SEBIS- K K A i W S. SCHOOLNIEUWS. «J*ns»Tim*.ni—w i— m zijn afgestuit. Te Pretoeeis men zeei tevre den met de wijze waarop Kruger de onder handelingen voerde; te Bloemfontein en in den geheele Oranje Vrijstaat is men 't met hem eens; en te Kaapstad waar volgens Engelsche berichten, de bevolking zeer ge schrokken is van den afloop, heeft men zich met Milners voorstetien ingenomen verklaard. Aan de Kaap wonen nog Engeisehgezinde Hollandersen daaruit is 't te verklaren dat dezen, hoe onnatuurlijk het ook klinke, 't meer met Milner dan met Kruger eens zijn. Toch meenen nog de aanvoerders der Afri kanerpartij te Kaapstad dat de vriendschap pelijke betrekking tusschen Engeland en de Transvaal niet zal verminderen, tenzij door gebrek aan kalmte van een der twee partijen een crisis wierd uitgelokt. Intu8schen is 't voor Kruger veel waard dat de beide volksraden zich aan zijn zijde schaarden en verklaarden dat hij niet ver der gaan kon dan hij deed. De Volksraad van Oranje Vrystaat besloot Krugers voor stellen te steunen, en die van Transvaal deed dit eveneens met die inzake het kiesrecht, waarvanhij de uitwerking en indiening in den vorm van een wetsontwerp aan de regee- riug opdroeg. Dat de Johanneshurgers bij een en ander niet <-til kunnen blijven, begrijpt wie weet dat Ueze stad veel gespuis herbergt. De staatssecretaris heeft het dan ook noo- dig geacht de bevolking aan te sporen tot het handhaven der orde bij de tegen een der avonden van de vorige week belegde pio- testbijeeiikomst. Hij raadde den aanhangers der regeering aan daar niet heen te gaan, welk advies gelukkig is opgevolgd; want deze meeting is kalm afgeloopen. De mee- tinggangers werden op last der regeering door talrijke politieagenten hier en daar verspreid, beschermd. Voorts is het geding der mannen, betrok ken in de vermeende samenzwering om zich meester te maken van Johannesburg en het Eort, begonnen. De beschuldiging tegen drie der gevangenen is ingetrokken, die thans als getuigen zullen worden gehoord. Moge uit deze verwikkelingen, zoowel vermeend vijandige als zoogenaamd vriend schappelijke, Transvaals bestuur zegevierend uitkomen Uit Fraukrijk komt het goede nieuws dat Picquart, eindelijk! in vrijheid gesteld is. Op wat verschillende wijzen is die man onschuldig vervolgd geweest! In 1896 verklaarde hij aan zijn chefs dat het „borderel" niet van Dreyfus maar van Esterhazy was. Dit bezorgde hem 55 dagen opsluiting op de Mont Valérien. Thans heeft Esterhazy zelf verklaard 't borderel geschreven te hebben. In Juli 1898 verklaarde Picquart dat het stuk door minister Cavaignae voorge lezen als bewijsstuk voor Dreylus' schuld, valsch was. Hierbij kwam dat hij beschul digd werd de vervaardiger van het petit-bleu te zijn. Dat bracht hem in de gevangenis die hy eerst jongstleden Vrij dag mocht ver laten. Spoedig bleek Henry de vervaardiger van het valsehe stuk te zijn, en dat Picquart volkomen gelijk had gehad; terwijl Von Schwartzkoppen verzekeren kwam dat 't pe tit-bleu van hem was. Wie zou 't ook an ders geschreven hebben! Zijne gevangenhouding was te stuitender waar de schurken du Paty, Gonse, Mercier, Boisdeffre, Pellieux en anderen vrij liepen en op de handen gedragen werden. De Fransche regeering heeft aan het recht zijn loop niet kunnen Deletten. Of nu met de in-rustkoming van 't recht ook de balanceering der hartstochten zal ophouden? Het kookt nog altijd in den boezem des volks, of liever van de volksmenners koningsgezinden, antisemieten, socialisten en andere belagers der