NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- r HISTORISCH elburg. 1899, TEBDAM- VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN II E k E N D H A KI NG EN. c li e tij d. an Rotterdam: nd. 8 11, ijd. 9 12, ter.10 11,— nd.ll 11,— an.12 11,30 ns. 13 11,30 oenl4 11. nd.15 11, ijd.16 11,— ter.17 11,30 .18 12,— an.19 1, ns. 20 10,30 oen21 11, nd.22 11, ijd.23 11,— ter.24 11,— nd.25 11, an.26 11,30 .27 11,30 oen28 11, nd.29 11, ijd.30 11,— DIENST en Zierikzoa. "e Spoorweg Go«» Van Zierikzos: 'smorg. s midd nd. 8 3,15 ijd. 9 11,30 ter. 10 7,50 9,15 3afprifttij 10 luni. Decfiende laorpntj. 7,50 9,15 Cortg. Z.Z. ter. 10 Middb. 11 an. 12 i. 13 Cortg. .Z.Z. nsd. 13 Middb. oen.14 nd.15 ijd.16 11,30 ter. 17 Cortg. .Z.Z. ter. 17 Middb. nd. 18 an.19 20 oen21 11,30 nd.22 ijd.23 ter.24 nd.25 an.26 nsd27 oen28 nd.29 ijd.30 3,15 4,45 12.30 7,50 9,15 6,- 6,30 6,30 6- 7,50 7.50 7,50 6.30 7,50 3.15 3,15 3,15 3,15 4,45 3,15 3.15 3,15 3,15 3.15 4.45 3,15 3.15 3,15 3,15 3,15 erschelde. nm. 3,25 en 6,205) nm. 3,55 en 6,50 nm. 1,55a) en 4,45 2,15a) en 5,05 55a 3,25 en 6,202»)/ 5a 3,45 en 6,40 eskens ten hoogste en naar Borsselen 40 52 59 12 22 34 40 47 57 5,— 5,2. 5,9 (3) 5,28 1 6,5 6,20 56,80 7,34 7,34 8,46 8,46 9,58 9,58 8.49 8.4» 9,_ 9.— 6,20 6.80 6,36 6,48 6,57 7.06 7,13 7,28 7.35 7.48 7.59 8.07 8,15 9,23 9,17 10.+3 10,2= 10.4 nd over Vlissingen S ,37 ,28 ,40 ,22 ,38 55 1,58 1,25 3,10 3,50 4,6 4,22 S,13 6,3 7,25 8,10» 8,26. 8,41? elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zii die zich met 1 Juli a. s. op ons blad wenschen te abonneeren. ontvangen het tot dien datum gratis. Bedroevend is 't bericht dat dezer dagen uit Leeuwarden kwam. Daar had de Bond van Christelijke fanfarecorpsen uit Friesland een festival ge organiseerd en aan Burgemeester en Wet houders bet gebruik van den Prinsentuin aangevraagd. Voorloopig werd vergunning verleend; doch B. en W. trokken de ver gunning spoedig weder in dewijl B. en W. vernomen hadden dat het festival met gebed, geopend en met dankzegging gesloten zou worden. Het Bondsbestuur deed nog moeit e om B. en W. tot andere gedachten te brengen doch tevergeefs. Wij zullen over deze weigering niet veel zeggeu. Het feit spreekt luide ge noeg voor zichzelf. Toch is 'twel opmerkelijk, dat in den Prinsentuin wel Godslastering en gemeene taal vrijelijk mag uitgesproken worden doch dat daar geen gebed mag worden op gezonden. Ziedaar de geest des tijds. Zit er in den Leeuwarder gemeenteraad niet een lid, van welke richting ook, die het dagelijk8ch bestuur omtrent de weige ring interpelleert en zijne afkeuring over deze partijdige afwijzing uitspreekt opdat deze schande van het iiberaie dagelijksch bestuur, ja van geheel ons volk worde weg- gsnomen? Schennis der heiligheid van den Dag deB Hoeren is 'twat te Haarlem jongstleden Zondag is gebeurd. De burgemeester te Haarlem, een christelij k historisch man type Bastert, had aan de commissie voor den universiteitswedstrijd verboden op Zondag de groote fuif te organiseerenook een Bloemencorso werd door hem verboden. Edoch de wethouders waren er voor; en de minister van binnen- landsche zaken stelde hen in 't gelijk. Bloemencorso en Universiteitswedstrijd zijn Zondag doorgegaan, onder deze hooge bescherming. De wedstrijd moet allerbeestachtigste tooneelen tot nasleep hebben gehad. Wij lazen er eene beschrijving van uit bet Studentenweekblad, waarin zuipen en bezo pen zijn schering en inslag is en de klacht geuit werd, zelfs van die zijde, dat het wel wat al te bar was. Ook de Bloemencorso had een ontstich- tenden invloed. Lang eer de morgengods- dienstoelening afliep, was alles in rep en roer; en ciat onder bescherming van den minister van binnenlandsche zaken, en naar men mededeelt