DE ZEEUW BIJVOEGSEL -botterdam. bekendmakingen. JR, Goes, ddelburg. vvluiciiZk*. esterschelde. 55 J) UIT DS PERS. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN Gemengde Berichten. Afloop Verkoopingen enz. Burgerlijke Stand. Christelijke Lectuur voor Indië 10TDIENST DELB.-ROTTËRDA M lei. Van Van Middelburg. Rotterdam, van 8,45 8,45 8,45 8,45 9- 9- 9- 9- (ORBOOTDIENST DE e, Hulst-Vlake. 10TDIENST. naar Vlake vm. 5,2 V alsoorden onmiddellij k len correspondeerenden 31, 2,16, 5,15 uux. XDIENST. Walsoorden vm. 7, uur. onmiddellijk na aan- tigeveer vm. 9,en 5,15 uur. AMDlËNST. -MIDDELBURG, en Zeilm. vm. 4,50 r. 11, 11,45; nm. 12.30, p0, f4.15, 5,10, f5,55, 9,15, 10,15. iemise. )urg (Markt) vm. 5.20 1,50, nm. f 12.35, 1,20 1,20, f5,15, 6, f7, 7,50 in goederen. lei. UTERDAM laandag) 's morg. 8.u WERPEN: laandag) 's morg. 8.u STOOMBOOT. Mei. Zondag28 'smorg. 2. dag 31 'smorg. 9.— OOTDIENST burg «n Zierlkzse. rikzee Spoorweg Goes Mei. Van Zierikrae. dd 'smorg. s ïnidd Zater.27 7,50 3.15 Zon. 28 Maan. 29 Dinsd30 Woen31 7,50 7,50 7,50 7.50 3,15 3,15 3,15 3,15 ÜSDIENST JCHE VEER—GOES tzondering van Dinsdag t. Vertrek Veer 's morg 50, 's avonds 5,uur n) 's morg. 8,37, 's namid. 's avonds 6,30. Bes eer 's morg. 9,'s av (Slot Ostende), 's nam 1EN-OP ZOOM-THOLEiS oom naar Tholen, 5,5C, ultatief), 11,1,4C, Bergen-op-Zoom 6,25 ef), 9,35, 12,40, 2,15 en-op-Zoom n. Halsteren ren naar Tholen 15 min. Mei. a m s c h e tij d. Van Rotterdam: Zater.27 11, iO Zond. 28 12,— Maan.29 11,30 Dins. 30 11,30 50'Woen31 11,2, ,55a) nm. 3,25 en 6,205) 2,25a) nm. 3,55 en 6,50 1,25 nm. 1,55a) en 4,15 >,40 2,15a) en 5,05 11,55a 3,25 en 6,205* 12,15a 3,45 en 6,40f. 0. 0. iar Breskens ten hoogste ssingen naar Borsselen ;elegd. van Zaterdag 27 Mei 1899. Belanghebbenden worden herinnerd aan de inschrijving voor de SCHUTTERIJ, zullende de registers den 31 Mei a. s. ge sloten worden. Vervolg uit De Nederlander. (Daarna zegt de Schrijver dat Groen het Calvinisme (praedestinatieleer op den voorgrond stellenvan Kuyper tegen stond, zich het allernaast gevoelde aan den Reveil, anderen Kuyper ook om zijn eerzucht en democratische gevoelens wantrouwden, en deze zelf stenn zocht o. a. bij De Geer en Gratama. Dan gaat hij voort) Groen was voor het woord „democratisch" niet bevreesd maar bi, verstond daaron der iets anders dan dr. Kuyper. Om maar op één nunt te wijzen Groen noemde het algemeen stemrecht den chaos, en heeft nooit een stap in de richtirg van dien chaos gedaan of willen doen. Dr. Kuyper zag in zulk een stap het middel om te geraken uit de moerasen zich te werpen in den „frisschen stroom". Nooit zou Groen hebben kunnen mede werken tot het tot stand komen van een kieswet-Tak. Kuyper heeft, door die wet tot shibbo leth te maken bij de verkiezingen, de scheuring onder de antirevolutionairen doen ontstaan. (In verband met de twee stroomingen, die, volgens De Standaard met moeite tot schijnbaar eendrachtige samenwerking waren te bewegen, zegt De Ned.): De poging tot saamwerking van beide elementen is ook bij de stichting van de V. U. uitgegaan van Dr. Kuyper zeiven en zijne geestverwanten. Zij zochten aller medewerking en verkregen die ook. Zij wisten precies hoe de aangestelde hoog- leeraren dachten juist over die punten, waarover later het verschil is ontstaan dat tot de verwijdering van dezen aan leiding heeft gegeven. Niettemin hebben zij zich de grootste moeite getroost om hun medewerking te verkrijgen. Vijftien jaren lang hebben zij met ben saamge- werkt, zonder ooit last van „diepgaand verschil" te gevoelen, en ook