NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 100. 1899. Sateriiog 27 lieu Decfajlf lonrpng. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p 0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,02*. meer 10 cent. Een twaalftal sollicitanten meldden zich reeds aan voor de betrekking van zuivel- consulent voor Zeeland. De zuivelconsulent voor Utrecht trad dezer dagen te Benschop op met een voor dracht voor elf personen. Zal de te benoemen zuivelconsulent in Zeeland een talrijker en gewilliger gehoor vinden Langzamerhand verlaten onze Zeeuwsche landbouwers de conservatieve paden helaas nog niet in de politiek maar dan toch op landbouwterrein. Iudien nu de consulent den noodigen tact weet te gebruiken en niet al te apo dictisch het oude veroordeelt en het nieuwe verheerlijkt; maar ingaande in de ge woonten en zeden onzer boerinnen, tege lijk de boeren weet te winnen voor de toepassing der nieuwere denkbeelden; niet al te veel theoretische wijsheid verkoopt en toonen kan dat theorie en praktijk wer kelijk elkander steunen en aanvullen, zie dan hebben wij van 't optreden van een zuivelconsulent in onze nog zoo schoone landbouwprovincie goede verwachting. Laat 't Hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland, dat hem benoemen moet, vooral toezien dat dit tactisch talent in hem zit. Niet alle landbouw leeraren toch wekken vertrouwen door aangenaamheid van optreden, nederigheid van gemoed, helderheid van voorstellen enz. Voorzichtigheid bij 't afbreken en dan met vaste hand aan 't opbouwen, dat is in Zeeland de zaak. Wie naar dezen regel wenscht te wan delen zal in deze provincie de rechte man kunnen'zijn op de rechte plaats. s De Nederlander besluit de laatste van haar veeltijds uitnemende persoverzichten n>et eeue opmerking die wijniet wenschen te ontleden doch tegen welke wij haar zeiven moeten waarschuwen. Naar aanleiding van de weigering van 't antirevolutionair blad De Edesche Crt. om de vrij antirevolutionairen te bestrijden op 't punt van beginselen en de opmerking van datzelfde blad dat de antirevolutionaire pers en professor Eabius verzuimden de Keuchenius-club en haar blad die de ver kiezing van Schaper hebben toegejuicht en zeer revolutionaire tendenzen vertoonen, te bestrijden, merkt de Ned. op dat „het signaal van professor Pabius tot de locale pers om toch de afwijkingen in het licht te gaan stellen in het zuiden even eene redactie schichtig schijnt te hebben ge maakt". Nu hebben wij om de leuke keus van dit beeld eens gelachen. Doch daarna achten wij ons dan ook gerechtigd tot de tegenopmerking dat men, om op wat de Ntd. schrijft, critiek te oefenen, juist niet schichtig behoeft te zijn. Wij hebben geen plan wie ter wereld ook te bestrijden wanneer wij de aanlei ding ot het nut er van niet inzienmaar dan rekenen wij er ook op dat men bij bestrijding onzerzijds niet twijfele aan onze nuchterheid. Wij zullen, naar aanleiding van 's Ne derlanders aanhaling van Groens „In ons( isolement ligt onze kracht" binnenkort eene opmerking aan haar adres in een hoofdartikel over samenwerking trachten in slechtenwij zeggen dit alvast maar opdat zij Qn8 00fc dan niet voor „schich- '8" aanzie. Zienkzeesch schijnt de kennisgeving P a,ivertentie in de Nieuwsbode van het n ^isehbi vla o jeatuur" dat voor de levering van Zond 4 Juni (dat i8 °P een A J p® moeten bezorgd zijn bij dhr. mr. eesch'JL Fokker> de °P Sezef5eld PaPier gescureven inschrijvingsbiljetten Franache min'steries. Weet ge hoeveel ministeries