AANBESTEDINGEN OPENBARE VERKOOPINGEN LEESTAFEL. XIV. Verzoeken van F. E. M. Viseur en A. C. de Vos om vrijstelling van den dienst bij de brandweer met voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. gezien het rapport der geneesheeren van de Wal en Meijers, strekkende om het verzoek van beide adressanten in te wtlligen, wordt zonder beraadslaging of stemming aange nomen. De agenda hiermede uitgeput zijnde, neemt de heer den Bouwmeester het woord om mede te deelen dat B. en W. van plan zijn het verdere werk van de riolee- ring in eigen beheer te laten uitvoeren. Kunstwerken komen er niet bij te pas en risico is er niet aan verbonden, terwijl men met zooveel belanghebbenden heeft te onderhandelen, dat die onderaandelin- gen niet in een bestek konden worden saamgevat. Allicht zou de voortvarend heid van een aannemer, wiens belang spoed medebrengt, menig ingezetene tot nadeel kunnen strekken. Hierna ging de vergadering uiteen. Vergadering van de Vereeniging der Ambachtsschool op 39 Mei 1899. Onder het voorzitterschap van den heer Bekaar waren elf leden ter vergadering aanwezig. De notulen der laatste zitting worden door den Secretaris voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Alsnu geschiedt door den Secretaris voor lezing van het concept jaarverslag over 1898. In dat concept wordt, hoewel het bestuur zich genoodzaakt ziet op verderen steun te blijven aandringen, met dankbaar heid geconstateerd dat de toestand verbeterd was, dank de hoogere subsidiën van Rijk en Gemeente. De verschillende mutatiën werden herdacht die in 1898 plaats vonden en daarbij nog in warme bewoor dingen herinnerd aan het verlies dat de Ambachtsschool geleden had door het over lijden van den heerF. G. Sprenger. Tevens werd de aandacht gevestigd op de groote nitbreidiug die de school ondergaan had om ze ten slotte, daar nog veel te doen overblijft, in de gunst van alle welden- kenden aan te bevelen. Het conceptverslag wordt zonder aan merking goedgekeurd en wordt besloten het als naar gewoonte in druk aan de leden rond te deelen. Tot leden der Commissie voor het nazien der rekening over 1899 worden, conform het voorstel des Voorzitters, bij acclamatie- benoemd de heeren Fokker, Turken Ver hulst en tot hunne plaatsvervangers de heeren Ghysen, de Kam en Polet. Vervolgens legt de Penningmeester over de rekening over 1898, in ontvang f 500T.76, in uitgaaf f4518.416 en dus sluitende met een goed slot van f489,345, welke reke ning zonder eenige aanmerking op genoemde bedragen wordt vastgesteld. Asn de beurt van aftreding zijn de hee ren van der Harst, Polet en Geldof van wie alleen de eerste herkiesbaar is. Voor den heer van der Harst was door het Departement der Maatschappy tot nut van 't algemeen een dubbeltal ingezonden bestaande uit de heeren van der Harst en Hasselbach van wie de eerste met alge- meene stemmen werd herkozen en de be noeming aannam, waarmede de Voorzitter hem niet alleen, maar ook de Vereeniging hartelijk gelukwenschte, daar zij noode haren waardigen Secretaris zou missen. Ter vervanging van den heer Polet zond de Maatschappy ter bevordering van Fa- brieks- en Handwerksnijverheid een dub beltal bestaande uit de heeren F. J. Spren ger en A. de Vulder van Noorden, van wie de eerste met algemeene stemmen werd benoemd. In de plaats van den heer Geldof, die aftrad als vakman, was een dubbeltal voor gedragen, bestaande uit de heeren R. van