NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH iddelburg ienstbode m. 1899. Merifag 24 Ittni. 3)etfimrfc laacgatig. Vesterschelde. r,so >9. de, Hulst-VlaJre. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN November eene ,an buis. Zich persoonlijk iderdagavond van 810 LITTOOIJ, Middelburg. iOOTDIENST iiburg en Zierikzee. Lerikzee Spoorweg Gom Juni. Van Zierikzee: lidd 'smorg. s midd Dond.22 Vrijd.23 Zater.24 Zond.25 Maan.26 Dinsd27 Woen28 Dond.29 Vrijd.30 6- 6,30 6,30 6- 7,50 7.50 7,50 6.30 7,50 3,15 3,15 3.15 4.45 3,15 3.15 3,15 3,15 3,15 500TDIENST DDELB.-ROTTERD AM Tuni. Van Van Middelburg. Rotterdam. ,30 ,30 r,3o r,30 r.30 ',30 r,30 8,45' 9,15 9,15 8.45 8,45 8,45 9,15 8,45 9- 9- 9,- 9, 9,- 9,- 9,- 9- MFV&lffiCBAABT. Juni. en van Antwerpen Maandag) 's morg. 8.u 1GEN-OP ZOOM-THOLEN ïoom naar Tholen,5,5C L,40, 4.30, 6,20, 8,15. ir Bergen-op-Zoom 6,25 2,15, 5,25, 7,10, 8,53. l,55a)nm. 3,25 en 6,206) 2,25a) nm. 3,55 en 6,50 10,25 nm. 1,55a) en 4,45 '0,40 2,15a) en 5,05 11,55a 3,25 en 6,206) 12,15a 3,45 en 6,40f 10. 40. iaar Breskens ten hoogste lissingen naar Borsselen igelegd. STOOMBOOT, dt Rotterdam. Juni. Yan Rotterdam. Woensd.28 8. AMD1ENST. ST—MIDDELBURG, ïgen Zeilm. vm. 4,50 r. I, 11, 11,45nm. 12.30, i,30, f4.15, 5,10, f5,55, f9,15, 10,15. Remise. iiburg (Markt) vm. 5.20 II,50, nm. -j-12.35, 1,20 4,20, |5,15, 6, f 7, 7,50 11. een goederen. BUSDIENST SCHE VEERGOES. uitzondering van Dinsdag ist. Vertrek Veer 7, m Goes (station) 8,37, s), 6,30. Dee Dinsdag» 5,.Vertrek Goes (Slot) POORBOOTDIENST OP DE BOOTDIENST. en naar Vlake vm. 5,20 Walsoorden onmiddellijk den correspondeerenden 0.31, 2,16, 5,15 uur. ENDIENST. ir Walsoorden vm. 7,1 ,5 uur. m onmiddellijk na aan- ongeveer vm. 9,en 6,15 uur. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en Zij die zich met 1 Juli a. s. op ons blad wenscheu te abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. ONZE STUDENTEN. De studenten onzer Rijksuniversiteiten hebben dezer dagen wij herinnerden 't al op een Zondag te Haarlem weer eens den beest uitgehangen. Het is die beruchte Zondagjool welke door den burgemeester verboden werdt, doch van boogerband toch door moest gaan. Zelfs de sport verslaggever van de Tele graaf vond na afloop en bij nader inzien dat Zondagafeest toch wel wat bar. „Dronken reeds voor de wedstrijd begint", zoo zei hij, „loopen de Leidsche studenten overal rond, ruzie makend en zoekend, het iedereen lastig makend". Dat het een dronkemansboel was, zegt u 't verslag in het Utrecktsohe Studentenweekblad Vox Studiosorumwaaraan wij het, volgende ontleenen. Na van de Amaterdamsche studenten gezegd te heoben dat van hen geen studie viel te maken gaat schrijver voort: „Waar is het, dat onze broederen aan de verschillende academie's zreh door bepaalde eigenschappen van elkaar onderscheiden. En al zijn die eigenschappen op een dag els deze niet te apprecieeren wegens het dikwijls vergevorderd stadium van dron kenschap van de eigenaren, toch valt het niet te ontkennen, dat ook dit jaar de minst ongunstige indruk weer aau onze, de Utrechtsehe academie te beurt viel. De universiteitshoeden maken het gemakkelijk, een studie te maken van interacademiale bezopenbeid, en toch dienen die hoeden slechts ter bevestiging van het geobser veerde, want bijna ieder beertje draagt bij die gelegenheid het cachet zijner academie met zich rond, ook zonder hoed, boeketje, das, etc. „De Groninger schittert door afwezigheid de Utrechtenaar is kalm dronken, de Leide- n aar is vies dronken, de Delftenaars onhebbe lijk dronken. Dat is de totaalindruk. „Op dagen als deze valt weder op te merken, hoeveel aan studeerenden in bet publiek is toegestaan. De dronken heertjes d waalden dan door de samengeloopen menigte, vielen in het water, kregen gaten in het hoofd en werden door den burgemeester opge pakt en gecachotteerd. In de walgelij