I NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. B, Goes. (Kleiburg CHRISTELIJK- sr HISTORISCH 116. 1899. iDinsifa!) tDerfimrfe laargang. VERSCHIJNT Die dure Hoofdelijke Omslag Buitenlandscli Overzicht. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN NDSCHE EEKBR1EFBANK. Cravenhage. 3gen matige rente (zon- lden onder eerst Hypo- lizen en landerijen en FT-tmnfViAftthriftvftTi nit- 3U ,45 ,45 ,45 ,45 ',45 fins, za Woen26 Dond,27 Vrijd.28 Zater.29 Zond. 30 Maan.31 (,ou 7.50 6,30 7,50 7,50 6,- 7,50 1 D 3,15 3,15 3,15 3,15 4,45 M5 500TDIENST DDELB.-ROTTERDAM Juli. Van Van Middelburg. Rotterdam. live des Zondags, van van Middelburg 8,45 u. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers 0,025. In meer dan een gemeente wordt er over geklaagd, dat de hoofdelijke omslag steeds stijgende is. Daar is in den regel weinig tegen te doenwant de huishonding loopt nu een maal. en men kan haar noch plotseling stilzetten noch anders i irickten, dan zij op het oogenblik is. Men kan alleen enkele uitgaven wat be snoeien, voor zoover de dienst het lijden kan, en men kan toezien dat geen nieuwe posten worden in het leven geroepen, die onnooiig en daarom ongeoorloofd zouden zijn. Toch is er één post, waarop de gemeen tebesturen wezenlijn wat zouden kunnen uithalen, indien zy het ernstig wilden. En op dien post willen wij wijzen, nu wyj aan den vooravond van de gemeente raadsheer kiezingen staan. Wij bedoelen den post van het onder wijs. Op de openbare scholen wordt een mi nimam schoolgeld betaald, omdat de wet- Mackay dit nu eenmaal eischt. Ten minste twintig cent per maand, dat is twee gulden veertig per jaar, moet met uitzondering van bedeelden en onvermogen- deD, voor ieder schoolgaand kind worden betaald. Nog geen volle rijksdaalder. Het Rijk doet daarbij een bijdrage over elk dienstjaar, berekend naar het aantal leer lingen, waarnaar het aantal onderwijzers wordt bepaald. Al het overige moet dus door de gemeen te zelve, dat is door de belastingbetalende burgerij worden bijbetaald. Dit bedraagt heel wat, want geen enkele leerling op de openbare school betaalt wat het ouderwijs kost. Vergissen we ons niet, dan berekende men voor enkele jaren den kostenden prijs van het onderwijs voor ieder schoolgaand kind op de lagere school op ongeveer f25 a f30. Laat ons, om niet te hoog te gaan, zeggen op f 25. Men kan dus berekenen door f 2.40 van f 25 af te trekken, hoeveel voor ieder kind de gemeente er bij legt. En dan komen er nog de kinderen van bedeelden en onvermogenden bij, die niets betalen, en voor wie dus alles door de be lastingbetalende burgerij moet worden bij gepast. En aangenomen, dat vele ouders in de benarde tjdsomstandigheden dat moeilijk zouden kunnen, zou men dezen algemeenen regel kannen verzachten, door het toepassen von een proportioneele hef ping. Naar hunne maatschappelijke positie zou den do burgers dan in klassen worden ge plaatst, en ieder zon zooveel schoolgeld betalen, als naar „de draagkracht" zijner klasse mogelijk en billijk zou worden ge oordeeld. De vermogende en gegoede ouders zouden dus den kostenden prijs geheel betaleneen volgende klasse balf of voor een derde, en wiens maatschappelijke positie zelfs dat niet toeliet, zou met het wettelijk minimum kunnen volstaan. Over de zedelijke verplichtingen derouders om de sehoolopvoeding hunner kinderen, even goed als de huiselijke, zelf en wel geheel zelf te betalen, willen we nu niet spreken. Daarover is trouwens in den langdurigen schoolstrijd ten onzent zooveel gezegd, dat het onderwerp wei nagenoeg uitgeput mag heeten. Als algemeene