KERKNIEUWS. SCHOQLNIEUWS. 633, {1041.455; Noord-Holland: 552, f873.40; Utrecht: 147, f 1237.28; Fries land 223,1 457.46; Overijsel196, f549.71; Groningen: 181, f426.15; Drente; 87, f300.74 en Limburg170, f367.61. Het Hdbl. ontvangt uit Atje'h het volgend bericht: „Eene colonne uit [Pading Tidji heeft Toekoe Lou to Koetjit verrast door diens huis te omsingelen, Daarbij werden luite nant Vis en twee Europeanen gedood. De vijand had vijf dooden, waaronder Toekoe Lou. NaarieZuider Kerkbode verneemt zal in den middag van de jaarvergadering van de Vrije Universiteit (in Juni ot Juli in Schuttershof te Middelburg te houden) Prof. dr. A. Kuyper optreden. De bidstond, die den avond te voren zal plaats hebben, zal waarschijnlijk geleid worden door ds. P. J. W. Klaarhamer te Utrecht. Na de vergadering zal in het Badhuis te Vlissingen een gezamenlijke maaltijd worden gehouden. In de politieke brieven door een Kamerlid in „De Nederlandscbe Werkman" leest men „Nu het herhalingsonderwijs is voorge steld, is het verzet daartegen, inzonderheid ook van de zyde der oud liberalen in de afdeelingen der Kamer gebleken zoo groot te zijn dat de minister en de vooruitstre- venden die aan zijn zyde staan, thans reeds gerust kunnen zeggen dat zij verloren spel hebben." Het is te hopen, en te verwaohten, dat dit Kamerlid althans wat het Herhalings onderwijs betreft, gelijk heeft. De regeling is dan ook al te zof. Bij kon. besluit is mr. A. R. Zim- mermans benoemd tot burgemeester van Dordrecht. Zou de politiek hier ook een woordje mee spreken? Immers was door bijna alle ingezetenen verzocht dat mr. H. van Gijn mocht worden benoemd maar mr. v. Gijn is oud-liberaal en staat dichter bij den oud-minister v. Houten dan bij den tegen- woordigen minister. Wij hebben in een vorig no. abusie velijk gemeld dat dr. Schaepman gestemd had voor de motie-Troelstra. De heer Schaepman stemde daar tegen 't was mr. Schaafsma (lib.) die er voor stemde de verslaggevers der bladen hadden zeker ver keerd verstaan. Natuurlijk vervalt onze conclusie van verwondering over dr. Schaaomans stem hiermede. Wij verzuimden tot onzen spijt de vorige week er melding van te maken dat aan dhr. C. W. Dhuij, die zestig jaarlang in dienst was ter drukkerij van de firma U. F. Auer en Zoon te Middelburg, deswege namens de afdeeling Middelburg van de vereeniging voor fabrieks- en handwerks- nijverheid de zilveren medaille met getuig schrift is vereerd geworden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westwoud ds. J. ten Brug- genkate te Barchemte Kolderveen (toez.) M. A. Gerritsen cand. te Valburg te Maasdam F. J. Jansen Schoonhoven sand, te Utrecht; te Nieuwerkerk aan den IJsel ds. A. J. Krull te Mijnrecht. Aangenomen naar Rekken door J. H. Wolters cand. te Amsterdam. Bedankt voor Helenaveen door ds. H. E. Vinke te Prinsenhage; voor Berg Ambacht door ds. C. J. Leenmans te Zetten voor Ter Kaple door ds. J. de Puij te Oudega; voor Castricuui door ds. W. A. Kuiperi te Zwaag. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk zijn door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland toegelaten de heeren A. de Jonge van de hoogeschool te Groningen, A. F. Vink, F. J. Jansen Schoonhoven en P. van Dam van die te Utrecht. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft benoemd tot ouderling-lid der synode den heer P. J. Siegers te Vlissingen, en tot diens secundus den heer mr. J. A. Bolle te Renesse. Geref. Kerken. Beroepen te Delft A ds. G. Wielinga te Katwijk aan den Rijn. Aangenomen naar Oldebroek door ds. A. Brouwer te Amsterdam. De heer A. de Vlieger, oud-zende- te Kalioub (Egypte) thans student aan de Theologische School te Xenia (Ohio) N. Amerika, promoveerde verleden week tot candidaat in de Theologie en graduate der Theologische school aldaar. Na een postgraduatejaar in Europa hoopt hij zijn zendingsarbeid in Egypte te hervatten. Hansweert Dhr. van Hespen on derwijzer alhier is als zoodanig benoemd te Bergen op Zoom. Waarde. Voor de vacante betrekking van onderwijzer alhier hebben zich aange meld vier sollicitanten, waarvan een in het bezit der acte landbouw en een acte Fransch. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam beeft bevorderd tot arts dhr. J. C. Diehl geboren te Enkhuizen. Aan de universiteit te Leiden is het voorbereidend kerkelijk examen onder andere afgelegd door dhr. J. W. Poort. Goes. Aan de bijzondere school is het Rijkssubsidie over 1898 o/tieenkom- stig de aanvrage toegestaan. Oe dames Ida v. Leus8en en Johani a P. Brouwer hebben hare benoeming tot onderwijzeressen aan genoemde school aangenomen. Goes. Mejuffrouw Ida v. Leussen alhier heeft bedankt voor hare benoemi ig aan de Ohr. school te Leiden (Middelste gracht). Middelburg. Heden werden geëxa- minterd voor de acte lager onderwijs, en slaagden allen, de leerlingen der rijks kweekschool alhier P. J. Hobbel, R. P. G. Hameetman, J. Je Groote, A. P. Dit- rnars, B. C. Gerritsma, G. E. van Gent. L a ii tl b o u \v. Voorjaarsvergadering ven de leden van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden den 18den April 1899. Aanvang des namiddags 1 uur. Aanwezig alle leden van bet Uitvoerend deel van bet Hoofdbestuur, de afgevaar digden van alle afdeelingen en de Rijks- landbouwleeraar in de provincie Zeeland. De Voorzitter opent de vergadering met eer. woord van welkom. De notulen van de vergadering van 3 November 1898 worden goedgekeurd. Uit de kas der Maatschappij zal eene som beschikbaar worden gesteld voor het houden van een ploegwedstrijd bij gele genheid van de algemeene vergadering en tentoonstelling te IJzendijke. De rekening over 1898 wordt voorloopig vastgesteld. in ontvangst op f 8514,72a in uitgaaf op f 7960,97, gevende een goed slot van f553,75 Tot keurmeesters van paarden en vee op de tentoonstelling te IJzendijke worden aangewezen de heeran J. P. L. Goemans en G. C. Verwey, beiden provinciale veeartsen, de eerste te Serooskerke (S), de tweede te Cortgene. Op de algemeene vergadering zullen worden ingeleid drie punten a. In welken vorm zal het oprichten van landbouwcredietbanken in Zeeland kans van slagen hebben? Inleider de heer J. H. C. Heijse, oud lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. b. Proef boeven in plaats van proefvelden. Inleider de heer J. W. van Oeveren te Nieuwerkerk. c. De mogelijkheid van de oprichting van eene algemeene verzekering van vee voor Zeeland. Inleider de heer I. Hage te Ierseke. Aan de Provinciale Staten zal aange vraagd worden eene kleine verandering te brengen in de voorwaarden, verbonden aan het verleenen van eene subsidie voor een cursus in hoefbeslag over de jaren 1899 en 1900. De tweejarige cursus in hoefbeslag is in Februari 11. begonnen; de lessen in de theorie in de verschillende afdeelingeu zijn den 18den April geëindigd. Met het on derwijs in de praktijk, dat in alle aflee- lingen zul gegeven worden door den gediplomeerden hoefsmid Van der Mheen te Barneveld, zal een begin gemaakt wor den den 24sten April. Deze lessen zullen iedere week gegeven worden te Zierikzee, Scherpenisse, Kruiningen, Middelburg, Oostburg, Axel, Cortgene en Goes. Het aantal leerlingen bedraagt 119. In de afdeeling Kruiningen jis de heer Risseeuw, die zijn ontslag gevraagd heeft, vervangen door den heer Van der Vliet. De voorjaarskeuring van de ingevoerde hengsten is tegengevallen. De prijzen van f800, f 700, en f600, konden niet eens worden toegekend. Er was daarom eene tweede oproeping gedaan, waarbij twee prijzen uitgeloofd werden, ieder van f 1000. De hoedanigheid der paarden, welke naar die prijzen mededongen, was van dien aard, dat ook deze prijzen niet konden worden toegekend. Aangezien er groote behoefte bestaat, aan zware hengsten zal men trachten in die behoeften t« voorzien door het uitloven van 4 of 5 prijzen van f 1000. Bekroonde hengsten, die in het vervolg tijdens den dektijd van aangewezen stand plaats veranderen, verliezen alle rechten op den toegekenden prijs Vastgesteld wordt de instructie