hebben zij nooit aangetoond of beweerd dat de ver wijderde hoogleeraren vroeger anders dachten dan later. Wat blijkt daaruit Dat, evenals bij de organisatie der partij zoo ook bij de stichting der V. U., Dr. Kuyper en zijne vrienden aanvankelijk zeiven de geschilpunten op den achtergrond geschoven, ja zoo goed als verborgen heb ben, omdat zij zich niet sterk genoeg achtten alleen op te treden. In 1880 werd nog door hen, die onder den veldheersstaf van Mr. Groen van P. gediend hadden, de behoefte aan samenwerking van alle anti revolutionairen gevoeld. Maar de door Dr. Kuyper zeiven tot ontkieming gebrachte zaden hebben ook in de V. U. het saam- blijven onmogelijk gemaakt. Ook deze in richting moest ten slotte wel door de poli tiek worden beheerscht. Immers „de antirevolutionairen" dit woord nu in den ouden en algemeenen zin genomen, wilden de hegemonie, de opper- leiding, van de Calvinisten zoo min als van eenige andere kerkelijke richting aan vaarden. Zij bleven doof voor het betoog dat het Calvinisme ook op ander dan op kerkelijk gebied „een eigen belijdenis" heeft, al ontkennen zij niet dat het Calvi nisme, evenals elke andere kerkelijke of niet-kerkelijke richting, sommige menscbe- lijke eigenschappen ontwikkelt en zekere inzichten bevordert. Slechts datgene acht ten zij in het Calvinisme, gelijk in elke andere richting, eerbiedwaardig, wat over eenstemt met den ons in Schrift en Historia geopenbaarden wil Gods. En zij meenden dat Calvijn als hij nog spreken kon, hun dit zou nazeggen. Wij denken er niet aan, Dr. Kuyper er een grief van te maken, dat hij, deze dingen anders inziende, ook een anderen koers volgde, en aan het Calvinisme boven elke andere kerkelijke richting de over macht wildej bezorgen. Wij betwijfelen zelfs of hij, leider willende blijven, anders doen kon dan hij deed. M; ar wij trachten alleen rekenschap te geven van de eigenlijke oorzaak der ver schillen. Men wilde, ook nog in 1880 tegenover de Revolutie stellen niet het Calvinisme ook niet de Kerk; maar het Evangelie. Calvijn, zoo oordeelde men, is niet de dienaar, maar een dienaar des Heeren niet hij, maar Christus zelf moet over ons heerschen. Om die reden kon dus, welke waarde overigens ook aan het Calvinisme gehecht werd, de hegemonie, de suprematie, de opperleiding van „de Calvinisten" niet worden aanvaard. {De Ned. ontkent dat de vrij antire volutionairen een nieuwe partij zijn). Zij hebben geen „eigen politiek beginsel" in onderscheiding van dat, 't welk in 1878 door alle antirevolutionairen is aangenomen hun tegenwoordig program is alleen ter voorkoming van verwarring, maar beval de oude beginselen, niet flauwer, docb integendeel ietwat scherper belynd dan in het program van 1878, en dus minder aan leiding gevende tot dubbelzinnigheden. En omdat zij geen nieuwe party vormen, be vindt hnn partij zich niet meer in „haar lentejaren", maar heeft die helaas al lang achter den rug. De vry-antirevolutionairen achten zich de Standaard moest dat nu toch wel eindelijk weten de voortzetting van de oude Groeniaansche party in de geschrif- van Groen van Prinsterer vinden zij veel van de bouwstoffen die ze ook nu nog behoeven, en staan op geen enkel princi pieel punt daartegenover. Hun eenheid zoeken zij niet in een bepaalden kring van Christenen, die zich de leiding en het gezag over al hun me- debelyders willen aanmatigen, maar in het Evangelie, in de belijdenis van den Chris tus naar de Schriften. Dientengevolge hebben zy dan ook allen, die dien Christus verwerpen, tegenover zich. En vermits zy vaststaan in de overtuiging