der Klip en C. P. Gilde, van wie de eerste gekozen werd met 10 stemmen tegen 1, die op den laatste was uitgebracht. In gevoelvolle bewoordingen nam de Voorzitter afscheid van de beide aftredenden waarvoor de heer Polet uit beider naam dank betuigde. De Voorzitter dankte hierna de pers voor hare aanwezigheid en beval ook haar ten zeerste de Vereeniging aan wier bloei zy krachtig kon steunen en helpen bevor deren. Daar niemand, op de gewone rondvraag des Voorzitters het woord meer verlangde ging de vergadering uiteen. Volkstelling. Het eenige dagen geleden uitgevaardigde Koninklijk besluit betreffende de achtste algemeene tienjaarlijksche volkstelling ver schilt weinig van dat betreffende de laatst- vorige volkstelling. Ook nu weder zal de telling worden ge houden volgens de toestanden te midder- nocht tusschen 31 December (1899) en 1 Januari (1900). Het toen voor het eerst ingevoerde kaartenstelsel wordt behouden. Enkele voorschriften zyn eenigzins anders. Er wordt gevraagd niet tot „welk kerk genootschap" men behoort, maar „of men tot eene kerkelijke gezindte behoort en zoo ja, tot welke?" De vraag omtrent blindheid en doof stomheid is vervallen. Evenzoo bij de opgave van beroep of bedrijf, hoeveel personen daarbij werk zaam zyn en of daarbij krachtswerktuigen worden gebezigd. Een nieuwe vraag wordt gedaan in ver band met het woning-vraagstuk. Daarbij moet worden vermeld a hoeveel personen in het gezin van elk gezinshoofd samen wonen; b hoeveel vertrekken elk gezins hoofd met zyn gezin en elk afzonderlijk levende bewoont; c hoeveel van deze ver trekken door een raam of deur in de on middellijke gemeenschap met de buitenlucht staan. Bij kon. jbesluit zyn benoemd bij de rustende schutterijen in Zeeland bij het 2e bataljon tot le luitenant I. v. G-orsel thans 2e; en tot 2e luitenant C. A. H. Wagtho. Bij kon. besluit is benoemd tot lid var. het bestuur der visscheryen op de Schelde en Zeeuwsnhe stro>men voor het district Zeeland bezuiden de Westerschelde J. A. P. Geill te Ter Neuzen, burgemeester dier gemeenteidem tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Hellevoetsluis M. G. Andriessen, thans inspecteur dier middelen te Aarden burg. Bij kon. besluit is benoemd tot kolo nel commandant van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, de luitenant kolonel C. P. J. van Vlierden, van het 2e regiment. - De heer S. M. v. Wijck, gekozen lid der eerste kamer voor Gelderland, zoo merkt men ons uit Arnhem op, is geen lid van gedeputeerde staten, enkel maar van provinciale staten Wij danken den inzender voor deze verbetering. Bij kon. besluit is bij het wapen der infanterie >ij den staf van het wapen benoemd tot kolonel, ter beschikking van den minister van oorlog B. R. F. v. Vlijmen, thans luitenant kolonel van het wapen Door deze benoeming is een nieuwe verkiezing uoodig voor lid der tweede kamer in het kiesdistrict Vlijmen. Bruinisse. Een stout stukje werd deze week uitgevoerd door een polder jongen aan de tramhaven werken aan 't Zype. Hij staat op 't steiger wachtend op een roeiboot die hem naar de A. J. Polder zal brengen. Dit duurt hem wat lang en na een paar keer te hebben geroepen gooit hij zijn jas en z'en pet af en pats... springt hij midden in 'tZijpe. De omstan ders springen dadelijk in een boot om hem als 't kan te redden maar jawel reeds spoedig roept hij hun toe maak nu maar zoo'n herrie niet ik zal er toch wel komen. Met