republiek en van den president, die aan zijne vroegere be trekkingen tot de schuldigen in de Panama zaak niet de gewenschte man is op zijn zetel. Een vorigen Zondag op de wedrennen te Auteuil had men hem aangerand. Men verwachtte gisteren op de wedrennen van Longekamps niet minder treurige tooneelen. Dank zij ue krachtige regeerings- maatregelen liep alles goed af. De schreeuwers en aanplakkers hebben derhalve hun spel niet gewonnen. De uitslag was niet evenredig aan hun geschreeuw. Burgers 1 zoo toch luidde een hunner manifesten „burgers, zullen wij de muskusjongens laten regeeren? Zullen wij hun den pas niet afsnijden? Zij gebruikten hun stok. Gevoelt gij geen behoefte, die dragers van witte en roode anjelieren den rug eens te wrijven? De regeering is niet bij machte haar plicht te doenzij durft bandieten als Mercier, Boisdeffre, Gonse en Pellieux niet te lijf; het is dus aan ons, de oproeping tot opstand met opstand te beantwoorden. „En wij hopen dat, waar de burger-repu bliek onmachtig is geweest, de revolutie zal zegevieren. Werklieden, sluit u allen aan by de revolutionaire socialistische ar beiderspartij Welk eene taal, tegenover eene regeering! Maar ook, welk eene regeering tegenover zulk een taal Zij deed et niets tegen. En deze 'afheid zal ïiaar ten val zijn. Frankrijk moet een regeering hebben die haar aandurft. Wie toont zelve bang voor haar te zijn, gaat er onverbiddelijk onder door. En niets anders zal het ministerie Dupuy verdiend hebben. Men verwacht de volgende week een ministerie Coustans te zijner vervanging. nEKEMHUKIUFA Goes. De alphabetische lijst van alle per" sonendie aan de loting voor de Schutterij dezer gemeente moeten deelnemen, zal ter inzage li.'gen ten raadkuize van Maandag 12 tot en mee Maandag 19 Juni van des voorraiddags negen tot des namiddags twee uren, terwijl de loting is bepaald op Don derdag 22 Juni, des middags te 12 uren ten raadhuize. De ingezetenen wordt ter kennis gebracht, dat de opgave van Candidaten voor de aan staande verkiezing van leden van den Gemeenteraad onderteekend door minstens achttien kiezers, moeten worden ingeleverd op Dinsdag 27 Juni a. s. tusschen des voor- middags negen en des namiddags vier uren in het Baadhuis. dat formulieren voor de Candidaatstelling van 15 Juni a. s. af kosteloos ter secretarie verkrijgbaar zullen zijn. De uitlevering der hierboven bedoelde opgaven moeten persoonlijk geschieden door een of meer personen, die de opgaven heb ben onderteekend. 12 Juni 99. Bij kon. besluit is benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Boskoop L. A. P. Hoffmann, thans commies der posterijen 2e klasse, vroeger te Goes. Bij kon. besluit is wegens verande ring van woonplaats op verzoek eervol ont slagen als 2e luitenant bij de dd. schutterij te Goes 8. Drijfhout. Van liberale zijde zijn de aftredende gemeenteraadsleden te Vlissingen (kiesver- eeniging „Algemeen Belang") E. M. Cheva lier, F. Delvoye en C. A. Kallfleisch op nieuw candidaat gesteld, en in plaats van de heeren mr. C. Bakker en F. N. v. d. Bilt, die niet meer in aanmerking wenschen te komen,) de heeren M. Geelhoed en J. P. Vermaas. Naar men verneemt bestaat bij eenige kiezers te Middelburg het voornemen den heer L. K. v. d. Harst, lid van den gemeente raad in Middelburg III en aftredend, op nieuw te candideeren in district I waar de heerdr. J, C. Solle candidaat is en geen can- didatuur verlangt. Dearbeiderskiesvereeniging „Ontwik keling" te Middelbuig heeft als candidaten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing gesteld D. Bimmel (rev. soe.) en J. Mullie (soe. dem.) De afd. der S. D. A. P. heeft haar steun aan de Kiesvereeniging toegezegd. 