dat ook op politiev gebied de verwerping de droevigste gevolgen na zich sleept, staan mede tegenover hen die Christenen, welke dit niet schijnen te beseffen. Wat voorts den door dr. Vos en dr. Bronsveld geboden steun betreft, ons is niet duidelijk wat daarmee bedoeld wordt. Het verschil tussehen de vrij-antirevo lutionairen en wat de Stand, noemt „de antirevolutionaire party ligt in de organi satie in de wijze waarop de party geleid wordt! Het groote gevaar van die leiding is aan het licht gekomen toen één man, geen Kamerlid maar journalist, eenvoudig op eigen gezag, op een gegeven oogenblik een groot deel der party wist te vereenigen om zijn vaandel, een vaandel met hoogst twijfelachtige, ja voor ons verdachte kleuren, en allen die zich daartegen verzetten of daartegen spraken als partij-afvalligen wist voor 1e stellen. Een organisatie die elk oogenblik de herhaling van zulk een daad mogelijk maakt, die geheel de party afhankelijk maakt van het inzicht en de leiding van één man, zulk een organisatie willen de vrij antire volutionairen niet. Het is precies dezelfde quaestie waarvan Mr. v. Houten in zijn vijfden staatkundigen brief gewaagt. Er is zegt hij, „slechts eene Liberale Unie mo gelyk ter leiding der liberale politiek, en dat is de vereeniging der liberale kamer leden". Men heeft echter buiten de Kamer een „Liberale Unie" gemaakt die de Kie zers èn de Kamerleden beheerscht en deze werkt „storend op de politiek". Nu is het waar dat de „Liberale Unie" heel wat meer dan het Centraal Comité haar macht over de Kamerleden doet gevoelen omdat zij geen „leider") heeft wiens inzichten onvoorwaar delijk worden gevolgd; maar daardoor wordt het er voor de antirevolutionairen niet be er op. Geen party is levensvatbaar die athangt van den wil van éen man die, al is hy geen Kamerlii, door middel van zijn blad zijn wil weet door te zetten. De Nederlander. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Terhorne Jhr. L. de Geer, cand. te Velp; te Berlicum (N. Br.) ds. J. D. Looijen te Doesburg te Garijp (toez.) J. Kroneman cand. te Bovensmilde te Ku baard ds. W. Magendans te Oosterzee te Westerbork G. J. Koops cand. te Groningen te Sint Anthonie- polder H. J. E. Westerman Holstijn, cand. te Leiden te Daarle en te Hiaure G. v. Dijk cand. te Peins; te Hemelum ds. W. H. v. Heuven te Niekerk. Aangenomen naar Westwoud door ds. J. ten Bruggen kate te Barcgem. Bedankt voor Nieuwerkerk aan den Ysel door ds. A. E. Krull te Mijdrecht. Geref. Kerken. Drietal te Ten Post ds. A. Andree te Oosterend, ds. G. Meijer te Borger en ds- N. Woldenga te De Leek. Beroepen te Sleen ds. G. Wiersma te Hijuin te Zuidland ds. G. Ploos van Amstel te Wons; te Schipluiden ds. G. H. van Kasteel te Oppenhuizen. Aangenomen naar Zuidbroek door E. H. Boersma cand. te Kampen. Bedankt voor Arum door ds. A. Schaafs ma te Boombergum voor Delft door ds. G. Wielinga te Katwijk aan den Rijn; voor Westerlee, Vijfhuizen, Lutjegast, en Blokzijl door F. H. Boersma cand. Het schriftelijk gedeelte van het examen voor de hoofdacte zal plaats hebben op 28 Juni, het mondeling 17 Juli. I>e examen commissies zullen zitten te 's Hertogenbosch (voorzitter Jhr. Mr. L. F. H. Michiels van Kessenich inspecteur van het L. O. in de le inspectie te Roermond)Arnhem (voorz. W. J. P. v. Oppenraay schoolopziener in 't district Tilburg, te Oisterwijk); 's Gra- venhage (voorz. J. C. Fabius, inspecteur van het L. O. in de 2e inspectie, te Delft Amsterdam Deventer en Groningen Verschillende hoofden van scholen hebben zitting. Hoofden van Christelijke scholeu