KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. i! E H in I) M .4 li M G E RECHTSZAKEN hoog besef van Hare roeping. En de ker- keraad deed wei met haar hieraan te her inneren. Ook tegen leerplicht. Minister Mr. J. J. L. van der Brugghen, de vader van de beruchte schoolwet van 1857, waartegen Groen van Prinsterer zich zoo kloek verzette, heeft in zijne dagen reeds een oordeel over leerplicht als Staats- dwang gegeven, waaraan we hier gaarne herinneren. In een zijner werken komt hierover o. m. het volgende voor Immers, men zal toch wel niet kunnen ontkennen, dat het, denkbeeld van opvoe ding niet enkel de re 1 i gieuze en ze delijke ontwikkeling van den monsch omvat, maar ook zijne intellectueel# en lichamelijke. Indien men nu doorzicht genoeg heeft, om in te zien, dat het ondordeel der opvoeding, dat de z e d e 1 ij k e en daarom de godsdienstige ontwikkeling beoogt uitsluitend tot het gebied der V r ij h e i d behoort, en daarom overgelaten moet worden en werkelijk overgelaten worcjt aan de Kerk, aan de ouderlijke zorg, aan het huis gezin;: hoe ka i men dan inconsequent genoeg zijn om de overige deelen dierzelfde opvoe ding, welke de intellectueele en lichamelijke vorming beoogen aan het gebied der Vrijheid te onttrekken en onder de werking van het Staatsgezag te brengen". En verder „Het zekerste middel rm de opvoeding der toekomstige burgers van den Staat te doen mislukken, is, aan de ouders, wier plicht en recht zij is, en in weerwil van alle ontzetting b 1 ij f t, den prikkel tot trouwe plichtsvervulling te ontnemen, door haar aan den Staat in handen te doen nemen". Merkwaardig is vooral, wat de heer van der Brugghen hierop aanstonds laat volgen "Derhalve tot, een geheels emancipatie der opvoeding van het Staatsgezag zal men moeten komen,en zal men gewisseljjk komen al schijnt zich daartegen nog allerlei voor oordeel pal te zetten". Hetzelfde dus, als onze beste mannen in den laatsten tijd over den leerplicht op merkten. In de marinierskazerne en aan boord der oorlogsschepen te Willemsoord is aan de manschappen verboden de godsdienst oefeningen te Nieuwediep bij te wonen, wanneer daar door ds. IJe Koe het woord gevoerd wordt. He, vragen wij, gaat hier de minister van marine (of is 't de commandant niet buiten zijn boekje? Zoo innig zijn toch Overheid en Kerk niet meer verbonden als bijv. inde dagen van vader Smijtegeld en Koelman en v. d. Velde, dat de overheid weigert in de kerk te komen, dewijl de leeraar iets onaangenaams gezegd heeft aan sommige leden der achtbare magistraat? Heden verbiedt men den Jantjes naar een socialistischen prediker te gaan mor gen ontzegt men hun den toegang tot een e „afgescheidene" kerk. Waar moet dat heen? Let wel, het is een verbod, zeggen de kranten; dus staat er straf op overtreding. En mag dat wel Is dit niet in beginsel de godsdienstvrijheid aan banden gelegd? Indien 't een advies ware, zouden wij er gesteld 't bericht is juist! vrede mee hebben het zou ons zelfs genoegen doen, altijd wanneer 't een protest betee- kende tegen de verderfelijke leer en pre diking van den ultra modernen predikant. Nu is 't slechts een uiting van gevoelig heid wegens des predikante eigenaardige bespreking van den marineman. Niet de aanranding van den Naam des Heeren, maar van den marineman is motief tot dit verbod, waarom de Jantjes niet veel geven zullen. Laat de overheid dit v< rbod maar