waarheid mag het daarom hekend gerekend worden. Elk ouder moest er een eer in stellen, zijn kind niet op eens anders kosten te laten onderwijzen; ver mogende en gegoede ouders wel in de eerstj plaats Doch beschouwen we de zaak nu eens van een anderen kant, dan gevoelt toch een ieder, tot welk een aanmerkelijk bedrag de gemeentelijke begrootingen verlicht zou den worden, wanneer dit stelsel eens van algemeene toepassing werd. En dat zou direct terugwerken op den hoofdelijken omslag. En geen enkele belastingschuldige, die niet ingenomen zou zijn met een kleiner aanslag op zijn biljet. Wy althans hebben er nog nooit zoo een ontmoet. Welnu, dit isde weg om daartoe te komen en nu de gemeenteraadszaken door de stem bus wederom ter sprake komen, is bet thans de geschikte tijd er de aandacht op te ves tigen. Hoe eer het goede denkkeeld van pro portioneele schoolgeldheffing gehoor vindt bij de burgerij, hoe beter. Men moet et den lieden klaar maken, zonder veel omhaal van woorden i envoudig, zooals het daar ligt, en er telkens op terug komen. De ontheffing onzer zwaar belaste ge- meeute-begrootingen ligt voorloopig in aeze richting. De zaak is maar de publieke openie er warm voorte maken. En dat is misschien gemakkelijker dan men denkt, want niets gaat den menscben uit een financieel oogpunt zoo na als de vraag: Isdezeof die dure uitgaaf welnoodig'? Kan bet niet minder Aan dit laatste is niets te verhelpen. De armen moeten geholpen worden, niet enkel aan brood, maar ook aan onderwijs van hunne kinderen, en de burgerij die zelf in beteren doen is, moet zich voor zoover de particuliere en de kerkelijke armenzorg hierin niet voorzien kan, dezen dienst der barmhartigheid getroosten. Maar wat niet behoeft is dit, dat de be lastingbetalende burgerij voor een derde deel of half het schoolgeld bijpast voor ouders die het óf gedeeltelijk, óf geheel zelf kunnen betalen. De gemeentebesturen zouden dns kunnen beginnen met tot stelregel te nemen, dat alle ouders van schoolgaande kinderen, die niet bedeeld en niet onvermogend zijn, den vollen kostenden prijs betalen van het on derricht, dat hunne kinderen op de open bare scholen genieten. De Belgische regeering had een kiee- reehtontwerp ingediend op den grondslag der evenredige vertegenwoordiging. Dit ontwerp was echter niet naar den zin der liberaal-radieaal-sociale Kamermin derheid en vooral de socialisten roerden zich tegen 't ontwerp op schandelijke wijze. Wat in drie achtereenvolgende zittingen in de kamer, niat minder wat twee achter eenvolgende dagen in volks vegaderingen en op de straten va Brussel is afgespeeld, afgespeeld in letterlijken zin, laat zich moei lijk beschrijven. Het was één groote uitbarsting van haat tegen het clericale kabinet en vooral tegen den eminenten leider, den minister Vandepee- reboom. Het was èén groote aanval op het gezag, op den persoon des Konings, op het Koningschap. Het was een afschuwelijke kreet voor de troonsverheffing van den revolutionairen volkswil, voor de sociale republiek. En in dat gansche spel deden radicalen als Lorand hartelijk mee. In de kamer maakten de socialistische Kamerleden een spektakel, als zelfs te Weenen nimmer gehoord was. Een hunner ging naast een clericalen spreker staan die over het spoorwegont- werp spreken zou en zong of declameerde om hem 't spreken te beletten. Een ander rukte 'tblad van zijn lessenaar en trom melde daarmee drie kwartier lang op zijn tafel. Anderen maakten leven op hoorns en fluiten. Weer anderen hadden een bel in elke hand en belden of de tram aankwam. Nog anderen bedienden zich van jachthoorns