Prinkrijk sedert den val van het Keizerrijk in September 1870 gehad beeft, dus in 29 jaren Niet minder dan 42. Elks gemildelde levensduur het te genwoordige natuurlijk niet meegerekend was dus -ilechts 9 maandenNiet min der dan 22 hebben een korter leven gehad, één, dat van Dufaure in Mei 1873, slechts 7 dagen en dan zijn er nog twee die na 20 en 23 dagen zijn overleden. Niet, meer dan 7 hebben langer dan 1 jaar geleefd, en 3 langer dan 2 jaar, nl. het kabinet- Meline 2 jaar en 61 dagen dat van Jules Ferry (18831885) 2 jaar en 73 lagen, *i en"dat van Thiers (187173) nog 16 da gen langer. In alle maanden des jaars kwamen crisissen voor behalve in Juli omdat in deze maand de Kamer vacantie heelt. De meeste Kabinetten vielen in December. Niet minder dan 227 Kamer- of Senaatsleden zijn tot Ministers benoemd, waarvan juist 100 slechts 1 keeréén is 12 keer Minister geweest, nl. de heer De Freycinet, die in 't geheel 12 jaar aan het bewind was. Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van 24 Mei 1899. Er bestaan twee vacaturen de overige 15 leden zyu allen tegenwoordig. Na lezing en goedkeuring der notulen van het verhandelde in de laatste zitting, stelt de Voorzitter aan de orde de vol gende punten der agenda I. Ingekomen stukken. Daartoe behooren a. verschillende brieven van Ged. Sta ten, houdende goedkeuring van vroeger genomen raadsbesluiten b. een verslag over het eindexamen aan de Burger-avondschool c. eene missive van de Commissie van Toezicht op de scholen van lager onderwijs, waarin wordt medegedeeld dat de volgens besluit van 12 Februari 1896 aan de scho len H en I genomen proef om twee onder wijzeressen te benoemen voor de handwer ken, die tevens in het bezit zijn van de akte bedoeld in art. 56a van de wet op het lager onderwijs, uitmuntend geslaagd is, zoodat zij in overweging geeft eene dergelijke regeling ook aan de scholen A, B en C in het leven te roepen d. een verzoekschrift van Mej. Dhont om eervol ontslag als onderwijzeres; e. een request van S. van Os om ver lenging tot het jaar 2000 van een tegen een jaarlijkschen canon van f4.50, met het jaar 1914 eindigende erfpacht van grond in de St. Janstraat, waarop een hem toebehoorend gebouw staat f. een request van Ribbink van Bork en Co. om overdracht van de concessie der telefoon-exploitatie op de „Algemeene Telefoon Maatschappij voorheen Ribbink van Bork en Co. g. een request van Mej. de Wed. Rotten, waarbij zij verzoekt om de huur van het huis, dat haar onlangs overleden z mn van de gemeente in huur had, aan Carol te mogen overdragen h. een request van de Vereeniging „Handelsbelang" met verzoek om loterijen op de jaarmarkt te weren. De stukken sub a en b worden voor kennisgeving aangenomen, die sub.c, d, e en f in handen gesteld van B. en W. om nader advies en dat sub g conform het voorstel des Voorzitters, dadelijk in behandeling genomen en het verzoek zon der beraadslaging goedgekeurd. Omtrent dat sub h stelde de Voorzitter voor het ter afdoening te verzenden aan B. en W. De heer Koole kon zich hiermede echter niet vereenigen daar het request aan den Raad gericht was. Ten slotte wordt be sloten het in handen te stellen van de Commissie voor de strafverordening, waarna het met het advies dier Commissie tot den Raad zal wederkeeren. II. Adres F. van de Ransou om eer vol ontslag als onderwijzer aan school E met voorstel van B. en W. Het voorstel, strekkende om een eervo' ontslag te verleenen tegen 1 Augustus a. s. of zooveel vroeger als \n den