kste posi ties over rijtuigen en booten verbreid, maak ten zij het aan 't publiek lastig de spreekwoor delijke, bonthomiscbe stemming tegenover den student te handhaven. Zelfs alle gevoel van reciprociteit en kennis der plichten van gastheer en in 't algemeen die van fatsoen lijk menscb schenen bij sommige individuen geheel verdwenen. Introdncé'a werden door Delftenaren op eigen vaartuig gemaltrai teerd. O. a. gewerd ons, dat wij een ge wonden Leidenaar op een Delftsch vaartuig moesten verplegen, bij gebrek aan belang stelling bij de rechtmatige bewoners der boot. „En als wij de Leideuaars zagen, de troepjes, die van zatheid bijna niets anders spreken konden, dan een onverstaanbaar gebazel over speciaal Leidsche traditie, enz. enz. enz." De taal waarin een en ander wordt meegedeeld, is ook het taaltje wel, Hol- landsch is er niet veel in. Maar bet is rond en durft een kat een kat noemen. Zulk eene stem uit de studentenwereld doet on» de conclusie inhouden als zouden alle studenten aan de zonde van lichtzin nigheid schuldig staan. Toch mag wel de klacht geslaakt: en dat zijn nu onze toekomstige rechtsgeleerden, opvoeders onzer kinderen, medicijnmeesters, de bloem der natie. 23 Juni, '99. Ingaande 1 Juli, zijn benoemd tot inge nieurs bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de heeren D. Verhoop en jhr. M. A. C. de Jonge, adjunct-inge nieurs le kl. De surnumerair der posterijen en tele grafie W. P. Dhont wordt met ingang van 1 Juli a. s. overgeplaatst van Rotterdam naar Zwolle (postkantoor). Met ingang van 22 dezer is hetdeta- cbementinfanterie te Ter Neuzen in garnizoen ingetrokken. CoeS- Donderdagavond vergaderden de antirevolutionaire kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" onder voorzitterschap van dei. beer M. de Jonge Jzoon, en de vrij-aDtirevolutionaire kiesvereeniging „Groen van Prinsterer" onder presidium van den beer J. Plazier ieder afzonderlijk, tot het stellen van candidaten voor den gemeenteraad. De kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" candideerdemei alge- meene (27) stemmen de aftredende leden de heeren J. J. Ramondt en B. Quist en candi- deerde voorts met 23 stemmen de heeren C. Oranje Lzoon en A. S. J. Dekker en met 21 stemmen den heer J. Plazier. De heer Dekker zal candidaat zijn inde vacature- Dicke. De kiesvereeniging „Groen van Prinsterer" stelde de heeren Ramondt, Plazier, Oranje en W. Cense voor de periodieke; en voor de tusschenlydsche aftreding insgelijks den heer A. S. J. Dekker. Beide vereenigingen zullen samenwerken, met dien verstande echter dat voor eender vijf plaatsen nu twee candidaten zijn: Quist en Cense. Goes. Koninklijk goedgekeurd de gewijzigde statuten der Vereeniging „Af- deeling Goes van den Chr. Nat. Werkmans bond der Ned. Herv. Kerk. Het bestuur der Afdeeling bestaat thans uit de heeren M. Kok Jz. Voorzitter, B. Verboom, Secretaris, J. L. Cense, Penningm., P. Weasels, Vice Secr. Penningm. en Joh. Boogaard. Middelburg. Vergadering van den Gemeenteraad van 21 Juni 1899. De raad was voltallig bij het bestaan van twee vacaturen. Nalezing en vaststelling der notulen van het verhandelde in de laatste zitting, stelt de Voorzitter aan de orde de volgende punten der agenda: I. Ingekomen stukken. Deze zijn: a. Verschillende missiven van Gedpu- teerde Staten, houdende goedkeuring van vroegere genomen Raadsbesluiten.Voor kennisgeving aangenomen. I). Eene missive van K. Scbraver te Rotterdam, begeleidende vijf exemplaren van een door hem samengevat opstel over „Oefeningen bij de brandweer". Zooals wordt medegedeeld liet iemand onlangs te Rotterdam bij die oefeningen het leven, waarom de schrijver verzoekt, de aandacht te willen schenken aan de nuttige wenken in zijn opstel gegeven. Voor kennisgaving aangenomen. c. Een rekest van J. M. van Ditmars Zoon alhier om huurverlenging van grond aan den