m Buitenlandsch Overzicht. BEIiimniAKMüEl KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. Afloop Ve ■wanneer hij zijn laatste tolhek tot brand hout slaat oin er de kachel zijner vrouw mee aan te maken. Deze vorm van belasting was nimmer populair. Scheveningen krijgt zijn bommenbaven, ondanks 't krachtige verzet van liberale en sociale zijde. W at 'n advocaterij is er niet verkocht, om het vergaan van Scheveningen, bijaldien het zyu haven niet kreeg, voor den Sche- veninger aangenaam te maken. Men volgt in de tweede kamer een zon derlinge tactiek. Tot Schaper incluis stemt men voor alle mogelijke plannetjes, tot zelfs voor paardentrams in de onmogelijkste uithoekjes des lands, en een voorstel waar aan bet wel of wee eener nijvere bevol king hangt, stemt msn af. Zou den liberalen, op de twaalf na die den minister hielpen de haven binnen te sleepen, somwijlen het geldgebrek in het hoofd spelen dat hen belet de bij de stem bus toegezegde hervormingen tot stand te brengen Het is goed dat de rechterijde inzag niets daarmee te maken te hebben. Niet zij, maar de liberalen hebben dit op hun geweten. En zij mogen zich niet laten weerhouden de regeering te steunen bij 't aanbrengen van die verbetering door het landsbelang gevorderd; ook al kost dit geld en al stond zij niet op der liberalen stem busprogram. Het is niet haar zaak hoe dezen aan het geld komen voor de uitvoering der in uit zicht gestelde wetten, nu zy onder de valsche leus: geen duur brood! en geen moordschavotten! het eenige middel om dit geld te verkrijgen, nog wel uit handen van den buitenlander, smadelijk hebben afgewezen. Het Voorloopig Verslag op't „verbeterd" leerplichtoutwerp is verschenen. Het bevat de bekende grieven en lot- tuitiugen die in anderen vorm herhaald worden. Van de nieuwe argumenten er tegen nemen wij er enkele over. Enkelen oordeelden dat 't ontwerp verslapt werd op bepaalde eischen om de kans voor aanneming te vergrooten; zoodat hier het politieke voordeel voor den Minister en zijn richting gelegen in het totstandkomen eener wettelijke regeling van den leerplicht, door hem boven het belang der zaak is gesteld. De minister heeft zoo klaagden anderen geen nota genomen van de eischi n voor school voeding en kleeding bij invoering van leerplicht. De raad ran state is niet gehoord o -trent de wijzigingen; ware dit geschied, zoo oor deelden sommigen, de minister zou bet her- hUingsonderwys er wel afgelaten hebben. Velen meenden dat hunne principiëele bezwaren niet opgeheven, integendeel ver sterkt zijn, wijl 't gewyzigd wetsontwerp nog meer dan het oorspronkelijke het recht der ouders aantast, wegens het heibalings- onderwijs. Vele voorstanders van het bijzonder on derwijs wraakten het dat de zorg voor de naleving der wet thans voor een goed deel wordt overgedragen op de onderwijzers; en dat met name de byzondere onderwijzers door liet gewijzigd ontwerp behandeld worden als ambtenaren van den Staat. De vermeerdering van het administratieve werk, zoo oordeeldenanderen, en de invoering van verplicht herhalingsonderwijs zullen uitbreiding van personeel en aanzienlijke meerdere uitgaven ten gevolge hebben. In de toezegging van geldelijke tegemoet koming aan het bijzonder onderwijs stelden vele voorstanders van bijzonder onderwijs geen vertrouwen met 't oog op de kortstondig heid veelal van een ministriëel leven; zij wenschten vastlegging der toezegging inde wet, bijvoorbeeld door te bepalen dat de wet nietin werking treedt alvorens de wet op't lager onderwijs zal herzien zijn. Opnieuw werd bedenking gemaakt legen het toelaten van schoolverzuim ten behoeve van werkzaamheden in of voor bedrijven van landbouw, tuinbouw, veehouderij en veenderij. Men wenschte een bepaling dat de vacantiën