KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. Ingezonden Stukken. Afloop Vei 27 Fabrikanten te Eindhoven en de ver- eeniging van glasfabrikanten hebben in een adres aan de Tweede Mamer hunne adhaesie te kunnen gegeven aan het be sluit, dat genomen werd door de vergade ring van werkgevers, 19 Juni te Amsterdam gehouden, waarvan door de heeren Van Marken en Stork aan de Tweede Ka mer mededeeling is gedaan. De St.-Ct. bevat de wijzigingen in de statuten van de Christelijk- nationale werkmanshond der Nederlandsche Hervorm de Kerk, afdeeling Goes te Goes. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Oostkapelle door ds. F. Breen te Cadzand. Bedankt voor Hoofdplaat toez. door J. H. L. Dijkman cand. te Botterdam voor Scherpenisse door ds. D. J. M. VVus- tenhoff te Sassenheim. N. R. C. Beroepen te Helenaveen ds. A. v. Geest te 's Gravenzande te Grolloo ds. B. Schaaf!' te Wapserveente Mijnshee- renland ds. J. G. Bappard te Waarder te Nienw Begerland J. P. de Bie cand. te Botterdam. Aangenomen naar Harlingen door ds. A. de Visser te Herwijnen. naar Neede door ds. G. Visser te Kwadijk. Bedankt voor Bergschenhoek door ds. J. J. van Ingen te Hedelvoor Otterloo door ds. N. P. E. G. v. Uchelen te Bens- woude voor Erichem door Jhr. L. de Geer cand. to Velp. Cortgene. Het was voor deze gemeente een goede dag. In den voormiddag werd onze nieuwe leeraar in zijn ambt bevestigd door ds. Verweys van Wisseukerke die tot tekst had gekozen Hand. 10 vers. 6 het einde. In den namiddag deed ds. Couvee intrede naar aanleiding van 2 Cor. 5 vers. 20. Aan het eind van deze godsdienstige samenkomst werd ZEerw. op verzoek van den gewezen consulent ds. de Voogd van Cats namens den kerkeraad door de gemeente toegezongen Ps. 119 vers. 9 eenigzins ge wijzigd. -Volgens De Zondagsbode zullen op het Zuider Zendingsfeest op 12 Juli optreden: ds. Lammerink, Openingsrede; hulppredi ker Langevoort van Saparoea, „Een bede voor Ceram"ds. Cramer uit l)en Haag, „Het succes der wereld en de zegen van God" ds. van Andel, „Prikkel tot Zendings ijver" ds. Talma, „de levenskracht der gemeente" ds. Smitt uit Amsterdam, „De toekomst des Heeren"Ev. Chrispeels, „Evangelisatie in België"ds. Karros, Af scheidsrede ds. van Melle uit Nijkerk, Slotrede. Vertrek Feesttrein 6,02 uit Vlissingen, 6,15 uit Middelburg, 6,43 uit Goes, 6,53 uit Kapelie, 7,02 uit Vlake, 7.03 uit Krui- ningen, 7,25 uit Billand. Naar huis terug 5,50, alles spoortijd. Geref. Kerken. Tweetal te Delft ds. J. v. Haeringen te Katendrecht en ds. J. D. v. d. Munnik te Barendrecht. Beroepen te Broek op Langendijk ds. G. Vlug te Nijkerk op de Veluwe; te Muskegon (N.A.)en te Grandrapips (N.A.) M. H. A. v. d. Valk cand. te Dantuma- woudete Sloterdyk dr. H. Franssen te Winterswijk. Aangenomen naar Batavia door ds. J. D. B. Wijers te Enschedé; naar Amster dam door dr. P. J. Wijmingate Voorburg; naar Ee door ds. U. Faber te Mon nikendam. Te Kampen slaagde voor het propae- deutisch examen de heer G. deJJager, van Goes. St. Maartensdijk. Was het hier in den toren zich bevindende klokkensptl in den laatsten tijd in zeer verwaarloosden toestand, thans na de restauratie door een paar ambaohtslieden onder leiding van den heer J. Polderman, alhier ondernomen be vindt het zich weer in voldoenden staar, en kondigt de klok ons in het Kroningslied zyn heel slag aan terwijl wij op halfslag voorbereid worden door het Engelsche Volkslied. Aangaande dit speelwerk zijn wij nog in staat medetedeelen dat het ver vaardigd werd in 1614 door zekeren Pieter van Geijn, klokkegieterte Mechelen, welke aannam 17 klokjes te gieten conform toon en accoord als die te Ermuyden voor vijf stuivers het pond te betalen in twee paye- menten, de eerste wanneer de klokjes zouden gegoten zijn en de tweede een jaar na het stellen