dienst zal zijn voorzien, wordt zonder discussie of stemming aangenomen. III. Benoeming van voorzittersleden en hunne plaatsvervangers in stembureaux. Achtereenvolgens warden benoemd: lo. van 15 Mei 1899 tot en met 14 Mei 190U tot leien feil plaatsvervangende leden van de stembureaux in het le en 3e stemdistrict voor eventueels stemmingen en herstemmingen te* verkiezing van leden van de Tweede Kamer derStateu Generaal en van de Provinciale Staten, de heeren uir. F. J. Sprenger, D. Hilderuisse, P. A. Verhulst, M. Fokker, Ph. Boudewijuse, P. Pouwei Az., J. J. Th. Evers, P. Dumon Tak, J. W. de Raad, A. Meeuse, M. VV. Hildernisse, P. W. H. de Kan, C. A. H. Billerbeek, F. A. Frederiks, J. C. Frederiks, H. F. van den Oudendijk Pieterse, mr. A. A. de Veer, H. W. J. Callenfels, C. H. J. van Beuthem Jutting, D. G. Kröber, P. Pol vliet, K. Turk en W. Hioolen; 2o. tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koopuaudel en Fabrieken de heeren W. J. Sprenger en H. P. den Bouwmeester en tot plaatsvervangende leden al de leden van den raad behalve genoemde heeren; 3o. tot leden van de stembureanx voor de stemmingen en herstemmingen ter ver kiezing van leden van den gemeenteraad a. in het le kiesdistrict, voor de stem ming tot plaatsvervangend voorzitter de heer H. P. den Bouwmeester, tot lid uit sluitend voor de werkzaamheden welke met de opening der stembus aanvangen, de heer A. P. Snouck Hurgronje en tot zyn plaats vervanger ke heer J. H. C. Heyse voor de herstemming tot plaatsvervangend voor zitter de heer H. P. den Bouwmeester, tot lid uitsluitend voor de werkzaamheden welke met de opening der stembus aan vangen, de heer W. J. J. Koole en tot zyn plaatsvervanger de heer L. K. van der Harst; voor de stemming en herstem ming tot ieden en plaatsvervangende leden buiten den Raad, de heeren F. H. P. J. Gevers, P. J. de Kruyter, A. A. Mes Az., M. de Mol, W. A. de Rijeke, M. G. Boa8son, H. Y. Haccou, W. P. Haman, M. C. Jeras en A. A. van Teylingeu; b. in het 2e kiesiistrict, voor de stemming tot voorzitter de heer W. J. Sprenger, tot zijn plaatsvervanger de heer W. J. J. Koole, tot lid uitsluitend voor de werk zaamheden welke met de opening der stem bus aanvangen de heer L, K. van der Harst cn tot zijn plaatsvervanger de heer S. Gratama; voor de herstemming tot voorzitter de heer W. J. Sprenger, tot zyn plaatsvervanger de beer K. W. Brevet, tot lid uitsluitend voor de werkzaamheden welke met de opening der stembus aan vangen de heer C. J. J. A. van Teyiingen en tot zijn plaatsvervanger de heer W. H. Snouck Hurgronje; voor de stemming en herstemming tot ieden en plaatsvervangende leden buiten den Raad de heeren G. O. Altorffer, W. P. de Back, A. W. Berdenis van Berlekom, C. J. Hondius, J. A. Frank, J. Appel, F. A Boassou, P. L. deBruijne, J. Hosang en J. M. Boone. c. in het 3e kiesdistrict, voor de stem ming tot voorzitter de beer C.. J. J. A. van Teyiingen, tot zijn plaatsvervanger W. H. Snouck Hurgronje,, tot lid uitslui tend voor de werkzaamheden welke met de opening der stembus aanvangen de heer J. C. de Waal en tot ijn plaatsvervan ger de heer E. P. Schorervoor de her stemming tot voorzitter de heer A. van der Swalme, tot zijn plaatsvervanger de heer H. P. van de Ree, tot lid uitsluitend voor de werkzaamheden welke met de opening der stembus aanvangen de heer C. Verhage en tot zijn plaatsvervanger J. H. C. Heyse; voor de stemming en her stemming tot leden en plaatsvervangende leden buiten den Raad de heeren J. B. Giljam, J. Belderok, C. de Broekert, P J. de Broekert, C. van der Bent, I. Jon- gepier, D. L. Broeder, P. J. Geill, H. A. Snouck Hurgronje, H. J. Snoep, G. Boogaart en A. Berentsen. IV. Benoeming van een lid van het College van Curratoren over het Gymnasium. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Poort, zonden B. en W., na verhoor van curato ren, eene aanbeveling in bestaande uit de heeren A. B. ter Haar Romany en P. J. Roscam Abbing. De eerste wordt gekozen met 14 stemmen zijnde 1 stem uitgebracht op den heer dr. Wagenaar. V. Benoeming van ten onderwijzer aan school C. Op de voordracht staan W. Smit tijde lijk onderwijzer aan school C, C. Renes onderwijzer te Sliedrecht en M. Nieuwen- huijze id. te Wemeldinge. Gekozen wordt de eerste met 11 stemmen, terwijl de tweede er vier bekwam. VI. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging concessie voorwaarden telefoon. Naar aauleiding van het voornemen van Z.E. den minister van W terstaat om in den loop van 1899 het intercommunale (resp. internationale) Rijkstelet'oonnet ook tot Middelburg uit te strekeen, stellen B. en W. onder overl-gging van een schrijven van de concessionarissen, voorin de voorwaarden, waarop aan de heeren Ribbink van Bork en Co. indertijd con cessie is verleend, de volgende wyzigingen te brengen, en wel le. achter het laatste woord van art. 8b. te voegen de woorden„tenzij het lokaal dosverlangd met een dubbellijn tevens in verbinding is gebracht met het intercommunale of internatiouale Rijkstele foonnet, in welk geval zonder dat de concessionarissen voor het verkeer met dat net iets mogen heffen genoemd bedrag tot hoogstens f 45 mag worden verhoopt. 2o. voor de laatste alinea van art. 9 in te lasschen de volgende alinea „Deze prijzeu ondergaan geene verhooging voor het desverlangd met eene dubbellijn in verbinding brengen met het intercommunale of internationale Rijkstelefoonnet, terwijl evenmin voor het verkeer met dat net evenmin iets mag worden geheven 3o. de woorden „dat begrensd wordt door de stadsvesten en het kanaal door Walcheren" in art. 16 te vervangen door „begrepen in de wijken A tot en met Q." Zonder discussie of stemming wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. VII. Voorstel van B. en W. tot plaat sing van een lantaarn aan het begin der Teerpakhuizenstraat. Naar mededeeling van B. en W. staat ten zuidoosten van de Vlissingsche brug een lantaarn, die ook de Teerpakhuizen straat verlichtte. Sinds echter het pomp- gebouwtje in die buurt is geplaatst, wordt het licht van dien lantaarn onderschept, en hehben B. en W. een lantaarn aan het begin der Teerpakhuizenstraat doen bij plaatsen, op welke bijplaatsing zij nu sanctioneering verzoeken. Zonder eenige bemerking wordt hun de verzochte sanctie verleend. VIII. Beschikking uit onvoorziene uit gaven gemeentebegrooting 1898. Zonder aanmerking worden B. en W. door den Raad gemachtigd tot een bedrag van f 12.11 uit den post van onvoor zien over 1898 te beschikken. IX. Wyjziying gemeentebegrooting 1898. De door B. en W. voorgestelde wyzigin gen worden zonder aanmerking of stemming aangenomen. X. Kohier hondenbelasting 1899. Het kohier wordt zonder bemerking tot een bedrag van f 1264,50 door den Raad vastgesteld. XI. Wijzigingen gemeentebegrooting en in verband hiermede het nemen van eene beslissing omtrent verandering van de wagens voor 'ut vervoer von privaattonnen of aan schaffing van nieuwe. Onder de door B. en W. voorgestelde wijzigingen is begrepen f612.50 voir den aanmaak