Aan He K HISTORISCH VOOR ZEELAND. Aan de Kiezers voor den Gemeenteraad. 1). D. van den Bout, W. N. (t. rioftiien. A.s. Dinsdag 4 Juli, van 9 TOT 5 UUR, moeten wij weer stemmen. PRIJS DER ADVERTENTIËN BEKENDMAKINGEN. Ondergeteekenden, leden der liberale kiesver- eeniging Vooruitgang", alhier, zich gevormd heb bende tot comité uit de vereeniging om de aan staande verkiezing voor leden van den Gemeenteraad te leiden, nadat vier van de vijf bestuursleden zich de periodieke aftreding aan (WIT biljet)» in de Raadzaal, de keeren Wij moeten VIER leden in den gemeenteraad kiezen ten gevolge van periodieke aftredingen dan nog ÉÉN lid ter vervanging van mr. Dicke die tusschentijds aftrad. De antirevolutionaire Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" vond ditmaal de keuze al zeer gemakkelijk. Aftredenden toch zijn: Lenshoek; maar die heer verlaat de stad en kon derhalve tot onzen spijt niet meer gecandideerd worden. Hij had anders, wegens zijne behartiging der gemeentebelangen als wethouder eene herkiezing onzerzijds verdiend; voorts Dr. Cornen, maar ook deze heeft bedankt; en daar wij mannen van ons woord zijn, hebben wij de her roeping van zijn besluit voor kennisgeving aangenomen; dan nog B. Quist en J. J. Ramondt, welke beiden niet bedankten en die wij derhalve als verdienstelijke oud-leden gaaine weder candidaat stelden. De eerste is sinds 18, de tweede niet sinds 8, neen sinds 28 jaren lid van den Raad en beiden hebben zich doen kennen als mannen, aan wie wij de gemeentebelangen gerust kunnen toevertrouwen. Onze candidaten zijn derhalve QUIST en RAMONDT. En in de open plaatsen bevelen wij aan C. ORANJE en J. PLAZIER, en in de tusschentijdsche vacature (rood biljet) A. S. J. DEKKER. Waarom deze? Alle drie verklaarden zich bereid eene mogelijke candidatuur te aanvaarden; wat van verschillende anderen wier namen u allicht te binnen schieten, niet kan gezegd woiden. Alle drie zijn mannen uit den middenstand en daardoor veel en velerlei in aanraking komende met personen'en kringen en vereenigingen waarvan de kern door dezen stand wordt gevormd. Zij zijn vertrouwd met onze belangen en met die van onze ambachtslieden en arbei ders, en zullen in den raad die belangen naar vermogen behartigen. PLAZIER, uit den werkliedenstand voortgekomen, deed zich in menigerlei betrekking als de vriend der werklieden kennen, en is daarbij in al zijn eenvoudigheid een man van het woord. ORANJE bleek in verschillende vereenigingen op kerkelijk en schoolgebied de man van het initiatief, een waakzaam en voorzichtig pleitbezorger is van hem te verwachten. DEKKER, schoon geen Goesenaar van geboorte, heeft zich in velerlei kringen onzer burgerij de achting en het vertrouwen weten te verwerven als volksman in den goeden zin. Werd hij gekozen, hij zou, naar onze stellige meening, in den raad een goed figuur maken wegens de rondheid waarmede hij uitkomt voor zijne gevoelens en de degelijkheid zijnei ad viezen. Niet gewoon om iets van onze tegencandidaten te zeggen, moeten wij één uitzonde ring maken voor den candidaat j. Ph. Wesselink. Wat wij indertijd tegen de candidatuur-de Witt Hamer hebben aangevoerd, geldt ook voor deze. Wij hebben groot bezwaar er tegen die te steunen, omdat de heer Wesselink burgemeester* is. btuK van F. Klceuwcns Zoon. G-es. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. ovou guou «At» uo uuiBoiyüe, zeit en wel geheel zelf te betalen, willen we nu niet spreken. Daarover is trouwens in den langdurigen schoolstrijd ten onzent zooveel gezegd, dat het onderwerp wel nagenoeg uitgeput mag heeten. Als algemeene waarheid mag het daarom hekend gerekend worden. Elk ouder moest er een eer in stellen, zijn kind niet op eens anders kosten te laten onderwijzen; ver mogende en gegoede ouders wel in de eerste plaats Doch beschouwen we de zaak nu eens van een anderen kant, dan gevoelt toch een ieder, tot welk een aanmerkelijk bedrag de gemeentelijke begrootingen verlicht zou- Kamerleden