08D.) Omgeven door schoon weder en de liefde der burgerij logeerden de Koningin en hare Moeder Vrijdag en Zaterdag te Rotterdam. Zij bezochten verschillende inrichtingen, en de Koningin gaf den wensch te kennen in 't najaar de handelsinrichtingen te komen zien. Bezocht werden onder an deren het Stadauis, het Museum Boymans, het Sint Luciagesticbt, het Ziekenhuis op de Coolsingel, de Havenloozenschool. Zaterdagavond verlieten de geliefde Vor stinnen de feestelijk gesierde en gestemde stad, met een woord van hartelijken dank voor de haar bereide ontvangst. Er werden eenige lintjes en andere onder scheidingen uitgedeeld. Onder meer aan den heer G" P. Ittmann voorzitter van 't bestuur der Haveloozenschool en de moeder overste van het Lueiagesticht en de direc trice van het Kinderziekenhuis, zij verkregen de orde van Oranje Nassau. De eeremedaille dier orde werd verleend: in zilver o. a. aan den voorzitter van den R. K. Onderwijzers bond F. D. Dubois, ook werden nog een boekdrukker, een timmerman, een onder havenmeester, enkele agenten van politie en een kastelein ten raadhuize op gelijke wijze geridderd. Alcohol en misdaad. Op het 2e natio naal congres voor geheel-onthouding deelde mr. I). R. Baron van Lijnden mee, dat bij de arroiidissements-rechtbankte Arnhem van Feb. 1898 tot Maart 1899 754 strafzaken waren behandeld uit het misbruik van sterken drank. Spreker bezocht in 1898 in de cel lulaire gevangenis te Arnhem 184 mannen, daarvan waren 76 door drankmbbuik tot hun misdrijf gekomen. Volgens den t irecteur der gevangenis moet dit cijftr Viel hooger zijn en wel 90 pet. der veroordeelden be dragen. Ook in andere landen i.,erkte men een nauw verband op tusschen het aantal misdaden en het alcohol verbruik. Merk waardig is ook, dat overal, waar de drank verbannen wordt, het aantal misdrijven sterk vermindert. Wanneer zullen we dat in ons land knnnen constateeren? De heer mr. P. J. F. v. Vooist Vader, oud-lid van den gemeenteraad te Middelburg en van de Staten van Zeeland, is te Amers foort, zijne tegenwoordige woonplaats, met 167 van de 317 geldige stemmen tot lid van den gemeerteraad gekozen. In de „Vrije Socialist" betituleert Eo- mela NIeuwenhuis mr. Troelstra als: Zijne flesschentrekkerige Majeste t Pieter Jelles de Eerste en voegt hem dan o. m. toe: „Wij zijn niet vergeten de zaak der maat schappij Voorzorg te Arnhem, die hij in de steek liet. Niet het voorschot dat hij van de Noord Brabantsche boeren aannam voor de tiendenkwestie, zonder iets aan de zaak te doen. Niet het geval van uie erfenis van bakker Groeneveld te Harlingen. Niet het geval van den Leeuwarder politieagent Houtman. Niet de erfeniszaak van dieueen- voudigen man uit Doetinchem. Niet de zaak te Terneuzen. Niet bet arme boertje uit Twente." Zoo ziet men dat men samen aan omver werping van het bestaande kan doen en daarbij toch vijanden van elkqnder zijn- De minister van financiën heeft naar aanleiding van een rekest van den woorzitter der Vergadering voor christ. onderwijzers en onderwijzeressen in de provincie Groningen om Richtingen betreffende de toepassing der registratiewet op getuigschriften, be doeld in art. 515 der wet op het lager onderwijs, zoo dat de getuigschriften be doeld bij dat art. vrijgesteld zijn van bet recht van registratie of ook van de formaliteit; aangezien het voor het bijzonder onderwijs van belang