden leermeester van de poly technische school, die als officier der jagers bij Sebastopol verwond, uit den dienst ontslagen, aan deze school als teekenouder- wijzer een plaats verkregen had. De lui tenant overtuigde de wacht dat 's mans zwarte handen niet door de chassepot maar door het veelvuldig gebruik van menie verkregen waren, en zoo kwam de gevangene terstond vrij. Bedoelde luitenant nu was de tegenwoor dige bovengenoemde commandant van de „Sfax" en de pseudo-commnnard een broeder van den lateren bovengenoemden ex-procu reur-generaal. Terwijl een groote volksmenigte op de kade te Bayonne op de aankomst van den torpedovernieler „Fleurus" stond te wachten, sloeg de bliksem tussehen de wachtenden en doodde een meisje en een klein kind op de plaats. Te New York is de kleinzoon overle den van een der rykste kooplieden die een kwart eeuw geleden leefden, LloydAspin- wall. De kleinzoon, die een zoo groot aan tal millioen dollars geërfd had, is in de diepste armoede gestorven, nauwelijks 40 jaar oud. Hij heeft zijn groot fortuin ver brast en allerlei buitensporigheden wegge smeten. Een groote werkstaking is op nage noeg alle tramlijnen te Brooklyn uitgebro ken. Uit New York zyn 14o0 politieagenten naar Brooklyn gezondin om de orde te bewaren en de lijnen te bewaken. Enkele opstootjes, hoewel niet van ernstigen aard, hebben plaats gehad, welke de gevangen neming van 100 personen ten gevolge hadden. Keizer Wilhelm heeft kwijtschelding van straf verleend aan den arbeider F. uit Westfalen, die in 1873 tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld wegens het vermoorden van zyn vrouw. Zijn goed ge drag in de gevangenis en de herhaalde verzoeken om gratie van de linde ren eij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2