in trekken. Zij is te ver gegaan. Ook mocht de zucht naar het verbodene onzen Jantjes eens zoo machtig worden dat zij nu toch gingen't zou de beste reclame zijn voor den Tolstoïaanscheu pre diker en zijn pantheïstische leer. Vrijheid om naar de aerk te gaan ook voor den matroos, moet er blijven voor den pantheïst even goed als voor den cal vinist, wijl de waarneid zedelijk ;s en de vrijheid van consciëntie een heilig pand is, voor welker bewaring de overheid zelve in de eerste plaats heeft te waken. Geeft alcohol kracht? Dr. J. Graanboom, privaat-docent aan de Universiteit te Amsterdam, schrijft in een artikel, getiteld „Iets over alcoholge bruik bij het kind", liet volgende: „In bergachtige streken weet de bewoner bij ervaring, dat hij tegenover een ver- moeienden bergtocht veel beter bestand is door het gebruik van koffie en thee dan na alcoholgebruik, en in de sport wereld is het ook door de ervaring uit gemaakt, dat onthouding van alcoholische dranken een gunstigen invloed heeft op de spierwerking. Interessant is in dit op zicht wat de bekende Poolreiziger Nan- sen in de beschrijving van zijn tocht door de binnenlanden van Groenland over den invloed van de onthouding meedeelt. Het gelukken van zijn expeditie schrijft hij voor het grootste gedeelte aan tie geheel onthouding der tochtgenooten toe. En Stanley verklaarde in het Aardrijkskundig Congres te Londen, dat de alcohol een zeer nadeeligen invloed heeft op de Afrika- leizigers, die er ongeschikt door worden, om de vermoeienissen van het afmattend klimaat en de gevaarvolle tochten te doorstaan". Alcohol-houdende dranken en hiertoe behooren ook bier en stout mogen in geen geval als versterkingsmiddel aanga, prezen worden. liet begint al! Naar de JV. Arnh. Ct. uit goede bron verneemt, heeft de Nederlandsche regeering onzen gezant te Petersburg telegraphisch haar ongenoegen te kennen gegeven over den inhoud van zijn aan dr. Kuyper ge richt schrijven in de N. R. Ct. Voegen wij hieraan toe dat de geheele voorzoover ons bekende pers van eenige beteekenis den heer Wttewael over zijn brief aanvalt, alle bladen met uitzondering natuurlijk van de Nieuwe Rotterdamsche Courant zelf de Nederlander, deed 't slechts met een zeer enkel woord, alleen in haar pers overzicht. De geheele briefwisseling nam zij echter niet op. Goes. Ter voldoening aan art. 34 der kieswet wordt ter openbare kennis ge bracht, dat de van kracht geworden kie zerslijst voor 1899 op 15 Mei ter secretarie voor een ieder is ter lezing gelegd en in afdruk verkrijgbaar is regen betaling der kosten. De ingezetenen worden herinnerd aan hunne verplichting om binnen acht dagen aangifte te doen van verhuizingen in de gemeente en de veranderingen in het dienstpersoneel. Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht dat voor invoer van vee naar België gesloten zij n de grenskantoren Esschen [station], Esschen [dorp], Maaseijk en de Klinge. 