veel moeite werd de sinjeur in de boot getrokken; hij had anders maar liever gezwommen. Als men weet dat hij van een hoogte van circa zes meter afsprong en er een sterke strooming ging zal men begrijpen dat hy niet veel navolgers zal vinden. Vlissingen. De lieer R. W. Langereis, commies der posterijen 4e klasse, wordt op 16 Juni a.s. overgeplaatst van hier naar Utrecht. Koewacht. Uit verder onderzoek omtrent den hier gepleegden moord is gebleken, dat vrouw Haeck,geboren Vervaet Donderdag 13 April met een voerman naar de Belgische stad St. Nicolaas gereden is, dat zij daar een paar voorwerpen gekocht heeft, waarna de verdachte Misseghers by haar gekomen is. 's Avonds omstreeks 9 uur is zij weer met Misseghers gezien, zij waren toen op weg naar Koewacht. Men vermoedt daarom, dat de ongelukkige vrouw metden verdacnte naar diens woning gegaan is, en hij haar daar heeft vermoord. Uit den gevorderden staat van ontbinding van het lijk maakt men op, dat het half April in 't water geworpen moet zijn. De verdachte blijft alle schuld ontkennen. Toch heeft de Raad kamer van Gent in eene afzonderlijke zitting zijne aanhoudingsmandaat bekrach tigd. Misseghers wordt bijgestaan door mr. A. Frédericq, denzelfden advocaat, die hem voor 6 jaar verdedigd heeft, toen hij, zooals gemeld, veroordeeld is voor het lossen van een pistoolschot op den echtgenoot van de thans vermoorde vrouw. A. R. C. Bruinisse. Een der vletters voor de dyksverzwaring aan den noordkant van onzen polder, schipper C. Faasse van St. Filipsland, kreeg het door den hevigen wind Donderdagnamiddag erg te kwaad. Toen zyne lading gelost was en hij zijn vaartuig in 't stroom wilde brengen gelukte dit niet en werd het tegen den dijk teruggeworpen. Al hotsend en stootend werd de aak nu met den stroom langs den dijk gedieven tot dicht bij de hsventoe. Hier begon de bemanning te bemerken dat zy begon te zinken en werd het moer dan tijd dat de noodvlag werd bijgezet. In middels had men op de haven reeds aan stalten gemaakt om de menschen er af te halen wat nu met een hoogaarts werd beproefd en tamelijk spoedig gelukte. Het was echter meer dan tijd geworden daar het vaartuigje slechts kort na het verlaten zonk. De inventaris van het scheepje dreef vlak bij de haven aan den dijk en kon geheel worden geborgen. Behalve de uit gestane angst zal het geldelijk verlies voor den eigenaar door herstel van 't schoepje en tijdverlies nog al aanmerkelijk groot zijn. Men schrijft ons uit Hoedekens- kerke. Het mond- en klauwzeer heeft dan in Zuid-Beveland weer zijn intrede gedaan. Zaterdag 11. toch werd door den landbou wer M. Ruijsaard alhier aangegeven, dat deze ziekte onder zyne melkkoeien was uitgebroken. Daar ingevolge de nieuwste bepalingen thans geen bezoek van een deskundige meer vereischt wordt en door het Ryks Veeartsenij kundig staatstoezicht op aangifte van den belanghebbende aan den Burgemeester de ziekte als feitelijk uitgebroken zijnde beschouwd wordt, wer den reeds Zaterdagmiddag de bekende borden geplaatst. Zaterdagavond stierf reeds een der aangetaste dieren en de door den belanghebbende Zondagmorgen telegrafisch ontboden veearts constateerde de ziekte in hooge mate. Zondagnacht stierf reeds een tweede exemplaar. Heden Vrijdag brak ook de ziekte on der het rundvee van den landbouwer J. van der Linde uit. Waarde. De vergadering van inge landen van het waterschap „Waarde" had Donderdagplaats. De