zoo veel mogelijk gegeven worden in den tijd waarop de hulp der kinde'en voor den landbouw enz. noodig wordt geacht. Betreurd werd dat ter zake 7ande finan- cieele gevolgen der regeling geen deugde lijker ramingen gemaakt zijn. De onderstel ling alsof 15,000 1' erlingen, die thans geen lager onderwijs genieten, onder de we; king der nieuwe wet school zouden gaan, achtte men geheel uit de lucht gegrepen. Ook hechtte men geenerlei waarde aan de schatting van de uit de wet voortvloeiende vermeerdering van uitgaven voor Rjks- toazieht en gslegenheid tot opleiding van onderwijzers op een bedrag van f100,000. Op het groot aantal adressen ten aanzien van dit ontwerp aan de Kamer gezonden, werd de aandacht der Reg. gevestigd, adressen van te meer beteekenis, omdat de meeste zijn uitgegaan van besturen die zich secert vele jaren met het onderwijs hebben bezig gehouden. Men vroeg of het raad zaam is een wettelijke regeling, waartegen een groot deel der bevolking bezwaar blijkt te hebben, met een meerderheid van enkele stemmen door te drijven. In zake het herhalingsonderwijs werd ye noodzakelijkheid op ditoogenblikbetwist. £ecr waarschijnlijk werd het geacht dat op 1 Nov. 1903, den dag waarop naar bet wetsontwerp de verplichting tut het bezoe ken der herhalingsschool gelden zal, hst herhalingsonderwijs gereorganiseerd zal zyn. Een nota van den heer Van Alphen, hou dende een betoog van gelijke strekking, is bij het afdeelingsverslag gevoegd. Men. veronderstelde verder dat grooten invloed bij den Minister tot het doen van bet voorstel omtrent herhalingsonderwijs heeft gehad het verlangen om hen die de verkorting van den leerplicbttijd en leeftijd voor het gewone onderwijs met leede oogen zouden zien, tevreden te stellen. Bedenking werd geopperd tegen herha lingsonderwijs uit 't oogpunt van zedelijk heid, en van geschiktheid van 9omm;ge onderwijzers, en van 't bestain en de op richting van fabrieksscholen. Enkele leden achtten het bedenkelijk de vaststelling van het leerprogam der herha- lingscholen aan den Gemeenteraad op te dragen. Een brutale tegenshlling Majoor Du Paty de Clam heeft vergun ning verkregen om zij i advocaat en zijn fa milie in de gevangenis bjj zich te ontvangen. Aan de familie Dreyfus is vergunning geweigerd, om den terugkeerenden ban neling by de landing te Biest te mogen begroeten. Gelijk men weet is Du Paty de oorzaak van Dreyfus' onverdiend ongeluk geweest. De schurk mag zijn familie zien, het slachtoffer mag zijn familie niet zien. Frankrijk heeft tegenwoordig geen minis ter van justitie. En een Hollandsch spreek woord zegt: „Als de kat van huis is dansen de muizen op het botervat". Frankrijk heeft nog geen nieuw ministerie. Poincaré heeft 't wel beproefd; doch de radicalen ontzegden hem hunne mede werking dewijl hy te veel oud-liberale elementen in zyn ministerie wenschte op te nemen en tevens den minister van oor log Krantz handhaaft die tegen de revisie is, en Dreyfus nog maar altijd niet onschuldig houdt. Zelfs radicale elementen uit vroegere fusie-ministeries, gelijk Ribot en Barthou, worden door de radicalen gewantrouwd. Poincaré heeft hierop aan den president gezegd dat hij van de opdracht afziet. Wie nu Dat zal de gioote vraag zijn. De president schijnt hieiop tot zijne „premières amcurs" te zijn teruggekeerd, door aan Waldeck Rousseau de vorming van een kabinet op te dragen. Men ziet het: Frankrijk blijft nog steeds in zenuwachtige trilling. Feu toestand die er niet beter op wordt, nu verschillende maire8 weigeren het revisie arrest van het Hof van Cassatie aan de gevels van de gemeentehuizen aan te plakken. Te Rennes, waar de Krijgsraad bijeenkomt, heeft men het arrest op verschillende plaatsen afge rukt of bezoedeld. Dat stadje