17 Mei '99. Op de agenda voor de vergadering van het Zeeuwsch Jongelingsverbond te houden D. V. op Maandag 22 Mei 1899 (Tweeden Pinksterdag) in de Gereformeerde Kerk van Vlissingen A (Koosje Buskensiraat), komt o. a. voor: Openingsrede door den Voorzitter Dr. L. H. Wagenaar van Mid delburg. Verkiezimg bestuursleden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Dr. L. H. Wagenaar van Middelburg en I. Willemse Jr. van Yerseke. Voorts be staan twee vacaturen (voor Ds. H. Buur man, die naar Amstelveen vertrok en voor Ds. W. A. Vrolijk Jr. die om gezondheids redenen bedankte Van de afdeeling Middelburg „Bezwaren tegen den Bondsboekhandel." In te leiden door den heer A. Schippers te Middelburg. Van de afdeeling Zierikzee „Wat kan er door de Zeeuwscbe Jongel. Ver. gedaan worden voor de militairen". In te leiden door? te Zierikzee. Var. de afdeeling Koudekerke Voorstel. „Op de jaarl. algem. vergadering worde, bij meerderheid van stemmen, de plaats voor de volgende algemeene vergadering van het Zeeuwsch Jongelingsverbond vast gesteld." In te leiden door te Kondekerke. Van bet Bestuur: Voorstel. „De kosten van het jaarlij ksch bezoek worden bij jaarlijkschen omslag door de afdeelingen gedragen. Het jaarlijkseh be zoek is verplicht." In te leiden door den heer N. J. Bastmeijer. Van het Bestuur: Voorstel. Namens den Zeeuwschen Bond worde dit jaar (dag en uur te bepalen door de desbetreffende ringen) eene vergadering gehouden in Zierikzee en in Terneuzen. (Deze vergaderingen zullen worden inge leid door den predikant der Geref. Kerk aldaar. Voor Zierikzee zullen bovendien als sprekere worden gevraagd de hh. Dr. L. H. Wagenaar en Mr. P. Dieleman Middelburg. Voor Terneuzen de hh. Ds. J. E. Vonkenberg Voorthuizen en Mr. P. Dieleman Middelburg.) In te leiden door den heer A. S. J. Dekker. Van de afdeeling Zierikzee: „De Zeeuwsche Bond geve de noodige inlichtingen om de organisatie van de verschillende ringen in overeenstemming te brengen met het nienwe Bondsreglement. In te leiden door? te Zierikzee. Slotwoord door Ds. L. Bouma van Middelburg. Jhr. mr. J. Schuurbecque Boeye en mr. E. L. Umbgrove te Middelburg slaan op de aanbeveling respectievelij k van rechter bij de rechtbank te Utrecht en die te Zierikzee. Bij beschikking van den minister v. waterstaat is W. F. A. Hagethoorn benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken voor het inrichten lot doorvaart van de tweede opening van de brug in den Post weg over het kanaal door Zuid-Beveland. Bij kon. besl. is aan A. J. Borgh- stijn op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Znidzande. De heer P. L. Tak, redacteur van De Kroniek, De Telegraaf e. a., is toege treden tot de Sociaal-Democratische Arbei derspartij. De heer Pyls, lid der eerste kamer en burgemeester van Maastricht, is na langdurig lijden overleden. Het vorige jaar was de heer Pyls in Den Haag door een omvallenden wagen getroffen, waarbij hij een been brak. Sinds was hij niet meer goed. Bij koninklijk beslnit is W. v. Oosterwijk Bruyn te Zeist benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. (De heer v. O. B. werd den 16en 70 jaar oudhij was jarenlang voorzitter, daarna eeie-voorzitter vau het Nederl. Jongelingsverbond, hij is er nog de ziel van, en heeft als man van het Reveil en vrierd van Da Costa veel geschreven en gearbeid in 't Koninkrijk Gods. De heer v. Oosterwijk Bruyn ie een man van de daad, iemand die groote achting geniet in de kringen onzer jongelingen, studenten, predikanten en christelijke scholen. Hij is lid van den gemeenteraad in zijne woon plaats. Nog spreekt en schrijft hij veel, Latst nog over Da Costa, o. a. in Ons Tijdschrift, zeer belangrijke opstellen. De heer v. Oosterwijk Bruyn is in menig opzicht bij den Reveil blijven staan en niet tot het Calvinisme voortgevaren. Toch staat hij daar niet vijandig tegenover. Hij is een