is zulks te weten, daar erschil- lende gemeentebesturen weigeren bet bewijs, bedoeld bij litt. c van gemeld art. 51, af tc geven, wanneer niet vooraf evengemeld ge tuigschrift is geregisteerd, als zijn meening te kennen gegeven dat ook thans nog de bedoel de getuigschriften aan de formaliteit van re gistratie zijn onderworpen, doch dat de wei gering, om de bewijzen in art. 51 sub c. be doeld af te geven, al vorens die getuigschriften geregistreerd zijn, daarmede niet is gerecht vaardigd, terwijl, daar immers de administra tie niet het minste belang heeft bij bedoelde stukken, zonder bezwaar aan de belan gen van het bijzonderonderwijszou kunnen wordeu tegemoet gekomen, indien den gemeentebesturen wierd voorgeschreven in het vervolg niet op de registratie der bedoelde getuigschriften aan te dringen. In dien geest heeft dan ook de Commis saris der Koningin in onze provincie, blijkens Prov. Blad no 66, een aanschrijving aan de college8vanBurgemeesteren Wethouders in Zeeland gericht; zoodat ook deze quaestie weer de wereld uit is. De bewoners van de kust van Broe- nei hebben de vlag van Sarawak geheschen. (Broenei ligt in Borneo en wordt geregeerl door een Sultan), In 1841 vestigde zich op de noordwestkust van Borneo de Engel sche avonturier James Brooke die van den Sultan deze streek wist te verkrijgen, het den naam Sarawak gaf en er als radja bezit van nam. Op die wijze verkregen de Engelschen vasten voet op Borneo. Bij zijn dood volgde zijn neef Charles Brooke hem als radja op in 1868. In 1888 sloot de BritBche regeering met dezen, evenals met den sultan van Broenei (die onafhan kelijk is van Nederland) en met de Noord Borneo Compagnie die ten noorden van Broenei zich genesteld heeft, contracten waarbij deze landen onder Engelsch pro tectoraat geraakten. Thans heeft weer een streek van Broenei zich afgescheiden zoo wordt ten slotte het geheele aan goud en antimonium rijke land uit handen van zijn oorspronkelijken bezitter in die van de Engel sche gelukzoekers gespeeld. De hoofdbewo ners zijn Dajaks. Ook vindt men er Maleiers en Chineezen). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordgouwe ds. J. D. Dar- denne Ankringa te Hijlaard. Beroepen te liouveen ds. J. A. v. Boven te Oud Beijerland: te Tzum ds. J. Ph. attiuk Jr. te Rbenente Zevenhuizen (Gron.) toez. M. Pol cand. te Hijkersmilde te Otterloo ds. N. P. F. G. v. Uchelen te Renswoude; te Harlingen ds. A. de Visser te Herwijnen te Bovensmilde P. van Dam cand. te Vlaardingen te Wageningen ds. P. S. Meerburg te 's Gra venland te Urk dr. P. A. Klap te Yelzen. Aangenomen naar Giessendam door ds. K. E. v. Grieikuijsen te Kethelnaar He- melum c.a. door ds. W. H. v. Heuven te Niekerk. Bedankt voor Buurmalsen door C. van Dam cand. te Utrechtvoor IJselmonde door ds. A. F. Krull te Mijdrecht;voor Mantgum door dr. P. J Proost te Koog aan de Zaan voor Kubaard door ds. W. Magendans te üosterzee; voorUrsum door ds. A. P. de Groot te St. Michielsgestel voor Berlicnm door ds. J. D. Looijen te Doesburgvoor Sloohteren door ds. N. J. C. Pierson te Ressenvoor Anke veen door H. IJsebrandscand. te Sleeuwijk. Te Ossendrecht is Donderdag overleden de heer ds A. J. Meerburg Snarenberg, predikant aldaar. Geboren in 1852, werd hij candidaat bij het provinciaal kerkbe stuur van Zeeland in 1876, predikant te Biervliet 28 Jan. 1877, te Heumen 11 Juli 1880 en te Ossendrecht 5 December 1897. Geref. Kerken. Bedankt voor O verschild door C. Oussoren cand. te Kampen. Axel. Zondag werd de heer ds. R. v.d. Kamp bevestigd door den consulent ds. K. J. Kapteijn met de woorden uit Ezech. 