CHRISTELIJK- N1EUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. «komende MEID wende Meid houdster knecht f iddelburg 'belgenootschap MIDDELBURG. CURRENT". Hermans Co. cht en een echt benoodigd, tiende MEID 30 a 35 jaar. P. G. de hoogte zijn om zaam te zijn genieten ander letter B aan het te Goes. benoodigd, sterschelde. nm. 3,25 en 6.20j) nm. 3,55 en 6,50' nm. 1,55a) en 4,45< n 2,15a) en 5,05 1,55a 3,25 en 6,20b) ,15a 3,45 en 6,40/ 121. 1899. Menfiig 15 Mi. Miende laarpntj. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Onze Stamgenooten in Transvaal. BEKENDMAKINGEN. 9 landen in het Depot JIJBELS a /"l,25en 1,50. a 0,80./-1,30, voor Catechisaties en 90 et., dezelfde fraai ge- d slappe band f 1.90. :NT f 0,40. Psalmen met volledige W TESTAMENT met edige muziek /"0,75, mooi MENT 10, 15, 25 en 30 ct. SCHE-, DUITSCHE- en JBELS. R. M. SMITS, khandelaar-Depothouder. it, F 174, Middelburg. Jen ALLE soorten Kerk en zonder gezangen, ver- etc. MAGAZIJN d e 1 b u r g. vers doet uw voordeel icurrent.e verkoopen wij sprijs, PUIKE PAAR- aan f 5,08 per Kilo, >ORT PAARDENTAND Alle soorten van KIP. IKE EERSTE SOORT 8,70 per 100 Kilogram, nmogelijke concurrentie. October IK, Kleverskerke. revraagd een MARCUSSE te Kamperland. I gevraagd IDIJK, Wemtldinge. ICTOBER lie melken kan. E snshuis. Adres boekh. rg. ORIER, St. Laurens. November doch liefst )f met October een oudekerke. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE 1 AN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Jreskens ten hoogste jen naar Borsselen Het is nu al ruim drie jaar geleden dat de quaestie Engeland-Transvaal de gemoederen in spanning houdt. Het is niet zonder reden dat menig gemoed zich ang stig afvraagt wat toch wel het einde moet zijn van dat vermoeiende geharrewar der Engelsche regeering, die pijnlijke onzeker- heid waarmee de Transvaalsche Boer de toekomst tegemoet ziet. Niemand ontkent dat door den ouden Krnger een taai geduld en veerkracht ont wikkeld wordt. Doch wie zal niet toege ven dat de zoo sterk gespannen snaar eens springen moet. En wat wordt het dan Engeland loert al sedert vele jaren op Transvaals vrijheid en onafhankelijkheid, op Transvaals taal en volksbestaan, op Transvaals goud en goed. Transvaals goud niet het minst. Transvaal heeft al jarenlang dubbele aan- trekkelijkheid wegens zijn moed en zijn goed wegens schatten van kloekhartigheid en goudbezit. Twee geheel ongelijksoortige factoren om de kracht van een volk uit te maken en die zich zoo zeldzaam in één. zelfde land vereenigen om het te voeren tot macht e* aanzien, maar ook om de hebzucht der regeeringen op ie wekken. Onze vaderen hebben het ondervonden. Wijl zij groote burgerdeugd aan rijk bezit paarden, waren zij eeuwen lang het lokaas der vrijbuiters die, hetzij onder Spaansche of Oostenrijksche, onder Eransche of Engelsche vlag, aasden op de republiek der Vereenigde Nederlanden. Vooral Engeland heeft het ons land, ook in onze buitenbezittingen voortdurend las tig gemaakt. En dat het schoone Zuid Afrika voor ons verloren ging was zijn werk. Engeland zet deze lokaas-politiek nog tot op onze tijden rusteloos voorten het zal niet tevreden zijn voor en aleer de Britsche banier wapperen zal van het gou vernementshuis te Pretoria. Voor de sluwe staatkunde van den Brit- scher. luipaard ain de Vaal een hoogst begeerlijke buit. Zie toch eens aan. Transvaal telt een bevolking van slechts een kwart miljoen blanken en 700 duizend zwarten, en de begrooting voor dit jaar wees reeds een uitgaaf van 41/4 en een inkomst van 4Vs miljoen pond sterling aan. Voor ons land met zijn zooveel sterkere bevolking zou dit een budget van duizend miljoen gulden opleveren; en, gelijk men weet, nu is het nog geen zesde daarvan. Natuurlijk kan deze vergelijking niet