ook met medewerking van den minister van buitenlandsche zaken. Deze toch kwam met een breeden kring van afgezanten en hunne dames in den morgen aan en woonde met hen de feestelijkheden bij. Hij deed dit derhalve niet in ptivéj maar in qualiteit, alzoodeu buitenlandschen gezanten, in zoo buitengewonen getale ditmaal, dank zij de vredesconferentie, in den lande aanwezig, van nabij doende zien lioe de Nederlandsclie regeering de vertreding van een barer wetten in dit geval de Zondagswetduldt niet alleen, maar er zelve aan meedoet, wat nog erger is, er den stempel op drukt van door haar zeiven te zijn toegestaan. Hoe de Nederlandsche regeering over hare eigen zelfstandigheid denkt is in de quaestie der uitnoodiging gebleken; wat zij onder de vrijheid van het woord verstaat toonde zij bij de behandeling van den Ar- meenschen professor; op wat manier zy de eihging van den Rustdag verlangt is bij deze feestviering gezien. Om nu maar te van 't beginselloos gekniebuig voor den heidenschen J apannees bijjhet jongste trac- taatmet Japan; voor den fanatieken Turk en den Engelschen naam-Christen bij de «proeping enz. ter vredesconferentie. En daarbij is de minister De Beaufort de hoofdschuldige. De man die behoort tot hen, voor wie de Vaderlander de hoogste achting koestert wegens hunne godsdienstige aspiratie» en voor wier lange politieke leven dr. Bronsveld, c. s. zoo gaarne ij veren. Te Goes zullen worden aangesteld twee Hulpagenten van politie, op eene bezoldiging van f 1,25 voor iedere dag, dat door hen dienst zal worden gedaan. Uniform pet,a(nbtsteekeaen wapenen zul len van gemeentewege worden verstrekt. Sollicitanten moeten zich schriftelijk aan melden bij den Burgemeester voor 15 Juni 9 Juni 1899. Volgens Haagsche bladenis het voor stel vati generaal Den Beer Poortugael dat de mogendheden zich verbindenin vijfjaar geen nieuw geweer aan te schaffen, in de onderafdeeling van militaire wapeningen in stemming gebracht. De uitslag was dat negen gedelegeerden zich van stemming onthielden, negen stemden voor en twee(Duitschland en de Vereenigde Staten van Noord Amerika) stemden tegen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ge zworens van de polders: JacobaL. Wisse. Heer JanszD. Verburg. Thoorn: M. J. v. Hee. StadsC. Schuilwerve. Willem: A. Breure. Elizabeth (onder Biervliet)A. de Groote. Maria: A. v. d. Maas. En van het waterschap Baarland A. M. Steketee. Middelburg. In eene vergadering van de liberale kiesvereeeniging Gemeenlebe- lang werden tot candidatea voor den ge meenteraad gesteld de heeren: le district: mr. K. W. Brevet (aftr.) dr. J. C. Bolle 2e district: J. H. C. Heijse (aftr.); 3e district: J. E. Van Dunné, mr. S. Gratama Hzn. (aftr.) en P. Polvliet. Het aftredende lid de heer L. K. van der Harst JJz. (lib.) werd niet opnieuw gecandideerd. De heer dr. Bolle heeft verklaard geen candidatuurte verlangen, en daar hij gesteld werd tegenover den heer v. Dunné, die juist zijn ontslag genomen had voor eene quaestie, waarin Gemeentebelang" en des- zelfs voorzitter en dr. Bolle geheel aan diens zijde staan, was 't te begrijpen dat een eerlijk man als dr. Bolle, door zijn eigen vrienden in zoo scheve positie gebracht, met een forschen sprong zich aan deze zon derlinge stelling ontirok door op staanden voet ontslag te nemen als lid der Kiesver- eeniging met ue mededeeling dat hij zijn candidatuur krachtig zal bestrijden. In de kiesvereeniging zelve was tegen deze onpractische wijze van candidaat stel len van te voren ernstig gewaarschuwd. In district 1 had de heer v. Dunné bedankt. Nu de kiesvereeniging met hem eens bleek, had zij hem natnurlyk caudidaat te Btellen in het district waar hij aftraddaar hadden de kiezers gelegenheid zich met hun ver