rekening in ontvang sten ad f 9106,9C6 uitgaaf ad 7184,38. Goed slot f 1922,525 werd goedgekeurd en de begrooting voor 1899/1900 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 9059,13'. Het dijkgeschot bedraagt f3 per H. A. Er was ingekomen een schriftelijk ver zoek van het Gemeentebestuur alhier om een jaarlijksche bijdrage gedurende 10 jaren voor onderhoud der havenwerken groot f'1200er werd besloten voorloopig dit be drag voor een jaar toetestaan. Met ingang van 1 Juni a. s. is benoemd tot agent van politie te Leiden B. Slimmens gepasporteerd korporaal der Huzaren te Haarlem. Men zij gewaarschuwd tot omzichtig omgaan met het lelietje der dalen Con- vallaria Majalisdaar stelen, bladen en bloemen van dit liefelijke en geurige kind van Flora een zwaar vergif, Pruisisch zuur, bevatten. Lieden, die, als men dat wel eens moer doet, een takje in den mond nemen, hebben daarvan pijnlijke en na- deelige gevolgen ondervonden. Ook met het wegwerpen der verdorde ruikertjes, met het oog op pluim- en ander vee, moet men voorzichtig zijn. Hetzelfde geldt van het hout, de bladeren, de bloemen en de vruchten van den gouden regen, die nu eveneens bloeit. Een arbeider van de gemeentewater leiding te Kampen die voor het eerst als tijdelijk stoker in dienst trad kwam Woensdag te dicht bij de machine, werd door de raderen gegrepen en bleef op de plaats dood, Woensdag heeft bij het honden van Militaire oefeningen een mili tair wielrijder te 's Hertogenbosch een werkman van den waterstaat met zijn rijwiel bij ongeluk zoodanig overreden dat de man na een uur op dezelfde plaats overleed. Een dronken chanteuse, die in een danshuis te Amsterdam in den Nes wijl baar verder „drinken" geweigerd werd, weigerde te zingen en daarom naar hare kamer op de tweede verdieping ge bracht werd, sprong uit het venster en kwam in deerniswekkenden toestand op de straatstcenen tirecht. Te Steenwijk viel een 5jarig kind al spelende, van den wal in de gracht en verdronk. Bij vonnis van den krijgsraad te 'sHer- togenbosch is D. J. Ph. de Bruin, stukrijder milicien bij het 4e bataljon 3e regiment veldartillerie veroordeeld tot een jaar militaire gevangenisstraf wegens mis- urijf tegen den dienst en desubordinatie door uitdrukkelijk te weigeren en opzet telijk na te laten de orders van dengene die boven hem gesteld is na te komen. De Bruin is de bekende dienstweigerende milicien, die van Den Haag naar Brtda overgeplaatst werd. Dior jhr. Clotterbooke Patyn, am bachtsheer van Kloetinge, zijn bij een goud- en zilversmid te Goes tot een vrij aanzienlijk bedrag aangekocht een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen be- hoorende tot de Zuid-Bevelandsche kleeder dracht, ten behoeve van de op 31 Mei, a.s. te houden fancy fair te Utrecht voor een op tn richten volkssanatorium in Nederland. Aan boord van het stoomschip „Ko ningin Regentes" den 29 April 11. van Amsterdam naar Java vertrokken, werd ontdekt dat een kistje met goudgeld, ge borgen in de speciekamer van dat stoomschip verdwenen was. Tijdens de vaart door het Suezkanaal werd bevonden dat een Jer opvarenden zich des nachts in de nabijheid van lsmaila van boord had verwijderd. Hij werd opgespoord, gevat en bekende toen dat hij het kistje had gestolen en in het Suezkanaal overboord had geworpen. Men is hierop aan het visschen gegaan doch heeft niets gevonden. De bekende Fransche schilderes Rosa Bonheur ligt gevaarlijk