door getrokken wijl mijnen en kaffers, ons onbe kend, en spoorwegen en bestuursinrichting bg ons reeds geregeld, daar grooter uitga ven vorderen. Doch Transvaal heeft geen budget voor oorlog of marine en heeft geen miljoenen te verspillen aan dijk of zee wering. Doch ook zoo blijft Transvaal een land met een zeer verleidelijk inkomen. Het bergt ontzaglijk veel goud en diamanten in zijn schoot; en het volk, gelijk iedere natie die in opkomst is, prikkelt door de ontzag- lyke spanning z::ner energie voor ontwik keling en beschaving en voor ordening van zijne physieke en moreele kracht. Wordt de heb'.ucht der Engelsche staat kundigen door dit alles, en nog meer, niet weinig geprikkeldook het Engelsche volk draagt hiertoe niet weinig bij door zijne herinnering aan de smadelijke nederlagen door het handjevol gewapende Boeren op ilajuba en Spitskop aan zijne legers toege- broeht. E^ne gelegenheid om Langnek en Spitskop e wreken zonden regeering noch volk gaarne Zle» voorbijgaan. n deze beide factoren nu werken samen om en toestand zoo gespannen te makec. *erkt al sinds jaren de macht van het Engelsche kapitaal, ominEuropade en"in ZJ?ld:Afrika de mijnen te bezetten 1 r ?#n .de avonturiers te lokken n Rand, die de agitatie tegen den Boer gaande honden en den rijken grond ten faveure hunner lastgevers uitputten. En nu heeft de negentiende eeuw twee hoogst bekwame Engelschen zien geboren worden, die als Siameesche tweelingen één, één in gedachten en streven; een in sluw overleg en stout durven, als twee handen op één buik, of, inniger, als twee zielen in één lichaam samenspannen, samenspannen in lettarlyken zin om dit ideaal te ver wezenlijken: Transvaal tot Engelsch win gewest te maken, liefst door overschreeuwing der eigen zonen, en door overstemming van den Hollandschen geest; bedwingende den tegenzin aan den Theems en het nationaal verzet aan de Vaalrivier allengs of op eenmaal, door de macht der meerderheid zich van dit goede land onzer geliefde stamverwanten meester te maken. De telefoondraad van Londen naar Kaap stad is gespannen. Joe Chamberlain trekt aan het eene, Cecil Rhodes aan het andere eind. Maar beiden trekken éen lijn. Beider staatkunde is eenig en alleen gericht op de annexatie, eene onbloedige annexatie zoo 't mogelgk is, eene bloedige zoo 't moet. Beider streven is verovering, liefst door het wapen dat de verkiezingen bieden, maar zoo 't niet spoedig lukt dan maar door 't zwaard. Wy behoeven niet te herinneren aan de vele en velerlei geniepigheden waar mede zij en hunne handlangers nu reeds tien jaren lang de grootmoedige ziel van een Krnger, een Jonbert, een Wolmarans en hoe zij meer heeten mogen, hebben gekweld. Op den misdadigen inval van Jameson, in de schatting der Engelsche Tory's slechts misdadig, dewyl hij zoo dom was opgezet en tot mislukking leidde, is 't verraad der South Africa League gevolgden de comedie der parlementaire enquête in '95 vond zijn weerga in de bratale ontkenning van '99 alsof er hunnerzijds ook maar aan eenigen aan- of inval gedacht was. Hierop is de samenkomst van den Presi dent der Bóeren-republiek met den En- gelschen zaakgelastigde gevolgd; waarbij laatstgenoemde zoodanige eischen stelde, dat zelfs de Kaapsche regeering ze te kras vond.en waarbij toch, met eene zelfver loochening die boven elks lof moest zijn, door Kruger en de beide Volksraden werd toegegeven. Straks volgde een concessie van de zijde der Boeren die hen tot op één pas afstand deed naderen tot het Jo- hannesburger comité. De lezer weet het, niet waar; in zake het kiesrecht der uitlanders en de districten- verdeeling heeft Kruger, door Eischer en Schreiner onderricht, aan Milner zooveel toegegeven dat het verschil ternauwernood een stroospier meer bedragen kan. En toch, ook dit aanbod sloeg