voorden te benoemen znivelconcnlent. Over de plaats, waar deze ambtenaar zich zal vestigen, is nog geene overeen stemming bekomen tucschen den Minister, die hem te Goes wil plaatsen, en het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur, welke aan Middelburg om verschill :nde redenen, vooral iu verband met de reis- gelegenheden in Zeeland verre de voorkeur geeft. De bespreking over een voorstel tot verdeeling van de afdeelingen der Maat schappij in onderafdeelingen heeft tot uitkomst, dat die verdeeling niet geacht wordt in hot belang der Maatschappij te zijn. Een verzoek van den heer Van Staalen e. a., hoofd der school te Dreischor om eene subsidie van de Maatschappij, teneinde in de gelegenheid te zijn een cursus in het leven te roepen in landbouwscbeikunde, zal naar de afdeeling Zierikzee verzonden worden om nader bericht. Tot leden van de Commissie van Toe zicht op den door de maatschappij gesub- sidiëerden winterenrsus in landbouwkunde te Nieuwerkerk worden benoemd de heeren J. W. van Oeveren en C. van Westen Pz. aldaar en de heer M. H. E. Huber Noodt te Zierikzee. Door de Regeuring worden thans gesub sidieerd de wintercursussen te Nieuw- - n St. Joosland, Cortgene, Rilland-Bath, Oost burg, IJzendijke, Wolfertsdijk, Westdorpe en Axel. Aan de afdeeling Zierikzee zal f 30 worden gegeven uit de Provincials subsidie voor de bevordering van landbouwbelangen tot het doen houden van voordrachten over bemestingleer. Aan de firma Thompson Co, die zich bereid verklaard had te zorgen voor den aankoop van goede Yorkshire fokvarkens zijn eenge bestellingen gedaan. Aangezien deze na een tijdsverloop van ruim twee maanden nog niet zijn uitgevoerd, zalmen die firma nog 14 dagen tijd geven om aan hare beloften te voldoenbij gebreke zullen de bestellingen ingetrokken worden. Op verzoek van Jan van Dixhoorn e. a. wordt, na een gunstig bericht van het bestuur der afdeeling Hulst, de gemeente Axel voor dit jaar aangewezen als keu ringsplaats voor merriën en veulens. Big kt het, dat deze maatregel goed werkt, clan zal hij bestendigd worden. De maatschappij zal zich tot de Regeering wenden met het verzoek om een geregeld kosteloos toezicht te doen houden op de juistheid der fairbanken en basouies. Een veizoek van de afdeeling Zierikzee om de verslagen der proefvelden aan alle leden der Maatschappij te zenden, wordt om de groote kosten niet gewenscht, en om de reeds nu voldoende verspreiding niet noodig geacht. Na het adres van het uitvoerend deel inzake de heffing van rechten tot een be drag van 3 franken van suikerbieten, die in België worden ingevoerd, acht de ver gadering geen nieuw verzoekschrift noodig. De wensch wordt uitgedrukt, dat de plaatsvervangende districts-veeartsen zonder nadere machtiging, oogenblikkelijk han delend kunnen optreden bij het uitbreken van mond- en klauwzeer. Algemeen wordt geacht, dat door een sneller optreden de verbeiding dier ziektej zoude voorkomen worden. Afgekeurd wordt het verleenen van weide passen aan vee uit de gemeenten in het noorden van Vlaanderen, waar het mond- en klauwzeer in booge mate heerscht, Men vreest daarvan besmetting van het vee in Zeeuwsch-Vlaanderen. Adbaezie zal verleend svorden aan een adres van de Vertenigiug tot bestrijding van knoeieryen in den boter- en kaas handel." De missive van de Commissie van Toe zicht op de Winterschool te Goes, hou dende verzoek om de aanvrage om eene provinciale subsidie tot het stichten van beurzen voor die school, en die van den Rijkslandbouwleeraar in deze provincie, om aan onderwijzers, die in hun examen voor de Landbouwkunde slagen, eene toelage te schenken van 150, worden om advies gesteld in handen van het dagelij ksch bestuur en aangehouden tot de zomervergadering. Voor de derde maal zal de Maatschappij zich wenden tot de Regeering met het verzoek de kikvorschen op te nemen onder de beschermde dieren. In de afdeeling Hulst worden deze nuttige dieren door de Belgen bij duizenden kilogrammen gevangen en naar de Halles te Parijs verzonden. Op eene vraag, of de Maatschappij geen steun zoude verleenen aan de bekende on derneming om de Kortrijksctie wijze van vlasbereiding in te voeren, wordt besloten zich vooreerst in den daarover gevoerden strijd niet te mengen. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Secretaris. Vlissingen. Benoemd tot politie-agent alhier P. de Bree, tot nog toe werkzaam aan de „Schelde" alhier. Arnemuiden. Een hoogst onaange naam avontuur had dezer dagen een alhier thuis behoorende vischkoopman. Als ge woonlijk rijn waren ventende te Venlo, werd hij aldaar gearresteerd als verdacht van te zijn de bedrijver van een in 1888 in Duitscbland bedreven moord en geboeid naar Roermond getransporteerd. Al zijn betuigingen van onschuld mochten niet ba ten en niettegenstaande hij in bezit was van een abonnementskaart met zijn portret en hij sedert acht jaren meermalen per week te Venlo komt en dus bij zeer velen bekend is, meende men hem toch te moeten houden. Na zes uren als misdadiger te zijn behandeld, verloste een telegram van den burgemeester van Arnemuiden hem uit zijn netelige positie en kon hij tot zijn doodelijk ongeruste vrouw en kinderen terugkeeren. De overbrenging had plaats onder een toeloop van nieuwsgierigen. Gelukkig leed. de man geen schade aan zijn koopwaar, wat zeer goed had kunnen zijn. M. C. Te St. Philipsland overleed Vrij dag de landbouwer Johs. Bazen, in den ouderdom van 89 jaren. Hy behoorue des tijds tot de dapperen, die onder Chassé de citadel van Antwerpen verdedigden, en was drager van het Metalen kruis. Vlissingen. Aftredende leden van den gemeenteraad zijn dit jaar: Voor kiesdistrict no. I de heer Mr. C. Bakker Czn. voor kiesdistrict no. II. de heeren Mr. F. N. van der Bilt en F. Del- voyevoor kiesdistrict no. Ill de heeren C. A. Kalhfleisch en E. M. Chevalier. Cortgene. De postbode M. Barbier alhier is, ingaande met 1 Juni a. s., benoemd tot brieven- en tegrammenbesteller alhier. Goes. In de Vlissingsche Crt. staat een bericht dat voor den gemeenteraad alhier onder anderen aftreden de heeren Goeman en doctor Lenshoek en dat de antirevolu tionairen hard zullen werken om den zetel van „dr." Lenshoek te veroveren. Dit bericht is verzonnen. Feit is dat aftreden zullen de heeren Quist, Coenen, Lenshoek" en Ramondt, en dat omtrent de vervanging dezer vier of enkelen hunner althans door Nederland en Oranje's bestuur nog geen bepaalde gedach ten wisselingen gevoerd zijn. Scherpenisse. Alhier bestaat tus- schen eenige bnren quaestie over eene door een hunner dezer dagen afgesloten brand gang. De quaestie is thans haar tweede stadium ingetreden. Doordat namelijk de winkelier van Hout nu zijn erf niet kan bezoeken liet hij een vat olie eenige dagen op de kade liggen hem werd door den burgemeester aangezegd, dat hij het vat moest verwijderen. Hij bracht het toen in de gang voor de afsluiting op grond hier van, d .t hij reeds lang in het bezit is van een bewijs van burgemeester en wethouders, dat de vaten door die gang vervoerd mogen worden. De gemeenteveldwachter heeft Zaterdag morgen den onwilligen buurman Geuze aangezegd, dat 's middags 12 uren de poort geopend moest zyn. Dit is ook van Hout door de politie medegedeeld; toen liet deze weer een ander vat olie en een kist spek, die intusschen door den beurtschipper waren aangevoerd van de kade halen om die straks door de gang te voeren als die toegankelijk was, doch de poort werd niet geopend, zoodat vat en kist thans voor de gang op straat ligt. Het publiek is thans over de zaak in spanning en is benieuwd wie winnaar zal zyn. Heinkenszand, Vrijdag zouden al hier een paar kinderen eens „kerkje" spelen ineen kamer. Men had onder de benoodigd- heden ook een kaars vast gekregen en die moest natuurlijk branden. De brandende kaars werd in de venster bank gezet, waardoor de gordijnen vuur vatten en geheel verbrandden en tien glas ruiten sprongen, voor dat de inmiddels door den „geestelijke" gevraagde hulp was