van dezelve. Bij de oplevering was het werk aan de beoordeeling van eenige muziekkenners onderworpen en de aanne mer was gehouden die clocxkens welke niet zuiver van toon waren zoo dikwijls te ver gieten totdat de geeligeerde musisiens over derzelver toene tevreden waren. In 1870 was de herstelling vau het mechanisine op gedragen aan den heer Klein te Middelburg, thans, als bovengemeld, verrichtten inge zetenen dit werk, wat der gemeente blij kens den staat van kosten van vroeger en nu heel wat voordeeliger zal uitkomen. St. Maartensdijk. Benoemd tot on derwijzer aan de openb. School te Geervliet de heer F. C. van Strien, alhier. Kloetinge. Van den landbouwer J. Oele, werd 11. Zaterdag een rund door bet on weder gedood. Waarde. De gemeenteraad besloot jl. Zaterdag afwijzend te beschikaen op het verzoekschrift van den onderwijzer de Jager tot verhooging zijner jaarwedde van f600. Koewacht. Nu het scheikundig on derzoek van professor Swartz te Gent heeft uitgemaakt, dat het bloed aan enkele stee. nen in M's woning, afkomstig is van kip pen, is de aanwijzing, waar de moord ge pleegd is, er lang niet beter op geworden. Omtrent het onderzoek van een gedeelte grond uit het putje in den kelder en van andere voorwerpen is nog weiuig bekend. Niets evenwel ontmoedigt de justitie en politie in haar ijver om klaarheid in de zaak te brengen. Zoo heeft men gevonden dat een der balen die uit den bewusten put is opgehaald, afkomstig is van een firma te Hasselt, die kunstmatige meststoffen ver vaardigt. Nu zal wellicht onderzocht wor den of het der firma bekend is, dat zij vroeger met M. zaken heeft gedaan. M. C. - Zaterdagavond is tc Zaandam ten gevolge van een ongeluk met petroleum de molen „De Vrede" afgebrand; het vuur greep woest om zich heen, de brandende wieken draaiden en gaven een vuurwerk te aanschouwen, zooals de beste pyrotechnicus slechts maken kan. Doch helaas de molenaar die niet tijdig genoeg het bran lende gebouw koa verlaten zal er waarschijnlijk het leven bij inschieten. Hij werd slechts met moeite gered, overdekt met deerniswaardige brand wonden. Te Oud-Castel sprong een 7jarige knaap op de in beweging zijnde tram. Hij viel er dadelijk af, ten gevolge waarvan hij met het hoofd op de rails kwam te liggen. De volgende wagen ging er overheen, zoo dat het kind terstoni een lijk was. Na lang tevergeefs gezocht te hebben zijn de lijken der twee gebr. Verbist die dezer dagen te Bergen op Zoom verdron ken, gevonden. Zij werden daarop per brancard, onder toeloop van een groote menigte, naar het gasthuis vervoerd. De moeder der drenkelingen was, zooals meermaals gebeurt, naar Middelburg om met asperges te leeren. Men had haar een telegram gezonden, dat iets niet in orde was. Zij wist dus bij haar aankomst nog niets van het vreeselyk ongeluk. Eene zuster der verdronkenen was door droefheid overmand, dat haar een bloed ader gesprongen is. Te Nyehorne (Friesland) is de bliksem geslagen in de school. Er ont stond een paniek onder de kinderen. Van enkelen is het hoofdhaar geschroeid. Anders had het voorval geene gevolgen. Naar aanleiding van de vele spoor wegongelukken die inden laatsten tijd heb ben plaats gehad, heeft de directie der Mij tot expl. van SS. het volgende aan het sta tions- en treinpersoneel mff nadruk in her innering gebracht lo. dat de plaats van den hoofdconduc teur van den trein zooveel mogelijk moet zyn in den voorsten bagage'wagen. Zoolang de trein in beweging is, mag de hoofdoonducteur zich Diet van die plaats verwijderen, tenzij de dienst zulks vordert. In dat geval moet hij dan een treinbe- ambte, die zijn plaats inneemt, het toezicht op- en verantwoordelijkheid van den trein overdragen. 