men te Johannesburg en aan den Theems met hooghartige zelf overschatting at Is het wonder dat de Boeren, ten einde raad, thans beginnen te mompelen, zoo de Engelsshman dan tach hun land wenscht in te palmen, hy er ian -maar met hen om vechten moet. Een klacht die den Britschen dwingeland daarom zoo welkom is, dewyl by de doode- lijke kogels, spijt dejvertoogen der vredes conferentie, reeds vooruit gezonden had om daarmede onze Transvaalsche broeders als gevaarlijk wild te vervolgen en onschadelijk te maken Dat is de politiek van den tijger, die zijn prooi in den rug vliegt en weigert hem los te laten, voor hem den laatsten droppel bloed te hebben uitgezogen, hem de laatste vezel te hebben afgegeten. Het is de demonische samenwerking van wraakzucht en landhonger cn gouddorst om den vrijen, goedmoedigen Transvaler te vermoorden. Het is gelijk de Standaard eens zoo treffend juist heeft opgemerkt. Het is Haman, die het niet verzetten kan dat Mordechai weigert voor hem net hoofd te buigen. Het is Achab, die geen rust heeft, of Naboth's akker moet aan zyn paleispark toegevoegd. Het is de rij ke man van Nathan, die loert op het ééne ooilam hetisHerodi- as die niet rusten kan eer ze het hoofd van Kruger op een schotel voor zich ziet. Het is, zonden wij geneigd zyn er by te voegen, het is Kaïn die uit deh boozeis en zijn broeder doodslaan wil, omdat zijne werken bios zijn en die zijns broeders rechtvaardig; het is Joab lie de krijgsover sten sluipmoordt en krijgsbloed vergiet in vrede, en aan den gordel zijner lendenen doet en aan de schoenen zijner voeten; bet is Sisera die al zijne krijgswapens bijeenroept om de zwakken te verpletteren; het is de vijand van wien Mirjam zong, wiens zwaard het bloed van weerloozen drinken wou en ze straks werpen in zee! Hoe jammer dat deze demonische wereld macht haar schuilplaats vindt by een volk dat zooveel doet voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk, van een volk dat in zoo menig opzicht nog geestverwant is van deze onze Znid Afrikaansche broederen. Doch dat verzwaart het oordeel voor het En relsche volk en zyn edelen in niet ge ringe mate. Wee hem, door wien de ergerniisen komen, is het krasse woord, waarmede de Heiland in deze wereld van ergernissen dit oordeel den Jamesons enRhodessen, den Salisbury's en Chamberlains beeft aangezegd. Want, dit gevoelt een ieder wel, niet de Krngers maarzij hebbenden oorlog gezocht. En welk een ontzettende ramp dat zal zijn, heeft een Zuid Afrikaner Boer kort geleden ons geteekend. Het zou zyn eene overlevering van dui zenden vrouwen en kinderen aan de schandelijkste beleedigingen. En wat het dan worden zal Een Fransch schrijver, Leroy-Beaulieux veronderstelt: „De goudmijnen zullen slechts een voor bij gaand voorval in het bestaan van de Transvaal geweest zijn. Onderstellen wy, dat men uit deze mijnen 10 milliard gulden aan goud haalt; men heeft er reeds 3U milliard aan onttrokken; er blijven dus 9Vt milliard over. Tegen 300 millioeu 's jaars, 't welk in 1901 zeker, vooral niet in 1900 bereikt. Na dertig jaar zal de goudvoor raad van Transvaal zijn uitgeput. Trans vaal is een [reusachtige portemonnaie, die zich by gedeelten hoe langer hoe meer zal ledigen. „Daar het land overigens door de natuur uit landbouw cundig oogpunt slecht bedeeld is en daar het, behalve zijn goudmijnen, sleohts steenkolenmijnen heeft, het meeren- deel van middelmatige qualiteit, is het zeker dat, als de mijnen zyn uitgeput, vier vijfde van de Engelsche bevolking zal vertrekken; de boeren zullen dan n - meriek weer ver de meerderheid vormen. „Deze verandering in de bevolking zal lang voor de dertig jaren beginnenzij is zelfs reeds begonnen. Johannesburg breidt zich niet meer uit; het kwijnt veeleer. Dit komt, wijl de werken, die het meest