van een nieuwen wagen voor het vervoer van privaattonnen. De Commissie van Financiën kan zich ir.et die voorgestelde wijziging niet ver eenigen. jjjjDe heer W. H. Snouck Hurgronje acht de nitgaven ongerechtvaardigd. De ascb- karren moeten ook gesloten zijn en altijd zijn zij open; zoo zal het ook gaan met de overdekte wagens voorde privaattonnen. Over het algemeen boort men dan ook in het publiek tegen de voorgestelde wijziging erg te velde trekken. De wjjziging, wat betreft het aanschaffen vaa een nieuwen wagen, wordt hierop in stemming gebracht en verworpen. Voor de heeren Grarama, Sprenger, deu Bouw meester, van der Harst, de Waal en Bre vet tegen de heeren W. II. Snouck Hurgronje, van der Swalme, Koole, van de Ree, Verhage, van Teijliugen, Schorer, Heijse en A. P. Snouck Hurgronje. De overige voorgestelde wijzingen wor den daarna zonder stemming goedgekeurd. XII. Staat oninbare posten honden belasting 1898. Deze staat wordt tot een bedrag van f 16,50 zonder aanmerking vastgesteld. XIII. Voorstel van B. en W. tot het huren van weiland voor puinplaats. B. en W. stellen voor i i de verlenging van het Arnemuidsche voetpad van bet bestuur der godshuizen, onder de voor waarden die dat bestuur stelt, eeu weiland te huren en dit als puinplaats aan te wijzen. Behoudens eene kleine redactie wijziging kan de commissie van Financiën zich met het voorstel vereenigen. De heer Verhage is verheugd dat ein delijk eene geschikte pun plaats gevonden is, maar hij vindt de voorwaarde wel wat bezwarend voor zooveel betreft het ophoo- gen met korengrond. Men vergete niet das minstens 10000 M3. zullen noolig zijn. Ik zou, zegt hij, liever gezien hebben dat de gemeente het terrein kocht dan het later, wanneer het in goed bouwland zal herschapen zyn, weder aan het bestuur der godshuizen te moeten overgeven. De heer den Bouwmeester merkt den heer Verhage op dat eerst een bestaande put moet gedempt worden, dat dan weder een font gemaakt wordt waarvan de uit komende grond als korengrond zal gebezigd worden, dat bovendien met elke lading puin altijd eenige korengroad wordt aan gevoerd en dat naar zijne berekening hoogstens een paar honierd M«. .-sullen te kori komen. De heer Brevet stelt nu voor dat de bepaling van taxatie in 1930 door een deskundige zoo worde gewijzigd dat de Gemeente alsdan zal moeten opleveren wat van den grond in orde gebracht is, dat de Gemeente bij halve Hectaren den grond zal brengen in den toestaud door het bestuur der godshuizen gewenscht en dat wat nog niet in orde is, ook na 1930 bij de gemeente in hunr zal blijven. De heer den Bouwmeester antwoordt den heer Brevet dat de wijze van bemerking zooals hij voorstelt, tot de onmogelijkhe den behoort en niet ten ourechte oppositie van het bestuur dor godshuizen zou uit lokken. De heer van Teijlingen merkt op dat de voorzitter van het bestuur der gods huizen hier tegenwoordig is en zon gaarne zijn gevoelen omtrent het voorstel Brevet vernemen. De heer A. P. Snouck Hurgronje kan niet in naam van het bestuur der gods huizen hierop antwoorden, maar als zijn peisoonlijk gevoelen geeft hij te kennen dat het voorstel Brevet onaannemelijk is. Het bestuur der godshuizen heeft gedaan wat het doen kon en hij gelooft niet dat het zich eenige wijziging zal laten wel gevallen. De heer Brevet zag dan ook zijn voor stel met algemee .e stsmmsn, op de zijne na, verwerpen, waarna het voorstel van B. en W. zonder stemming wordt goedge keurd-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1