verkeert, dank zij 't besluit om de revisie binnen zijn muren te doen plaats hebben, in een toestand van overspanning, zichtbaar in de vyandige, duelzieke stemming der autoritei ten, zelfs der leeraren en leerlingen van de hoogere burgerschool. En wie is nu by voorbeeld de ondervoor zitter vaL dezen krijgsraad Kolonel De Saxcee heelt zich steeds in 't openbaar zeer hettig tegen Dreyfus uit gelaten. De Pressensé, de liberale protestant die 't van den beginne steeds voor Dreyfus opnam, keurde in het blad L'Aurore de benoeming van dezen kolonel af, waarop deze heer in een aan De Pressensé ge- richten brief dezen een straatjongennoemde en den brief waar dit in staat bij dagorder en onder tromgeroffel aan den troep deed voorlezen met een waarschuwing aan de manschappen om de „bladen der vader- landloozen" niet te lezen. Terecht ant woordde De Pressensé hierop dat dit juist een versterkend bewijs was voor zijn be weren dat De Saxcée voor de gewichtige betrekking van ondervoorzitter van den Krijgsraad n et deugt. Frankrijk is zenuwachtig, opgewonden, tot krankzinnig wordens toe. Het blijkt ook uit betgeen de vrouw van den president der republiek werd aangedaan in de week voor de Longohampsche wed rennen. De geheele week door ontving zij brieven, waarin haar werd aangezegd dat, zoo zij haar man naar de wedrennen ging verge zellen, zij Zondag weduwe zou worden en ook haar zevenjarig zoontje nooit weer zien zou. De moedige vrouw ging toch, maar wanneer zelfs eene vrouw niet ontzien wordt, mag men wel zeggen dat het in Frankrijk ver gekomen is. De deelnemers aan den aanslag te Au- teuil zyn tot straffen varieerende tusschen veertien dagen en 3 maanden, veroordeeld geworden. Ook dat zal niet strekken om de gemoederen tot rust te brengen. De koningsgezinden zullen roepen over mis handeling en de republikeinen klagen over te lichte straffen. En onder deze omstandigheden wordt deze week Dreyfus terug verwacht! Men heeft nog getracht te doen gelooven dat er nog een bezwarend stuk tegen Dreyfus gevonden is en dat de ex-president Casimir Parier van Dreyfus' schuld over tuigd is; d.ichdit. alles is afdoend tegenge sproken. Niet minder dan Frankrijk is ook En geland in onrast en spanning. Een toestand evenwel van mindere ba denkelijkheid dewijl in dit land nog te veel mannen met gezoni verstand over blijven, die ook wet meenen dat Kruger ongelijk heeft doch de Regeering weigeren te volgen in hare avontuurlijke staatkunle. Het Blauwboek dat de vorige week ver scheen geelt verslag van de Bloemfon- teinsche „vredesconferentie". Uit dit verslag blijkt dat Milner ook al niet de man was om de onderhandelingen met Kruger te voeren. Gelijk wij reeds vroeger opmerkten heeft Kruger de uiterste concessie gedaan in zake het Kiesrecht der Uitlanders; doch Milner die by na hetzelfde, doch iets meer, verlangde stelde voorop dat hij ouvour- waardel keaanneming van Eagelanlsvoor stellen verlangde. Zyn toon was zeer aan matigend en zijne telegrammen aan Cham berlain waren zeer partijdig en oorlogs zuchtig. Van dair Chamberlains voorstel in den ministerraad om terstond handelend op te treden; weik voorstel de raad echter prij selijk verwierp. Dat de Volksraad met Igeraeene stemmen Krugers optreden goedkeurde; en door 50Ü0 uitlanders te Johannesburg iu eene volksvergadering sympathie met zijn stre ven betuigd werd, zal de oorlogszucht van Engelschen en Jingo- isten wel een weinig brei .elen. Trouwens men is er in Transvaal tamelyk gerust op dat deze groote ramp den Boeren voorloopig zal bespaard blijven. Uit een oogpunt van veiligheid, zoo verklaarde men ook te Johannesburg, kon den adressanten niets meer dan 't aange bodene worden toegestaan; en men zon desnoods, als 't moest, een oorlog er voor