be hoefte hebben aan de Europeesche arbei dende hand, niet de exploitatie der mijnen zyn, maar die van de voorbereiding, het boren der putten, het installeeren der battery en enz." Wy behoeven niet te onderzoeken of deze berekeningen juist zijn. Wel duchten wij van de annexatie dezer schoone republiek groot gevaar voor zijn welvaart, wijl niet de geest van Living stone maar van Rhodes in Zuid Afrika heerschende is. Moge, zoo het onverhoopt tot een uitbarsting kwam, de Engelsche overheersching daar haar eind >aal vinden en Transvaal nog eens ervaren dat God met hem is, in een rechtvaardigen kamp om zijn onaf hankelijk en rustig volksbestaan. 1 Joh. 312. 1 Kon. 2 5. Uit:N. de Jonge in zijn leven en werken door Dr. J. J. P. Valeton Jr. (bl. 75). Of de pastoor in de School komt, of de Mechelsche cate chismus daar geleord wordt, of er al dan niet een half uur Gods dienstonderwijs wordt gegeven, datisons tamelijk gelijk. Als onze kinderen niet voortdurend onder den invloed zijn van het heiligend. Evangelie, clan kunnen en mogen wij niet tevreden zijn. Als ik moest kiezen tusschen de twee, dan koos ik zeker voor de libe rale School- Maar ik mag niet kiezen, omdat ik beloofd heb mijne kinderen in de leer der Hei lige Schriften te zullen doen on derwijzen. Iedere School nu waar de Heilige Schriften niet gevon den worden is voor mijn kinderen gesloten. En ik heb er vijf; en anderen, die met mij hetzelfde gevoelen, hebben er nog meer. (N. DE JONGE). Onzen vrienden te Middelburg district III zij herinnerd dat Vrijdeg 21 Juli a. s. candidaatstelling is voorden gemeenteraad. Van 9 tot 4 uren op 't raadhuis bij den burgemeester. De Nederlander dient op kiesche wijze „aan een geacht antirevolutionair blad (als de Hollander nu maar niet zegt dat wij met dat blad op goeden voet zijn 1) eene bestraffing toe over een „allen eerbied voor het gezag ondermijnend gezegde" in verband met de rechtszaak Van Hall. Wij zijn bedoeld. De Sociaal Democraat bad geprofeteerd dat beklaagde wel vrij zou komen. En wij hadden daarover bereids verwondering be tuigd, waar toch de officier, in navolging van een geacht advocaat van eenige jaren geleden zich zeer ongunstig over dezen naam genoot van een minister ook deze ber innering is van bet openbaar ministerie! had uitgelaten. Zulke verdachtmakingen, zegt de Nederl., zijn hoogst bedenkelijk, het is „ondermijning van het geloof in de eerlijkheid van den rechter Nu kennen wij ons natuurlijk aan deze zonde niet schuldig. Niet voor hetgeen men nit onze woorden haalt, maar voor onze woorden alleen zijn wij aansprakelijk. En deze woorJen behelzen niets anders dan de uitspraak van ons ongeloof in de mogelijkheid dat eeu beklaagde als deze vrij komt wij vertolkten daarmee onzen in druk van 't proces, namely k dat de beklaagde geen andeie deugd schijnt te bezitten dan zekere bekende bloedverwantschap. Wij deden dit als orgaan der publieke opinie, niet als tolk Yan de rechterlijke macht. Evenwel nu de vorm waarin wij onze opmerking goten, aanleiding tot misverstand gaf, nemen wij het gewraakte stukje terug, liever dan ook maar één oogenblik den in druk te vestigen dat verdachtmaking onzer magistratuur, aanranding van bet over heidsgezag onder ons mag of ook maar mo gelijk zou zijn. En wij willen er gaarne bijvoegen, gele zen onder anderen eene correspondentie in het Utrechtsch Dagbladdat, zoo deze vogel vrij komt, dit niet aan de rechters zal liggen maar aan de onmogelijkheid om hem wettelijk vast te houden. Het overlijden van den ond-gouverneur Lohman wekt dankbare herinneringen op van lange jaren, voor al hetgeen deze tolk en kampioen voor de eere Gods en 'svolks welzijn in magistratuur en landsregeering, onder smaad en strijd, bedoeld en tot stand gebracht heeft. Reeds als officier van