33:7 en 's namiddags hield ZEerw. zijn intrede naar aanleiding vau Ps. 121 5b. Heden werd aan de Rijks-universiteit te Groningen bevorderd tot Doctor in de Nedtrlandsche letteren op een proefschrift getiteld De oud oost-nederfrankische psal men, de heer Andries Borgeld, geboren te Sappemeer, leeraar aan de H. B. S. te Goes. De promotie had plaats cum laude. Bij het examen in de Engelsche taal voor Handelscorrespondentie, te Amsterdam gebonden, is o. a. geslaagd mej. M. J. Goe- mans, van Goes. De heer K. Wiersnu te 's Gravenpol der is benoemd totleeraar aan de tuinbouw school te Naeldwijk. Te Utrecht is bevorderd tot semiarts dè heer W. v. d. Hamme en slaagde voor het 2e theologisch examen de heer C. L. F. Ruijseh van Dugterenen voor het propae- deutisch examen in de geneeskunde mej. M. E. Ruijseh van Dugteren. Kamperland. Benoemd tot onderwij zer aan de Chr. schoolalhier dhr. W. van Koeveringe te Kapelle bij Goes. Aan boojd van het drien astschip „Vin cent", uit zee te Vlissingen terug, iseen matroos uit de ra ophot dek doodgevallen. Vlissingen. De heer D. van Gig h, directeur van het telegraafkantoor alhier, is Zaterdag zeer plotseling aan eene hart verlamming overleden. Naar de G. Crt. meldt, is het dijks- bestuurvan den Westkerkepolder in hooger beroep gekomen van het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 13 Mei jl-, waarbij door dezen gegrond is verklaard het hooger beroep van den landbouwer C. R. te Wolfaartsdijktegen genoemd dijkbestuur in de bekende zaak van het leggen van buizen. Met betrekking tot het drama te Koewacht, meldt de Tem. Ct. dat Vrijdag een nieuwe getuige naar Gent ontboden is. Men was namelijk steeds van meening, dat de vermoorde vrouw Haeck het laatst gezien was bij hare zuster op het gehucht Nieuwdorp, doch bedoelde persoon, ook een inwoner van Nieuwdorp, thans werkzaam onder Zaamslag, ontmoette op den avond van 13 April vrouw Haeck, toen zij reeds de woning harer zuster had verlaten. Zij was toen op 50 meter afstand van die wo ning verw' derd en ging in de richting van Koewacht. Zij was nog steeds geheel alleen. Zij groet e getuige met een „goeden avond". Het was omstreeks 8 uur en begon al zacht jes aan donker te worden. Getuige, die juist eene herberg binnenging zag anders niemand. Vrijdag is zekere P. P., verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen, door de politie naar Axel en van daar naar Middelburg vervoerd. M. C. Goes. De commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek alhier wensckt Vrijdag 30 Juni a. een tochtje temaken met die leerlingen der chr. school welke minder dan 10 schooltijden verzuimd heb ben, eerst per spo >r naar Middelburg per trein van 11 uur, daarna per tram naar Vlissingen, waar aan het oude Badhuis zal worden vertoefd en ververschingen zullen worden gebruikt; met den trein van 7 uur hoopt men terug te heeren. „Hosanna" zal weder zijne gewaardeerde opluistering bieden. Heinkenszand. Zondag werd in de Ger. Kerk alhier afgekondigd, dat door wijlen den WelEdel gestrengen Heer Mï. J. C. R. van der Bilt en Vrouwe J. C. van der Bilt, geb. van der Mandere aan de diaconie was gelegateerd de som van t 400, vrij van successierechten. (De R. Kath. diaconie ontving dezelfde som). Aan den heer W. Troelstra, tweede officier bij de Maatschappij Zeeland, die bij het spoorwegongeluk, den len Juni aan het s tation te Vlissingen voorgevallen, zijne hulp verleende en o. a. zich verdien- stelijkmaakte