toegeschoten om den brand te beperken. Een lief toontje. In de Baanstraat te Utrecht woont een gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen. De man heeft een. vaste betrek king en staat even als zyn vrouw, die een winkel in koloniale waren houdt, als zeer oppassend bekend, tea wijl de drie doch ters reeds in eigen onderhoud voorzien. Toch blijft het echtpaar nog veel te wen- schen, aangezien hun eenige zoon hun het leven bijna ondragelijk maakt. Reeds op jeugdigen leeftijd wilde de knaap niet op passen, zoodat men blij was toen men hem op de pupillenschool kon doen. Toen hy in 't leger kwam, werd hy lastig, zoodat men hem gaarne verlof gaf naar Indië te teekenen. Daar werd hij gekwetst en keerde met tijdelijk pensioen naar Nederland terug. Toen hij hersteld was, wilde hij weer naar Indië terug, doch dit werd hem, uit hoofde van zijn gedrag geweigerd. Hoewel hij toen meerderjarig was, namen zijn onders hem niettemin uit medelijden in huis, doch zeer tot, hun rchade. Hij was een dronkaard geworden, en toen zyn vader hem eens deswege ernstig onderhouden wilde, bracht de ontaarde zoon hem een diepe messuede in 't aangezicht toe. Van dat oogenblik waren zij bang voor hem en daar trok hij party van. Ten slotte ontzegde de politie hem den toegang tot de ouderlijke woning, maar hij brak des nachts by zijn ouders in, forceerde de kasten, stal al wat van zyn gading was en verdween weder voor korten tijd. Vrij dagnacht brak hij er weer in, en toen men hem geen geld wilde geven, scheurde hij al de bovenkleeding zijner zusters ter waarde van ruim f60 uit weerwraak kort en klein, eu witrp destukk n voor hunne oogen op een hoop. Daarna maakte hij toch nog eenig geld en wat kleeren buit eu vertrok, doch de politie door den vader te hulp geroepen, kwam hem tegen eu maakte hen onscha delijk. Nabij Swalmen is een werkman bij het afbreken vun een huis onder een omvallenden muur geraakt en gedood. Te Diever ging de vrouw van een arbei der met haar oudste kind naar 't bosch om eenig brandhout te verzamelen en liet haar jongste kindje van ongeveer twee jaar, slapende op 't bed alleen achter. Kort nadat de vrouw hare woning had verlaten geraakte deze door eene onbekende oor zaak in brand, en daar niemand in de buurt aanwezig was, om het kind te redden is het in de vlammen omgekomen. Terwijl een tweetal arbeiders in de zandgroeve bij Heerlen aan't werk waren, stortte eensklaps eene massa zsnd naar beneden met het ongelukkig gevolg, dat een der arbeiders bedolven werd en op de plaats dood bleef. De hoeveelheid neerge stort zand was zoo groot, fiat men uren heeft moeten werken om het lijk van den verongelukte te vinden. Vrijdagavond viel te 's Bosch een kind van bijna 4 jaar oud toen het een oogenblik alleen werd gelaten, van de trap met het onge lukkig gevolg, dat dc kleine den nek brak en dadelijk dood was. Eenige visschers, die te Brielle op do Maas aan het peuren waren, hoorden Donderdagnacht om hulp roepen. Zij kouden echter niet van hunne plaats, omdat zij door de platen en banken ingesloten waren. Den volgenden morgen ontdekte men op eene der zandbanken het lijk van een bejaard man. Wie deze drenkeling is en op welke wijze hij daar gekomenis, is onbekend. De heer W., sigarenfabrikant te Rotterdam, die wegens staking zijne fabriek van Rotterdam naar Tiel had ver plaatst, is wegens de vijandige houding der Tielsche sigarenmakers in den afgeloo- pen nacht vandaar vertrokken. De Belgische politie heeft eergiste ren naar Rozbndaal zwaar geboeid over gebracht een korporaal en twee soldaten van het Nederiandsche leger, die gedeser teerd waren. Te Beetsterzwaag vermiste een veehouder op de voorjaarsmarkt eenige lammeren. Hij ging nu met het moeder schaap jde geheele markt rond en het duurde niet lang of moeder eu lammeren ontdekten en herkenden eikaar waardoor de verkeerde eigenaar, waarschijnlijk da dief of heler, in de val liep. Vrijdagmorgen weigerde een rond trekkend koopman die met een handkar den tolboom te