2o. Gedurende den rit, en inzonderheid bij bruggen en stations, moeten de treinbe- ambten met de uiterste zorg op den weg en den trein letten, en gereed zijn onmiddellijk de seinen te gehoorzamen die hun van den weg ot van den trein gegeven worden. 3o. Wanneer de trein een station nadert moetende treinbeambten de remmen zoover toedraaien, dat de remklossen de wielen bijna aanraken, zoodat de remmen op het sein „remmeu vast", terstond door eenige malen omdraaien kunnen aangesloten worden. Voorts wordt den hoofdconducreur en de als zoodanig dienstdoende conducteurs opge- diagen, bij vertrek of passage van een hoofd station op te nemen den stand van dea manometer der luchtgeleiding in den baga gewagen van hun trein, en daarvan aan- teekening te houden op de betrekkelijke treinkaart. Het overbevolkte Londen!In een artikel over de overbevolking van Lon den zegt Daily News, dat 900000 menschen gehuisvest zijn onder voorwaarden die vol komenstrijden met de wettelij ke bepalingen. De laatste volkstelling wees uit, dat er 3000 menschen wonen met hun zevenen, 26000 met hun zessen in één vertrek, en een groot aantal met 12 en meer. Inmiddels is de bevolking met 30000 zielen toege nomen. Men heeft steels aangenomen, dat de gezondheid in een stad vordert, dat er niet meer dan 25 personen wonen op een op pervlakte een van acre. De waarheid is, dat dit te Londen, in het algemeen, 56 be draagt, en dat in de dichtbevolkte wijken het cijfer van bewoners per acre afwisselt tusschen 35 en 365 terwijl er plaatsen zyn waar dit cijfer tot 1000 (Spitalfields) ja tot 3000 Whitechapel) stijgt 1 Het Handelsblad beschrijft de aan komst van kapitein Dreyf'-.s aldus Den vorigen dag, Vrijdag, tegen den avond, met zwaar, onstuimig weer, was de Sfax in zicht gekomen. De Coudon was haar te gemoet gegaan, doch het was zeer moeielijk het oorlogsschip te naderen, zoo moeielijk zelfs dat het vier uur duurde eer de ontscheping van den gevangene had plaats gehad. Van den wal volgde men met spanning de manoeuvres van het schip. Daar bevonden zich de heer Vignié, hoofd directeur van den veiligheidsdienst, een commissaris van politie en een aantal in specteurs. Tegen half twee in den ochtend bracht een boot, bemand met tien roeiers onder bevel van een zeeofficier, kapitein Dreyfus aan land Een compagnie van het 116de regiment infanterie was dair inmid dels opgesteld. Een kapitein, een kwartier meester en een brigadier der gendarmerie namen den gevangene in ontvangst in tegenwoordigheid van den heer Viguié. Een ontvangbewijs wordt geteekend, in den regen bij fakkellicht. Daarop hoort Dreyfus den adelborst tot hem zeggen Monsieur veuillez dèbarquer. Hij stapt aan wal. Eindelijk terug in Frankrijk 1 Hij wil zijn hoed oplichten om het herkregen vaderland te begroeten, de emotie wordt hem te sterk, de natte bodem is te on eker, hij struikelt en zou gevallen zijn, zoo niet een der heeren hem tijdig had vastgehouden. Steunendn op twee gendarmes in bnrgerkleeding, klimt hij de korte hel ling op. Wat moet toen in hem zyn om gegaan? VVas dat de zoo lang verwachte terug komst? In het holst van den nacht, in noodweer in een verlaten visschersdorp aan een onbe kenden uithoek eene landing als die van samenzweerders ot van sluikers. Boven gekomen wachtte hem een landauer met twee paarden. Hij stijgt erin, kapitein Goudon volgde hem met de twee gendarmes, twee rijtuigen volgden hem, en in tien minuten is men aan het station van het stadje Quibéron. Er is geen woord gewisseld, er is geen kreet gehoord. Dreyfus begint te begrijpen dat het too verspel voortduurt. Van af den morgen, toen Du Paty de Clam hem een dictee deed schrijven dat hem vreemd deed opzien, is hy zoo bet spel geworden van machten buiten hem om, dat hy zich over niets Jmeer verwondert. Hij heeft alleen het gevoel dat hem opnieuw zeer veel wacht, dat hij niet kan verklaren. De chef van den algemeenen