door tijdig de bovenbewoners van de restauratiezaal te waarschuwen, is door den heer Reuzer, als blijk van erken telijkheid en waardeering, een gouden pen- tevens potloodhouder aangeboden. Volgens mededeeling door den vader van den te 'sGravenhage (Kalverstraat 20) sedert 25 April 11 vermisten 7jarigen knaap Albert Petrns Johannes van Wezel, wordt door een dame met hetlot der ouders bewo gen, f 5000 uitgeloofd aan dengene, die de ver blijfplaats van den knaap aanwijst. Uit Oud-Karspel schrijft men aan de Telegraaf: Het is hier nog verre van rustig. Hoewel gelukkig nog niet tot handtastelijkheden is overgegaan, is de bevolking zeer ver bitterd na de rechtszitting te Alkmaar. Bij vele ingezetenen heerscht de meening, dat er onschuldigen worden ge roffen. 't Was dezer dagen weer zeer druk op straat, ter wijl by het schoolplein gedurig eene groote menigte samenschoolde. Allerlei beleedi- gende uitdrukkingen worden den heer H. nageroepen, waarvoor, naar men zegt. reeds weder processen-verbaal zijn opgemaakt. Te Loosdrecht vervoegde zich, eenige weken geleden, bij de ingezetenen iemand, die een prachtig nieuw soort bloembollen aanbood. Zonder v6rhooging van prijs verklaarde hij zich bereid ze in den grond te brengen. Enkele ingezetenen maakten van de aanbieding gebruik. Nu de bollen uit den grond komen, blijken het aard appelen te zyn. Een leerlingklerk ter secretarie te Leeuwardeiadeel die zich eenige weken geleden aan verduistering van een som van 1490 schuldig maakte en er mee van door ging is Vrijdag te Rotterdam gepakt. Te Utrecht is een 9jarige knaap in de woning zijner ouders van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden. te Overschie zijneen tronken werkman, pas 24jaaroud, op de rails te slapen liggende, door de stoomtram de beide beeuen afgere den, hij stierfaande gevolgen. Te Roer mond werd Vrydagavond een kind dat spelende onder een voorbijkomenden trein gei aast was, door dit gevaarte verpletterd. De arme moederdroeghetlykje aanstukken in kaarschort huiswaarts. Te Meersen (Limburg) heeft een teleurgstelde minnaar twee doodelijke pistoolschoten gelost opzijn meisje en een op hare moeder, zoodat de eerste in lever, aar verkeert. De dader heeft zich vermoedelijk daarna in de Maas verdronken. -_ ïe Wormerveer is een o jarig zoontje van een spoorwegbeambte in de vaart achter het station verdronken Omtrent den brand te Stettin, waarbij zeven j.ersonen doer den rook zijn gestikt wordt nog het volgende gemeld. Toen de brandweer op het alarm uitrukte, vond ZS het perceel, waarin de verongelukten, leden van één gezin, woouaen, reeds i„ hchtelaaie staan De vuurgloed was zóo T ,dat kleederen der spuitgasten woniim ng6raakte"' Toen men de beneden- rook vonii men deze met rook gevuld en eerst nadat deze een groote massa water naar binnen gespoten was,Ton men de rap naar de eersie| verdieping be- reèÏ6";) T Ti' ee" ünt*e«eud tafe reel Op dei. grond lagen de slechts met een hemd gekleede lijken van Jen vader van het gezin, en van twee dochters. In het bed vond men de lijken van de moe der, van twee zoons en van een pleegkind Alleen door de hitte waren de lijken ge deeltelijk gebrand, want het vuur had de kamer, waarin de ongelukkigen waren nog met aangetast. Alle vensters waren' gesloten en men vermoedt daarom, dat het vuur eensklaps is uitgebroken, voordat een der personen een poging tot redding heeft kunnen wagen. Onachtzaamheid kan hetmeest waarschijnlijk als oorzaak van den brand worden opgegeven. De oudste zoon was eerst na middernacht