ziek zij lijdt aan bronchitis. Men vreest voor de 78jarige vrouw het ergste. Uit Washington komt bericht dat de samenkomst der Philippijnsche gezante» met de Amerikaansche regeering tot geen goeden aitslag geleid heeft. De Philippy- ners zijn onverrichter zake naar Aguinaldo 's hoofdkwartier teruggekeerd. Vit Transvaal. Generaal Joubert moet aan een berichtgever van De Star, het te Johannesburg verschijnende blad van Mony penny verklaard hebben de echtheid der 21000 handteekeningen van uitlanders op de petitie aan koningin Victoria te betwijfelen, doch het recht matige hunner eischen toe te geven. Alleen behoorden zij zich te wendsn tot Trans vaals souvereine volk, niet tot eene buiten- landsche vorstin. Joubert zou anders de petitie gaarne mede geteekend hebben, want hij wenscht ook 's lands regeering te verbeteren, wetende dat zij gebrekkig is. Joubert verklaarde niet te gelooven aan een oorlog met Engeland, afschoon bereid dien in het uiterste geval aau| te binden maar geen geschilpunten bestaan er die niet minnelyk te vereffenen Zijn. Ettelijke genaturaliseerde Duitschers hebben hunne burgersohapspapieren terug- gtzonden en vragen ontslagen te worden van hun eed aan de Republiek. Te Leuven werd een wissel wachter die de spoorbaan wille oversteken door den naar Brussel vertrekkenden trein ge grepen, een arm en het hoofd werden hem afgereden. Uit den dierentuin te Luik zyn twee zeehonden ontsnapt. Een werd ge- 'dood en ook de laatste der twee heeft zijn vlucht met den dood moeten bekoo- peuhij werd in de Maas doodgeschoten. Jammer genoeg geeft dit eene zeehon denleven twee menschenlevens te betreuren. Nabij een sluis sloeg het bootje, waarin het dier vervolgd werd, eensklaps om met groote moeite werden drie opvaren den gered. De vierde, die niet zoo goed kon zwemmen, verdronk. Een der redders een oude man, stond in een boot om hulp te brengen, toen hij een beroerte kreeg en dood neerstortte voor de voeten van zyn zoon. In Maryland (Ver. St.) is sedert de vo rige week e«n beweegbaar postkantoor in gebruik gesteld. Het is een soort auto mobielomnibus, geheel ingericht als de postwagens in le treinen. De chauffeur zit op den bok en drie beambten bevinden zich in het rijtuig, waarvan twee bezig zyn met de gewone werkzaamheden, als stempelen, sorteeren, enz. en de derde de bussen leegt, waarlangs het postkantoor rijdt. Dagelijks worden op deze wijze 60 kilometer afgelegd. De aanvankelijke proefnemingen hebben zóó voldaan, dat men reeds beweerd, dat één roerend post kantoor twee onroerende kan vervangen. Men heeft in Italië by het plaatsje Calepio in Lombardije een proef genomen met geschut niet om kuustmatigen regen te verwekken, doch om een hagelbui, die boven bet land hing, te d <en voorbijdry- ven. De proef slaagde zeer goed. Men loste veertig schoten met ladingen van 65 gram. Een zuil kruitdamp steeg lood recht tot een hoogte van 2500 Meter op en door de warmte dezer rook dreven de wolken vaneen. Tegelijkertijd nam men ongeveer waar, dat in omliggen le plaats jes de bui met kracht neervielalleen Calepio werd gespaard. Terwijl de Duitsche keizer gisteren te Berlijn in de Thiergarten een wandeling maakte, reed daarnaast op den straatweg een huurkoetsier die, uit nieuwsgierigheid om den keizer van naby te zien, niet op zijn paard lette, met een r" tuig in botsing kwam, van den bok op de straat werd geslingerd en eenige lichte verwondingen