afwachten. Kruger staat pal, meer dan ooit. De Heere heelt ons altijd geholpen, toen wij stre len voor i eciit, zoo verklaarde hij in den Volksraad; Hij zal 't ook nu doen. De Engelsehen la hen natuurlijk.' over dit „vroom gedoe". Toch zal op den duur deze eenig sterke Rots des Vertrou wens de eenige veilige toevlucht voor deze verdrukte broederen blijken. Gedenken wij hen in den gebede, in huis, op school, in volksvergadering en in de gemeente- samenkomsten Ook Turkije, vau nature zenuwachtig, is dezer dagen geschrokken van plotseli ig gerezen grensgeschillen tusschen Albanen en Serviers. Onmachtig om de twistenden te ssheiden of ook wel opzettelijk tot den aanval besloten, heeft de Turksehe regeering het moeten aanzien dat hare eigene soldaten Servië binnenrukten om, op z'n Turksch te plunderen en te brandstichten. Met de financiën in Spanje staal het niet best. Dit is geen nieuws. De regeering wensobt echter dezen toe stand moedig onder de oogen te zien. De minister deelde a n de Kamers mede dat de vlottende schuld 1326 miljoen peseta's bedraagt. Hy is van plan de amor tisatie der af te lossen schulden in te trekken doch de houders zuilen een ver goeding ontvangen. Spanje is verplichtzyn koloniale schulden te betalen wegens de weigering van Ame rika om die over te nemen. Van de Cuhaansche schuld zal 20, van de Philippijnsche 15 procent worden geheven; zij zuilen eveneens door een disconto van 20 procent getroffen worden. Doch de op brengst daarvan zal nog 5 proeent te weinig zijn. Een 5 procentleeaing zal worden voorgesteld. Een belasting van 20 procent zal geheven worden van da bin- nenlandsche renteen wat de buitenlandsche aangaat, onderhandelingen zullen worden aangekuoopt met buitenlandsebe houders, teneinde vermindering te erlangen van de intresten. Het oude liedje. De Spaansehe papieren zullen er niet vaster op worden. Cues De overgangs-examens voor de leerlingen der Hiogere Burgerschool zullen plaats hebben 14 en 15 Juli a. s. Het toelati igs-examen voor de Hoogere Burger school op 17 en 18 Juli a. s. Ai de exa mens zullen aanvangen des voormiddags 9 ure. 19 Juni '99. De zaak-Bredius neemt een goede wen ding. Er is alle kans dat de quaestie, dit maal in den meest bevredigemlen zin, zal worden opgelost, zoodat Bredius voorgoed voor het Mauritskuis en Den Haag be houden blijft. Dr. C. Hofstede de Groot zal zich in het najaar weer in den Haag metterwoon vestigen. De majoor C. M. E. van Löben Seis, van het 3e reg. vest.art. te Gorinchem is bestemd om van 23 Sept. tot 5 October a. s. op te treden als commandant bij te houden practiscbe oeleningen eener serie vost. art. in de legerplaats by Oldebroek. Ongevallenwet. De heeren v. Kol, Schaper en Troelstra hebben een amendement voorgesteld, strek kende om alle sciiippersbedrij ven en het geheele visschersbedrijf onder de verzeke- ringsplichtige bedrijven op te nemen. De heer Heldt wenscht ook op te nemen de bedryven van landbouw, veehouderij, tuinbmw, bosehbouw en verveeuderij. Beroepen te Scherpenisse ds. D. J. M. Wüstenhoff te Sassenheim. Beiankt voor Poederooijen en Loeven- stein door ds. H Kwint te Nieuw- en St. Jo island; voor Sir Jansland door VV. Pothoven cand. te Driebergen; voor 's Heerenhoek door J. H. L. Dijkman cand. te Utrecht. Beroepen te Kootwijk Jhr. L. de Geer cand. te Velp te Ottoland ds. J. R- Slotemaker de Bruine te Beilen te Aarts woud P. Groot, cand. te Schageu te Groot Ammers ds. A. van der Sluijs te Monster; te Lietiden ds. J. J. v. lngen te Hedel; te Oude Nieiorp R. de Boer cand. te Groningen. Aangenomen naar Oude- en N. Wetering door W. Pothoven te Driebergen. Bedankt voor Klooster ter Apel door R. de Boer cand. te Groningen voorOude- Niedorp door P. Groot cand. te Sebagen. Geref. Kerken. Zesial te Delft L. v. Andel te Heerenveen, J. v. Haeringen te Katendrecht, J. D. v. d. Munnik te Barendrecht, L. Kuiper te Hoogeveen, W. lienkeina te Rynsburg m M. Schuurman te Alien. Bedankt voor Strijen door ds. J. H. Koers te Molenaarsgraaf; voor Munnekezyl door C. Oussoren cand. te Kampen. Evang. Luth. Gem. Aangenomen naar Groede door L. Schutte Propenent te Weesp. Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag. Het negentiende jaarverslag der Vereeniging is verschenen en als zijn voorgangers van inhoud rijk. Wel was 1898 een stil jaar voor de Ver eeniging, doch zy zette rustig haar arbeid voort. Herinnerd wordt aan de reis van Prof. Kuyper naar Amerika, en aan den daar verrichten arbeid wordt hulde gebracht. Het aantal leden in het buitenland neemt toe, met name iu de Znid-Afrikaansehe re publiek klimt de sympathie voor de Ver eeniging. Verblijdend is de mededeeling dat plannen in uitwerking zijn tot versterking van het aantal Hoogleeraren, welke uitbreiding niet dooroverwegende finantieele bezwaren wordt belemmerd. De kasder Vereeniging heeft dit jaar een batig saldo van raim f 1200, doch dit is niet door vermeerdering van inkomsten, doch door vermindering van uitgaven ontvangen. Versterking der middelen blijft, vooralook met het oog op de te verwachten uitbreiding van het aantal hoogleeraren, zeergewenseht. A8n de directrice van het Hospitium, wordt voor haararbeid dank betuigd; voor de op te richten medische faculteit kwam tot dusver f 5524.79 in. Het verslag geeft dan voorts een volledig overzicht van den verleden jaar te Zwolle gebonden Universiteitsdag. Wat de Vrije Universiteit betreft, inge schreven waren 120 studenten; 70 voor de faculteit der Godgeleerdheid, 22 voor die der rechtsgeleerdheid, 25 voor die der Letteren1 voor Theologie en Rechten, 2 voor Theologie en Letteren. In bet verslagjaar had ééne promotie plaats, die van den heer Mr. H. W. Hovy tot doctor in de Rechtsgeleer Iheid. Voorts bevat het verslag alle mededeelin- gen over de organisatie van de Vereeniging, waardoor het mede voor haar vele vrienden onmisbaar is. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in du wis- en natuur kunde, de heer C. M. A. Hartman,geboren te Middelburg, na verdediging van een academischproetscbrift, getiteld: Metingen omtrent de dwarspool op bet ~ï-vlak van Van der Waals bij mengsels van chioor- methyl en koolzuur. Aan de Univers.teit te Leiden is het voorbereidend kerkelijk examen afgelegd door den heer P. de Looze van Zierikzee. 'Uil Bruinisse. Door de antirevolutionaire kies vereeniging zijn tot eanlidaten gesteld by de a. s. periodieke gemeenteraadsverkie zing de heeren Z. Hougerheide, C. Hage en H. J. P. Beaufort. De beide eersten zijn aftredenden; de laatste is gesteld tegenover het aftredend lid W. Jumelet Mz. Bruinisse. In de j. 1. Zaterdag ge- houden vergaderiug van den gemeenteraad werden tot leden van het stembureau voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing benoemd de heeren Bolier, vau Vessem en Goud zwaard. De verordening op de begrafenis rechten werd herzien en in dien zin gewij- zigd dat voortaan, zoo dit verzocht wordt, de klok langer dan eenhalf uur kan geluid worden, doch dat voor elk half uur of gedeelte daarvan een recht zal verschuldigd zijn van 10.60. De verordening op de sehoolgeldheffing werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Bij de behandeling van het bestek der gemeentewerken werd besloten eenige herstelling aan de steen glooiing van den havendam uit te stellen en het daarvoor bestemde geld te gebruiken voor herbestrating van den dorpsweg. Tot commissie van onderzoek der armen- rekening over 1898 werden benoemd de heeren Hoogerheide, Hage en Bolier. Uit de mededeeling