justitie te Assen, nu veertig jaar terug betoonde de heer Loh man zich de kloeke belijder zijns heeren, toen hij, op naleving der Zondagswet uit, een sabbatssehenner vervolgde, en de magi- statunr dezen veroordeelde tot een boete van vijf cent Vooral als gouverneur van de West lieeft hij den smaad van het Kruis aangedurfd en den weg voor den opvolger geëffend, toen hij de coterie in haar egoisme tot staan bracht, de party die feitelijk overhetgezag heerschte, van baar voetstuk wierp, met een mannenmoed als geen zijner voorgangers bezat, en zich niet te groot achtte, schoon hij de eerste des lands was, op te gaan roet den armsten neger in het eenvoudige kerkje der Hernhutters. Hij heeft de moeilijkste jaren zijns levens aan de Suriname doorgebracht en in den tijd toen de liberalen smalend klaagden over Lohmannenheerschappij, zyn koningin en vaderland het meest gediend. Na zyn ontslag uit de West trok hij zich terug op zyn landgoed in Sileaië; doch zyn hart bleef in zijn vaderland waar 't hi m ten laatste nog gegeven werd het moede hoofd neer te leggen en te rusten naast zijne dierbaren. Ook deze heer Lobman mocht evenmin als zyn broeder, de kantonrechter te Gro ningen, heel oud worden, slechts vier en zestig jaren; doch hij leefde lang genoeg om den indruk achter te laten van een man die gewoekerd heeft met zijne talentenen het goede voor land en volk heeft gezocht. Parti pris. Te Amsterdam hadden twee antirevolu tionaire kiezers „namens vele kiezers" per s rooibiljet bij de herstemming voor den gemeenteraad den socialist-Try denker Polak tegenover den radicaal-vrijdenker den Hertog aanbevolen. Zoo waar heeft mr. Verkouteren, in het chr. hist. Ned. Dagblad daarover een artikel geschreven waarin hij zegt dat „de antirevolutionairen openly k den sociaal democraat (hebben) aanbevolen; en wel om voor hus eigen candidaat stemmen te ver werven van Ae sociaal democraten in een ander district. Terecht komt de Standaard hiertegen op. Immers Bondsbestuur, Kiesvereeniging en Standaard hadden juist andersom geadviseerd; en op een strooibiljet voor Den Hertog tee kenden minstens vijf antirevolutionairen. Dergelijke verdachtmakingen moeet een knap historicus als mr. Verkouteren niet in druk geven. Vooral niet wanneer hij weet dat onder zijne lezers er velen zyn die van de antire volutionairen liefst niets dan kwaads hooren; en ook het ongelooflijke haast van hen ge- looven zouden. Maar 'tis weer de oude quaestiebij ver schil van meening is een mensch meestal het vinnigst jegens wie hem in geestverwantschap het naast staan. De sacharine dreigt groote schade te zul len doen aan de volksgezondheid, de schatkist, den landbouw en de suikerindustrie. Aan de volksgezondheid want hoe sui kerzoet het zy, het is geen suiker, het heeft er slechts den naam mee gemeen en doelt niet alleen niet het nat dat de suiker doet, maar 't is er bepaald schadelijk bij. Wint 'tj gebruik veld, en dat zal geschie den, dewyl het zoo goedkoop is, al is 't, gelet op de goedkoope manier waarop het gefabriceerd wordt, ook met een beetje nog te duur betaald dan zal de suikerfabri- cage verminderen, de boer zal minder bieten verbouwen, en de staat'die veel accijns op suiker heeft, zal groote geldelijke schade lijden. Het recht op sacharine is vijf, op suiker wel 200 procent. Het is goed dat de suikerfabrilianten daar de regeering eer.s attent op maakten. Het suppletoir kohier van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool over den cursus 1898/99, vastgesteld door den gemeenteraad in zijne vergadering van 29 Juni 1899 en goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten bij besluit van 8 Juli d. v. no. 55, is beden aan den Gemeenteontvanger ter invordering uitgereikt. d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1