der beminnelijksten onder de over geblevenen uit den beminnelijken Reveil. Wij zijn hoogst ingenomen met de erkenning van lïegeeringswege der verdiensten van dezen 70jarige. Wie zich herinnert dat mr. Izaak da Costa vijftig jaar geleden door alle denkenden in den lande schuin aangezien, door de liberale pers (o. a. Arnh. Crt.) een ellendeling gescholden, en ondanks zijne groote geleerdheid eene, ook maar de geringste, benoeming aan eenig rijks ins'ituut door de liberale ministers onwaardig gekeurd werd, die zal den liberalen minister van onzen tijd prijzen dat hij dezen vriend van da Costa ter riddering voordroeg en dasrmee zijn af keuring over de daden zijner geestverwante voorgangeren heeft betoond. 's Rijks Ethnographisch museum heeft ten geschenke ontvangen van nu wijlen den gep. kapitein luit. ter zee Volck een groote op de heilige potten der Dajaks gelijkende bruin verglaasde aarden pot, versierd met figuren van paarden, boomen, vogels en met maeanders, alles en relief. Het voor werp werd in 1886 veroverd op het Atjehsche hoofd Toekoe Oemar. De zendeling J. Louwerier, die ruim 34 jaar geleden door het Nederlandsch Zendeling-genootschap naar Oost-Indië werd uitgezonden en al dien tijd in de Mina- hasa heeft gearbeid, keert binnenkort met verlof naar het vaderland terug. EERSTE KAMER. Het ontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met de Koninklijke Paket- vaartmaatschappij is door de eerste kamer aangenomen met 40 tegen 2 stemmen die van de beide oud gouverneurs Van Asch v. Wijck en Pynacker Hordijk; voorname lijk om de onevenredig geringe voordeelen voor 't rijk aan deze nieuwe regeling ver bonden bij de groote winsten die voor genoemde maatschappij uit de regeling zullen voortspruiteneen grief ook in de tweede kamer uitgesproken. Vooraf was behandeld en aangenomen het ontwerp tot wijziging van artikel 109 van het regeeringsreglement voor Ned. Indië, in dien zin dat Japanners in onze Oost gelijk gesteld worden met Europeanen, een en ander uitvloeisel van het met Japan onzentwege gesloten handelstractaat van 2 Mei 1897. Het was te begrijpen dat over deze quaestie nog een woordje vallen zou. En het viel, in de eerste plaats van de zijde van den oud-minister Roëll die uiteen zette welke beteexenis het ministerie Roëll die bedoeld tractaat sloot, hechtte aan enkele der in de tweede kamer gewraakte bepalingen. En in de tweede plaats van de zijde van den antirevolutionairen afgevaardigde uit Zeeland den heer v. Asch v. Wijck, die zich aansloot bij de oppositie zijner vrien den Kuyper en Mackay in de tweede-, en van de zijde van het antirevolutionaire lid voor Gelderland, den heer Brantsen v. d. Zijp die zich meer voegde bij den wensch van zijn geestverwant v. Bylandt in de tweede Kamer. De heer v. Asch v. Wijck achtte de wijziging thans niet wenschelijk. Er was geenerlei verbintenis tegenover Japan daar omtrent op ons genomen. Ook is zy niet noodig; men had de gelijkstelling kunnen bepalen krachtens de bevoegdheid in 't reglement zelf reeds gegeven. Men hiu in elk geval de aanvrage van de Japanneezen zeiven kunnen afwachten. Nu men tot wijziging overging had, naar de bedoeling van den wetgever van 1865, tegelijkertijd de rechtspositie van de inl ndsche christenen behooren geregeld te worden, wier tegen woordige positie onhoudbaar is. Nu wordt weder de regeling der rechtsquaestie van de inlandsche christenen tot een ver ver schiet verschoven; en blijven zij dus bij mahomedaansche landgenooten en zelfs bij heidensche Japanneezen achterstaan. De heer Brantsen achtte de aanneming in 't landsbelang. Hij wenschtte alleen te weten of de minister ook met voorstellen zal komen ter regeling der rechtspositie van de inlandsche christenen; waarop de minister antwoordde dat over de wensche- lijkheil briefwisseling gevoerd wordt met den gouverneur generaal. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ingen ds. J. Riemens te Hurwenen te Neede (toez.) ds. W- Bsx Jr. te Kolhorn te Kesteren ds. W. Zijlstra te Waddingsveen te Nieuw Stadskanaal (toez.) ds. H. A. Ste- genga te Gaastmeerte Bunrmalsen C. van Dam, cand. te Ylaardingen. Bedankt voor Harlingen door ds. J. de Visser te Leerdamvoor Oudescbiid op Texel door ds. P. H. Kapteijn te Oterleek voor Tzum door ds. H. C. Lamberts te Eextavoor Lienden door ds. J. C. Klomp te Lunteren voor Zegveld door ds. S. Dijkstra te Hilversum. Beroepen naar de V laamsche afdee ling der Belgische Zendingskerk te Ant werpen ds. C. Spoelstra, laatst pred. te Pretoria. St. Laurens. Onze nieuwberoepen predikant ds. J. H. van 't Hofif, thans nog te Den Bommel, zal D.V. Zondag 25 Juni a. intrede doen, na bevestiging door ds. N. M. de Ligt van Middelburg. Geref. Kerken. Tweetal te Winterswijk ds. W. J. de Haas te Kuilenburg en ds. H. te Velde te Varsseveld. Bedankt voor Ee door ds. E. Prinzen te Oostwold. Aan het examen voor bewaarschoolon derwijzeressen te Utrecht gehouden, nam o. a. deel mejuffrouw J. Hogerheide, van Sluis, welke slaagde voor acte A, den lichteren vorm. Ook de leerlingen der H. B. School te Goes schonken eene bijdrage voor het te Brielle op te richten Tromp-mnseum. Middelburg. Geslaagd voor de aete onderwijzer de heeren Q. van As en M. H. Kerpesteijn beiden te Scherpenisse, J, van Dijke te Zierikzee, C. M. de Blinde te Wemeldinge, G. J. Boot te Oosterland. Afgewezen 1. Voor de acte vrije en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren J. J. Le Bleu en C. Brakman, beiden te Middelburg, P. de Bree te Veere en J. Lepoeter te Kapelle. Afgewexen 2. Middelburg. Heden werden voor de acte onderwijzeres 2 candidaten geëxami neerd. Beide afgewezen. Voor de acte vrije- en ordeoefeningen slaagden de heeren Q. v. As en M. H. Kerpestein van Scherpenisse, J. van Dijke van Zierikzee en G. J. Boot van Oosterland; afgewezen 1, De exameas zijn geëindigd. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 16 Mei 1899 zijn veroordeeld wegens jagen tonder acte en vergunningC. M., te Heinkenszand 2 m. f 5 b. s. 2 m. 4 d. h. verbeurdverkl. geweer met bevel tot, uitl. of te betalen f3 s. 2 d. h. C. Z.Fz., te Biezelinge en I. B., te Hoedekenskerke ieder 2 m. f 5 b. s. 2 m. 4 d. h. ver beurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 1 s. 1 d. h. voor ieder hunner. jagen zonder acte en vergunning bij herh. M. B., te Goes 2 m. f lü b. s. 2 ui. 7 d. h. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f4 s. 2 d. h. jagen in gesloten jachttijd zonder consent of macht, en verg.P. V., te Kruiningen 2 m. f 5 b. s. 2 m. 4 d. d. h. verbeurd verkl. niet in beslag genomen geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen voor het geweer f 3 s. 2 d. h. en voor den haas fis. 1 d. h. en verbeurdverkl. opbrengst verkochten haas. in gesloten jachttijd haas verkoopen L. L., te Rilland Bath f5 s. 4 d. h. verbeurd verkl. haas met bevel tot uitl. of te betalen f 1.10 s. 1 d. h. herstellen wildstrikkenG. A., te Baar land, G. R., en C. v. H., te Biezelinge ieder f 5 s. 4 d. h. verbeurdverkl. strikken met bevel tot vernietiging. zich in het veld bevinden met wildstrikken P. v. L., te Heinkenszand f5 b. s. 4 d. h. verbeurdverkl strikken met bevel tot ver nietiging. op den openbaren weg een geweer bij zich hebben'. P. D. J., te Goes f 10 b. s. 5 d. h. ongeoorloofd uitoefenen der geneeskunst S- C., te Breda f50 b. s. 20 d. h. niet onschadelijk houden gevaarlijk dier: M. S., te Wemeldinge f 1 b. s. 1 d. h. kreukels rapen zonder consentC. N. Fd., A. H., h. v. A. K., H. M. E., h. v. B. H., en W. H., allen te Ierseke ieder f 1 b, s. 1 d. h. kreukels rapen op eens anders perceel zonder verg.F. K. Az.. te üostdijk I. S., en P. v. V. Cz., beiden te Krabbendijke ieder f 2 b. s. 2 d. h. overtr. pi. verord. v. GoesP. S., te Goes f 3 b. s. 3 d. h. loopen over eens andersgrond zonder verg.: C. E. F., te Cortgene f 2 b. s. 2 d. h. uiten van voor de eerbaarheid aanstoote- lijke toespraakJ. J. v. E., te Goes f 10 b. s. 3 d, h. en C. F., te Hansweert f 3 b. s. 3 d. h. met centen spelen op straat te GoesM. G. B., en P. B., te Goes ieder f 1 b. s. 1 d. h. straatschenderijM. G. B., te Goes f 3 b. s. 2 d. h. J. F., te Wemeldinge f 10 b. s. 3 d. h. F. C. Jz., P. D. H. Jz., G. V., G. d. P., A. G., H. P. G., allen te Kapelle ieder f 2 b. s. 2 d. h. straatschenderij en dronkenschap H. F. Az., te 'sHeeienhoek 2 m. f3 b. s. 2 m. 3 d. h. dronkenschap op perron stationJ. C. v. H., te Goes f 10 b. s. 8 d. h. dronkenschap G. F., te 's Heerenhoek f 1 b. s. ld. h. M. L., C.M., J. v. d.P., allen te Ellewoutsdijk, A. C. v. d. V., te Rilland en J. F. W. v. d. D., te Goes ieder f2 b. s. 2 d. h., A. S., te Ellewouts- dyk f 3 b. s. 3 d. h., P. G., te Ellewouts dijk f5 b. s. 3 d. h. J. D.,te 's Graven polder f 15 b. s. 3 d. h. 2 m. dronkenschap bij herh.: S. A., b. v. A. F., te Goes 2 m. 3 d. prino. hechtsnis. dronkenschap bij 2e herh.J.D., te Goes 5 d. h. Vrijgesproken J. v. L te Borsele be klaagd van niat te hebben belet dat hond haas achtervolgt. Inzake W. P., te Colijnsplaat beklaagd van omspitten van een algemeen voetpad werd de zaak geschorst totdat omtrent het burgerrechtelijk geschilpunt zal zijn beslist. In de zittting van 16 Mei 1899 werd het verstek vonnis van den 28 Maart 1899 c. 1. A. S., te Goes, waarbij deze wegens het lnten werken der schroef bij doorvaren der brug te Wilhelminadorp was veroordeeld tot f5 b. s. 3 d. b. en waartegen verzet, bekrachtigd. Middelburg. Heden is de Justitie van hier naar Arnemuiden vertrokken, ver moedelijk tot het doen vaneen gerechtelijk onderzoek in verband met de aldaar ge pleegde onregelmatigheden in gemeente- administratiën. Kloetinge. De restauratie van het inwendige der Ned. Herv. kerk alhier, half' Januari 1.1. begonnen, is nu voltooid. De ouie bekoepeling is geheel weggebroken en door een nieuwe, decoratief geschilderd, vervangen. De kleine beelden van heiligen, uit den voortijd, die onder aan de balken van het koepelwerk zich bevonden, zijn netjes bijgewerkt en naar eisch bijgeschil derd. De muren zijn geheel afgehakt en op nieuw gestucadoord. De geheele be werking toont dat kerkvoogden zich in den persoon van den architect, den heer J. Verheul Dz. te Rotterdam niet hebben vergist, maar in hem