een spektakel, als zelfs te Weenen nimmer gehoord was. Een hunner ging naast een clericalen spreker staan die over het spoorwegont- werp spreken zou en zong of declameerde om hem 't spreken te beletten. Een ander rukte 't blad van zijn lessenaar en trom melde daarmee drie kwartier lang op zijn tafel. Anderen maakten leven op hoorns en fluiten. Weer anderen hadden een bel in elke hand en belden of de tram aankwam. Nog anderen bedienden zich van jachthoorns en karremansratcls. Nog een sloeg met een houten hamer. Eu toen de zitting opgeheven was bega ven zij zich onder het volk om hun ver woestend werk te voltooien. „uo ïciniaaittou uav zy ue orue nier meer konden handhaven, indien de minister zijn kiesreohtontwerp niet introk. Men mag verwonderd vragen of dat nu regeeren is, en het gezag niet op losse schoenen zit. ïntueschen is, in de vergadering van Vrijdag, de regeering geëindigd met voor derevolutie opzij te gaan. De oproermakers hebben 't gewonnen. De regeering heeft sluiting der zitting verzocht en het wetsontwerp is daardoor voor zeer geruimeu tijd van de baan. Naar verzoening zal nn door den minister gezocht worden. Wij vragen indien er derhalve nog eene oplossing mogelijk was die minder kwaad bloed zette, waarom daarmee dan maar niet het begin af gekomen 1 is de indruk weer gevestigd dateigen- liet de Koning regeert en ooknietzijn sters en ook zelfs niet eens de meer- eid van het sourereine volk; maar de .erheid, hetzelfde wat zoo ongeveerde ihisten willen. i oproerkraaiers zijn in België de baas. •eyfus is Zaterdagmorgen te Rennes ikomeu. 's Nachts te voren, toen hij voor ;erst sedert vier jaren den vaderland- i bodem betrad, weende hij. Hij reed rijtuig, in burgerkleeding, naar de 3 zijner bestemming; waar hij des ens half 9 een roerend onderhond had zijne 26jarige, mede zoo zwaar be de vrouw. t is onmogelijk, zeggen de bladen, beschrijving te geven van deaandoen- scènes die daarbij voorvielen, t zal wel zijn omdat men er zelf niet weest is. Niemand anders dan alleen een ein der Maréchaussees, die zich be ten op den achtergrond hield, en me- v llavet, de vriendin van mevr. Drey- hebben dit tioneei bijgewoond! jh in ieder geval, wij begrijpen het, •ste omhelzing dezer twee, als uit ood aan elkander weergegeven, moet reffend geweest zijn. tyfus heeft grijzende haren en een itigen volgens anderen een grijzen zeggen zij die hem gezien hebben, t eerste schijnt niet vreemd, na die n eenzaamheid doorgebrachte jaren, n deze man, meer nog dan onderden an den doodenden tropischeu hemel, net loodzware gewicht van het onop- e raadsel zijner verbanning, heeft en gegaan. het Italiaansehe parlementwasde vori- ik'ttooneel van de grootste heftigheid, •aren ook daar weer de socialistische ardigden die de orde verstoorden, aldelijk eischten dezen appèl nominaal jen der namen om de aanwezigheid I stellen) en steaming bij hoofdelijke ing over voorstellen. Toen er een sheime stemmingen gelast waren, dat ;gen stemmingen waarbij de afge- gden een voor een hun briefje met of „tegen" bij de presidentstafel in een men steken, ijlden socialisten naar abus om dit te beletten. Er vielen ageuener stroomde bloed bij die ruzie, einde was dat de zitting geschorst u de stemming over de voorgestelde twerpen der regeering niet kon hebben. aag in sommige landen wel eens eene aag uitgeschreven worden Voor het eglement van orde voor hnn parle- ider geval is 't met het gezag aller- lijkst geste'd overal waar de toon- e mannen van jaren her met de Chris- historiscne traditiën braken en een t kweekten „dat Jozef niet gekend e verhouding tusschen Engeland en tal belooft 't eenigszins heter te regeerings wege zal aan den Volke- orden voorgesteld een schikking -j voor de Uitlanders het verkrijgen van het kiesieoht afhankelijk gesteld wordt van een zevenjarig verblijf, aan welke be paling terugwerkende kracht zal worden gegeven, alle uitlanders, vóór 1890 in het land gekomen, zullen gerekend worden aan stonds het burgerrecht te hebben verkregen. Voorts zullen eenige wijzigingen worden gebracht in de naturalisatiewet. Goes. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen Zaterdag 15 Juli 1899 des voormiddags 10 uren bij opbod in het openbaar trachten te verpachten: a. de hoveniering in de voormalige zoute vest groot 15 A. 16 cA. kadastraal bekend gemeente Goes sectie D no. 981. b. ongeveer 43 A. 70 cA. grond gelegen aan den West singel kadastraal bekend gemeente Goes ssctie C oo. 797. c. het grasgewas van de dijken buiten de voormalige Bleedveldsche Carrière beginnende van bet einde van den tuin van perceel E no. 6 tot aan den Noorddijk, benevens het afsluitdijkje der oude haven, kadastraal bekend sectie B no. 340, 193bis en 307. d. het grasgewas van af de begraafplaats voorbij de 's-Heer Hen- drikskinderenbarrière tot bij en aan den dijk van 's Heer Hendrikskinderen bekend in sectie A no. 250, 251, 252, 253 en sectie C no. 411bis, 788 en 789 in de gemeente Goes. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie van 's voormiddags9 tot 's namid dags 2 ure. De overgangs examens der leerlingen van den loopenden cursus aan de Hoogere Burgerschool zullen in het openbaar worden gehouden op Vrijdag en Zaterdag 14 en 15 Juli a. s. Het programma voor de overgangs examens, zooals dat is vastgesteld luidt als volgtVrij dag 14 Juli. Voorbereidingsklasse 99.30 ure Franseh. 9.3010 ure Neder- landsob.Eerste klas e 1010.30 ure Hoog- duitsch, 10.30 11 ure Wiskunde. Derde klasse 1111.30 ure Natuurlijke Historie, 11.3012 ure Geschiedenis. Tweede kla6se 11.30 ure Wiskunde, 1.302 ure Hoog- dnitsch. Vierde klasse 2230 ure Staa s- inrichting, 2.303 ure Franseh. Eerste klasse 33.30 nre Aardrijkskunde. Zaterdag 15 Juli 99.30 ure vierde klasse Engelsch, 9.30—10 ure vierde klasse Scheikunde, 1010.30 ure derde slasse Nederlandsch, 10.3011 ure Voorbereidingsklasse Rekenen. 1111.30 ure Tweede klas3e Aardrijks kunde. De oudera der leerlingen en andere be langstellenden worden tot bijwoning der examens uitgenoodigd. 3 Juli 1899. Bevorderd van kommies-verificateur 3e cat. tot kommies-verificateur 2e cat. A. J. C. Montijn te Viissingen. De heer Herman Snijders te Middel burg is gekozen in het hoofdbestuur der Liberale Unie. De konstabel-majoor v. k. D. W. Spangenberg is met 1 Juli gedetacheerd bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Viissingen bij de gereedmaking van Hr. Ms. pantserdekschip NoordBrabant en belast met de zorg van bet daar aan boord op te stellen artillerie-materieel. Dr. Kuyper's amendement op de On- gevallenwet. Men meldt uit Delft aan de N. R. C. l)e op 19 Juni te Amsterdam gehouden vergadering van werkgevers droeg aan haren voorzitter, den heer J. C. van Marken, alhier, op, aan dr. Kuyper, den ontwerper van het „groote" amendement op de ongevallenwet, den dank van de aldaar vertegenwoordigde industrie over te brengen. De heer Van Marken heeft zich van deze opdracht gekweten door een schrijven waarin o. m. wordt gezegd Dat het aan deze vergadering mogelijk is geweest tot een besluit te komen, hetwelk de ziens wij ze van alle aanwezige werkgevers vertolkte, is hoofdzakelijk te danken aan de omstandigheid, dat deze zienswijze vooraf uitdrukking had gevonden in het door u ingediend amendement. De vergadering heeft dan ook niet ge aarzeld eenstemmig als hare overtuiging uit te spreken, dat de wenschen, door vele werkgevers geuit, in bedoeld amendement op een verre hoven haren lof verheven wijze waren belichaamd, en achten zich geluk- kig daarvan openlijk te kunnen getuigen. Niet minder achtte zij het zich ecliter ten plicht, waar deze belichaming harer ver langens de mogelijkheid heeft geopend, dat deze verwezenlijkt zullen worden, aan haren voorzitter op te dragen bij u, hooggeleerde heer, de tolk van de gevoelens der warme erkentelijkheid te zijn die de Nederlandsche industrie voor u ter zake van uw optreden in deze koestert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 5