Schoorsteenvegerssingel. In handen gesteld van B. en W. om advies. d. Een rekest van P. Bruël, amanuensis by bet onderwijs in de natuur-, werktuig en scheikunde en chemische technologie aan de burgeravondschool en tevens amanuensis by het onderwijs in de natuurkunde aan 6 gymnasium, verzoekende verhooging zyner jaarwedde. I„ handen van B? en W. om advies. Eene mededeeling van B. en W. dat door een onbekende f 21,28V* is ingezonden wegens te lage aangiften in de inkomsten belasting over 1899, met het voorstei om den gemeente-ontvanger te machtigen, dat bedrag alsnog m 2ijn3 rekening oyer' h(jt loopend jaar op te nemen. Het voorstel wordt zonder discussie aangenomen. f. Een voorstel van B. en W.tot het brengen van wijzigingen in de door hen voorgestelde keurloonen van viscü.Wordt tot aanhouding besloten, om met die keur loonen zeiven gelijktijdig behandeld te worden. g. Een adres van H. Varel, verzoekende ontslag als assistent-klokkenist. - Hetont- slag wordt eervol zonder d.scussie of stem ming verleend. h. Een verzoek van A. Reynierse om in erfpacht te bekomen grond aan de Loskaai. In banden van B. en W. om advies. i. Eene mededeeling van B. en W. dat S. van Os zijn vroeger gedaan verzoek om verlenging vai: erfpacht van grond in de St. Janstraat beeft ingetrokken. Voor kennisgeving aangenomen. k. Een verzoek van de Commissie van den Kinderspeeltuin, om, tegen vergoeding van fl per jaar, het tioodige water uit de duinwaterleiding te erlangen tot besproeiing van dien tuin. - Conform het voorslel des Voorzitters wordt tot dadelijke be handeling besloten. De heer Sprenger stelt voor 50% kor ting te gaven op hef verschuldigde voor waterverbruik. De beer van der Harst blijft op door hom iiugevoerde gronden aandringen om het verzoek der Commissie in te wil ligen. Nadat dan ook het voorstel Sprenger met 10 tegen 5 stemmen (die der heeren Heyse, van der Swairie, Verhage, Spren ger en A. P. Snouck Hurgronje) verwor pen was, wordt het verzoek zonder verdere discussie of stemming ingewilligd. II. Brief van Mej. C. E. Sprengerhou dende verzoek om, ontslagwegens verande ring van woonplaatsals lid der plaatse lijke commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs. Het gevraagd ontslag wordt zonder dis cussie of stemming op de meest eervolle wijze verleend. III. Verzoek van Mej. J. C. J. Dhont om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan school D. De Commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwys gehoord, stellen B. en W. voor het ontslag eervol te verleenen, tegen welk voorstel niemand eenige be denking bad. IV. Verzoek van Jhr. F. H. P.J. Gevers om eervol ontslag uit zijne betrekking van onderdirecteur der gasfabriek en duinwater. Zonder discussse of stemming wordt een eervol ontslag tegen 1 Juli a. s. ver leend. V. Voorstel van B. en W. betreffende het onderwijs in de vrouwelijke hand- loerken aan de scholen A. B. C. H. en I. Naar aanleiding van een missive van de Commissie van Toezicht o het lager onder wijs, stellen B. en W. voor om, met in gang van 1 Augustus a. s., aan de scholen A, B. en C. bet getal onderwijzeressen in voege als door de Commissie is voorge steld te vermeerderen. Die vermeerdering zal eene jaarlijksche uitgaaf vorderen van f1125, plus een bedrag van f237.50 dat in de eerste jaren als wachtgeld zal moeten uitgekeerd worden. De heer E. P. Schorer kan zich met het voorstel niet vereenigen. In den breede zet bij de geschiedenis der zaak uiteen men kan misschien de zaak wenschelijk achten, noodzakelijk is zij volgens hem niet en daarom deinst hij terug voor den greep die daardoor weer in de gemeente kas zal gemaakt worden. Bovendien ver- lieze men niet uit het oog dat, moge ai de berekening van B. en W. voor het oogenbkk juist zijn, zij toeh nog aanmer kelijk zal stijgen in de toekomst, nu het bouwen van twee nieuwe scholen reeds in uitzicht