den man hebben gevonden voor zulke restauratiewerken als aangewezen, wat hij trouwens door de restauraties der naburige Kapelsche en Wemeldingsche kerken glansrijk heeft bewezen te zijn. Ook den aannemer komt met de uitvoering van het werk alle lof toe. Het werk zal a. s. Vrijdag wor den opgenomen en de Kerk a. s. Zondag weder iu gebruik worden gesteld. Hansweert. Verplaatst naar Lobith dhr. A. Prins, kommies te water aan boord Recherche vaartuig no. 3 alhier. Koewacht. Toen Maandagavond een inwoner van hier naar zijn land ging, zag hij in een watergang die juist op de grens tusschen België en Nederland ligt, en wel op het Belgische gedeelte, een zak liggen die iets scheen te bevatten. Na onderzoek bleek dat de zak behalve een paar steenen een gedeelte van een menschelijk lichaam inhield en wel de romp eener vrouw, waarvan hoofd, armen en beenen waren afgehakt. Te oordeelen naar den toestand der menschelijke overblijfselen, kan de zak wel een veertien dagen in 't water gelegen hebben. Hier moet dus aan een afschu welijke misdaad gedacht worden. Aan den rok waarin de romp gewikkeld was te zien meent men dat men hier gevonden heeft een gedeelte van het lijk eener vrouw, die voor een zestal weken heimelijk de ech telijke woning heeft verlaten, naar men wil met een ongehuwden man, een gepen sioneerd Nederlandsch soldaat. Vlissingen. Dinsdagmorgen kreeg het 4 jarig zoontje van den heer de Z. alhier een brandend petroleumstel op 't lichaam waardoor het hevige brandwonden bekwam en in het gasthuis moest worden opgeno men. Het kind is daar reeds te half twee overleden. Omtrent den bij Serooskerke jl. Maandag neergevallen ballon, vernemen wij nog' dat de inzittende heeren uit Parijs waren, le len van een luchtschippersbond, graaf Henri de la Vaux en Maurice Mallet. Zy zijn over Terneuzen naar hunne woon plaats teruggekeerd. Zij waren nist te half 4 maar te half 8 Zondagavond te Parijs opgestegen en hadden derhalve in negen uren de reis gedaan. De lading van een viertal Zeeuwsche mosselschuiten, de no. 35, 75, 88 en 111, te samen 5000 kilogr. mosselen bevattende is te Brussel door de keurmeesters afge keurd. De schepen werden door de politie weggevoerd met het doel om de bedorven lading onschadelijk te maken. N. R. C. Wij hebben reeds gemeld, dat Hu- beek, die Zondag door zijn mede-commen saal Visser met een mes in de borst werd gestoken, gisterenmorgen in het gasthuis te Haarlem overleden is. De dader, die den moord bekend heeft, weet het motief daartoe niet op te geven. Hij had dien nacht wel wat oneenigheid gehad met den verslagene, maar toch niet van ernstigen aard. Toen Visser boven op zijn kamer was met het doel om naar bed te gaan, moet hij op zijn kousen naar beneden zijn gegaan, waarHubeek logeerde. Kort daarop hoorde een derde commen saal een val en den uitroep van Visser „kom bij, HubeekMaar deze was be wusteloos en is dan ook niet meer door de justitie kunnen worden gehoord. Hubeek is een Amsterdammer, maar 't adres van zijn familie was niet bekend, zoodat deze het ongeluk waarschijnlijk uit de couranten zal moeten vernemen. R. N. In den Gasthnissingel te Haarlem lag geruimen tijd een z. g. woonschuit, waarin een schipper met zijn vrouw, bei den ziek, huisden. Haven- of kaaigeld betalen behoefden zij niet, verpleging kre gen zij van het gasthuis, voeding even-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2