thuisgekomen en kort daarop werd de brand ontdekt. Een hevige ontploffing heeft, doordat eene vrouw met een brandende lucifer in den kelder kwam plaats gehad, in een krui denierswinkel te Darijs tengevolge waarvan 3 personen zyn gedood en 11 gewond waarvan 8 ernstig. ë<=wona, Een kind, dat juist den winkel binnen kwam, werd met kracht tegen het plafond geslingerd en bekwam levensgevaarlijke kneuzingen. Twee voorbijgangers werden gedood en verscheidene door den'schok ter aarde geworpen of door steenen en ramen van het geteisterde huis getroffen. Ook de vrouw werd, doch eerst geruimen tijd na het ongeluk, dood onder de puinhoopen tevoor schijn gehaald. De ontploffing geschiedde met zulk een kracht, dat de uitstalkast van den winkel een groot eind werd weggeslin gerd en vele verwoestingen aanrichtte, been ruit van de huizen in den omtrek is heel gebleven. Ook de muur, die den winkel van een belendend pand scheidde bezweek en bedolf een knecht onder de' steenen. De kruiser „Sfax" is Vrijdag van Cayenne rechtstreeks naar Brest vertrokken Bij het maken van een zinkgat aan het kanaal bij Frankfort werden Vrij- dag vyf werziieden door gassen be- dwelmd. Drie mensehen die hulp wilden bieden kwamen om, de overigen werden bewusteloos boven gebracht. Ineen gedeelte van Spanje heefteen ontzettende orkaan gewoed, die 150 huizen verwoestte te Alarte in Valiadolid het aantalgedooden engewonden is talrijk en de schade enorm. Te Toledo zijn de verwoes tingen eveneens groot. Ook een groot ge deelte van Madrid werd vernield en onder water gezet. Daar heeft het Vrijdagavond nadat het te voren op den dag en 's nachts geonweerd had, zoo hevig gehageld, als men in ó'panje nooit te voren beleefd heeft. De Teleoraaf meldt 9 De hagelstorm duurde een half uur en onder wij 1 vielen hagelsteenen neer ter grootte van tulpenkelken,spoedig waren de straten zes duim hoog met stukken ijs bedekt.In de richting van den wind zijn alle venster ruiten der stad vernield. De lantaarns van photografische ateliers werden alle ingesla gen menschen en dieren vielen verwond opstraat neer en de straatkooplieden hebben zeer veel schade. Madrid zag er uit als een chaos. Daar de Zuidwestelijke storm juist kwam op 't oogenblik dat in 't hoofdpost- kantoor de groote avondpost werd gereed gemaakt, was het in 'tgebouw zeer druk Plotseling werd de glazen bekapping door de hage steenen stukgeslagen en ambtenaren en publiek moesten in allerijl binnen de gebouwen vluchten. Brieven, couranten en paketten werden doorweekt en stuk geslagen; de couranten bureaux hadden eveneens veel te lijden en in de drukkerijen werden de machines onbruikbaar gemaakt. Van de schilderijen, tentoonstelling werd het dak vernield en liet grootste deel der schilderijen is beschadigd e koningin was tijdens den hagelstorm onderweg, doch daar de muildieren die haar equipage trokken, kalm bleven, kon een ongeluk vermeden worden. Eenige heeren die te paard het rijtuig volgden, moesten overhaast afstijgen. De paarden renden als razend weg. h Dadelijk na den storm werd het duister Daar te Madrid vele gebouwen glazen daken hebben voor 't licht, die alle stuk" geslagen zyn, kan men zich de verwoest;™, voorstellen Geen straatlantaarn is Jïï gebleven. De telephoon- en telegraafd.den die afknapten en op de straat neerhingen belemmerden het verkeer. Honderden paar" den, voor rijtuigen gespannen, gingen op hol. Vele menschen, die uit de riRnigen sprongen of vielen, werden verwond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2