VOOR ZEELAND. KIEZERS WAAKT! J. J. RAMÖNBT. J. CHRISTELIJK- HISTORISCH R? Goes, (kleiburg SKnsifag Derficnrfc laarpnij. Liberale Kiezers 116. 1899. Mi Is izers. PRIJS DER ADVERTENTIËN ANDSCHE THEEKBR1EFBANK. Cravenhage. tegen matige rente (zon- elden onder eerst Hypo- ïuizen en landerijen en TT-irnnttiAplrhrievftn nit. .onsterverbond is van zij, die de lakens al 'an liet Burgemeester- Oe Burgemeestei' kail onsterverbond. in de K T als lïiu'gc- gezegd heeft dit ;ing. dan zal de Heer weten wat een bril en wordt. ik beginsel, eer* ig- zijn van ver- nlijke belangen, niet selmcliter i Heei' BAMONDT. racht bij liet terrein zijn ongezond (1 worden met het werkelijk gelukt i] zich niet bepalen v te geven bewijst ,3U ,45 ,45 ,45 ,45 ■45 Uin». tv Woen26 Dond.27 Vrijd.28 Zater.29 Zond.30 Maan.31 De stille verkiezing wordt een rumoerige. Een vuil pamflet is zooeven rondgebracht waarin de Heer Wesselink wordt uitgespeeld tegen den Heer Ramondt. De Heer Burgemeester zal zich zelf schamen op die manier 'n die taal met die vuile bedoeling te worden aanbevolen. De kaart is doorzichtig, eelt der weggeloopen oproermakers 'uit Vooruitgang is de gal overgeloopen. Zoo moet, zoo kan, zoo mag de heer wesselink niet worden gekozen. Iedere stem op den Burgemeester wordt nu een stem tegen den heer ramondt 1 In ernst Kiezers raden wij u Stemt niet op den Burgemeester en wreekt U op de snoevende taal van hen die onze Gemeentehuishouding ten onderst boven willen gooijen en wilt eenparig stemmen den beproefden Wethouder Wilt ge toch het Koode biljet invullen stemt dan als protest tegen die onedel» tactiek snelpersdruk g. m. klemkerk goes. lit, co- en an ait Kg als ng ir- de eg t. °P ies an il ea it- ïn m et an id le ge ie t- o- ïh ar P- r- at e, is m ö- rt >n tl. ij st ;e in m y dl OU o. 10 7.50 3,15 6,30 3,15 7,50 3,15 7,50 3,15 4,45 6, 7,50 3,15 B00TDIEN8T DDELB.-ROTTERDAM Julj. Van Van Middelburg. Botterdam. alve des Zondags, van van Middelburg 8,45 j u. uDtmvu) "wwi u.taci/gntaoui zyiier klasse mogelijk en billijk zou worden ge oordeeld. De vermogende en gegoede ouders zonden dus den kostenden prijs geheel betalen; een volgende klasse half of voor een derde, en wiens maatschappelijke positie zelfs dat niet toeliet, zou met het wettelijk minimum knnnen volstaan. Over de zedelijke verplichtingen derouders om de schoolopvoeding hunner kinderen, even goed als de huiselijke, zelf en wel geheel zelf te betalen, willen we nu niet spreken. Daarover is trouwens in den langdurigen schoolstrijd ten onzent zooveel gezegd, dat het onderwerp wel nagenoeg uitgeput mag heeten. Als algemeene waarheid mag het daarom bekend gerekend worden. Elk ouder moest er een eer in stellen, zijn kind niet op eens anders kosten te laten onderwijzen; ver mogende en gegoede ouders wel in de eerste plaats Doch beschouwen we de zaak nu eens van een anderen kant, dan gevoelt toch een ieder, tot welk een aanmerkelijk bedrag de gemeentelijke begrootingen verlicht zou- JtLet was één groote uitDarsting van baat tegen het clerieale kabinet en vooral tegen den eminenten leider, den minister Vandepee- reboom. Het was èén groote aanval op het gezag, op den persoon des Konings, op het Koningschap. Het was eenafschuwelpke kreet voor de troonsverheffing van den revolutionairen volkswil, voor de sociale republiek. En in dat gansche spel deden radicalen als Lorand hartelijk mee. In de kamer maakten de socialistische Kamerleden een spektakel, als zelfs te Weenen nimmer gehoord was. Een hunner ging naast een clericalen spreker staan die over het spoorwegont- werp spreken zou en zong of declameerde om hem 't spreken te beletten. Een ander rukte 't blad van zijn lessenaar en trom melde daarmee drie kwartier lang op zijn tafel. Anderen maakten leven op hoorns en fluiten. Weer anderen hadden een bel in elke hand en belden of de tram aankwam. Nog anderen bedienden zich van jachthoorns en karremansratels. Nog een sloeg met een houten hamer. En toen de zitting opgeheven was bega ven zij zich onder het volk om hun ver woestend werk te voltooien. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De partijeu die in 1899 samengaan, kun nen elkaar al evenmin liefhebben, als die welke zeventigjaar vroeger in bondgenoot schap waren om hun wettige regeering te verjagen. Arme Leopold II. Wat is uw levensavond donker. Reeds had hij een samenkomst met de burgemeesters der drie groote gemeenten Brussel, Antwerpen en Gent, welke alle drie verklaarden dat zij de orde niet meer konden handhaven, indien de minister zijn kiesrechtontwerp niet introk. Men mag verwonderd vragen of dat nu regeeren is, en het gezag niet op losse schoenen zit. Intusscben is, in de vergadering van Vrijdag, de regeering geëindigd met voor de revolutie opzij te gaan. De oproermakers hebben 't gewonnen. De regeering heeft sluiting der zitting verzocht en het wetsontwerp is daardoor voor zeer geruimen tijd van de baan. Naar verzoening zal nu door den minister gezocht worden. Wij vragen indien er derhalve nog eene oplossing mogelijk was die minder kwaad bloed zette, waarom daarmee dan maar niet van het begin af gekomen Nu is de indruk weer gevestigd dat eigen lijk niet de Koning regeert en ooknietzijn ministers en ook zelfs niet eens de meer derheid van het sou-rereine volk; maar de miuderheid, hetzelfde wat zoo ongeveerde anarchisten willen. De oproerkraaiers zijn in België de baas. Dreyfus is Zaterdagmorgen te Eennes aangekomen, 's Nachts te voren, toen hij voor bet eerst sedert vier jaren den vaderland- schen bodem betrad, weende hij. Hij reed per rijtuig, in burgerkleeding, naar de plaats zijner bestemming; waar hij des morgens half 9 een roerend onderhoud had met zijne 26jarige, mede zoo zwaar be proefde vrouw. Het is onmogelijk, zeggen de bladen, een beschrijving te geven van de aandoen lijke scènes die daarbij voorvielen. Dat zal wel zijn omdat men cr zelf niet bij geweest is. Niemand anders dan alleen een kapitein der Maréchaussees, die zich be scheiden op den achtergrond hield, en me vrouw Havet, de vriendin van mevr. Drey fus, hebben dit t-mneei bi|gewoond! Doch in ieder geval, wij begrijpen bet, de eerste omhelzing dezer twee, als uit den dood aan elkander weergegeven, moet wel treffend geweest zijn. Dreyfus heeft grijzende haren en een rosaelitigen volgens anderen een grijzen baard, zeggen zij die hem gezien hebben. Het eerste schijnt niet vreemd, na die vier in eenzaamheid doorgebrachte jaren, waarin deze man, meer nog dan onderden last van den doodenden tropiscben hemel, onder het loodzware gewicht van het onop losbare raadsel zijner verbanning, heeft gebogen gegaan. Ook het Italiaansche parlementwasde vori ge week'ttooneel van de grootste heftigheid. Het waren ook daar weer de socialistische afgevaardigden die de orde verstoorden. Herhaaldelijk eischten dezsn appèl nominaal (afroepen der namen om de aanwezigheid vast te stellen) en steir ming bij hoofdelijke stemming over voorstellen. Toen er een paar geheime stemmingen gelast waren, dat wil zeggen stemmingen waarbij de afge vaardigden een voor een hun briefje met „voor" of „tegen" bij de presidentstafel in een bus komen steken, ijlden socialisten naar de stembus om dit te beletten. Er vieien vuistslagen en er stroomde bloed bij die ruzie. Het einde was dat de zitting geschorst werd ea de stemming over de voorgestelde wetsontwerpen der regeering niet kon plaats hebben. Er mag in sommige landen wel eens eene prijsvraag uitgeschreven worden Voor het beste reglement vau orde voor hun parle ment. In ieder geval is 't met het gezag aller- jammerlijkst geste'd overal waar de toon gevende mannen van jaren her met de Chris telijke historiscne traditiën braken en een geslacht kweekten „dat Jozef niet gekend heeft". In de verhouding tusschen Engeland eu Transvaal belooft 't eenigszins beter te worden. Van regeerings wege zal aan den Volks raad worden voorgesteld een schikking waarbij voor de Uitlanders het verkrijgen van het kiesiecht afhankelijk gesteld wordt van een zevenjarig verblijf, aan welke be paling terugwerkende kracht zal worden gegeven, alle uitlanders, vóór 1890 in het land gekomen, zullen gerekend worden aan stonds het burgerrecht te hebben verkregen. Voorts zullen eenige wijzigingen worden gebracht in de naturalisatiewet. BEKENDMAKINGEN. Goes. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen Zaterdag 15 Juli 1899 des voormiddags 10 uren bij opbod in het openbaar trachten te verpachten o. de hoveniering in de voormalige zoute vest groot 15 A. 16 cA. kadastraal bekend gemeente Goes sectie D no. 981. b. ongeveer 43 A. 70 cA. grond gelegen aan dea West singel kadastraal bekend gemeente Goes ssctie C oo. 797. c. het grasgewas van de dijken buiten de voormalige Bleedveldsche Carrière beginnende van het einde van den tuin van perceel E no. 6 tot aan den Noorddijk, benevens het afsluitdijkje der oude haven, kadastraal bekend sectie B no. 340, 193b's en 307. d. het grasgewas van af de begraafplaats voorbij de 's-Heer Hen- drikskinderenbarrière tot bij en aan den dyk van 's Heer Hendrikskinderen bekend in sectie A no. 250, 251, 252, 253 en sectie C no. 411bis, 788 en 789 in de gemeente Goes. Ü8 voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie van 's voormiddags 9 tot 's namid dags 2 ure. De overgang8 examens der leerlingen van den loopenden cursus aan de Hoogere Burgerschool zullen in het openbaar worden gehonden op Vrijdag en Zaterdag 14 en 15 J uli a. s. Het programma voor de overgangs examens, zooals dat is vastgesteld luidt als volgt: Vrijdag 14 Juli. Voorbereidingsklasse 99.30 ure Fransch. 9.3010 ure Neder- landsch.Eerste klas e 1010.30 ure Hoog- duitsch, 10.30 11 ure Wiskunde. Derde klasse 1111.30 ure Natuurlijke Historie, 11.3012 ure Geschiedenis. Tweede klasse 11.30 ure Wiskunde, 1.30—2 ure Hoog- duitsch. Vierde klasse 2230 ure Staa s- inrichting, 2.3C3 ure Fransch. Eerste klasse 33.30 ure Aardrijkskunde. Zaterdag 15 Juli 99.30 ure vierde klasse Engelsch, 9.3010 ure vierde klasse Scheikunde, 10— 10.30 ure derde Klasse Nederlandsch, 10.3011 ureVoorbereidingsklasse Rekenen. 1111.30 ure Tweede klasje Aardrijks kunde. De ouders der leerlingen en andere be langstellenden worden tot bijwoning der examens uitgenoodigd. 3 Juli 1899. Bevorderd van kommies-verificateur 3e cat. tot kommies-verificateur 2e cat. A. J. C. Montijn te Vlissingen. De heer Herman Snijders te Middel burg is gekozen in het hoofdbestuur der Liberale Unie. De konstabel-majoor v. k. D. W. Spangenberg is met 1 Juli gedetacheerd bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen bij de gereedmaking van Hr. Ms. pantserdekschip NoordBrabant en belast met de zorg van het daar aan boord op te stellen artillerie materieel. Br. Kuyper's amendement op de On gevallenwet. Men meldt uit Delft aan de N. R. C. De op 19 Juni te Amsterdam gehouden vergadering van werkgevers droeg aan haren voorzitter, den heer J. C. van Marken, alhier, op, aan dr. Kuyper, den ontwerper van het „groote" amendement op de ongevallenwet, den dank van de aldaar vertegenwoordigde industrie over te brengen. De heer Van Marken heeft zich van deze opdracht gekweten door een schrijven waarin o. m. wordt gezegd Dat het aan deze vergadering mogelijk is geweest tot een besluit te komen, hetwelk de ziens wij ze van alle aanwezige werkgevers vertolkte, is hoofdzakelijk te danken aan de omstandigheid, dat deze zienswijze vooraf uitdrukking had gevonden in het door u ingediend amendement. De vergadering heeft dan ook niet ge aarzeld eenstemmig als hare overtuiging uit te spreken, dat de wenschen, door vele werkgevers geuit, in bedoeld amendement op een verre hoven haren lof verheven wijze waren belichaamd, en achten zich geluk kig daarvan openlijk te kunnen getuigen. Niet minder achtte zij het zich ecüter ten plicht, waar deze belichaming harer ver langens de mogelijkheid heeft geopend, dat deze verwezenlijkt zullen worden, aan haren voorzitter op te dragen bij u, hooggeleerde heer, de tolk van de gevoelens der warme erkentelijkheid te zijn die de Nederlandsche industrie voor u ter zake van uw optreden in deze koestert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 12