bekwam. Twee mannen schoten toe om den meer verschrikten dan bezeerden koet- Bier op te helpen. Eu die mannen waren de keizer en een redactenr van het sociaal democratische blad „Vorwarts", die reeds eenmaal gevangenisstraf wegens majesteitschennis had ondergaan. Zij spra ken heel vriendelijk saam de keizer vroeg naar de oorzaak van 't ongeluk, de re dacteur gaf hem die op en de keizer be tuigde zijn leedwezen, waarop de redders een hartelijk afscheid van elkander namen. Het publiek, voorzoover het den redacteur kende, vond het een „oolijke" ontmoeting. Emile Castelar, de vroegere president der Spaansche republiek, en tot heden leider der republikeinsche party, is gisteren aau een longaandoening overleden. Het bericht wekt groote opschudding. (Emile Castelar werd in 1832 geboren te Cadix, en studeerde in rechtsgeleerdheid en filosofie. Na eerst eenigen tyd als schrij ver van novellen naam gemaakt te hebben, werd hy dagbladschrijver. In 1857 werd hy benoemd tot hoogleeraar in de rechten en de wijsbegeerte aan de hoogeschool te Madrid. Tengevolge van zijn aandeel aau den opstand van 22 Jnni 1866 ter dood veroordeeld, vluchtte hy naar Frankrijk, en keerde eerst in 1868 na de September omwenteling onder generaal Prins, in zyn land terug. Hij was een beroemd en by alle partyen geëerd redenaar. Na eene redevoering, door hem gehouden over „ge loofsvrijheid" schonken hem meer dan hon derd steden het eereburgerschap. De vurige republikein zag zijne idealen spoedig in rook vervliegen. De hertog van Aosta werd koning van Spanje; en na diens vertrek, schoon een tijd fang de kans voor vewezenlijking zijner denkbeelden hem streelde, verzoenden de monarchale partijen zich met elkaar en werd het Koningschap voor goed gevestigd. Hij was eenigen tyd minister van buitenlandsche zaken, doch een votum van wantrouwen van de Cortez (Spaansche Staten Generaal) joeg hem naar het burgerlijke leven terug. Toch keerde hij spoedig iu de Kamer terug (1876) en bleef daar tot zyn dood de leider der liberalen). Dinsdag 30 Mei. Goes, bjj weduwe Hartman half 4 door eigenaren van den Sint Pieterpolder het bouwen van een nieuwen uitwaterings duiker en het maken eener haven van den zeedijk van den polder, bonevens het aan leggen van een grintweg in den polder met bybehoorende werken. Raming f21000. Be stek a f 1 bij dhr Bolujjt. Inl. dhr. C. C. Coomans. Aanwijzing 27 Mei 12 uur. W'issekerkc, door den cal. Vlietepolder bü v. Damme 10 uur verbeteringen onder houd der werken. Donderdag 1 Juni. Iersvke, 2 uur in Hotel Klaasse door 't armbestuur het makon van gebouw voor armenverzorging. Aanwijzing 11 uur. Vrijdag 2 Juni. middelburg, Provinciaal gebouw 11 uur verlagen en herstellen strandhoofden Oude Hoeve (Schouwen) Raming f3000. Inlichtingen hoofdfngenieur Bekaar, Mid delburg, ingenieur Stoel, Goes, en opzichter Kooreman, Zierikzee; voortzetting van de herstelling der boordvoorziening van het kanaal door Walcheren. Raming 19000. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar, Mid delburg, en ingenieur Ermerins en opzichter Van Langeveld, Vlissingen. Donderdag 6 Juni. Steenbergeu, 3 uur bij Chr. Stoffelen door dhr. P. B erens het bouwen van een nieuwe graanschuur en woonhuis met bfj- levering. Bestekken a fl bfj boekhandelaar Vermeulen. Aanwijzing te Nieuw Vosmeer bfj den Stoenschen molen op 27 Mei 11—2 uur door H. Lammeree. Vrijdag 9 Juni. Cats, 10 uur door 'tbestnur van den cal. Leendert Abrahampolder onderhoud en herstel van de werken en dijksverbetering aan den polder. Raming f 2691,84. Aanwijzing 2 en 5 Juni 10-12 uur. Bestekken a 52 cent bfj dhr. Wagtho te Colijnsplaat. Vrijdag 16 Juni. Middelburg, 11 uur aan 't gebouw van het prov. bestuur het verrichten van eenige buitengewone bestratingen op den Rijks grootan weg der le klasse no. 3, op Wal «heren. Maandag 29 Mei. Groede, in de drie koningen door not. Rammacher 2 uur een hofstede 17.5580 H. nabij Breskens. 2o. negen koopen bouwland 29,6390 H. 3o. 3,5214 H. zijkantdyk en weg. Woensdag 31 Mei. Goes, voor mr. Dicke door deurw. Holl- mann 10 uur in de Prins van Oranje meu belen uit 't faillissement van H. Verdonck eikenh. kabinet, trapnaaimachii.e, kookforl nuis, gouden slot met koralen, manufac tnren, canape, he-bergstoelen, sigaren. Vrijdag 2 Juni. Kwadendamme, 10 uur door not. Mulock Houwer bjj Timmerman lo. 5680 cA. bouwl. in Kerkhoek; 2o. 9080 cA. id. in Westpolder 3o. 8230 cA. in Ponshoek 4o. 8640 cA. tiendvrfj in Oud Vreelandpolder. Wemeldliige, by Korstanje voorWon- dergem door not. de Vos twee huizen en erf met tuin Oosthoeksche baan 769 cA. Dinsdag 6 Juni. Middelburg, 2 uur verpachting der exploitatie van de aanplakborden der ge meente voor 3 jaren. Biljetten voor 12 uur. Cortger»e, 1 uur in de Stadswijnkelüer voor erven mevr. Bolier Daane door not, Roelof en v. Seters de hofstede Stadwijk met 41,4071 H. bouw- en weiland in Nieuw Noord-Bevelandpolder in pacht bij L. de Wilde. Donderdag 8 Juni, Sclierpenisse, bij Rijstenbil en 15 Juni toewijzing door not. v. Seters voor erven mevr. Bolier de hofstede Dorpzicht van L. de Rijke onder Poortvliet 6 uur. Van Jannari tot December, Blikken in en buiten de natuur. Leesboekje voor de middelste klasse der lagere school, door A. Jongejan, OudHoofdonder wijzer te Oud-Beijerland. Rotterdam J. M. Bredee. De lesjes bevallen ons bij vluchtige in zage wel, al vinden wij den gesprekvorm en den kort aangebonden toon niet aan trekkelijk voor kinderen. Maar 't boekje bevat nogal correctie- fouten, vooral wat de punctuatie betreft 't bevat te veel aanhalingsteekens; en menige taalkundig berispelijke uitdrukking. Reeds op bladzij 1 hinderde ons de minder goed gebezigde volziu „dan veran dert de zegen in vloek"; benevens 't bij- woord „erg" dat ook het Voorbericht ont siert. Uitdrukkingen als: „vatbaar voor vruchtbaarheid"„gij slaapt op een zacht bed met dikke dekens"„gij woont in een kamer met eene warme kachel". nHad)bu\ „Zich uitmunteud verdedigen". Hier zijn wij nog maar op bladzij 5 en staken de verdere lezing, wy wezen al te veel feilen aan voor een schoolleesboek. Ook trof het ons dat de schrij ver zich wel tegen 't uithalen van musschen-, niet van kievitseieren verklaart, dit laatste zelfs toejuicht terwijl hij de muschin bescherming neemt. De volzinnetjes, somwijlen van twee woorden slechts, komen ons veel te kort voor; en 't verband, de draad laat hier en daar te wenschen over. Bladen uit mijn zakboekje, door denzelfden schrijver Rotterdam J. M. Bredee. De verhalen zijn over 't algemeen vrij goed; al zien wij ,het nut niet in van lesjes bijv. over een jongen die eene pruim tabak inslikt. Met eenige nauwkeurigheid lazen wy de 10 eerste bladzijden; en ont dekten even dezelfde slordigheid in taal en stijl en correctie. Wat te denken van volzinnen als deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2