en karremansratels. Nog een sloeg met een houten hamer. En toen de zitting opgeheven was bega ven zij zich onder het volk om hun ver woestend werk te voltooien. UITGAVE VAN en Men zong de meest oproerige regels uit, „Het stomme meisje van Portici". een ko mediestuk dat in 1830 bet sein gegeven had tot, den opstand tegen 't gezag van Koning Willem I. Er weerklonken kreten uit dit stuk als „liever sterven dan ellendig zijn." In de Kamer werd Koning Leopold als burger en huisvader beleedigd; als Koning en drager van het gezag gesmaad en daar buiten weerklonken kreten alsLeve de Commune 1 en Leve de republiek Weg met den kartonnen koning en dergelijke. Het werd een formeel oproer dat op 's burgemeesters last door de gendarmes werd te keer gegaan helaas met tal van kwetsuren als gevolg. De volgende Kamerzitting was niet min der onstuimig. Sommige afgevaardigden werden afgeranseld, de minister werd uit gescholden en met gebalde vuist stonden socialistische afgevaardigden dreigend hem in den weg, belettend hem te spreken. Des avondstrokken weer duizenden, met liberale en socialistische afgevaardigden aan bet hoofd naar de Groote Markt. In den Senaat werd niet minder kwaad gesproken van de regeeriug. Men noemde bet kiesreobtontwerp bet vergif, de eenige oorzaak van het oproer. Wat zijn de menschen toch kortzichtig die meer gevaar zien in een vonk dan in de mijn; die meenen dat een Kiesrechtont- werp een volk op eenmaal zoo revolutio nair zon maken, als de Brusselaars zich t.:ans weer hebben betoond. Intusschen hebben de ministers onder voorziterscbap des Konings, die daartoe op- zettelyk nit Ostende was overgekomen, ver gaderd. Ook Beernaert, die vice-president is van de Haagsche Yredes-Conferentie, werd haastig ontboden. Evenals Bourgeois van daar naar Parijs geroepen werd om een storm te bezweren en de rol van vre destichter te vervullen, zoo ging Beernaert naar Brussel om de kalmte te herstellen en de verzoening te bevorderen. Zijn werk begon reeds vrncht te dragen. Er is een weinig meer bat delbaarheid bij beide partijen waargenomen. Bij beide partijen. Immers het zou best kunnen zijn dat de houding van sommige clericale afgevaardigden een prikkelenden invloed heeft geoefend. En nu moet men den aanranders van het gezag nimmer vrij spel gunnen, maar ook ter andere zijde wel bedenken, dat gestel en humeur dezer men schen er niet op ingericht zijn om een hard woord te verdragen. In 1830 hebben liberalen en clericalen saam de revolutie tot stand gebracht. In 1848 grepen de liberalen naar het z vaard en de straatsteenen. Na doen het liberalen en socialen in bond. Straks wanneer zij hun zin hebben, zullen zij den strijd tegen elkander voeren. De partijeu die in 1899 samengaan, kun nen elkaar al evenmin liefhebben, als die welke zeventigjaar vroeger in bondgenoot schap waren om hun wettige regeering te verjagen. Arme Leopold II. Wat is uw levensavond donker. Reeds had hij een samenkomst met de burgemeesters der drie groote gemeenten Brussel, Antwerpen en Gent, welke alle drie verklaarden dat zij de orde niet meer konden handhaven, indien de minister zijn kiesreobtontwerp niet introk. Men mag verwonderd vragen of dat nu regeeren is, en het gezag niet op losse schoenen zit. Intusschen is, in de vergadering van Vrijdag, de regeering geëindigd met voor de revolutie opzij te gaan. De oproermakers hebben 't gewonnen. De regeering heeft sluiting der zitting verzocht en het wetsontwerp is daardoor voor zeer geruimeu tijd van de baan. Naar verzoening zal nu door den minister gezocht worden. Wij vragen indien er derhalve