tegenwoordiger al dan niet homogeen te verklaren. Daar had derhalve het pleit beslecht moeten worden. En deze gele genheid wordt nu afgesneden door de kiesvereeniging die de leiding der verkiezing op zich nam en het zelfs met den candidaat yolkomen eens bleek te zijn. Middelburg. Woensdagavond ver gaderde op de zaal in de Bogardstraat de antirevolutionaire kiesvereeniging „Neder land en Oranje". Aan de orde was het stellen van candidaten voor leden van den gemeenteraad. Nadat eenige personen, die naar men meende daarvoor in aanmerking kunnen komen, genoemd en besproken waren, ging de vergadering, die door ongeveer 50 per sonen was bezocht, tot stemming over van drie candidaten voor het 3de district. Vóór destemming besloot de vergadering, dat hij, die de meeste stemmen op zich vereenigde, candidaat zou zijn voor de va cature van wijlen den heer de Stoppelaar. Benevens de heer W. A. DE RIJCKE, die de meeste stemmen op zich vereenigde, werden gekozen, de heerenMr. A. A. DE VEER en D. WISBOOM VERSTEGEN. Wanneerdeze heeren zich deze candidaat- stelling laten welgevallen, zullen zij dus voor het 3e district gesteld worden. Daar de gewone tijd voor vergaderen verstreken was en de meeste leden dien tengevolge heengingen, werd de verdere bespreking met het oog op de overige twee districten verdaagd. TWEEDE KAMER. Het ontwerp tot verbetering van het Noordzeekanaat is er in de tweede kamer jl. Woensdag met vlaggen en wimpels doorgegaan. De verbetering zal geschieden door verruiming van het vaarwater, de verbouwing van twee spoorbruggen over het kanaal en de vervanging van de voet brug bij Velzen door een stoompont. Het werk zal, naar raming, een uitgaat vor deren van 7% millioen gulden, voor 9/,o te bekostigen door den Sraat en van V10 door Amsterdam, dat natuurlijk op de eerste plaats bij de uitvoering belang heeft. Tnsschen twee haakjes zij gezegd dat een comité te Amsterdam ai weken van te voren eene agitatie' op 't touw gezet had om de K imer te „overtuigen" of liever te „bewegen" 't wetsontwerp aan te nemen. In volksvergaderingen werd hierop aangedrongen. En nu de aanneming in 't zicht was, liet 't zelfde comité briefjes bedrukken met de woerden: zoodra 't bekend wordt dat de tweede kamer tiet ontwerp heeft aangenomen, noodigen wij u nit hiermede door 't uitsteken der vlag ingenomen beid te betuigen. Zoodra 't nu Woensdag bekend werd dat bet wetsontwerp was aangenomen werden bedoelde briefjes rondgebracht', en met welk gevolg? Dat eenige sigarenhandelaars de briefjes voor 't raam plakten, doch van vlaggen was nergens sprake. Zelfs toen 't gemeentebestuar door klok gelui het heuglijk nieuws had laten bekend maken, bleef nog de burgerij rustig. Men verhaalt dat een Amsterdammer, door het beieren der klokken verrast, aan een politiedienaar op den Dam geposteerd naar de reden dezer feestelijke stemming vroeg, eu deze ten antwoord gaf 0, dat is voor Dreyfus, Wij kunnen derhalve letterlijk zeggen: 't ontwerp ging er met vlaggen en wimpels door; want Amsterdams vlaggen en wimpels waren niet te zien. Dit teekent wel de onaandoenlijkheid van het Nederlandsche volk. Amsterdam toch wordt gehouden voor den polsslag van Nederland. Intusschen bet ontwerp is aangenomen met 88 tegen 2 stemmen. Nog een ontwerp werd behandeld,strek kende tot wijziging vaD de militie wet in dien zin dat voortaan worde onmogelijk gemaakt het dienstnemer. als vrijwillig milicien bij remplaceering voor lotehngen in eenzelfde gemeente. Had Coolen haar een kool gestoofd, door, schoon in anderen vorm, de plaatsvervan ging voor sommige gemeenten toch nog te kunnen uitvoeren, de regeering zorgde er nu wel voor dat Coolen dit niet wee: zal doen. Enkele Roomsche leden, onder welke een militair De Ras