gesteld is. De beer Brevet neemt het op voor de Commissie van het lager onderwijs. In den breede toont hij aan door welke motieven de commissie zich heeft laten leiden zij, de deskundige, acht den toestand niet zonder reden onhoudbaar; er moet dus aan verbe tering gedacht en in dien toestand voorzien worden. Het voorstel van B. eu W". wordt hierna aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Voor van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. de heeren Gratama, van der Hars':, Brevet, van Teylingen, Heijse, van der Swalme, Sprenger, den Bouwmeester, van de Ree en de Waaltegen de heeren Schorer, W. H. Snouck Hurgronje, Verhage, Koole en A. P. Snouck Hurgronje. VI. Voorstel van B. en W. tot uitbrei ding gas- en duinwaterleiding naar den Singel langs de vroegere buitenplaats Roos en Doorn en tot plaavsing vvn een duin- waterautomaraat op den Noordsingel. De beeren van Bracken Eock en Zip hebben zich tot den Raad gewend met het verzoek om de gas- en duinwaterleiding door te trekken ïn den singel, waar ieder hunner bez'g is eene nieuwe villa te boa wen. Zij stellen tot garantie een jaarlijksch gezamelijk gebruik van gas en duinwater van f 300 gedurende de drie eerste jaren. B. en W. die de kosten van aanleg op f 2200 begrooten, stellen voor bet verzoek in te willigen. De Commissie van financiën daarentegen except haren voorzitter, adviseert tot afwij zing, op grond dat de aangeboden garantie niet in billijke verhouding staat tot de gel delijke opoffering die van de gemeente ge vorderd wordt en dat in casu, waar slechts de bewoners van twee perceelen gebaat wor den, geen sprake kan zijn van bevordering van het algemeen belang. Er ontspon zich eene langdurige discussie. De heer Schorer nam het op voor belang hebbenden, terwijl de heeren van der Swal me en Heijse het standpunt der financieele commissie verledigden. De heer Schorer vond de garantie zeer aannemelijk, terwijl de heer Heijse betoogde dat het eigenlijk geen garantie was, het was slechts eene toezegging en verzekering van verbruik, tot dat ten slotte bet voorstel van B. en.W. werd aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Voor de heeren Schorer, W. H. Snouck Hurgronje, Gratama, van der Harst, Brevet van Teylingen, Koole, Sprenger en den Bouwmeestertegen de heeren Heyse, van der Swalme, Verhage, A. P. Snouck Hur gronje, van de Ree en de Waal. Ook bewoners van den Noordsingel had den zich tot uitbreiding der duinwaterlei ding tot den Raad gewend, maar aangezien de ko3tm daurvaa f'1465 zullen bedragen en men niet g6negen is meer dan f50 's jaars te waarborgen, stellen B. en W. voor althans voorshands, daar ter plaatse een duinwaterautomaat aan te brengen, met belofte op de zaak terug te komen, wanneer de nieuwe vast te stellen belastbare op brengst wegens de grondbelasting voor de woningen langs den Noordsingel en den Veersehen singel zal blijken hooger te zijn dan thans bet geval is. De heer Verhage doet het voorstel, in plaats van een automaat, de leiding door te trekken, maar, na repliek von den heer Sprenger, dat de garantie niet in verhouding stond tot de koaten, wordt het met alge- meene stemmen op de zijne na verworpen eu teu slotte het voorstel van B. en W. zonder verdere discussie of stemming aan genomen. VII. Voorstel van B. en W. tot aanleg van de duinwaterleiding teu behoeve van de in aanbouw zijnde woningen der Mid- delburgsche coöperatieve bouwvereeniging Die vereeniging heeft van de gemeente grond in erfpacht, waarop zij bezig is 12 arbeiderswoningen te boawen en wendt zich thans tot den Raad om die woningen met een zijtak door de Puntpoort aan de duinwaterleiding aan te sluiten. B. en W. die de kosten op f762 ramen stellen voor bet werk in te willigen, met welk voorstel zich alle leden zonder dis cussie of stemming vereenigden. VIII. Wijziging gewezntebegrooting 1899. De door B. en W. voorgestelde wijziging wordt met aigemeene stemmen goedgekeurd. IX. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van eene van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11e district ontvangen ontwerp-overeenkomst tot aflossing van de nog verschuldigde restant-bijdrage aan het Rijk ter zake van den aanleg van spoor- en havenwerken in en langs Middelburg en jaarlijksche termijnen van f 5000 in plaats van f15000. Daar niemand tegen de ontwerp-overeen komst iets in het midden had te brengen, wordt het voorstel van B. en W. stilzwij gend goedgekeurd. X. Aanbod van G. K. A. Eonhebel tot het doen van bacteriologische onderzoekin gen van het duinwater. De heer apotheker Nonhebei berichtte B. en W. dat zijn laboratorium volgens de nieuwste eisehen der bacteriologische weten schap is ingericht en doet het aanbod het bakteriologiseb onderzoek van het leiding water kosteloos op zich te nemen. B. en W. steilen den Raad voor het welwillend aanbod van den heer Nonhe bei te aanvaarden. De heer van der Harst doet het voor stel om eerst inlichtingen omtrent de wijze van uitvoering en het advies van de Gezond heidscommissie in te winnen. Daar niemand hiertegen bezwaar had, wordt zonder stemming conform beslotenen het voorstel van B. en Vil dus tot nader aangehouden. XI. Adres Ribbink en Co om toestemming tot overdracht van hunne telephoonconcessie van eene naamlooze vennootschap. B en W. stellen voor gunstig op het adre3 te beschikkenniemand opperde dan ook bezwaar, zoodat conform zonder stem ming word besloten. XII. Voorstel van B en W betreffende een zieken werkman van de gasfabriek m duin waterleiding. Daar met 1 Julia. s. de termijn expireert tot wanneer de Raad besloot dat aan den zieken werkman der gasfabriek en duin waterleiding half loon zal worden uitbetaald, vragen B. en W. nu de man nog niet tot werken in staat is, machtiging om uiterlijk tot 1 Januari 1900 half loon te blijven uitbetalen, welke machtiging hun zonder eenige bedenking werd verleend. By de gewone rondvraag neemt de heer Koole het woord en geeft hij B en W. in overweging of het niet, in navolging van vele andere gemeenten, raadzaam zijn zou in zake de progressie bij de inkomstenbe lasting zich tot de Hooge Regeering te wenden. Hierna gaat de vergadering uiteen. Ongevallenwet. De amendementen nemen toe. Weer drie. Een van dr. Kuyper, een van mr. Pijn appel, een van mr. v. Deinse. Eerstgenoemde wil in plaats van artikel 1 en 2 een nieuw artikel 1 gelezen hebben, aldus luidende De werklieden in de na te noemen be drijven zijn volgens de bepalingen dezer wet verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met het bedrijf overkomen. Verder wordt voorgesteld in art. 19 het derde lid te lezenDe leden worden voor een derde gedeelte benoemd uit de werk gevers en voor een derde gedeelte uit zoo danige werklieden, in den zin dezer wet, die zitting hebben of gehad hebben in het Bestuur van eene Kamer van Arbeid. Het doel van dit amendement is, nu de leden-werklieden niet gekozen maar benoemd. zullen worden, de benoembaarheid te beper ken tot zoodanige werklieden, als gebleken zijn in hun kring vertrouwen te genieten. Laatsgenoemde wil aan artikel 3 een nieu we alinea toevoegen, luidende: Met werkman wordt gelijkgesteld de werk gever, die in dezelfde onderneming zelf ge- lijksoortigen arbeid verricht als de bij hem in dienst zijnde werklieden. Op hem rusten tevens de verplichtingen bij deze wet aan den werkgever opgelegd, zoowel ten aanzien van de verzekering van de bij hem in dienst zijnde werklieden tegen ongevallen, als ten aanzien van zijne eigen verzekering. Verder stelt hij voor om aan art. 8 eene nieuwe alinea toe te voegen, luidende Het dagloon van den werkgever, die volgens art. 3, laatste zinsnede, met den werkman gelijk is gesteld, wordt door hem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1