van den voorzitter van gehouden kasopname bleek dat de boeken van den gemeenteontvanger in orde waren bevonden. Bruinisse- Een verschijnsel dat zich nu eenige jaren achtereen iu onzen polder niet voordeed schoon, naar ons blad reeds voor eenige weken uit Zuid-Beveland en Tholbn meldde, Jaar helaas vrij algemeen! wordt thans waargenomen. Verscheidene akkers met uien worden aangetast door de z. g. ajuinworm. Het is niet ze.dzaam tientallen planten te vinden die door dit insect zijn gedood. Voor een goede op brengst is bel te hopen dat dit kwaad niet lang duren mag. Oudelande. Benoemd tot gemeente veldwachter alhier A. P. Hendrikse ma rechaussee te Breskmis. Oudelande. Door H. M. de Koningin is aan P. Remijnse alhier de soin van f 3U geschonsen voor den aankoop van een ezel of hit, teneinde met eeoigen handel zyn brood te kunnen verdienen zoodat langs dien weg de oude man van arrnen- last verschoond blijft. Harsweerd. Zaterdagnamiddrg voer alhier het met uiakadam geladen tjalkschip „Twee Gebroeders" schipper de Groot, komende van België, op den westberm, waardoor het z..aar luk werd. Met aan houdend pompen heeft men het schip boven water gehouden en op de slikken gezet. Met laag water is bet lek met veel moe.te dichtgemaakt, en het schip heden Maandag naar bes'emming vertrokken. Krabbendijke. De antirevolutionaire kiesvereeniging .1 hier stelde voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing caudidaat de heeren J. P. Krijger en Jacs, Verlare aftredend lid. s Heerenhoek. Onder deze gemeente ontstond Zondagvoormiddag brand in de schuur van Oosthoek. Een aantal konijnen en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Een paar stuks hoornvee bekwamen brandwonden doch konden worden gered. Een menwagen en een machine benevens landbouwgereedschappen bleven in het vuur. Het huis dat niet aan de schuur vaststond kon worden behouden. Da brand was ver oorzaakt door kinderen, die met lucifers speelden. Koewacht. De justitie uit Middelburg en Gent heelt bier met een scheikundige en teekenaar het huis vau deu verdachte M. streng onderzocht. Eenige voorwerpen zijn medegenomen Op last dar justitie is de benende put leeg gemaakt, doch er is niets verdaents gevonden. Men is thans begonnen met het leg gen der rails voor de nieuwe tramlijn Ber gen op ZoomHalsterenSteenbergen en vertrouwt dat deze lijn binnen enkele maan den gereed zal zijn om in exploitatie ge nomen te worden. Vrijdagavond ontstond te Amster dam braud in 't groote magazyn van verfwaren der firma Vettewinkel aan de Prins Hendrikkade, O.idanss den feilen watertoevoer brandde 'tgansche geuouw uit; vlammen van verschillende kleur uit stralend en een veelkleurigen vonkeuregen in de lncht verspieidend. Zelfs op 50 meters afstand van den bran 1 was de hitte ondragelijk; de gansche omtrek was een uur lang bel verlicht. De omringende huizee werden deer lij - geblakerd en de hitte was er zoo gediic it dat het water der stralen haast geheel verdampte. Ondanks de groote massa water door tientallen van brandslan gen aangevoerd bleef in de onmiddellijke nabijheid de straat kurkdroog. Alleen de vier muren bleven staan. Bij de onlangs te Oud-Beijerland gehouden inspectie van verlofgangers trad by een effectenhandelaar aldaar een mili cien binnen, en vroeg een glaasje sterken drank. „Die verkoopt men hier niet", zei de kassier. „Hé!" is 't antwoord „er staat toch kouwe pons („coupons") op 't bordje; maar als je 't niet verkoopt ga ik maar heen." N. R. C. T« Rotterdam is Vrijdagmiddag weer eens een knaapje van school gehaald. Een man vervoegde zich in een koffiehuis en vroeg waarde school van den heer Brink was. Men verwees hem naar de school in de N. Kerkstraat. Later keerde hij terug met een 8jarig knaajije