bestreden de wijziging. De heer Lohman, schoon tegen het plan Coolen, als zijnde een vermomd plaatsvervangersstelsel keurde nietiemiu de voorgestelde militiewijziging af, omdat daarbij de miliciensvrij wiliigers worden afgeschaft, zoodat ter wille van het plan- Coolen feitelijk inbreuk wordt gemaakt op de bestaande legerorganisatie. Spr. zou willen het aantal vrijwilligers in het ge- heele Rijk te doen strekken in minder ng van de geheele jaarlijksche lichting, en dus niet tea behoeve van enkele ge meenten. De minister beloofde te overwegen of in den door dezen spreker bedoelden zin vrij wil 1 gers zijn te scheppen. Trouwens sinds 1861 hebben zich slechts 45 vrijwilligers aangemeld. De heer Lohman bracht «ok nog de be kende dienstweigering ter sprake, en noemde in verband daarmee het Tolstoïaansche stelsel, waaruit voortvloeit dat men in tij(3 van nood bet vaderland onverdedigd laat en aan den vijand prijs geeft, in één woord verderfelijk. Vermelden wij nog dat het wetsontwerp met 64 tegen 12 stemmen is aangenomen. De tegenstemmers waren Roomsche leden onder leiding van dr. Vermeulen, terwijl de overigen zich onder leiding van dr. Nolens voor verklaarden. De heer v. d. Velde interpelleerde hierop de regeering over de opleiding van Indische ambtenaren, welke niet bij koninklijk besluit maar bij de wet dient te geschieden, opdat de belangen der studeerenden niet afhankelijk worden gemaakt van de wisse lende inzichten der elkander opvolgende ministers van koloniën. Daar 't antwoord hem niet bevredigde, stelde hij een motie voor uitsprekende de wensehelijkheid dat de regeering deze zaak ter hand neme. De motie zal later behandeld worden en eveneens een interpellatie van den heer Staalman aan den minister van marine over het optreden der marine-autoriteiten tegen ds. de Koe te Den Helder, naar aanleiding van dien3 preek met de passage er in over den marineman en den visscnersman. Bruinisse. Donderdagnamiddag werd aan iemand uit onze gemeente een treffende bevestiging gezien van het Schriftwoord waarin van bet levèn des menschengetuigd wordt: „In deu morgenstond bloeit het en het verandert, des avonds wordt het afgesneden en het verdort." Ds. C. H. Cal- lenbach predikant bij de Ned. Herv. Ge meente ten onzent had de classicale vergade ring te Zierikzee bijgewoond en ging na afloop daarvan een bezoek brengen bij den heer A. J. de Looze. Nauwelijks echter binnengekomen zijgt Z.Eerw. ineen en voor de aanw«zigen ietster hulpe konden brengen was bijeen lijk. De dadelijk binnengeroepen dokter constateerde dan ook onmiddellijk den dood, zeer waarschijnlijk door hartver lamming. De tijding van het gebeurde verwekte, zeer begrijpelijk, hier algemeene consternatie. De overledene bereikte den leeftijd van 59 jaren. Dinsdag 30 Mei jl. arriveerde te Harder wijk een O.-I. terugkeeren l detachement, waaronder de Afrikaanse te fuselier Jacobs, gerechtigd tot het dragen -an het expeditie- kruis, de Kraton- en bronzen medaille. Jacobs is een der Afrikanen, die in 1861 in onzen kolonialen dienst zijn gekomen. Hij nam in 1874 deel aan de inneming van den Kraton, bleef daarna nog eenige jaren op Atjeh eu werd in 1882 gepensioneerd met f200 'sjaars. Van 1882 tot nu bleef bij in Indië, doch daar hij nu het verlangen te kennen had gegeven, om naar zijn ge boorteland terug te keeren (zij behouden steeds aanspraak op vrijen overtocht) is hij naar Harderwijk gezonden om vervolgens naar Afrika terug te keeren. En alzoo ziet men hem door de straten flaneeren bewon derd d^or oud en jong. Soldatenkrant Te Oudepekela heeft hij eene schermutseling tussehen den gemeente-veld wachter en den kastelein Vos, aldaar, eerstgenoemde Vos met zijn sabel een groot deel van den neus gehouwen. Vos