nog eene oplossing mogelijk was die minder kwaad bloed zette, waarom daarmee dan maar niet van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. van het begin af gekomen Nu isde indruk weer gevestigd dat eigen lijk niet de Koning regeert en ooknietzyn ministers en ook zelfs niet eens de meer derheid van het sou'rereine volk; maar de miuderheid, hetzelfde wat zoo ongeveerde anarchisten willen. De oproerkraaiers zijn in België de baas. Dreyfus is Zaterdagmorgeu te Rennes aangekomen, 's Nachts te voren, toen hij voor het eerst sedert vier jaren den vaderland- schen bodem betrad, weende hij. Hij reed per rijtuig, in burgerkleeding, naar de plaats zijner bestemming; waar hij des morgens half 9 een roerend onderhoud had met zijne 26jarige, mede zoo zwaar be proefde vrouw. Het is onmogelijk, zeggen de bladen, een beschrijving te geven van de aandoen lijke scènes die daarbij voorvielen. Dat zal wel zijn omdat men er zelf niet bij geweest is. Niemand anders dan alleen een kapitein der Maréchaussées, die zich be scheiden op den achtergrond hield, en me vrouw Havet, de vriendin van mevr. Drey fus, hebben dit t^oneel bygewoond! Doch in ieder geval, wij begrijpen het, de eerste omhelzing dezer twee, als uit den dood aan elkander weergegeven, moet wel treffend geweest zijn. Dreyfus heeft grijzende haren en een rosachtigen volgens anderen een grijzen baard, zeggen zij die hem gezien hebben. Het eerste schijnt niet vreemd, na die vier in eenzaamheid doorgebrachte jaren, waarin deze man, meer nog dan onderden last van den doodenden tropischen hemel, onder net loodzware gewicht van het onop losbare raadsel zyner verbanning, heeft gebogen gegaan. Ook het Italiaansehe parlementwasle vori ge week't tooneel van de grootste heftigheid. Het waren ook daar weer de socialistische afgevaardigden die de orde verstoorden. Herhaaldelijk eiscbten dezsn appèl nominaal (afroepen der namen om de aanwezigheid vast te stellen) en stemming bij hoofdelijke stemming over voorstellen. Toen er een paar geheime stemmingen gelast waren, dat wil zeggen stemmingen waarbij de afge vaardigden een voor een hun briefje met „voor" of „tegen" bij de presidentstafel in een bus komen steken, ijlden socialisten naar de stembus om dit te beletien. Er vielen vuistslagen en er stroomde bloed bij die ruzie. Het einde was dat de zitting geschorst werd en de stemming over de. voorgestelde wetsontwerpen der regeering niet kon plaats hebben. Er mag in sommige landen wel eens eene prijsvraag uitgeschreven worden Voor het beste reglement van orde voor hun parle ment. In ieder geval is 't met het gezag aller- jammerlijkst geste'4 overal waar de toon gevende mannen van jaren her met de Chris telijke histonscne traditiën braken en een geslacht kweekten „dat Jozef niet gekend heeft". In de verhouding tusschen Engeland en Transvaal belooft 't eenigszins heter te worden. Van regeerings wege zal aan den Volks raad worden voorgesteld een schikking waarbij voor de Uitlanders het verkrijgen van het kiesieoht afhankelijk gesteld wordt van een zevenjarig verblijf, aan welke be paling terugwerkende kracht zal worden gegeven, alle uitlanders, vóór 1890 in het land gekomen, zullen gerekend worden aan stonds het burgerrecht te hebben verkregen. Voorts zuilen eenige wijzigingen worden gebracht in de naturalisatiewet. BEKENDMAKINGEN. Goes. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen Zaterdag 15 Juli 1899 des voormiddags 10 uren by opbod in het openbaar trachten te verpachten a. de hoveniering in de voormalige zoute vest groot 15 A. 16 oA. kadastraal bekend gemeente Goes sectie D no. 981. b. ongeveer 43 A. 70 cA. grond gelegen aan den West singel kadastraal bekend gemeente Goes ssctie C oo. 797. c. het grasgewas van de dijken bniten de voormalige Bleedveldsche Carrière beginnende van het einde van den tuin van perceel E no. 6 tot aan den Noorddyk, benevens het afsluitdijkje der oude haven, kadastraal bekend sectie B no. 340, 193bis en 307. d. het grasgewas van af de begraafplaats voorbij de 's-Heer Hen- drikskinderenbarrière tot bij en aan den dyk van 's Heer Hendrikskinderen bekend in sectie A no. 250, 251, 252, 253 en sectie C no. 4111113, 788 en 789 in de gemeente Goes. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie van 's voormiddags 9 tot 's namid dags 2 ure. De overgangs examens der leerlingen van den loopenden cursus aan de Hoogere Burgerschool zullen in het openhaar worden gebonden op Vrijdag en Zaterdag 14 en 15 Juli a. s. Het programma voor de overgangs examens, zooals dat is vastgesteld luidt als volgtVrijdag 14 Juli. Voorbereidingsklasse 99,30 ure Franseh. 9.3010 ure Neder- landsch.Eerste klas e 1010.30 ure Hoog- duitsch, 10.30 11 ure Wiskunde. Derde klasse 1111.30 ure Natuurlijke Historie, 11.3012 ure Geschiedenis. Tweede klaese 11.30 ure Wiskunde, 1.30—2 ure Hoog- duitsch. Vierde klasse 2230 ure Staa s- inrichting, 2.3C3 ureFransch. Eerste klasse 33.30 nre Aardrijkskunde. Zaterdag 15 Juli 99.30 ure vierde klasse Engelsch, 9.3010 ure vierde klasse Scheikunde, 10— 10.30nre derde Klasse Nederlandsch, 10.3011 ureVoorbereidingsklasse Rekenen. 1111.30 ure Tweede kias3e Aardrijks kunde. De ouders der leerlingen en andere be langstellenden worden tot bijwoning der examens uitgenoodigd. 3 Jnli 1899. Bevorderd van kommies-verificateur 3e cat. tot kommies-verificateur 2e cat. A. J. C. Montijn te Vlissingen. De heer Herman Snijders te Middel burg is gekozen in het hoofdbestuur der Liberale Unie. De konstabel-majoor v. k. D. W. Spangenberg is met 1 Juli gedetacheerd bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen bij de gereedmaking van Hr. Ms. pantserdekschip Noordlirabant en belast met de zorg van het daar aan boord op te stellen artillerie-materieel. Br. Kuyper's amendement op de On gevallenwet. Men meldt uit Delft aan de N. R. C. De op 19 Juni te Amsterdam gehouden vergadering van werkgevers droeg aan haren voorzitter, den heer J. C. van Marken, alhier, op, aan dr. Kuyper, den ontwerper van het „groote" amendement op de ongevallenwet, den dank van de aldaar vertegenwoordigde industrie over te brengen. De heer Van Marken heeft zich van deze opdracht gekweten door een schrijven waarin o. m. wordt gezegd Dat het aan deze vergadering mogelijk is geweest tot een besluit te komen, hetwelk de zienswijze van alle aanwezige werkgevers vertolkte, is hoofdzakelijk te danken aan de omstaudigheid, dat deze zienswijze vooraf uitdrukking had gevonden in het door n ingediend amendement. De vergadering heeft dan ook niet ge aarzeld eenstemmig als hare overtuiging uit te spreken, dat de wenschen, door vele werkgevers geuit, in bedoeld amendement op een verre boven haren lof verheven wijze waren belichaamd, en achten zich geluk kig daarvan openlijk te kunnen getuigen. Niet minder achtte zij het zich eciiter ten plicht, waar deze belichaming harer ver langens de mogelijkheid heeft geopend, dat deze verwezenlijkt zullen worden, aan haren voorzitter op te dragen bij n, hooggeleerde heer, de tolk van de gevoelens der warme erkentelijkheid te zijn die de Nederlandsche industrie voor u ter zake van uw optreden in deze koestert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1