zagen wij benoemd te 's Hertogenbosch geen te Arnhem een Gerritsen van den Klokkenberg te 's Gravenhage twee De Visser Smits en Eerdbeea van 's Graven hage te Amsterdam vierByleveld, Emons en Legrand van Amsterdam en Langhout van Weesp Deventer geen-, Groningen een Visser van Oude Pekela. Hier tegenover staan minstens tien hoof den van openbare, bijzondere neutrale en Katholieke scholeu. Een verhouding nog niet gelijk zy wezen moet, dat zal men wel toegeven. Trouwens aan de richting der examens verandert dit toch niets. Wie daarin verbetering zoekt, of vrije examens voorstaat, is ook met de benoeming van Chr. onderwijzers in de examen commissies nog niet bevredigd, al verblijdt hy zich in de opheffing van den schijn dat „neutrale" onderwijzers het monopolie van examen geleerdheid hebben. Geslaagd te Utrecht voor surnumerair bij de staatsspoorwegen mejuffrouw J. de Back te Vlissingen. Te Geersdijk gem. Wissenkerke is tot tijdelijke onderwijzeres in de nuttige hand werken benoemd mej. C. J. de Vlieger. Aan de Christelijke School te Groede is tot onderwijzer benoemd de heer A. Leenhouts te Middelburg. De 8ste algemeene vergadering van de Vereeniging voor christelijk volkson derwijs werd gister in de kleine zaal van „Irene" te Utrecht gehoudende heeren W. J. J. Koole en C. W. v. Bentveld (deze laatste is secretaris) werden in 't bestuur herkozen. De heer dr. J. Th. de Visser werd tot voorzitter benoemd in plaats van wijlen ds. H. Matcomesiusen tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren baron v. Boetselaar en m. E. van Lennep. Eenige reglementswijzigingen werden goedgekeurd, o. a. op voorstel van de afdeeling Middelburg waardoor het hoofd bestuur voortaan bestaat uit mi- stens 9 tot hoogstens 13 leden en elke afdeeling uit vijf leden bestaande het reeht tot af vaardiging van een lid of een begunsti ger krijgt, terwijl voor elk tiental leden daarboven een lid of begunstiger kan af gevaardigd worden. De vraagis aanvraag om verhoogde subsidie voor de bijzondere scholen ge- wenscht, werd bevestigend beantwoord doch de aanvraag zelve op. dit oogenblik niet raadzaam gekeurd. De vergadering achtte niet noodig een na-examen teneinde de kennis der onderwyzers te weten om trent de Schrift, Chr. Paedagogiek, Ge schiedenis, enz., een examen dat aan de scholen voor Gereformeerd en voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs wel wordt vereischt. De „Vereeniging van Christelijke Onderwyzers en Onderwijzeressen in Ne derland" heeft gisteren en eergisteren in „Tivoli" te Utrecht onder voorzitterschap van den heer H. Eerdbeek vergaderd. Beide vergaderingen werden grooten- deels in beslag genomen door besprekingen naar aanleiding van het ten vorigen jare half afgebroken debat der Vereeniging met een lid der Vereeniging den heer Merckens, hoofd eener christelijke school te Vlissingeuwelke laatste zich op een bepaald punt uit de Schrift in openbaar geschrift had uitgelaten in een geest die het Hoofdbestuur in strijd achtte met de statuten der Vereeniging. Op deze quaestie gaan wij thans niet in; dewijl wij ons niet voldoende ingelicht beschouwen en ook dewijl bij ons vaststaat dat hier wederzijds fouten zyn begaan, en de heer Merckens, schoon wel niemand zijne eigenaardige beschouwingen voor zijn rekening nemen zal, op bepaalde punten kan misverstaan zyn. Dat het de vergadering ernst was om deze zaak tot klaarheid te brengen, bleek wel uit de langdurigheid der breede be sprekingen. De heer Wiersinga stelde de volgende wyziging in 't reglement voor: Het lid maatschap haat verloren