veiligheids dienst, de hoogste politiebeambte van Frank rijk, zijnentwege nachtwakend in het vis schersdorp. Dit is reeds een teeken. Aan het station vraagt de heer Viguié hem of hij iets wil gebruiken. Dreyfus bedankt. En daar vindt hij 's nachts te half twee in het slapend Bretagne, waar geen nacht treinen zyn, een extratrein voor hem gereed. Hij weet niet dat in Bretagne dien nacht niet geslapen wordt. Dat van heinde en ver journalisten zijn toegestroomd die alle punten der kust bewaken, reeds eene week lang. Dat Parijs dat, de geheele wereld met spanning afwacht het telegram van zyn aankomst, dat te Bennes 500 menschen in den regen staan wachten op zijne komst. jDat alle oogen op hem geves- tiSd zijn. Hij weet dat niet, hij weet alleen dat hij weer in Frankrijk is, en een zalig gevoel bekruipt hem. Zelf opent hij het portier van den waggon eerste klasse voor hem bestemd. Met den kapitein der gendarmerie stapt hij er in, de Parijsche beambten der politie, de agenten in bur- gerkleeding, en de gendarmes vullen de andere coupés en in vliegende vaart gaat ue nachttrein over Anray, de bedevaart plaats der Bretagners, en Bedon naar Bennrs. Toen de trein vertrekken zou, scheen zich nog een onvoorziene moeilijkhe.d te zullen voordoen. De agent belast met den gezondheidsdienst te Quiberon wilde kapi tein Dreyfus niet laten vertrekken onder voorwendsel, dat deze uit de koloniën kwam! Men begrijpt, dat de moelij kheid met enkele woorden uit den weg werd geruimd. Inmiddels wordt het dag, gaat de storm liggen, en bedaart de regen. Drie kilometer voor Bennes stopt de trein aan een overweg. Dreyfus, nu reeds begrijpend dat de zaak voortgaat, is niet verwonderd daar in hst vroege morgenuur den prefect van het de partement met 25 gendarmes en drie rij tuigen te vinden. Het laatste deel van de reis moet worden afgelegd. Dreyfus en ka pitein Goudan stappen in, terwijl een tiental gendarmen in ,een groot rijtuig plaats namen en den landauer tot aan de gevangenis volgden. De overige gendarmen escorteerden het rijtuig. Zoo bereikte men de gevangenis. Het was ongeveer zes uur. Enkele nieuws gierigen waren op de been. Journalisten kwamen aanhollen, om de gevangenisdeuren achter kapitein Dreyfus te zien sluiten en te kunnen constateeren dat de ex-banneling er werkelijk was. De kapitein werd met geen enkele betooging lastig gevallen. Het rijtuig, waarin hij zat reed te snel. Hier en daar klonk een kreet: „Daar is hij", door de nienwsgierigen herhaald, „Daar is hijDaar .is hij 1". Mevrouw Dreyfus vond haar echtgenoot zeer verouderd, baard en haar wit, figuur gebogen. Hij weet niets van hetgeen de laatste twee jaar gebeurd is. Zy is een vol uur met hem geweest. Men ziet, zegt Le Temps, dat hij bloedarm is, vermagerd en gebogen; maar zoo de gelaatskleur door de zon verbrand is, ver schroeid en geel geworden en het bloed is verzwakt, heeft men toch als hij zich op richt of zyn voet verzet, den indruk van een man wiens energie, karakter en wils kracht meester zijn gebleven van lichame lijke zwakte. Hij was er ook nog. le Bediende: „Je bent het grootste uilskuiken dat op twee beenen loopt." 2e Bediende„En jrj bent de grootste ezel dien ik ooit gezien heb." Patroon (tusschen beide komende): „Maar, heeren, vergeet gij dan dat ik er ben Voorzichtig. Hij (voorzichtig): „A.ls ik je ten huwelijk vroeg zou je dan „ja "zeggen? Zij (nog voorzichtiger): „En als je zeker was dat ik „ja zou zeggen, zou je me dao ten huwelijk vragen Centrum. De Duitsche arts dr. Kretschner uit Liegnitz, rapporteert uit zyn praktijk een ernstig ziektegeval, waaruit opnieuw blijkt welk een verschrikkende uitwerkin» een electrische stroom op het menschelijk lichaam hebben kan. Eenigen tijd geleden werd een wandelaar, zekere Hageman door een neervallende draad