heeft nu een aanklacht ingediend. Om te eten. „Baas, die worst stuur* mevrouw terug, ze ruikt zoo raar." „Wie? Mevrouw?" „Neen, de worst." „Nou, zeg dan aan mevrouw dat ik geen worst verkoop om er aan te ruiken wel om ze te eten." Te Dussen viel een rietdekker van een hoogen steiger; hij kwam op een heining terecht en bekwam zulke ernstige verwon dingen dat voor zijn leven wordt gevreesd. Te Venhuizen is een 70jarige weduwe in beschonken toestand 's avonds laat in een diep water gevallen en verdronken. De 22jarige zoon van een visscher te Ter schelling zou met zijn vader voor de eerste maal ter visehvangst gaan. Gisternacht had de jongeling het ongelnk over boord te slaan, hij verdronk ten aansohouwe van zijn vader, die machteloos was bem te redden. Te Harskamp, gemeente Ede is eene vrouw door vergiftiging om het leven ge bracht. Men verdenkt haar man die ter beschikking is gesteld. Een 5Ojarige onge huwde visscher te Marken, bezig zijnde in bet kanaal staande palingfniken te lichten, sloeg, waarschijnlijk door eene duizeling overvallen, over boord en verdronk. Een winkelier te Vlaardingen die zich aan den Vaartweg te slapen gelegd had, is sla pende in de vaart terecht gekomen en ver dronken. Gisterennacht zijn te Rotterdam een tabakspakhuis en een kaaspakhuis met hun inhoud in vlammen opgegaan. In het begin van deze week is het weer eens onrustig geweest te Belfast. Naar aanleiding van een processie, die Maandag gehouden werd, ontstond er een botsing tussehen nationalisten en protestanten. Reeds vroeg in den morgen kregen twee partijen bestaande hoofdzakelijk uit jonge lieden twist in Yorkstreet en het gevolg was dat een waar bombardement van keisteenen ontstond. Hunne houding was zoo uitdagend dat de Royal Irish Rifles zioh genoodzaakt zagen met de bajonet te chargeeren, waarop in minder dan geen tijd de straat was schoon geveegd. Om 11 nur verscheen de processie voor afgegaan door bereden politie en agenten te voet. Onderweg hadden herhaaldelijk bot singen plaats en menigmaal moest de politie van den stok gebruik maken, Bij óe Pres- byteriaansche kerk ging 't heet toe. De po litie was onmachtig. Het publiek ontnam de stokken, waarop de militairen weer te hulp werden geroepen. Weer werd de bajonet gebruikt waarmee tot tweemaal gechargeerd moest worden, voordat de straat vrij was. I11 den namiddag herhaalden zich nog eenige malen de.opstootjes. Verscheidene arrestaties hadden plaats. Een majoor kreeg een steen tegen zijn hoofd, waardoor hij ernstig gekwetst werd. De Berlijnsche correspondent van de Times valt de Vlissingsehe mailronte aan naar aanleiding van het spoorwegongeluk te Vlissingen. 5ij gewaagt van het toene men der klachten over overvulling en sme righeid der wagens van de Staatsspoor vooral van de tweede klasse; en daarbij komt thans naar het heet, de herhaaldelijk gebleken onveiligheid. Narretaal. Hendrik IV vroeg, in een vroolijke bui, aan zijn hofnar of zij van rol wilden verwisselen. „Broeder Hendrik, dat zon niet gaan", gaf de nar ten antwoord. „Jij bent niet verstandig genoeg om voor gek en ik niet dwaas genoeg om voor koning te spelen." De metaalfabrfkanten te Kopenhagen habben zich bij de algemeene sluiting van werkplaatsen en fabrieken door de patroons aangesloten, waardoor weder eenige duizen den arbeiders werkloos zijn. Het aantal werkjooze arbeiders bedraagt thans 40000. De groote fabriek van muziekinstru menten van Brachmann en Riessner te Wah- ren is, naar uit Leipzig gemeld wordt, geheel afgebrand. De schade bedraagt een millioen mark. 1000 arbeiders zijn broode loos door de ramp. Te Stetiin is een familie van zeven personen, ten gevolge van een brand in een villa, gestikt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1