wanneer op voor stel van het Hoofdbestuur of een der afdeelingeu doctt een besluit der algemeene vergadering uitgesproken wordt dat een der leden door woord of daad ingaat tegen den grondslag der Vereeniging. De heeren v. Kluijve, de Waal, Nogarede en andere gereformeerden, Post, Gerretsen en andere „ethischen" steunden dit voorstel. Met slechts 38 stemmen tegen weid dit voorstel aangenomen. Het moet een treffend oogen blik geweest zijnwaarop terecht, door sommigen diep bewogen, gezongen werd Psalm 133 3. De heeren Rumscheidt en Derksen dankten den voorzitter die ook dit maal het scheepke weder door een zoo gevaarlijke branding heen gestuurd had met de hulpe des Heeren. Het gevaar voor scheuring is afgewendhet hoofdbe stuur ontving eon bepaald mandaat om de wacht te blij ven betrekken bij de statuten, de beginselen der Vereeniging. Dat een man als Wiersinga calvinist, demoeraat, of hoe gij hem noemen wilt, den uitweg vond, waarop de twee aanvan kelijk scherp tegen elkaar over staande partyen verzoend werden, met uitzondering van de onverzoenlijken ter linker en ter rechter zijde natuurlijk doet ons ver trouwen koesteren dat een goed voorstel is aangenor-en door de Chr. onderwyzers en dat ons Christenvolk met goede hope zijne kinderen aan hen kan bly ven toever trouwen. Voor wie in leer of uitspraak dreigden af te wijken, zal 't een spoorslag zijn tot zelfonderzoek en nadenkenen terugkeer waer 't noodig bleek. Zij er maar een innige drang bij allen om den zegen van dien Geest, die in alle waarheid leidt. Het Chr. Schoolblad zegt er van Welke reëele waarde heeft deze bate? Uit de woerden der toevoeging is zij niet op te maken, maar des te beter uit hare toelichtinguit hare verdediging uit den eindelijken aandrang van alle zij den om ze aan te nemen uit de aanvan kelijk algeheele ontstentenis van sympathie waarmede zy onaannemelijk werd geacht; uit de aanleiding tot hare weder opkomst, kortom uit het allerwegen met blijde en roerende dankbaarheid uitgesproken besef, dat onze eenheid niet was verbroken, maar veeleer versterktdat de broederband, toen die op 't uiterste gerekt scheen, ons plot seling op 't allernauwst ging omklemmen; dat de Geest des Heeren de geesten had beteugeld en wij allen gekomen waren onder de onweerstaanbare bekoring van de liefelijkheid van het in vrede samenwonen. En die bate bracht geen verlies. Gehandhaafd werd de uitspraak der vorige vergadering. Zoo beslist mogelyk werd uitgesproken, dat de toen gewraakte be schouwingen in strijd zijn met den grond slag onzer Vereeniging. Er werd op gewezen dat bij aanneming van de voorgestelde toevoeging de Vereeniging formeel sterker stonp tegenover ieder, die haren grondslag verliet, en dat het dan niet meer denk baar was, dat een enkel lid zich tegen over een votum der vergadering kon staande houden. En des ondanks verwierp de vergadering het voorstel ter toevoeging niet. Arrondissements-Rechtbank te Middelburgm Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: vernielingJ. v. 20 jarbeider Nisse, tot f 3 b. s. 3 d. h.; verstoring der orde: G. J. C. K., 25 j-, A. T., 26 j., dijkwerkers, Westkapelle, ieder tot 2 m. 3 d. hechtenis, no. 1 boven dien terzake van beleediging van ambtenaren tot 14 d gev. straf, en no. 2 bovendien ter zake van mishandeling van een ambtenaar tot 6 w. gev. straf; verduistering J. E. M., 33 j., koopman, Middelburg, tot 9 m., en J. D., 15 j., schilder, Koudekerke, tot 3 m. gev. straf niet voldoen aan het bevel van een amb tenaarJ. D., 51 j., koetsier, Middelburg, tot f 5 b. s. 5 d. h. beleediging van