van een electrische tram getroffen. Aanvankelijk ondervond hij geen andere gewaarwording, dan een prik kelend gevoel in de oogen, alsof daar een stukje glas was ingekomen hij kon even wel zijn hotel nog bereiken en daar di- neeren. Opeens kreeg hij in den rechter arm en het rechterbeen een moe gevoel en werd zyn gezicht onduidelijk. Hij ging naar dr. Kretschner toe en viel bij dezen onder stuiptrekkingen op den grond. Des avonds vond de arts het linkeroog vol slagen blind, terwijl het rechter slechts onduidelijk en op korten afstand waarnam; de linkerzijde van het gezicht en de rech terzijde van het lichaam bleken verlamd en ongevoelig; reuk en smaak waren geheel in de war, en het linkeroor was volslagen doof. Langzaam aan keerden de rechterarm en het rechterbeen uit hun toestand van verlamming terug, zoodat de zieke na eenige maanden, hoewel moeilijk weer met een stok door de kamer kon loopen ook klaarde zijn gezicht, met name van zyn rechteroog, weer op, zoodat hij op grooteren afstand begon te onderscheiden. Na dien tijd is er evenwel gee» merk bare verandering in zijn toestand ge komen en hoop op herstel van zijn blind heid aan het oog en van zijn doofheid aan het linkeroor is er niet. De elecritrische stroom, welke oorzaak was van die storingen in 's mans zenuw stelsel, had een oorspronkelijke sterkte van 500 volts, doch door het vallen mag worden aangenomen, dat deze sterkte aan zienlijk was ver minderd. Welk een spoedwerk heeft de Ame- rikaansche ijzernijverheid in Egypte ver richt, met een Nijlbrug, in verband met de krijgsverrichtingen in Soedan. Op 1800 kilometer van Caïro stuitte de regeering op den Atbara, den bekenden zijtak van den Nijl, die overbrugd moest worden. Geen gering werk, daar de breedte van den stroom bij hoog water 320 meter is. Na den slag bij Omdiirman werd besloten met groote kracht den spoorweg verder te bouwen en liet al vast de holle ijzeren pijlers voor de zeven ontworpen openingen door een Italiaanschen aannemer stellen. In het begin van dit jaar werden inschrij vingen gevraagd voor den bovenbouw. Eerst in Engeland voor twee afdeelingen van de zeven, met den uitslag dat het gun stigste aanbod (wat den tijd betreft) nog 7 maanden eischte. Daarop werd den 7den Januari de ijzer fabriek te Pencoid bij Philadelphia tele- graphisch om een aanbod gevraagd. Het kreeg op 24 Januari het bestek en ant woordde al op 27 Januari dat het al de zeven overspanningen binnen zeven weken aan boord zou leveren. De Egyptische regeering wilde eerst enkel voor twee ge deelten contracteeren, maar toen dit geseind werd, kwam terstond het antwoord dat het gemakkelijker was in eens het geheel te leveren. Dit werd aangenomen en op 7 Maart was inderdaad de geheele massa, 800 ton, aan boord van twee sti ombooten. Intusschen was de arbeid nog door de sneeuwstormen, die kolentoevoer bemoei lijkten, vertraagd geweest. In Engeland, waar men zeer teleurgesteld was over dit Amerikaansch kunststuk, is beweerd, dat de Amerikanen reeds veel vroeger de be stekken moeten gehad hebben, maar dit is laster. De werklieden verlieten kort na 7 Maart Philadelphia en thans is de brug over de Atbara reeds gereed. De laatste berichten uit het werk- stakingsgebied te Herne luiden iets gunsti-; het aantal stakers is een weinig afgenomen. De lijken der slachtoffers der botsingen met de gewapende macht zyn in alle stilte ter aarde besteld. De regeering van SaksenCoburg heeft aan den Landdag meegedeeld dat de hertog van Connaught en zyu zoon afstand hebben gedaan van hun rechten op den troon van Saksen—Coburg ten gunste van hertog Karei Eduard van Albanay. De Moravische stad Gross-Mese- ritch isoverstroomd tengevolge van buiten gewoon zware regens. Alle verbindingen zijn verbroken, tal van bruggen weggeslagen. Drie menschen zijn gedood en vele huizen staan op instorten. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Behalve de telegraaf zonder draad, krijgen wij nu misschien ook de telefoon zonder draad, waarvan eeu Amerikaan, de heer Hayes, de uitvinder moet zyn. De kieswet in den trein. De onlusten ië hebben ook tot een standje in een spoorwagen geleid. Dinsdagavond werd de trein van Brussel naar Mechelen, voorbij Schaarbeek tot stilstand gebracht door het trekken aan het alarmkoord. De conduc teur snelde naar den wagen waar alarm werd gemaakt, en vondtdaar eenige reizigers aan het vechten een man lag met bebloed gelaat op den grond en een juffrouw was eveneens erg toegetakeld. Aan het volgend station Vilvorden moesten ulleacht uitstap pen eu bij het verhoor bleek dat zij het e kwiad hadden gekregen over de kieswet en met stokken en vuisten hun meeningen kracht hadden bijgezet- Daar zij daarbij ook dien wagen beschadigd had den, is procesverbaal opgemaakt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukkeu wordeu iu geen perai terug gezonden. Mijnheer de Redacteur Ter opheldering van mijn bericht over de candidaatstelling voor leden van den gemeenteraad in deze gemeente kan dienen dat, blijkens het door den Burgemeester afgekondigde procesverbaal van candidaat stelling door den heer Witte Hage voor de candidaatstelling van Jacobus de Kam Cz. ee ie candidatenlijst is ingeleverd voor zien van 7 handteekeningen, waaronder eene handteekening van een persoon wiens naam niet op de vastgestelde kiezerslijst van 1899/1900 voorkomt. Hieruit blijkt dus dat, hoewel er slechts 6 Kiezers onder waren, het vereiBchte aan tal onderteekeningen wel aanwezig was, waaruit U thans ook wel, met het oog op de bewoordingen en de geschiedenis van de slotalinea van art. 53 der Kieswet zult willen concludeeren, dat de candidaatstel ling, al is zy onwettig, moet gehandhaafd blijven en eene verkiezing alzoo terecht is uitgeschreven. Uw Correspondent. Wisseker e. (Wij zyn 't met den geachten inzennder eens; doch voegen er bij dat wij wijziging van bedoeld wetsartikel niet ongewenscht achten.) Bed.) Geachte Redactie Vergun me een kort antwoord aan den heer Wijnand. Vooreerst geachte heer, mijn dank voor uw naamteekeningIk strijd niet gaarne met hen, die 't vizier gesloten houden. Ik ga altijd denken aan oneerlijke bedoelingen. En nu ter zake. De landerijen zullen volgens U niet in waarde stijgen. Volgens welke gegevens besluit u dat Iu datzelfde Z. Beveland zijn, vooral de zwaardere gronden, be duiden 1 gestegen; ik wil U gaarne nadere informaties verstrekken om dit te bewijzen. Maar de gevallen staan niet gelijk. Hoe groot is in Z. Beveland nog niet de afstand tusschen de stations? Daar zyn landerijen die aan de lyn doch ver van 'tstation lig gen zoodat die van 'tvoordeel van betere en snellere communicatie-middelen versto ken bleven. Hier zou dat anders zijn. Voorts verivijs ik U naar een ingezon den stuk in de Middelb. Ct. van 24 Juni waar de inzender bijna woordelijk het zelfde aanvoert als ik deed. U schijnt de leuze „Geen duur brood meer" nog niet vergeten te zyn en hoewel gy ze niet onderschrijft toch bedient ge U er van. Zie ik ben misschien erg dom, maar ik verklaar ronduit, dat ik 't fijne er niet van vat. U gelooft niet, dat hoogere prijzen in 't nadeel van den kleinen man zijn, dus zijn ze inHvoordeel. En u zegt, dat ze nietten voordeele komen van de kleine landbouwers. Neem me niet kwalijk, maar hier komt me onwillekeurig het „Paulus, uwe al te groote geleerdheid enz." in de gedachten. U schijnt te meenen, dat een nadere ver klaring aangaande uw twijfel omtrent 't lot van de subsidie noodig w^s. Me dunkt, ik had die in de pen gehou den. Immers daardoor verklaart zijdelings dat de Gemeenteraad vroeger niet heeft nagedacht. Gij noemt