Barneveld wilde pas- seeren het hiervoor verschuldigde tolgeld te be.aUn, gaf daarbij den tolgaarder een snee over 't aangezicht vlak onder het oog en dreigde hem met een revolver te zullen neerschieten, wanneer hij hem niet dadelijk liet passeeren. Een eigenaardige manier om de kas te stijven, welke wij ook aan onze vrien den te Kapelle, Kruininge, Oostkapelle, Arnemuiden en overal waar men aan 't potten is voor esne Christelijke school, durven aanbevelen, is in de afdeeling van den Protestantenbond te Wanswerd in toe passing gebracht. De boerenloden krijgen in het voorjaar elk een lam, weiden dat gratis, verkoopen het in den volgenden winter en storten de winst in de afdeelings- kas. Langs dezen weg hoopt men deze afdeeling weder tot bloei te brengen. Zou men langs dezen zelfden weg ook onze arme schoolvereenigingen niet eveneens kunnen opknappen? De liefde is vinding rijk. En waar een wil is, is een weg. De sprinkhanenplaag breidt zich in Spanje steeds uit; het meest heeftde rijke streek van de Sierra Estremadura(Alicante) te lijden. De spoorweg is over een streek van 18 kilometer met massa's sprinkhanen overdekt. Een groote Bulgaarsche rozenkwee- ker zal misschien binnenkort de wereld verrassen met blauwe rozen. By de bezich tiging zijner uitgestrekte rozenvelden kwam hij bij een plaats, waar hij azuurblauwe rozen aantrof. Onmiddellijk liet hij den bodem scheikundig onderzoeken, want hij vermoedt dat de samenstelling van den grond de oorzaak is van deze afwijking. De Duitsche Kroonprins en zijn broeder Prins Eitel Fritz ontvangen te Kiel, op last van hunnen vader, Keizer Wilhelm, dagelijks praktisch ambachts- onderwys op de werven. Zij leeren er timmeren, schrijn werken en slotenmaken. Op een Duitscben spoorweg by het station Bieszellen, is gedurende een onwe- der de bliksem in een spoortrein geslagen, tusschen den kolenwagen en een goederen- waggon door. De trein kreeg een hevigen schok, waardoor de passagiers van hunne banken vlogen. Maar er bleek niets be schadigd. Wel was de grond opengereten en de telegraafieidiug beschadigd. Odessa is in staat van beleg ver klaard wegens de anti semietische onlusten, welke daar in den laatsten tijd hebben plaats gehad. Het volk heeft tal van winkels geplunderd. Bij een uitval der cavalerie tegen de plunderaars werden verscheiden dezer laatsten gewond. Bij de anti semietische woelingen in het na burige Nikolajew zijn eenige personen ge dood. De staking der Belgische mijnwerkers. In het kolenbassin van het Centra is de toestand er niet op verbeterd. Integendeel. Het aantal stakers is toegenomen, ongeveer met een duizend man. In een groote meeting werd met groote toejuichingen het voorstel begroet om de staking voort te zetten en desnoods te manifesteeren. Daarentegen viel te Charleroi een lichte verbetering in den toestand waar te nemen. Daar is het aantal stakers met ongeveer duizend verminderd en vooral te Chatelet en Courcelles zag men de werklieden weer aan den arbeid tijgen. Maar niettemin nemen nog 21000 personen deel aan de staking. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zyn te Chatelet twee aanslagen gepleegd op de werklieden, die weigeren aan de staking deel te nemen. Een dy- namietpatroon ontplofte op den drempel der deur van een hunner, zonder evenwel ernstige schade aan te richten. Bij een ander ontplofte een flesch kruit op de vensterbank alle ruiten werden verbrijzeld en ook hot inwendige dor woning heeft nog al schade geleden. Omtrent Luik en omgeving de volgende berichtenDe toestand te Seraing onder gaat geen verandering; slechts enkele mijnwerkers bevinden zich in de mijnen, Donderdag heeft men daar brood, boter, spek en koffie uitgedeeld aan 610 familiën bestaande uit 3050 personen. Het beroemde etablissement Cocquerill heeft zich reeds genoodzaakt gezien, ge bruik te maken van Engelsche steenkool tot groote ergernis van de menschen, die in de nabijheid dezer fabrieken wonen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2