een ambtenaarL. V., 20 j., sjouwerman, Middelburg, tot 7 d. gev. straf mishandeling W. Z., 27 jwerkman, Goes, tot 4 m., en A, D., 21 j'boerenknecht Zaamslag, en A. dele L., 21 j., smidsknecht, Axel, beiden tot 14 d. gev. straf; A. A. H., 19 jstoker, en W. H., 20 jschoenmaker, Sluis, ieder tot f 8 b. s. 8 d. h., J. C. v. E., 22 j., kleermaker, Zaamslag, tot f 5 b. s. 5 d. h., enC. D., 27 j., arbeider. Zaamslag, tot f 3 b. s. 3 d. h. diefstal: E. B., 23 j. dienstbode, Aarden burg, thans te Middelburg in hechtenis, tot 4 m. gev. straf met mindering van den in verzekerde bewaring doorgebrachten tijd en M. G. 17 j. werkman, Axel, tot 1 m. gev. straf, en bedelarijP. M. S., 23 j. arbeider Ter Neuzen, en P. de W. 31 j. zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, beiden te Middelburg in hechtenis, beiden tot 12 d. h. en plaatsing in eene rijks werkinrichting voor den tijd van 10 maanden, en ontslagen van rtchtsvervolging-: A. v. E., 11 j, en A. P. N., 11 j., beiden zonder beroep, Middelburg, beklaagd van diefstal, met last tot opzending naar een rijksop voedingsgesticht de le tot 3 Juni 1905 en de 2e tot 8 November 1905. Vrijgesproken: E. S., 18 j., hvr. van J. de V. Ter Neuzen, beklaagd van mishan deling. Ter griffie van bovengenoemde recht bank is namens W. van Loenhoud, oud 22 j., boerenknecht te Ellewoudsdijk hoo- ger beroep aangeteekend van een tegsn dezen op 12 Mei 11. gewezen vonnis, waar- bij hij ter zake van vier feiten van mishandeling is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Hansweert. Het tjalksohip „Adriana" schipper Scheermeijer geladen met salpeter van Antwerpen naar Prinsland is zwaar lek door de Telegraaf te Walsoorden bin nen gesleept. Colijnsplaat. Donderdagavond om streeks 6 uur zag men van hier een sleepboot by nader onderzoek „Xantippe II" van Dordrecht, koers willende zetten, buiten om naar Middelburg, de boot heeft hare reis echter niet kunnen vervolgen en is aan den polder Oad Noord Beveland aan den wal gezet, hebbende pl. m. 2 voet water in. Door den aanhoudenren storm is zij nog hooger opgezet en zal zonder assistentie niet afgebracht kunnen worden. Cats. Ingelanden van den Catspolder benoemden tot waterbouwkundig ambtenaar dhr. A. J. Louwers alhier. Een monsterkaas. Op de tentoonstel ling van landbouw, die eerstdaags te Frank furt gehouden zal worden, zal een kaas te zien zyn, die bijna 1300 kilogrammen weegt en voor welker bereiding eenige duizenden liters melk noodig zijn geweest. Wat de tjd vermag. Nabij de villa Gyrnos waar de ex-keizerin Eugenie tbang haar verblijf houdt, staat een huisje dat door eene zwaarlijvige en gebrekkige oudo dame bewoond wordt. De keizerin en die dame hadden elkander dikwijls, door hare bedienden in rolstoelen voortgestuwd, ontmoet. Op zekeren middag ontstond een gesprek, en de dame die wist dat zij met de ex-keizerin sprak, sprak met opzet eenige woorden uit die eensklapa herinneiingen van meer dan veertig jaren oud te voorschijn brachten. De oude dame uit het huisje was niemand anders dan miss Howard, de maitresse van Napoleon III, toen hy Engeland bewoonde en die in 1849 met hem naar Parijs kwam. Het scheelde weinig of ze was keizerin geworden. Maar op het oogenblik dat deze droom zou verwezenlijkt worden, verliefde de keizer op mile de Montyo. Op e8n jacht in het bosoh van Fontai- nebleau sloeg iiihb Howard die bekend was met de plannen des keizere, het paard van mile Montijo hevig met de rijzweep. Dit voorval was oorzaak dat miss Howard in ongenade viel. Maar de tijd doet allen haat bedaren. Sedert deze