dat niet goed ingelicht. Maar hoe kunt U in ernst meenen, dat de Baad, als die zoo slecht ingelicht was, de subsidie zou toestaan? De Baad heeft geweten, dat elke tram Zondags rijdt, ik herhaal elke tram, zij het ook met beperk ten dienst; daarenboven behoeft de Baad de voorlichting van't bestuur van den Polder Walcheren geenszins, als er over financiëele onderwerpen moet beslist worden. U schijnt geen hoogen dunk te hebben van de zelfstandigheid van oordeel der on derteekenaars onder het adres dan H. H. Prov. Staten. Voor mij zijn de onderteekenaars men schen, d. w. z. wezens met rede en wil be gaafd, die weten wat zy willen, geen ledepoppen, die men naar verkiezing den kop voor- en achterwaarts kan doen draaien. Uwe onderstelling, dat een tegenadresbe- weging succes zou hebben, is op zyn zachtst gesproken een kaakslag aan allen, die hun naam hebben gezet. Daardoor acht ik mij beleeiigd en allen met mij. Ik tart U, die de aangewezen persoon daartoe zijt, die tegenadresbeweging op touw te zetten. Over 'tgoedkoopere van 't postverkeer zwijg ik, ik stem toe dat het een verbetering zou zijn. Ik ben u heuach dankbaar voor uwe onderwijzing inzake het onderscheiden van wild en schadelijk ge dierte. Intuschen weet dat iedere dreumis van 12 ji ar. Toch zou ik nog wel eens iets willen weten. Wie maken toch de talrijke legers in klavervelden en slootkanten Zoo talrijk 3 minuten van 't duin af, dat de klaver er bijna niet door te maaien is? Ook schade lijk gedierte? Behooren de fazanten ook. al onder 't schadelijk gedierte? Maar niemand behoeft mij te gelooven; wie wil, die informeere aan den duinkant en riebte dan tusschen uw „geen wild" en mijn „al te overvloedige". Ten slotte nog een staaltje ervaring. De Noord- en Zuid-Kollandsche stoomtramweg maatschappij „HaarlemLeiden" heeft in de 18 jaren van haar bestaan, zegen en voorspoed gebracht. Er zijn dsar fegeu- - woordig nog meet er zijn nieuwe men o. a. van BI gerjongen8 geplas mannen als wef productief gewor verkeer heeft het bon wond ernemerf bloei gebracht, wi leefde. En nu mijnhe Uik zal niet n mij van dwaling U een ruiterlijke lijk. Tot nog t kwestie heengedr U, mijnheer d ken dank. Uv Biggekerke, 2 's Gravenpc not. mr. Liebert stede in perceelei 17 totaal 50,77,4 Kwadendamme vo den hoop plus f 8Vs pCt. onkoste Perc. 18 5 H. pachtsrecht. Koi Kloetinge voor Brief Correspondents nota in te dienen n.ers waarin hun w Woei Kattendijke not. Mulock Hou Monnekendijk, en 1.5018 H, bouwl. Goes, 10 uur deurw. Hollman Goes bjj wed verpachten voor R. C. kerk 20 pe samen 23 H. Doni Middelburg, not. de Vos 8 ui ning en erf Kuip huis, bovenwoni Zuidzijde G 10( het pakhuis, boi Korte Giststraat Juli 10-12 en 2 's Gravenpo voor erven Pold 4 H. tarwe, rogg voor wed Kole Middelburg door not. Verhul met inventaris. Zati Kapelie, b(j Mulock Houwer in Weelmeet. Maa Wemelding» Kroondomein en: Ierseke, hall verhuring. Kruiuinge, der,verburing voo en een deel van Neliore, half Prins tiendenverhi Dins Goes, 9 uur huring voor Kille Wolfertsdijk tiendenverhuring. Woer A'lissiugen, Bommelkade den huis van Provoos uur. Kloetinge, 1 denverhuring. Kapelie, 10 verhuring voor K 's Gravenpo tiendenverhunng dekenskerke, Niss Dond Heinkensza Arend keike en huring half 10 bi Oudelande, mer tiendenverbu woutsdijk, Baarla Waarde, op Vos 10 uur voor 9 paaiden, 2. 3, 10 baatgevende n 15 dito van 4 mf met. biggen, karn en haan, 11 eend 2 Zeeuwsche, 1 A ploegen, Victoria hand-, stal- en z rei, harnassement stroo enz. Vri Homburg. not. Huvers 10 t van J. Lourense. 1 Woe Komburg, not. Huvers 2 n vare koe, 3 vaai 2 anderhalfjarige landbouw-, melk deelen, mest, vé Don Wemelding door nor. L. E. F. Dominicu8 Waarde op I tejverst, rogge, e gil'bt uui doi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2