dat hij allerlei snoep goed toediende. Toen zij vertrokken waren kwam de moeder van den knaap heel ont steld in 't koffiehuis zeggendat haar jongetje met meer op school wasen dat bijgehaald was door haar van haar gescheiden, tevens in zijn geestvermogens gekrenkten man en nu nergens meer te vinden was. Gelukkig was bij 't thuiskomen der vrouw de knaap er ook al, hij was aan zijn vader ontsnapt. Een 12-jarig meisje te Vlaardingen, dat door de on Iers om boodschappen was uitgezonden, was niet in de ouderlij ke woning teruggekeerd. Het bleek, dat vrees voor straf wegens het verliezen van het geld, dat voor de boodschappen was medegegeven, hiervan de oorzaak was. Terstond werd hiervan by de politie aangifte gedaan, die een onderzoek instelde. Een telegram van de familie te Scheveningen stelde de ouders in kennis, dat het kind daar was aangekomen. Het kind had den weg te voet afgelegd. De politie te Monster heeft in de Roomsche kerk daar een Duitscher gearre steerd, die met behulp van lijmstokjes de offerbussen poogde te ledigen. Door den pastoor en den koster werd hij op heeter- daad betrapt. Te 'sCravenhage is Donderdag namiddag door eenige jougens met een haak aan een touw uit de Trekvaart opgehaald het lijk van het sinds 24 April vermiste knaajije van Wezel. Uit China koi zendeling Philips met nog een Chistenen door vermoord. Vrijdag had de Oder bij Züllch twee Duitsehe sto< die van Stettin gi vertrekken, toen d de Blücher midsch enkele minnten. Di namelijk kinderen scholen te Stettin t deel der passagteri aantal slachtoffers Nabij het Dt gen ver van eikai In een der drie zi aanneming van de maat der kerk fet en, getrouw aan d ook niet het scho tc slachten. Met c het slachtfeest gevi de han men en wc hoeveelheden naar bracht om daarna rooken te worden g Bij wijze van v< den dag de schoo: den schoorsteen me in den gewenschte die bedrijven was 1 den en aan naar hl dien dag geen deni ook zoo erg niet, vleesch en een g vlogen de avondure van het dagwerk, sj-oedig zyn nachtk' uitzag, ging hij lig Plotseling schril droomen op, opgew van mannenschrede den deelvloer. K' met licht, krakend hooizolder op? Er elijk twee man zicht met elkaar i Ier opklommen. 1 oorzien op de hai vende provisiekame verborg onze wal zich in het hooi, af te wachten. Nu ichten op den hc Zeg, zei de een jj neemt dus twet ooveel worst, als i uiis een lucifer aai vat we doen. De andere begoi ie zoeken en haali idkoppige lucifers j de bekende wijz m i te strijken. M ooktig geweest zij -ndere weigerde aa' vloek wierp de ha tci weg. Nn dach sicenveger zijn tiji voorzichtig in zijn ;osje en hield het Daar, dat is de ITcker, en als deze 4 aivel in persoon n c.d hij dit gezegd, i leine, zwavelige vl liet onzekere schijn ::warte gedaante voi i -brikte en brulde \y-t moet je? Met een sprong 1oeven van den hc j hadden armen e nirar daaraan dacht Moede koppen liepe nacht zoo snel, als irand had hen berk naburige dorp twee non hoofd verschen J en met een veelbei By Swansea i: jenmijn Mynedd e .'.iet vele zullen zyn narde. Het ligt geh mijn.Een enkele vei "teekstoel opgeliangi i.ehting van uit. Ei Over het algemeen t.ynwerkers belast godsdienstoefening, anders voor gebruik v ard deze godsdi g. houden. Een engelsch Lceten, heeft een ni< aovonden. welke u k-n worden en van b.ructie is, dat er ee in het model van Be runnen nemen zondi telen of zinken. In i is de uit elkander i ebracht om te wa! -■ e Britsche marine nen hebben de ui ïveds in gebruik gi De omgeving eren door een haj zeer veel heeft get 1 nderijen. Le gehc ok in beneden ltc der door hagel gevo nuis door brand v Vonden daarbij den By de aan t minis «len aanbesteding dei Uur gevangenissen, ry

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2