ontmoeting hebben keizerin Eugénie en miss Howard dikwijls thee gedronken in de bosschen die de villa's omringen. Middelburg. Aan het gebouw van het Gewest. Bestuur te Middelburgwerd heden (Vrijdag) aanbesteedHet verlengen van da basaltglooiing tot verdediging van den duinvoet tussehen de strandhoofden nos. 9 en 11 aan de Oude Hoeve aan de noordzijde van het eiland Scuouwen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming f8000 Inschrijvers A. Heijboer Serooskerke f8558 W. Ringelberg Duivendyke f8480 C. Bolier Cz. Bruinisse f8437, W. Dekker Veere f 8392, H. J. Homeijn Burgh (8388, P. Bezuijen Duivendjjke f' 8376 en P. Vink Noordgouwe f8297. van 25 en 26 Mei 1899. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. Lorier jm. 24 j. en M. de Rjjk jd. 23 j. GetrouwdA. M. Steendam jm. 34 j. en C. Wisse wed. 36 j. - G- B. van Varik jm. 23 j, en J. de Nooijer jd. 24 j. Bevallen: C. Fraser geb. Loriaux z. L. F. de Paauw geb. Lippens z. M. J. Kruithof geb. Cense z. Overleden: J. M. den Decker 5 j. z. Geachte Lezer of Lezeres! Evenals vorige jaren komen wij u be leefd verzoeken om een milde bijdrage om de Militairen in onze Oost-Indische bezittingen ,-an Christelyke lectuur te voorzien. Wij hopen dat velen zich ge drongen zullen gevoelen aan de dringende Bede der broeders, die onder onze soldaten in Indië arbeiden, gehoor te geven en ons een milde pinkstergave zuilen willen toe zenden om daarvoor weer een groot aantal Chr. Scheurkalenders, Traktaten enz. naar Indië te veizeuden. De aanvragen ver meerderen jaarlijks; veel is er noodig; maar wanneer de liefde tot Christus dringt, kan er zooveel gedaan worden, daar| velo nanden licht werk maken. Dat dan de rijkbeweldadigden hun goud en anderen hun zilver en koper zenden en wij twijfe len niet, of we zuilen aan (de vermeerderde aanvragen althans eenigszins kunnen vol doen. Niemand zal het nut van onzen arbeid in twijfel trekken, indien men het vol gende uittreksel uit een brief van Broeder H. Dr^st te Gomhong leest. Deze toch schrijf;, „Waarlijk, broeder Gruijagy verricht op uw krankbed een zeer goed werk met de bezorging van Scheurkalen ders, Tiaktaten enz. voor de Militairen. Ik ben p.m. 7 jaar onder hen werkzaam en ik weet dus dat zij ze gaarne ontvangen en veel lezen scheurkalenders brengen hun 365 dagen een woord Gods tot het hart. Waarlijk uw arbeid zal niet ijdel zijn in den Heer en de eeuwigheid zal eerst openbaren, hoevele soldaten daardoor een bly venden zegen des Heeren ontvingen. Ga dus moedig voort, zoo lang de Heere u lust en krachten geeft, want gij doet het werk van een Evangelist." Wat dunkt u, lieve lezer of lezeres! zouden wij met zulk een getuigenis (ea dit is er een uit velen) niet blijmoedig voortgaan, wanneer de Heere ons znlka wenken geeft? Welnu sterk onze handen en steun ons door uw gebed en milde gaven. Wij hopen die zuinig te beheeren, nuttig te besteden en dankbaar in dit blad te vermelden. Van Mejuffr. A.C. J. C. te Haarlem ont vingen wij reeds den eersteling f5,—. Van de opbrengst van gebruikte postzegels zon derden wij evenzoo f5,— af. Wie helpt ons nu verder Men zende s. v. p. de gelden toe onder het motto „Voor Indië". Nu hopen wij niet tevergeefs te Uehberi aangeklopt. De Heere zegene onze roep stem, bewege veler harten voor de Mili tairen en doe ons milde gaven toevloeien om Zijn Naam er door te verheerlijken. Met heilbede, Uw aller dw. dienaar en broeder A. GRUIJS Sr. P.S. Wie nog in het bezit is van ge bruikte postzegels, zende ze s.v.p. franco toe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 5